daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old January 8th, 2009, 10:42 AM   #381
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 2235

Reaktywacja linii (jak w Olsztynie):

Metropolie:
- Londyn (ok 12mln mieszkańców)
- Paryż (ok.8mln mieszkańców)
- Berlin (zachodnia część)(ok. 3,8mln mieszkańców)
- Dublin (ok.1mln mieszkańców)
- Edynburg (ok. 0,5 mln mieszkańców) muszę się pochwalić że nawet pracowałem przy małej partii tego projektu.

Mniejsze miasta:
- Rouen (103tys. mieszkańców) -Francja
- Orlean (110tys. mieszkańców) - Francja
- Heilbronn (120tys. mieszkańców) - Niemcy
- Saarbrucken (180tys. mieszkańców) - Niemcy
- Tacoma (200tys. mieszkańców) - USA

Glasgow (800tys. mieszkańców) także chce powrócić do tramów ale na skutek olbrzymich przekształceń na rzecz komunikacji samochodowej (autotrady w środku miasta) mają z tym poważny problem.

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
zygzak no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 8th, 2009, 03:10 PM   #382
macromatic
Registered User

Likes (Received): 0

Chętnie obejrzę realizacji tych inwestycji zwłaszcza w miastach mniejszych.
Ciekawym przykładem jest humanizacja centrum miasta właśnie dzięki autostradom w jego centrum. Mam na myśli Coventry. Miasto to zniszczone przez naloty Luftwaffe podczas Drugiej Wojny Światowej przyjęło w planach odbudowy właśnie taką koncepcję.
Centrum otacza bezkolizyjny ring przy którym znajdują się parkingi. Wewnątrz obwodnicy istnieją tylko trakty piesze, z możliwością wjazdu autobusów, służb miejskich i zaopatrzenia.

Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście silne oddzielenie centrum od pozostałych dzielnic.
Jeśli dobrze pamiętam założenia niemieckich urbanistów odnośnie Olsztyna były podobne.
Centrum połączone z dzielnicami (satelitami) takimi jak Likusy, Os.Mazurskie, Dajtki, Zatorze komunikacją miejską, w tym tramwajową. Natomiast przestrzeń pomiędzy miał wypełniać park z wewnętrznym ringiem.
Projekt ul. Obwodowej z lat 60 bazował na tym założeniu, jednak betonowe lasy uniemożliwiły realizację tej idei w pełni.
Moim zdaniem niemieckie założenie było ciekawe i unikalne. Miasto zajmowałoby zapewne więcej terenu, aniżeli dziś przy założeniu 170tys. mieszkańców. Warto jednak zwrócić uwagę, że teren dawnych Prus Wschodnich po dziś dzień zamieszkuje mniejsza liczba mieszkańców, aniżeli przed wojną.
macromatic no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2009, 03:11 PM   #383
macromatic
Registered User

Chętnie obejrzę realizacji tych inwestycji zwłaszcza w miastach mniejszych.
Ciekawym przykładem jest humanizacja centrum miasta właśnie dzięki autostradom w jego centrum. Mam na myśli Coventry. Miasto to zniszczone przez naloty Luftwaffe podczas Drugiej Wojny Światowej przyjęło w planach odbudowy właśnie taką koncepcję.
Centrum otacza bezkolizyjny ring przy którym znajdują się parkingi. Wewnątrz obwodnicy istnieją tylko trakty piesze, z możliwością wjazdu autobusów, służb miejskich i zaopatrzenia.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...erial_view.jpg

Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście silne oddzielenie centrum od pozostałych dzielnic.
Jeśli dobrze pamiętam założenia niemieckich urbanistów odnośnie Olsztyna były podobne.
Centrum połączone z dzielnicami (satelitami) takimi jak Likusy, Os.Mazurskie, Dajtki, Zatorze komunikacją miejską, w tym tramwajową. Natomiast przestrzeń pomiędzy miał wypełniać park z wewnętrznym ringiem.
Projekt ul. Obwodowej z lat 60 bazował na tym założeniu, jednak betonowe lasy uniemożliwiły realizację tej idei w pełni.
Moim zdaniem niemieckie założenie było ciekawe i unikalne. Miasto zajmowałoby zapewne więcej terenu, aniżeli dziś przy założeniu 170tys. mieszkańców. Warto jednak zwrócić uwagę, że teren dawnych Prus Wschodnich po dziś dzień zamieszkuje mniejsza liczba mieszkańców, aniżeli przed wojną.
Old January 8th, 2009, 03:32 PM   #384
Ranov
rychtyczny Warnijok!

Ranov's Avatar

Likes (Received): 2

Macromatic, słyszałem, że podobno dopiero po sesji (w lutym) będziesz mógł się zjawić?
szkoda, chociaż i tak na razie najważniejsze są wpisy i założenie stowarzyszenia...
A tramwaj drugi najważniejszy priorytet, więc koniecznie musimy przy tym wszyscy się zebrać...
Ranov no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2009, 03:44 PM   #385
macromatic
Registered User

Quote:
Originally Posted by Ranov_urbanista View Post
Macromatic, słyszałem, że podobno dopiero po sesji (w lutym) będziesz mógł się zjawić?
szkoda, chociaż i tak na razie najważniejsze są wpisy i założenie stowarzyszenia...
A tramwaj drugi najważniejszy priorytet, więc koniecznie musimy przy tym wszyscy się zebrać...
Postaram się teraz zawitać na spotaknie w połowie miesiąca.
Old January 8th, 2009, 03:50 PM   #386
Ranov
rychtyczny Warnijok!

Ranov's Avatar

Oby, bardzo byłoby miło, szczególnie, ze względu na deklaracje członkowskie, jeżeli w ogóle chcesz przynależeć do naszego stowarzyszenia...
Old January 8th, 2009, 04:18 PM   #387
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Quote:
Originally Posted by macromatic View Post
...tzn dookoła centrum, nie w centrum. W sumie to działa podobnie jak periperique w Paryżu. Nie od dziś wiadomo, że obwodnice są potrzebne, a drogi przelotowe degradują przestrzeń. Ten przykład z Coventry jest ciekawy, choć wygląda to na maleństwo, a te węzły rozjazdowe sa nieproporcjonalnie wielkie w stosunku do całosci. Idee ringów z początku XX wieku realizowano też w Poznaniu (np.Niepodległości), choć w pierwotnych założeniach miały służyć bardziej jako tereny zielone niż coś co ogranicza centrum (w historii Poznania zresztą nie był to pierwszy raz że miasto budowało sobie "gorsecik", choćby najpierw mury miejskie, a potem mury cytadeli.

Rzeczywiście minusem takich ringów jak ten z Coventry (i to olbrzymim) jest nie tylko fizyczne ale i psychologicze odcięcie centrum od reszty miasta. Klasyczne obwodnice są chyba lepszym rozwiązaniem, natomiast ring w formie parku + normalnej drogi ze skrzyżowaniam wydaje się ok.

Quote:
Wschodnich po dziś dzień zamieszkuje mniejsza liczba mieszkańców, aniżeli przed wojną.
o, to ciekawe, nie wiedziałem nawet... (ps. podobnie jest z Berlinem)

Quote:
Postaram się teraz zawitać na spotaknie w połowie miesiąca.
super!

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
Old January 8th, 2009, 05:45 PM   #388
LukasOln
.::MADE IN EU::.

LukasOln's Avatar

Likes (Received): 79

Jeśli chodzi o kwestie, które macromatic poruszył to muszę to wyjaśnić z Londynem chodziło mi o trend spadku prędkości w miastach
czyli o ile wybudujemy nowych dróg o tyle więcej będziemy mieli problemów z samochodami
najlepiej przeczytać artykuł z gazetainwestor.pl link strona 6 i 10 http://www.gazetainwestor.pl/archiwum/11_08.pdf
Wszystko jest tam zawarte, że miasta muszą się zdecydować albo na ruch samochodowy i autostrady w nich lub na komunikacje zbiorczą uprzywilejowaną wraz zamykaniem częściowym ruchu w centrum, aby chciało się mieszkać i przebywać w centrum (reurbanizacja). Co do trasy to krytyka i opinie wpływa na moją kreatywność i spróbowałem poprawić trasę, myślę że jest efektywniejsza. Wszystkim nie dogodzisz, co do Nagórek to linia autobusowa z mniejszą liczbą przystanków na trasie Dworzec-Centrum-Nagórki, ale w cenie normalnej, a nie tak jak dawnej linii A podwójna cena. Linie tramwajowe miałby uprzywilejowaną sygnalizacje w zakorkowanym centrum Olsztyna, odpowiednie cykle świateł, po to właśnie w miejscach ruchliwych, aby część ludzi dochodziła do wniosku, że na tej samej linii samochodem jedzie 35 minut, a tramwajem 15-18 minut.

Last edited by LukasOln; January 8th, 2009 at 05:59 PM.
LukasOln no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2009, 08:26 PM   #389
Ranov
rychtyczny Warnijok!

Ranov's Avatar

Może i trasa w okolicach planowanej ul.NDP jest lepsza dla studentów, jednak brnie za daleko- na łąki, co może spowodować rozwijanie się miasta za Brzeziny, a poza tym z analiz miejskich wynika, że:
Quote:
c) Trasa w projektowanej ul. NDP nie jest efektywna funkcjonalnie, połączenie z UWM przez ul. Tuwima jest zdecydowanie bardziej efektywne,
Dwa: odnieś się w jakiś sposób do moich wcześniejszych pytań, sugestii:
a) Wg. mnie druga linia wcale nie musi jechać aż na Jaroty- przecież każdy następny metr torowiska kosztuje, a Jaroty już mają 1 linię.
Po drugie Jaroty nie jadą na blokowiska os.Kormoran, pierwszą linią spokojnie dojadą do centrum, nie powtarzajmy się...
Dodam do pierwszej linii, że przydałoby się pokombinować jeszcze na wschód (Kormoran przy Wyszyńskiego) i fajnie by było to zrobić dosłownie między blokami, by zagęścić tą źle wykorzystaną przestrzeń...
b) Po raz trzeci się upomnę o Zatorze, tu masz posta: http://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=373

Last edited by Ranov; January 8th, 2009 at 11:47 PM.
Old January 8th, 2009, 09:57 PM   #390
macromatic
Registered User

Lukas Oln: Zanstanówmy się czy projekt tylu kilometrów trakcji jest wykonalny finansowo. Przy dwóch liniach potrzeba teoretycznie dwa razy większy tabor. Do tego pojazdy techniczne.

Dobrze by było gdybyśmy w tych funduszach zmieścili jeszcze system informacji pasażerskiej. Przystanek centrum mógłby być jakoś ciekawie zaprojektowany. Należy dostosować komunikację autobusową do tramwaju. Poszerzyć chodniki przy przystankach, itp.

Zygzak: Centrum Coventry jest niewielkie także wrażenie wielkości węzłow jest poprawne.
Poznań posiada 2 ramy komunikacyjne i 3 projektowana jako droga ekspresowa w mieście.
Moim zdaniem Niepodległości nie jest najlepszym przykładem, gdyż przestrzeń pomiędzy Uniwersytetem, a Zamkiem Cesarskim (plac Mickiewicza) Nie jest specjalnie zamknięta tą ulicą. Takie jest moje odczucie.

Zdecydowanie bardziej widać to na II ramie, gdzie kategoria drogi to GP. Występują węzły, estakady, itp.

Ranov:
Bardzo chętnie będe współtworzył razem z Wami stowarzyszenie. Mamy wspólne zainteresowania i co najważniejsze chęci, aby działać w tym kierunku. Podoba mi się ta idea.

Mógłbyś mi przybliżyć projekt ul.NWD?
Old January 8th, 2009, 10:22 PM   #391
LukasOln

LukasOln's Avatar

Quote:
Lukas Oln: Zanstanówmy się czy projekt tylu kilometrów trakcji jest wykonalny finansowo. Przy dwóch liniach potrzeba teoretycznie dwa razy większy tabor. Do tego pojazdy techniczne
Zielona linia jest wariantem głównym do zrealizowania czyli Pieczewo-Jaroty-Hamburg-Kortowo-Stare Miasto-Dworzec(9-10km), a drugi wariant pokazałem alternatywnie jeśli byłaby opcja rozwinięcia linii w przyszłości, rozmawialiśmy o tym na spotkaniu FRO. O finansach i długości linii rozmawialiśmy w tym wątku z parę stron wcześniej wrzucę tak dla szacunków.

Koszty na około 12 km trasy tramwajowej.
Trasa 12x7mln = 84 mln
Tramwaje 10x8mln = 80 mln
Wykup działek około 25 mln
Obiekty inżynieryjne, przystanki itp. 35 mln
Zajezdnia, serwis 20 mln
Łącznie kwota wynosi 244-280 mln.(do 20% zmiana kosztorysu)

W programie na transport Olsztyna jest zapisana wartość 105,28 mln € czyli przy wahaniach Euro od 340-380 mln zł.

Last edited by LukasOln; January 8th, 2009 at 10:40 PM.
Old January 9th, 2009, 12:00 AM   #392
Ranov
rychtyczny Warnijok!

Ranov's Avatar

Lukas, nie zapomnij o moim poście

Quote:
Mógłbyś mi przybliżyć projekt ul.NWD?
Przepraszam, literówka: NPD- jeśli o nią chodzi to jest raczej stary projekt, mniej popularny od Obiegowej i dawno nie wspomniany...
Miał łączyć Hamburg (Os. Generałów) z Kortowem gdzieś na poziomie ul.Kalinowskiego...
Sam się niedawno dowiedziałem o tej drodze i zawzięcie googlowałem w celu znalezienia szczegółów...
Ale na razie plan jest mało realny, nie na czasie (wg. budżetu miasta i priorytetów)...
Old January 9th, 2009, 12:17 AM   #393
macromatic
Registered User

Quote:
Originally Posted by Ranov_urbanista View Post
Lukas, nie zapomnij o moim poście

Przepraszam, literówka: NPD- jeśli o nią chodzi to jest raczej stary projekt, mniej popularny od Obiegowej i dawno nie wspomniany...
Miał łączyć Hamburg (Os. Generałów) z Kortowem gdzieś na poziomie ul.Kalinowskiego...
Sam się niedawno dowiedziałem o tej drodze i zawzięcie googlowałem w celu znalezienia szczegółów...
Ale na razie plan jest mało realny, nie na czasie (wg. budżetu miasta i priorytetów)...
W perspektywie budowy obwodnicy tak. Wystarczy wybudować węzeł z drogą na Butryny.
Old January 9th, 2009, 01:04 AM   #394
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Quote:
Poznań posiada 2 ramy komunikacyjne i 3 projektowana jako droga ekspresowa w mieście.
Moim zdaniem Niepodległości nie jest najlepszym przykładem, gdyż przestrzeń pomiędzy Uniwersytetem, a Zamkiem Cesarskim (plac Mickiewicza) Nie jest specjalnie zamknięta tą ulicą. Takie jest moje odczucie.
O niepodległości mówiłem w sensie, że była projektowana jako właśnie taki ring ale w czasach kiedy najszybsze samochody jeździły 25km/h i było ich 100 na całe miasto , zresztą masz rację - Ring Poznański nigdy nie został ukończony, a nowo przeprowadzona po wojnie ul.Solna i Królowej Jadwigi kompletnie zaprzepaściły jego idee (ring mial przebiegać mniej więcej po zburzonych wałach cytadeli poznańskiej).
Ramy komunikacyjne Poznania to powojenne projekty.

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
Old January 9th, 2009, 12:54 PM   #395
Ranov
rychtyczny Warnijok!

Ranov's Avatar

Znalazłem trochę czasu na dopracowanie swojej koncepcji + drugi wariant:

Pierwszy właściwie zostawiam, ze względów ekonomicznych- po prostu taniej jest wybudować 1 linię zahaczającą o priorytety niż 2 z opóźnieniem w te same miejsca.
Po drugie, planując pierwszy wariant przy Nagórkach możemy zyskać więcej zwolenników- pamiętajmy, że na Nagórkach mieszka aż 13 tysięcy mieszkańców...
Po trzecie wypominany tłok w godzinach szczytu można zniwelować częstotliwością, np. co 5 minut- nawet jeśli Kowalski nie będzie w stanie wsiąść (co raczej jest mało prawdopodobne przy takiej częstotliwości to poczeka 5 minut...

Czerwona linia to raczej dalsze plany i nie priorytet, bo ogólnie to mieszkańcy blokowisk przy Uranii mają stosunkowo blisko do centrum... Sam nie uważam, że ten nowozaprojektowana linia jest dopracowana (śmieszny zygzak-dziwoląg wyszedł )
Jak widać zaczyna swój bieg na przestrzeni zielonej między blokami osiedla Kormoran i bezkolizyjnie-podobnie jak na Jarotach przejeżdża pod Żołnierską (choć nie jestem pewien warunków), następnie wkracza na szeroki chodnik przy Piłsudskiego, omija pagórek przy Planetarium objeżdżając je i wjeżdża na Plac Solidarności, a później pod przyszłą Filharmonię. Następnie pod niedużym kątem utworzonym na parkingu przy Manhattanie zjeżdża w Kajki, jedzie wysepką, aż do torów, gdzie może być problem jak wypominał macromatic, po czym jedzie po gruncie Zatorzańskim- później głównie Jagiellońską o stosunkowo małym ruchu...

Last edited by Ranov; January 9th, 2009 at 01:19 PM.
Old January 9th, 2009, 06:17 PM   #396
ytoraj
Registered User

ytoraj's Avatar

Quote:
Originally Posted by LukasOln View Post
Jeśli chodzi o kwestie, które macromatic poruszył to muszę to wyjaśnić z Londynem chodziło mi o trend spadku prędkości w miastach
czyli o ile wybudujemy nowych dróg o tyle więcej będziemy mieli problemów z samochodami
najlepiej przeczytać artykuł z gazetainwestor.pl link strona 6 i 10 http://www.gazetainwestor.pl/archiwum/11_08.pdf
Wszystko jest tam zawarte, że miasta muszą się zdecydować albo na ruch samochodowy i autostrady w nich lub na komunikacje zbiorczą uprzywilejowaną wraz zamykaniem częściowym ruchu w centrum, aby chciało się mieszkać i przebywać w centrum (reurbanizacja). Co do trasy to krytyka i opinie wpływa na moją kreatywność i spróbowałem poprawić trasę, myślę że jest efektywniejsza. Wszystkim nie dogodzisz, co do Nagórek to linia autobusowa z mniejszą liczbą przystanków na trasie Dworzec-Centrum-Nagórki, ale w cenie normalnej, a nie tak jak dawnej linii A podwójna cena. Linie tramwajowe miałby uprzywilejowaną sygnalizacje w zakorkowanym centrum Olsztyna, odpowiednie cykle świateł, po to właśnie w miejscach ruchliwych, aby część ludzi dochodziła do wniosku, że na tej samej linii samochodem jedzie 35 minut, a tramwajem 15-18 minut.

Witajcie. Udało mi się zarejstrować, Radek to teraz Ytoraj

Powyższy wariant wg mnie jest najciekawszy. Moja własna wersja jest bardzo podobna to tej oznaczonej kolorem zielonym (turkusowym). Linia tramwajowa będzie łączyła największe sypialnie, Kortowo, Centrum i dworzec PKP. Ul. Wilczyńskiego jest optymalnym przebiegiem w tym rejonie. Poprzednie warianty z prostopadłym do ul. Wilczyńskiego przebiegiem bardzo ograniczały dostęp pasażerów do tramwaju. Bardzo dobrym pomysłem jest przedłużenie Wilczyńskiego aż do ul. Warszawskiej co znacznie przyspiesza dojazd do Kortowa (napewno w porównaniu z kręceniem w ok. SP25 czy Reala). Jednak tylko jedna linia na Jaroty też nie zapewni każdemu mieszkańcowi dojazdu. Konieczna jest druga linia, która zresztą jest także wskazana na awaryjność tramwajów czy też możliwość kolizji. Po prostu musi istnieć alternatywa w przypadku zatrzymania chociażby jednego tramwaju. Wydaje mi się, że warto pomyśleć o przebiegu torów w kształcie kółka: ul. Wilczyńskiego od os. Generałów, dalej HB, DH Śliwa, rozjazd na Pieczewo i w prawo w Krasickiego, dalej Witosa, dojazd do Jarockiej, połączenie z planowanym przedłużeniem Sikorskiego i łączymy się z ul. Wilczyńskiego. Po takim kółku mogą jeździć tramwaje nawet po 1 torze, lub jedna linia będzie jechała z os. Generałów w prawo Sikorskiego, druga prosto Wilczyńskiego i obie spotkają się na Pieczewie. W ostateczności zamiast na Pieczewo tramwaj jedzie wielkim rogalem po Wilczyńskiego, potem Krasickiego i Witosa. Oczywiście za każdym razem konieczne jest odciążenie ul. Wilczyńskiego od samochodów. Wymagane jest przedłużenie Sikorskiego i usprawninie ruchu osiedlowego.
Wracając do dalszego przebiegu jedziemy Warszawską, potem Al. Śliwy i tutaj wolałbym przebić sie koło MacDonalda w stronę przyszłego Parku Centralnego, za Pocztą Główną i wyjazd pomiędzy Alfą, a Dukatem. Dalej śmigamy ul. Dąbrowszczaków, dalej Partyzantów do Dworca (moim marzeniem jest przejazd po torach kolejowych bezpośrednio na perony dworca).
Wg mnie przejazd przez Stare Miasto nie jest realny. Jakoś nie wyobrażam sobie turystów, rodziny z dziećmi czy nawet podpitych studentów, a pomiędzy nimi tramwaj
Gdzieś po środku powinna być też pętla awaryjna, na czas remontów. Wtedy zamiast blokady całej trasy mamy chociaż część aktywną, a resztę połączenia zapewniają autobusy zastępcze.

Last edited by ytoraj; January 9th, 2009 at 09:31 PM.
ytoraj no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2009, 09:46 PM   #397
Ranov
rychtyczny Warnijok!

Ranov's Avatar

Quote:
Originally Posted by ytoraj View Post
Wg mnie przejazd przez Stare Miasto nie jest realny. Jakoś nie wyobrażam sobie turystów, rodziny z dziećmi czy nawet podpitych studentów, a pomiędzy nimi tramwaj
Przecież już w ten sposób jeździł tramwaj w Olsztynie...

Jak nie możesz sobie tego wyobrazić to patrz:
Super to wygląda w okolicach rynku staromiejskiego w Brnie:

A mieszkańcy śląskich miast- Zabrza, Świętochłowic, aż się radują gdy widzą na swych deptakach tramwaj...

Przecież tramwaj właśnie ożywia jeszcze bardziej takie miejsca!
Old January 10th, 2009, 05:31 PM   #398
LukasOln

LukasOln's Avatar

Quote:
Może i trasa w okolicach planowanej ul.NDP jest lepsza dla studentów, jednak brnie za daleko- na łąki, co może spowodować rozwijanie się miasta za Brzeziny, a poza tym z analiz miejskich wynika, że:
Quote:
c) Trasa w projektowanej ul. NDP nie jest efektywna funkcjonalnie,
połączenie z UWM przez ul. Tuwima jest zdecydowanie bardziej efektywne,
Dwa: odnieś się w jakiś sposób do moich wcześniejszych pytań, sugestii:
a) Wg. mnie druga linia wcale nie musi jechać aż na Jaroty- przecież każdy następny metr torowiska kosztuje, a Jaroty już mają 1 linię.
Po drugie Jaroty nie jadą na blokowiska os.Kormoran, pierwszą linią spokojnie dojadą do centrum, nie powtarzajmy się...
Dodam do pierwszej linii, że przydałoby się pokombinować jeszcze na wschód (Kormoran przy Wyszyńskiego) i fajnie by było to zrobić dosłownie między blokami, by zagęścić tą źle wykorzystaną przestrzeń...
b) Po raz trzeci się upomnę o Zatorze, tu masz posta: http://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=373
Planowana ul. NDP (Nauka-Dom-Praca) to tylko plany miasto nie będzie miało takich gigantycznych pieniędzy(trudne warunki gruntowe, wykup gruntów itd.) mija się z celem przy budowanej południowej obwodnicy miasta ruch tranzytowy w mieście osłabnie.
Uważam ze mój wariant trasy I za Brzezinami poprawi średnią prędkość trasy, miasto tam się nie rozwinie bo grunty koło Brzezin są trudne, podmokłe, trasę tramwaju można ustawić na filarach, ale inwestowanie tam w zabudowę będzie mało opłacalne. Idealne rozwiązanie to park wzdłuż Łyny i uporządkowane tereny zielone.
Prawda II linia nie musi prowadzić na Jaroty bardziej chodziło mi o skomunikowaniu Wojska Polskiego gdzie zlokalizowana jest Poliklinika MSWiA, Las Miejski, prawdopodobnie przyszły Stadion Miejski dlatego uważam, że miast powinno mieć tam nitkę tramwajową, a korki ul. Wojska Polskiego jest szeroka wystarczy ją poszerzyć zabrać miejsca postojowe i trochę chodnika, będzie efektywniejsza.
Os. Kormoran i Pojezierze są blisko zlokalizowane Centrum miasta, dobrze zaprojektowania linia dla tych osiedli będzie lepszym rozwiązaniem, a tamte wolne tereny to tereny zielone tzn. spacerniak czyli enklawa dla młodych Mam. Moim zdaniem krążenie po kolejnych osiedlach tramwaju spowodowałoby zniecierpliwienie i wydłużenie czasu przejazdu.
dla tego Ranov nie odpisywałem bo było tego sporo i nie miałem w tygodniu czasu, najlepiej będzie jak konstruktywnie pogadamy na spotkaniu FRO.

dane Wikipedia.pl ofijcjalnie w Olsztynie mieszka 174 tys.

Last edited by LukasOln; January 10th, 2009 at 05:38 PM.
Old January 10th, 2009, 05:52 PM   #399
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 9931

Quote:
Originally Posted by zygzak View Post
Dokładnie tak. Dodatkowo należy też pamiętać, że często tzw. "szybki tramwaj" może i jest szybszy (na naszych nędznych 9 km podejrzewam że nie więcej niż 1-2 min) to jednak zwykle jego przystanki są usytuowane dalej od najgęściej zamieszkanych rejonów niż w klasycznym tramwaju. Pytanie więc co lepsze - jechać troszkę dłużej na pełnej trasie czy szorować kilkaset metrów dalej piechotą? Naprawde nie widzę potrzeby aby w Olsztynie należało wprowadzać bezkolizyjne trasy tramwajowe, jak dla mnie zupelnie wystarczy dobrze zsynchronizowana sygnalizacja świetlna. Estakady, tunele i inne tego typu badziewia to rozwiązania drogie, zżerające niesamowite ilości miejsca i przeżynające miasto na getta.
Nie wiem dlaczego połączyłeś ideę szybkiego tramwaju w estakadami, tunelami, bezkolizyjnymi skrzyżowaniami i oddaleniem od rejonów mieszkalnych.

We Wrocławiu do 2012 roku mamy dostać trzy trasy szybkiego tramwaju (nazwa Tramwaj+), który ma być szybki bo, będzie miał wydzielone 100% torowiska, bezwzględny priorytet na skrzyżowaniach (detekcja ruchu i sygnalizacja zrobiona pod tramwaje), wysokie perony na przystankach i niską podłogę w pojazdach przyspieszającą wymianę pasażerów. Do tego tramy będą dwukierunkowe co akurat uważam za zbędny "luksus".

PS. Zmieńcie tytuł wątku bo jest tragiczny, no chyba że w Olsztynie tramwaje miewają pomysły
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

polecam: TUMW Kanada - architektura współczesna
Moje podróże: Krym, Ukraina, Mołdawia, Maroko, Chiny, Peru, Iran
zajf no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2009, 06:20 PM   #400
Granite
Pesymista i cynik.

Granite's Avatar

Likes (Received): 651

Quote:
Originally Posted by zajf View Post
Nie wiem dlaczego połączyłeś ideę szybkiego tramwaju w estakadami, tunelami, bezkolizyjnymi skrzyżowaniami i oddaleniem od rejonów mieszkalnych.

We Wrocławiu do 2012 roku mamy dostać trzy trasy szybkiego tramwaju (nazwa Tramwaj+), który ma być szybki bo, będzie miał wydzielone 100% torowiska, bezwzględny priorytet na skrzyżowaniach (detekcja ruchu i sygnalizacja zrobiona pod tramwaje), wysokie perony na przystankach i niską podłogę w pojazdach przyspieszającą wymianę pasażerów. Do tego tramy będą dwukierunkowe co akurat uważam za zbędny "luksus".

PS. Zmieńcie tytuł wątku bo jest tragiczny, no chyba że w Olsztynie tramwaje miewają pomysły
Tram+ podobnie jak KST nigdy nie będzie szybkim tramwajem i nigdy nie osiągnie tego co PST. Zważ na to, że czerwone światło dla wielu kierowców znaczy niewiele, zwłaszcza gdy na skrzyżowaniu jest korek i stojący kierowcy blokują kierunek w poprzek.
Granite no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
olsztyn, solaris, tramino, tramwaj, tramwaje, warmińsko-mazurskie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules