daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 28th, 2013, 10:40 AM   #581
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Likes (Received): 17766

Quote:
Originally Posted by hudy1 View Post
Rad bym zobaczyć Stare Miasto nocą.
Już służę

646. Wykadrowane i wyretuszowane.

647. Szersze i bardziej surowe.

Oryginał ma ponad 10 tysięcy pikseli w poziomie, więc pozostańmy przy miniaturkach.
Wiem, wiem, nie do końca o to chodziło Jak tylko przejdę się po Starym Mieście nocą/wieczorem, nie omieszkam wrzucić odpowiedniego seta do wątku.
Tomeyk no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 28th, 2013, 05:54 PM   #582
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Likes (Received): 3214

Quote:
Originally Posted by Tomeyk View Post
Już służę

Quote:
Jak tylko przejdę się po Starym Mieście nocą/wieczorem, nie omieszkam wrzucić odpowiedniego seta do wątku.
Bardzo lubię oglądać krakowskie Stare Miasto nocą. Jest tam klimat jakiego nigdzie nie ma.Zatem, czekam cierpliwie.
Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani.
hudy1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2013, 11:47 PM   #583
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Klimat, klimat.
Klimat to ma Łódź na Twoich zdjęciach. Dlatego wszystkim, którzy to czytają, a jeszcze nie widzieli wątku hudego1 o Łodzi, szczerze polecam zaglądnięcie

A póki co, dalej sobie spacerujemy sobotnim przedpołudniem.
648. Jakaś boczna kaplica przy kościele św Barbary, wstyd się przyznać, ale nie wiem jaka. Za to ładnie zdobiona.

649. Plac Mariacki i kościół św Barbary o pełnej godzinie. Zawsze gromadzą się wtedy pod kamienicami wycieczki, wysłuchujące hejnału. Dwie ciekawe rzeczy - po pierwsze, w trakcie hejnału przejechała karetka na sygnale - strażak przerwał granie i dokończył jak się uciszyło. Po drugie, wycieczki biły brawo po zakończeniu

650. Tak sobie strzeliłem Adasia, Sukiennice i Wieżę Ratuszową, jak już byłem na miejscu.

651. A tutaj okolice św Wojciecha i wylot Grodzkiej z Rynku. Widać że poranek, sporo dostawczaków a stosunkowo niewielu turystów, później się to odwróci.
Old July 29th, 2013, 12:27 AM   #584
tomno
BANNED

Likes (Received): 221

Quote:
u siebie w Poznaniu macie takich gmachów naprawdę sporo, a tam dookoła, przy Marcinkowskiego, placu Wolności czy Ratajskiego macie nawet bardziej imponujące olbrzymy
Przesadzasz ..., skoro Ciebie zachwycił ten kwartalik, ba ogryzeczek, to to cieszę się nieco, ale i nadziwić nie mogę: tak Krakowska, z niczym, ale to niczym porównać jej nie możesz, a jeszcze parę "olbrzymów" śpi na niej za siatką maskującą czekając na remont, sponsora albo łaskę konserwatora zabytków lub mannę z jakichś funduszy europejskich, ale Ciebie zadowoliło te parę odnowionych gmachów ...? Zaskakujesz - tym razem swoim minimalizmem.

Quote:
@tomno - zdjęcie 130 , to jednak całkiem duży kościół. Wnętrza są rzeczywiście ciemnawe - nie ma tam tej przestrzeni i ogromnych okien, które są u św Katarzyny, do tego przyciemnia go ogromna ilość starej drewnianej snycerki, która na szczęście się tam zachowała. Do tego powoli jest remontowany, bo jednak przykurzyło go trochę.
Taak - upewniasz mnie teraz ? Bo na mnie bazylika Bożego Ciała zrobiła "piorunujące" wrażenie, i tak się nawet zastanawiam - wnętrzem, czy bryłą zewnętrzną, czy perspektywą bryły w ramach otoczenia. Dosłownie, no nie wiem co wybrać ... !
Hm - i znów: "powoli remontowany" ? Na to, co już zrobiono, to ja mogę zareagować tylko osłupieniem. Na kolana - jakie cudowne, piękne kaplice, ta snycerka (czy najbogatsza w Krakowie ? nie wiem, bo nie byłem we wszystkich ważnych kościołach), ilość i jakość ołtarzy - powala. Uff, wielkie wrażenie ! Aa - a ołtarz ?! Piękny, wspaniały kościół ...

Quote:
Muzeum Lotnictwa - te "wymiany" to mam nadzieję temat zamknięty, bo były rzeczywiście idiotyczne.
Bo widzisz, ja chciałem się dowiedzieć, czy to była prawda, to co napisano, czy to się wydarzyło naprawdę, czy też to tylko nieudolne pełne przekłamań śledztwo dziennikarskie ?
Czy faktycznie: wydano "coś" ze zbiorów Muzeum ???! ...

Quote:
Zresztą Mały Rynek i plac Szczepański w założeniu mają służyć właśnie różnym imprezom. A przecież Mały Rynek jest naprawdę ładny. Ale oczywiście nie tak prestiżowy, więc jak komuś tego prestiżu brakuje...
Coo ... ? Jakieś kompleksy ?? Mały Rynek nieładny ? Cha, cha - dobre sobie. Takie cudo, cudeńko, ekstra zaplecze dużego Rynku (jeszcze ze średniowiecza - ?), i gabaryty niezłe, otoczenie fajne, kolorowe, jakie niektóre klimatyczne te kamienice w pierzei wschodniej. Plac - cudowny !
tomno no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2013, 01:14 AM   #585
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 2422

Quote:
Originally Posted by tomno View Post
Przesadzasz ..., skoro Ciebie zachwycił ten kwartalik, ba ogryzeczek, to to cieszę się nieco, ale i nadziwić nie mogę: tak Krakowska, z niczym, ale to niczym porównać jej nie możesz, a jeszcze parę "olbrzymów" śpi na niej za siatką maskującą czekając na remont, sponsora albo łaskę konserwatora zabytków lub mannę z jakichś funduszy europejskich, ale Ciebie zadowoliło te parę odnowionych gmachów ...? Zaskakujesz - tym razem swoim minimalizmem.

Siakiś kompleksik?

649 -
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2013, 01:17 AM   #586
tomno
BANNED

Quote:
Originally Posted by Pawelski View Post

Siakiś kompleksik?

649 -
No - tak, ja też się dziwię.

Jak można mieć kompleksik - w Krakowie ?? I w dodatku - na punkcie Małego Rynku ??

No, napisz też, że się dziwisz.
Old July 29th, 2013, 01:19 AM   #587
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Chyba mnie nie zrozumiałeś .
Old July 29th, 2013, 02:53 AM   #588
Awik
.

Awik's Avatar

Świetnie się ogląda . Jeszcze poproszę.
Old July 29th, 2013, 09:11 AM   #589
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Likes (Received): 3214

Quote:
Klimat, klimat.
Klimat to ma Łódź na Twoich zdjęciach. Dlatego wszystkim, którzy to czytają, a jeszcze nie widzieli wątku hudego1 o Łodzi, szczerze polecam zaglądnięcie
Dzięki. Nawet nie wiesz jak bardzo się zaczerwieniłem.
Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani.
hudy1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2013, 05:28 PM   #590
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 27622

Quote:
648. Jakaś boczna kaplica przy kościele św Barbary, wstyd się przyznać, ale nie wiem jaka. Za to ładnie zdobiona.
To nawet nie jest kaplica, a dawne boczne wejście do kościoła.
Jeśli dobrze wiążę topografię zewnętrza i wnętrza kościoła to właśnie w tej dobudówce (w niszy, za kratą) stoi gotycka Pietą, jeden z najcenniejszych obiektów kościoła i w ogóle jedna z cenniejszych gotyckich rzeźb w Krakowie. Oraz - jako jedna z nielicznych tego typu obiektów w kościołach - bardzo łatwo dostępna do zobaczenia (kościół jest prawie zawsze otwarty, nie ma też żadnych krat przy wejściu etc.)
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2013, 11:28 PM   #591
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

dzięki za informację - spróbuję ją zlokalizować jak będę zwiedzał kościół św Barbary od środka.

@tomno - myślę, że nie ma co się tu oburzać. W Poznaniu macie po prostu więcej XIX wiecznych imponujących wnętrz miejskich z monumentalnymi gmachami. W Krakowie kojarzę tylko jedno takie, czyli plac Matejki. Poznań, którego pruska twierdza chyba mniej krępowała niż ciasny gorset wałów austriackich w Krakowie, mógł sobie pozwolić na wyznaczenie większej liczby takich założeń. Kraków dogonił Poznań po likwidacji rdzenia Twierdzy, dzięki Alejom, ale to było już w XX wieku.
Co do Bożego Ciała - owszem, imponujący, ale jednak ciemniejszy i nie tak strzelisty jak św Katarzyna. Co do snycerki owszem, niezrównany. Swoją droga, może wreszcie powstanie punkt widokowy na jego wiezy.
MLP - do poczytania w linku:
http://www.zabytki.pl/sources/straty/kalicki.html

Wreszcie Mały Rynek - wytłumacz to sponsorom, dla działów marketingu istnieje tylko Rynek Główny i cisną jak mogą.

652. Takie coś przysiadło na słupie ogłoszeniowym. Ki diabeł? Kozioł z trombitą nie pasuje do żadnej z legend krakowskich.

653. Ulica Sienna z Rynku. Bardzo zyskała na remoncie ceglanych kamienic po prawej - przed remontem ich ściany były już biologicznie czynne.

654. A tu całkiem zgrabny portal na Siennej 5 - siedziba m.in. Arcybractwa Miłosierdzia.

655. Rzut oka wstecz - Sienna z rogu Małego Rynku. Na szczęście zachowano tu charakterystyczny dla Krakowa bruk, nie wymieniając go na kostkę granitową z Castoramy.
Old July 29th, 2013, 11:36 PM   #592
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 27622

Quote:
Co do Bożego Ciała - owszem, imponujący, ale jednak ciemniejszy i nie tak strzelisty jak św Katarzyna.
Poczekaj parę lat, jak przemalują większość rokokowych ołtarzy na...rokoko (próbka w kaplicy MB z Jabłuszkiem). Jeszcze zatęsknisz za ciemnym wnętrzem.

652 - festiwal jazzowy w Piwnicy pod Baranami. A to pewnie ma być...baran
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2013, 12:00 AM   #593
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Zaczynam się bać tego rokoko w Bożym Ciele - przyzwyczaiłem się, że najbardziej ekstrawagancki to jest tam surowy kamień w wypełnieniu murów. Chyba padnę, jak zobaczę tam św Annę

A poza tym, jak mogłem nie skojarzyć tego stworzenia na słupie z Nocą Jazzu na Małym Rynku. Tłumaczy mnie tylko to, że to chyba dość luźna wariacja na temat barana.
Old July 30th, 2013, 12:04 AM   #594
tomno
BANNED

MLP - do poczytania w linku:
http://www.zabytki.pl/sources/straty/kalicki.html

Czyli Polacy - my, naród polski - dali się oszukać. Ciezko się czyta ten tekst, jeśli się pomyśli, ile to nieuczciwych urzędników, kustoszow, kierownikow kreci się, dopuszczonych zostało do opieki nad "niemieckimi" skarbami.

A przypomnieć o zaplanowanych działaniach armii pruskiej (co - Niemcy to byli czy nie Niemcy ? Odpowie ktoś na to pytanie ?...) w Wielkopolsce w pol. XIX wieku, np. w klasztorze w Lubiniu ... - palono inkunabuly z XV wieku, taki maly wyjątek został mi w pamięci.
Ja stanowczo daleki jestem od podgrzewania emocji, ale czy znalezl by się w Polsce jakiś odpowiedni mocny naukowo i osobowościowo profesor, który moglby Niemcom wymienić wprost kwote zniszczonych "ostatnio" przez nich dobr kultury w Polsce ?
Old July 30th, 2013, 12:11 AM   #595
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Quote:
652. Takie coś przysiadło na słupie ogłoszeniowym. Ki diabeł? Kozioł z trombitą nie pasuje do żadnej z legend krakowskich.

A to wszystko musi mieć poparcie w legendach? Się wymyśli (czytaj odkryje) nową . Fajne .
Old July 30th, 2013, 10:13 PM   #596
deteroos
Zakapior wannabe

deteroos's Avatar

Likes (Received): 6493

Quote:
Originally Posted by behemot View Post
To nawet nie jest kaplica, a dawne boczne wejście do kościoła.
Jednak to kaplica - Imienia Jezus. Bez połączenia z nawą. Natomiast Pieta jest za kratą po lewej stronie ołtarza głównego, w przybudówce przy dawnej bramie cmentarnej. Tu ją widać, w narożu między budynkiem bramy cmentarnej a tą manierystyczną kaplicą, z którą ma wspólny dach.

Last edited by deteroos; July 30th, 2013 at 10:19 PM.
deteroos no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2013, 11:08 PM   #597
dwoogi
Registered User

Likes (Received): 519

http://i579.photobucket.com/albums/s...8.jpg~original -

Przychodzę, staję, czekam, słucham, macham - na chwilę znowu jestem jak turysta.

Staję tam pod ścianą, tą z metalową latarnią. A pod spodem zamiast "tę" napisane jest "tą". Łolaboga.

A baranek, http://i579.photobucket.com/albums/s...1.jpg~original, bardzo mi się podoba, przesympatyczna bestyja, chyba jest jeszcze drugi taki sam gdzieś bliżej Ratusza.
On tak już któryś sezon - i bardzo dobrze. A w ogóle to wygląda, że się chyba uwalił styją na miskę rzeżuchy - może jakieś wielkanocne zaszłości, ale nie wiem co i jak.
dwoogi no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2013, 11:34 PM   #598
harthausen
Optimist trotzdem

harthausen's Avatar

Likes (Received): 2443

czy czasem w wyrażeniu "fasadę tą" nie zastosowano jakiejś zasady ze staropolskiej gramatyki/składni, która takie określenie uznawała za poprawne?
Gdyby napisano "tą fasadę" to by mnie bardziej raziło

mało dzisiaj dobrych ludzi na świecie - Józef Szwejk.
Ale są.
harthausen no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2013, 11:59 PM   #599
dwoogi
Registered User

Likes (Received): 519

Zabytek... języka. Projektowi fasady strzeliło sto lat, może i ona, i ten kamień, też mają ma tyle.
dwoogi no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2013, 09:27 PM   #600
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Za "tą" to mnie moja ulubiona polonistka gnębiła, nigdy się tego nie potrafiłem oduczyć. Teraz jakoś dopadł mnie dopiero tryb "grammar nazi" i zwracam na to bardzo uwagę

656. Jak już jesteśmy na rogu Stolarskiej i Siennej, to rzucimy okiem na samą Stolarską. Ładna uliczka, a na niej konsulaty Francji, Niemiec i USA. Stąd zresztą, widoczne teraz w pozycji schowanej, wysuwane słupki w jezdni, służące jej zablokowaniu. A poza tym, podobają mi się takie zakręcające uliczki, mają swój klimat.

657. Jak już jesteśmy przy zakręcających uliczkach, to tu mamy ulicę zakręcającą w 3D. Nie dość że skręca w prawo, to jeszcze idzie w górę a potem się wypłaszcza. Przedstawiam św Krzyża. Niestety, samochodów jeszcze z niej nie wyrzucono, stąd psują ujęcie. A nad zakręcającą ulicą wznosi się czerwony dach wiezy kościoła św Krzyża, od którego ulica wzięła swoją nazwę.

658. Obracając się do tyłu z rogu Siennej i św Krzyża, patrzymy sobie na krawędź posiadłości Dominikanów. Z tego co wiem, kamieniczki należą do nich, brama wyjazdowa też z ich terenu. Gdyby nie pełne liści drzewa, pewnie przy lewej krawędzi zdjęcia widać byłoby budynek biblioteki dominikanów. Po lewej już zaczynają się Planty.
A ten kiosk, mimo że niepozorny, też wart uwagi. Ma ponad 100 lat. Dla porównania zdjęcie z NAC:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/89680/

Reply

Tags
kraków, zdjęcia

Thread Tools

Posting Rules