daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old December 14th, 2011, 12:02 AM   #1
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

[AL] (A2) Autostrada Levan - Vlorė | Levan - Vlorė Highway

10 Dhjetor 2011

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


Altin 777
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2011, 12:03 AM   #2
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2011, 12:04 AM   #3
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Te vjetra(Nuk e di emrin e autorit te fotove.)KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2011, 06:20 AM   #4
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,783
Likes (Received): 542

Sipas lajmeve nje linje eshte hap per publikun.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2011, 06:07 PM   #5
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

Artikulli i Shurtit 2007 nga Tirana Observer:

Quote:
Ja projekti i austriakėve pėr autostradėn Levan-Vlorė

Gerald BILBILI
Autostrada Levan-Vlorė do tė ndėrtohet nga austriakėt e firmės ALBIN. Burime nga Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit thanė se, dje kanė nisur punimet nga kompania fituese e tenderit. Sipas projektit, afati i pėrfundimit tė autostradės qė do tė lidhė zonėn e Levanit me qytetin bregdetar tė Vlorės do tė jetė nė vitin 2009. Gjithashtu, segmenti do tė jetė me katėr korsi, ku gjerėsia e njė korsie do tė jetė 3,75 metra. Nė projekt austriakėt do tė realizojnė ndėrtimit e njė sėrė veprash tė tjera infrastrukturore, ku nė total shifra monetare arrin nė rreth 50 milionė euro.Projekti
Kompania austriake ALBIN ėshtė kompania e cila do tė ndjekė punimet pėr ndėrtimin e segmentit Levan-Vlorė, pjesė e Korridorit tė 8-tė. Punimet filluan dje dhe parashikohen tė pėrfundojnė nė fillim tė vitit 2009. Projekti pėr ndėrtimin e kėtij aksi qė bėn pjesė nė segmentin Fier-Vlorė, kap shifrėn afro 50 milionė euro dhe ėshtė financim nga BEI dhe BERZH. Me pėrfundimin e ndėrtimit tė kėtij aksi rrugor do tė mundėsohet lidhja e qytetit dhe e portit tė Vlorės me pjesėt e tjera tė vendit. Kjo do tė ndikojė ndjeshėm nė zhvillimin e turizmit dhe rritjen ekonomike. Projekti i autostradės Levan-Vlorė ėshtė pjesė pėrbėrėse e projektit Fier-Vlorė, tė hartuar nga firma "Sintagma". Kjo rrugė pėrbėhet nga 4 korsi kalimi, dy korsi nė vajtje dhe dy nė ardhje, tė ndara nga njėra-tjetra me njė brez me gjerėsi 3 m tė kufizuar me barriera metalike. Gjerėsia e njė korsie lėvizjeje ėshtė 3.75 m.

Veprat
Segmenti Levan-Vlorė fillon nė fshatin Levan, 500 metra nė perėndim tė rrugės ekzistuese dhe pėrfundon me njė rreth rrotullim nė kilometrin e 43-tė, nė qytetin e Vlorės, nė rrugėn ekzistuese Vlorė-Nartė. Nė projekt janė parashikuar funksionimi i tė gjitha kanaleve kulluese. Nė tė dy krahėt e rrugės ėshtė vendosur dhe ndėrtimi i kanaleve anėsore pėr drenazhimin e ujėrave dhe mbrojtjen e rrugės.Autostrada

1. Segmenti rrugor Levan-Vlorė ka njė gjatėsi 24.2 kilometra.
2. Financimi do tė bėhet nėpėrmjet njė kredie nga BERZH&BEI.
3. Vlera e financimit ėshtė 50.251.954 euro.
4. Supervizioni ėshtė financuar nga qeveria italiane.
5. Vlera monetare ėshtė 1.000.000 euro.
6. Pėr ndėrtimin e kėtij segmenti janė ndjekur standardet mė tė avancuara evropiane.

Tė dhėna
1. Autostrada Levan-Vlorė ėshtė projektuar me 4 korsi: 2 vija kalimi (2 x 3.75 m) pėr secilėn.
2. Midis 4 korsive ėshtė parashikuar njė hapėsirė prej 3.5 metra qė shėrben si trafik-ndarės.
3. Projekti do tė realizohet me mbrojtėse metalike (guardrail), tė tipit H3 dhe midis tyre njė kunetė pėr kullimin e ujėrave tė rrugės.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2012, 07:50 PM   #6
ermal17
Registered User
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 57
Likes (Received): 1

A mund te shkruaj njeri se si hecin punet ne autostraden Levan-Vlore?
jane hapur qe te gyja anet?
ura mbi vjose eshte hapur?
guardrail-at jane duke u vene ne gjthe gjatesine e rruges?
sinjalistika?

me falni per pyetjet e shumeta.... XD
ermal17 no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2012, 08:19 PM   #7
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

'guardrail-at'??
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2012, 08:53 PM   #8
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Spikeri e ka fjalen per bypass-in qe po disenjohet online qe ka startuar me tager te departamentit te autostradave me asistencen e shba-ve .... Do kete degjuar lajmet ky shoku me siper
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2012, 02:55 PM   #9
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Rruga anashkaluese e Fierit:


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.usMarre nga Ministria e Puneve Publike dhe Transportit

Last edited by Tartanzan; January 20th, 2012 at 03:03 PM.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2012, 09:01 PM   #10
ermal17
Registered User
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 57
Likes (Received): 1

me falni, ndoshta nuk u shpjegova shume mire... pyetja ime ishte per rrugen(autostraden) Levan-Vlore dhe jo per bypass-in e Fierit apo cilit do qytet.
do isha shume i kenaqur ne qofte se dikush i informuar mbi ato ēka un pyeta te mund te japi nje pergjigje te thjesht, ashtu siē eshte edhe pyetja...
do te me falni per njohurine time te dobet te gjuhes shqipe dhe te termave teknik persa i perket rrugeve: fjala "guard rail" mendoja se do te ishte e asimiluar me qene se eshte fjale nderkombetare...
ermal17 no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2012, 09:24 PM   #11
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Nuk ke faj ti. Faj ka shteti qe nuk i standardizon termet teknike, duke i perfshi edhe keto te rrugeve. Ne, ketu ne forum, po duhet me i quajte qysh po mundemi, duke u mundu sa me shqip me i thirre... Edhe duke shpresu se dikush prej pergjegjesve i sheh keto shkrime e ndermerr diqka.

Sa i perket pytjes sate se a do te kete guardrail-a ose mbrojtese/rrethoja ose parmak qysh po e perkthen google, rruga pergjate tere gjatesise se vet, pergjegja eshte po. Rruga do te kete mbrojtese pergjate tere gjatesise se vet (prej Levanit deri ne Vlore), dhe ate edhe ne mes, si mbrojtese te mesit; dhe anash, si mbrojtese anesore.

Ajo ēka nuk po e dijme eshte se a do te kete edhe nga nje shirt ndihmes ne te dy kahjet e qarkullimit perpos dy shiritave per qarkullim te kerreve (ne secilen kahje nga dy shirita).

Sikur kam ndegju se para sezonit turistik do te perfundoj rruga ne teresi.

Pershendetje!
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2012, 06:34 AM   #12
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Fajin nuk e ka shteti, sepse shteti i ka percaktuar qarte standarded e rrugeve te ndryshem. Fajin e kane mediat, te cilat perdorin pa kriter fjale, per te cilat as qe edhe nuk dine se cdo te thone.

PS: Ermal 17, une nuk i referohesha pyetjes tende kur i postova ato hartat e rruges anashkaluese te Fierit. Ishte thjeshte informacion i pergjithshem.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2012, 04:43 PM   #13
ermal17
Registered User
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 57
Likes (Received): 1

^ jam dakort me ty persa i perket faktit qe mediat nuk bejne gje tjeter veē perkeqesojne duke folur me fjale kuturru kot pa pune!...

Tartazan a mund te postosh edhe linkun ku gjenden ato mapat qe postove? faleminderit
ermal17 no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2012, 07:35 PM   #14
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Po ti per media punon??
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2012, 08:44 PM   #15
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by ermal17 View Post
^ jam dakort me ty persa i perket faktit qe mediat nuk bejne gje tjeter veē perkeqesojne duke folur me fjale kuturru kot pa pune!...

Tartazan a mund te postosh edhe linkun ku gjenden ato mapat qe postove? faleminderit
Me gjithe kenaqesi, ja ku i ke:

Prezantimi i Raportit tė segmentit rrugor By-Pass i Fierit - Pėrmbledhje jo-teknike, Bypass-i Fier

Prezantimi i Raportit tė segmentit rrugor By-Pass i Fierit - Plani i angazhimit tė palėve tė interesuara (SEP)

Prezantimi i Raportit tė segmentit rrugor By-Pass i Fierit - Plani i veprimit mjedisor dhe social (ESAP)

Prezantimi i Raportit tė segmentit rrugor By-Pass i Fierit - Vlerėsimi i ndikimit nė mjedis (EIA)

Prezantimi i Raportit tė segmentit rrugor By-Pass i Fierit - Pėrmbledhja ekzekutive (ESIA - D’Appolonia report)

Te gjithe keto materiale jane ne faqen e internetit te Ministrise se Puneve Publike dhe Transportit.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2012, 11:08 AM   #16
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Fajin nuk e ka shteti, sepse shteti i ka percaktuar qarte standarded e rrugeve te ndryshem.
A e ki ndonje link?Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Fajin e kane mediat, te cilat perdorin pa kriter fjale, per te cilat as qe edhe nuk dine se cdo te thone.
Jane skandal fare.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2012, 02:56 PM   #17
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
A e ki ndonje link?
Kete ceshtje e kemi diskutuar me heret ketu ne forum. Ne kodin rrugor jane percaktuar standardet per rruget e ndryshme.

Last edited by Tartanzan; January 23rd, 2012 at 05:04 PM.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2012, 02:59 PM   #18
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Edit.

Last edited by Tartanzan; January 23rd, 2012 at 05:03 PM.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2012, 05:02 PM   #19
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2012, 06:07 PM   #20
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 871
Likes (Received): 115

WoW deri ne Orikum bypassi Vlores?? interesante!!
shqipo no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:53 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium