daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > North-East | Североизточен регион > Varna

Varna Варненско строителство, развитие и общи дискусии:

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old February 2nd, 2016, 01:32 AM   #41
TERZIev
the vulgo bulgo

TERZIev's Avatar

Likes (Received): 15028

Или пък някое от старите имена на Варна...например Сталин

Личното ми предложение за име е "Дабко" , на големият ваненски архитект Дабко Дабков

Faces from Bulgaria...
TERZIev no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 2nd, 2016, 01:52 AM   #42
victor2k
Registered User

victor2k's Avatar

Likes (Received): 399

... и аз мисля да взема да подкрепя както финансово така и морално.

Няма да е лошо да има някаква застраховка!

p0ck0 liked this post
victor2k no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2016, 03:18 AM   #43
p0ck0
Registered User

p0ck0's Avatar

Likes (Received): 14325

Quote:
Originally Posted by chevyvolt View Post
Поздравления за инициативата! И аз бих помогнал с 20 лв, колкото за стимул.

Задължително купувайте втората хардуерна версия на Ф3 Адвансд, или 3та ако излезе. С по-здрав корпус са и с други мотори. Може да ви спести доста главоболия. По-старите ги пускат с намаление, но не се подлъгвайте.
Това е интересна информация, за която много благодаря. Бих се радвал ако споделиш по какво се разпознава с коя хардуерна версия е, тъй като аз гледам основно от официалния сайт на DJI, а там не виждам нещо споменато по въпроса.В copter.bg ги пишат като "DJI Phantom 3 Advanced v2.0"(ако това е което имаш предвид), но там са и със 100лв по-скъпи. А иначе всяко мнение от човек с опит ще е от полза.

Quote:
Originally Posted by SevenSlavicTribes View Post
Всъщност периметърът на покритие на нашия дрон ще бъде Североизточна България.
Нямам нищо против, стига да има някой с кола. Аз съм без

Quote:
Originally Posted by lud_umora_nema View Post
Парите как ще се събират?
Има различни варианти. Това също трябва да го решим заедно, за да няма недоволни. По мое мнение, най-лесния би бил с услугата на Еконт за пощенски паричен превод от офис до офис. Таксата е 1,2% върху стойността на превода, което в повечето случаи е някакви стотинки. Другите варианти са да се срещаме очи в очи, пощенски запис или по електронен път. Но пак казвам, това трябва заедно да го решим. Не искам да си налагам мнението.

Quote:
Originally Posted by momchilg View Post
Алианц предлагат такава застраховка, прави се само в централният им офис до НДК в София. Прави се най-напред задължителна "Гражданска отговорност" - 100 лв. Покрива щети то 10 000 лв на трети лица - коли, хора, покриви... След това е "Каско". Струва 10% от цената на дрона (без дистанционно и допълнителната батерия ако има) без ддс. Покрива щети над 70% от цената на дрона. Ако падне и му се счупи само корпуса, който е 300 лв, се плаща от собственика, но ако се счупи корпус, камера, батерия, мотори и платка ще го заменят (ремонтират). Хубавото при този вариант, е че и оценката на щетите и самият ремонт се прави от copter.bg, като те имат интерес да ти го ремонтират на по-висока цена, т.е. по застраховка.

Има още на 2-3 места, които предлагат застраховки, но не съм проучвал.
Това е наистина полезна информация, от която стигам до извода, че ако падне от 5-10 метра и се счупи само корпуса, спокойно можеш да го настъпиш с крак и да докараш нещата до желания резултат за да се стигне до признаване на застрахователна щета
Шегувам се Като стигнем до покупката, ще проверя из застрахователните компании с офиси във Варна, кои предлагат такъв тип застраховка, както и какви са условията и ще обсъдим нещата с колегите.

Quote:
Originally Posted by wowbagger View Post
Заоната над град Варна се води 3° летищна глисада към летище-Варна, затова най-грубо казано на разстояние X от летището (300м. след края на пистата) е забранен полет на височина X/20 (фомулата е X*tan(3°)). Т.е. на 4км. от летището е 4000/20 = 200м.

Не че не летят дронове, но си представете ужасът на изпуснат такъв, попаднал в двигател на самолет, излитащ над града ни ...
Благодаря за инфото. Аз също съм мислил по въпроса, тъй като немалко пъти особено лятото самолетите летят много ниско, но няма да имаме проблем с това. Нито има причина да снимаме до летището, нито чак от кой знае колко високо. Все пак няма да правим рекламни клипове, а ще ползваме птичката за обслужване на форумните теми. А и самолетите се забелязват и чуват навреме
И все пак, ако имаш конкретна информация за законовите уредби по темата, ще се радвам да я сподиш, за да се запознаем с нея.

Quote:
Търсете нещо с 2 батерии. Да пътувате 10-50 км и да се снима 20 мин е малко ... А батерията се зарежда за час на Pro модела, защото там зарядното е 100 W. На Adv модела, зярядното е 57 W и там се чака около час и двайсет мин. А и се чака едно 40 мин след полет за да изтине батерията, иначе заминава бързо бързо.
Благодаря за съвета! Аз също много бих искал да имаме поне още една батерия, защото 20 минути наистина много бързо отлитат. Но всичко опира до финансовата част и зависи от това колко средства успеем да съберем. Да не забравяме, че към дрона ще ни е нужна и карта памет, както и може би някой китайски таблет или таблефон за видеоконтрола. Възможно е да се сложат и протектори на перките или да се закупят някакви други аксесоари, което при всички положения си е оскъпяване. Но при всички положения ще имаме в предвид съвета.

И накрая може би най-важната за всички тема - името
"Спутник" добре ли е, а? (това в кръга на шегата)
На мен също ми харесва "Морско око", но това ще се реши най-добре с анкета. За такава обаче, мисля че е още рано. Да не слагаме рибата в тигана преди да сме я уловили

rbop liked this post
p0ck0 no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2016, 03:34 AM   #44
p0ck0
Registered User

p0ck0's Avatar

Публикувам списък на колегите, които до момента са изявили желание да се включат, както и обявените от тях суми:
*припомням, че аз влизам с 1000-1200лв

към 02.02.16 3:33

TERZIev - 20лв
rbop - 100лв
racho
donceci1981
tchak - 50лв
varnenche
chevyvolt - 20лв
language - 50лв
SevenSlavicTribes
pez_von_baer - 100лв
lud_umora_nema - 30 евро(60лв)
qgora - 20лв
MaLyKoLiU - 20-50лв
thecustodian - 20-50лв
valev_tn - 20лв
djikata
-----------------------
Общо: 480-540лв

Last edited by p0ck0; February 2nd, 2016 at 07:54 AM.
Old February 2nd, 2016, 03:39 AM   #45
SevenSlavicTribes
Registered User

SevenSlavicTribes's Avatar

Likes (Received): 26709

Quote:
Originally Posted by p0ck0 View Post
Публикувам списък на колегите, които до момента са изявили желание да се включат, както и обявените от тях суми:

към 02.02.16 3:33

TERZIev - 20лв
rbop - 100лв
racho
donceci1981
tchak - 50лв
varnenche
chevyvolt - 20лв
language - 50лв
SevenSlavicTribes
pez_von_baer - 100лв
lud_umora_nema - 30 евро(60лв)
qgora - 20лв
MaLyKoLiU - 20-50лв
thecustodian - 20-50лв
valev_tn - 20лв
djikata
-----------------------
Общо: 480-540лв
SST 100 лв

p0ck0, burgas 25 liked this post
SevenSlavicTribes no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2016, 07:35 AM   #46
canis_bg
Registered User

canis_bg's Avatar

Likes (Received): 179

Пишете и мен с 50€ супер идея!

p0ck0 liked this post
canis_bg no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2016, 09:07 AM   #47
_VADER_
Registered User

Likes (Received): 1

50 лв.

p0ck0 liked this post
_VADER_ no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2016, 12:41 PM   #48
lud_umora_nema
No Rest for the Wicked

Likes (Received): 372

Относно името - имайте предвид вероятността рано или късно да го споменават по медиите.
Морско око е супер име в случая.

Относно събирането на пари - МОЕТО мнение е: колегата p0ck0 прави една разплащателна сметка в банка по негов избор и който иска ги превежда по банков път, който иска се среща с него и му предава парите лично. Аз лично парите мога само по банков път да преведа. Предимството на банковата сметка е тъй като паричните транзакции по закупуване, ремонти(не дай си боже), застраховки и т.н. ще са може би главно с чужбина, ще стават лесно и бързо.
Но може би колегите от софийския форум могат да споделят опит в тази насока.

P.S. Това е мое лично мнение. Опитвам се да бъда конструктивен.
Old February 2nd, 2016, 01:09 PM   #49
LuXoR40
Registered User

LuXoR40's Avatar

Likes (Received): 1248

И аз съм за идеята и ще се включа (може би с 50лв.)

Аз отскоро се зарибих по тази джаджа и обмислям да си я взема. Я спецовете да споделят мнение - може пък и такова да вземем - https://www.lily.camera/

Иначе като цяло, ако се очаква скоро някакъв нов модел, по-ниска цена и т.н. може и да се поизчака, защото точно на този етап няма много интересни неща за снимане край Варна - имам предвид проекти.

varnenche, p0ck0 liked this post
LuXoR40 no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2016, 02:35 PM   #50
j.rachev
Registered User

Likes (Received): 50

Здравейте!

Аз от известно време следя форума и днес най-накрая реших да се регистрирам. Радвам се, че първият ми пост ще бъде точно в тази тема Та така де.. и аз съм готов да се включа с 50-тина лв за общото благо.

Също така смятам, че "Морско око" е много добро име за машинката

Last edited by j.rachev; February 2nd, 2016 at 03:14 PM.
j.rachev no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2016, 02:59 PM   #51
varnenche
boyanov

varnenche's Avatar

Likes (Received): 88

Quote:
Originally Posted by LuXoR40 View Post

Аз отскоро се зарибих по тази джаджа и обмислям да си я взема. Я спецовете да споделят мнение - може пък и такова да вземем - https://www.lily.camera/

Иначе като цяло, ако се очаква скоро някакъв нов модел, по-ниска цена и т.н. може и да се поизчака, защото точно на този етап няма много интересни неща за снимане край Варна - имам предвид проекти.
Това поне до август няма да е на пазара
Old February 2nd, 2016, 03:34 PM   #52
momchilg
Арманли, Асково, Хасвалт

momchilg's Avatar

Likes (Received): 27878

Quote:
Originally Posted by LuXoR40 View Post

Това е дрон за селфита, няма дистанционно, има само тракер, към който лети и снима.

Да напиша малко за фантомите, по-специално за Фантом 3

В момента има 4 версии на Фантом 3

1. Най-скъпия Phantom 3 Pro (моят е такъв) - голям обхват на дистанционното - 2 км теоретично, в градовете около 1 км, извън града съм летял на 4,4 км. Видео сриминга към телефон/таблет е 720p с битрейт 10mbps. Най-добрата камера -Снимки - edit 12 mpx, видео в 4к с 30 каъра в сек. Има 1920x1080 с 60 кадъра сек. Зарядното е голямо - 100W - батерията се зарежда за час. Има сонар и втора камера (VPS), чрез които може да лети в затворени помещения без GPS/Glonass. В комплeкта има 16гб карта.

2. Следващият по цена - Phantom 3 Adv (такъв е форумния дрон, който не е само Софийски, аз съм снимал и на други места) Дистанционното е същото като на Pro версията. Видео стриминга е 720p, но е ограничен до 2 mbps (разликата се забелязва, ако се ползват очела за FPV). Камерата е малко по-слаба - снимки edit 12 mpx, видео 2,7к с 30 кадъра в сек, 1920x1080 с 60 кадъра сек. Зарядното е 57W. Има сонар и втора камера (VPS), чрез които може да лети в затворени помещения без GPS/Glonass. В комплeкта има 16гб карта.

3. Phantom 3 4K - не препоръчвам. Основна разлика с предните 2 модела - Намален обхват на дистанционното (макс 1000м, в града - 500 м). Има същата камера като на Pro версията, Видео стриминга се предава по Wifi от дрона към таблета/телефона (малък обхват). Има сонар и втора камера (VPS), чрез които може да лети в затворени помещения без GPS. Не поддържа Glonass сателити, не може да зависва толкова неподвижно като предните 2 модела. В комплeкта има 16гб карта.

4. Phantom 3 Standart - "бюджетен" фантом 3 (цена с доставка от Англия 599 евро) - Дистанционно и видео само по Wifi, обхват 400-500м, в града 200 м. Камера като на Adv модела. Няма VPS, няма Glonass, поддържа само GPS. В комплeкта има 8гб карта.

За Inspire 1/1 PRO - само хубави неща. Лошото нещо е цената 5 000- 15 000 лв.

За други марки (3DR Solo) или за Phantom 1/2 нямам наблюдения.

Разликата в ревизиите v.1/v.2 Горе - новата версия: нови мотори, подсилен корпус. Доло - старата версия

fellix, rbop, kraxx, j.rachev, Болярин and 3 others liked this post

Last edited by momchilg; February 2nd, 2016 at 04:12 PM.
momchilg no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2016, 04:04 PM   #53
chevyvolt
Registered User

chevyvolt's Avatar

Likes (Received): 27203

Едно уточнение - камерите са 12 мегапиксела, не 14. Правят снимки, които са с точни размери 4000 на 3000 точки.

Относно събирането на парите, аз и Dragger ги събирахме на ръка, през Пейпал, Ипей и по банков път: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1801687

momchilg, rbop, p0ck0, the dogi liked this post
chevyvolt no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2016, 07:57 PM   #54
D.Iv
Registered User

D.Iv's Avatar

Likes (Received): 6050

$ 30 от мен

p0ck0 liked this post
D.Iv no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2016, 01:07 AM   #55
p0ck0
Registered User

p0ck0's Avatar

Quote:
Originally Posted by j.rachev View Post
Здравейте!

Аз от известно време следя форума и днес най-накрая реших да се регистрирам. Радвам се, че първият ми пост ще бъде точно в тази тема Та така де.. и аз съм готов да се включа с 50-тина лв за общото благо.

Също така смятам, че "Морско око" е много добро име за машинката
Добре дошъл

Виждам, че се наблюдава ентусиазъм и интерес към идеята и за момента съм умерен оптимист за нейното осъществяване. По предварителните заявки, се приближаваме до целевия бюджет. В сряда, след новия репортаж от стадиона, ще актуализирам списъка и ще обявя официални методи и координати за събирането на парите. Ще предложа няколко варианта, за да може всеки да използва най-удобния за себе си.

Бих искал още малко хора да споделят идеите си за модел и марка. За мен, най-удачния вариант си остава Phantom 3 Advanced, към който се бях насочил още в началото. По-рано изказах мнение, също като @momchilg, че не намирам за удачен варианта с Phantom 3 4K, а Phantom 3 Professional е вече доста скъпичък. Иначе след отправени запитвания до 2-3 български сайта, предлагащи фантоми, научих, че се очаква в скоро време да приключи промоцията на DJI, която тече в момента по случай 10-годишнината им. От единия сайт ми казаха, че очкват това да се случи "скоро", а от другия "може би до 19-ти февруари". Надявам се да грешат и да е по-дълъг срока на намаленията.

Quote:
Originally Posted by chevyvolt View Post
Едно уточнение - камерите са 12 мегапиксела, не 14. Правят снимки, които са с точни размери 4000 на 3000 точки.

Относно събирането на парите, аз и Dragger ги събирахме на ръка, през Пейпал, Ипей и по банков път: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1801687
Снощи почнах да ви чета темата от самото начало и до момента съм някъде около "Христос воскресе"

Astimar, rbop liked this post
Old February 3rd, 2016, 01:21 AM   #56
p0ck0
Registered User

p0ck0's Avatar

Quote:
1. Най-скъпия Phantom 3 Pro (моят е такъв) - голям обхват на дистанционното - 2 км теоретично, в градовете около 1 км, извън града съм летял на 4,4 км.
Направи ми впечатление посочения от теб обхват и разликата с тези, които са посочни в официалния сайт на DJI:
Quote:
Video Transmission Distance
CE: 3500 m
FCC: 5000 m (unobstructed and no interference)
Тоест, за Европа теоретичния би трябвало да е 3,5км, а не 2. Имаш ли идея от къде идва разминаването между официалния сайт и българските?
Old February 3rd, 2016, 10:37 AM   #57
chevyvolt
Registered User

chevyvolt's Avatar

Likes (Received): 27203

Това е свръх относително. Отначало го обявяваха като 2 км, но после видяха, че има хора с постижения от 3-4 км и сложиха това разстояние. Реално в градовете пада и до 400-500 метра. В околностите на града, може да разчиташ на 1-1.5 км. Зависи от това колко рутери, безжични линкове на оператори и т.н. има в района на 2.4 гигахерца.

the dogi, p0ck0 liked this post
chevyvolt no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2016, 11:58 PM   #58
p0ck0
Registered User

p0ck0's Avatar

Днес не ми остана време да напиша нещата, които бях запланувал. Това ще го свърша утре на работа
За сметка на това, успях да свърша нещо по-важно. Сигурно сте забелязали, че заявената от мен сума е плаваща. И това от което зависи е ето тази обява. Пуснал съм я днес и ако успее да се намери(или да намерите) купувач, средствата ще ги добавя към моя дял, като евентуално с тази добавена сума, би могло да се закупи още една батерия.
Old February 4th, 2016, 02:52 PM   #59
p0ck0
Registered User

p0ck0's Avatar

За да повдигна малко духа, ще обявя една добра новина. Днес ми се обади един софиянец за обявата, която бях публикувал и утре пращам нещата по куриер. Това означава, че в понеделник ще имаме още едни 300лв, които ще добавя, с което стартовата ми сума става 1300лв. Ако повечето от заявилите интерес и желание да се включат спазят думата си, мисля че няма да има никакъв проблем да се закупи един DJI Phantom 3 Advanced + допълнителна батерия и нужните консумативи.

Затова смятам да предложа официални координати за набирането на нужната сума.

Вариант 1
Пощенски паричен превод по Еконт от офис до офис
Таксата е 1,2% върху стойността на превода
За получател посочвате моите данни - Ростислав Сербезов; моб. тел.:0886024771
до следния офис на Еконт:
9009 Варна Технически университет
кв. Васил Левски, ул. Народен юмрук №3

Вариант 2
По банков/електронен път към следната сметка на банка ДСК:
IBAN:BG84STSA93000011096445
Получател: Ростислав Сербезов

Вариант 3
На ръка(само за Варна)
Пишете ми тук или във Facebook: Рос Ко(Rostislav Serbezov)
или ми звъните на 0886/024771 за да се уточним за дата, час и място на срещата

Вариант 4
През paypal за следния email адрес:
[email protected]

При нужда, може да добавя и други.

*Списък с участниците и събраните средства, както и разходите по закупуването и поддръжката на "птичката", може да намерите на този публично достъпен адрес: ЦЪК
Моля, всеки който реши да се включи в начинанието и изпрати пари, да ми пише тук или в "клюкарника" за да бъде добавен в списъка и да бъде отразено неговото участие!

SevenSlavicTribes, language liked this post

Last edited by p0ck0; February 4th, 2016 at 11:47 PM.
Old February 4th, 2016, 03:09 PM   #60
T_CH
Registered User

Likes (Received): 993

И аз бих се включил с малка сума, но в евро. Ако направя превод към сметката в ДСК ще се превалутира ли сумата автоматично ?

p0ck0 liked this post
T_CH está en línea ahora   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules