daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Forum Bosne i Hercegovine > Bosna i Hercegovina > Jug

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 8 votes, 5.00 average.
Old April 13th, 2008, 01:51 AM   #1
Zmey
Registered User

Likes (Received): 5

Mostar (Мостар)
Is a city and municipality in Bosnia and Herzegovina, the center of the Herzegovina-Neretva Canton of the Federation. Mostar is situated on the Neretva river and is the fifth-largest city in the country. Mostar was named after its Old Bridge (Stari most) and the towers on its sides, "the bridge keepers" (natively: mostari)

[Mostar] - Construction Update I
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=248386
.

Last edited by MasonicStage™; June 23rd, 2011 at 11:51 PM.
Zmey no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old April 13th, 2008, 11:44 AM   #2
mojaBL
BANNED

Likes (Received): 0

Pitanje za poznavaoce islamske arhitekture. Ova dzamija izgleda prilicno moderno. Zasto se insistira na minretima kakvi su na dzamijama gradjenim prije 5 vijekova? Zar se taj dio ne moze modernizovati?

Ovako nesto

Last edited by mojaBL; April 13th, 2008 at 11:59 AM.
mojaBL no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2008, 01:29 PM   #3
Beg
BANNED

Zato sto ti to vise lici na crkvu nego na dzamiju. Pa de pogledaj samo tu sliku.
Zasto se insistira na crkvenom tornju? Pitanje ti nema logike
Beg no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2008, 03:35 PM   #4
debeli
Registered User

debeli's Avatar

Likes (Received): 2

Ponovno pokrenuto pitanje nerazmjernog razvoja zapadne i istočne strane Mostara
Mostar - Gospodarstvo | Nedjelja, 13 Travanj 2008

Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Mostara ponovno je pokrenuto pitanje nerazmjernog razvoja zapadne i istočne strane Mostara. Gradski vijećnik Oliver Soldo prvenstveno se osvrnuo na stanje u nekim od gradskih općina, gdje se u zadnjih pet godina investicije mogu prebrojati na prste, piše današnji Dnevni list.

Zavod za prostorno uređenje, kazao je Soldo, donošenjem odluke o uređenju građevinskog zemljišta, trebao bi ujednačiti razvoj cijeloga grada.

"Dogodit će nam se to da imamo dva paralelna grada, izgrađeni i neizrađeni, ili razvijeni i nerazvijeni, a to će izazvati nezadovoljstvo među građanima. Osnivanjem zavoda neke će se stvari riješiti, ali dok se cijeli grad ne ustroji po istim principima, nećemo imati odgovore na sva pitanja", kazao je Soldo na zadnjoj sjednici Vijeća.

Soldo je rekao kako je što prije potrebno izraditi plan prostornog uređenja i jedinstvenu metodologiju građenja na području cijeloga grada.

Prije godinu dana pročelnik Odjela za urbanizam i graditeljstvo Žarko Markić kazao je za Dnevni list kako iz dva razloga istočni dio Mostara kaska za zapadnim, a to su bespravna gradnja na državnom zemljištu i nepostojanje programa o uređenju gradskog zemljišta, o čemu će se i raspravljati na nekoj od sljedećih sjednica Gradskog vijeća.

Markić je tada kazao i kako, po osnovi naknade za građevinsko zemljište, zapadni dio grada u gradski proračun uplaćuje višestruko više sredstava nego istočni.

Dnevni list piše kako bi sve to bilo sasvim nevažno spominjati da se isto uvelike na odražava na dvojak razvoj grada. Naime, Gradska uprava uzima samo manji dio spomenutih sredstava, dok ostalo, sukladno uplatama, ide na račune gradskih područja koja ta sredstva ulažu u razvojne projekte.

Činjenica je i da u zapadnom dijelu grada niču ili su nikle brojne građevine, čiji su vlasnici debelo platili zemljište gradu poput trgovačkih kompanija Merkator, MIK, Super Nova i sl., dok su u istočnom nikle brojne bespravne građevine koje se sada pokušavaju ozakoniti.

Od takvih građevina Grad nema koristi, a zakon kaže kako se takvi objekti mogu ozakoniti, navodi Dnevni list.

http://www.bljesak.info/content/view/8284/158/
debeli no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2008, 03:36 PM   #5
mojaBL
BANNED

to je dzamija od turskog arhitekte koja se nalazi u pakistanu. nema logike pitanje? zasto nema logike? to je bio sam primjer jedan ima milion rjesenja ne mora da bude ovakvo. i logicno je da ako se ide s modernim dizajnom da bude sve moderno, a ne minareti da budu kao da su iz 16. vijeka.
mojaBL no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2008, 05:23 PM   #6
Alle
Registered User

Alle's Avatar

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by mojaBL View Post
Pitanje za poznavaoce islamske arhitekture. Ova dzamija izgleda prilicno moderno. Zasto se insistira na minretima kakvi su na dzamijama gradjenim prije 5 vijekova? Zar se taj dio ne moze modernizovati?

Ovako nesto

To je pitanje o individualna preferencija. Inace projekat izgleda moderan.

Radije bi vidio jednu ovakvo dzamiju nego pet "saudijskih betonskih monstruma", kako je zmej napisao. I ako me ne interesuje religija bas puno, neutralno ovo izgleda bolje u grad. Ali naravno vize kosta, i nije ni potrebno u male naselje.

Sigurno ce moc ovakav moderan projekat dalje inspirisati moderno izgradjivanje u tu okolinu.

Quote:
Zato sto ti to vise lici na crkvu nego na dzamiju. Pa de pogledaj samo tu sliku.
Zasto se insistira na crkvenom tornju? Pitanje ti nema logike
Moze bit da izgleda vise ko vecina crkva, ali sta ima to veze? Nema nekva pravila sto ce tice kako treba dzamija da izgleda.

Sa to receno meni se vize svidja ta prva dizajna. I inace grad je svijetao, zato bi trebao bit taj dizagn pogodan.

I izvinite za moj bosanski jezik treba mi ucenje i navika

Castles And Fortresses [Alpe Adria] [Bosnia]
Alle no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2008, 07:58 PM   #7
debeli
Registered User

debeli's Avatar

Vlada Federacije odobrila za sportsku dvoranu u Mostaru 2 700 000 KM
Mostar - Obratite pažnju | Utorak, 15 Travanj 2008

Vlada Federacije BiH je na svojoj 52. sjednici održanoj danas usvojila Program i kriterije raspodjele 6,73 milijuna KM utvrđenih u Proračunu Federalnom ministarstvu kulture i sporta za sudjelovanje u sufinanciranju projekata županija i lokalnih zajednica koji se odnose na rekonstrukciju sportskih i školskih dvorana, trim staza i drugih javnih ustanova.

Sredstva se raspodjeljuju prema utvrđenim kriterijima koji nalažu da spomenuti projekti doprinose razvoju sporta, da predstavljaju nastavak realizacije započetih projekata i da doprinose i potiču povratak izbjeglih i raseljenih osoba.

U dodjeli sredstava se vodilo računa o ravnomjernoj regionalnoj i nacionalnoj zastupljenosti, u nastojanju da se sufinanciraju projekti koji imaju podršku lokalne zajednice i osigurano sufinanciranje.

Vodilo se računa i o stanju objekta, funkcionalnosti i ekonomskoj opravdanosti, te stanju i radovima koje je neophodno izvršiti. Od ukupnog iznosa prema ovoj Odluci 2 700 000 KM izdvaja se za izgradnju sportske dvorane u Mostaru. Po 500 000 KM se daje za izgradnju sportske dvorane u Kaknju i rekonstrukciju sportske trim staze i šetnice Bare u Mostaru. Po 450 000 KM se daje za izgradnju sportskih dvorana u Neumu i Žepču. Za provođenje hitnih rezervi je ostavljeno 613 8000 KM.

(Bljesak.info)

http://www.bljesak.info/content/view/8414/158/
Old April 15th, 2008, 08:00 PM   #8
debeli
Registered User

debeli's Avatar

Tvrtke koje se bave izgradnjom i prodajom stanova najavljuju daljnji rast cijena
Mostar - Gospodarstvo | Utorak, 15 Travanj 2008

Ionako previsoke cijene stanova u Mostaru i dalje će rasti. Iako je u protekloj godini cijena četvornog metni stana porasla za 30 posto, tvrtke koje se bave izgradnjom i prodajom stanova najavljuju daljnji rast cijena. Prema riječima Zlatka Bevande iz poduzeća Tcmpo-Vranica d.d. Mostar, cijena stanova je velika jer u samom gradu nema lokacija na kojima bi se moglo graditi.

Treba kazati kako Mostar nema prostorni plan novijeg datuma, te tako ni jasnog plana širenja grada, što je također jedan od razloga što cijene stanova u Mostaru probijaju plafon Naime, prostorni plan prema kojem se Grad još uvijek ravna, star je čak osamnaest godina, pa je donošenje novog-prioritet. Gradsko viječe Mostara nedavno je usvojilo odluku o pristupanju izradbi prostornog plana, koji bi trebao biti gotov za dvije godine, a koji će vrijediti do 2018.

"Vlasnici privatnog zemljišta, na kojem bi se moglo graditi, svoju zemlju cijene kao da su u Makarskoj ili u Zagrebu, što također utječe na krajnju cijenu stanova", kazao je Bevanda za Dnevni list.

Dodaje kako je cijena kvadrata stana koje prodaje tvrtka Vranića trenutno 2000 maraka, što je za trideset posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine kada je cijena iznosila 1450 maraka, te da u toj tvrtki već razmišljaju o novom podizanju cijena.

Vranica trenutno prodaje stanove na dvije lokacije - Franjevačka ulica i Zgoni, a u dogledno vrijeme planira izgradnju zgrada na novim lokacijama.

"Grad bi se trebao širiti na južnu zonu, međutim, naša tvrtka još uvijek ne razmišlja o gradnji stanova u Rodoču, budući da još uvijek nije riješeno pitanje infrastrukture kao što je to slučaj u samom gradu" naglašava Bevanda.

Dodaje kako bi trenutno cijena kvadrata u Rodoču bila skuplja nego u gradu, budući da bi pri izgradnji trebalo dovesti struju, vodu i cestu.

"Naša tvrtka bi imala interesa za gradnju stanova u Rodoču kada bi i Grad Mostar pokazao određene aktivnosti po tom pitanju", kazao je Bevanda.

Prema riječima Edina Pašića iz tvrtke Hidrogradnja d.d. Sarajevo, stanovi koje je Hidrogradnja gradila preko puta Željezničkog kolodvora u Mostaru, prodani su po cijeni od 1750 do 1910 maraka po kvadratu.

"Što se tiče standarda u Mostaru, on je takav da je bilo kakva cijena previsoka za kvadrat stana. I samom početku izgradnje zgrade preko puta Željezničkog kolodvora cijena je za dobar dio građana bila previsoka. Međutim, nakon godinu dana. kad smo je završili, veliki broj tih istih ljudi kojima je na početku cijena bila previsoka se pokajao, te im je bilo žao što nisu kupili stan", kazao je Pašic za Dnevni list.

Rješenje mali i jeftini stanovi
Županijske vlasti svjesne su problema s kojim se suočavaju građani, posebice mlade obitelji pri kupnji stanova. Stoga će, potvrdio je nedavno županijski premijer Srećko Boras, Vlada pomoći mladim bračnim parovima da riješe svoje stambeno pitanje.
Boras ističe da prije svega treba potaknuti stanogradnju u općinama, gdje je generalno evidentan nedostatak stambenog prostora.
"Morat ćemo pronaći moduse poticanja stanogradnje, ali upravo onakvih stanova koji trebaju mladim obiteljima - a to su jeftini i mali stanovi", kazao je Boras.

Naglašava kako je cijena uvijek samo pitanje ponude i potražnje te da će, prema njegov u mišljenju, cijene stanova rasti još samo kraće razdoblje, odnosno sve dok ponuda ne bude veća od potražnje.

"Cijene će i nakon smanjenja ili stagnacije sigurno ostati na nekoj ekonomskoj razini da odgovaraju i prodavaču i kupcu. Mislim da ljudi ne bi kupovali stanove da nemaju novac" kazao je Pašić.

Nekretnine - sve na jednom mjestu - Centrala.ba

Vlasnik Agencije za nekretnine "Sivrić" Franjo Sivrić u razgovoru za Dnevni list ističe kako se u Mostaru gradi nedovoljan broj zgrada, pa zbog toga i nije očekivati da će cijena kvadrata stana padati.

"Problem je i što gradnja zgrada traje dugo. U jednoj zgradi ima 25 stanova, tako da ih nema dovoljno za sve one koji bi htjeli kupili stan", kazao je Sivrić.

Dodaje kako bi se problem s cijenom stanova mogao riješiti kada bi se odjednom izgradilo 500 stanova, koliko se prije rata godišnje gradilo u Mostaru

http://www.bljesak.info/content/view/8398/158/
Old April 15th, 2008, 08:56 PM   #9
Aki-Can
BiH-Canada-Austria

Aki-Can's Avatar

Quote:
Originally Posted by mojaBL View Post
to je dzamija od turskog arhitekte koja se nalazi u pakistanu. nema logike pitanje? zasto nema logike? to je bio sam primjer jedan ima milion rjesenja ne mora da bude ovakvo. i logicno je da ako se ide s modernim dizajnom da bude sve moderno, a ne minareti da budu kao da su iz 16. vijeka.
Slazem se sa tobom mojaBL, bas je cijeli kocept moderan i mozda da su u tom principu i minarete uradili.
Old April 16th, 2008, 12:49 PM   #10
glukon
BANNED

Quote:
Originally Posted by Zmey View Post
Zao mi je novaca, ali ova dzamija se pozitivno izdvaja od saudijskih betonskih monstruma koji se grade poslije rata. Jako lijepo.
Slazem se. Izgleda prekrasno. Nadam se da ce je izgraditi takvu kakva jeste jer je Mostaru i te kako potreban jedan takav objekat. Drago mi je sto nisu minareti neki divlji nego sacuvan izgled tipicnog minareta Mostarskih dzamija. Meni kao posjetitelju dzamija bude svaki put zao kada vidim neke raketine od minareta ili minarete koji vise lice na crkvene tornjeve a ne minarete. Za takve tornjeve postoje crkve a ne dzamije. Ljepsih dzamija u BiH mi nema od onih koje su ostale citave a srusene od strane RS-a i drugih. Sadasnje nove dzamije lice na svosim na ljepote koje dzamije trebaju da pruzaju. Eno ona Tuzlanska sa dva minareta, ona na Kobiljoj Glavi kod Sarajeva, Fahdova a Karadjoz Begova u Mostaru, Begova, Carsijska u Sarajevu, nekadasnja Ferhadija, sve su tako lijepe. Meni je ona u Pocitelju jedna od najljepsih.
glukon no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2008, 06:37 PM   #11
debeli
Registered User

debeli's Avatar

Obnova zgrada u Šantićevoj i na Bulevaru kreće za dva mjeseca
Mostar - Gospodarstvo | Srijeda, 16 Travanj 2008

Obnova ratom porušenih zgrada u Šantićevoj ulici i Bulevaru, u središnjoj gradskoj jezgri, trebala bi konačno otpočeti za dva mjeseca. Devet stambenih jedinica u Šantićevoj i četiri zgrade na Buvelaru konačno će se početi graditi, a njihovi vlasnici definitivno će izgubiti status raseljenih osoba u svom gradu.

''Prije sedam dana otvorene su ponude, a na javni poziv obnove spomenutih zgrada javile su se 22 građevinske firme iz Mostara i Konjica sa ukpuno 180 ponuda. Riječ je o rekonstrukciji 29 lotova, odnosno 32 objekta u samom centru grada. Grad Mostar uz pomoć svih razina vlasti na raspolaganju ima 10,5 milijuna KM, a prema prvim podacima i pristiglim ponudama za izvođenje radova radi se o 16 milijuna KM. To znači da ćemo neke od zgrada koje su bile planirane u ovoj prvoj fazi obnove izostaviti jer se moramo uskladiti prema sredstvima sa kojima raspolažemo'', pojasnio je Miro Kordić, voditelj projekta obnove stanova u ime gradskog Odjela za urbanizam i građenje.

Prema Kordićevim procjenama početak obnove stanova u Šantićevoj i Bulevaru trebao bi započeti već početkom mjeseca lipnja. Iz Udruženja ''Moj dom“ ističu kako će se idućih dana izvršiti odabir objekata bez obzira na nedostatak ukupnog iznosa novca koji se pojavio zbog visine građevinskih ponuda.

Zgrade u Šantićevoj i na Bulevaru obnoviti će se u sklopu sporazuma o obnovi središnje zone, a u tom udruženju ističu kako imaju garancije u skladu sa tim da će obnova tih stanova biti prioritet. U Mostaru nakon obnove koja slijedi početkom ljeta ostaje još 18. zgrada koje čekaju na rekonstrukciju, a prema preliminarnim podacima za njihovu obnovu bit će potrebno još 10 milijuna KM.

Sve razine vlasti od Grada Mostara preko županije Hercegovačko-neretvanske te Federacije BiH i Republike Srspke u skladu s koncem prošle godine potpisanim Sporazumom o zajedničkom sufinanciranju obnove osigurale su novac, jedino Vijeće ministara BiH, a radi su o iznosu od 1,5 milijuna KM, to još nije učinilo.

(Bljesak.info

http://www.bljesak.info/content/view/8441/158/
Old April 16th, 2008, 06:43 PM   #12
debeli
Registered User

debeli's Avatar

Zbog teške materijalne situacije Mik Company prodaje nedovršenu zgradu u Omladinskoj
Mostar - Gospodarstvo | Srijeda, 16 Travanj 2008

Poduzeće ''Mik Company'' d.o.o. Mostar, podnijelo je zahtjev Gradskom vijeću Mostara za prodaju nedovršenog stambenog poslovnog objekta izgrađenog na građevnom zemljištu u u Ulici hrvatske mladeži (Omladinska ulica). Kao razlog za davanje suglasnosti navodi se teška financijska situacije u koju je zapala ova tvrtka, radi čega nije moguće završiti izgradnju započetog stambenog poslovnog objekta.

Prijedlog odluke kojom Gradsko vijeće Mostara odobrava ovu prodaju naći će se na sutrašnjoj sjednici Vijeća.

Očevidom na licu mjesta je utvrđeno kako je investitor završio predmetni stambeno-poslovni objekt do prvog horizontalnog zatvaranja, te je tako utvrđeno da se radi o nedovršenom objektu u smislu odredbi Zakona o građevnom zemljištu.

Kako neslužbeno doznajemo razlog prodaje nije financijska kriza nego se žele napraviti dvije firme od sada postojeće koje grade poslovno stambeni centar, tako da bi jedan gradila objekta a druga se bavila trgovinom. Firma koja će graditi objekt uzela bi potom hipotekarni kredit od poslovne banke i nastavila s gradnjom i završetkom objekta.

Prilikom prodaje GV Mostara odredilo je da poduzeće ''Mik Company'' obveze izgradnje vrtića unutar objekta u korist Grada Mostara i plaćanja naknade za uređenje građevnog zemljišta u iznosu od 1.012.920 KM, prenese na novog kupca.

U obrazloženju Gradsko vijeće Mostara navodi kako se suglasnost daje zbog teške materijalne situacije, radi čega je nositelj prava korištenja opravdano spriječen da nastavi radove na započetom objektu.

(Bljesak.info)
Old April 17th, 2008, 03:54 PM   #13
AmelFl
Ojha

AmelFl's Avatar

Likes (Received): 6

meni je najbolji parking ispod dzamije
AmelFl no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2008, 07:38 PM   #14
Beg
BANNED

Pa kad smo moderni
Beg no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2008, 12:43 AM   #15
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Likes (Received): 5302

Hey Guys , great banner! Cheers!
Turnovec está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 20th, 2008, 02:00 AM   #16
Alle
Registered User

Alle's Avatar

Likes (Received): 3

^ Thank you

Castles And Fortresses [Alpe Adria] [Bosnia]
Alle no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2008, 02:59 AM   #17
Dziggy
Registered User

Dziggy's Avatar

Likes (Received): 373

Baner je do jaja! vrhunski izgleda!
Old April 20th, 2008, 10:48 AM   #18
Union.SLO
Existere et persistere

Union.SLO's Avatar

Likes (Received): 768

Čestitke za banner
Union.SLO está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 20th, 2008, 04:20 PM   #19
debeli
Registered User

debeli's Avatar

Uskoro počinje veliko pospremanje Mostara
Mostar - Gospodarstvo | Nedjelja, 20 Travanj 2008

Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Mostara donesene su odluke o pristupanju izradbi regulacijskih planova "Industrijske zone Bišće polje", "Bijeli brijeg I-F III". "Zgoni II", kao i planovi za "Industrijsku zonu Salakovac"
"Turističko-rekreacijsko područje Ruište" te o pristupanju izradbi regulacijskih planova za rješavanje mirujućeg prometa u gradu.

"Ovi planovi rade se s ciljem što uspješnijeg završetka započete legalizacije i intenzivnijeg razvoja grada", kazao je za Dnevni list Salem Bubalo, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje, poduzeća koji će raditi sve projekte.

Bubalo ističe da novoformirani zavod već uvelike radi na izradbi brojnih planova u gradu te da, iako slabo opremljen i s nedovoljno kadra, uspijeva odgovoriti izazovima koje pred njega postavlja Gradsko vijeće.

"Trenutno radimo na planu produženja Avenije i Sjevernog logora, kako bi se pripremila podloga za izgradnju novog mosta koji bi povezao Aveniju preko Sjevernog logora sa sjevernim ulazom u Mostar, točnije kod benzinske crpke INA", kaže Bubalo dodajući da je rok za izradbu tri mjeseca.

Plan "Južne industrijske zone", prema Bubalovim riječima, umnogome bi pomogao u reguliranju prostora kod Velmosa i Vinarije, gdje postoji potreba za izgradnjom znatnog broja gospodarskih objekata.

Jedan od važnih projekata je regulacijski plan turističko - rekreacijskog parka Ruište, jer bi se to područje potom konačno stavilo u zakonske okvire.

"S obzirom da u vremenu kada su se ugasile općine to nije urađeno, naglo je uslijedila bespravna gradnja, što sada treba pospremiti i regulirati. Ako budu potrebni i drastični zahvati, oni će se uraditi kako bi se kompletno Ruište zaštitilo", kaže Bubalo za Dnevni list.

Pored ovoga, zavod radi i na planovima uređenja kolektorskog kompleksa južnog dijela grada i komunalnog odlagališta Uborak.

Grad Mostar, u kojem su proteklih godina obnova i razvoj bacani u prikrajak, u idućem razdoblju mogao bi munjevitom brzinom krenuti uzlaznom putanjom jer, kako kaže Bubalo, konačno je odstupila politika, nastupila struka koja preuzima stvari u svoje ruke.

http://www.bljesak.info/content/view/8647/158/
Old April 20th, 2008, 07:56 PM   #20
Manolo_B2
*waiting for you til 3*

Manolo_B2's Avatar

Likes (Received): 44

congratulations for the banner! nice one!
Manolo_B2 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bosna, bosna i hercegovina, bosnia and herzegovina, mostar, rekonstrukcija

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules