SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.

[Bulgaria] - Welcome to EU

38K views 456 replies 50 participants last post by  Astralis 
#1 ·
1. dio

Petak poslijepodne, 09.03. krećemo iz Sarajeva, preko istočne Bosne, Višegrada, te u Užicama ulazimo u Srbiju. Glede puteva i uređenosti okoline, nema neke razlike između Bosne (istočne) i Srbije (zapadne)...
Jedino su prirodne ljepote koje okružuju te iste puteve ipak daleko u korist Bosne. Smeća sa strane ima tamo gdje se i raja okuplja, no to je nekako postala slika Balkana na koju sam gotovo pa oguglala...
U Srbiji se nismo zadržavali duže od ispijanja nekoliko kafa/čajeva u usputnim lokalima koji variraju od onog savršeno kafanskog tipa do onog savršeno ušminkanog. To objašnjavam time da, kad se lokali sređuju, onda se srede kako treba... U međuvremenu stagniraju. Ljudi kontrast... Neki nezainteresovani, neki gnjavatorski zainteresovani.

Još malo i eto nas u Dmitrovgradu te i u Bugarskoj... Al tamo puteva... Neopisivi.. Pokušavala sam povući paralelu sa nekim od puteva po Bosni,
ali u ovom izobilju loših BH puteva ne može se naći niti jedan dovoljno loš da bi ušao u konkurenciju sa bugarskim cestama... A tek smeće sa strana... Konstantno... bez prekida, umjesto zelenog pojasa trave (ili snježnog ili "zemljanog"...) kontinuirani pojas smeća...

A za naselja sa strane smo u početku kontali da su ciganska... Ili je mnogo ciganskih sela u Bugarskoj ili ih je većina kraj ceste ili se pak uopšte ne radi o ciganskim naseljima...

No, da ne bude da pišem samo negativno o ovoj državi, moram napomenuti da se radilo možda i o prevelikim očekivanjima...
Država koja je u EU bi svakako trebala i odokaciono izgledati mnogo bolje nego jedna BiH ili Srbija koje neće u tu istu zajednicu još najmanje 10 godina. No, situacija je obrnuta... Hrvatsku ne bih smjela ni pomisliti da poredim sa jednom Bugarskom (ceste, gradovi, standard građana,... ma sve)

Naravno, postoji mnogo pozitivnih iskustava iz te iste Bugarske. Čini mi se da su kao narod još uvijek dosta otvoreni, još ih nije prevladala ona kapitalistička manija toliko da i po čemu liče na hladne zapadnoevropljane. Uglavnom su gostoljubivi, ljubazni, ne djeluju škrti. Iako su nas uveliko upozoravali da su najveći kradljivci u Evropi, nama je nestao samo jedan mobilni aparat, ali zapravo nismo sigurni je li izgubljen ili ukraden (veća je mogućnost ovo prvo).

Da ne davim dalje, za početak evo nekoliko sličica sa bugarskih puteva (uz napomenu da nisu sve moje):























 
See less See more
12
#261 ·
^lol, I'm sure I will, as long as my mullet grows back, have 5 kids and my teeth fall out :D

Verso, I agree we should see the bad side of every town, but the way this was made, you could see the underlying tonality. Personally I don't care that much about Sofia lol, the few Sofians I know in person (raised born and living there) are annoying :D The only connection I have is Levski, both sides of my family are Levskari, and my grandfather is a diehard fan, the only reason he watches TV is for football.
The point I was trying to make is that there are ways to present the bad side of town. We Bulgarians know Sofia isn't the most beautiful city in the world, and we often complain about its numerous problems, but we don't like having a thread like this where it seems like it is all that the city has to offer.

And Mirza, watch out for the boogey man, he's Bulgarian too ;)
 
#299 · (Edited)
Damn!!! I went jogging in Central Park for an hour and there is already three pages of crap. You guys are very prolific that way.
hehe, this seems to be the only relevat piece of information in all 14+ pages of dick-measuring and yugo-crap.
Let's try to build the thread over this constructive point of NB's.:)

So you like jogging. Nice. I liked Central Park when I visited NYC. I jog 4 miles in an hour. How many do you go for?:cheers:

P.S. This song goes to you BiH; just to show you we have no bad feelings. But still listen to the lyrics.;)
 
#263 ·
i like oreos :cheer:
 
#264 ·
All the loud-speaking ex-Yugos should check this link out:

http://www.akropolis.lt/en/akropolis/new_projects/sofija


This gives you an idea of scale and the difference between EU and WB. Just this single project in Sofia will have more highrises that Bosnia plans to get/has...

If you look thru the BG threads, you can find tens of similar projects going on or planned....Yet Bulgarians just mention it and move forward...such things happening all the time there :cheers: :cheers:
 
#276 ·
i c :) lucky bulgarians that just mention it and move forward :|
so when is this gloruios project gonna start?? havent found the construction date nor the cost of the projecT yet? :D
and btw how come itll have more than bosnia plans to have?? we already have more highrises than the glorious project :dunno:

twist tower, 2 unitic twin towers, 2 bosmal towers, ABCtower, Parliament Tower... thats 7 highrises in sarajevo alone :) if u add the one in banjaluka thats eight :)
and as far as i can see there are only four highrises in the glorious project that didnt start the construction yet :p
better luck next time with ur projects that u just move forward from :baeh3:

(and btw there are some grammar mistakes on the gloriuous projects website :tongue3:)
 
#265 ·
Trakia, I think that's enough
nie imame losha prestava za tiah, i te za nas. i pak, nie sme veche v soyuza
Let's be mature and not act like the Yugo trolls we banned a few years ago here.

And We as members of the European Union will be more than happy to help all our neighbors join us in prosperity. Bosnia is welcome in our Union
 
#267 ·
Sofia (2)

I am not going to comment all your comments, so let's continue with my report...

7.dio





























































kill me now :guns1:

p.s. my general experience of Bulgaria was really great! "fancy" stuffs are usually boring... at least for my kind of temperament ;)
 
#269 ·
ima jako mnogo lijepih građevina u gradu, a i pravoslavne crkve su im originalnije nego kod nas

grad je velik, metropola, osjetiš to na svakom koraku... ja ne znam za gradove ove veličine koji mogu opstati kao čista šminka

dok nisam zaboravila - da spomenem i taksiste... prejeftini su i jaaako uslužni.. čak i kad ne znaju gdje je nešto (jer mi recimo nismo znali tačan naziv ulice, nego samo naziv prodavnice koju tražimo) baš su se trudili da nam to pronađu i sami se raspitujući svuda unaokolo

dnevna karta za gradski prevoz je 3KM :)



hoće... još jedna tura
 
#272 ·
btw moj komenatar na slike:
super odradjen posao, jer se na slikama vidi zivot i dinamicne su jako. Covjek dobije nekakv dojam kako sve to izgleda tj. nisu plasticne.
Sto se tice samog kukanja i jaukanja "susjeda" treba ih ignorisati.
A takvo nesto od bugarske sam i ocekivao, nakon boravka u albaniji koju su albanski forumasi predstavljali kao novi monako, sve mi je jasno kako to ovdje ide i funkcionise. i da to sto vidimo na slikama, manje-vise nije realna slika.
albanija je kao najgori horor film, bar ono sto sam vidio. a oni su je cak uporedjivali sa bivsom jugom, a to jednostvano nije uporedivo.
 
#285 ·
^^ you are paranoical! relax, buddy...

we say "čarape", only some uneducated villagers say "čorapi", so it sounds funny to us.. but, it probably says how "čorapi" is the original basic word and some normination of our language changed it from some reasons... just as many other words...
the similar example is if you say "život" (life) or "rat" (war) to a Russian guy, he will probably laugh...
 
Status
Not open for further replies.
You have insufficient privileges to reply here.
Top