daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > North-East | Североизточен регион > Varna

Varna Варненско строителство, развитие и общи дискусии:

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old October 3rd, 2015, 12:41 AM   #41
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Likes (Received): 13162

Quote:
Originally Posted by Ilianski View Post
Ти тези неща за лукс ли ги имаш? То дори марковите дрехи в крайна сметка излизат по-изгодно. Имаше един лаф - евтиното излиза скъпо(нещо такова)...
Скъпото си е скъпо, а Adidas и Nike не трябва да се бряот за маркови стоки, ако ще гпвприм за лукс.

Quote:
Originally Posted by zdravids View Post
Относно хората какви били, това винаги ми е било много странна тема на разговор. Ако лелката в магазина не ти казва здрасти, ми кажи и ти и със сигурност ще ти отвърне. Дали си с ликьосана тениска или с костюм по улицата това само в България на някой ще му направи впечатление, като варненци сме "най-добри" в това отношение, да седнеш на главната от Севастопул до ФК да обърнеш стола към пешаходаната и хайде сега да обсъждаме тос и ония. Who cares
Парижани "care", щото там така са обърнати столовете на кафенетата - към улицата, че да виждат кой минава. А вероятно и в цяла Франция е така.

Относно лелките в магазина е наистина интересно колко механично и автмотизирано е прознасянети на "Заповядайте!-Благодаря!-Моля!(усмивки)".
Capt.Vimes no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 3rd, 2015, 01:00 AM   #42
zdravids
Registered User

zdravids's Avatar

Likes (Received): 1622

Точно това ми беше мисълта, че и при нас се обръщат столовете, не казвам че сме го измислили ние, просто казвам, че не трябва да ти пука дали някой те обсъжда или не, ти си си излязъл да се разхождаш, а не да му мислиш кой те гледа и какво казва за тебе.
Парижани въобще не ми ги давай за пример, много добре ги знам, те са съвсем друга природа хора- място за сравнение между тях и нас няма
zdravids no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2015, 11:39 AM   #43
language
Registered User

Likes (Received): 12669

Quote:
Originally Posted by Ilianski View Post
Ти тези неща за лукс ли ги имаш? То дори марковите дрехи в крайна сметка излизат по-изгодно. Имаше един лаф - евтиното излиза скъпо(нещо такова)...
Ето на, вече сме достигнали до там, че вече не ни се иска просто да имаме вещи. Искаме те да са скъпи и луксозни.
Колкото и да не си даваме сметка стандарта на живот в България се е повишил и хората вече не се притесняват толкова какво ще сложат на масата за вечеря, как ще си платят тока или ще изпратят децата на училище.
Всеки има кола, някои имат и по няколко. Е, не са нови, но не са и толкова стари. Едно време се радвахме на 10 годишен Форд Ескорт, сега ако някой си купи чисто нов Фокус никой не припада от възхищение.
Но ако чуете как говорят повечето хора ще си помислите, че сте в някаква държава, която току-що излиза от дългогодишен военен конфликт. Да не забравяме обаче, че това е породено и от притеснението някой да не ти завиди. И за това като те питат "как си?" задължително отговаряш "абее, горе-долу".

ivn98, burgas 25, LuXoR40, Pacho_ liked this post
language no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2015, 01:50 PM   #44
Ilianski
Redpilled

Ilianski's Avatar

Likes (Received): 8373

Quote:
Originally Posted by Capt.Vimes View Post
Скъпото си е скъпо, а Adidas и Nike не трябва да се бряот за маркови стоки, ако ще гпвприм за лукс.
Да не бъркаме спортни със сватбарски марки.
Ilianski no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2015, 01:55 PM   #45
Ilianski
Redpilled

Ilianski's Avatar

Likes (Received): 8373

Quote:
Originally Posted by language View Post
Ето на, вече сме достигнали до там, че вече не ни се иска просто да имаме вещи. Искаме те да са скъпи и луксозни.
Ами аз не знам, някога да сме(българите като цяло) нямали вещи и да сме ходили голи и боси. Просто вече можем да си позволим някакви по-качествени работи. Но не е достатъчно. Достатъчно ще е когато един човек със средна заплата, може да си позволи нова кола, да изплаща апартамент и между другото да успява да спести по някой и друг лев.

TERZIev liked this post
Ilianski no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2015, 02:51 PM   #46
violinivo
Registered User

Likes (Received): 275

Лично отклонение
Въпроса за стандарт на живот е много разтегливо понятие.

Всичко, което посвечето от нас споменават по-горе е валиден аргумент, и може би финансово стандарта в БГ и Варна като частност на средната класа, не достига Европа все още.

Но ако се замислим какъв е баланса между стрес на работа и финансовото заплащане, време за почивка, климат който допринася за здравословен живот, среда (семейство, приятели) и т.н., не съм сигурен дали в много от случаите и при идеален вариянт уравнението няма да е в полза на живота в родния град (визирам Варна).

Искам да кажа, че понякога е трудно човек да оцени какво има докато не го изгуби. За мен Варна определено (при други лични обстоятелства) би бил града, в който бих живял в БГ по принцип макар че сега съм на хиляди километри и живея в Англия и конкретно в Лондон.

Винаги разбира се има плюсове и минуси на всяко положение

zdravids liked this post
violinivo no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2015, 03:31 PM   #47
zdravids
Registered User

zdravids's Avatar

Likes (Received): 1622

Абсолютно подкрепям и заставам зад това което си написал, аз мисля по същият начин.
Човек, много трудно осъзнава какво има, а и е заложено в ДНК-то ни да искаме повече, независмо колко имаме.
zdravids no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2016, 09:07 PM   #48
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Old May 8th, 2016, 09:18 PM   #49
SevenSlavicTribes
Registered User

SevenSlavicTribes's Avatar

Likes (Received): 26765

"...разбирам, че Варна отново ме е хванала в капана си."

Ужас! Шок! Бонба!
Това столично маце наистина има талант.

language liked this post
SevenSlavicTribes no está en línea   Reply With Quote
Old May 9th, 2016, 09:30 AM   #50
fransiz
Registered User

Likes (Received): 283

За жалост малко столичани биха се преместили от София във Варна. Обикновено е обратна посоката.
fransiz no está en línea   Reply With Quote
Old May 9th, 2016, 03:39 PM   #51
D.Iv
Registered User

D.Iv's Avatar

Likes (Received): 6050

На мен такива статии са ми малко банални и показват точно липсата на познания, които имат хората за собствената си страна и как робуват на стереотипи. Въпросната дама сигурно всяка ваканция или почивни дни ходи в Гърция, на Банско, или си стои само в София (ама само в центъра) и е шокирана, като попадайки в тъмната източна България вижда, че и там има нормални хора, които ядът с нож и вилица.
Много ми прилича на това, как се опитвах да обясня на колегите си докато живеех в София, че морската вода на северното Черноморие не е по-студена от тази на южното и ако има разлика, то тя не е повече от 2 градуса. Не успях да ги убедя, че е така разбира се.

Kiriak78, zdravids, ti6o, rescorporales liked this post
D.Iv está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 9th, 2016, 08:21 PM   #52
tchak
Registered User

Likes (Received): 668

Това за морската вода, винаги ме е разсмивало! Около Одеса трябва айсберги да плуват, ама де мозък!

paF4uko liked this post
tchak no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2016, 10:20 AM   #53
fransiz
Registered User

Просто масово в София нямат никаква идея за това какво има северно от Слънчев бряг.

paF4uko liked this post
Old May 10th, 2016, 11:17 AM   #54
language
Registered User

Е как да нямат - Карадере, Иракли.
Old May 10th, 2016, 11:56 AM   #55
paF4uko
Blow the Horn!

paF4uko's Avatar

Likes (Received): 753

Quote:
Originally Posted by fransiz View Post
Просто масово в София нямат никаква идея за това какво има северно от Слънчев бряг.
Последните години започнаха да налазват дори Крапец.
Old May 10th, 2016, 02:17 PM   #56
language
Registered User

Аз лично никога съм нямал проблем с това Северното черноморие да е неизвестно за хората от София и другите по-големи градове. Това ни спасява на първо място от ужасен трафик (не че и сега е много добър) и на второ място от прекомерно застрояване. Естествено по-малкото БГ туристи може би значат и малко по-малко приходи, но ползите в случая са по-големи от евентуалните загуби.
Old May 10th, 2016, 02:18 PM   #57
triplehorn
Registered User

Likes (Received): 140

Quote:
Quote:
Абсолютно вярно.
Сравнително малко хора в София познават Черноморието северно от Иракли.
Може да ви звучи много смешно и нереално, но за повечето, Варна е някакъв много далечен и почти нереален град. Просто са чували, че съществува, но никога не са и стъпвали там. Много от познатите ми не вярват когато им кажа (все пак съм живял десетина години там), че всъщност Варна няма нищо общо с град от "Провинцията" и че е достатъчно голям, за да бъде притегателен център за голяма част от страната.
За редовият софиянец, а сега и вече за "столичаните", лятната почивка открай време е ситуирана по Южното Черноморие - Приморско, Бургас, Мичурин/Варвара, Ахтопол и пр. През соц-а, колкото и странно (че и глупаво) да се струва на някои, Бургас имаше репутацията на работнически град, а курортните градчета/села около него на евтина, достъпна и приятна дестинация. За Варна и курортите на север важеше точно обратното - лежерно, скъпо и за чужденци.
Не ми се изброява сега, но наистина нямате идея колко много е непозната тази част на България тук, в частност и Варна. И да, доста хора вярват, че лятото водата там е по-студена отколкото на юг и варненци работят само "по корабите"

language, tchak, rbop, fellix, qgora and 2 others liked this post
triplehorn no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2016, 10:31 PM   #58
fransiz
Registered User

Аз сън живял в София и за жалост е така. Единственно може да се очаква някаква информираност за града от хора, които са с корени или от Североизтока.
Странно ми бе, че бивша моя колежка от Бургас, не е стъпвала във Варна.

Още повече бях изненадан, когато майката на мой приятел от София(която живее в село до Доспат), го попита къде се намирала Варна и за да се стигнело до нея от Разград, дали се минавало през Бургас.

Не че като/ ако направят АМ Хемус ще се юрнат хората насам, но просто за сега Варна не е достъпна за редовия гражданин.

Last edited by fransiz; May 11th, 2016 at 12:02 PM.
Old May 10th, 2016, 11:33 PM   #59
qgora
Registered User

qgora's Avatar

Likes (Received): 566

Quote:
Аз сън живял в София и за жалост е така. Единственно може да се очаква някаква информираност за града от хора, които са с корени или от Североизтока.
Странно ми бе, че бивша моя колежка от Бургас, не е стъпвала във Варна.

Още повече бях изненадан, когато майката на мой приятел от София(която живее в село до Доспад), го попита къде се намирала Варна и за да се стигнело до нея от Разград, дали се минавало през Бургас.

Не че като/ ако направят АМ Хемус ще се юрнат хората насам, но просто за сега Варна не е достъпна за редовия гражданин.
Нищо лично към майката на приятелят ти, но..... тя проста ли е или се прави на такава? чак пък да не знаеш къде е Варна.... малко ме и все едно да не знаеш как се ходи до Пловдив или "великата" ни столица - София.

T_CH liked this post
qgora no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2016, 11:37 PM   #60
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Ако мислят за Варна като за някакъв малък град нейде надалеко, то разбирам защо им идват нанагорно реакциите на варненци във форума. Необразована група индивиди*...

*Не това исках да напиша, но човек трябва да внимава.

SevenSlavicTribes liked this post
Capt.Vimes no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules