daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools
Old March 10th, 2013, 11:46 PM   #501
wwide
Registered User

Likes (Received): 15

Quote:
czyli marazm i bieda czy "brak zademonstrowania możliwości konsumcyjnych"?
To chyba oczywiste - jak wszędzie indziej w PL, czyli dużo ubóstwa, trochę klasy średniej i trochę zamożnych. Nie wiem jak inaczej mógłbym jeszcze Ci odpowiedzieć, bo zarówno nie jasno formułujesz pytania, jak i ciężko odczytać ich sedno i intencje.
Nie róbmy offtopu panowie.
wwide no está en línea  

Sponsored Links
Old March 11th, 2013, 12:18 AM   #502
Muder
Registered User

Muder's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Damian_GTK View Post
a ty masz za duże kompleksy odnośnie Łomży i wylewasz je na lokalnych forach i tutaj
Sory, na lokalnych? Gdzie? Ja nie mam kompleksów odnośnie Łomży, bo nie mam najmniejszego powodu by te kompleksy mieć.
Nie wiem czemu, odnosząc się krytycznie (albo sarkastycznie) do pewnych rzeczy w łomżyńskich tematach na tym forum, reagujecie (uogólniam teraz) dość niechętnie, zamiast kontruktywnie podyskutować. Udzielam, bądź udzielałem się w kilku wątkach (białostockich, gdańskich, bydgosko-toruńskich), sam prowadziłem jakiś czas zambrowski wątek i nigdy z czymś takim się nie spotkałem. Rozumiem, że w wątku łomżyńskim głos człowieka, który ma pod nickiem BZA i BI nie jest mile widziany? Cóż, uśmiechnijcie się do moderatora może zrobi wam oddzielny wątek wzajemnej adoracji.

Ok wracając do tematu kina. Gdyby potencjał na zapełnienie sal kinowych w Łomży był, to multikino dawno by już tu stało, nawet jako odzielny budynek, kawałek dalej niż jest obecnie Veneda (skoro to potencjalne ŁCK je blokuje).
Tym bardziej że okoliczne miasta na to nie czekają i same prowadzą własne kina w ramach domów czy centrów kultury (Grajewo, Zambrów, Ostrów Maz.). Więc potencjalny "catchment" dla wielosalowego kina zaczyna mocno się ograniczać, tym bardziej biorąc pod uwagę tempo spadku liczby ludności w Łomży.

Last edited by Muder; March 11th, 2013 at 12:26 AM. Reason: literówki, przecinki
Muder no está en línea  
Old March 11th, 2013, 12:49 AM   #503
wwide
Registered User

Niezły masz tupet bracie. To Ty sprowokowałeś wypowiadając słowa:

Quote:
Myślę, że po prostu zbyt wysokie mniemanie o stanie zamożności i znaczeniu gospodarczym (jak i politycznym) Łomży
Napisałeś to w odpowiedzi na lekko nie jasne pytanie ABWera;

Quote:
czyli marazm i bieda czy "brak zademonstrowania możliwości konsumcyjnych"?
- które notabene raczej nie było skierowane do Ciebie, a w dodatku odpowiedziałeś kompletnie nie na temat i w dosyć prowokacyjny sposób. Teraz obracasz kota ogonem tak, abyś wyszedł na pokrzywdzonego. Kiepski zabieg. Nie popieram też Damiana w dosyć porywczej odpowiedzi, ale patrząc z perspektywy "kto zaczął", to zacząłeś Ty.

Kino.

Quote:
Ok wracając do tematu kina. Gdyby potencjał na zapełnienie sal kinowych w Łomży był, to multikino dawno by już tu stało
-takiego uproszczenia rzeczywistości gospodarczej życzyłbym sobie, miastu i całemu krajowi Temat potencjału na kino został już dosyć wyczerpany - synergia, jakość, plany samego Multikina co do 5 sal. Dlaczego nie powstało? Szukaj na 4lomzy w newsach archiwalnych i dopiero się wypowiadaj.

Last edited by wwide; March 11th, 2013 at 12:56 AM.
wwide no está en línea  
Old March 11th, 2013, 12:52 AM   #504
S.igmar
REMOVE BEFORE FLIGHT

Likes (Received): 439

Quote:
Originally Posted by Muder View Post
Sory, na lokalnych? Gdzie? Ja nie mam kompleksów odnośnie Łomży, bo nie mam najmniejszego powodu by te kompleksy mieć.
Nie wiem czemu, odnosząc się krytycznie (albo sarkastycznie) do pewnych rzeczy w łomżyńskich tematach na tym forum, reagujecie (uogólniam teraz) dość niechętnie, zamiast kontruktywnie podyskutować. Udzielam, bądź udzielałem się w kilku wątkach (białostockich, gdańskich, bydgosko-toruńskich), sam prowadziłem jakiś czas zambrowski wątek i nigdy z czymś takim się nie spotkałem. Rozumiem, że w wątku łomżyńskim głos człowieka, który ma pod nickiem BZA i BI nie jest mile widziany? Cóż, uśmiechnijcie się do moderatora może zrobi wam oddzielny wątek wzajemnej adoracji.

Ok wracając do tematu kina. Gdyby potencjał na zapełnienie sal kinowych w Łomży był, to multikino dawno by już tu stało, nawet jako odzielny budynek, kawałek dalej niż jest obecnie Veneda (skoro to potencjalne ŁCK je blokuje).
Tym bardziej że okoliczne miasta na to nie czekają i same prowadzą własne kina w ramach domów czy centrów kultury (Grajewo, Zambrów, Ostrów Maz.). Więc potencjalny "catchment" dla wielosalowego kina zaczyna mocno się ograniczać, tym bardziej biorąc pod uwagę tempo spadku liczby ludności w Łomży.
Multikino prowadziło rozmowy z Echo by w Venedzie uruchomić swój multipleks, nie planowało stawiać kina oddzielnie ze względu na inne przeznaczenie tamtych działek.
Jeśli chodzi o kino grajewskie, to obecnie wygląda to tam tak, że frekwencja nie oszałamia, a do tego kino nie obsługuje filmów cyfrowych, także większość obecnych premier omija to miasto szerokim łukiem.
S.igmar no está en línea  
Old March 11th, 2013, 01:53 AM   #505
Muder
Registered User

Muder's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by wwide View Post
Niezły masz tupet bracie. To Ty sprowokowałeś wypowiadając słowa
Okej przyznaję, trochę zbyt prowokacyjnie. Jednakże, nie ma co doszukiwać się tu moich "zambrowskich kompleksów". Raczej irytacji z powodu nieudolności władz Łomży i mentalności łomżan, bo znam miejsce Zambrowa "w szeregu" i nie przekonuję tu o wyższości miasta w którym się urodziłem a w którym od X lat nie mieszkam. Czemu irytacji? Bo zdaję sobie sprawę, że silna gospodarczo, ekonomicznie i kulturowo Łomża jako centrum regionu= profity i szybszy rozwój Zambrowa (nie znam miasta, które traciłoby na obecności silnego i większego miasta w pobliżu).
A co robią władze Łomży? Brylują w lokalnych mediach, przerzucają się odpowiedzialnością za porażki, obwiniają rząd i, co najśmieszniejsze- Białystok (przykład Via Baltica- czemu nie ma?- bo Tusk i lobby Białegostoku). Z czego to wynika? Z mentalności "ofiary"- w skrócie" "zabrali nam województwo i robią z nas kolonię Białegostoku".
Nie rozumiem, odnośnie kolei i chociaż budowy obwodnicy prezydent Czerniawski powinien niemal molestować ministrów i europosłów. Gdyby burmistrz Zambrowa nie lobbował od conajmniej 10 lat za obwodnicą, to by prawdopodobnie nadal jej nie było, bo w sumie centrum było przejezdne a nawierzchnia 8 w Zambrowie jeszcze się nadawała do użytku. Drugi przykład, GDDKiA chcą oddać miastu ulice Łomżyńską i Kościuszki. Co zrobiła rada miasta? Okej weźmiemy, ale najpierw nam wyremontujcie Łomżyńską a z Kościuszki chcemy deptak. I to się już dzieje.
Ostatnio plusem i to wielkim w kierunku waszych władz jest wspólne z Zambrowem lobby o remont odcinka DK Łomża- Zambrów, czyli lepszym skomunikowaniem obu miast i Łomży z obwodnicą.

Quote:
Napisałeś to w odpowiedzi na lekko nie jasne pytanie ABWera;
Moim zdaniem pytanie było w miare jasne, a moje wtrącenia się, jednak na temat.

Quote:
- które notabene raczej nie było skierowane do Ciebie, a w dodatku odpowiedziałeś kompletnie nie na temat i w dosyć prowokacyjny sposób. Teraz obracasz kota ogonem tak, abyś wyszedł na pokrzywdzonego. Kiepski zabieg. Nie popieram też Damiana w dosyć porywczej odpowiedzi, ale patrząc z perspektywy "kto zaczął", to zacząłeś Ty.
Tu odniosłem się do mojej innej mojej (prześmiewczej) wypowiedzi z tematu o łomżyńskich inwestycjach, gdzie doszukiwano się znów jakiegoś białostockiego spisku, oraz wyższości królewskiego miasta Łomża nad plebejskim Białymstokiem. Tam po raz pierwszy zostałem "wyproszony" z łomżyńskich wątków. Rozumiem waszą złość, ale czemu się interesuję waszym miastem, napisałem ciut wyżej.

Quote:
takiego uproszczenia rzeczywistości gospodarczej życzyłbym sobie, miastu i całemu krajowi Temat potencjału na kino został już dosyć wyczerpany - synergia, jakość, plany samego Multikina co do 5 sal. Dlaczego nie powstało? Szukaj na 4lomzy w newsach archiwalnych i dopiero się wypowiadaj.
Brak kina w Venedzie dla mnie jest jasny- po pierwsze w planach, na działce obok, jest ŁCK (oczywiście projekt jest ponad siły łomżyńskie i nie sądze by w takim kształcie kiedykolwiek został zrealizowany), po drugie Multikino i Echo mają podpisany "tylko" list intencyjny. Czyli wynika z tego tylko tyle, że Multikino mogłoby być zainteresowane, ale jeszcze żadnych badań, czy prognoz nad opłacalnością inwestycji nie przeprowadziło. A czas ewidentnie działa na niekorzyść Łomży. Moim skromnym zdaniem, Zambrów (czyli drugie największe miasto w zachodniej części województwa) z tego catchmentu już się wyłamuje- w CK można wygodnie i komfortowo obejrzeć premiery filmowe, w jakości i cyfrowej i 3D, a wycieczki szkolne z Zambrowa (szczególnie z podstawówek) do potencjalnego multipleksu odpadają (zambrowskie kino filmami historycznymi i bajkami, że tak powiem "stoi").

Okej przepraszam, że wam taki off top zrobiłem, już nie bedę. Pozdrawiam
Muder no está en línea  
Old March 12th, 2013, 09:24 PM   #506
bimbBL
Registered User

Likes (Received): 0

W weekend przewinęło się wiele ludzi. Budynek jak na galerię handlową przyzwoity ale elewacja jest za mało urozmaicona od strony Ambroziaka. Kaufland i Stokrotka w okolicy też pustkami nie straszyły i wielu moich znajomych nie było jeszcze w galerii. Biorąc pod uwagę ten fakt i prawie 100 tys. odwiedzających w ciągu 4 dni oraz ruch BLM BZA i BKL oraz BGR wnioskuję, że większość odwiedzających była z powiatu oraz okolicznych powiatów i miast powiatowych. Na razie sprawdzają zaopatrzenie i jeżeli wrócą to znaczy, że starczy klienteli dla każdego a może jeszcze Narew przejmie pulę. Więcej galerii i sieciówek oznacza większy wybór na zagęszczonym obszarze poszukiwania a przez to stanie się też atrakcyjny dla mieszkańców Ostrołęki i powiatu a sam ten obszar to sporo potencjalnych nabywców. Nie znam się na planowaniu strategii ale wygląda na razie, że nie jest tak źle. Bieda i marazm to była prowokacja nie ma sensu reagować i szpecić wątek na takie ot. Zresztą wątek samej budowy chyba możemy już uważać za zamknięty?
bimbBL no está en línea  
Old March 16th, 2013, 06:47 PM   #507
wwide
Registered User

@Muder,

Podsumowałeś swój punkt widzenia, teraz ja po krótce podsumuję swój i opiszę dlaczego dla mnie również, podobnie jak dla Ciebie, sprawa kina jest jasna . Po krótce dlatego, że tak na prawdę będzie to jedynie zebranie w kupę wczesniejszych postów i argumentów, które się tu pojawiały .

1. Synergia, czyli 1+1 = 3. Słownie: kina są wartością dodaną dla galerii, a galerie dla kin. Kino w galerii przyciąga znacznie mocniej niż samo kino.
Venedę bez kina w ciągu 3 dni [7-10.03] odwiedziało ponad 92 000 ludzi. W praktyce oznacza to przybliżony cathment galerii, a wielu łomżyniaków do dziś nie odwiedziło Venedy.

2. Jakość.

Pewna część (podejrzewam, że dosyć spora ) klientelli wymaga czegoś wiecej niż tylko, jak to określiłeś:

"w CK możnawygodnie i komfortowo obejrzeć premiery filmowe, w jakości i cyfrowej i 3D"

- Jakkolwiek to oceniać, ludzie lubią przesiadywać na części wypoczynkowej multipleksów, czyli siedzieć na kanapach, jeść popcorn z kinowych barów, dyskutować tam o filmie, który obejrzeli lub dopiero obejrzą. To też jest ta wartość dodana, którego obecne kino Millenium nie oferuje.

Pod jakość podepnę też elastyczność czasową seansów. Z racji jednej sali, obecne kino ma mało elastyczny grafik projekcji, a przez to już zmniejsza sobie potencjalny popyt. Chcę obejrzęć dzisiaj film X, a oni pokazują go dzisiaj o nieodpowiadającej mi godzinie. Co robię? nie idę, bo nie mogę.

Jak już pisał Damian, miejsce obecnego kina też nie zachęca, a szczególnie problemy z parkowaniem.

3. Nawet nieoferujące tych wartości dodanych, o któych pisałem wyżej, Kino Millenium utrzymuję się od wielu lat i jego kondycja finansowa jest dobra. Na popularne premiery niejednokrotnie brakuje biletów dla ludzi, którzy nie kupili ich w porę. Tak samo jest przy okazji kinowych eventów typu 'Halloween: nocny maraton grozy' - wtedy również nie starcza biletów. To, że w późniejszych terminach sala jest tylko w 15% zapełniona, jest rzeczą normalną i jak napisał ostatnio yorar, podobnie jest również w większych miastach.

4. Plany samego Multikina

Quote:
Multikino i Echo mają podpisany "tylko" list intencyjny. Czyli wynika z tego tylko tyle, że Multikino mogłoby być zainteresowane, ale jeszcze żadnych badań, czy prognoz nad opłacalnością inwestycji nie przeprowadziło.
Nie wiem dlaczego twierdzisz, ze z tego cokolwiek wynika, ale na pewno nie wynika, że nie prowadziło tych badań. Myślę, że było wręcz odwrotnie - intencje nie biorą się z nikąd. Masz ochotę na coś słodkiego, bo Twój organizm potrzebuje dostarczenia cukrów (analiza). Zamierzasz kupić batonika - wchodzisz do sklepu, bo masz chęć go kupić (list intencyjny). Kupujesz go (umowa) dopiero po sprawdzeniu czy jest na stanie (po sprawdzeniu możliwości realizacji).
Myślę, że tak właśnie było z Multikinem. Potwierdza to też przykład Castoramy - intencje były najpeierw poparte analizą rynku - rzecznik Castoramy na długo przed podpisaniem umowy z GN stwierdził już, że marka widzi potencjał rynkowy regionu, więc raczej na pewno prowadziłą analizę rynku. No bo jak inaczej? Chyba każda intencja jest poparta jakąś analizą. Umowy powinny być już tylko dopełnieniem, a jak pokazuje przykład GN łatwo jest się też z nich wywinąć. Po co więc ITI (Multikino) miało od razu podpisywać umowę zanim możliwości samej realizacji były pewne. Zatem troszeczke zbagatelizowałeś ten list intencyjny w moim odczuciu .

A skoro już o planach, to Galeria Widmo-Narew też jednak uwzględnia multipleks w planie, co moze o czymść świadczyć.

5. Catchment

O tym już było dużo. Jak już pisałem wyżej, skromną Venedę w ciagu krótkiego okresu 3 dni odwiedziło ponad 92 000 osób, co wpasowuje się w liczbę ludności najbliższego catchmentu (maisto + powiat) i daje poglądowy obraz na to ile osób jest w stanie możliwości odwiedzenia galerii w krótkim czasie.

Ktoś wcześniej rzucił coś o wyludnianiu się miasta w odniesieniu do tego catchmentu, chyba nawet Ty . Cóż, statystycznie jest to fakt. Statystycznie faktem jest również, że wraz z wyludnianiem się samego miasta, zaludnia się powiat, więc można podejrzewać, że wystepujące migracje są wewnątrz-regionowe, a zatem nie zmniejsza to potencjalnego catchmentu dla multipelsku.
Sprawa liczb mieszkańców w Polsce jest ogólnie dosyć niejednoznaczna. Jest duża grupa ludzi mieszkających w danym mieście, a zameldowanych zupełnie gdzieś indziej i Łomży też się to delikatnie dotyczy. Nie będę tego przecież potwierdzał, ale sam mam dwóch sąsiadów właśnie z Zambrowa, którzy mieszkają w Łomży na stałe, a zameldowani są właśnie w Twoim rodzinnym mieście Zambrowie (łącznie z ''zameldowaniem'' aut ). Malutkim potwierdzeniem może być to, że wystarczy kilka dni pod rząd przejechać się pod świeżo-zrealizowanymi inwestycjami mieszkaniowymi, by zobaczyć, ze połowa z samochodów stacjonujących tam jest na innych rejestracjacj niż BL . Jeśli dodać do tego, ze np. Negresko z powodzeniem realizuje dwie inw. mieszk. w mieście (łącznie 49 mieszkań w samych blokach), ŁSM swój inteligentny blok - ok 50 mieszkań przy nowym basenie i rozbudowywujące się oś. Sybiraków, to ja już nie wiem jak to jest z tym wyludnianiem się. Oczywiście część mieszkań kupują łomżyniacy, którzy zmieniają lokum, a drugą część to właśnie "nowi mieszkańcy Łomży" - rzecz jasna Witamy! .

Quote:
Zambrów(...) z tego catchmentu już się wyłamuje- w CK można wygodnie i komfortowo obejrzeć premiery filmowe, w jakości i cyfrowej i 3D, a wycieczki szkolne z Zambrowa do potencjalnego multipleksu odpadają (zambrowskie kino filmami historycznymi i bajkami, że tak powiem "stoi").
Z wycieczkami trudno polemizować . Nie zapominaj jednak, ze w Łomży szkół nie brakuje i one też przyszłyby z pomocą multipleksowi... Jeżeli chodzi jednak o pozostałych (czyt. nie szkoły), to myślę, że Zambrowiacy (tudzież Zambrowianie - wybrać sobie ładniejsze ) będący na zakupach w galerii z kinem, również woleliby obejrzeć film w tym multipleksie niz w CK. Tego nie potwierdzimy oboje, bo tu potrzebne byłoby badanie ankietowe .

Myślę, że teraz strony wyczerpały swoje punkty widzenia l).
Odnośnie pierwszej części Twojej ywpowiedzi to się nie odzywam, bo ja nie uczestniczyłem w tych krótkich słownych zgrzytach, więc to nie moja bajka, a i myślę, że nie ma czego już ciągnąć. Natomiast co do tych władz Łomży i ich aktywnosci - zgadzam sie całkowicie - od dawna nie było już u ans dobrych włodarzy z klasą.

Last edited by wwide; March 16th, 2013 at 08:08 PM.
wwide no está en línea  
Old March 17th, 2013, 03:22 AM   #508
mix_lks
Registered User

Fajnie zmontowany filmik z prac wykończeniowych w galerii:

http://www.youtube.com/watch?v=weXRsgTFQ_o

oraz z otwarcia:

http://www.youtube.com/watch?v=QOGiBIqOxNM

Old March 18th, 2013, 10:56 PM   #509
FilozofZambrów
Registered User

Zambrów będzie miał Galerię Bem, a Łomża....
Zambrów ma obwodnicę, a Łomża jej nie ma...
Zambrów jest największym kompleksem koszar w Polsce, a Łomża....
Zambrów jest najbardziej rozwijającym się miastem na Podlasiu, a Łomża...
Zambrów leży na przebiegu drogi krajowej numer 8,63 i 66, a Łomża...

A tak na "serio", od 2000 roku Łomża została przyćmiona przez Białystok. Jej "egzystencja" oparta jest tylko na browarze, który coraz bardziej mi nie smakuje.
No cóż, że w Łomży jest ponad 60 000 ludzi, ale to nie znaczy, że Zambrów ma zostać przygnieciony tą wielkością.
Zambrów jest bardzo rozwijającym się miastem, to widać. Dzięki burmistrzowi otworzono obwodnicę, która obrazuje wynik tegoż rozwoju. Posiada kino, basen, lodowisko, fabrykę jedzenia, miejsce gdzie można pojeździć rowerem, usiąść i odpocząć. Wszystko...
A Łomża, pojadę raz na rok, Narew mnie zaczęła odrzucać swym żółtawym kolorem. Widok samochodów z rejestracją BZA przy Venedzie.. Otworzono Lidl w Zambrowie to większość aut pochodziła z Łomży.
Otworzą Galerię Bem, to znając życie Łomżyniacy wybiorą się do niej, z racji promocji. Moim zdaniem po otwarciu prawie 20 000 m2 powierzchni centrum handlowego to oprócz Zambrowa będą przyjeżdżali do niej mieszkańcy okolicznych wsi, a także miast takich jak Wysokie Mazowieckie, Ostrów Mazowiecka, Łomża, Łapy, Czyżew, może Grajewo.
Jeśli będą pieniądze to od 2017 roku Zambrowiacy będą się cieszyli ekspresówką do Białegostoku jak i do Warszawy. A Łomżyniacy, może Via Balticą, która pewnie nie powstanie w tej dekadzie.
Malutki akt hipokryzji, że Via Baltica przechodzi przez Łomżę. Może z racji tego, aby ułatwić Warszawiakom podróże na Mazury. Ostatnio mi Warszawiak opowiadał, że gdyby nie Łomża, to na Mazurach nie miałby złego humoru spowodowanym zepsuciem samochodu z racji fatalnych dróg w Łomży.
Cóż będę więcej pisał. W Białymstoku chwalą Zambrów, a Łomżę krytykują. Mnie to cieszy bardzo....
FilozofZambrów no está en línea  
Old March 18th, 2013, 11:03 PM   #510
wwide
Registered User

W tym momencie zrobiłeś offtopic i chyba nikt nie wie o co Ci chodzi. My tu nie rozmawialiśmy o porównywaniu Łomzy do Zambrowa ani żadnych innych relacjach miasto-miasto, tylko dyskutowaliśmy merytorycznie o potencjale rynku w kontekście multipleksu. Katastrofalny pierwszy post w Twoim wykonaniu. Zarejestrowałeś się tylko by zrobić offtop? Niestety na tym forum nie trollujemy, idź sobie lub zacznij pisać merytorycznie .
wwide no está en línea  
Old March 19th, 2013, 11:45 AM   #511
Grants
Registered User

Grants's Avatar

Likes (Received): 89

FilozofZambrów, opisałeś tutaj Zambrów jako super hiper miasto, najlepsze na Podlasiu itd. A tak na prawdę Zambrów jest małą mieściną przez którą przejeżdża się jadąc do Warszawy z Białegostoku, bo gdyby nie to, gdyby leżała gdzieś przy Hajnówkach, Mielnikach to by była zwykłym podlaskim miasteczkiem niewyróżniającym się niczym szczególnym.
Nie jestem ani Łomży, a ni z Zambrowa.
Grants no está en línea  
Old March 20th, 2013, 11:07 AM   #512
jagh
Registered User

Szanowni Państwo

Projekt Venedy nie przewiduje kina i tego kina nigdy w tym budynku nie będzie.
jagh no está en línea  

Closed Thread

Tags
łomża, centrum handlowe, podlaskie

Thread Tools

Posting Rules