SkyscraperCity Forum banner
777K views 6K replies 146 participants last post by  tarabostes 
#1 · (Edited)
Feel free to post any news related to:

  • [*]Public Transport
    [*]Airport
    [*]Urban Stations
    [*]Roads
    [*]Parking
    [*]Sidewalks
    [*]Energy
    [*]Drainage
    [*]Garbage
or other topics related to city infrastructure

 
See less See more
1
#4,761 ·
Exemplu la fel de spectaculos din RO/Craiova:



Nici nu vreau să-mi aduc aminte ce era înainte în Centrul Vechi, sau cum era Calea Victoriei din București acum un an. La fel și în Timișoara, cred că peste maximum un an o să ne uităm cu rușine la imaginile de dinainte de pietonalizare/reabilitare.

Apropo, mă bucur că nu se mai parchează în Piața Unirii de ceva timp. Acum doi ani era mare isterie când s-a instaurat acea parcare provizorie și foarte mulți ziceau că așa va rămâne.
 
#4,765 ·
Nu înțeleg de ce e nevoie de ironie, dar chiar se întâmplă ca vreo 10 copaci să fi fost plantați în niște spații verzi de lângă banca din prim plan și în spatele clădirii care în imaginea nocturnă avea schelele puse încă.

Eu voiam să subliniez doar dispariția mașinilor, dar în fine..
 
#4,767 ·
dar cine a zis ca nu este spatiu verde ? sau voi va doreati sa fie exact in mijloc ?
Pai asta era si ideea: spatiul verde isi are locul lui, piatra/pavajul isi are locul lui, pomii isi au locul lor. Nu trebuie sa fim noi (timisorenii) mai "catolici decat Papa"... Ce se vede in filmuletul postat de tine este super. Chiar arata foarte bine! :)
 
#4,768 ·
Nu înțeleg de ce e nevoie de ironie, dar chiar se întâmplă ca vreo 10 copaci să fi fost plantați în niște spații verzi de lângă banca din prim plan și în spatele clădirii care în imaginea nocturnă avea schelele puse încă.
Dacă ai fi citit schimbul de replici ai fi înțeles că i-am răspuns ironic unui coleg de-al nostru, care a ales să-și expună părerile ironizându-i pe cei care nu sunt de aceiași părere cu el. Și asta în mod repetat. E un mod neelegant de a purta o discuție.

Răspunsul meu nu avea treabă cu tine sau cu Craiova.
 
#4,769 · (Edited)
Postul de mai sus ii o palma data celor care carcotesc la lucrarile din zona centrala. Si aici ma refer in special la tion.ro, care orice articol scriu, scot in evidenta ca "au disparut 500 de locuri de parcare...". Asta in conditile in care avem o gramada de locuri de parcare GRATIS (dupa ora 5 si in weekend), iar parcarile cu plata din jurul centrului sunt pe jumatate goale. Si avem destule...
Rezultate ca în poza din Amsterdam se obțin prin măsuri combinate, nu doar prin transformarea zonei în zonă pietonală. În primul rând un transport în comun bine pus la punct. La noi mijloacele de transport în comun sunt afectate de aceleași ambuteiaje ca mașinile personale. Nu ai niciun avantaj folosind mijloacele de transport în comun.

Alt set de măsuri: încurajarea mersului pe bicicletă. În poza lăudată de către tine se văd multe biciclete. La noi treaba asta este rezolvată pe jumătate. Nu sunt suficiente piste de biciclete. Nu ai curajul să-ți lași bicicleta așa cum vezi tu în poza din Amsterdam. Și mai există disputa cu privire la mersul pe bicicletă prin Piața Operei.

Vorbeai de parcări: da, pentru vizitatorii centrului sunt destule și nu sunt folosite la capacitatea maximă fiindcă cei care parchează aiuria cu nu sunt amendați de către poliția locală. Dar sunt dispuse neuniform. Pe partea dinspre Piața 700 avem multe, pe partea opusă nimic. Dar nu de vizitatori îmi fac griji. Eu mă gândeam la locatarii din zonă. Pentru ei Primăria ar trebui să găsească o soluție. Sigur, nu trebuie toți să aibă o mașină. Dar oamenii ăștia și-au achiziționat vehiculele înainte ca zona pietonală să vină peste ei. Nu poți acum să-i obligi să plătească averi pentru parcarea mașinii la 100 m de casă.

Cred că pericolul este următorul: Dacă îngreunezi accesul în zona pietonală (n-ai unde să parchezi sau să-ți lași bicicleta în siguranță, mijloacele de transport vin rar) atunci oamenii se vor duce în mall. Nu e suficient doar să faci zona atractivă.
 
#4,772 ·
O informatie destul de proaspata: s-a inceput largirea drumului (Cal. Lipovei) si dupa str. Constructorilor, pana in sensul giratoriu de la Kaufland. Din pacate nu vor fi tot 4 benzi ca pana acolo, ci doar 3 din cauza proprietarului acelui bloc nou renovat, care nu vrea sa cedeze din pamantul lui pentru trotuar si pista de biciclisti + statia de firobuz.
 
#4,774 ·
Daca sensul giratoriu de la Kaufland ramane neschimbat, cel mai logic este: o banda pe iesirea din Timisoara si doua catre Timisoara. Avand in vedere marcajul orizontal deja realizat pe iesire (cu banda 1 inainte+dreapta si banda 2 obligatoriu stanga), cred ca asa si va fi.
 
#4,779 ·
Vor fi 2 + 1 benzi, deci? În care direcție vor fi 2?
Acum este clar: o banda la intrare in Dumbravita :bash:, 2 benzi la iesire din Dumbravita. Iar eu sper sa fie provizorie treaba. Stalpii au fost pusi dupa trotuar foarte aproape de gardul bisericii. Eu nu inteleg de ce nu fac largirea ACUM si pe sensul de intrare in Dumbravita. O varianta auzita de mine este ca nu li s-au dat destui bani de la CJT pentru asta. :eek:hno:
 
Top