daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Reply

Thread Tools
Old August 3rd, 2008, 03:43 PM   #1
Piotrek_409
Registered User

Likes (Received): 0

[Polska] Oznakowanie dróg

hej, chciałbym zgrupować w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące oznakowania dróg w Polsce oraz ewentualnie dobrych przykładów z innych krajów.

Prawie w każdym wątku dotyczącego nowo otwieranego albo remontowanego odcinka zazwyczaj jest mnóstwo uwag dotyczących mylącego, słabo widocznego i niekonsekwentego oznakowania.

Winni mogą być owszem ludzie, ale w moim odczuciu raczej ustawy, które narzucają takie rozwiazania w skali, warto więc tę tematyką (błędy, propozycje, przykłady) analizować w skali całego kraju.

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post
Offtopik stąd przerabiam na ontopik tutaj. Choć równie dobrze mogłoby to być w kretynizmach. Przyjrzałem się oznakowaniu wspólnego przebiegu dróg nr 3 i 6 na odcinku Kijewo-Rurka.

Kierunek Goleniów-Szczecin.

Wjazd na S3 na węźle Rurka. Rondo od strony Goleniowa. Takie oznakowanie (S3 i DK6) jest dominujące. Ale...

Początek łącznicy pod wiaduktem.

Koniec łącznicy, początek pasa włączania.

Oznaczenie szlaku.

Tablica odległości za węzłem Rurka.

Tablica drogowskazowa w Kliniskach.

Tablica przedrogowskazowa węzła Dąbie

Tablica drogowskazowa ~100 m dalej.

Tablice węzła Rzęśnica.

Węzeł Kijewo, wjazd od strony miasta - tu prawidłowo.

Węzeł Kijewo wjazd od strony Stargardu. Tu prawidłowo w stronę Goleniowa. Ale w stronę Kołbaskowa już nie, bo w tamtą stronę z węzła wychodzi już autostrada.

Byłoby zbyt pięknie...

Ludzie, konsekwencji trochę...

Teraz kierunek Szczecin-Goleniów.

A6 przed węzłem Kijewo.

Przed łącznicą Kołbaskowo-centrum.

Tablica odległości za węzłem Kijewo.

Węzeł Rzęśnica.

Węzeł Rurka.

Rondo węzłowe.

Węzeł Stepnica. Tu oba znaki prawidłowe. Zdjęcia nieczytelne, bo z innych sesji i dotyczyły czegoś innego.

Węzeł Goleniów. Tu 6 odbija na Gdańsk i na węźle traci status S, S3 kończy się kilkaset metrów za węzłem, przed wyjazdem z przedłużenia ul. Wolińskiej w Goleniowie, więc z węzła wychodzi jeszcze jako S - oznakowanie prawidłowe.

Bonus. A6

Wjazd na węzeł Morwowa. Tablica drogowskazowa wielce czytelna - nie dość, że za krzakiem, to jeszcze te strzałki kierunkowe. Przypominam, ze w obie strony z węzła biegnie autostrada.

A tu (dk)6 do Kołbaskowa! Przecież do samej granicy jest już A6! No dobra, bez 100 metrów tricku pozaautostradowego na węźle Radziszewo.

Tablica odległości za węłem Kołbaskowo.

I za węzłem Morwowa.

I jeszcze skrzyżowanie Autostrady Poznańskiej z Granitową.

Mój komentarz:

Mój komentarz roszerzony: fantazja drogowców jest niesamowita - znaki maluje się jak komu czapka stoi.

Postulat de lege ferenda: polikwidować na znakach drogowych te oznakowania A, S, znaki "samochodzik" i "wiadukt", tak będzie prościej. W końcu podobno wzorujemy się na Niemcach, oni nawet nie mają A w nazwie (Edit2: tabliczce z numerem) autostrady. A wjeżdżając (w Polsce) na drogę A/S człowiek i tak wie, bo mija odpowiedni znak.
Edit2: Zresztą w Polsce nie byłoby problemu, że jest podwójna numeracja dróg A/S i DK (tak jak w Niemczech A i B - są to drogi o zupełnie różnym przebiegu - A2 Potsdam-Oberhausen ~odpowiada B1 Kostrzyn-Bochum, z kolei B2 to droga Szczecin-Garmisch-Partenkirchen)

Postulat de lege lata, prostszy do realizacji: ujednolićić błyskawicznie oznakowanie!!

Edit 2: W większości wypadków można to zrobić bardzo prosto. Przygotowac dwa rodzaje naklejek - kwadratową ze samochodzikiem i doklejać do szóstek tam, gdzie szóstki są kwadratowe (np. drugie zdjęcie) oraz prostkątną z samochodzikiem i szóstką i zaklejać nimi prostokątne szóstki (np. pierwsze zdjęcie), albo szóstki na środku (tablica przedrogowskazowa przed węzłem Rurka). Znakomita większość tablic byłaby w ten sposób prawidłowa.

[sam][3] Świnoujście
[sam][6] Gdańsk

Na koniec jeszcze raz:

Edit: Nie narzekałbym, gdyby choć nowo zakładane oznakowanie (węzeł Rurka, nowy odcinek A6) było prawidłowe. A przecież można, vide: węzeł Stepnica oddany 4 lata temu.
Piotrek_409 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 3rd, 2008, 05:03 PM   #2
Piotrek_409
Registered User

z Wawy, po remoncie

Quote:
Originally Posted by bogusz00 View Post
Ok 2-3 tygodnie temu postawili nową bramę drogowskazową na Górczewskiej przed skrzyżowaniem z Poswtańców Śląskich w kierunku centrum.

Oto zdjęcie.

Mam kilka uwag.
Po pierwsze, poraz kolejny na tak wielką bramę walą miniaturowe tablice.
Po drugie, znak pokazujący kierunek DW580 mógłby spokojnie być umieszczony na tablicy. Efekt jest taki, że jeśli ktoś chce znaleźć kierunek DW580 (choć pewnie takich wielu nie ma) to musi się rozglądać.
Po trzecie, sama brama wg mnie stoi zbyt blisko skrzyżowania.
Podobne uwagi mam do tablicy umieszczonej po drugiej stronie skrzyżowania (w przeciwnym kierunku), a właściwie to te uwagi mam do większości nowych bram/tablic drogowskazowych.
Old August 3rd, 2008, 06:49 PM   #3
wojtor
Quasimodo

wojtor's Avatar

Likes (Received): 88

Quote:
Originally Posted by acubens View Post

Wreszcie tablica pokazująca polskie ograniczenia, a jednocześnie dość czytelna
wojtor no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 07:03 PM   #4
kamilbuk
Registered User

Taaa. Strasznie czytelna... Na pewno wszystkiego się z niej dowiesz, gdy na nią spojrzysz w trakcie jazdy samochodem.
kamilbuk no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 07:31 PM   #5
yasioo7
senior assistant designer

yasioo7's Avatar

Likes (Received): 3

Na tych wielkich bramownicach za jakiś czas zawisną znaki zmiennej treści, które podadzą informacje o sytuacji ruchowej w centrum. Dobrze, że już dziś myśli się do przodu. Nie tak jak na Marynarskiej, gdzie po 2 latach będą ściągać położony asfalt i robic przekrój 2x4.
Forum: http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=23704
yasioo7 no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 08:42 PM   #6
Rusonaldo
Autostrady Polska

Rusonaldo's Avatar

Likes (Received): 6354

nie wiem czy ten watek ma sens bo wiele rzeczy ktore tu (chyba) beda pokazywane sa w watku "kretynizmy....".
Rusonaldo está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 08:59 PM   #7
Picek
Miejski Szeryf Estetyki

Picek's Avatar

Likes (Received): 340

tematy dotyczące bezpośrednio oznakowania będziemy dawać tu, ainne dziury, koleiny, zakrętasy i wygibasy których na potęge dalej w kretynizmach - one nie zginą
Picek no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 09:25 PM   #8
Wesoły Romek
''No Church In The Wild''

Wesoły Romek's Avatar

Likes (Received): 2107

A2 od N.Tomyśla do Konina stare znaki do wymiany.... ale gdzie tam co tam, że dwa lata juz mineły od przedłużenia autostrady u nas to może i ze 100 lat czekać.

Wesoły Romek no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 09:41 PM   #9
Wojti
Registered User

Wojti's Avatar

Likes (Received): 108

Dokładnie takich tablic jest dużo i są mało czytelne. W szczególności w czasie jazdy to juz nie sposób się z tym co jest umieszczone na tablicy się zapoznać.
Wojti no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 09:43 PM   #10
eljoth
Semper Fidelis

eljoth's Avatar

Likes (Received): 4

Według mnie, na drogach ekspresowych dwupasmowych powinno się wprowadzić autostradową kolorystykę, czyli kolor niebieski dla tablic przeddrogowskazowych, szlaku drogowego, znaków z nazwą węzła itp. W końcu te arterie w wyraźny sposób odróżniają się od reszty i warto tym prostym sposobem to podkreślić.
eljoth no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 09:58 PM   #11
Rusonaldo
Autostrady Polska

Rusonaldo's Avatar

te tablice sa chyba najgorsze w europie. przeciez jadac iles tam na godzine czlowiek nie dowie sie nic. w prawie kazdym kraju sa tylko 3 albo 4 informacje o predkosci a u nas ????? 10 malych znaczkow o predkosci - ten znak to jedna wielka KUPA !!!!!
Old August 3rd, 2008, 10:03 PM   #12
wiewior
Inżynier... Dźwięku

wiewior's Avatar

Likes (Received): 2862

No to niech zwolni i się przyjrzy. Zresztą powinien był przed wyjazdem sprawdzić.
Jakie przepisy, taki znaki.
I pisz jak człowiek - to nie onet.
wiewior no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 10:11 PM   #13
Wesoły Romek
''No Church In The Wild''

Wesoły Romek's Avatar

Likes (Received): 2107

Quote:
Originally Posted by eljoth View Post
Według mnie, na drogach ekspresowych dwupasmowych powinno się wprowadzić autostradową kolorystykę, czyli kolor niebieski dla tablic przeddrogowskazowych, szlaku drogowego, znaków z nazwą węzła itp. W końcu te arterie w wyraźny sposób odróżniają się od reszty i warto tym prostym sposobem to podkreślić.
Jestem za !!! tak jak w Czechach ja to już postuluje od dłuzszego czasu

Wesoły Romek no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 10:12 PM   #14
Rusonaldo
Autostrady Polska

Rusonaldo's Avatar

to ze to nie jest onet to nie musisz mi tego mowic. jezeli uwazasz ze ten znak jest ok to grartulacje. a jak czlowiek ma zwolnic skroro np na A-1 w okolicach wodzislawia gdzie jest budowana autostrada nie bedzie zadnej infrastuktury to co tez kierowca ma zwolnic na autostradzie do 0 i popatrzec sobie na znak?? taka tablica ma byc czytelna a ta niestety nie jest.
Old August 3rd, 2008, 10:34 PM   #15
wiewior
Inżynier... Dźwięku

wiewior's Avatar

No to narysuj projekt takiej tablicy - skoroś taki mądry
BTW: przecinki nie gryzą, a po kropce zdanie zaczyna się z wielkiej litery
Old August 3rd, 2008, 10:39 PM   #16
Piotrek_409
Registered User

Quote:
Jestem za !!! tak jak w Czechach ja to już postuluje od dłuzszego czasu
dla mnie ok, z tym że połączyłby to z jakąś dużo, dużo głębszą reformą całego systemu oznakowania jak tylko będzie na to kasa i dobry pomysł, bo na razie trochę szkoda pieniędzy na tło znaków skoro nie mamy jeszcze w miarę dobrych dróg

Najbardziej intryguje mnie (i dlatego po części założyłem ten wątek) w jaki sposób nasi sąsiedzi np.: Niemcy, Czesi rozwiązali ustawowo sposób oznakowania.

W Warszawie na al. Krakowskiej (może podrzuce fotki) mniej więcej pół roku temu była sprawa oznakowania drogi nr 7 jako trasy na Katowice a nie jak do tej pory tylko na Wrocław, co było zabawane i mylące zarazem, bo ktoś nie zorientowany mógł pojechać na Kraków. Z tego co się orientuje obecnie w Polsce system jest nastepujący: jeśli droga (np.: wspomniana 7) formalnie jest na Wrocław to na drogowskazie będzie tylko Wrocław, mimo, że jest to główna droga z Warszawy również do Częstochowy, Katowic, Lodzi czy granicy czeskiej i takie rozwiązanie powoduje całą masę komplikacji, utrudnień i dezinformacji (chyba najbardziej dla biednych cudzoziemców)

Niestety nawet gdybym chciał napisac maila z prośbą do GDDAKI, żeby przed euro coś z tym zrobili i zaproponować jakieś sensowne rozwiązanie (oczywiście oprócz powiększenia tablic, tła czy wielkości czcionki) to bym poległ chociaż u naszych zachodnich sąsiadów wszystko wygląda czytelnie, logicznie i przejrzyście, a dróg (i to tych porzadnych) mają o wiele ,wiele więcej.

Może powinni przyjąć zasadę, że na każdej bramie na autostradzie, ekspresówce czy GP niezależnie od formalnego kierunku drogi muszą znaleźć się kierunki na miasta wojewódźkie/ ew. ważne miasta do których można dojechać (nawet w pewnym momecie zbaczając z trasy) plus granice państwowe? tylko jak wtedy utrzymać konsekwencję?

Last edited by Piotrek_409; August 3rd, 2008 at 11:25 PM.
Old August 3rd, 2008, 10:42 PM   #17
igorlan
אני חושב, משמע אני קיים

igorlan's Avatar

Likes (Received): 406

Quote:
Originally Posted by Rusonaldo View Post
to ze to nie jest onet to nie musisz mi tego mowic. jezeli uwazasz ze ten znak jest ok to grartulacje. a jak czlowiek ma zwolnic skroro np na A-1 w okolicach wodzislawia gdzie jest budowana autostrada nie bedzie zadnej infrastuktury to co tez kierowca ma zwolnic na autostradzie do 0 i popatrzec sobie na znak?? taka tablica ma byc czytelna a ta niestety nie jest.
To ty już wiesz jakie tablice będą przy A1 w Gorzyczkach? ciekawe. Wiewior dobrze mówi, jesli wybierasz się do jakiegoś kraju to zwykle wcześniej dowiadujesz się jakie ograniczenia są w danym kraju. Ta tablica ma być tylko krótkim przypomnieniem, że obowiązują takie ograniczenia. Irytujące jest, że przy każdej okazji gdy ktoś sfotografuje tą tablicę, to odżywa fala krytyki i niezadowolenia. Napisz do MI i zaproponuj swój projekt, wtedy coś zrobisz aby coś zmienić w tym kraju. Narzekać jest najprościej.
Old August 3rd, 2008, 10:49 PM   #18
Rusonaldo
Autostrady Polska

Rusonaldo's Avatar

pisalem kilka razy do gdaki nie do MI ale tam siedzi beton (taki jak w pzpn) i do nich nic nie dociera oni wiedza swoje. (a dlaczego na A-1 maja byc inne znaki niz te tutaj??)
Old August 3rd, 2008, 10:53 PM   #19
Wojti
Registered User

Wojti's Avatar

Likes (Received): 108

Do igorlan

Sorry, kolego nie tak ma być. Winno być w miarę czytelnie i jasne dla większości ludzi. A nie 20-cia oznaczeń na jednym znaku. Nie sposób tego się do tego krótkim czasie dostosować.
Wojti no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 10:57 PM   #20
wiewior
Inżynier... Dźwięku

wiewior's Avatar

A jak ma być?? Takie w Polsce mamy przepisy (o ile Ty czy Rusonaldo o tym wiecie). Więc albo będzie to wyglądać jak na tych zdjęciach, albo informacja będzie niepełna. I też się zaraz grupa oburzonych odezwie, że to bez sensu.

Reply

Tags
highways, polskie drogi, roads, signs

Thread Tools

Posting Rules