search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie > » Lublin

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 44 votes, 5.00 average.
Old September 13th, 2017, 08:39 PM   #4001
Sagle333
wpółdozła

Sagle333's Avatar

Likes (Received): 118

Quote:
Originally Posted by KrzychS View Post
Więc może zmieńmy wątek na: "[Lublin] Zdewastowane tereny zielone i rekreacyjne" ?
Generalnie to by się przydało zmienić nazwę wątku jeżeli chcemy tu prowadzić choć odrobinę poważnej merytorycznie dyskusji.
O ile większość prostego ludu wie co kto ma na myśli poprzez sformułowanie "tereny zielone" o tyle takie pojecie nie istnieje, a osoby trochę bardziej obeznane w dziedzinie zieleni przewracają oczyma czytając tytuł tematu.

Sponsored Links
Old September 14th, 2017, 09:31 AM   #4002
gelob
mów mi Gelo :)

gelob's Avatar

no właśnie zacytowane fotki z okolic PKS to nie ten wątek, ani to teren zielony ani rekreacyjny...

a tak serio porównanie żeby było uczciwe to porównujmy takie same okolice, nasz PKS ich PKS. Wtedy możemy dyskutować, a nie tak że to co u nas najgorsze zestawiasz z tym co u innych najlepsze.
gelob no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 09:50 AM   #4003
tobrze
Registered User

tobrze's Avatar

Location: Warszawa/Lublin/OstrówMaz./Płock/West Sussex/Toruń/Działy Grabowieckie
Likes (Received): 2046

Quote:
Originally Posted by gelob View Post
a tak serio porównanie żeby było uczciwe to porównujmy takie same okolice, nasz PKS ich PKS. Wtedy możemy dyskutować, a nie tak że to co u nas najgorsze zestawiasz z tym co u innych najlepsze.
Dżizas ile jeszcze będę tłumaczyć, że to nie jest porównanie jak wyglądają tereny zielone w obu miastach tylko próba zwrócenia uwagi na fatalny remont wokół pks w Lublinie. + przykłady jak może wyglądać zieleń po remontach. Ani nie byłem w całej Warszawie, ani nie pokazałem całej zieleni w L.
Litości! Macie coś napisać, to lećcie zróbcie zdjęcia, znajdźcie coś ciekawego, pokażcie problemy czy rzeczy pozytywne.
Inna sprawa, że mi się już ta zieleń przy pks-ie w Lublinie zaczęła podobać. Zmieniłem zdanie, to jest piękny teren. Warszawska zieleń jest obleśna. Już zakończmy ten temat. Wszystko jest ok.

Tymczasem w parku akademickim na drzewie ukazał się anioł
tobrze no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 10:18 AM   #4004
gelob
mów mi Gelo :)

gelob's Avatar

niestety dla tego drzewa to raczej anioł śmierci

tobrze, Spass liked this post
gelob no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 12:04 PM   #4005
Konstruktor
www.fotoradarmm.pl

Konstruktor's Avatar

Likes (Received): 6797

Quote:
Originally Posted by gelob View Post
no właśnie zacytowane fotki z okolic PKS to nie ten wątek, ani to teren zielony ani rekreacyjny...

Tylko, że to centrum miasta i największy przemiał ludzi

Jasne, że np. pod PKiN jest sodoma i gomora ale pokaż mi w Lublinie jakieś naprawdę z prawdziwego zdarzenia tworzenie skwerków i sadzenie roślin z wymianą nawierzchni ( a nie jakieś stawianie ławeczek przy Głębokiej, czy sadzenie kilku drzew między jezdniami) w centrum miasta. Pokaż mi inwestycję drogową w centrum miasta gdzie przy okazji remontu i przebudowy drogi zrobiono coś lepiej (zrobiono jakąś ciekawą roślinność, miejsca do odpoczynku itp. ) niż tylko równa nawierzchnia praktycznie zawsze jest status quo.

PS. Plac Litewski pomińmy.

Last edited by Konstruktor; September 14th, 2017 at 12:11 PM.
Konstruktor no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 12:20 PM   #4006
corn1996
Registered User

Likes (Received): 81

Ten temat jest od zieleni miejskiej i jak by się nie nazywał to do tego go wykorzystujemy. Chociażby dlatego, że taki wątek jest rzeczywiście potrzebny a na tym etapie bez sensu jest tworzenie oddzielnego wątku bo komuś nazwa nie pasuje.

To jest jeden z największych mankamentów prezydentury Żuka/aktualnego składu ZDiM. Z miasta zieleni ubywa przy okazji każdej inwestycji drogowej, nowe nasadzenia są karygodnie zaniedbywane i w niewłaściwych miejscach. Przydałaby się jakaś "zielona ofensywa" w mieście, bo niedługo Lublin utraci zaszczytny tytuł miasta "tonącego w zieleni".
corn1996 está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 01:33 PM   #4007
tobrze
Registered User

tobrze's Avatar

Location: Warszawa/Lublin/OstrówMaz./Płock/West Sussex/Toruń/Działy Grabowieckie

to racja. Jak zobaczyłem tą "zieleń" przy PKS to mnie szlag trafił jak można było takie coś odebrać.
Staram się robić, co potrafię, jakoś, nie wiem, poruszyć wrażliwość ludzi na to, dotrzeć do urzędników, żeby nam takiej tandety nie wciskali. Napisałem też zatem na szybko do Kuriera (po tym jak się pojawił temat tej nieszczęsnej ścieżki rowerowej).
http://www.kurierlubelski.pl/serwisy...nika,12478317/
Komentarze, że wystarczy przecież trawę posiać i będzie cacy. Ludzie nie czują, że coś można zrobić lepiej. W sumie mi się też zaczyna ta zieleń podobać
Old September 14th, 2017, 01:48 PM   #4008
Konstruktor
www.fotoradarmm.pl

Konstruktor's Avatar

Ale ludzie, którzy wolą coś lepszego niż tylko trawa, nie siedzą i nie komentują na Kurierze
Old September 14th, 2017, 09:19 PM   #4009
nikmin
z jondra prawactwa

nikmin's Avatar

Likes (Received): 3348

Zielen w miescie traktowana jest tak po macoszemu, ze niektorzy nie potrafia sobie wyobrazic, ze moze byc inaczej.

Ja podchodze do tego w ten sposob, ze poki jest kasa z unii a zuk jest dobry w organizowaniu jej wydawania, z daje mu kredyt zaufania. Kiedy w nastepnych perspektywach kasa sie sie skonczy a lublin nasyci inwestycjami, on albo inny jemu podobny ignorant i antyesteta mojego glosu nie dostanie.

Last edited by nikmin; September 14th, 2017 at 09:25 PM.
nikmin no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 11:22 PM   #4010
wssk8
Registered User

wssk8's Avatar

Likes (Received): 837

Ale co tu dyskutować na temat zieleni w mieście. Prawda jest taka, że mamy taką zieleń jakiej w większości oczekuje społeczeństwo. Niestety ale zdecydowana większość mieszkańców Lublina nie ma żadnego poczucia estetyki czy to w stosunku do chaosu reklamowego, zieleni czy kolorystyki w mieście. Wystarczy przejechać się po lubelskich osiedlach domków i podlubelskich wioskach. Projekty "pięknych" domków w przeróżnych kolorach a szczytem dbania o zieleń jest nasadzenie w koło domu tujek i zielony trawniczek pod oknami. I tak samo jest z inwestycjami miejskimi. Ważne żeby zrobić a estetyka tego wszystkiego? A kogo to interesuje? Każdy kto tutaj krytykuje tobrze za jego zdjęcia że niby nie są obiektywne to niech pokażę chociaż jedną miejską inwestycję w zieleń która nie trąci kiczem i jest zrobiona z jakimś pomysłem. Dlaczego w Lublinie problemem jest zrobienie małych płotków chroniących tereny zielone przed rozjeżdżaniem? Dlaczego problemem jest sadzenie krzewów przy drogach m.in. w pasach rozdziałów? Przecież dzięki takim nasadzeniom można by zrezygnować ze stawiania płotów w tych pasach rozdziałów które są szczytem estetyki. Problemem w mieście jest regularne koszenie trawników w sezonie. No ale tak zrobiliśmy za 50 mln zł Plac Litewski i tam zieleń mamy na poziomie do tego jeszcze dodajmy Saski i więcej nam już nic do szczęścia nie potrzeba. A no tak jeszcze park na Zawilcowej A co z parkiem Ludowym, Parkiem Bronowice? Co ze zwykłymi małymi, prostymi kwestiami żeby poprawić zwykłą estetykę najbliższego otoczenia? Przecież nowe krzewy, płotki przy trawnikach czy ogrodzenia drzew rosnących w centrum żeby miszczowie parkowania w nie nie wjeżdżali to jest promil pieniędzy z tych wszystkich miliardów które wydajemy w ostatnich latach na wszystkie inwestycje. Ale prawda jest taka, że ZDiM i prezydent nie widzą tego wszystkiego bo wiedzą że większości mieszkańców wystarczy to, że miasto zaleją betonem i asfaltem i każdy jest zadowolony. Przykre ale prawdziwe.

cinnek, reig, Spass, nikmin, pawelr and 1 others liked this post
wssk8 no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 11:59 PM   #4011
Sagle333
wpółdozła

Sagle333's Avatar

Ale, ale... co do tego co zostało wyczynione przy PKSie (konkretnie chodzi mi o to co przedstawił na swoich zdjęciach tobrze) miasto wiele o tych nasadzeniach nie myślało, a inicjatorem tej prowizorki był partacz nawierzchni pieszej i rowerowej, ktĆ³ry to nie mĆ³gł się wyrobić nawet po wiele przedłużonym terminie - nieprawdaż? A miasto z resztą pobłażliwie potraktowało owego robaczka i zgodziło się na jakieś tam nasadzenia w ramach przeprosin za zbyt długo przeciągający się remont.
Ja mam nadzieję, że ta prowizorka szybko zmarnieje (roślinki uschną i powstanie klepisko/błotnisko), a miasto się może za to weźmie trochę poważniej choćby z pomocą BO (ale lepiej nie), bo te obecne sam traktuje jako ekspresowe rozwiązanie tymczasowe.
Old September 15th, 2017, 12:14 AM   #4012
reig
FRL

reig's Avatar

Likes (Received): 741

Quote:
Originally Posted by wssk8 View Post
Ale co tu dyskutować na temat zieleni w mieście. Prawda jest taka, że mamy taką zieleń jakiej w większości oczekuje społeczeństwo. Niestety ale zdecydowana większość mieszkańców Lublina nie ma żadnego poczucia estetyki czy to w stosunku do chaosu reklamowego, zieleni czy kolorystyki w mieście. Wystarczy przejechać się po lubelskich osiedlach domków i podlubelskich wioskach. Projekty "pięknych" domków w przeróżnych kolorach a szczytem dbania o zieleń jest nasadzenie w koło domu tujek i zielony trawniczek pod oknami. I tak samo jest z inwestycjami miejskimi. Ważne żeby zrobić a estetyka tego wszystkiego? A kogo to interesuje? Każdy kto tutaj krytykuje tobrze za jego zdjęcia że niby nie są obiektywne to niech pokażę chociaż jedną miejską inwestycję w zieleń która nie trąci kiczem i jest zrobiona z jakimś pomysłem. Dlaczego w Lublinie problemem jest zrobienie małych płotków chroniących tereny zielone przed rozjeżdżaniem? Dlaczego problemem jest sadzenie krzewów przy drogach m.in. w pasach rozdziałów? Przecież dzięki takim nasadzeniom można by zrezygnować ze stawiania płotów w tych pasach rozdziałów które są szczytem estetyki. Problemem w mieście jest regularne koszenie trawników w sezonie. No ale tak zrobiliśmy za 50 mln zł Plac Litewski i tam zieleń mamy na poziomie do tego jeszcze dodajmy Saski i więcej nam już nic do szczęścia nie potrzeba. A no tak jeszcze park na Zawilcowej A co z parkiem Ludowym, Parkiem Bronowice? Co ze zwykłymi małymi, prostymi kwestiami żeby poprawić zwykłą estetykę najbliższego otoczenia? Przecież nowe krzewy, płotki przy trawnikach czy ogrodzenia drzew rosnących w centrum żeby miszczowie parkowania w nie nie wjeżdżali to jest promil pieniędzy z tych wszystkich miliardów które wydajemy w ostatnich latach na wszystkie inwestycje. Ale prawda jest taka, że ZDiM i prezydent nie widzą tego wszystkiego bo wiedzą że większości mieszkańców wystarczy to, że miasto zaleją betonem i asfaltem i każdy jest zadowolony. Przykre ale prawdziwe.

niestety, dodajmy do tego jeszcze powszechne zdanie o Górkach Czechowskich: "a niech wreszcie uporządkują ten syf, przecież tam się chodzić nie da, niech zrobią chodniki i trawniki to będzie ładnie, co tam będą przeszkadzać te bloki" - mamy pełen obraz świadomości naszego społeczeństwa.
Ostatnio ze smutkiem stwierdziłem, że naprawdę dobrze zrobiona przestrzeń zielona w Lublinie w ostatnich latach to dachy Tarasów i CSK. Swoją rolę spełnia też Litewski, ale tam polega to na ładnie przystrzyżonym trawniczku.

--------------------------

"Kiedy przemawia złoto, elokwencja jest bezsilna' - Erazm z Rotterdamu m.in. o Górkach Czechowskich i SPP w Lublinie.

Last edited by reig; September 15th, 2017 at 12:59 AM.
reig no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 01:55 AM   #4013
Spass
Registered User

Likes (Received): 28

Quote:
Originally Posted by tobrze View Post
Ludzie nie czują, że coś można zrobić lepiej. W sumie mi się też zaczyna ta zieleń podobać
No bo przy takim syfie jak tam jest, równo skoszona, gęsta trawa to byłaby zmiana iście rewolucyjna. Tym bardziej, że trudno mi wskazać, gdzie przy drodze czy na skwerze jest w Lublinie ładna, gęsta, zieloniuchna trawa. Litewski pomińmy.
Spass no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 11:04 AM   #4014
KrzychS
Registered User

KrzychS's Avatar

Likes (Received): 562

Quote:
Ale co tu dyskutować na temat zieleni w mieście. Prawda jest taka, że mamy taką zieleń jakiej w większości oczekuje społeczeństwo. Niestety ale zdecydowana większość mieszkańców Lublina nie ma żadnego poczucia estetyki czy to w stosunku do chaosu reklamowego, zieleni czy kolorystyki w mieście. Wystarczy przejechać się po lubelskich osiedlach domków i podlubelskich wioskach.
Popełniasz klasyczny błąd współczesnych myślicieli. Dawniej było oczywiste, że wykształcona "mniejszość" jest od tego aby pokazywać i uczyć "większość". Słuchanie i uczenie się od mniej wykształconych ludzi jest raczej pozbawiona sensu, a na pewno szybko doprowadza do ... wyglądu COZL-a.
I nie jest to tylko problem Lublina.
Dlatego "miasto" w sprawie estetyki powinno tworzyć wartościowe kompozycje, aby społeczeństwo nasiąkało estetyką.
Tylko jak to zrobić jak w urzędach pracują przeciętniaki...
KrzychS no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 11:52 AM   #4015
Konstruktor
www.fotoradarmm.pl

Konstruktor's Avatar

Zacznijmy od budowy nowych szkół, architektonicznie wybitnych, od małego dzieciaki będą obcować z czymś innym niż PRLowskie budynki.
Old September 15th, 2017, 01:05 PM   #4016
Haveblue
Registered User

Haveblue's Avatar

Likes (Received): 2627

Jeszcze tak w temacie porównywania zieleni w Warszawie vs Lublin przez naszego kolegę i wspomnianym przeze mnie Q22. Budynek oddany całkiem niedawno a dewastacja zieleni trwa w najlepsze.

Jak dobrze, że są na tej Ziemi ludzie, na których zawsze można liczyć. Kierowca tego BMW zawsze parkuje w ten sposób w tym miejscu ... każdego dnia.

Last edited by Haveblue; September 15th, 2017 at 01:14 PM.
Haveblue está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 01:14 PM   #4017
nikmin
z jondra prawactwa

nikmin's Avatar

Likes (Received): 3348

Quote:
estetyka to jedno a zwykle olewactwo to drugie. Przykłady- dzielnica kosminek przecinajace sie ulice elektryczna- lotnicza.
Jaki jest sens az takiego dogęszczania zieleni jak tu czy
tu podczas gdy kilkaset metrów dalej mamy pustke (na ulicy lotniczej obok byly nasadzenia). Czy ktos w ogole nad tym panuje, sprawdza cos na planie, czy po prostu jedzie ekipa i wsadza gdzie kierowca sie zatrzyma? Kolejny piękny przykład- nasadzenia w odstepie 2-3 moze 4 lat. Czy ci "ogrodnicy" byli ślepi ????!!!!

Kto wpadl na pomysl zasadzenia tych swierków na witosa i czy poniosl konsekwencje marnotrawstwa, skoro duza ich czesc sie nie przyjela?

Last edited by nikmin; September 15th, 2017 at 02:52 PM.
nikmin no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 02:20 PM   #4018
pawelr
Lublin, Poland

Likes (Received): 550

Quote:
Ale co tu dyskutować na temat zieleni w mieście. Prawda jest taka, że mamy taką zieleń jakiej w większości oczekuje społeczeństwo. Niestety ale zdecydowana większość mieszkańców Lublina nie ma żadnego poczucia estetyki czy to w stosunku do chaosu reklamowego, zieleni czy kolorystyki w mieście. Wystarczy przejechać się po lubelskich osiedlach domków i podlubelskich wioskach. Projekty "pięknych" domków w przeróżnych kolorach a szczytem dbania o zieleń jest nasadzenie w koło domu tujek i zielony trawniczek pod oknami [...]
I to chyba jest sednem. Ogólnie, nie tylko samej zieleni ale i estetyki najbliższego otoczenia w ogóle.
Czy to 50 lat komuny wyprały Polakom gust? Cały dawny blok wschodni ma ze sobą dużo wspólnego w tej kwestii. Mówie ogólnie o Polsce.

Polecam wątki stvoreqe'a. Wszystkie.
Zobaczcie jak może wyglądać niewielka miejscowość gdzieś w Normandii, Vexin czy Pikardii. Miasteczka wielkości Lubartowa, Bychawy itd.
Tu oglądana przeze mnie ostatnio Normandia

Więc, czy pokażemy jakieś siano w Warszawie wśród ławek czy zapetowany srawnik w Lublinie nie ma większego znaczenia. Tak samo daleko.
pawelr no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 03:25 PM   #4019
tobrze
Registered User

tobrze's Avatar

Weź tu z Francją nie wyskakuj. Nie możemy się uczyć od narodu, który uczył się od nas jeść widelcem. Tam samo zepsucie, rozkład i brak zasad.

Jak wrzucałem to tutaj, to dobijcie kołkiem
Mi się marzy, żeby takie coś między tymi drzewkami koło PKSu, zamiast tej kory i czarnej geowłókniny
Old September 15th, 2017, 06:04 PM   #4020
Sagle333
wpółdozła

Sagle333's Avatar

Trochę mnie śmieszy tego typu porównywanie miast do siebie. Lublin do Warszawy, do Paryża, haha może od razu dajcie Singapur albo jakiś Dubaj.
Chodzi tu o pieniądze przecież, a nie inaczej. Lublin ma mniejszy budżet od Warszawy (nie wspominając już o Paryżu), więc mamy na PKSie takie "kwiatki" tytoniowe od partacza, a nie nieco lepszych zieleńców od miasta. Ja zrozumiałem od początku tobrze, że pokazałeś co chciałbyś widzieć w tym miejscu, ale co niektórzy inaczej to zinterpretowali (może na podstawie innych postów - nwm).
Ale, co by tu nie o pieniądzach mówić bo widać chociażby po PL, że miastu udaje się je jakoś pozyskać.
Co kraj to obyczaj, co miasto to zwyczaj.
Mentalność ludzi w danym mieście i ich świadome poczucie piękna jest jednym z ważniejszych czynników. Zgadzam się, że potrzeba od dzieciaka wpływać na to poczucie, a obecnie nie pytać zwykłych, szarych ludzi o to czy im się podoba dana inwestycja, bo nie mają o tym większego pojęcia. Miasto powinno mieć grono specjalistów od wizerunku fizycznego miasta. Wtedy może objawiłoby się to poprzez piękną architekturę, uporządkowaną urbanistykę oraz oryginalne aranżacje przestrzeni publicznych i zadbanych terenów zieleni.

Reply

Tags
lublin

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules