daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 5th, 2013, 12:02 AM   #461
tolo8
Tomek Krakowski

tolo8's Avatar

Likes (Received): 815

Quote:
A co do Stradomia i tego rejonu, ech, chciałoby się jak najszybciej tam porządny deptak.
Uwielbiam oglądać mapy Krakowa i piękną (nawet jeśli czasem nie idealną) urbanistykę jego starszej części - jaki piękny historyczny trakt/oś tworzy następujący zestaw: Kościół Św. Floriana, Plac Matejki, Brama Miasta, Floriańska, Rynek, Grodzka, pod Wawelem, Stradom, Krakowska, Rynek Kazimierski, Mostowa, most-kładkla (dzięki Ci Bernatku!), Rynek Podgórski i dalej hen św. Benedykt i Kopiec Kraka. Piękna podróż przez wszystkie epoki i od pierwszego świętego Krakowa do legendarnego założyciela miasta i jednocześnie najstarszego jego zabytku (kopiec). Niestety oś jeszcze słabo akcentowana, z której niewielu zdaje sobie sprawę. Oj tak, cały Stradom i Krakowska mogłyby być ulicami deptakowymi (lub na poły deptakowymi*) podkreślającymi ten przepiękny układ a i cała klasyczna trasa turystyczna nagle wydłuży nam się z 1,5 km (Via Regia) do jakichś 4 kilometrów. I niech Praga ma te swoje 1000 ha na UNESCO, po prostu mnie porusza to miasto

Piękne foty kościołów Tomeyk, bardzo fajne zawsze wydawało mi się ukrycie kopuły Bernardynów tak, że z zewnątrz jej w zasadzie nie widać, a już od środka jest

* Jeśli chodzi o Stradom to w sumie dość realne kiedyś, Krakowska raczej nie - ale na Kazimierzu przydałaby się taka ulica-deptak - myślę, że tę rolę świetnie spełniałaby Józefa gdyby ją wyremontować i odkryć bruk.

Last edited by tolo8; June 5th, 2013 at 12:08 AM.
tolo8 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 5th, 2013, 12:43 PM   #462
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 27615

Quote:
Originally Posted by _koriat_ View Post
Bo to je dawne seminarium diecezji Częstochowskiej, zdaje się, że Mączyńskie. Co tam teraz się mieści, to nie wiem.
Też seminarium. Diecezji sosnowieckiej.

Quote:
Z tymi płaskorzeźbami i ogólnym wyglądem to dostrzegam analogię do dawnego kościelnego budynku naprzeciwko Muzeum Narodowego (ten szary, dawniej był tam m.in. Instytut Biologii Molekularnej), tam też są płaskorzeżby i dość surowy wygląd kondygnacji poniżej. Może to ten sam architekt?
Owszem, oba budynki seminaryjne (na alejach sem. śląskie) to duet Mączyński/Gawlik. A rzeźby wykonane zostały przez Dunikowskiego (sląskie) i jego uczennice (częstochowskie).
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia

Last edited by behemot; June 5th, 2013 at 12:51 PM.
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2013, 03:17 PM   #463
_koriat_
tararam!

_koriat_'s Avatar

Likes (Received): 2575

del.
Old June 5th, 2013, 06:14 PM   #464
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Likes (Received): 17765

@ tolo8 - wiem, że z Krakowską byłoby trudniej, ale jednak ją też widziałbym jako element tego ciągu, o którym wspominałeś. Jest najlepszym dojściem do Placu Wolnica, z którego można kierować się dalej do Podgórza. Ale oczywiście wiadomo, że samo rzucenie propozycji przebudowy Stradomia wzbudzi lawinę komentarzy w stylu "tak jak teraz to kierowców nie gnębiono nawet w czasach wędrówek ludów, upadku Rzymu i najazdów tatarskich"

@ behemot - a jednak coś dobrze czułem z tym podobieństwem
W sumie ciekawa sprawa z takimi zamiejscowymi seminariami, myślałem że to raczej seminarium lokalnej diecezji użycza pewnej puli miejsc dla diecezji nie posiadającej własnej uczelni.

515. A my sobie wędrujemy dalej. Nie byłbym sobą, gdybym z Wawelu nie wypatrzył Osiedla Europejskiego To ta grupa dużych, żółtawych bloków dokładnie pośrodku zdjęcia. Nad nimi wznosi się chyba Lanckorońska Góra, z ruinami zamku w Lanckoronie. A z tyłu, to nie wiem co, może pasmo Koskowej Góry?

516. Zachodnia strona Wawelu. Jakoś tak się złożyło, że dopiero teraz zorientowałem się, że można tamtędy przejść w stronę bramy Wazów. Całkiem przyjemny zakątek, na uboczu głównego nurtu turystów.

517. Kościuszko, między bramą Herbową a bramą Wazów. Oryginał zniszczony w czasie II WŚ przez Niemców, aktualny ufundowany przez miasto Drezno.

518. Rzym ma swoje SPQR, my mamy za to SPQC. Senatus Populus Que Cracoviensis, przypomnienie Senatu i Ludu Wolnego Miasta Krakowa, poza Księstwem Warszawskim/Królestwem Polskim (które i tak istniały krócej) jedynej w XIX wieku polskiej namiastki państwowości.
Na pamiątkę restauracji zamku w roku 1827. Znacznie chyba szerzej zakrojona restauracja z początku XX wieku zadowoliła się dużo skromniejszym wspomnieniem - rest 1919.
Tomeyk no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2013, 02:46 PM   #465
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Powędrowali dalij.

519. Wszedłem sobie na dziedziniec zewnętrzny, zacząłem kadrować katedrę i nagle coś poczułem. Intensywny zapach ziół i kwiatów, jak w gorące popołudnie w Chorwacji. Obróciłem się, i zobaczyłem, że zarysy fundamentów zburzonych przez Austriaków kościołów i budynków zostały obsadzone różnymi kwiatami i ziołami, które po w miarę ciepłym dniu (a było już po 19) intensywnie pachniały. Zapachu wprawdzie nie mam jak udokumentować, ale wygląd jak najbardziej.

520. Na Wawelu jest całkiem sporo różnych sentencji.
Tutaj moja ulubiona, z portalu prowadzącego na dziedziniec zamkowy: "GDY BÓG Z NAMI, KTÓŻ PRZECIWKO NAM". Cóż lepiej oddaje wiarę w potęgę Królestwa?

521. A tutaj fragment przejścia prowadzącego na dziedziniec wewnętrzny. Ładne.
Old June 6th, 2013, 10:45 PM   #466
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Post bez zdjęć, ale teraz chyba więcej takich będzie, albo odstępy będę musiał zwiększyć.
Sprawdziłem stan konta na photobuckecie, jeszcze 13 dni do następnego cyklu rozliczeniowego, a ja już 80% limitu na ten miesiąc wyczerpałem.
Uruchomili mi znowu naliczanie, bolesne, bo przez ostatnie chyba 10 miesięcy miałem taki komfort, że przy wszystkich zmianach, które wprowadzali na portalu, nikt mi nie liczył ile transferu idzie
Więc trochę rzadziej będą zdjęcia sie pojawiały.
Old June 8th, 2013, 02:58 PM   #467
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

522. Wawelskie standardy - dziedziniec, część południowo-wschodnia. Trudno mi już sobie przypomnieć, jak dziedziniec wyglądał przed wybrukowaniem. Zabudowania po prawej niższe (oryginalnie dużo niższe - Kuchnie Królewskie, podwyższone chyba dopiero za Hansa Franka) w celu wpuszczenia na dziedziniec południowego światła i słońca.

523. Dziedziniec w drugą stronę, na północ. Zabudowania wyższe, aby ochronić przed chłodnymi wiatrami z północy.

524. Druga brama wyjściowa z dziedzińca, zaraz obok baszty Senatorskiej. Można sobie przez nią zerknąć na dziedziniec.
Old June 8th, 2013, 06:25 PM   #468
Wypalacz Rafał
sceptyk

Likes (Received): 9112

Quote:
Originally Posted by Tomeyk View Post
522. Wawelskie standardy - dziedziniec, część południowo-wschodnia. Trudno mi już sobie przypomnieć, jak dziedziniec wyglądał przed wybrukowaniem.
Układ terenu był niejako odwrotnością dzisiejszego stanu - w centralnej części dziedzińca było najwyżej.

O ile dobrze pamiętam...
Wypalacz Rafał no está en línea   Reply With Quote
Old June 9th, 2013, 01:28 AM   #469
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Tego akurat nie zapamiętałem, ale to logiczne. Zapewne odpływ w części centralnej wykonano przy okazji brukowania dziedzińca, wcześniej spadek musiał być odwrotny, bo rynsztoki były przy arkadach.
Straszne były te kamyczki
Old June 9th, 2013, 10:56 AM   #470
Wypalacz Rafał
sceptyk

Likes (Received): 9112

Odpływy w centralnej części na pewno wykonano przy okazji brukowania dziedzińca.

A kamyczki co prawda miały swój klimat, ale muzealnicy na nie psioczyli - ze względu na kurz jaki wnosili zwiedzający do sal wystawowych...
Wypalacz Rafał no está en línea   Reply With Quote
Old June 9th, 2013, 02:39 PM   #471
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Klimat owszem miały, ale z perspektywy czasu bym się już nie zamienił, ten kamień bardzo mi spasował.

A wracając do fotografii, to przez bramę widoczną na ostatnim zdjęciu można tez popatrzeć z wysoka, w drugą stronę. Ponad krenelażem wawelskich fortyfikacji możn wtedy sporo zobaczyć, można by to nazwać nawet takim krakowskim KZW (z pewną dozą przesady). Kontynuując zatem wątek wieżowy:

525. Wieża telewizyjna na Krzemionkach. Gdyby zrobić tam restaurację, otwierałby się z niej rewelacyjny widok na miasto. Coś o tym wiem, bo przez 4 lata edukacji w tym budynku z czerwonym dachem po lewej mogłem go podziwiać za każdym razem, kiedy lekcja była nudna IV LO na ulicy Krzemionki 11, liceum na najwyższym poziomie (npm ) w centrum Krakowa. A za nim Park Bednarskiego z ukrytym stadionem Korony, zajmujące grzbiet wzgórza.

526. Widok w stronę starego traktu wielickiego, wzdłuż którego po kolei powstawały kolejne ośrodki osadnictwa. Na pierwszym planie sygnaturka i prezbiterium kościoła bernardynów na Stradomiu, za nim wystaje wieża ratusza Kazimierza, za nią wreszcie wysmukła, wzorowana na hejnalicy, wieża kościoła św Józefa w Podgórzu. A po lewej, na wzgórzu Lasoty, kopiec Krakusa, starszy niż wszystko inne na tym zdjęciu.

527. Widok nieco na lewo. Na pierwszym planie latarnia na kopule kościoła bernardynów (schowanej w korpusie ze względu na konieczność zapewnienie czystego pola ostrzału dla armat strzelających z Wawelu), za nią zielona kopuła wieńcząca narożnik imponującej kamienicy Ohrensteina (zdjęcie nr 159 z tego wątku), a za nią dominująca bryła kościoła Bożego Ciała z jego pojedynczą wieżą.

528. I jeszcze jedno zdjęcie z tego miejsca. Mój ulubiony gotycki kościół Krakowa, elegancki i przestronny kościół św Katarzyny Aleksandryjskiej. Wież nie ma, jest tylko mała sygnaturka. Ale w planach były, było też w nich przedłużenie kościoła o jedno przęsło nawy w prawo, które miało być oflankowane dwiema wieżami, których fundamenty do dziś tkwią w gruncie, jeden wykorzystany jako fundament kaplicy. Możliwe jednak, że to nie do końca prawda, co opisał chyba Koriat (prawdopodobnie w swoim wątku "[Kraków] Impresje, ekspresje, opowieści", który polecam a który autor nawiasem mówiąc haniebnie zaniedbał ), bo też te fundamenty zadzwiająco słabe. Co by jednak nie mówić, kościół z zewnątrz wyglądający na niedokończony, jak najbardziej zasługuje na zobaczenie, również ze względu na wspaniałe XV wieczne malowidła w krużgankach.
Old June 9th, 2013, 06:54 PM   #472
jaszczur90
Registered User

jaszczur90's Avatar

Likes (Received): 2323

Jak zawsze świetne zdjęcia..
Old June 9th, 2013, 08:37 PM   #473
Youth86
Nowohucki Karlus

Youth86's Avatar

Likes (Received): 290

Super wątek, super zdjęcia i "moje" rejony miasta

Quote:
Originally Posted by Tomeyk View Post
@ Qaromi - a to przepraszam, nie chodziłem do tego gimnazjum (nie licząć epizodu z treningami capoeiry, ale to było na parterze i w sali gimnastycznej od podwórza, więc i tak nie wiem jak wyższe piętra wyglądały). No to nie wycinajmy, w razie czego sezon wegetacyjny taki długi znowu nie jest i można spokojnie te płaskorzeźby obfotografować w całości
A co do Stradomia i tego rejonu, ech, chciałoby się jak najszybciej tam porządny deptak.

@ _koriat_ - a to takie buty, myślałem że obecne gimnazjum, o którym wspomniał Qaromi jest właśnie w tym budynku (ten ceglany), a o tym nie mogłem żadnej informacji w sieci znaleźć. Z tymi płaskorzeźbami i ogólnym wyglądem to dostrzegam analogię do dawnego kościelnego budynku naprzeciwko Muzeum Narodowego (ten szary, dawniej był tam m.in. Instytut Biologii Molekularnej), tam też są płaskorzeżby i dość surowy wygląd kondygnacji poniżej. Może to ten sam architekt?

Deptak, odnowione kamienice, szerokie chodniki i wywalone parkowanie- jedynie tramway. Marzenia...

Co do Bernardyńskiej- moja ukochana ulica! Prawdziwe paryski klimat jednej jedynej pierzei (lepiej chyba jest tylko na Sarego): piękne kamienice, drzewa (nie przycinać!), szeroki chodnik i odseparowane parkowanie równoległe.

Co do szarego budynku- seminarium
Ceglany- gimnazjum z salą gim. z której korzysta masa ludzi

Berlin Youth'a
Youth86 no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2013, 01:03 PM   #474
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Sponsorami dzisiejsze fotorelacji są smoki wawelskie.
Heloł, zapyta ktoś, jak to, smoki? Nie SMOK? Przecież był jeden smok wawelski?
Otóż moi mili, okazuje się, że smok wawelski, jak każdy porządny samiec alfa, zostawił po sobie liczne potomstwo. Wystarczy popatrzeć dokładnie spacerując po Wawelu, by dostrzec jego liczną progeniturę. Ale co ja będę zanudzał, bez dowodów w postaci zdjęć i tak mi nie uwierzycie

529. Głowa rodziny. Przed wyjściem ze Smoczej Jamy (w której już nie mieszka, został wywłaszczony na podstawie dekretu rolnego - że niby pleśn tam rosła - przejęło ją Muzeum na Wawelu i urządziło trasę turystyczną) koczuje Smok Wawelski we własnej osobie i urządza artystyczne performanse w zamian za esemesy. Na zdjęciu smok w trakcie performansu, przypomina sobie dobre czasy, kiedy można było się schylić, przypiec dwunoga a potem go smacznie schrupać.

530. A tu obiecane potomstwo. Przysiadło sobie na krawędzi dachu dziedzińca wewnętrznego, patrzy ze złością na tłumy ludzi i czeka tylko na deszcz, żeby sobie móc na nich porzygać wodą. Stąd zresztą nazwa "rzygacz", jaką niektórzy nazywają tego smoka.

531. Kolejny potwór, tym razem czający się w narożniku dachu. Widać wyraźnie wściekłą paszczę i złożone skrzydła.

532. A tu ustrzeliłem aż 4 smoki na tle wieczornego nieba. Patrząc od góry, dwa smoki jagiellońskie, pod nimi dwa smoki wazowskie. Widać z kolejnymi pokoleniami postępującą degenerację, o ile jagiellońskie mają jeszcze kształt dostojny (choć już nie tak jak smoki z dziedzińca) i korony, to smoki wazowskie są już mocno wynaturzone. Tak to jest, jak gatunek mało liczny.
Old June 10th, 2013, 02:22 PM   #475
dexter2
Pijcie portera z BŁ!

dexter2's Avatar

Likes (Received): 19081

Tak btw - te smoki to jest jakiś XIX-wieczny, romantyczny wymysł, czy oryginalnie tam wiszą?

Bo gdzie byś nie był i jak by cię nie przyjęli
Nigdy nie będziesz się czuł jak na Obiecanej Ziemi

Łódź - Remonty kamienic i zabytków - 2010, 2011, 2012
Łódzkie absurdy drogowe - ŁAD na Facebooku!

NYC & EastCoast USA!
dexter2 no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2013, 03:49 PM   #476
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Quote:
Originally Posted by dexter2 View Post
Tak btw - te smoki to jest jakiś XIX-wieczny, romantyczny wymysł, czy oryginalnie tam wiszą?
XX-wieczny
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia

dexter2 liked this post
Old June 11th, 2013, 11:16 AM   #477
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Poza smokami, lokalna fauna obejmuje m.in. licznie występujące na Wawelu orły. Poniżej kilku przedstawicieli gatunku, mocno jednak różniących się między sobą wyglądem.

533. Orzeł wczesnojagielloński na dziedzińcu zamkowym. Niestety zdjęcie słabe, bo teleobiektywem a już dość ciemno było.

534. Orzeł późnojagielloński, po złocie dookoła chyba każdy zorientuje się gdzie to jest

535. Orzeł jagielloński z kaplicy jagiellońskiej. Nie wiem, czy nie najpiękniejszy ze wszystkich jakie na Wawelu widziałem.

536. Mało może widoczny, ale jest tam orzeł z kaplicy Wazów. W ogóle ten herb to taki piętrowy, wielowarstowy. Warstwa pierwsza, to herb Rzeczpospolitej (Orzeł i Pogoń), warstwa druga to mniejszy herb Szwecji (Trzy Korony i Lew), a na tym malutki herb Wazów (Snopek). A dookoła horror vacui. Jest kontrast do poprzedniego herbu.

Orzełki jeszcze będą, ale na razie wystarczy, bo co za dużo, to niezdrowo.
Old June 11th, 2013, 02:24 PM   #478
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Quote:
533. Orzeł wczesnojagielloński
534. Orzeł późnojagielloński,
W sumie to oba są późnojagiellońskie, z tym, że powiedzmy pierwszy (na wykuszu Franciszka Florentczyka) wczesno- a drugi późnozygmuntowski. W sumie dzieli je bodaj ok. 30 lat tylko
Podpisano - Behemot.

Bolonia

Last edited by behemot; June 11th, 2013 at 02:30 PM.
Old June 11th, 2013, 03:00 PM   #479
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Ha, w sumie racja. Nie wiem czemu jak to pisałem, myśląc o o okresie "jagiellońskim" myślałem tylko o Zygmuncie Starym i Auguście. A przecież ten okres był cokolwiek dłuższy
Czyli oba późnojagiellońskie.
Old June 11th, 2013, 04:29 PM   #480
_koriat_
tararam!

_koriat_'s Avatar

Likes (Received): 2575

A orzeł późnopiastowski z zachodniej fasady katedry nie mógł przylecieć?

Reply

Tags
kraków, zdjęcia

Thread Tools

Posting Rules