daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old October 17th, 2017, 08:48 PM   #15561
Gjin Tonikaj
Zog shqiptari
 
Gjin Tonikaj's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Großherzogtum Baden
Posts: 5,445
Likes (Received): 5196

Quote:
Originally Posted by BrankoMerxhani View Post
Projekt shume i mire, shpresoj shume qe ka me u realizu deri ne fund. E vecanerisht koncepti "Park + Ride" po me pelqen shume; vecse shpresoj qe ka me iu bashkangjit edhe ndonje koncept i biletimit per ata qe vijne jasht Prishtines qe ia vlen me parku aty veturen e me vazhdu me autobus. Perkrah kesaj komuna duhet te kete kujdes qe autobusat te jene te rregullt dhe efikas, perndryshe qytetaret shpejt e humbin interesimin per perdorimin e tyne.
__________________
Iu qit Zoti fare!
Gjin Tonikaj no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2017, 12:35 AM   #15562
Nolt
Self-determination
 
Nolt's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: Therandë - Slloveni
Posts: 3,556
Likes (Received): 1612

Quote:
Originally Posted by Battlefield View Post
Ti s'koke n'veti sot. Qysh nuk eshte kunder rregullave kur ne threadin e Projekteve te Prishtines paraqitet propaganda parazgjedhore e nje partie politike? Lexoji rregullat edhe njehere:
Chill dude, lol.

Reklamim i pamiratuar eshte tjeter sen, reklama eshte tjeter gjo sesa ni postim per nje projekt qe eshte ne kuader te zgjedhjeve ne temen e projekteve per Prishtinen.

Ky lloj rregull nuk eshte i definum. Ti munesh me interpretu qysh ta don qefi, po n'kete rast nuk e ndalon kete postim. Na duhet interpretimi nga Gjykata, patjeter.
__________________
Nolt no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2017, 03:50 AM   #15563
Dardania
Registered User
 
Dardania's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Prishtinë
Posts: 620
Likes (Received): 62

Ky projekt i komunes dhe reakcioni i disa njerzve, na tregon shume mire sa ja don met vertet te miren Qytetit
nuk mundet dikush me than jam dashamires i filan qytetit, nese te mirat i vijn vetem nga filan partia.
Mua nuk me pengon nese ben ndonj projekt funksional dhe natyrisht te pranueshem pernga cmimi ndonje parti
cilado qoft ajo.

Por ka shume shume shpirt lige e shpirt zi ketu, ka njeri ne kit forum qe i pelqen artikulli apo mendimi qe jep ndonjeri nga anetaret ketu, por nuk ja jep pelqimin LIKE vetem sepse e din se ai/ajo eshte e percaktuar ne nje parti tjeter.

ky eshte realiteti.
Dardania no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2017, 09:07 AM   #15564
Battlefield
Born To Win
 
Battlefield's Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 1,623
Likes (Received): 655

Quote:
Originally Posted by Nolt View Post
Chill dude, lol.

Reklamim i pamiratuar eshte tjeter sen, reklama eshte tjeter gjo sesa ni postim per nje projekt qe eshte ne kuader te zgjedhjeve ne temen e projekteve per Prishtinen.

Ky lloj rregull nuk eshte i definum. Ti munesh me interpretu qysh ta don qefi, po n'kete rast nuk e ndalon kete postim. Na duhet interpretimi nga Gjykata, patjeter.
Ajo ishte reklame, pike. Ai "projekt" poshte e kishte fusnoten e fushates parazgjedhore te Shpendit "Jepi krahe Prishtines" qe do te thote se ishte propagande e lodhet qe tentohej me u shit si "projekt".
__________________
Only Judge Can God Me!!!
Battlefield no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2017, 09:09 AM   #15565
Battlefield
Born To Win
 
Battlefield's Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 1,623
Likes (Received): 655

Quote:
Originally Posted by Dardania View Post
Por ka shume shume shpirt lige e shpirt zi ketu, ka njeri ne kit forum qe i pelqen artikulli apo mendimi qe jep ndonjeri nga anetaret ketu, por nuk ja jep pelqimin LIKE vetem sepse e din se ai/ajo eshte e percaktuar ne nje parti tjeter.

ky eshte realiteti.
Jo. Realiteti eshte se ai debilli qe e ka udheheq Prishtinen per 4 vite ka pas mundesine me bo mrekullira me kete qytet po ne fund eshte kufizu ne kifle, kungja edhe nderrim te sijalicave. E tash? Tash na paraqet projekte qe kishe ka mi realizu kur e dijme kapacitetin dhe vullnetin e tij per me realizu projekte te medha.

Nje njeri qe ka deshtu rraste ne mandatin e pare, nuk ka cka na shet ma pordhe, e dijme sa dhe cka mundet me bo, kot lodhen propaganduesit e tij (perfshi edhe ata ne forum).
__________________
Only Judge Can God Me!!!
Battlefield no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2017, 02:48 PM   #15566
Dardania
Registered User
 
Dardania's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Prishtinë
Posts: 620
Likes (Received): 62

Nejse - une tjeter cka parashtrova ne shkrimin tim. Po nejse0
Dardania no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 01:35 AM   #15567
DyKikiriki
Registered User
 
Join Date: May 2016
Posts: 148
Likes (Received): 76

mos u cuditni me battlefield, ky njeri na folke cdo dite per politike ne vitet e fundit ne kete forum, kurse tash po sheh pas secilit koment "porpagande".

Nuk eshte i interesuar ne debat te sinqerte. I ka pelqyer Isa Mustafa, i cili e coj prishtinen ne kollaps me ndertime pa leje, kurse spo mundet me duru Shpendin, i cili i ndali ato ndertime dhe permbushi premtimet qe iu dha qytetarve ...... sado te vogla apo te medha qe jane.

Shihet sa eshte i interesuar per Prishtinen ky njeri.
__________________

Dardania liked this post
DyKikiriki no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 02:06 AM   #15568
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 6,807
Likes (Received): 4158

Quote:
Originally Posted by DyKikiriki View Post
Nuk eshte i interesuar ne debat te sinqerte. I ka pelqyer Isa Mustafa, i cili e coj prishtinen ne kollaps me ndertime pa leje, kurse spo mundet me duru Shpendin, i cili i ndali ato ndertime dhe permbushi premtimet qe iu dha qytetarve ...... sado te vogla apo te medha qe jane.
Cfare debati i sinqerte? Si mund te kete debat te sinqerte me njerez trushperlare qe thone se Shpendi i permbushi premtimet .

Cfare premtimesh qenkan keto (perpos filozofise boshe)? Nese ka permbushur premtime qe nuk kane te bejne me infrastrukture dhe problematika te prekshme per qytetarin, ateher per cfare behet fjale?.

Shpendi flet per gjera abstrakte dhe arritje imagjinare dhe nga ana tjeter KRYEQYTETI eshte ne gjendje te mjerueshme ku mungon dhe mirembajtja e objekteve ekzistuese. 4 vjete ne pushtet dhe as mbikalimin tek shkolla Ali Sokoli dhe shkallet ne Arberi por edhe sheshet e tjera ne pergjithesi nuk i ka mirembajtur, se per te ndertuar gje vepra publike nuk behet fjale.

Me Shpendin ka vetem degradim dhe asgje tjeter.
__________________
“Religion is a by-product of fear. For much of human history it may have been a necessary evil, but why was it more evil than necessary? Isn’t killing people in the name of god a pretty good definition of insanity?”
― Arthur C. Clarke

Llapi 1, Driti_London liked this post
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 10:20 AM   #15569
Gjin Tonikaj
Zog shqiptari
 
Gjin Tonikaj's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Großherzogtum Baden
Posts: 5,445
Likes (Received): 5196

Quote:
Originally Posted by Dorado. View Post
Cfare debati i sinqerte? Si mund te kete debat te sinqerte me njerez trushperlare qe thone se Shpendi i permbushi premtimet .

Cfare premtimesh qenkan keto (perpos filozofise boshe)? Nese ka permbushur premtime qe nuk kane te bejne me infrastrukture dhe problematika te prekshme per qytetarin, ateher per cfare behet fjale?.

Shpendi flet per gjera abstrakte dhe arritje imagjinare dhe nga ana tjeter KRYEQYTETI eshte ne gjendje te mjerueshme ku mungon dhe mirembajtja e objekteve ekzistuese. 4 vjete ne pushtet dhe as mbikalimin tek shkolla Ali Sokoli dhe shkallet ne Arberi por edhe sheshet e tjera ne pergjithesi nuk i ka mirembajtur, se per te ndertuar gje vepra publike nuk behet fjale.

Me Shpendin ka vetem degradim dhe asgje tjeter.
[Ironi on] E ti po e din prej Tirane se çka ka realizu e çka jo Shpend Ahmeti? Ku po e mer ti te drejten me fol per Prishtinen, kur nuk jeton ketu, e po i mer qytetaret e ketij qyteti ne qafe tuj manipulu me te verteten?[Ironi off]

Ku eshte Battlefield me shoke me denu kete nderhyrje flagrante nga jashte?!
__________________
Iu qit Zoti fare!
Gjin Tonikaj no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 11:23 AM   #15570
natedhedite
Registered User
 
natedhedite's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 931
Likes (Received): 262

Ironi, qironi, por botha e jote ne gjermani dhe botha e jeme ne angli nuk jemi tu 'vujt' nga idiotet qe e kan kap shtetin. Duke fillu nga patriotet fallc te VVs deri tek patriotet 'kriminel' te PDK-s.
natedhedite no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 12:22 PM   #15571
Gjin Tonikaj
Zog shqiptari
 
Gjin Tonikaj's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Großherzogtum Baden
Posts: 5,445
Likes (Received): 5196

E une kokna fajtori qe kosovaret jane tuj vujt?! Ne qofte se ka mbet vec ne mu puna, koka leht me zgjidhe kete problem
__________________
Iu qit Zoti fare!
Gjin Tonikaj no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 12:24 PM   #15572
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 6,807
Likes (Received): 4158

Quote:
Originally Posted by Gjin Tonikaj View Post
[Ironi on] E ti po e din prej Tirane se çka ka realizu e çka jo Shpend Ahmeti? Ku po e mer ti te drejten me fol per Prishtinen, kur nuk jeton ketu, e po i mer qytetaret e ketij qyteti ne qafe tuj manipulu me te verteten?[Ironi off]

Ku eshte Battlefield me shoke me denu kete nderhyrje flagrante nga jashte?!
Fike e ndize ironine sa te duash realitetin nuk e ndryshon dot.

Mua me vjen keq pra flas sepse e mbaj mend kete teme para 4 vjetesh qe kishte pakrahasimisht me shume postime mbi zhvillimet infrastrukturore se sa sot. Sot cfare te thuash, eshte plot me mbeshtetes te Shpendit qe flasin per permbushje premtimesh, se cfare premtimesh, kur realiteti thote ndryshe.

Te kishte pasur projekte infrastrukturore te realizuara nuk do ta kishin humbur rastin mbeshtetesit e Shpendit ti postonin sot plot krenari ketu. Por jo, ju ka mbetur vetem retorika boshe e nje kryetari te deshtuar.

Disa thone qe nuk ka premtuar realizim projektesh infrastrukturore por thjesht mireqeverisje. Me falni po si mund te zgjidhet nje person kryetar komune vetem me premtime te tilla kur kryeqyteti nevojat kryesore i ka ne infrastrukture! Eshte absurditet.

P.S Ne kohen e teknologjose dhe informacionit paska akoma njerez qe pyesin ku e din ti. Une dhe ti po komunikojme nga dy shtete te ndryshme dhe kjo nuk duket pengese. Kur nuk keni argumenta beni pyetje te tilla...
__________________
“Religion is a by-product of fear. For much of human history it may have been a necessary evil, but why was it more evil than necessary? Isn’t killing people in the name of god a pretty good definition of insanity?”
― Arthur C. Clarke

Driti_London liked this post
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 03:09 PM   #15573
DyKikiriki
Registered User
 
Join Date: May 2016
Posts: 148
Likes (Received): 76

Quote:
Originally Posted by Dorado. View Post
Cfare debati i sinqerte? Si mund te kete debat te sinqerte me njerez trushperlare qe thone se Shpendi i permbushi premtimet .

Cfare premtimesh qenkan keto (perpos filozofise boshe)? Nese ka permbushur premtime qe nuk kane te bejne me infrastrukture dhe problematika te prekshme per qytetarin, ateher per cfare behet fjale?.

Shpendi flet per gjera abstrakte dhe arritje imagjinare dhe nga ana tjeter KRYEQYTETI eshte ne gjendje te mjerueshme ku mungon dhe mirembajtja e objekteve ekzistuese. 4 vjete ne pushtet dhe as mbikalimin tek shkolla Ali Sokoli dhe shkallet ne Arberi por edhe sheshet e tjera ne pergjithesi nuk i ka mirembajtur, se per te ndertuar gje vepra publike nuk behet fjale.

Me Shpendin ka vetem degradim dhe asgje tjeter.

ndoshta je i vetmi njeri qe spo i din premtimet e Shpendit, me duket qe gjith Shqipetart kane degju per ato 12 premtime deri tash. Bile edhe ai po i permend pas 4 viteve ato premtime qe i dha dhe po thote qytetarve me i kontrollu a i ka permbush ato. Ai po thote qe i ka permbush 11 e gjysme, po ia len fajin Avdullah Hotit dhe PDK-se per mospermbushjen e premtimit te dymbedhjete. Qytetart mund ta kontrollojn a i ka permbush a jo dhe vota do e tregon.
Por ti natyrisht i dine gjerat me mire
Edhe ne keto zgjedhje po ofrojn premtime te cilat qytetari mund ti kontrolloj pas 4 viteve a jane permbush apo jo, por ato qenkan "filozofi boshe".
Ti je njeri i asfalltit, per ty nuk jane impresionuese gjera si reduktimi i korupsionit dhe rritja e rregullit. Por edhe per njerz si ty kane bere gjera. Nese kqyret me kilometra, kane shtruar me shume rruge se cdo qeveri me pare ne Prishtine. Kane lidhur disa katunde qe kur skan pas rruge me Prishtine. Edhe pse kjo ska qene as premtim e as fokus i kesaj qeverie.

Ty te kane pelqyer kriminelat qe premtojne qindra mija vende te punes dhe harrojn ato premtime 2 minuta pasi i fitojne zgjedhjet. Dhe pastaj e shkaterrojne qytetin duke lejuar ndertime pa fund.... dhe pasurohen duke lejuar ate.

Une i thash edhe battlefield dhe po te thome edhe ty: ose je fanatik partiak ose je thjesht budall, mundesi tjeter nuk po shoh, me vjen keq.

Degradimi i Prishtines duhet te jete i papare, aq shume sa qe po merre edhe me shume vota se para 4 viteve Vetevendosja .... po pritet qe te fitoj shumicen ne raundin e pare.
__________________

Soothsayer liked this post
DyKikiriki no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 03:15 PM   #15574
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 2,845
Likes (Received): 2439

@Dykikiriki,mire,ti e paske mire!
A po ma permend vetem nje premtim te Shpendit qe e ka permbush?!
Cilindo nga 12 premtimet e tij!
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 03:44 PM   #15575
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 6,807
Likes (Received): 4158

Quote:
Originally Posted by DyKikiriki View Post
ndoshta je i vetmi njeri qe spo i din premtimet e Shpendit, me duket qe gjith Shqipetart kane degju per ato 12 premtime deri tash.
I di premtimet e Shpendit por dhe sikur mos ti dija jeni ju mbeshtetesit e verber qe i propagandoni ketu si arritje. Premtime me impakt te parendesishem per kryeqytetin, me shume filozofi dhe abstraktizem, kur nga ana tjeter vuan nga mungesa e infrastruktures.

Quote:
Originally Posted by DyKikiriki View Post
Edhe ne keto zgjedhje po ofrojn premtime te cilat qytetari mund ti kontrolloj pas 4 viteve a jane permbush apo jo, por ato qenkan "filozofi boshe".
Po kur premton ajer te fresket dhe jo impenjime per te investuar ne infrastrukture ashtu eshte.

Zgjidhja per trafikun urban ishte premtuar qe ne 2013 tani riperseritet.

https://www.vetevendosje.org/Al/aksi...-ne-prishtine/

Quote:
Originally Posted by DyKikiriki View Post
Ti je njeri i asfalltit, per ty nuk jane impresionuese gjera si reduktimi i korupsionit dhe rritja e rregullit.
Nuk kam pare kryeqytet qe te zhvillohet me fjale por me infrastrukture. Asfalti shume mire kur shtrohet nese qyteti ka nevoje per rruge.

Quote:
Originally Posted by DyKikiriki View Post
Une i thash edhe battlefield dhe po te thome edhe ty: ose je fanatik partiak ose je thjesht budall, mundesi tjeter nuk po shoh, me vjen keq.
Une jam mbeshtetes i VV-se dhe kam qene dhe i Shpendit poashtu. U zhgenjeva tmerresisht nga shpendi me mospunen e tij dhe propaganden qe fyen inteligjencen e cdokujt perkunder realitetit.

Quote:
Originally Posted by DyKikiriki View Post
Degradimi i Prishtines duhet te jete i papare, aq shume sa qe po merre edhe me shume vota se para 4 viteve Vetevendosja .... po pritet qe te fitoj shumicen ne raundin e pare.
Eshte vote per subjektin politik VV-ne jo per Shpendin dhe arritjet e tij imagjinare. Beje dallimin. Nese per VV do te kandidonte nje lope ose gomar elektorati do ta votonte kafshen si perfaqesues i VV pavaresisht kapaciteteve te ketyre te fundit. Elektorati largpames e jep voten me parimin se ''ky eshte i partise time'' dhe kete do te votoj, pike .
__________________
“Religion is a by-product of fear. For much of human history it may have been a necessary evil, but why was it more evil than necessary? Isn’t killing people in the name of god a pretty good definition of insanity?”
― Arthur C. Clarke

Llapi 1 liked this post
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 04:01 PM   #15576
YH-AK
Registered User
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 122
Likes (Received): 42

Une vazhdoj ta perseris se nqs mendoni qe shpendi ka qen i suksesshem, shiko plan buxhetit e 3 viteve te fundit. Kaq e thjesht eshte. Shiko ca ka planifiku dhe ca ka permbush.
Kta te vv mund te thone qe ai nuk ka pas ne plan rruget ather pse i paska planifiku?
Mund te thone qe si ka pas ne plan shkollat per ket mandat. Pse i paska planifiku?
Kta munden me than qe e ka pas ne plan sistemin urban. Ateher pse asnje korsi autobusash(bus lane) ne qytet? Pse asnje pritore e ndertume? Dhe me rendishme pse nuk u be njeher plani i mobiliteti dhe pastaj te shikohen linjat dhe cfar dhe sa autobusa duhen? (ktu e perdorin jusifikin qe kshtu ka than Berzh)
Nqs thoni qe shpendi ka pas ne plan shendetsin ateher pse nuk i ndertoi ato QMF qe i ka pas ne buxhet te planifikuara?
Platon e kurrizit dhe 2 trotuar nuk mundi me i perfundu.

Per me ja u permbledh: Nuk po them ca thot LDK, PDK etj, po them ca vet shpendi ka thene qe do bej.
__________________

JMBasquiat, Battlefield, Driti_London liked this post
YH-AK no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 04:02 PM   #15577
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 2,845
Likes (Received): 2439

Ky zotri shreku e gjeti buxhetin 69 milione euro ne vitin 2013 dhe pas 4 viteve ne vend se me rritjen e vazhdueshme qe kishte buxheti,tani te arrinte ne afer 100 milione ai e solli ne 62 milione euro!

Nga 33 milione euro per investime kapitale e solli ne 16 milione euro pas 1 viti dhe tash 26 milione pas 4 viteve,bile ne nje nga emisionet televizive ankohej se kishte shume buxhet per investimet kapitale dhe se do te duhej te kishte me shume per paga dhe meditje!

Ai se fundmi u shpreh edhe kunder zgjerimit te rruges per Veternik ne 4x4 sepse thonte se prape do hyjne ne rruget e qytetit me 2x2,dhe se ishte investim i deshtuar!

1 plato dhe dy trotuare,cfare jane gjerat me te prekshme te qeverisjes se tij ende nuk kane perfunduar dhe edhe sot vazhdojne punimet!!!

Premtoi qe do ta ndalen ndertimet pa leje,dhe cfare beri?!Thjesht i legalizoi ato! Pra nuk ka asnje ndryshim ne menyren e ndertimit(pa gjelberim,pa parkingje pa asnje kritere) thjesht ato qe deri dje cilesoheshin jo legale ky i legalizoi dhe tash ata jane te qete!Premtim i mbajtur!
Asnje plan rregullative i permisuar,ndryshuar apo i bere nga fillimi,asnje...0,te gjitha jane ne fuqi ato te meparshmet!
Ai s'mund te thote se eshte bllokuar ketu se ai se ka propozuar asnjehere kete!
Thjesht fjale,fjale,vetem fjale "do tebejme me nje studio nderkombetare planin per qendren 1 dhe 2,Lagjen Emshir...." por asgje ne realitet!

Pastaj ai mund ti beje edhe 100 premtime,te tipit "1.Ne Prishtine do mbillen 100 peme,2.do qendisim garnitura,3.do japim kifle...." dhe te thote se i kame permbushur te gjitha premtimet por sa realisht mjaftojne premtimet e tij per nje kryeqytet qe ne 4 vitet e ardhshme (pas miratimit te ligjit) do kete buxhet prej afer 380 milione euro(si mandat) dhe qe me donacione nga jashte dhe grante ekstra nga qeveria arrin ne afer 500 milione euro!
Sa jane te mjfatueshme ato premtimet e tij!
Une e kuptoj se ato idete si te Selim Pacollit jane fantazi,dhe as qe kerkoje prej kandidateve te thone se Prishtinen per 4 vite do e bejme Londer,Paris apo Dubai por te me thuhet sot mua,ne vitin 2017 se premtimet kryesore per kryeqytetin tim do jene disa fusha basketi,disa vijezime te trotuareve si vendparkingje(jo ndertimet e reja te parkingjeve)...eshte vertete per te ardhur keq per kete qytet si ka mbet!

Edhepse thene te drejten edhe ato premtimet modeste(e me pergjithesime) qe i ka bere para 4 viteve nuk i ka permbushe!

Dhe po,pajtohem me @Dorado qe ai votohet si Vetevendosje e jo si Shpend,se ai e ka pase edhe nje test sa ishte me fer-in dhe e dime si ka perfundu aty?!
__________________

Driti_London liked this post

Last edited by Llapi 1; October 19th, 2017 at 04:12 PM.
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 10:50 PM   #15578
Rrenimi
Registered User
 
Rrenimi's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 603
Likes (Received): 79

Tuj kesh nje dynja me neve... thu qe jan ka na japin me hanger dhe pi. Kta gjepat e vet tuj fry dhe na ti thy dhamt... haj me det haj me det ku jemi... cilli do fiton ma i mir se shoqi nuk eshte... ta presim 22.10.2017 atere dihet pak mashum.
Rrenimi no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2017, 02:11 AM   #15579
Dardania
Registered User
 
Dardania's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Prishtinë
Posts: 620
Likes (Received): 62

Quote:
Originally Posted by natedhedite View Post
Ironi, qironi, por botha e jote ne gjermani dhe botha e jeme ne angli nuk jemi tu 'vujt' nga idiotet qe e kan kap shtetin. Duke fillu nga patriotet fallc te VVs deri tek patriotet 'kriminel' te PDK-s.

aha,, shume mire ti ne Angli qe qenke, shume nice,

Vllau jem jeton atje poashtu dhe mbase i mbaroj tudimet per aviacion, nje shok i tiji mbasi punoj dy vite ne angli (pra- mori pervojen e punes), sheteti i tij TURKIA e futi ne pune, tash punon ne Izmir.

Pra botha jote e botha e.... kjo tregon se poqese shteti i ben gjerat ne te miren e qytetarve te tij, natyrshem plot do te ktheheshin ne vendin nga i kan rrenjet, njeri nga ta lehtas mund te ishe edhe ti.

pra beju gjerave analize te gjer shikoj gjerat me te gjitha ngjyrat e tyre e jo Black&White.
Dardania no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2017, 02:13 AM   #15580
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 2,845
Likes (Received): 2439

@Rrebimi,ne parim ti e ki mire,secili nga ne ish kane ma mire me e shiku punen tone mos me u marr me politike,por kjo ndodhe ne shtet e zhvilluara si Gjermania qe ka plote qytetare qe nuk e dine kush eshte kryetar shteti apo komune,por kjo nuk ndodhe per arsyeje se gjermanet nuk interesohen,por per arsyeje se ata i kane zgjidhur problemet bazike,dhe tani krejt cka zhvillohet e mund te zhvillohet nga komunat/qeverite atje jane gjera luksi jo ne kuptimin e pare,por si zgjedhje luksi per infrastrukture,shkolla,kulture,shendetesi,sport....pra me shume ne gjera inovative!
Ketu te ne nuk ke si te mos merresh me politike kur asgje nuk eshte ne vendin e vet,asgje nuk eshte siq duhet,ndaj padyshim se dikund duhet kerkuarr llogari dhe dikund duhet bere kerkese e duhet shpresuar se do ta rregulloje!
Une per vete kame qene njeri ndoshta me apolitike nga te gjithe qe njohe,por ne shoqerine tonme qe perballet me problemet me bazike si papunesi,shendetesi,siguri....eshte e pamundur te mos merresh me politike!
Dhe kjo eshte e vertete,edhe ne nivel lokal,p.sh.nje qytetar i lagjes se Muhaxhereve ne Prishtine p.sh. e ka te pamundur te jete larg politikes e te mos merret me te,kur ai qe prej momentit qe zgjohet,del me veture,ne kembe me biciklete apo sido,udhetimi i tij permes kesaj lagje eshte si aventure,pa trotuare,pa rruge pa asgje...kurre nuk e din cfare te del pas 5m,ke gjithcka...taman si ne ato lojet e aventurave ne sony playstation!Si mund te jete ky qytetar apolitike kur deri ne pune te tij(lokacion mbrenda qytetit) bene 40min-1ore,qe ne kushte normale behet per 10 min?!Si mund te mos kerkoje shprese e te merret me politike ky qytetare qe nuk ka nje vend rekreativ a sportive ku te dal ta kaloje kohen e lire?!
Ku duhet te i kerkoje keto zgjidhje ai?!
Ne kushtet ne te cilat gjindemi ne si shoqeri,qendrimi yne indiferent ndaj politikes eshte i pamundur dhe mund te cilesohet si hipokrizi ose papergjegjesi qytetare!
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albanian, kosova, prishtina, pristina, projects, projekte, shqipëria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:47 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu