daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > North–East Region > Iași Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 15th, 2009, 01:04 PM   #1
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 174

Road Infrastructure

Quote:
Originally Posted by nebunul View Post

"Proposed project includes the rehabilitation of up to 16 kilometres dual track tram infrastructure in the City of Iasi. The Bank’s funds will be used to finance track renewal as well as upgrading of power supply.
The investments will contribute to reduce noise and vibrations in the City centre and increase the commercial speed of the trams on the renewed sections. Total project cost: EUR 17.5 million"
http://www.ebrd.com/projects/psd/psd2006/36930.htm

19 mil Euro contract won by Martin Rose (Austria). Contract to be signed by 15 February. Whole project TBC in 2009/2010

Firma austriaca Martin Rose va reabilita sinele de tramvai din zonele Moara de Foc - Gara, Targu Cucu - Hotel Europa, Gara - Podul de Piatra, Pasajul Alexandru cel Bun - Podul de Piatra, Piata Chirila - Doi Baieti, Elena Doamna - Palat, Gara - Arcu - Bacinschi - Silvestru, precum si liniile de pe strada Petru Rares pana la Hotelul Continental si Filarmonica.

http://www.ziuaiasi.ro/Incepe-reabil...ai-A19636.html

Reabilitare cale rulare Pasaj ACB - Pd. de Piatra http://tramclub.org/viewtopic.php?t=10290

Reabilitare cale rulare str. Arcu - str. Cuza Voda http://tramclub.org/viewtopic.php?t=...=asc&start=100

Reabilitare cale rulare Moara 1 Mai - Rond Canta http://tramclub.org/viewtopic.php?t=...r=asc&start=25

Reabilitare cale rulare Podul de Piatra-Pasaj Nicolina http://tramclub.org/viewtopic.php?t=...r=asc&start=25

Reabilitare cale rulare Gara - Podul de Piatra http://tramclub.org/viewtopic.php?t=...r=asc&start=25

Reabilitare cale rulare strada Garii http://tramclub.org/viewtopic.php?t=11485

Reabilitare cale rulare Arcu-Bacinschi-Moara 1 Mai http://tramclub.org/viewtopic.php?t=...r=asc&start=50

Reabilitare cale rulare Nicorita - Piata Chirila -Doi Baieti http://tramclub.org/viewtopic.php?t=...=asc&start=100

...
Update - reabilitare cale rulare Arcu-Bacinschi-Moara 1 Mai

Septembrie

Octombrie

Reabilitare cale rulare Moara 1 Mai - Rond Canta

August

Octombrie

more on http://tramclub.org/viewforum.php?f=26

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
nebunul no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 15th, 2009, 01:52 PM   #2
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 140

Am vazut ca in Iasi e permis sa mergi pe linia de tramvai chiar daca treci prin STANGA refugiului adica practic pe unde opreste tramvaiu' ca sa intre calatorii.
Mi se pare cam aiurea chestia asta. si cea mai aiurea chestie este ca au reabilitat calea tramvaiului tot cu sine mici nefiind posibila cumpararea de tramvaie faine noi decat pe comanda bla bla. si cum sa cumperi autobuze SH din Bulgaria ? ma gandeam ca treaba se imbunatateste prin Iasi nu se duce in jos :ohno
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2009, 02:29 PM   #3
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

bani de tramvaie noi nu sunt ... si nici nu vor fi in urmatorii 10 ani.
Se pot comanda tramvaie de la Pascani sau Arad daca va fi neaparat nevoie sa fie noi. Dar hai sa fim mai realisti si sa ne amintim ca GT-urile inca functioneaza in Europa ... si inca ce bineeeee ...

Germania

Iasi

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
Old October 15th, 2009, 04:48 PM   #4
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

mda si uite asa iar raman in urma Iasiul si Moldova in general , As vrea sa vad o dezvoltare moderna pt "capitala" Moldovei cu pastrarea si conservarea traditiilor, dar daca nu exista viziune....pacat.

E diferenta mare intre alea din Germania si cele de la noi. La ei se folosesc pe 2-3 trasee asa de efect si sunt bine restaurate, la noi se folosesc astea pt ca sunt iefteneala.
Old October 15th, 2009, 05:29 PM   #5
Dorin Nikos
Proud "mitic"

Dorin Nikos's Avatar

Likes (Received): 32

poate ca arata cat de cat decent la exterior Gt-urile astea dar in interior sunt jalnice, mai ales cele cu banchete din imitatie de piele.
Old October 15th, 2009, 05:33 PM   #6
incredibil
Registered User

Likes (Received): 5

Din cate stiu , numai in Oradea s-au cumparat tramvaie noi , in rest tot SH sau unele trmvaie modernizate prin Bucuresti.
incredibil no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2009, 05:56 PM   #7
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3272

Quote:
Reabilitare cale rulare Moara 1 Mai - Rond Canta

August

Octombrie

more on http://tramclub.org/viewforum.php?f=26
That's looking like a very good job. Well done!

Thanks Nebunul for pics.
Castles and Mansions in Romania
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2009, 07:20 PM   #8
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 151

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Am vazut ca in Iasi e permis sa mergi pe linia de tramvai chiar daca treci prin STANGA refugiului adica practic pe unde opreste tramvaiu' ca sa intre calatorii.
In Milano am mai vazut ceva asemanator. Nu mi se pare chiar asa naspa. Oricum la inceput eram derutat, dupa am vazut ca toti circula linistiti pe acolo. Cand m-am obisnuit si eu, a trebuit sa plec
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2009, 08:35 PM   #9
LuluMOB
Registered User

LuluMOB's Avatar

Likes (Received): 94

Atentie, nu peste tot e asa (eu stiu doar de refugiile din Tudor Vladimirescu).
Urmariti indicatoarele! Si -evident- ochii cat sarmaua si viteza mica pe langa refugiile alea.
LuluMOB no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2009, 10:26 PM   #10
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Eu cred ca ar fi mai bine sa transformati threadul asta in Road infrastructure & Public transport .... sau ceva de genul ca sa nu deschideti nu stiu cate threaduri ca oricum e cam pustiu.
Old October 15th, 2009, 10:49 PM   #11
silviubad
Registered User

silviubad's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
bani de tramvaie noi nu sunt ... si nici nu vor fi in urmatorii 10 ani.
Se pot comanda tramvaie de la Pascani sau Arad daca va fi neaparat nevoie sa fie noi. Dar hai sa fim mai realisti si sa ne amintim ca GT-urile inca functioneaza in Europa ... si inca ce bineeeee ...

Germania

Iasi
Al doilea video l-am facut de plictiseala intr-o zi. Cat despre ultima zona de reabilitare ( Piata Chirila - Doi Baieti) postata mai sus, este in constructie de catre firma Themeli din Grecia. Pe Tramclub aceasta firma este numita Thembeli din cauza intarzierilor.
Quote:
In Milano am mai vazut ceva asemanator. Nu mi se pare chiar asa naspa. Oricum la inceput eram derutat, dupa am vazut ca toti circula linistiti pe acolo. Cand m-am obisnuit si eu, a trebuit sa plec
Si in Torino se mai circula pe liniile de tramvai. Chiar si taxiurile au banda lor speciala peste linii.
silviubad no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2009, 10:24 AM   #12
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dorin Nikos View Post
poate ca arata cat de cat decent la exterior Gt-urile astea dar in interior sunt jalnice, mai ales cele cu banchete din imitatie de piele.
Si ce sa facem? Sa spargem 30 milioane euro (ca la Oradea) pe tramvaie cand reabilitarea retelei costa 19 (imprumut BERD) ?! Mie nu mi-ar placea sa vad LF-uri in Iasi?! Trebuie sa fim realisti IMO; sa imbunatatim reteaua existenta si apoi cumparam si tamvaie noi. Si sa se mai educe si calatorii putin. GT-urile arata naspa la interior pentru ca sunt multi distrusi care isi bat joc de ele
Ia uite ce frumos aratau in Germania acu' 1-2 ani
http://tramclub.org/viewtopic.php?t=6586

Old October 16th, 2009, 11:19 AM   #13
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5262

E corect. Eu n-as avea nimic impotriva sa vad tramvaie de genul asta si in Bucuresti, daca ele ar fi intretinute ca in Germania. De altfel am si avut (niste Rathgeber albastre), doar ca si-au batut joc de ele.
Old October 16th, 2009, 05:14 PM   #14
silviubad
Registered User

silviubad's Avatar

Pe site-ul RATP este scris ca vor sa aduca in viitor tramvaie moderne si noi. Oare cand o sa se intample. Pagina de pe site este din 2007.
Old October 16th, 2009, 05:18 PM   #15
silviubad
Registered User

silviubad's Avatar

Din 2007 exista pe site-ul RATP o pagina unde se spune ca in viitor vor sa aduca tramvie moderne. Oare se va intampla asa ceva?
Old October 16th, 2009, 11:47 PM   #16
Klausenburg
Registered User

Klausenburg's Avatar

Likes (Received): 664

Quote:
Si ce sa facem? Sa spargem 30 milioane euro (ca la Oradea) pe tramvaie cand reabilitarea retelei costa 19 (imprumut BERD) ?! Mie nu mi-ar placea sa vad LF-uri in Iasi?! Trebuie sa fim realisti IMO; sa imbunatatim reteaua existenta si apoi cumparam si tamvaie noi. Si sa se mai educe si calatorii putin. GT-urile arata naspa la interior pentru ca sunt multi distrusi care isi bat joc de ele
Ia uite ce frumos aratau in Germania acu' 1-2 ani
http://tramclub.org/viewtopic.php?t=6586
Cei de la Oradea au avut curaj...Daca tot se reface reteaua, nu vad de ce nu s-ar investi si in trmavaie. Nu e nevoie de Siemens sau Bombardier sau etc...Dar un Bucur LF de ce nu ar merge? Pana la urma ce e nou, e nou...cat despre "civilizatia" calatorilor, cred ca niste camere de supraveghere+amenzi mari+controlori care sa fac si altceva decat sa vaneze spaga ar rezolva problema...Oamenii se mai pot educa si cu bata, daca nu inteleg altfel...
Klausenburg no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2009, 11:29 AM   #17
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Pai cine nu vrea tramvaie noi, fie ele facute si la Pascani, Bucuresti, Arad etc?! Eu vorbesc de finantare si potential real. Iasi-ul a fost uitat cam de toate guvernele. E izolat in N-E. Eu doar sunt realist si pentru ca am stat acolo 6 ani ii cunosc bine prioritatile ... Deci ma refer strict la prioritati si ce ar trebui facut inainte de a se cheltui 30 milioane pe tramvaie noi. Apropo, si ce faci cu 10 tramvaie cand RATP Iasi are 150 in stoc ?!
Ahhh, ce mi-as dori sa vad in Iasi? Heheh, da vreau tramvaie noi, vreau reasfaltare, vreau statii de autobuz moderne, vreau aeroport etc etc etc
PS http://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=479
PPS http://www.ratp-iasi.ro/proiecte.html

Last edited by nebunul; October 17th, 2009 at 11:37 AM.
Old October 17th, 2009, 11:41 AM   #18
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
Quote:
Originally Posted by Le Clerk View Post
That's looking like a very good job. Well done!

Thanks Nebunul for pics.
Mai au de turnat - daca nu ma insel, in premiera pentru Iasi - "mastic" intre sine si asfalt

Old October 17th, 2009, 07:01 PM   #19
MandruDobrogean
BANNED

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Bogdan BMB View Post
Taximetristii din Milano sunt cam nebuni. Am fost cu taxiul prin oras, si simteam cum aluneca masina la 80 km/h.
MandruDobrogean no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2009, 12:31 AM   #20
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 151

Asta deoarece erau lucioase pietrele
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules