daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 29th, 2005, 08:24 PM   #1
Macieks
Freie Stadt Danzig

Macieks's Avatar

Likes (Received): 83

[Śląskie] Infrastruktura drogowa

Obwodnica Siewierza, Poręby, Zawiercia oraz reszty miejscowości na drodze krajowej nr 78.

Na lata 2006-2008 planowana jest budowa pierwszego etapu obwodnicy biegnącej przez cały powiat, a odciążającej z nadmiernego ruchu pojazdów przede wszystkim Zawiercie.

Obwodnica ma biec od Siewierza przez Porębę (wzdłuż torów kolejowych), przez Markowiznę, Fugasówkę do drogi krajowej nr 78. Okrązy ona wszystkie miejscowości na trasie DK 78, (Kromołów, Żerkowice, Kroczyce) i wyjdzie w Pradłach przy połączeniu drogi wojewódzkiej Pilica - Pradła. Dalej obwodnica biegnie aż do Szczekocin, okrążając centrum miasta.

- Na lata 2006-2008 przyjęto budowę części obwodnicy - 6,6 km (od Siewierza do Poręby), która kosztować będzie ok. 76 mln zł - wyjaśnia Marian Gajda, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Zawierciu. - Środki na budowę obwodnicy zabezpiecza Ministerstwo Infrastruktury.

By również poruszanie się po samym mieście było łatwiejsze PZD wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie w ramach środków strukturalnych przebudowy skrzyżowania w centrum (ulice Sikorskiego, Dmowskiego i Pomorskiej) gdzie planowane jest budowa ronda. Drugie rondo ma powstać na skrzyżowaniu ulic: Piłsudskiego, Kościuszki i Blanowskiej, trzecie w Blanowicach (ul. Przyjaźni, Wyspiańskiego - w pobliżu cmentarza). Przebudowane mają zostać też ulice: 3 Maja, Kościuszki i Blanowska. Wartość szacunkowa prac wynosi ok. 17 mln zł - wniosek PZD ocenia obecnie panel ekspertów. Wiążące decyzje mają zapaść do końca tego roku.

W dalszych planach jest budowa obwodnicy miasta - pierwsza nitka prowadziłaby przez Blanowice w kierunku Kroczyc (wychodzić miałaby w Lgocie Murowanej, odciążając DK 78), drugi ciąg po przebudowie biegłby od ul. Obrońców Poczty Gdańskiej przez Żabki do Łośnic.

- Obecnie miasto jest "zatkane" i to nie tylko, jak bywało dotąd w weekendy, ale przez cały tydzień - stwierdza dyrektor PZD. - Wprowadzenie nowych rozwiązań staje się koniecznością. Liczymy na to, że uda się pozyskać pieniądze na wszystkie zaplanowane inwestycje.

(IWO) - Dziennik Zachodni

Obwodnica na horyzoncie

Przez Porębę, niewielkie miasto w powiecie zawierciańskim, codziennie przejeżdża 11 tysięcy samochodów. Jeszcze więcej przemierza Zawiercie. Te dwa miasta są wręcz rozjeżdżane przez tiry i wyładowane węglem ciężarówki, pokonujące krajową drogę nr 78. Ta trasa biegnie przez cały powiat.

Ci, którzy w pobliżu tej drogi mieszkają, mają serdecznie tego dość. Interweniują gdzie się da, żeby coś w tej sprawie zrobić. Gdy Barabara i Kazimierz Dworakowie z Poręby budowali swój dom w pobliżu drogi, dziennie przejeżdżało nią zaledwie kilka aut. Teraz pędzące tiry powodują drgania tak duże, że okna domu wypadają z framug, a budynek pęka na całej długości.

Ich interwencje kończyły się jedną odpowiedzią: niedługo powstanie obwodnica tej drogi. Miałaby ominąć Porębę, Zawiercie, Kroczyce, Pradła i Szczekociny, czyli miejscowości, przez których centra przebiega ruchliwa "krajówka". Na te inwestycje mieszkańcy czekają z niecierpliwością.

- Jest już gotowa koncepcja tej drogi. Wiem, że jest na ten cel 75 milionów złotych, jednak te inwestycje realizuje w całości Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - mówi Marian Gajda, dyrektor powiatowego Zarządu Dróg w Zawierciu.

W katowickim oddziale GDDKiA mówią, że w Narodowym Planie Rozwoju ujęto budowę trzech obwodnic: Poręby i Zawiercia, Kroczyc i Pradeł oraz Szczekocin. Józef Woźnica, naczelnik Wydziału Planowania GDDKiA w Katowicach, podkreśla, że dla nich wszystkich opracowano już studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Ma to być droga bez pasa rozdziału, dwupasowa (jeden pas w każdą stronę) z poboczem.

- Taka droga to dla naszego miasta naprawdę coś wielkiego. Obwodnica odciążyłaby ruch i z pewnością odetchnęliby z ulgą mieszkańcy domów przy ulicy Ludowego Wojska Polskiego, czyli mieszkający tuż przy drodze krajowej. Tysiące aut przejeżdżających pod ich oknami to naprawdę wielka uciążliwość - mówi Marek Śliwa, burmistrz Poręby.

Specjaliści z GDDKiA przekonują, że według planów inwestycja ruszy pełna parą dopiero w roku 2009. Teraz powstaje dokumentacja.

Nowe drogi do 2011 roku

Obwodnica Poręby i Zawiercia ma mieć 23 km długości. Obwodnica Kroczyc i Pradeł (w zależności od wariantów przebiegu) może zjąć od 6,4 do 12,4 km. Obwodnica Szczekocin miałaby 6 km długości. W tym roku mają trwać prace projektowe. Obie mają powstać w latach 2009-2011. Natomiast trzecia obwodnica, Poręby i Zawiercia, ma być gotowa w roku 2011. Nowa droga ma biec od Siewierza przez Porębę, przez Markowiznę, Fugasówkę do drogi krajowej nr 78. Okrąży więc wszystkie miejscowości na trasie DK 78 (Kromołów, Żerkowice, Kroczyce) i wyjdzie w Pradłach. Dalej natomiast biegnie aż do Szczekocin, okrążając centrum miasta.

Anna Dziedzic - Dziennik Zachodni

Last edited by Macieks; February 14th, 2007 at 01:18 AM.
Macieks no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 29th, 2005, 08:40 PM   #2
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

^wyręczę bewu i spytam: czy są jakieś plany, schematy, mapki?
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2005, 09:10 PM   #3
DJP
Registered User

DJP's Avatar

Likes (Received): 2

Dzieki za informacje Macieks, jest tylko jedna kwestia. Droga wprawdzie jest (bedzie) na terenie wojewodztwa slaskiego, ale nie jest na Gornym Slasku.
Pozdrawiam
DJP no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2005, 09:42 PM   #4
Voytek on the road
art of looking sideways

Voytek on the road's Avatar

Likes (Received): 0

Jest to wspaniała wiadomość! O planowanej wschodniej obwodnicy Siewierza wiedziałem już od jakiegoś czasu, ale o obejściach Zawiercia, Kroczyc czy Szczekocin nic. Tym większe moje zaskoczenie. DK 78 jeżdżę dosyć często, na działkę do znajomych położoną w okolicach Szczekocin. Jest to małe miasto ale za to z wielkim problemem - przez środek centrum, dokładnie na skos ryneczku pędzi średnio ponad 10 000 p/d, co drugi to TIR jadący w tranzycie z GOPu do Kielc. Wszystko się trzęsie, hałas niemiłosierny etc. Powrócę jeszcze do drogi krajowej nr 78. Jest ona szeroka (na całym odcinku z półtorametrowym poboczem), ale jej nawierzchnia w wielu miejscach jest spękana, koleiny głębokie, a asfalt "szary", czyli kładziony pewnie jeszcze w latach 70-tych. Odnowionych odcinków niewiele, zrobiono pasy podjazdowe na lokalne wzniesienie. Trasa przyjemna dla kierowców (np. skałki jury), dla mieszkańców wiosek jest udręką.

Naprawdę się cieszę. No, nie wiadomo czy cokolwiek w ogóle wybudują, ale...

A-8 Na skos Polski!
Voytek on the road no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2005, 10:00 AM   #5
bewu1
Registered User

Likes (Received): 2054

o tej obwodnicy nie słyszałem (tj. nie było jej w planie obwodnic GDDKiA). Swoją drogą to ciekawe - jest plan (tj. prognoza zapotrzebowania finansowego oraz alokacji sił na przygotowanie budowy), a nagle "wyskakuje" inna obwodnica. W innym miejscu pisałem, że niektóre autostrady buduje się szybciej, a inne wolniej w stosunku do planu. To po co w ten sposób planować! Innym przykładem ciekawego "planowania" jest studium PAN o S-3. I jaki z tego pożytek? Po co to się robi? Nie rozumiem.
bewu1 no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2005, 04:29 PM   #6
Voytek on the road
art of looking sideways

Skoro można tutaj pisać o budowie nowych, górnośląskich dróg. Obecnie jest zalewana ogromna Pogoria IV (już na desce pływałem) o wymiarach 8x3 km, stare wyrobisko piasku o nazwie "Kuźnica Warenżyńska". Zbiornik znajduje się w "widełkach" tras: S-1 (Wschodnia Obwodnica GOPu) i DK 86 (Katowice - Wawa), pomiędzy Dąbrową Górniczą a Wojkowicami Kościelnymi. Drogowcy skończyli już wylewanie drogi dojazdowej o świetnych parametrach (profilowane zakręty) tak więc jeśli śląscy forumowicze zechcą do Pogorii IV dojechać to informuję, że trasa wiedzie od skrzyżowania na światłach na DK 1 do starego wyjazdu z Pogorii III. Wokoło jeziora utworzono wspaniałą , asfaltową ścieżkę rowerową z serpentynami, mostkami nad kaskadami etc. Dla złomiarzy, wzdłuż kilkunastokilometrowej trasy rowerowej postawiono bariery energochłonne, które pierwotnie miały służyć odpychaniu się zmęczonych rowerzystów prawą nogą od tejże bariery .

A-8 Na skos Polski!

Last edited by Voytek on the road; August 31st, 2005 at 09:59 AM.
Old August 30th, 2005, 09:06 PM   #7
luk7
Registered User

Likes (Received): 21

fragment tej trasy rowerowej:

a tu watek o nowym zbiorniku:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=251163
luk7 no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2005, 09:58 AM   #8
Voytek on the road
art of looking sideways

Dzięki Luk. Czasami zastanawiam się skąd ty znasz tyle linków. Wyciągasz je z rękawa? . Ja obecnie jestem częstym bywalcem Pogorii III i z pewnością będę Pogorii IV (korzenie żeglarskie), a ty?

A-8 Na skos Polski!
Old August 31st, 2005, 11:14 AM   #9
luk7
Registered User

Quote:
Originally Posted by Voytek on the road
Dzięki Luk. Czasami zastanawiam się skąd ty znasz tyle linków. Wyciągasz je z rękawa? . Ja obecnie jestem częstym bywalcem Pogorii III i z pewnością będę Pogorii IV (korzenie żeglarskie), a ty?
a ja znowu mieszkam niedaleko III. Jesli interesuja Cie sprawy DG to zapraszam na forum mieszkancow www.dabrowa.funurl.com
Tam tez duzo o wszelkich inwestycjach w miescie itp. O samym nowym zbiorniku jest na forum 8 stronicowy watek
Old August 31st, 2005, 03:12 PM   #10
Voytek on the road
art of looking sideways

Wczoraj jechałem Wschodnią Obwodnicą GOPu S-1 od węzła k/Huty do tego z ul. Orląt Lwowskich. Ostatni raz przejeżdżałem tamtędy zanim infrastruktura drogowa mnie zainteresowała. Spostrzegłem bardzo wiele nieprawidłowości:

1. Nawierzchnia jest w tragicznym stanie, szczególnie w północno-środkowym przebiegu trasy. Prawy pas był innego koloru i faktury, więc doszedłem do wniosku, że tylko on był "od nowości" wymieniany. Jedzie się po prostu nieprzyjemnie.

2. Trasa posiada serię bardzo ostrych łuków (znaki "ostry zakręt"), kompletnie nieprzystosowanych do drogo klasy S. 110 km/h było w lecie prędkością zagrażającą bezpieczeństwu. Nie do wiary! Ale swojego projektu, zamienienia jej na A-91 nie zmienię. W ramach przeróbki nie obejdzie się od zmiany profili łuków..

3. Pas rozdzielający ma tylko trzy metry, ale nie to jest powodem moich zmartwień. Na połowie długości S-1 brakuje barier energochłonnych! A te które pozostały zostały na wpół zeżarte przez rdzę. Czy barier nigdy nie było czy to efekt "pracy" złomiarzy?

4. Z pasem awaryjnym jest bardzo różnie. Teoretycznie jest zawsze, ale o różnej szerokości. Raz 2 metry, raz 1,5, a raz przepisowe 2,5 metra. Na większości mostów i wiaduktów występuje pod postacią metrowej opaski. No dobra, wiem, że "za komuny" tak się budowało. Najważniejsze, że trasa jest bezkolizyjna.

Trasa powstała w drugiej połowie lat 80-tych, więc już powinna być w trakcie przygotowywania remontu generalnego (co 25 lat). Czy ktokolwiek z Was o tym wie?

Jednak co obwodnica to obwodnica. Dzięki niej ruch na "mojej" sąsiedniej DK 86 wynosi "tylko" 25 000 p/d.

A-8 Na skos Polski!
Old August 31st, 2005, 04:38 PM   #11
DJP
Registered User

DJP's Avatar

S1 byla remontowana na dosyc dlugim odcinku w polowie lat 90. XXw. Mniej wiecej od Huty Katowice do zjazdu na Imielin (?), w kazdym razie nastepnego za A4, albo i jeszcze dalej. Nie pamietam lat remontu, ale wiem, ze trwal strasznie dlugo i niczego tam wlasciwie istotnego nie zrobili.
DJP no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2005, 05:47 PM   #12
kogito19
kierowCa autobusu :)

kogito19's Avatar

Quote:
Originally Posted by DJP
S1 byla remontowana na dosyc dlugim odcinku w polowie lat 90. XXw. Mniej wiecej od Huty Katowice do zjazdu na Imielin (?), w kazdym razie nastepnego za A4, albo i jeszcze dalej. Nie pamietam lat remontu, ale wiem, ze trwal strasznie dlugo i niczego tam wlasciwie istotnego nie zrobili.
S-1 caly czas jest w remoncie nie tak dawno wymieniono nawierzchnie zaczynajac troche przed zjzdem na DK-79 a konczac za zjzdem na A-4 a juz sie pojaily laty. W okolicach Ledzin rowniez zamknieta byla jedna jezdnia pare miesiecy temu i do tego dochodza mosty ale w wiekrzosci juz wyremontowane. Wydaje mi sie ze do poki nie wybuduja slaskiego odcinka A-1 to s-1 bedzie wiecznie w remontach bo ruch jest tam niesamowity i to glownie ciezkie wozy.
kogito19 no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2005, 12:16 PM   #13
luk7
Registered User

S1 jest przeciez wiecznie w remoncie!! jak nie jeden odcinek to drugi a jak skoncza zabieraja sie za inny, a robota jest wiecznie bo w tym czasie poprzednio remontowane odcinki znowu sie rozsypuja i tak wkolko
Old September 22nd, 2005, 11:59 PM   #14
lukasc
Registered User

Likes (Received): 924

Quote:
Originally Posted by luk7
S1 jest przeciez wiecznie w remoncie!! jak nie jeden odcinek to drugi a jak skoncza zabieraja sie za inny, a robota jest wiecznie bo w tym czasie poprzednio remontowane odcinki znowu sie rozsypuja i tak wkolko
Wydaje mi się, że poważne remonty na S-1 zaczęły się dopiero po tym jak otrzymała ona to oznaczenie. Wcześniej, gdy była tylko DK15 to zbyt wiele się tam nie działo. Swoją drogą to chyba najpierw powinni byli zrobić remont tej drogi a dopiero później zmienić jej status ze "Wschodniej Obwodnicy GOP" na główny ciąg DK1/S1.
Co do barier energochłonnych - to było ich niewiele. Dopiero w trakcie prowadzonych przez ostatnie 3 lata remontów stawiają te bariery.
lukasc no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2005, 01:22 PM   #15
arkdom
Registered User

Na granicy Jaworzna i Sosnowca jest remontowany krótki odcinek i to na tyle poważnie że wymieniana jest fragmentami podbudowa. Ten odcinek był remontowany jakieś dwa lata temu. Bardzo jestem ciekaw, czy remont jest prowadzony w ramach gwarancji, czy znowu wszyscy płacimy wykonawcom za niedoróbki. A swoją drogą na tym właśnie fragmencie zaraz po remoncie samochód w czasie jazdy wpadał w dziwne drganie. Ciekawe kto odbiera te roboty?
arkdom no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2005, 10:52 AM   #16
bobtrebor
BANNED

można gdzieś na mapce zobaczyć szczegółowy przebieg tej trasy ? chodzi mi głównie o odcinek Blanowice - Lgota, interesuje mnie przebieg przez Skarżyce, chyba nie puszczą jej koło Okiennika ?
bobtrebor no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2005, 02:29 PM   #17
Tommy
S

Tommy's Avatar

ŚLĄSKIE: BUDOWA OBWODNICY BYTOMIA

W Bytomiu w ciągu najbliższych dwóch lat powstanie obwodnica miasta.

Koszt inwestycji oszacowano na ok. 97 mln zł. Obwodnica jest częścią tzw. obwodnicy północnej aglomeracji górnośląskiej. W ramach kontraktu nastąpi przebudowa infrastruktury kolejowej dla potrzeb budowy 100m tunelu, kompleksowa przebudowa kanalizacji, sieci wodociągowej, energetycznej i telekomunikacyjnej w rejonie nowej drogi. Ponadto, wybudowane będą trzy wiadukty oraz 2,2 km trasy głównej i 800 m łączników. Inwestycja otrzymała blisko 72,5 mln zł. dofinansowania w ranach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, a ponad 24 mln zł ma wyłożyć miasto. Gotowy jest projekt III etapu prac, w ramach którego nastąpi połączenie obwodnicy m.in. z drogą krajową nr 4. Na tę inwestycję gmina wystąpi niebawem z wnioskiem o kolejne dofinansowanie ze środków unijnych. Koszt budowy III etapu obwodnicy wyniesie ok. 50 mln zł.

Źródło: Wydawnictwo INFO-INWEST
Old November 15th, 2005, 07:45 PM   #18
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

Likes (Received): 433

Ślicznie !
Old November 17th, 2005, 09:14 PM   #19
jacentyy
Registered User

....

Last edited by jacentyy; November 18th, 2005 at 12:24 AM.
jacentyy no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2005, 11:10 PM   #20
Krzyżak
fortuna favet fortibus

Krzyżak's Avatar

czy to reklama Traktu?

Mam propozycję. Napisz i pokaż "społeczeństwu". Po co mamy pisać tam każdy z osobna?

Reply

Tags
śląskie, drogi lokalne, drogi powiatowe, jastrzębie-zdrój, racibórz, wodzisław, wodzisław Śląski

Thread Tools

Posting Rules