daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > North-East | Североизточен регион > Varna

Varna Варненско строителство, развитие и общи дискусии:

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old May 11th, 2016, 12:50 AM   #61
donceci1981
donceci1981

donceci1981's Avatar

Likes (Received): 642

Quote:
Originally Posted by fransiz View Post
Аз сън живял в София и за жалост е така. Единственно може да се очаква някаква информираност за града от хора, които са с корени или от Североизтока.
Странно ми бе, че бивша моя колежка от Бургас, не е стъпвала във Варна.

Още повече бях изненадан, когато майката на мой приятел от София(която живее в село до Доспад), го попита къде се намирала Варна и за да се стигнело до нея от Разград, дали се минавало през Бургас.

Не че като/ ако направят АМ Хемус ще се юрнат хората насам, но просто за сега Варна не е достъпна за редовия гражданин.
Село до ДоспаД? Това в България ли е? Не е достъпна? Човек това е една от най-големите простотии, които съм чел някога тук. Със сигурност влиза в топ 10.

Sponsored Links
Old May 11th, 2016, 12:05 PM   #62
fransiz
Registered User

Likes (Received): 283

Е аз казвам, какво го пита по телефона? Дали се минавало през Бургас, за да се стигне от Разград до Варна.

То и момчето не беше идвало никога насам, а е работил в Приморско и си призна, че на север от Слънчев бряг не е ходил.

Но пък му хареса.
fransiz no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2016, 05:49 PM   #63
SevenSlavicTribes
Registered User

SevenSlavicTribes's Avatar

Likes (Received): 26824

Quote:
За жалост малко столичани биха се преместили от София във Варна. Обикновено е обратна посоката.
МЕХАНИЧНО ДВИЖЕНИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО МЕЖДУ ОБЛАСТИТЕ

2015
Област Варна -->> Област София-град 813
Област София-град -->> Област Варна 417
-369

2014
Област Варна -->> Област София-град 907
Област София-град -->> Област Варна 369
-538

2013
Област Варна -->> Област София-град 781
Област София-град -->> Област Варна 390
-391

2012
Област Варна -->> Област София-град 762
Област София-град -->> Област Варна 302
-460

2011
Област Варна -->> Област София-град 596
Област София-град -->> Област Варна 312
-284

2010
Област Варна -->> Област София-град 1.094
Област София-град -->> Област Варна 674
-420

2009
Област Варна -->> Област София-град 769
Област София-град -->> Област Варна 744
-25

2008
Област Варна -->> Област София-град 646
Област София-град -->> Област Варна 706
+60

2007
Област Варна -->> Област София-град 771
Област София-град -->> Област Варна 554
-217

2006
Област Варна -->> Област София-град 1.131
Област София-град -->> Област Варна 331
-800

2005
Област Варна -->> Област София-град 982
Област София-град -->> Област Варна 372
-610

p0ck0, IMRO, D.Iv, zdravids liked this post

Last edited by SevenSlavicTribes; May 12th, 2016 at 08:40 PM.
SevenSlavicTribes no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2016, 08:34 PM   #64
fransiz
Registered User

2010 е била много зле за Варна. Как 1904 спрямо 674 се равнява на 420?
Отделно аз примерно живях там 3 години, но не съм се регистрирал. Подобно е положението с доста мой познати из София.
Но като цяло Варна все още не може да предложи нужните работни места, за да има интерес към връщане.
Пример за това е огромната разлика в броя работни места и тяхното заплащане в ИТ сферата.

Да не говорим, че редица позиции при нас ги няма, защото централите са в София.
Примерно, Винса бълва стотици счетоводители всяка година, но всяка една голяма фирма е със счетоводство в София.

Общо взето от познатите ми, 99% от хората, които са се преместили в София са по-добре спрямо преди.
Old May 12th, 2016, 08:41 PM   #65
SevenSlavicTribes
Registered User

Quote:
2010 е била много зле за Варна. Как 1904 спрямо 674 се равнява на 420?
Отделно аз примерно живях там 3 години, но не съм се регистрирал. Подобно е положението с доста мой познати из София.
Но като цяло Варна все още не може да предложи нужните работни места, за да има интерес към връщане.
Пример за това е огромната разлика в броя работни места и тяхното заплащане в ИТ сферата.

Да не говорим, че редица позиции при нас ги няма, защото централите са в София.
Примерно, Винса бълва стотици счетоводители всяка година, но всяка една голяма фирма е със счетоводство в София.

Общо взето от познатите ми, 99% от хората, които са се преместили в София са по-добре спрямо преди.
печатна грешка
1.094 е точната цифра

Какво значи не си се регистрирал? Данъците си къде ги плащаше?

Тенденцията е абсолютно ясна и сочи към намаляване на изселването на варненци към София. Ако нетната миграция преди 10 години е била от порядъка на 600-800 души годишно сега е в рамките на 300-500 души. Освен всичко това са данни за областта, а не за град Варна, така че цифрите за града са по-ниски. При това Варна току що се съвзе от най-лошата криза в най-новата си история. Добрите дни тепърва предстоят. Общо взето трябва да си смахнат, за да се изселиш от Варна точно в София. И стига вече с този брой на работните места в ИТ сферата. ИТ сферата има около 75 хил служители от 3 милиона работещи българи... Работа във Варна има предостатъчно, а качеството на живота край морето е несравним с всичко друго и особенно пък със софийския смог, селянията и стреса в София.

donceci1981, ivn98, Ginovvv, tchak, zdravids liked this post

Last edited by SevenSlavicTribes; May 12th, 2016 at 10:50 PM.
Old May 12th, 2016, 11:58 PM   #66
fransiz
Registered User

Съгласен съм за повечето неща.
Не съм се регистрирал, данъците си ги плащах във Варна - данък сгради, данък на колата.
Е от работа са ме водили като софийски работник.

Що се отнася до ИТ бранша, това е един от малкото браншове, където плащат добре.
И във Варна има малко фирми, но са малки и заплащането е по-ниско от това в София.
Все пак, ако в България има някаква средна класа, част от нея, определено са ИТ спецовете.

Да, живота до морето си има плюсове, но и живота до планината си има свойте.
За чистия морски въздух. - ако гледаме статистики за ФПЧ, то и във Варна положението е зле. Не е нужно да обеснявам за стария автопарк, липсващите катализатори, липсващия асфалт, разбитите и изронени тротоари, липсата на достатъчно паркоместа, паркирането в кални ниви, строежите на кооперацийки из града...
Като цяло въздуха ни е доста запрашен.
Дефакто с какво бихме привлекли нови жители? С какво сме по-добро място за живот от София/ Пловдив/ Стара Загора?
Old May 13th, 2016, 12:29 AM   #67
aleksii
ветеран

aleksii's Avatar

Likes (Received): 3567

Яко тролско изказване!
aleksii está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 13th, 2016, 10:04 AM   #68
deian
Русенец

Likes (Received): 1020

Харесва ми:
центъра
прохладата лятото
морето, разбира се
духът на града
минералните басейни край морето
улиците вече са добре, поне основните
Не ми харесва:
че като се разхождам по крайбрежната "алея", не мога да се размина от коли
че като седна на заведение на крайбрежната (бях седнал на STOP наскоро), покрай мен все едно не е морето, а булевард и е мръсно и прашно
че морската градина не е изцяло пешеходна и че варненци позволяват да я захапват все повече и повече с автомобили и строежи

p0ck0, rbop liked this post
deian no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2016, 10:27 AM   #69
mit97
Registered User

Likes (Received): 63

Quote:
Originally Posted by deian View Post
Харесва ми:
центъра
прохладата лятото
морето, разбира се
духът на града
минералните басейни край морето
улиците вече са добре, поне основните
Не ми харесва:
че като се разхождам по крайбрежната "алея", не мога да се размина от коли
че като седна на заведение на крайбрежната (бях седнал на STOP наскоро), покрай мен все едно не е морето, а булевард и е мръсно и прашно
че морската градина не е изцяло пешеходна и че варненци позволяват да я захапват все повече и повече с автомобили и строежи
Кога беше във Варна?
mit97 no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2016, 10:36 AM   #70
deian
Русенец

Преди седмица.
Old May 13th, 2016, 11:10 AM   #71
language
Registered User

Likes (Received): 12671

Прохладата лятото ...?
language no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2016, 11:20 AM   #72
deian
Русенец

Да, не намираш ли, че има такава? Или имаш предвид, че няма как да съм я усетил сега? Спокойно, не идвам за пръв път във Варна... честичко я посещавам.

SevenSlavicTribes liked this post
Old May 13th, 2016, 11:22 AM   #73
mit97
Registered User

Quote:
Преди седмица.
Няма как "да си се разхождал по крайбрежната алея", защото тя от няколко месеца беше като минно поле след война, заради ремонтите там...
а и да - "прохладата лятото"...
Пък и не знам за кои минерални басейни край морето говориш, които ти харесват, защото единственото подобно нещо е "гьола", който е като развъдник на болести и наскоро РЗИ издаде предписание да бъде затворен. Скоро ще бъде ремонтиран...
Old May 13th, 2016, 11:37 AM   #74
deian
Русенец

Щом казваш, че не съм - значи не съм. Минах покрай строителната техника, не беше забранено или заградено.
"Гьола", както го наричаш, явно пречи на някого, по същата причина решиха да "ремонтират" открития минерален басейн на Св. Константин и Елена. Е, малко го надстрояват така да се каже, но... сега ще е безопасен и чист!
Както и да е, очаквах по-дружелюбна атмосфера тук Лек ден.
Old May 13th, 2016, 01:00 PM   #75
mit97
Registered User

Quote:
Щом казваш, че не съм - значи не съм. Минах покрай строителната техника, не беше забранено или заградено.
"Гьола", както го наричаш, явно пречи на някого, по същата причина решиха да "ремонтират" открития минерален басейн на Св. Константин и Елена. Е, малко го надстрояват така да се каже, но... сега ще е безопасен и чист!
Както и да е, очаквах по-дружелюбна атмосфера тук Лек ден.
Нормално е да има строителна техника, машини и коли на строителите там по това време - точно защото там има такива дейности от няколко месеца
Old May 13th, 2016, 01:08 PM   #76
SevenSlavicTribes
Registered User

Quote:
Originally Posted by mit97 View Post
Няма как "да си се разхождал по крайбрежната алея", защото тя от няколко месеца беше като минно поле след война, заради ремонтите там...
а и да - "прохладата лятото"...
Пък и не знам за кои минерални басейни край морето говориш, които ти харесват, защото единственото подобно нещо е "гьола", който е като развъдник на болести и наскоро РЗИ издаде предписание да бъде затворен. Скоро ще бъде ремонтиран...
Ето тези басейни има предвид човекът.

Не те знам, бил ли си някога в Плевен или Монтана при 42 градуса на сянка, когато въздухът стои на едно място и от никъде ветрец?... Тогава ще разбереш колко приятен е варненският климат.

Що за варненски навик е това, да се саморугаем и подиграваме на хората, които харесват града?????

p0ck0, rbop, Kiriak78, ВОДА, T_CH and 1 others liked this post
Old May 13th, 2016, 01:35 PM   #77
bench_mark_2
Registered User

Likes (Received): 1306

Quote:
Originally Posted by donceci1981 View Post
Село до ДоспаД? Това в България ли е? Не е достъпна? Човек това е една от най-големите простотии, които съм чел някога тук. Със сигурност влиза в топ 10.
Според мен Варна е един от най-лесно достъпните български градове от София - има влакове, самолети, автобуси. Миналото лято шофирах до там, при това в кола с десен волан, натоварването по пътя беше доста малко и не представляваше никакъв проблем.

Отделно от това, за мен Варна (като изключим факторът море) е най-хубавият български град след София и Пловдив (като това, което може да предложи един град на турист за почивка от 3-4 дни). Като сложим факторът море, може би се изравнява с Пловдив (който име навероятна топография и много по-дорба архитектура, включително ансамблова).

Обаче, в момента Солун е на 3 часа с кола от София, след 4-5 години ще може да се пътува до там и за малко над 2 часа. В Сравненеи с град като Солун, Варна не мисля, че може да предложи каквото и да било повече, особено по отношение на архитектура, изкуство, музеи, възможности за пазаруване и море.
bench_mark_2 no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2016, 01:41 PM   #78
p0ck0
Registered User

p0ck0's Avatar

Likes (Received): 14454

Да, обаче "стопаните" на Солун имат дългове от няколкостотин милиарда евро, които и 10 поколения не могат да изплатят. И в бъдеще вместо да вървят напред и да се развиват, комшиите ще вървят в обратната посока, т.е. към нас. И някой ден ще се срещнем, само че ще продължим в различни посоки.
Желаещите да се включат в дарителския списък, могат да се запознаят с инициативата в тази тема: "Mорско око" - Форумен дрон за Варна
3. Отчет за събраните и изразходвани средства, може да намерите ТУК
p0ck0 no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2016, 02:20 PM   #79
bench_mark_2
Registered User

Likes (Received): 1306

Quote:
Originally Posted by p0ck0 View Post
Да, обаче "стопаните" на Солун имат дългове от няколкостотин милиарда евро, които и 10 поколения не могат да изплатят. И в бъдеще вместо да вървят напред и да се развиват, комшиите ще вървят в обратната посока, т.е. към нас. И някой ден ще се срещнем, само че ще продължим в различни посоки.
Може и да е така, но скоро Солун ще има една от най-модерните метро системи в света, а БВП в момента е над 10 пъти повече от този във Варна.
bench_mark_2 no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2016, 09:28 PM   #80
Pacho_
Registered User

Pacho_'s Avatar

Likes (Received): 7654

Сетих се нещо, което Солун не може да ти предложи за разлика от двата ни големи морски града и това е плажна ивица (някои можеби ще сметнат това за дребна глупост но..)... Иначе плажове, острови около Солун и като цяло в Гърция бол, но Солун за разлика от Варна и Бургас няма плажна ивица !

SevenSlavicTribes liked this post
Pacho_ está en línea ahora   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules