daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old October 14th, 2013, 08:17 PM   #2441
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Chciałbym dożyć czasu w którym jedynym problemem byłaby numeracja tramwajów.
Aktualnie wirtualny tramwaj mknie po wirtualnym torowisku i wysadza ludzi na wirtualnych przystankach. Wirtualna zajezdnia do której prowadzi wirtualny tor zachęca tramwaje nr 1,2 9, 100, 1500,9000, L,M, B,Z,żółty, zielony, czerwony do skorzystania z wirtualnej odnowy biologicznej.

Jedynie czas który biegnie nie jest wirtualny a rzeczywisty. Jako mieszkaniec miasta jestem przerażony brakiem zainteresowania, zaangażowania i chęci Inwestora by wykonać to zadanie zgodnie z terminem.

PUNK ROCK Polska - kanał youtube .................................PUNK ROCK Polska - facebook ......................................................DK 16 - co,gdzie,kiedy ?

kyny liked this post
los77 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 14th, 2013, 09:02 PM   #2442
tyminski
Registered User

Likes (Received): 21

mi się wydaje, że kwestia nazw i numeracji linii jest bardzo wtórna. tak naprawdę ten pierwszy szok przechodzi bardzo szybko, a potem już po prostu tego używamy. owszem, ułatwia to zapamiętanie, jeżeli nazwa jest krótka, także nie ma sensu robić "sto osiemdziesiątki jedynki na zatorze" kiedy można zrobić jedynkę do kortowa, ale to technikalia.

bardziej istotna za to jest kwestia logiki całego układu. wiadomo, że tramwaje mają być docelowo kręgosłupem komunikacji, przynajmniej w części jaroty/pieczewo/nagórki/centrum i w tych miejscach busy będą podporządkowane temu kręgosłupowi. Ale cała reszta miasta by skorzystała na skopiowaniu rozwiązania.

Oto co mam na myśli: Tram rozwozi szybko ludzi z sypialni do centrum. Do przystanku dowożą nas linie krótkie, które są w miarę zsynchronizowane z szynami tak, żeby sprawnie wywieźć sporo osób do centrum. Dlatego nie ma sensu dublować na Sikorskiego tramwajów innymi busami. Dzielnice nie dotknięte błogosławieństwem trajtków dostają linie delekobieżne czy tam przyśpieszone, które docelowo dostaną buspasy i priorytet na światłach, żeby sprawnie udawać tramwaje. Mam na myśli Krasickiego, Wyszyńskiego, Bałtycką, Piłsudskiego itd. Oprócz tego w ramach tych dzielnic istniały by podobne - krótkie - linie rozwożące do celu. I tak ja jadąc z mazurskiego wsiadam powiedzmy w 15, jadę na pieczewo, a potem w mini busa, który dowozi mnie na miejsce, czyli na witosa w okolice stokrotki. Taki przykład szybko z głowy. Wtedy numeracja ma znaczenie, bo linie przyśpieszone/dalekobieżne (w tym tramwaje) mają inne nazwy niż te mini.

Kluczowa jest też kwestia biletów, zupełnie jak się zdaje pominięta przez ZDMiZ (czy jak to się nazywa akurat dzisiaj). Koniecznie muszć być na całą podróż, a nie na jedną linię. W berlinie tak jest, że na jednym bilecie masz zdaje się dwie godziny na dostanie się do celu. Warunek jest taki, żeby jechać w jedną stronę, a nie robić round tripa. Może to być czasówka jak w Wawie, może to być jak w NY, że robisz "transfery". Obojętnie, oby było to łatwe do zrozumienia i żeby tworzyło jak najmniej problemów.

Trzeba potraktować problem całościowo, biorąc pod uwagę badania podróży, czasy przejazdów itd. Ale przede wszystkim mieć jakiś cel, a ten cel to moim zdaniem zachęcenie (czyli nie zmuszenie) ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej. Duzo było o tym już tutaj na forum - czytelność, dobra polityka informacyjna, na początek może nawet taryfa ulgowa przy kontrolowaniu, ale przede wszystkim podejście w stronę człowieka, a nie przeciw niemu. W ten sposób chyba działa dobra komunikacja miejska. Sprawnie i przejrzyście.

Trzymam kciuki, że panie i panowie w ratuszu myślą w ten sam sposób co ja (w oddali słychać śmiech na sali...)

kyny liked this post
tyminski no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2013, 09:04 PM   #2443
Glonojad
Młody beton tramwajowy

Glonojad's Avatar

Likes (Received): 370

Quote:
Originally Posted by Tomasz Flaga View Post
Numerowanie literami kojarzy się z autobusowymi liniami pospiesznymi, w Europie z liniami metra.
Hm. W Berlinie, Wiedniu i Monachium - metro ma U-cyfrę, w Paryżu ma same cyfry (litery to RER), w Madrycie M+cyfra...

Z kolei litery mają tramwaje w Porto (szybkie, ale jednak) czy Sztrasburgu.
Powyższa wypowiedź stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana w związku z moją działalnością w żadnej firmie, z którą współpracuję, współpracowałem lub będę współpracował ani jako oficjalne stanowisko tej instytucji.
Glonojad no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2013, 09:12 PM   #2444
Filimer
Registered User

Filimer's Avatar

Likes (Received): 684

Quote:
Originally Posted by Tomasz Flaga View Post
Numer linii ułatwia porozumiewanie się. Łatwiej kogoś wysłać gdzieś "dwójką" albo "trójką" niż "tramwajem w kierunku Kortowa", bo cyfry łatwiej się zapamiętuje. Łatwiej tez kodować linie np. na biletach abonamentowych, na tabliczkach przystankowych itd.
Sorry, że post pod postem.
W innych krajach tego problemu nie mają, poza tym pisałem wcześniej - ten system sprawdza się na małych sieciach, gdzie nie masz możliwości pojechania z danego miejsca na więcej niż jedną, góra dwie pętle/krańcówki w danym kierunku, jak to zapewne będzie w Olsztynie.
Poszukiwania zabytków na terenie RP bez zezwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków są nielegalne.Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Filimer no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2013, 09:43 PM   #2445
kyny
Registered User

kyny's Avatar

Likes (Received): 9

Zgadzam się z los77 i tyminski. Boję się, że dyskusja na temat numeracji jest odwróceniem uwagi od czegoś znacznie ważniejszego. Z pewnością sprawa biletów jest rozwiązaniem kluczowym, bez którego tramwaj nie zyska na popularności.
Uważam, że proces reorganizacji całej komunikacji, należałoby rozpocząć jak najszybciej, żeby uzyskać optymalny efekt zgodny z potrzebami pasażerów. Jeśli pewne linie mają być likwidowane to powiedzmy które, jeśli mają zostać też to określmy. Lepiej tego nie zostawiać na ostatnią chwilę... bo znając polskie realia z tymczasowymi rozwiązaniami zostaniemy na lata...
Old October 14th, 2013, 11:04 PM   #2446
JohnnyBravo
Registered User

Likes (Received): 43

Quote:
Originally Posted by tokida500 View Post
Trwają teraz intensywne prace projektowe. Zacznie się budowanie od kwietnia i to pełną parą. Roboty jest na rok. To kwestia organizacji pracy. Będą gotowe projekty i lokalni, zdyscyplinowani wykonawcy to będzie dobrze.
Obyś miał rację bo o tych intensywnych pracach projektowych i wszelkich innych zapowiedziach mieszkańcy Olsztyna są informowani już od dłuższego czasu. Zdaję sobie sprawę że teoretycznie roboty jest na rok, jednak praktyka okazała się hmmm 20x wolniejsza.....
Na chwilę obecną rozważania o numeracji linii wydają mi się równie abstrakcyjne jak o kolorze budek do teleportacji
Cieszyłbym się jakby tramwaje ruszyły za 2-3 lata

P.S. w dzisiejszej GO zamieszczono informację: "Niemal wszystkie przetargi zostaną ogłoszone do końca roku. Na początek 2014r. przewidziano jedynie ogłoszenie przetargu dotyczącego odcinka al. Piłsudskiego..."

Last edited by JohnnyBravo; October 15th, 2013 at 10:14 AM.
JohnnyBravo no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 01:22 PM   #2447
tokida500
Registered User

Likes (Received): 30

Quote:
Originally Posted by JohnnyBravo View Post
Obyś miał rację bo o tych intensywnych pracach projektowych i wszelkich innych zapowiedziach mieszkańcy Olsztyna są informowani już od dłuższego czasu. Zdaję sobie sprawę że teoretycznie roboty jest na rok, jednak praktyka okazała się hmmm 20x wolniejsza.....
Na chwilę obecną rozważania o numeracji linii wydają mi się równie abstrakcyjne jak o kolorze budek do teleportacji
Cieszyłbym się jakby tramwaje ruszyły za 2-3 lata

P.S. w dzisiejszej GO zamieszczono informację: "Niemal wszystkie przetargi zostaną ogłoszone do końca roku. Na początek 2014r. przewidziano jedynie ogłoszenie przetargu dotyczącego odcinka al. Piłsudskiego..."
Tramwaje ruszą w III kwartale 2015. Nie ma zlituj. A żebyście nie myśleli, że gadanie o sposobie numeracji tramwajów jest abstrakcyjnie. Właśnie odjechałem już całkiem i zaplanowałem przebieg zupełnie nowej trasy z Zatorza na Kortowo i Pieczewa na Nagórki. Niestety w kwestii bieżących spraw nie ma jeszcze za bardzo o czym gadać, więc proponuję uciec z tematem do przodu.
Więcej na moim blogu wraz z szczegółową mapką przebiegu tras proponowanych przeze mnie i przez urzędników z ratusza:
www.tramwajowo.blog.pl Cały poranek nad tym siedziałem, a dumałem o tym od tygodnia
tokida500 no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 04:33 PM   #2448
kyny
Registered User

kyny's Avatar

Likes (Received): 9

Quote:
Tramwaje ruszą w III kwartale 2015. Nie ma zlituj. A żebyście nie myśleli, że gadanie o sposobie numeracji tramwajów jest abstrakcyjnie. Właśnie odjechałem już całkiem i zaplanowałem przebieg zupełnie nowej trasy z Zatorza na Kortowo i Pieczewa na Nagórki. Niestety w kwestii bieżących spraw nie ma jeszcze za bardzo o czym gadać, więc proponuję uciec z tematem do przodu.
Więcej na moim blogu wraz z szczegółową mapką przebiegu tras proponowanych przeze mnie i przez urzędników z ratusza:
www.tramwajowo.blog.pl Cały poranek nad tym siedziałem, a dumałem o tym od tygodnia
Zajrzyj na stronę:
http://fro.olsztyn.pl/projekty-i-dzi.../wizualizacja/
http://fro.olsztyn.pl/projekty-i-dzi...ramwaju/trasa/
kiedyś cała banda nad tym główkowała... a urząd i tak zrobić co chciał...
A patrząc na Twoją trasę widzę, że wjazd na Nagórki zrobiłeś ulicą Orłowicza, obawiam się że jest tam trochę za stromo. Podobnie między Jarotami i Nagórkami - tam chyba też zbyt duże spadki.
Old October 15th, 2013, 07:04 PM   #2449
darols
Registered User

W Katowicach na Kościuszki jest chyba bardziej stromo a kursują tamtędy także klasyczne wagony 105Na nie wyposażone nawet w piasecznice.

http://phototrans.pl/14,528271,0,Alstom_116Nd_816.html

http://phototrans.pl/14,515295,0,Duewag_Pt_902.html

http://phototrans.pl/14,419233,0,Konstal_105Na_262.html
darols no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 07:10 PM   #2450
staff1703
Registered User

Likes (Received): 152

Quote:
Originally Posted by darols View Post
To jest torowisko tymczasowe?

Tak tylko odreagowuję frustrację, bo w Olsztynie nawet takiego mię ma :P
staff1703 no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 07:45 PM   #2451
tokida500
Registered User

Quote:
Originally Posted by kyny View Post
Zajrzyj na stronę:
http://fro.olsztyn.pl/projekty-i-dzi.../wizualizacja/
http://fro.olsztyn.pl/projekty-i-dzi...ramwaju/trasa/
kiedyś cała banda nad tym główkowała... a urząd i tak zrobić co chciał...
A patrząc na Twoją trasę widzę, że wjazd na Nagórki zrobiłeś ulicą Orłowicza, obawiam się że jest tam trochę za stromo. Podobnie między Jarotami i Nagórkami - tam chyba też zbyt duże spadki.
Domyślam się, że temat był wałkowaty x lat temu na wiele różnych sposobów, ale moja propozycja dotyczy sytuacji z istniejącą pierwszą linią i dwiema odnogami. Czyli w zasadzie temat odradza się, bo pytanie teraz brzmi gdzie kolejne linie. Zresztą zaznaczyłem na swojej mapceto co proponuje ratusz i co mi na podstawie tego co usłyszałem od fachowców na Forum Inwestycji Tramwajowych wydaje się sensowne.

Trzeba kombinować tak, żeby ludzie z dużych osiedli mieli blisko na przystanek i jechali do centrum możliwie najkrótszą drogą. Sprawdzałem wiele koncepcji i podobnej do mojej nie widziałem. Moja jest trudna technicznie i dość wolna (sporo zakrętów), ale na całej swojej długości generuje znaczne potoki pasażerskie no i omija główne ulice. Tramwaj nie ładuje się nigdzie na pustkowia czy osiedla domków jednorodzinnych. To zbyt drogi środek transportu żeby budować trasy na okrętkę, przez pola (jak w koncepcji którą podesłałeś w linku z fajną wizualizacją).

Osobiście uważam, że pomysł z ratusza na pierwsze trasy jest słuszny. Kościuszki jest urbanistyczno - instytucjonalną osią miasta i tam tramwaj lepiej pasuje niż na Partyzantów gdzie pasażerowie dosiadaliby się tylko z jednej strony (z drugiej są tory).To dobry punkt wyjścia do rozbudowy systemu.
Pytanie tylko w którą stronę.

Z tą stromizną na Orłowicza to rzeczywiście mógłby być problem, z drugiej strony robienie ewentualnej trasy tramwajowej po obrzeżach Nagórek uważam za mało sensowne.
Old October 15th, 2013, 07:48 PM   #2452
darols
Registered User

To jest torowisko które długo czekało na remont i już się prawie doczekało, trasa niedługo będzie remontowana.

Ps. To nie jest najgorsze torowisko w GOP, jest tam jeszcze dużo rollercoasterów czekających na remont.
darols no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 08:12 PM   #2453
ps-man
Łysy karzeł z dredami

ps-man's Avatar

Likes (Received): 63554

Quote:
Originally Posted by staff1703 View Post
To jest torowisko tymczasowe?

Tak tylko odreagowuję frustrację, bo w Olsztynie nawet takiego mię ma :P
To torowisko jest stosunkowo proste (poza tym, że "skręca" z jezdni na wydzielony pas), bo na zdjęciu jest pokazany całkiem długi odcinek. Krzywe torowisko w takiej perspektywie wygląda tak:

Ale żeby nie było, że krzywe tory były/są tylko w Łodzi i Szczecinie (choć to są zwykle pierwsze wyniki w googlu ), a w GOP-ie nie ma, to i przykład z GOP-u: http://www.flickr.com/photos/chemiq8...n/photostream/ A są jeszcze gorsze. Ale tramwaje jeżdżą, choć wasze Tramino pewnie by się powypierdzielały, a jeśli jakoś dawałyby radę, to wkrótce byłoby sporo do naprawiania. Na szczęście u was nie powinno być takich problemów przez długi czas - a jak w końcu wam te torowiska wybudują, to niech podmiot odpowiedzialny za ich utrzymanie należycie o nie dba.
ps-man no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2013, 09:30 PM   #2454
KristoOl
Registered User

Likes (Received): 329

Quote:
Domyślam się, że temat był wałkowaty x lat temu na wiele różnych sposobów, ale moja propozycja dotyczy sytuacji z istniejącą pierwszą linią i dwiema odnogami.
Masz rację temat był już wałkowany także na tym forum. Było to związane z chorym pomysłem rozbudowania linii w kierunku Tracka. Co do Zatorza zaproponowałem takie rozwiązanie:
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=1768
Oczywiście kilka rzeczy od tego czasu się zmieniło (zlikwidowano Mleczarnię na Poprzecznej i pojawiły się plany wybudowania nowego stadionu na terenie KKS "Warmia"), ale reszta jest wciąż aktualna. Zresztą na str. 89 tego wątku znajdziesz troszkę więcej.

Quote:
Originally Posted by Eurotram View Post
Tak swoją drogą,to ja też pamiętam że w SIWZ było o wyświetlaczu na jednocyfrowy numer linii. Dziwne z tymi 50-kami; co najśmieszniejsze,będzie dokładnie odwrotnie niż w Łodzi...
Znalazłem. W Opisie przedmiotu zamówienia ewidentnie napisane jest, że wyświetlacze mają wyświetlać jednocyfrowy numer linii. Jedyna możliwość jest taka, że albo później jeszcze coś zmienili w OPZ i SIWZ, albo zwyczajnie robią to "po cichu" (miała być jednocyfrowa tablica, ale zadzwonili do Solarisa i poprosili o dwucyfrowe - "a dokumenty uzupełni się później"), ewentualnie jest zwyczajny "burdel" (urzędnicy ZDZiT nie zawracają sobie głowy takimi "pierdołami" jak umowy i o tym zapisie nic nie wiedzą) i tuż przed dostarczeniem tramwajów się zorientują, ale oczywiście winnego nie będzie (to nie my zamawialiśmy tablice tylko pracownicy JRP V i nas nie poinformowali).
Quote:
IV. ELEKTRONICZNY SYSTEM INFORMACJI – BILET ELEKTRONICZNY

1) Każdy tramwaj należy wyposażyć w następujący zestaw fabrycznie nowych urządzeń:

Tablice informacyjne zewnętrzne:
Tablice muszą być wykonane w oparciu o elementy elektromagnetyczne, klapkowo- diodowe, w których każdy płatek będzie oświetlony indywidualną diodą. Powinny być zintegrowane z autokomputerem pokładowym.

czołowa
2
Dostosowana rozmiarem do szerokości ściany czołowej wagonu min. 16 x 112, wyświetlająca numer linii (1 cyfra) i kierunek jazdy (przystanek końcowy lub inny dowolny tekst, w zależności od konfiguracji oprogramowania)

Boczna
4
dwurzędowa, z wielkością pola odczytu min. 16x112,
wyświetlająca numer linii (1 cyfra) i kierunek jazdy (przystanek końcowy lub inny dowolny tekst, w zależności od konfiguracji oprogramowania)

Tablice informacyjne wewnętrzne
4
przedstawiające przebieg trasy tramwaju

Kamery

zgodnie z opisem pkt. III. 21.

głośniki sufitowe
min. 10

urządzenie głośnomówiące 2
do zapowiadania przystanków

Mikrofon ze wzmacniaczem do przekazywania informacji

dla pasażerów 2

Moduł drogi obsługujący GPS 1

Instalacja nagłośnienia zewnętrznego 1
umożliwiająca nadawanie komunikatów głosowych na przystankach
Old October 16th, 2013, 12:44 AM   #2455
tokida500
Registered User

Quote:
Originally Posted by KristoOl View Post
Masz rację temat był już wałkowany także na tym forum. Było to związane z chorym pomysłem rozbudowania linii w kierunku Tracka. Co do Zatorza zaproponowałem takie rozwiązanie:
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=1768
Oczywiście kilka rzeczy od tego czasu się zmieniło (zlikwidowano Mleczarnię na Poprzecznej i pojawiły się plany wybudowania nowego stadionu na terenie KKS "Warmia"), ale reszta jest wciąż aktualna. Zresztą na str. 89 tego wątku znajdziesz troszkę więcej.

Widzę, że były rozważane różne opcje i w kwestii przebiegu linii na Zatorzu myślimy podobnie. Linia powinna biec wzdłuż Jagiellońskiej i kończyć się przy skrzyżowaniu z Poprzeczną. Tyle, że ja bym jechał prosto do celu od Dąbrowszczaków wiaduktem ulicami o niewielkim dziś natężeniu ruchu : Sienkiewicza i Kossaka. Chyba zbytkiem łaski byłoby odginanie linii do ul. Wojska Polskiego. Zajmowanie Jagiellońskiej przez tory na całej długości nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Tę słabiej zaludnioną część Zatorza lepiej by zostawić dla autobusów. Poza tym opcja z tunelem zdaje mi się całkiem nierealna, chyba jednak wiadukt jest sporo tańszy.

No i nikt przede mną nie próbował wprowadzać linii bezpośrednio w osiedle Podgrodzie, Mleczna i Iwaszkiewicza. Znalazłoby się tam miejsce na dwutor. Tramwaj warto w miarę możliwości pchać jak najbliżej osiedli i na dystans od głównych arterii, żeby w trakcie budowy nie fundować mieszkańcom horroru komunikacyjnego. Wiadomo, że tak jest trudniej, ale tramwaj to za droga zabawka, żeby kazać ludziom ganiać do przystanku 500 metrów i więcej.

Tramwaj ma być zapchany pasażerami żeby się opłacał, a więc musi być pod bokiem i jechać wprost do celu.

MAPKA
Old October 16th, 2013, 02:21 PM   #2456
KristoOl
Registered User

Likes (Received): 329

Quote:
Widzę, że były rozważane różne opcje i w kwestii przebiegu linii na Zatorzu myślimy podobnie. Linia powinna biec wzdłuż Jagiellońskiej i kończyć się przy skrzyżowaniu z Poprzeczną. Tyle, że ja bym jechał prosto do celu od Dąbrowszczaków wiaduktem ulicami o niewielkim dziś natężeniu ruchu : Sienkiewicza i Kossaka. Chyba zbytkiem łaski byłoby odginanie linii do ul. Wojska Polskiego. Zajmowanie Jagiellońskiej przez tory na całej długości nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Tę słabiej zaludnioną część Zatorza lepiej by zostawić dla autobusów. Poza tym opcja z tunelem zdaje mi się całkiem nierealna, chyba jednak wiadukt jest sporo tańszy.
Po pierwsze zgadzamy się co do Dąbrowszczaków - linia powinna biec tamtędy, bo znacznie ożywi tę piękną niegdyś aleję i dzięki temu można stworzyć fajny deptak. Po drugie tunel pieszo-tramwajowy wcale nie musi być wiele droższy od wiaduktu, a jednocześnie betonowy kolos nie zeszpeci otoczenia. Po trzecie weź pod uwagę to, że (mam wielką nadzieję) za jakiś czas ożyją koszary dragonów. Obojętnie co tam powstanie (dzielnica mieszkaniowa z loftami, dzielnica handlowo-rozrywkowa, czy dzielnica sztuki, a może wszystkiego po trochu), to będzie generowała spory ruch. Tramwaj może znacznie uatrakcyjnić ten rejon miasta. Ponadto myślimy o przyszłości, w której zdecydowany priorytet będzie miała komunikacja szynowa. Jest wielce prawdopodobne, że prędzej czy później powstanie kolej miejska, a przystanek tramwajowy tuż przy prawdopodobnym (tam planowanym) przystanku naszej lokalnej SKM-ki, to kolejny atut tej linii. Co do zajęcia całej Jagiellońskiej to nadal uważam, ze to jest zasadne. Wciskanie tramwaju na bardzo wąskie, ciche ulice Kossaka, czy Sienkiewicza to niekoniecznie dobry pomysł. Na Jagiellońskiej nigdy nie ma korków. Tam czasami pojawia się jedynie mały zator przy skrzyżowaniu z Wojska Polskiego, ale to bez żadnego problemu można rozwiązać przez nową, dobrą organizację ruchu (ITS). Jagiellońska jest wolna od ruchu tranzytowego i to jest niewątpliwy atut. Jeśli chodzi o zakończenie linii to bym raczej wydłużył ją do byłej Fabryki Mebli, a może i kilkaset metrów dalej do Sanatorium. Na terenach pofabrycznych, chociaż bardzo powoli, powstaje spore osiedle, a poza tym 150-200 metrów od Jagiellońskiej jest Olsztyńska Szkoła Wyższa ze sporą liczbą studentów.
Old October 16th, 2013, 06:05 PM   #2457
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 2235

Quote:
(...)Trzeba kombinować tak, żeby ludzie z dużych osiedli mieli blisko na przystanek i jechali do centrum możliwie najkrótszą drogą. Sprawdzałem wiele koncepcji i podobnej do mojej nie widziałem. Moja jest trudna technicznie i dość wolna (sporo zakrętów), ale na całej swojej długości generuje znaczne potoki pasażerskie no i omija główne ulice. Tramwaj nie ładuje się nigdzie na pustkowia czy osiedla domków jednorodzinnych. To zbyt drogi środek transportu żeby budować trasy na okrętkę, przez pola (jak w koncepcji którą podesłałeś w linku z fajną wizualizacją).

Osobiście uważam, że pomysł z ratusza na pierwsze trasy jest słuszny. (...)
Wszystko fajnie, ale wg urzędników jest dokładnie odwrotnie - droga ma być jak najszybsza, a więc tramwaj pędzi odludziem, i rzadko.

...kurcze...mimo wszystko miło, że po doświadczeniach FRO jeszcze się ludziom chce spędzać godziny nad planowaniem tras tramwajowych w Olsztynie zamiast na przykład iść sobie w tym czasie z dziewczyną/chłopakiem na spacer

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii

Niunio liked this post
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2013, 07:22 PM   #2458
tokida500
Registered User

Quote:
Originally Posted by zygzak View Post
Wszystko fajnie, ale wg urzędników jest dokładnie odwrotnie - droga ma być jak najszybsza, a więc tramwaj pędzi odludziem, i rzadko.

...kurcze...mimo wszystko miło, że po doświadczeniach FRO jeszcze się ludziom chce spędzać godziny nad planowaniem tras tramwajowych w Olsztynie zamiast na przykład iść sobie w tym czasie z dziewczyną/chłopakiem na spacer
Po raz pierwszy pobawiłem się z googlową zakreślarką do map no i takie są tego efekty . Z punktu widzenia urzędnika ma być efekt - czyli gotowa linia tramwajowa, ale żeby nie było zbyt trudno ją projektować. Zdaję sobie sprawę, że na widok mojego pomysłu trasy przez osiedla Iwaszkiewicza, Mleczna czy Podgrodzie niejednemu urzędnikowi zjeżyłby się włos na głowie. Ale po jakiego groma tramwaj na Warszawskiej? Do przystanków byłoby za daleko mieszkańcom dużych osiedli.

Co do tego co za parę miesięcy będzie znowu budowane to jest to zupełnie przemyślana trasa. Po prostu układ osadniczy Olsztyna jest taki, że najgęściej zaludnione Jaroty dzieli od centrum spory kawałek pustych terenów z ogródkami działkowymi na czele, no, ale te niedogodność w znacznym stopniu zrekompensuje Galeria Warmińska. Kiedy ruszą pierwsze tramki będzie tam już kocioł,

Szkoda, że nie dało się pociągnąć trasy bliżej Nagórek, ale widać byłoby to zbyt trudne technicznie. Rozbudowywać w przyszłości sieć trzeba z myślą nie o łatwości budowania tras a ich wydajności.

-----------------------------------------------------------------
www.tramwajowo.blog.pl
Old October 16th, 2013, 07:50 PM   #2459
tokida500
Registered User

Quote:
Originally Posted by KristoOl View Post
Po pierwsze zgadzamy się co do Dąbrowszczaków - linia powinna biec tamtędy, bo znacznie ożywi tę piękną niegdyś aleję i dzięki temu można stworzyć fajny deptak. Po drugie tunel pieszo-tramwajowy wcale nie musi być wiele droższy od wiaduktu, a jednocześnie betonowy kolos nie zeszpeci otoczenia. Po trzecie weź pod uwagę to, że (mam wielką nadzieję) za jakiś czas ożyją koszary dragonów. Obojętnie co tam powstanie (dzielnica mieszkaniowa z loftami, dzielnica handlowo-rozrywkowa, czy dzielnica sztuki, a może wszystkiego po trochu), to będzie generowała spory ruch. Tramwaj może znacznie uatrakcyjnić ten rejon miasta. Ponadto myślimy o przyszłości, w której zdecydowany priorytet będzie miała komunikacja szynowa. Jest wielce prawdopodobne, że prędzej czy później powstanie kolej miejska, a przystanek tramwajowy tuż przy prawdopodobnym (tam planowanym) przystanku naszej lokalnej SKM-ki, to kolejny atut tej linii. Co do zajęcia całej Jagiellońskiej to nadal uważam, ze to jest zasadne. Wciskanie tramwaju na bardzo wąskie, ciche ulice Kossaka, czy Sienkiewicza to niekoniecznie dobry pomysł. Na Jagiellońskiej nigdy nie ma korków. Tam czasami pojawia się jedynie mały zator przy skrzyżowaniu z Wojska Polskiego, ale to bez żadnego problemu można rozwiązać przez nową, dobrą organizację ruchu (ITS). Jagiellońska jest wolna od ruchu tranzytowego i to jest niewątpliwy atut. Jeśli chodzi o zakończenie linii to bym raczej wydłużył ją do byłej Fabryki Mebli, a może i kilkaset metrów dalej do Sanatorium. Na terenach pofabrycznych, chociaż bardzo powoli, powstaje spore osiedle, a poza tym 150-200 metrów od Jagiellońskiej jest Olsztyńska Szkoła Wyższa ze sporą liczbą studentów.
Ja jako zagorzały fan tramwajów jestem wobec takich dalekosiężnych koncepcji sceptyczny. To czy w dawnych koszarach będzie się kiedyś działo nie jest takie pewne. Mam też poważne wątpliwości czy kiedykolwiek miasto wielkości Olsztyna z tak słabo rozwiniętymi suburbiami będzie tworzyć zręby SKM. Nie wierzę w to, nie miałoby to ekonomicznego sensu, zwłaszcza, ze olsztyńskie tereny podmiejskie to w 95% zabudowa jednorodzinna, niemal wszyscy mają tam samochody.

Zaproponowałem na przedłużeniu Dąbrowszczaków do Kolejowej wiadukt bo tam zdaje się linia kolejowa biegnie w zagłębieniu terenu, więc to jest w naturalny sposób argument za wiaduktem. Jestem zwolennikiem bazowaniu przy projektowaniu przede wszystkim na tu i teraz i nie popełnianiu błędu przeceniania potencjału danych terenów. Raz zbudowaną linię tramwajową ciężko przebudować czy likwidować. Meandrowanie tramwajem po Zatorzu nic nie da. I tak się nie obsłuży jednocześnie osiedli wzdłuż Wojska Polskiego i Okolic i wzdłuż Limanowskiego-Sybiraków, chyba, że za cenę rozkopania pół dzielnicy i znacznego wydłużenia trasy, a tym samym czasu dojazdu. Trzeba więc wybrać gęściej zaludniony teren, a pozostałym ułatwić dojazd do tramwaju autobusem. Jestem za tym by w Olsztynie linie tramwajowe nie były zbyt długie za to wpychać je między osiedla, żeby na każdym przystanku zgarniały duże grupy pasażerów. Wszyscy, którzy nie załapią się na tramwaj powinni go mieć w zasięgu 3,4 przystanków autobusem i chętnie się przesiądą wiedząc, że tramek będzie jechał szybko i prosto, a nie urządzał wycieczki kręcąc zakola po mieście

Tramwaj na Kossaka i Sienkiewicza może wydawać się trudnym zadaniem, ale to najkrótsza trasa z centrum do najgęściej zaludnionych obszarów Zatorza, a przecież cały czas byłaby to trasa przez silnie zurbanizowane rejony.
Ograniczanie ruchu na rzadko dziś uczęszczanych ulicach jest sensowniejsze niż blokowanie Jagiellońskiej zwłaszcza po jej zachodniej dość wąskiej i stromej części.

Proponowana przeze mnie trasa wyznaczyłaby nową urbanistyczną linię dla transportu publicznego w Olsztynie na osi północ południe, odciążając oba permanentnie zatkane wiadukty na Zatorze. Trzeba przyjąć, że tramwaj jest drogi i trzeba go planować z jak największą ostrożnością. Dlatego na dziś myślę, że zasadne jest doprowadzenie linii tylko do skrzyżowania Jagiellońskiej i Poprzecznej, bo wszystkie duże osiedla, w tym te nowe, np. Wawel znajdują się w tej strefie. Jest tam miejsce by ludzie spokojnie przesiadali się w busy i podjeżdżali jeszcze kilka przystanków. Tramwaj może być tylko tam gdzie ruch pasażerski będzie cały rok znaczny, a więc pomysły by dojeżdżał do sanatorium, OSW czy stadionu Warmii nie są dobre.
Old October 16th, 2013, 11:03 PM   #2460
marol80
Registered User

marol80's Avatar

Likes (Received): 434

KristoOl Twoja koncepcja wprowadzenia szyn na Zatorze jest prawie identyczna z moimi przemyśleniami.Tylko ja wolałbym puścić trama od "tunelu" ul. Wyspiańskiego i przy Kolorowej zwrot w Jagiellońską.Myślę ,że jest tam sporo miejsca na taki zakręt.Tak jak piszesz Jagiellońska przebiega przez środek dzielnicy i dostęp do niej ma duża liczba mieszkańców.Co do planowanego stadionu to jest to zaledwie 200-300m od skrzyżowania Limana z Jagiellońska.

tokida500 tram na Kossaka to ciężka sprawa.Ta uliczka jest wąska i zabudowana poniemieckimi bliźniakami, ostatnio nawet zainstalowano tam próg zwalniający aby ograniczyć zapędy kierowców-typowa ulica z osiedla domków.Do tego mamy ostry i wąski wjazd w Jagiellońską.
Sam wlot na Zatorze w okolicy Kolejowej jest poniżej torów .które są na dość wysokim nasypie co preferuje tunel i a przy okazji dodatkowe przejście dla pieszych.
A na marginesie Zatorze (czyt. osiedle) to najgęściej zaludniona dzielnica Olsztyna

Last edited by marol80; October 17th, 2013 at 11:09 PM.
marol80 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
olsztyn, solaris, tramino, tramwaj, tramwaje, warmińsko-mazurskie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules