daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old October 4th, 2008, 04:57 AM   #1
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,374

Planifikimi Urbanistik i Tiranės | Tirana Urban PlanningLast edited by L1nk1g; June 28th, 2013 at 03:02 PM.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2008, 05:10 AM   #2
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,374

Quote:


Tirana Regulatory Plan
Quote:


Tirana ne 2020, qytet me shume qendra


Tirana e vitit 2020 parashikohet te zgjerohet me 1800 ha dhe me rreth 400 mije banore duke mundesuar shtimin e 200 mije vendeve te punes.

Kjo sipas planit te ri rregullues te kryeqytetit, i cili eshte i vetmi ne te gjithe vendin pas renies se regjimit komunist.

Me pare se te nise t’ua prezantoje institucioneve planin e ri rregullues, kryetari i bashkise se Tiranes se bashku me nje panel specialistesh e ka shpalosur fillimisht ate para qytetareve, ku ka theksuar shtimin e hapesirave te gjelbra. Sot llogaritet 4.3 meter katror gjelberim per qytetar.

"Duke krahasuar shifrat e vitit 2000 me ato te 2008, shqiptaret kishin 3.1 meter katror gjelberim nga 4.3 qe kane ne 2008. Krahasuar me Athinen, niveli ketu eshte shume me i larte, pasi nje qytetar helen atje gezon vetem 1.9 meter katror gjelberim", u shpreh Rama.

Sipas planit te ri Tirana e vitit 2020 do te kete shume pak levizje te automjeteve, pasi ato do te orientohen me teper jashte territorit te saj duke i dhene prioritet transportit publik me korsi te dedikuara dhe levizjes pedonale.

Ne pjesen verilindore te saj parashikohet ndertimi i nje kampusi univeristar, ndersa lumi i Lanes qe pershkon qytetin do te shnderrohet ne hapesire publike duke i dhene me shume karakter aktiv.

Edhe zona e Bregut te Lumit do te shnderrohet ne park publik linear. Sipas planit te ri rregullues,Tiranes i shtohen 340 ha zona industriale dhe 187 ha zona tregtare. Ky plan do ta shnderroje Tiranen ne nje kryeqytet policentrik e multifunksional.

"Nje nga sfidat kryesore te qytetit eshte integrimi i te gjithe zonave informale ne kryeqytetin e se ardhmes duke respektuar logjiken e patjetersueshme te procesit te legalizimit dhe duke konsideruar nevojen e domosdoshme qe te gjithe atyre familjeve qe sot jetojne ne ate zone per te patur nje infrastrukture", u shpreh Rama.

Plani i ri rregullues do te prezantohet para grupeve te inetresit ne te gjitha minibashkite e Tiranes nepermjet degjesave publike ku pret te marre vulen e qytetareve.

http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=131576


Finally, after 6 years of intensive work Tirana's Regulatory Plan is almost complete. The mayor presented yesterday to the media details of the plan which i'll share in this thread.
The Tirana of 2020 is envisioned as a polycentric city, a city with many centers and increased green spaces.

- population growth expected to increase by 400,000
- total area of the city will expand by 1800 hectares
- 175 hectares of green spaces, 340 hectares of industrial zones, 187 hectares of business/retail space

This thread will be updated with materials in the coming weeks.

Last edited by L1nk1g; June 28th, 2013 at 03:02 PM.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2008, 05:46 AM   #3
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Tirana 3 here me teper siperfaqe te gjelber per person se Athina...

Kto jane shifrat...faktet...po Ed kujton ti se Ilir Meta dhe injorantet kok-medhenj e tipit te tij...marrin vesh nga shifrat?? Mos harzho kohe me budallenjte...foli popullit...
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2008, 05:53 AM   #4
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,374

Puna kolosale qe ka bere kjo bashki nen drejtimin e Edi Rames me ate buxhet te kufizuar mbetet vertet per tu admiruar.
Imagjino se c'mund te behet me Shqiperine ne 8 vjet me Edi Ramen kryeminister!!!
7t no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2008, 11:14 AM   #5
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Puna kolosale qe ka bere kjo bashki nen drejtimin e Edi Rames me ate buxhet te kufizuar mbetet vertet per tu admiruar.
Imagjino se c'mund te behet me Shqiperine ne 8 vjet me Edi Ramen kryeminister!!!
Bashkohem.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2008, 02:03 PM   #6
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,104
Likes (Received): 2814

Jua mbeshtes...mendimin

Rama 2009
Ermir está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 4th, 2008, 04:15 PM   #7
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Tirana ka me shume siperfaqe te gjelber per person se athina... po pse e bene krahasimin me me te keqin.. behe me me te mirin.. keto jane thjeshte justifikime.. Krahasohe me tiranen e viteve 90... Krahasohe me amsterdamin meqe u tha qe tirana ka mare per model zhvillimi ate te amsterdamit..
Qe tirana eshte benotizuar kte seshte se na e thote Iliri, Andrea apo Jaqifi.. kete e shohim vete se syte ne ball i kemi.. te gjitha fushat e sportit ne tirane jane kthyer o ne pallate ose ne tregje.. hapsirat e gjelbera ndermjet pallateve nuk egzistojne me se aty jane ngritur pallate te tjera.... etej...

Gjithsesi me ne funde kemi nje plane rregullues.. qe duhet te mbikqyre te gjitha ndertimet e reja ne qytet..dhe zhvillimin e tij...
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2008, 04:23 PM   #8
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Quote:
Originally Posted by Ermir View Post
Jua mbeshtes...mendimin

Rama 2009
Per mendimin time eshte ndoshta i vetmi person (lider) qe ka dhene fakte qe eshte puntor....po ja qe ka bere edhe gabime te pafalshme.. me i madhi eshte ai zhvillimit te qendres se tiranes...
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2008, 05:30 PM   #9
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,104
Likes (Received): 2814

Pirro, fajin e ka edhe "Kafsheria qe ka zbritur ne Tirane"

Vete banoret e Tiranes kane meritat dhe fajet e tyre ne ndryshimet ne vite te katundit me te madh te Shqiperise.

Une kam qene student ne Tirane ne periudhen 99-03 dhe e pashe ndryshimin dite per dite, pra kam besim te patundur se Edi Rama si kryeminister do te ndikoje jashte mase per mire per zhvillimin e tere vendit.

Mos harro se per betonizimin dhe ndertimin e pallateve vend e pavend ka me shume dore Sali Nanoja dhe "la famiglia" se kryebashkiaku.

Kur te jete numri 1 i qeverise, pra pasi te kete ne kontroll ato organe qe lejojne apo nuk ndeshkojne keto dukuri, mendoj se do jete ne gjendje t'i frenoje apo pse jo t'i vere fshesen (tritolin).
Ermir está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 4th, 2008, 09:05 PM   #10
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
Tirana ka me shume siperfaqe te gjelber per person se athina... po pse e bene krahasimin me me te keqin.. behe me me te mirin..
Ti Pirro dihet qe je icik me te meta...dhe s'e kam fjalen per Ilir Meta...
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2008, 12:39 AM   #11
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

Quote:
Originally Posted by Pirro View Post
Tirana ka me shume siperfaqe te gjelber per person se athina... po pse e bene krahasimin me me te keqin.. behe me me te mirin.. keto jane thjeshte justifikime.. Krahasohe me tiranen e viteve 90... Krahasohe me amsterdamin meqe u tha qe tirana ka mare per model zhvillimi ate te amsterdamit..
Qe tirana eshte benotizuar kte seshte se na e thote Iliri, Andrea apo Jaqifi.. kete e shohim vete se syte ne ball i kemi.. te gjitha fushat e sportit ne tirane jane kthyer o ne pallate ose ne tregje.. hapsirat e gjelbera ndermjet pallateve nuk egzistojne me se aty jane ngritur pallate te tjera.... etej...

Gjithsesi me ne funde kemi nje plane rregullues.. qe duhet te mbikqyre te gjitha ndertimet e reja ne qytet..dhe zhvillimin e tij...
Po nuk qe Rama i vetmi kryebashkiak qe vuri ne goje fjalen gjelberim. Pse flitej dhe mirreshin iniciativa per gjelberim perpara kohes te Rames?
Dhe sa per betonizim, mos valle di ti ndonje menyre me te mire se si ta rritesh popullsin e qytetit nga 220.000 ne 800.000? Apo, te vazhdonim politiken briliante te Hoxhes me shoke ku qeveria te thoshte ku te jetonte dhe kishim popullsi urbane tek 30%?
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2008, 03:57 AM   #12
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
Po nuk qe Rama i vetmi kryebashkiak qe vuri ne goje fjalen gjelberim. Pse flitej dhe mirreshin iniciativa per gjelberim perpara kohes te Rames?
Dhe sa per betonizim, mos valle di ti ndonje menyre me te mire se si ta rritesh popullsin e qytetit nga 220.000 ne 800.000? Apo, te vazhdonim politiken briliante te Hoxhes me shoke ku qeveria te thoshte ku te jetonte dhe kishim popullsi urbane tek 30%?
Uff backdoorman...ja kam then 100 here kte gje...po ky vazhdon thot "krahasoe me Amsterdamin". Brenda 17 viteve popullsia eshte 4-fishuar...dhe eshte mbrekulli qe eshte bere dhe kshu si eshte bere...
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2008, 02:38 PM   #13
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Quote:
Originally Posted by Ermir View Post
Pirro, fajin e ka edhe "Kafsheria qe ka zbritur ne Tirane"

Vete banoret e Tiranes kane meritat dhe fajet e tyre ne ndryshimet ne vite te katundit me te madh te Shqiperise.
Sigurishte edhe banoret kane pjesen e tyre.... por nuk mund tia veshe fajin kafsheve apo deleve.. fajin e ka bariu qe duhet te kujdeset per to... jane drejtuesit e instiuzioneve ata qe duhet te kontrollojne respektimin e ligjit...
gjithsesi kritikat e mia nuk i referohen shtesave te pallateve te bere individualishte nga qytetaret... kritikat e mia i referohen pallateve shumekatesh qe jane bere me leje nga bashkia, ne qender te qytetit ose ne kampe sportive...Quote:
Une kam qene student ne Tirane ne periudhen 99-03 dhe e pashe ndryshimin dite per dite, pra kam besim te patundur se Edi Rama si kryeminister do te ndikoje jashte mase per mire per zhvillimin e tere vendit.
edhe une i kame pare dhe i shohe ndryshimet ne tirane dhe shume prej tyre i vlersoj negativishte ( psh zhvillimin e qendres..Quote:
Mos harro se per betonizimin dhe ndertimin e pallateve vend e pavend ka me shume dore Sali Nanoja dhe "la famiglia" se kryebashkiaku.
behu realist... Nuk munde tja veshe fajin vetem tosit dhe sales per zhvillimet negative, dhe meritat Rames per zhvillimet positive....... Konkurset per qendren e tiranes.. apo lejet e ndertimit i jepe bashkia...
Persa i perkete sales dhe tosit as me shkone neper mende te merrem me ta apo ti beje kritike..

Quote:
Kur te jete numri 1 i qeverise, pra pasi te kete ne kontroll ato organe qe lejojne apo nuk ndeshkojne keto dukuri, mendoj se do jete ne gjendje t'i frenoje apo pse jo t'i vere fshesen (tritolin).
Thua..???!!! Per mua do mjaftonte te anullonte ndertimin e shumkateshve ne qender si fillim...
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2008, 02:55 PM   #14
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Ti Pirro dihet qe je icik me te meta...dhe s'e kam fjalen per Ilir Meta...
Athina eshte qyteti me me pake parqe dhe zona jeshile i gjithe evropes.....

http://ecosophyingreece.blogspot.com...n-instead.html

Nuk mund te maresh per shembull qytetin me te keqe... mund ta maresh vetem per tu justifikuar.... ( meqe athina qytet evropian qenka kaq keq atehere mbylleni gojen e mos flisni...!!) Po pse s'mer per shembull Zagrebin apo Lubjanen..???

http://www.worst-city.com/Athens-Gre...s-pictures.htm

Nejse ty te lejohet gjithcka.. se je hantikapat....
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2008, 03:05 PM   #15
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Athina eshte nje tufe rrenojash ..eshte nje kosh i madh plehrash..vetem beton..dhe shume keq qe dhe Tirana po i shkon asaj rruge....shume gabim qe ndertuesit shqiptar ,kane si imazh Athinen dhe Selanikun..menyra se si ne i ndertojme pallatet e reja eshte origjinal si ajo ne greqi.........athina&selaniku...qytetet me te piste dhe me te shemtuar qe kam pare ndonjehere.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2008, 04:48 PM   #16
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Quote:
Originally Posted by thebackdoorman View Post
Po nuk qe Rama i vetmi kryebashkiak qe vuri ne goje fjalen gjelberim. Pse flitej dhe mirreshin iniciativa per gjelberim perpara kohes te Rames?
Rama ka bere pune te mire persa i perkete lanes, parkut rinia e tej... keto ishin parqe apo lulishte qe u rikthyen ne funksionin e tyre te meparshem..

Quote:
Dhe sa per betonizim, mos valle di ti ndonje menyre me te mire se si ta rritesh popullsin e qytetit nga 220.000 ne 800.000?
E para punes nuk eshte betonizimi ai qe rrite popullesine.. po anasjelltas rritja e popullsise mund te rrise betonizimin e tepruar kur nuk ka rregulla.. ose kur nuk zbatohen..
E dyta me fjalen betonizim nuk i referohemi ndertimeve qe behen ne nje qytete qe zhvillohet normalishte me hapsirat publike, me hapsirat e gjelbera e tej.. i referohemi eliminimit te hapsirave publike sportive, te hapsirave te gjelbera dhe parqeve.. te rritjes jashte mase te numrit te ndertimeve ne nje hapsire te caktuar.. ndertimit te shfrenuar te pallateve ngjitur me njeri tjetrin... e tej..

Quote:
Apo, te vazhdonim politiken briliante te Hoxhes me shoke ku qeveria te thoshte ku te jetonte dhe kishim popullsi urbane tek 30%?
Mos i ngaterro kot gjerat... behet fjale thjeshte per respektimin e ligjeve dhe rregullave urbanistike gje qe ne kohen e hoxhes behej shume mire..

Last edited by Pirro; October 5th, 2008 at 05:05 PM.
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2008, 05:17 PM   #17
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

http://www.balkanweb.com/sitev4/news...1.php?id=27609
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2008, 10:38 PM   #18
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Thash une pra...ti je me te Meta...

Athina merret si shembull sepse eshte kryeqyteti FQINJ me i zhvilluar qe kemi. E kupton?? Jo...Amsterdamin thu ti.
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2008, 11:37 PM   #19
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Video: Rama: Tirana ne 2011-en, qyteti me i paster ne vend
http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=771
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old October 6th, 2008, 02:37 PM   #20
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Quote:
Originally Posted by Kapedani View Post
Thash une pra...ti je me te Meta...

Athina merret si shembull sepse eshte kryeqyteti FQINJ me i zhvilluar qe kemi. E kupton?? Jo...Amsterdamin thu ti.
Une e kuptoj shume mire.....!!!!!!!!!!!!!! Ketu sillet shembulli i kryeqytetit te nje shteti te zhvilluar ekonomikisht..e tej... dhe ne rastin konkret sillet shembulli i zonav te gjelbera, parqeve qe ka ky qytet.. dhe gjendja e tyre eshte skandaloze per nje qytete te zhvilluar... pra ky shembull sillet per tu justifikuar.. nuk mund te meret per shembull nje gje negative..
(Sjell per shembull/ Mar per shembull.
Ti kur thua: Sikur te isha dhe une si Ed Rama.. e mer per shembull, se per ty eshte nje gje positive dhe do te jeshe si ai...
Ndersa kur thua: Shikoni ca eshte duke bo Doktori... e sjelle per shembull se per ty nuk eshte nje shembull i mire... )
Ne rasti konkrete nuk mund te meren per shembull zonat jeshile te athines..... mund ti sjellesh si shembull per tu justifikuar...

ketu ka nje loje... nga njera ane kemi nje kryeqytet te zhvilluar..., nga ana tjeter kemi nje fakte negative te ketij kryeqyteti (qe indirekte perfaqsone nje shtet te zhvilluar ne rajon)..
Pra nga njera ane kemi kryeqytetin e nje shteti te zhvilluar.. pra per tu mare shembull.. (do shkojme drejte evropes).. nga ana tjeter sillet shembulli i zonave te gjelbera te ketij qyteti..
Dha as qe diskutohet qe mendimi qe do mbizoteroje nga kjo bashkengjitje do jete nje mendim pozitive...

Elementet "FQINJE" dhe i "ZHVILLUAR" jane thjeshte kontorno per ta bere sa me te besueshme, me llogjike dhe natyrale ate qe thuhet.. po te dyja keto elemente nuk kane te bejne fare me thelbin e ceshtjes qe eshte zona e gjelbert... kane te bejne me shtetin ne pergjithesi por jo me zonen e gjelbert te athines ne vecanti....Quote:
ti je me te Meta...


Kshu do vazhdojme ..me ofendime cdo postim...? une po bej hapin e pare shpresoj qe ti te besh te dytin....
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:56 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium