search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Македонски форум > Projects and Construction > Проекти и Изградба

Проекти и Изградба Projects and Construction | » СкопјеGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 7 votes, 4.43 average.
Old October 22nd, 2011, 07:53 PM   #1
my city
Registered User
 
Join Date: Feb 2009
Location: Kercov/Basel
Posts: 389
Likes (Received): 25

Плоштад Скендербег-Скопје¦Sheshi Skėnderbej-Shkup¦Skanderbeg Square-Skopje

New Square will be built in Skopje! The name is Skanderbag because it have a monument of Skanderbeg. The Square will be 28.674 m2 and the location is between Municipality of Center and Municipality of Cair
It will have unterground parking an the Square cost 10 Millions euros.
Renders:[IMG=http://img24.imageshack.us/img24/3629/62092437670807406108404.jpg][/IMG]
Winner Project
Плоштадот Скендерг-бег ќе чини 10 милиони евра

Петок, 21 Октомври 2011 18:10

Денеска градоначалникот на Опшита Чаир - Изет Меџити одговори на тоа колку ќе чини изградбата на плоштадот Скендер Бег.

Според него Скендер Бег ќе чини околу 10 милиони евра, додека за првата фаза ќе бидат потребни околу 2.8 милиони евра.

- Првата фаза опфаќа реконструкција на дуќаните што се од споменикот на Скендер Бег до Менада...Втората фаза ќе биде покривање на улицата и третата фаза е подземниот паркинг, но паралелно се работи на сите фази.“- изјави градоначалникот на Чаир, Изет Меџити.

Плоштадот кој ќе се простира од старата скопска чаршија а завршува кај Македонска опера и балет навлегува и во Општина Центар со што општината мора да го смени урбанистичкиот план.

- Ако во почетокот имаше контрадикторни информации, имаше недоразбирања, сега веќе проектот Плоштад Скендер Бег е дел од владината програма. Го имаше и во експозето на Премиерот. Тоа значи дека тие работи се веќе надминати.“- изјави меѓу другото првиот човек на Чаир, Изет Меџити.
http://www.time.mk/read/218a743d6a/4...9b5/index.html
my city no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 2nd, 2011, 10:56 PM   #2
Bugarash
BANNED
 
Bugarash's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Skopje-Stockholm
Posts: 3,556
Likes (Received): 55

па па па
добро е и десетче што ќе лапне
иначе како гледам,планират да биде нешто у Тирана стил-без никаква тематика во радиус од 1 км.
Bugarash no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 11:41 PM   #3
my city
Registered User
 
Join Date: Feb 2009
Location: Kercov/Basel
Posts: 389
Likes (Received): 25

Quote:
Originally Posted by Bugarash View Post
па па па
добро е и десетче што ќе лапне
иначе како гледам,планират да биде нешто у Тирана стил-без никаква тематика во радиус од 1 км.
Zosto Tirana stil? Tirana ima nov proekt za Plostadot a toj ne e voopsto bez nisto kako nasiot plostad.
Inace imalo i promeni na ovaj plostad primer podzemni fontani itn. znaci nema bas bas bez nisto da bide.
my city no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 02:52 AM   #4
Bugarash
BANNED
 
Bugarash's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Skopje-Stockholm
Posts: 3,556
Likes (Received): 55

Quote:
Originally Posted by my city View Post
Zosto Tirana stil? Tirana ima nov proekt za Plostadot a toj ne e voopsto bez nisto kako nasiot plostad.
Inace imalo i promeni na ovaj plostad primer podzemni fontani itn. znaci nema bas bas bez nisto da bide.
знам,во изградба е,зборам за стариот што им беше плоштад...
јас судам по рендерите-и тоа малце тематика што ќе биде е затуцано на крај...и ќе биде нешто као пустелија за некакви паради правење...

можда Ахмети планира нешто такво...
Bugarash no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 09:36 AM   #5
new wave
Registered User
 
new wave's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,476
Likes (Received): 138

Ova e mnogu ubav moderen plostad vo stil na site severnoevropski gradovi.Mene mnogu mi se dopaga kapalisteto saunata vo srednovekoven vizantiski stil ovoj ubav objekt koj e sega galerija ke dojde do poln izraz.Uste eden ubav moment tuka e sto ke se spoi stariot grad so biznis zonata centarot i citadelata kako edna prekrasna celina.
new wave no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 09:37 AM   #6
new wave
Registered User
 
new wave's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,476
Likes (Received): 138

Isto mi se dopaga i imeto Kral ili Lord Aleksandar (skenderbeg) na Makedonski.
new wave no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2011, 07:25 PM   #7
my city
Registered User
 
Join Date: Feb 2009
Location: Kercov/Basel
Posts: 389
Likes (Received): 25

„Скендер Бег“ готов до 2014 - та

Министри, пратеници, градоначалници, од владејачката ДУИ и граѓани со развиорени албански знамиња на плоштадот „Скендер бег“. Свечено, градоначалникот на Чаир, Меџити го потпиша договорот со инвеститорот за стартот на изградбата на новиот плоштад.

[„Скендер Бег“ готов до 2014 - та]

Требаше да биде удрен камен - темелник, но беше потпишан само документот. Меџити е оптимист дека Албанците Денот на знамето наредната година ќе го слават на новиот плоштад.

„Започнуваме со работите на еден голем плоштад, кој има повеќе димензии од архитектонските. Димензијата на единство е тоа дека таа не дели, туку соединува традиции и различни култури, го соединува новото и старото. Општина Чаир во изминатиов период ги има направено сите административни, оперативни и законски подготовки, за ние денес да можеме да го потпишеме договорот за започнување на градежните работи, рече Меџити.

На 28 илјади метри квадратни во Старата скопска чаршија, на територијата на општините Чаир и Центар ќе се простира плоштадот „Скендер бег“. Ќе го градат македонската „Интенрнешнал инвестмент груп“ и австриската „Алпине“. Плоштадот ќе се протега од стоковната куќа „Мост“ до трговскиот центар Мавровка, ќе покрие дел од продавниците во турската чаршија и дел од булеварот „Гоце Делчев“. Плочникот ќе биде од крајот на Старата чаршија до зградата на Македонската опера и балет, булеварот „Гоце Делчев“ ќе стане подземен. Ќе бидат изградени и подземни паркинзи, амфитеатар во близина на Даут Пашиниот амам, фонтана и градска тераса. За првата фаза од буџетот се издвоени 2,5 милиони евра. Се планира да биде готов до 2014-тата.
28.11.2011, 18:32

http://www.kanal5.com.mk/default.asp...=83549&egId=13
my city no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2011, 11:56 PM   #8
TrueBulgarian
Meditate on this, I will
 
TrueBulgarian's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Location: Near the human towers and bulls
Posts: 6,089
Likes (Received): 2296

Доста по-добре в сравнение с това, което се прави от другата страна на реката...
TrueBulgarian no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2011, 06:21 PM   #9
my city
Registered User
 
Join Date: Feb 2009
Location: Kercov/Basel
Posts: 389
Likes (Received): 25

Почна изградбата на плоштадот „Скендер-бег“

Засега нема да ги отстраниме дуќаните во Старата чаршија, но во подоцнежните фази нема да имаме избор, велат од општината Чаир%20
Почна првата фаза од изградбата на новиот плоштад во општината Чаир, „Скендер-бег“. Во оваа фаза ќе се изгради амфитеатар и ќе се постави плоча врз сегашните продавници кај стоковната куќа „Илинден“. Дуќанџиите од Старата скопска чаршија се во паника стравувајќи дека за да се изгради плоштадот, општината ќе треба да им ги сруши или дислоцира нивните дуќани. Од општината Чаир велат дека засега објектите се безбедни.

- Најлесно е да се сруши нешто, потешко е да се најде долгорочно решение за проблемите. Засега немаме намера да ги отстраниме кафулињата, но понатаму кога изградбата ќе прејде во некоја од понатамошните фази, мислам дека нема да имаме избор - вели Џингис Хани, раководител на секторот за урбанизам во општината Чаир.

Плоштадот ќе го гради австриската фирма „Интернационал инвест груп“, заедно со фирмата „Алпине“. Првата фаза од изградбата треба да биде готова до ноември идната година.

Идејното решение за плоштадот е на фирмата „Архигруп“ од Тетово, а со него е предвидено плоштадот да се гради на површина од 28 илјади квадрати без нови споменици, со модерна фонтана, премостен преку булеварот „Гоце Делчев“. Тој ќе се протега до паркот зад Македонската опера и балет, а заедно со Старата чаршија и со трговскиот центар „Мавровка“ ќе претставува една целина. Паркирањето ќе биде подземно, а постојната површина кај споменикот на Скендер-бег ќе се прошири, со што ќе се добие поголема површина. Плоштадот ќе ги помине границите на општината Чаир и ќе навлезе во Центар, кај јадрото на слободниот простор меѓу МНТ и филхармонијата.

Автор: А.М.Д.
http://www.novamakedonija.com.mk/New...tIzdanie=22464
my city no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2012, 08:00 PM   #10
my city
Registered User
 
Join Date: Feb 2009
Location: Kercov/Basel
Posts: 389
Likes (Received): 25

Камен темелник за Плоштадот „Скендербег“

Денес беше формално означен почетокот на изградбата на Плоштадот „Скендербег“ во Скопје, проект тежок 10 милиони евра. Градежните работи ќе се одвиваат во три фази. Во првата фаза која ќе чини 2,5 милиони евра е предвидено поплочување на просторот пред стоковната куќа „Илинден“, како и покривање со плато на комплексот дуќани на улица Казанџиска. Оваа фаза би требало да заврши во рок од седум до осум месеци.Целиот проект треба да финишира до 2014 година, до кога плоштадот ќе се прошири и на територијата на општината Центар, се до објектот на Македонската филхармонија [»мапа]. За таа цел ќе биде премостен булеварот Гоце Делчев на потегот од крстосницата со улицата Стив Наумов до стоковната куќа „Мост“. Ваквата проширена верзија на плоштадот, за која Општина Центар се согласи минатото лето, ќе се простира на вкупно 28.674 метри квадратни, наместо 12.865 метри квадратни доколку проектот се реализираше само на територијата на Чаир.Автори на идејното решение се архитектите од „Архинг Груп“, изведувач е скопската подружница на австриската компанија „Алпине“ (Alpine Bau GmbH), а надзорот го врши „Веинг“. Проектот го финансира Владата на Република Македонија и Општина Чаир.
Fotos: http://www.build.mk/?p=11904
my city no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2012, 06:53 PM   #11
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,159
Likes (Received): 2992

Ndertimi kety Sheshit pas Clirimit ...
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2013, 12:16 PM   #12
Hip.Hop_MKD
Cesar Vialpando
 
Hip.Hop_MKD's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Location: Skopje
Posts: 15
Likes (Received): 10

Треба да заличи и тој дел на нешто, ама многу погрешно се прави. Ѓерг Кастриоти дури нема никаква историска поврзаност со Скопје и се создава само погрешна слика, уште еден груб фалсификат врз историското минато на градов.
__________________
LD Pistolero: "...ќе сватиш,каков дечак сум бил и како живеам,на мали нешта лудувам на туѓа среќа се радувам, таков сум останувам со целта светов да го превртам, да легнам никогаш да не се разбудам,да потонам, на лагата да заборавам,роден сум со повреда,само со смртта ќе опоравам!.."
Hip.Hop_MKD no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2013, 08:02 PM   #13
Skopje/Скопје
Macedonia/Македонија
 
Skopje/Скопје's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 39,227
Likes (Received): 58961http://www.build.mk/?p=23821
Skopje/Скопје no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2013, 08:03 PM   #14
Skopje/Скопје
Macedonia/Македонија
 
Skopje/Скопје's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 39,227
Likes (Received): 58961Skopje/Скопје no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2013, 08:04 PM   #15
Skopje/Скопје
Macedonia/Македонија
 
Skopje/Скопје's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 39,227
Likes (Received): 58961

плоштад Скендербегhttp://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=985&PN=20
Skopje/Скопје no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2013, 08:05 PM   #16
Skopje/Скопје
Macedonia/Македонија
 
Skopje/Скопје's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 39,227
Likes (Received): 58961

Skopje/Скопје no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2013, 08:07 PM   #17
Skopje/Скопје
Macedonia/Македонија
 
Skopje/Скопје's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 39,227
Likes (Received): 58961

Skopje/Скопје no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2013, 08:10 PM   #18
Skopje/Скопје
Macedonia/Македонија
 
Skopje/Скопје's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 39,227
Likes (Received): 58961

__________________

avto_trest liked this post
Skopje/Скопје no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2013, 01:49 PM   #19
new wave
Registered User
 
new wave's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,476
Likes (Received): 138

Odlicno napreduva Akesandar plac ,prekrasno izgleda a stariot grad dobiva nov ubav oblik. Na Gorgija Kastriot Aleksandar tuka mu e mestoto vo Makedonskata prestolnina Makedoncite treba da si gi pocituvaat svoite kralevi od svojata istorija .
new wave no está en línea   Reply With Quote


Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 02:28 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu