daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 15th, 2013, 11:21 PM   #501
_koriat_
tararam!

_koriat_'s Avatar

Likes (Received): 2574

Orzeł jest z czasów budowy, pewnie ok 1360. Stanisław prawdopodobnie też, przy czym na miejscu stoi kopia, oryginał na Wawelu Zaginionym.

Od dawna zwraca się uwagę, że na fasadzie zachodniej umieszczono coś w rodzaju "diagramu ideowego" Królestwa - od góry mamy Stanisława, jego najważniejszego patrona, niżej orła, którego należy już traktować jako herb państwowy, jeszcze niżej Poraj - herb biskupa Bodzanty, i wreszcie to wszystko podpierają drzwi z quasiheraldycznym monogramem króla. Porządek nadnaturalny, porządek polityczny, władza kościelna i władza świecka, wszystko w pigułce.

Sponsored Links
Old June 16th, 2013, 08:04 PM   #502
locken
Registered User

Likes (Received): 2

Tomeyk, chciałam powiedzieć, że zdjęcia są przepiękne, czuje się w nich krakowski klimat, a czasem aż drży powietrze. A opisy do nich... palce lizać. Bardzo Ci dziękuję za ten wątek i czekam na kolejne zdjęcia. Co za ironia losu, że musiałam odkryć amerykańskie forum, zamiast szukać na własnym podwórku - ja, krakowianka
locken no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2013, 11:16 PM   #503
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Likes (Received): 17720

Ale miło mi się zrobiło.
Dziekuję.

A poza tym, czyli to św Stanisław. Miałem trochę wątpliwości, związanych z pierwotnym wezwaniem katedry. I przyznam, że nie orientowałem się w tym porządku z góry na dół.

549. A jak już przy świętych jesteśmy, to teraz czas na św Zygmunta. Jest na kaplicy Wazów, po lewej stronie.

550. A tutaj św Władysław (cóż za zaskakujący dobór świętych ). Patrząc na twarz świętego, zastanawiam się, czy przypadkiem nie jest bliższa pewnemu królowi, niż świętemu. Chociaż może to tylko przypadek.

551. Kaplica Załuskiego, a konkretnie jej interesujące zwieńczenie.

552. I na koniec dwa zwieńczenia, oba zygmuntowskie. Po prawej złote zwieńczenie kaplicy Zygmuntowskiej, po lewej wystające zza dachu katedry zwieńczenie wieży Zygmuntowskiej
Tomeyk no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2013, 11:27 PM   #504
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 27578

del
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2013, 11:49 PM   #505
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Na zakończenie paczki zdjęć z Wawelu, jeszcze kilka luźnych fotek.

553. Na lewo od wejścia do Katedry, na zwieńczeniu ogrodzenia przed jedną z kaplic, herb Lubicz. Ale czyj? Tego nie wiem.

554. Jeszcze jedno zdjęcie w stronę Skałki. Oprócz wież kościoła paulinów, mamy po lewej ceglaną wieżę kościoła Redemptorystów na zboczach Krzemionek. Ale dalej też ciekawie - piaskowe bloki na Woli Duchackiej może nie najciekawsze, ale za to góra za nimi kryje nas szczycie potężny fort Rajsko, który już w tym wątku się przewinął, solidnie obfotografowany od środka.
A poza tym stada jerzyków, nie wiadomo czemu powszechnie mylonych z jaskółkami

555. Znad Smoczej Jamy widok na zachód. Na dole Norbertanki, po lewej maszt nadawczy na Salwatorze, a daleko sylwetka Kamedułów na Bielanach.

556. Po paradzie smoków trzeba się posilić i napić - naprzeciw temu wyszła impreza pod Wawelem, jest nieśmiertelne piwo i grill Gdy rodzice nabierają sił, dzieci mogą je tracić na placu zabaw.
W sumie czemu nie, gdyby tylko wszystko wokół nie było tak oparkowane.

557. I jeszcze widok na ruchomy punkt widokowy, balon przy Rondzie Grunwaldzkim. Tym razem z kolegą, który przyleciał zza Salwatora, a wylądował, co dziwne, przy Hotelu Forum. Jeszcze nie widziałem, żeby tam coś lądowało, trochę ciasnawo przecież.
Old June 18th, 2013, 12:12 AM   #506
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 2403

Bardzo fajne ujęcia .
Pawelski está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 23rd, 2013, 02:18 PM   #507
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Wczoraj jak co roku Wianki. Znów nie byłem na zakolu, na szczęście zdążyłem wynieść statyw z aparatem na balkon i cos tam zobaczyć. Parę zdjęć, ale bez rewelacji, bo ponad 5 kilometrów od pokazu:

558. Wianki 2013. Pośrodku, zza drzew, wystaje wieża kościoła św Stanisława (Kostki) na Dębnikach. Po lewej Wieża Ratuszowa a z tyłu, za ogniami, przebija Kościół Mariacki.

559. To samo co poprzednio, ale po prawej widać jeszcze zadymiony Wawel.

560. J.w.

561. Takie jeszcze się nadaje do pokazania.
Old June 23rd, 2013, 03:13 PM   #508
Dominik1234
Registered User

Likes (Received): 7

Byłem pod samym miejscem pokazu, chyba najbliżej jak tylko się dało zaraz obok radiowozów policyjnych zabezpieczajacych miejsce wystrzeliwania ogni sztucznych. Muszę przyznać, że jak na polskie warunki pokaz był naprawdę długi i efektowny W ogóle imho te wianki nie najgorzej wypadły- wiadomo, chatki pokryte słomą i stylizacja na Słowian trąci kiczem ale generalnie pomysł 3 dniowej imprezy, bez jednej wielkiej gwiazdy, na którą zjeżdża się milijon osób jest moim zdaniem calkiem w porządku. Wianki były może mniej spetakularne ale dużo bardziej dostępne dla tzw. zwykłego śmiertelnika...
Dominik1234 no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2013, 08:34 PM   #509
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Likes (Received): 3209

Ale dałeś ognia.
Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani.
hudy1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2013, 08:55 PM   #510
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Quote:
Originally Posted by Tomeyk View Post
Parę zdjęć, ale bez rewelacji, bo ponad 5 kilometrów od pokazu

Jak dla mnie ŚWIETNA perspektywa .
Old June 24th, 2013, 12:25 AM   #511
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Specjalnie z linijką i kątomierzem ślęczałem nad planem osiedla i planem miasta, żeby wybrać mieszkanie z widokiem na Stare Miasto, Wawel i na Bielany
Serio.
A poza tym, perspektywę poprawia mój zakup z października, Pentax 55-300, za swoją cenę bardzo dobry teleobiektyw. Nie tylko ma 100mm więcej niż mój stary 50-200 ale też jakość optyczna sporo lepsza.

Na przyszły rok mam kilka pomysłów, gdzie mógłbym się rozstawić, ale będę musiał najpierw to przetestować. Np. skałki przy wieży telewizyjnej, nad boiskiem za Redemptorystami wydają się być dobrym miejscem. A ostatni raz byłem tam w liceum, więc warto by odświeżyć pamięć.

A co do opisywanego przez Dominik1234 rozbicia imprezy na 3 dni i dodatkowych atrakcji to pomysł rzeczywiście rewelacyjny - starszej córeczce się bardzo spodobało, zwłaszcza smoki (a ja niestety w domu z młodszą, zasnęła, a do tego moja kondycja wciąż nie taka jak bym chciał). W tym roku wreszcie Wianki były i dla starszych i dla młodszych
Old June 24th, 2013, 10:25 AM   #512
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 8827

Quote:
Specjalnie z linijką i kątomierzem ślęczałem nad planem osiedla i planem miasta, żeby wybrać mieszkanie z widokiem na Stare Miasto, Wawel i na Bielany
Godna podziwu postawa. Wiedza starożytnych urbanistów nie poszła na marne
este no está en línea   Reply With Quote
Old June 24th, 2013, 10:04 PM   #513
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

A teraz mniej spektakularne widoki, ale warto wrzucić, bo też pokazują Kraków z innej strony.

562. Dwie Wieże. A konkretnie to wieża kościoła Karmelitów Bosych przy Rakowickiej, a za nią słynny Szkieletor. Widok z górnego parkingu Galerii Krakowskiej - tego widoku wolałbym aby nie było, bo Galeria nie jest obiektem generującym jakąkolwiek wartość dodaną dla miasta. Na dole zdjęcia widoczna płyta parkingu nad peronami Dworca Głównego.

563. Widok na zabudowania kolejowe oraz dach i wieżę kościoła Jezuitów na Kopernika. A daleko za nim widoczna chyba góra Chełm nad Myślenicami.

564. Szerszy widoczek. Po prawej widać fragment nowego muralu na Galerii Krakowskiej, żółty budynek starego Dworca Głównego, rozjazdy torów kolejów przed nowymi peronami, których fragment widać na dole, a poza tym to co na poprzednim zdjęciu.

565. A tutaj wieża zegarowa Galerii Krakowskiej. Rzadko pokazywana z tej strony, bo też mało kto zapuszcza się na górny poziom parkingu
Old June 25th, 2013, 08:53 PM   #514
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

I jeszcze 3 zdjęcia dla dokończenia zestawu z Galerii Krakowskiej (swoją drogą, wielki żal, że od strony Starego Miasta nie da się fotografować).

566. Znad dachów przy Bosackiej wystaje kopuła dawnego zakładu dla biednych chłopców, ufundowanego przez księcia Aleksandra Lubomirskiego (dla dziewcząt ufundował w Łagiewnikach, to teraz część sanktuarium). Obecnie budynek główny Uniwersytetu Ekonomicznego (dla mnie to nadal Akademia Ekonomiczna, przynajmniej tak mam w indeksie i na dyplomie ).

567. Szerszy widok, widać i kopułę UE (AE) i wieżę karmelitów bosych. A pod spodem całkiem interesująco się układający wtręt naszych czasów - przykrycie ciągów komunikacyjnych prowadzących z peronów Dworca Głównego na płytę parkingu na dachu dworca.

568. Chyba najskromniejsza z dotychczas pokazanych wież, ale z tego co wiem i tak w rejestrze zabytków. I dobrze, bo też jest reprezentantem dość rzadkiego w Krakowie gatunku, czyli starej wieży ciśnień. Jakoś nie miało nasze miasto szczęścia do imponujących, zdobionych wież, takich jak np we Wrocławiu. Tym bardziej trzeba więc chronić te, które mamy.
Old June 26th, 2013, 10:57 PM   #515
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

A tymczasem zrobimy sobie spacer w okolice ulicy Siemiradzkiego. Leży jeszcze w obszarze ograniczonym II obwodnicą, a więc starymi austriackimi fortyfikacjami, które do początków XX wieku hamowały rozwój miasta. Zabudowana pod koniec XIX wieku i na początku XX, większość zabudowy właśnie z tych czasów.

569. Skrzyżowanie ulic Siemiradzkiego i Sobieskiego. Ciekawe, z przesunięciem, nie tworzy regularnego krzyża. Narożnik północno-zachodni, narożna kamienica ładnie wyremontowana, jest w niej teraz hostel. Niestety, jak zwykle wyrosły na dachu jakieś lukarny, ale na szczęście szczególnie nie rażą.

570. Skrzyżowanie Siemiradzkiego/Sobieskiego - narożnik południowo-wschodni. Tym razem również pięknie odremontowana klasycystyczna kamienica. Oczywiście standardowo lukarny

571. A narożnik południowo-zachodni tego skrzyżowania zajęła najmłodsza z kamienic, modernistyczna z międzywojnia. Podobają mi się te załamane okna w narożniku.

572. A tutaj ta sama moderna z profilu. Obok sąsiadka, również modernistyczna. Obie niewyremontowane, ale i tak wyglądają całkiem zacnie. Sąsiadkę można dokładnie zobaczyć ze skrzyżowania ze względu na wpsomniane przesunięcie jego osi.
Old June 26th, 2013, 11:15 PM   #516
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Siemiradzkiego - "moja" ulica tyle, że w Poznaniu . Też widzę macie tam ciekawy modernizm i trochę klasycyzmu.
Old June 26th, 2013, 11:25 PM   #517
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 27578

Quote:
Jakoś nie miało nasze miasto szczęścia do imponujących, zdobionych wież, takich jak np we Wrocławiu
Tak źle to nie jest
http://www.wiezecisnien.eu/images/Krakow_Prokocim.JPG
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2013, 06:45 PM   #518
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Likes (Received): 934

Quote:
Wczoraj jak co roku Wianki. Znów nie byłem na zakolu, na szczęście zdążyłem wynieść statyw z aparatem na balkon i cos tam zobaczyć. Parę zdjęć, ale bez rewelacji, bo ponad 5 kilometrów od pokazu:
Tylko pozazdrościć widoków z balkonu .

http://i579.photobucket.com/albums/s...1.jpg~original
Świetny jest ten narożnik. Pierwszy raz spotkałem się z takim układem okien .
jasiek67 no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2013, 11:06 AM   #519
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

@ Pawelski - a którego Siemiradzkiego ta "Twoja" ulica? Bo ta tutaj, to tego malarza, od kurtyny w teatrze Słowackiego. Poza tym taki mix neoklasycyzmu, różnych innych neo i modernizmu, to taki standardowy wypełniacz przestrzeni między I a II obwodnicą w Krakowie.

@ behemot, znam, często jeździłem tamtędy rowerem z Bieżanowa do centrum Ale jednak mała jest, nie ma u nas takich neogotyckich olbrzymów jak w dawnym zaborze pruskim.

@ jasiek67 - co do tego narożnika, to w Krakowie taki układ widziałem co najmniej kilka razy. Jak znajdę jakieś zdjęcia, to wrzucę, a jak nie, to zrobię (jak akurat będę przechodził ).

A poza tym, idziemy sobie ulicą Siemiradzkiego dalej, w stronę najważniejszego na niej obiektu (o którym mowa będzie w przyszłości).

573. Taka typowa krakowska ulica w obrębie II obwodnicy. Po lewej stuletnie kamienice, obok wyrośnięte drzewa, zapewniające cień i trochę chłodu nawet w upalne dni, stosunkowo wąska jezdnia i szeroki, w teorii wygodny chodnik, teraz legowisko dla stad samochodów, próbujących niemalże wjechać na mury kamienic

574. Kontrasty. Ładnie odnowiona kamienica Siemiradzkiego 12, a obok sypiąca się 14. Powoli idzie to odnawianie, bo zdać się trzeba na prywatną inicjatywę - miasto jest właścicielem niewielkiego procenta kamienic. Takie uroki miasta niezniszczonego przez wojnę, które nie zostało zasilone ogromnym majątkiem trwałym, jak np Wrocław.

575. Całkiem ładna brama wejściowa do kamienicy nr 12. Swoją drogą, po tym jak urzekły mnie bramy w Lizbonie, którym namiętnie robiłm zdjęcia, zacząłem zauważać również bramy w Krakowie, których jest ogromna różnorodność, kształtów, stylów, metod wykonania. Bardzo dużo jest oryginalnych, starych, których remont od wojny nie dotknął. Będą się w przyszłości pojawiać, lojalnie ostrzegam

576. Mimo braku remontu kamienica nr 6 prezentuje się całkiem nieźle. Dużo lepiej wygląda w rzeczywistości, gdy wyraźniej widać te poziome wzory na fasadzie, między wysokim parterem a I piętrem, które nadają jej ciekawego wyglądu. Właściwie to nie jestem w stanie przyporządkować jej do żadnego konretnego stylu (ale zaznaczam,, jestem w tym lajkonikiem).

577. Częsta rzecz w Krakowie. W równej pierzei kamienic nagle otwiera się dziura, w głębi której widzimy jakiś dość stary pałacyk czy rezydencję (Siemiradzkiego 10). Często brało się to stąd, że pałacyk, pobudowany wcześniej, pozostawał na swoim miejscu mimo zabudowy ulicy linią kamienic. Bo nie chodzi tutaj o lekkie wycofanie budynku, żeby umieścić przed nim np podjazd, tylko o kilkudziesięciometrowe jego cofnięcie, jak na zdjęciu. Tutaj niestety niewyremontowany, trochę straszy.
Old June 28th, 2013, 12:04 PM   #520
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 8827

Świetny ten modernizm z mocną nutą ekspresjonizmu i lekkim posmakiem historycznych nawiązań - nie jest dogmatyczny
este no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
kraków, zdjęcia

Thread Tools

Posting Rules