daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 26th, 2008, 01:05 AM   #61
Dziekan
Registered User

Dziekan's Avatar

Likes (Received): 13

zgodnie ze zwyczajem wszystkie nowe zdjecia z innych watkow publikuje i tu
w tym miesiacu...czerwiec, miesiac dyskontow, 18 otwarcie Lidla...24 zas kaufland
krotko mowiac inwazja niemieckich sklepikow, a rozpoczecia budowy czegos wielkiego wciaz brak.

kaufland pare dni przed otwarciem, na tle galerii stokrotki

nowe swiatla przy kauflandzie, razem z polozona trawa przed sklepem swiadcza one o ludzkiej twarzy inwestora... ;p eh

za kauflandem trwa wciaz budowa nowego podosiedla, w budowie w promieniu pol km2
ogolem okolo 10 blokow

w druga strone, w tle stokrotki rowniez w realizacji 3 bloki na osiedlu mazowieckim
w sumie mam w promieniu km kwadratowego 7 dzwigow, to milo

co do kauflanda...centrum jest nie tylko handlowe

na koniec rozbudowa CH stokrotka -sklepy maja byc wylacznie filmowe, doszly do mnie tez nieoficjalne sluchy ze wreszcie moze doczekamy sie Empika.

i niech rosnie stokrotka bo chociaz niewielka, jest ladna
Dziekan no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 29th, 2008, 12:53 PM   #62
mchoncer
Registered User

Likes (Received): 0

siemka zaczne od tego ze jestem z bialegostoku ale kiedys bardzo czesto bywalem w lomzy jako dzieciak teraz juz troche nie bylem i chcialbym prosic o jakies fotki z ulic Wojska Polskiego (kiedys spedzalem tam duzo czasu P.S Jedyna rzecz ktora mi sie podoba w lomzy bardziej od bialegostoku to to ze miasto dba o mlodziez itp (korty tenisowe itp w bialymstoku to rzadkosc;() i trzeba przyznac ze lomza stale sie rozwija
Old July 1st, 2008, 05:16 PM   #63
Dziekan
Registered User

Dziekan's Avatar

aa witam

Eh niestety malo mam tej ulicy, na poprzedniej stronie watku pod koniec jest kilka zdjec ale nic ciekawego. To ulica bardzo uciazliwa dla mieszkancow, zatloczona przez tranzyt i to glownie chcialem pokazac na zdjeciach

Korty i cala reszta kompleksu wraz z osiedlem poludniem to faktycznie cos co ciezko znalezc chyba ze w duzo wiekszych miastach i to najczesciej na zamknietych osiedlach
Standard zachwyca osoby z roznych miast i to faktycznie jedna z niewielu rzeczy jakimi naprawde bezapelacyjnie mozna sie chwalic.

Co do dbania o mlodziez, eh niestety to nie wszystko. Polityka niektorych osob u wladzy co do oswiaty jest raczej dyskusyjna...mam wrazenie ze niektorym zalezy tylko na likwidacji kolejnych szkol...dziwny to lokalny patriotyzm(?)
Old July 1st, 2008, 11:38 PM   #64
mchoncer
Registered User

huh to wyglada az tak tragicznie z tymi tirami? pamieam ze kiedys wcale duzo tego nie bylo
Old July 2nd, 2008, 01:57 AM   #65
Dziekan
Registered User

Dziekan's Avatar

Niestety dokladnie tak. Te zdjecia akurat byly z pory kiedy tranzyt zmieszal sie ze szczytem lokalnym...ale bawilem sie pare razy w liczenie tirow przejezdzajacych w poznych porach ta droga przy kilku okazjach...liczby wychodzily bardzo ciekawe. Dlatego jest taki nacisk na via baltice ze strony Łomży.
Old July 22nd, 2008, 04:19 AM   #66
danos_24
Registered User

one part of my family was from there...i've always been told by them that it was a very small town (i imagined a village)...it's strange to see the skyline now....

how big is Lomza (in population terms)?
danos_24 no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2008, 09:16 AM   #67
wonsbelfer
Registered User

Likes (Received): 436

Quote:
Originally Posted by danos_24 View Post

how big is Lomza (in population terms)?
circa 65000
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2008, 01:52 AM   #68
Dziekan
Registered User

Dziekan's Avatar

There are certain districts where Lomza looks quite bigger than it is, especially poludnie (south) district with a concentration of 4-10 storey buildings.

I live there and when I was born my block of flats was among the first built in the center of ...a big field. Actually hunting wild birds was possible from our windows (but it's just an example, it was never our hobby) and the entire old city center was visible in the horizon...
...now it's a centre of a high density residential district and you cannot get out of there by car without reaching a double lane road sooner or later Still...there are about 12 blocks of flats under construction in 1,5km radius

But it is still a rather small city according to Polish standards and the rate of development is anyway far from expected.

some population data

in year 1550: 3 300
in 1910: 27 671, the same number in 1939
after WWII: 12500
in 1970: 30000
in 1995: 63000
Old July 31st, 2008, 09:43 AM   #69
Nekroskop88
Registered User

Likes (Received): 2

może jakaś nowa fotorelacja?
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old August 22nd, 2008, 04:25 AM   #70
danos_24
Registered User

Quote:
Originally Posted by Dziekan View Post
There are certain districts where Lomza looks quite bigger than it is, especially poludnie (south) district with a concentration of 4-10 storey buildings.

I live there and when I was born my block of flats was among the first built in the center of ...a big field. Actually hunting wild birds was possible from our windows (but it's just an example, it was never our hobby) and the entire old city center was visible in the horizon...
...now it's a centre of a high density residential district and you cannot get out of there by car without reaching a double lane road sooner or later Still...there are about 12 blocks of flats under construction in 1,5km radius

But it is still a rather small city according to Polish standards and the rate of development is anyway far from expected.

some population data

in year 1550: 3 300
in 1910: 27 671, the same number in 1939
after WWII: 12500
in 1970: 30000
in 1995: 63000
thanks for the info!
it's shocking that half of the pop was murdered in WWII. Were most of the 15.171 ppl missing murdered jews?
Old August 22nd, 2008, 03:31 PM   #71
Dziekan
Registered User

Dziekan's Avatar

There was a ghetto in Lomza but not only Polish Jews died, many Poles as well.
Another factor: after the war most of the city was destroyed, I don't remember the exact percentage but I think it was round 70%. Lots of time had to pass by before the city could grow again and accomodate greater number of people.

The situation in Poland was the same everywhere, especially in Warsaw -90% of the city grounded.
This is an extraordinary example of what War did to Poland: Warsaw in 1939 had 1.3 mln people and this number was reached again in 1970 so it took great effort and time to recover. Now the city officially has 1650000 people + another 1.5 mln in the urban area and at least 700 thousands of 'immigrants' from other cities and abroad.
Old August 22nd, 2008, 04:06 PM   #72
DzD1358
Registered User

DzD1358's Avatar

Likes (Received): 86

Zawsze byłem ciekaw jak wygląda Łomża Kumpel[pochodzacy z Ostrołęki często opowiadał,że a to coś tam kupil w Łomży,a to po coś tam był itp. Miłe zaskoczenie, miasto nieiele większe od Debicy a wygląda znacznie bardziej wielkomiejsko, zadbane, bardzo przyjemnie. pozdrawiam
DzD1358 no está en línea   Reply With Quote
Old August 22nd, 2008, 05:25 PM   #73
Dziekan
Registered User

Dziekan's Avatar

a tak, gdzies tam juz o tym wspominalem ze nasze dwa miasta tworza taki wlasnie specyficzny organizm, u nich przemysl i elektrownia, u nas sklepy i restauracje -przez wiele lat tak bylo i jedni drugim zazdroscilil ale Ostroleka szybko nadrobi brak paru sklepow i pubow...za to obawiam sie ze w Łomży z wybudowaniem np. elektrowni moze byc cieeeezkawo

pozdrawiam, dzieki za post

dzis wrzuce pare nowych zdjec jako update watku w inwestycjach, zgodnie z tradycja zamieszcze je i w tym watku.
Old August 24th, 2008, 03:33 AM   #74
danos_24
Registered User

Quote:
There was a ghetto in Lomza but not only Polish Jews died, many Poles as well.
Another factor: after the war most of the city was destroyed, I don't remember the exact percentage but I think it was round 70%. Lots of time had to pass by before the city could grow again and accomodate greater number of people.

The situation in Poland was the same everywhere, especially in Warsaw -90% of the city grounded.
This is an extraordinary example of what War did to Poland: Warsaw in 1939 had 1.3 mln people and this number was reached again in 1970 so it took great effort and time to recover. Now the city officially has 1650000 people + another 1.5 mln in the urban area and at least 700 thousands of 'immigrants' from other cities and abroad.
yep...i saw another post of pics of warsaw and the city was compeltely destroyed...can't imagine how many treasures were lost...another item in the long list of bad things that war can bring....

i'd like to visit one day Lomza just to see where the sisters & brothers of my grandma were born and kind of grew up...they told me a few things they remember... but they'd never go back to poland again...
Old August 24th, 2008, 09:59 PM   #75
Dziekan
Registered User

Dziekan's Avatar

I'll be glad to give you a tour so feel free to tell me when you come here

as for comming back...well, many people emigrated from lomza some time ago, now it is often a bad idea to come back because dollar is cheap in comparison to Polish currency.
Of course poverty here exists but people who want to work generally find it and it is possible to have a decent life here just as everywhere else, people with their heads on the right place will be successful no matter where they live
Old August 25th, 2008, 09:47 PM   #76
Ahmed Al Bolandi
Registered User

Ahmed Al Bolandi's Avatar

Likes (Received): 4

Mam takie dziwne pytanie.

Na zdjęciu powyżej są trzy przejścia dla pieszych.
Jedno to popularna zebra.
A dwa pozostałe?
Czy mnie oczy mylą czy są to takie przejścia jak widuje sie w USA?
Tzn same dwa pasy bez "zebry"?
Zwykły jeden taki przypadek czy widuje się takie przejścia w Łomży?
Ahmed Al Bolandi no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2008, 12:33 AM   #77
Dziekan
Registered User

Dziekan's Avatar

heh dlatego dobrze ze mozna pokazac zdjecia swojego miasta innym ludziom, dzieki temu mozna zwrocic uwage na rzeczy ktorych normalnie sie nie zauwaza -tak, wyglada na to ze tak Ale z tego co mi sie wydaje jest ich tylko kilka i tylko w tym rejonie, na codzien nie widzialem wiecej takich, dzieki za zwrocenie na to uwagi
Old August 26th, 2008, 03:15 PM   #78
dawid_silesia
S919 (Opava) - Gliwice

dawid_silesia's Avatar

Likes (Received): 287

Quote:
Originally Posted by SebastianNS View Post
Gratulacje za obszerną fotorelację

Stare Miasto bardzo ładne, sprawia sympatyczne wrażenie.

A bloki jak bloki Tylko mam pytanie, co to jest?

wygląda jakby tam kiedyś płynęła rzeka...
Wykop od Via Balticę???
dawid_silesia no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2008, 10:05 PM   #79
Ahmed Al Bolandi
Registered User

Ahmed Al Bolandi's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
heh dlatego dobrze ze mozna pokazac zdjecia swojego miasta innym ludziom, dzieki temu mozna zwrocic uwage na rzeczy ktorych normalnie sie nie zauwaza -tak, wyglada na to ze tak Ale z tego co mi sie wydaje jest ich tylko kilka i tylko w tym rejonie, na codzien nie widzialem wiecej takich, dzieki za zwrocenie na to uwagi
Proszę bardzo.
Ja w kwestii budownictwa jestem dziwny hehe
Mnie cieszą takie właśnie szczegóły i bardzo podobają.
Albo np sygnalizacja świetlna w USA tez fajna i niepowtarzalna.
Ahmed Al Bolandi no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2008, 01:30 AM   #80
Dziekan
Registered User

Dziekan's Avatar

i jak tu nie potwierdzic stereotypu silnego zwiazku Łomży z usa :p

a taak Dawid, lokalni graficiarze juz nawet ochrzcili jedna mala uliczke w okolicy wylotu do krajow nadbaltyckich via baltica czas pokaze czy dobra wrozba czy zapeszenie

Reply

Tags
łomża, podlaskie

Thread Tools

Posting Rules