daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 30th, 2013, 04:38 PM   #721
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Likes (Received): 3209

Pokaż jeszcze kilka migawek z kościoła, a zastanowię się czy nie wstąpić do klasztoru.
Super.
Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani.
hudy1 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 30th, 2013, 05:27 PM   #722
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Likes (Received): 17756

@tomno - czeka np św Józef i skromne 4 zdjęcia o Misjonarzarzach, plus dużo innej drobnicy.

@koriat - i dziękuję za informacje
A ta dyskusja o św Katarzynie to czasem nie w Twoim wątku była? Też nie mogę sobie przypomnieć, a kojarzę że gdzieś wystapiła.

@hudy1 - żeby Cię bardziej zachęcić, to będą migawki z krużganków klasztoru, a nie z kościoła

782. Hogwart. Znaczy nie, pomyliłem się, to przecież tylko widok na krużganek wschodni i północny

783. A tutaj zacny mieszczanin kazimierski, Joannes Mrowiński - Plocziiwlos, obywatel i rajca (consul) miasta Kazimierza, spoczywa w swoim nagrobku. Klasyczny polski renesansowy, z leżącą postacią zmarłego. Nawet strój chyba mieszczański Sądząc po nazwisku i herbie na prawo od leżącej postaci zmarłego, mieszczanin Jan Płocziwłos (Płuczywłos?) został uszlachcony i otrzymał nazwisko rodowe Mrowiński.

784. Pomalowane na ceglany i zielony kolor służki ozdobione są również figurami.

785. Rzut oka wstecz, na krużganek zachodni i wejście do kościoła, którym weszliśmy (teraz zamknięte). Wieczorne słońce wpada przez jedno z okien, delikatnie rozświetlając koniec korytarza. Po lewej okno, którym zaglądaliśmy na wirydarz.

786. A tu kolejne malowidło. Na razie pokazuję takie dość wyblakłe, ale niedługo dojdziemy do krużganka wschodniego, gdzie zachowały się prawdziwe perełki
Tomeyk está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 30th, 2013, 05:44 PM   #723
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Zastanawiam się, czy zajebiście będzie odpowiednim słowem w przypadku fot kościoła.
Old August 30th, 2013, 05:49 PM   #724
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 8832

Quote:
Originally Posted by hudy1 View Post
Pokaż jeszcze kilka migawek z kościoła, a zastanowię się czy nie wstąpić do klasztoru.
Super.
Quote:
Originally Posted by Tomeyk View Post
@hudy1 - żeby Cię bardziej zachęcić, to będą migawki z krużganków klasztoru, a nie z kościoła
Głos Krakowski: "Kraków sie nawraca?"
Niecodzienne zjawisko zaobserwowano w krakowskich kosciołach i klasztorach. Niespotykane od lat tłumy wiernych, głównie meżczyzn(!), odwiedzają krakowskie światynie.
Trudno dostać sie nawet na poranne msze, co martwi lokalne parafianki, nie mogace z powodu tłoku uczestniczyć w swoich ulubionych nabozeństwach.
Podobnej fali nawróceń nie było nawet w czasie wyboru K. Wojtyły na Papięża, a listy kolejkowe chętnych do wstąpienia do klasztorów nie mieszczą wszystkich chętnych!
Ksiądz z jednej ze świątyń na terenie Starego Miasta, podejrzewa że miała miejsce seria regularnych masowych objawień.
Zjawisko tym dziwniejsze, że związane były one z...jednym z portali internetowych(...)
Bedziemy badac sprawę"
este no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2013, 05:58 PM   #725
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Quote:
Originally Posted by este View Post
listy kolejkowe chętnych do wstąpienia do klasztorów nie mieszczą wszystkich chętnych!
Na szczęście lubię Marsy
Old August 30th, 2013, 06:16 PM   #726
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

@Este, jak to zacząłem czytać, to przez chwilę byłem przekonany że znalazłeś jakiś artykuł z przedwojennej prasy. Dobre
Old August 30th, 2013, 07:22 PM   #727
Agrest07
Registered User

Agrest07's Avatar

Likes (Received): 383

Quote:
Originally Posted by _koriat_ View Post
Gdzieś już o tym kiedyś dyskutowaliśmy, może ktoś pamięta w którym wątku?
Quote:
@koriat - i dziękuję za informacje
A ta dyskusja o św Katarzynie to czasem nie w Twoim wątku była? Też nie mogę sobie przypomnieć, a kojarzę że gdzieś wystapiła.
Rzeczona dyskusja odbyła się w wątku kolegi Mr. America, a zaczyna się od tego postu.
Agrest07 no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2013, 06:18 PM   #728
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Dzięki za linka. I w dodatku jest tam zdjęcie fasady zachodniej kościoła św Katarzyny.

787 Dreamliner. W krużganku północnym mijamy nagrobek rycerza, niestety brak informacji jakiego. Po zbroi sądząc, pierwsza połowa XVI wieku.

788. A dalej zaczyna się ciekawie. Z prawej wejście od ulicy Augustiańskiej, z lewej przejście do klasztoru i podziemi. A malowidłami zaraz się zajmiemy.

789. Ostatnie z wyblakłych malowideł. Święty, niestety nie wiem który, ponad nim chyba Jezus Chrystus, poniżej kwatery z innymi świętymi i świeckimi (?).

790. Zerkniemy tylko na moment za drzwi z poprzedniego zdjęcia. Ciemno, ale z klimatem. Kolejny gotycki korytarz, częściowo zabudowany półpiętrem, prowadzącym do pomieszczeń powyżej, pod spodem kolejne przejście. A na końcu balustrady figura św Jana Kapistrana.

791. Wracamy do wejścia z Augustiańskiej i malowidła ponad nim. To "Misericordia Domini", gotycki, namalowany około 1470 roku. Kiedy pierwszy raz zajrzałem tutaj po remoncie krużganków, ten najbardziej mi się spodobał. Ale co ciekawe, nie ten obraz jest najcenniejszy.
Old August 31st, 2013, 06:30 PM   #729
este
Registered User

este's Avatar

Geometria i spokój
Old September 1st, 2013, 09:28 AM   #730
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Amen.
Old September 1st, 2013, 09:14 PM   #731
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

792. Spodobały mi się te szerokie ujęcia z krużgankami, więc jescze jedno - tym razem krużganki zachodni i północny.

793. Jeszcze raz Misericordia Domini, tym razem z bliska. Bardzo mi się to malowidło podoba.

794. A tu krużganek wschodni - zaraz sie nim przejdziemy. Coraz później, włączono już delikatne podświetlenie.

795. A tu najstarsze malowidło w krużgankach, równie cenne co Misericordia Domini. Namalowane w 1425 dzieło przedstawia św Augustyna nadającego regułę augstianom.

796. Na samym końcu krużganka, ukryte w cieniu, Ukrzyżowanie. Nie znam niestety daty powstania, ale wygląda mi już na XVI wiek, ma takie znamię renesansu
Old September 2nd, 2013, 03:29 PM   #732
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Przychodzić tu o różnych porach dnia i roku, a zabawa światłem niezapomniana.
Old September 2nd, 2013, 09:01 PM   #733
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

797. Fragmenty nagrobków wmurowane w ścianę. Przez swoją historię św Katarzyna straciła wiele takich zabytków, niektóre udało się uratować. Z ciekawostek - kościół był dwa razy ciężko uszkadzany przez trzęsienia ziemi i waliło się sklepienie nawy głównej.

798. A tu perełka - w kaplicy św Małgorzaty gotycko-renesansowe malowidło przedstawiające Matkę Boską Pocieszenia. Perfekcyjnie zachowane, wysoki poziom artystyczny i program ideowy. Od 1604 istnieje przy niej Bractwo Paskowe Matki Bożej Pocieszenia. Czemu "paskowe"? Wg legendy Maryja ukazała się św. Monice, strój ze skórzanym pasem, gdy prosiła ona o pocieszenie po śmierci męża. Podobno każdy, kto ku Jej czci będzie nosił skórzany pas, otrzyma pocieszenie i opiekę. Na szczęście wszystkie paski jakie noszę, są skórzane
A sam wizerunek namalowany na ścianie jest prawdopodobnie najstarszym cudownym wizerunkiem maryjnym w Polsce, od dawien dawna otoczonym kultem.
Niestety kaplica zamknięta, więc zdjęcie pod kątem, przez szybę.

799. No to koniec św Katarzyny. Chyba już Was troche zanudziłem
Wychodzimy zatem na zewnątrz i widzimy pieknie odnowioną kamienicę, na rogu Augustiańskiej i Skałecznej, ogromną zresztą, bo zajmują cały odcinek między ulicami Augustiańską a Krakowską. Nawet lukarny tak nie rażą, bo dach jest stromy i nie wystają bez sensu.

800. Jeden z frontów od ulicy Skałecznej. Przystanąłem zdumiony - nie ma pelargonii
Old September 2nd, 2013, 10:57 PM   #734
tomno
BANNED

Likes (Received): 221

Quote:

799. No to koniec św Katarzyny. Chyba już Was troche zanudziłem
Co ... ? Koniec - ? Jak to ?
Czy Kolega chce naprawdę zakończyć opowieść o tak mrocznym/magicznym obiekcie ?
A podziemia ? No - tak, chodzi mi o te "płytkie" podziemia. Przecież wiesz o czym piszę - czy chcesz powiedzieć, że ich nie pokażesz (!) ?

Ja bym tam leciał dalej z Katarzyną, nawet przyległości ładnie nie pokazałeś - tak, wiem, starałeś się i starasz, ale Katarzyny mało moim zdaniem - jak na klasę obiektu.
tomno no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2013, 10:54 PM   #735
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

No Kolego, to wątek o Krakowie, a nie o św Katarzynie. Dałoby się i tysiąc zdjęć wrzucić o tym kościele i klasztorze, ale czy wtedy w tym wątku zbliżyłbym się choć trochę do pokazania prawdziwej twarzy Krakowa? Nie mówię, że mi się uda, ale chcę pokazać jak najwięcej z tego miasta.
Bo to miasto o wielu twarzach, również takich:

801. Hotel Puro z ulicy Pawiej - chyba najmłodszy hotel w Krakowie, bliźniak, ale nie jednojajowy, tego z Wrocławia. Pięknie odbijają w nim się chmury i niebo. Dzięki temu, że jest to zróżnicowana fasada, odbicie jest interesujące, a nie dosyć jednostajne jak w przypadku zwykłych lustrzanych budynków.

802. Puro po przekątnej. Słońce ładnie gra na fasadzie, szkoda że nie byłem tu 15 minut wcześniej, gdy schodki na prawej fasadzie były żłobione światłem.

803. Puro i Galeria Krakowska. Szkoda, że po drugiej stronie nie ma czegoś choćby o dwie klasy gorszego, już nie marzę nawet o jednej albo czymś porównywalnym

804. Tył hotelu. Do ściany wstydliwie tulą się busy, jakby wiedziały, że w centrum miasta są tym, czym zabłocone gumiaki w operze. Ślepa ściana jak najbardziej celowa, Puro czeka na kolegę/koleżankę w pierzei.

805. Narożnik. Jest nawet częściowa symetria, chociaż tektonika fasady wskazuje, że po lewej były znacznie silniejsze ruchy.

806. I jeszcze widok z góry. Nie prezentuje się to tak ładnie jak z poziomu ulicy. W żadnym wypadku nie jest to jednak zarzut - wręcz przeciwnie, cieszę się, że widok dany pieszym, czyli 99,9% oglądających ten budynek, jest tym najbardziej atrakcyjnym.
Old September 4th, 2013, 08:56 PM   #736
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

A tymczasem przenosimy się na drugi, lepszy brzeg Wisły, do miasta Podgórza. Niestety Podgórze, szybko rozwijające się, zamożne przemysłowe miasto, straciło na połączeniu dokonanym w 1915 roku. Ostatnie stulecie zamieniło je w sypialnię Krakowa, bez większych inwestycji, co zmienia się dopiero w ostatnich latach (Kampus UJ, CKK).
Ale w Starym Podgórzu wciąż można znaleźć ślady szybkiego rozwoju sprzed stulecia.

807. Kościół parafialny Podgórza, wznoszący się nad najważniejszym placem miasta - Rynkiem Podgórskim. Zbudowany w latach 1905-1909 wg projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, chyba najbardziej odjechany z jego projektów. Wygląd zewnętrzny to efekt poszukiwań idealnego stylu gotyckiego, właściwego dla ziem polskich. Wygląda jak z bajki - ale to lepiej pokażą zdjęcia.

808. Front kościoła flankują dwie wieże, ceglane, z kamiennym zwieńczeniem. Rzeźb nie brakuje.

809. Z tyłu kościoła widać, że aby zmieścić tu powiększony kościół, trzeba było nieco wkopać się w wapienne wzgórze Krzemionek. Nad urwiskiem wznosi się dzwonnica, relikt starego, klasycystycznego kościoła z początków XVIII wieku, który był już za mały dla rosnącego miasta.

810. Z boku kościoła wznosi się plebania i tzw Kamieniołom. Wg legendy, w odkrytych tam wykutych w wapiennej skale podziemiach, mieściła się pracownia mistrza Twardowskiego. A wchodząc po schodkach, można z boku popatrzeć na bryłę kościoła i otaczające go kaplice.
Old September 4th, 2013, 11:53 PM   #737
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Przyznam, że z braku czasu nie zaglądałem tutaj od maja, więc dopiero dziś, gdy wreszcie znalazłem chwilę, nadrobiłem zaległości. I nie pozostaje mi nic innego jak tylko pogratulować Ostatnie wrzutki z kościołów bardzo ładne, przy wrzutce z Wawelu świetne uchwycenie detali. Tak trzymaj
Mr. America no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2013, 01:19 AM   #738
tolo8
Tomek Krakowski

tolo8's Avatar

Likes (Received): 815

Niektórzy mówią o nim: kościół św. Disneya Przepiękna świątynia, według mnie bije w zasadzie wszystko inne w skali całego miasta (oczywiście jeśli wyłączymy na chwilę myślenie historyka sztuki a włączymy samo nastawienie na estetykę - oczywiście to moja opinia tylko) a sam Sas-Zubrzycki chyba faktycznie zbliżył się do ideału.

Piękne fotografie, może znajdzie się coś prezentujące cały Rynek i jego prześwietny układ optycznie powiększający kościół?
tolo8 no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2013, 09:46 AM   #739
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

@Mr America - a mnie cieszy, że znowu ruszył Twój wątek - coś ostatnio niewiele się działo w tematach krakowskich na forum Fotografia

@tolo8 - kościół jest rzeczywiście odjechany. Co ciekawe, jest taki głównie na zewnątrz, w środku jest to dosyć spokojny, dostojny gotyk.
A co do Rynku, to bez bicia przyznaję się, że nie mam chwilowo żadnych zdjęć. Mam w tej chwili naprawdę spory zapas, w tym kilka kolejnych kościołów Krakowa plus sporo drobnicy z innych miejsc, ale nie mam ani jednego z Rynku.
Będę musiał nadrobić, chociaż z tym będzie trudno, bo czasu wolnego mi niedługo zacznie mocno brakować.
Old September 5th, 2013, 10:53 AM   #740
este
Registered User

este's Avatar

Swietny budynek - drazni mnie tylko ten okrągły słup w narozniku

Reply

Tags
kraków, zdjęcia

Thread Tools