search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–West Region > Craiova Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 11th, 2017, 12:21 PM   #601
getic2001
Registered User

Likes (Received): 1388

Anunți Poliția Locală. Ei de ocupă de problema asta. Pe mine m-au reclamat că țin mașina în parcare și nu merg cu ea, toate taxele plătite
getic2001 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 11th, 2017, 01:28 PM   #602
florian13pfa
Registered User

Likes (Received): 321

Quote:
Originally Posted by snackhunter View Post
Salut, aveti idee daca se poate face ceva pentru masinile cu numere straine si fara rovinieta de parcare ce ocupa locurile din fata blocurilor degeaba?
Am 2 vecini fiecare cu cate 3 masini de bulgaria si italia pe o alee cu 10 locuri de parcare. Nici macar nu au platit roviniete, si in loc sa parcheze in rocada si sa lase o singura masina pe alee si sa aiba toti loc, se cearta cu toti vecinii, as cam vrea sa mai eliberam din locurile alea daca exista vreo solutie legala.
Suna la Politia Locala (0251 984) si semnaleaza asta. Eu am sunat acum 1 an pt 3 masini abandonate pe Bd Dacia. M-au inregistrat si apoi m-au sunat sa-mi zica ca au vignieta la zi si nu pot sa le faca nimic. Dar cei cu nr straine cred ca pot fi amendati daca nu au vigneta in geam...
florian13pfa no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2017, 08:48 PM   #603
Sealand1
Registered User

Sealand1's Avatar

Likes (Received): 137

https://www.facebook.com/Digi24Craio...0244611180158/

Daca s-ar reabilta si strada aia pt centru vechi, dar nu precum cuza...mult mai old(oprirea traficului pe strada si transformarea in pietonala nu vad solutia, dar o transformare e posibil
Acest cineva in aer liber eu zic ca vara ar fi extraordinar.(Pretul la film sa fie la jumatate fata de cel din cinema cel putin la inceput)
Old September 12th, 2017, 09:42 PM   #604
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Likes (Received): 1987

Noi ne dam seama prea bine care ar fi pasii de urmat, din pacate autoritatile locale se incapataneaza sa nu urmeze drumul care duce la o dezvoltare armonioasa si normala pentru zona centrala a orasului.
andreyn no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 10:07 AM   #605
snackhunter
Registered User

Likes (Received): 40

https://www.craiovaforum.ro/stiri/cr...nte-carlo.html

Ce parere aveti despre raliul din centru? Traseul este unul scurt dar interesant, sper sa vina pilotii din campionatul national nu "raserii" obisnuiti de la Bucovat. Si cat mai multi spectatori

Conteaza mult si prezentarea de vineri a masinilor, cu cat se face un spectacol mai mare si se promoveaza mai mult cu atat mai multi spectatori

alleks liked this post
snackhunter no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 01:34 PM   #606
maga998
Registered User

maga998's Avatar

Likes (Received): 1049

ce-i lipseşte chelului ? ....
maga998 no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 06:41 PM   #607
zippo.
Registered User

zippo.'s Avatar

Likes (Received): 1931

Am vazut ca au demolat florariile (baracile) de la schmidt ,deci au disparut si maisnile parcate aiurea in intersectie
Old September 13th, 2017, 06:47 PM   #608
maga998
Registered User

maga998's Avatar

Likes (Received): 1049

la rotonda le-au demolat pe cele vechi si le reconstruiesc potrivit "modelului unic"

cred ca si la schmidt e la fel

ValsiSRO liked this post
maga998 no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 06:53 PM   #609
zippo.
Registered User

zippo.'s Avatar

si eu ma gandeam ca am scapat de ele
Old September 13th, 2017, 09:03 PM   #610
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Likes (Received): 3130

Si tot de la Smit.
Aici a disparut anuntul cu "De inchiriat" si au inceput sa aduca mobilier.
Aici au reinceput constructia.

1948, andreyn, maga998, Teky liked this post
adymartianul no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 08:28 AM   #611
Dubreu
Registered User

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 8270

Oraș de ⛧⛧⛧⛧⛧

Soluţia Craiovei la supra-aglomerarea din Centru: Parcarea cu plată prin SMS. De când a fost introdus sistemul, centrul Craiovei s-a golit, iar şoferii îşi lasă maşina în parcarea subterană din apropiere
Old September 15th, 2017, 08:40 AM   #612
snackhunter
Registered User

E cam discriminatoriu sistemul de plata. Eu am inteles ca aia de DJ platesc 50 de centi pe ora, in timp ce aia din alte judete sau alte tari (parcare ocazionala) desi 90% din ei locuiesc in craiova, vor plati 25 de centi pe zi.
Old September 15th, 2017, 07:22 PM   #613
Cosmin5
Registered User

Likes (Received): 964

E foarte ambigua treaba dar defapt situatia e alta :
Prin aplicatia Tpark se poate plati si "vinieta" de parcare, aceea este 0.25Eur/zi (inainte se putea lua de la chioscurile RAT cu 1ron/zi). Practic pt parcare oriunde in oras ar trebui sa achiti cei 0,25Euro pe zi, iar daca vrei in centru 0.5Eur/h. Asta e treaba ne-explicata de ei, daca parchezi acolo iti mai trebuie vinieta ori nu?
E o varza in aplicatie si nu prea iti explica nimeni. Tind sa cred ca pentru parcare in centru pe locurile acelea nu iti mai trebuie musai vinieta.

Mie unul mi se pare o idee ok sa taxeze astfel parcarile de acolo, oamenii chiar au inceput sa foloseasca subterana, acum este intr-adevar ordine pe A.I. Cuza cum nu a fost niciodata. Ba chiar as mai recomanda primariei cateva locuri in care sa procedeze asa : la Gara/Autogara, Spital, locurile din spatele Mercur si cam toate punctele "fierbinti". In felul asta se creaza ordine.

Sunt PRO desfiintare vinieta de parcare si infiintare parcari de resedinta in zona blocurilor. Sunt multi care se fac stapani pe cate 2-3 locuri de parcare si nu este corect. O suma modica, 100-150 ron/an si ai locul tau de parcare pe care nu-l poate ocupa decat ambulanta/politia/pompierii, se lasa si 2-3 locuri de parcare "la liber" pentru cine este in trecere. Acest mod de a organiza lucrurile functioneaza bine de ani de zile in orasele mari.

Exista si un "dar..", ca toate astea sa functioneze bine avem nevoie si de un sistem de transport public bine pus la punct. Perceptia generala a calatorului craiovean este ca autobuzul e un mijloc de transport al saracilor, la care se mai adauga si imaginea proasta pe care o transmite regia, de dezorganizare - prin autobuze arhipline si trasee neadaptate. Nu mai vorbim de vechimea parcului. Azi am observat, pieton fiind ca la ora 16 cand Ford iese de la munca RAT-ul a pus la treaba un tramvai Tatra cu un singur vagon care incerca sa se strecoare printr-o mare de masini...cateva sute blocate complet in traficul paralizat. Evident in tramvai nu era loc sa arunci un ac.

Dubreu, dcr965, andreyn, florian13pfa liked this post
Cosmin5 no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 08:50 PM   #614
ValsiSRO
Love is in the air

ValsiSRO's Avatar

Likes (Received): 449

Subscriu la ce ai zis "Cosmin5", chiar cred ca locuitorii Craiovei ar trebui sa poata plati separat o suma *(pana in 365 de lei pe an cred (1leu/zi x 365 zile/an)) pentru un loc de parcare al lor, in care dupa ora 6 sa stie ca daca se intoarc acasa au unde sa parcheze.
Nici nu va imaginati de cate ori mi-am gasit masina zgariata, sau mai rau, au turnat ulei incins pe capota, pentru faptul ca am parcat pe alt loc *(si asta la blocul meu).

Cred ca suntem pe drumul cel bun, in 20 - 30 de ani, Craiova (Romania)... va arata altfel, ma bazez pe noua generatie.

Dubreu, dcr965, andreyn liked this post
ValsiSRO no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 11:17 AM   #615
snackhunter
Registered User

@Cosmin5 in Bucuresti un loc de parcare rezervat pe an este intre 40 si 60 de lei pe an. Locul poate fi folosit de oricine pana in ora 16. Este al tau intre 16 si 6 dimineata, ceea ce mi se pare corect. In Craiova este insa imposibil sa se faca parcare rezervata la bloc pentru ca locurile de parcare nu sunt cadastrate, nu stii de unde pana unde inchiriezi.

Legat de locurile de parcare din centru si celelalte puncte fierbinti, cred ca este o idee binevenita taxarea dar sa fie aceiasi taxa pentru toti indiferent din ce parte a tarii sau a lumii vin, oricum si cei de bulgaria si cei de gorj sau olt tot in craiova stau, ba chiar nu platesc nici vinieta anuala de parcare.

Normal ca cei care au masina nu folosesc transportul in comun. De ce sa astept 30 de minute dupa "9" + inca 30 pana la Metro si sa fie full si fara AC cand pot lua masina si ajung la Metro in 15 minute. La fel si pentru alte zone are orasului. Daca ar exista un interval decent si conditii decente de transport, sigur ar folosi extrem de multi transportul in comun.
+ RAT Craiova are printre cele mai mari tarife la bilete si abonamente din tara pentru cele mai proaste conditii de transport din tara. Din cate stiu, doar Timisoara mai are 2 lei biletul si la ei e mai ok cu autobuzul si tramvaiul, au AC si un interval ok
Old September 18th, 2017, 12:37 PM   #616
ValsiSRO
Love is in the air

ValsiSRO's Avatar

Likes (Received): 449

Ieri am folosit pentru prima data parcarea subterana, e putin cam incalcita si destul de prost gandita, dar este... am stat 2 ore, pt care am platit exorbitanta suma de 2 lei ...
cu toate acestea, parcarea subterana era aproape goala

parcarea de pe A.I. Cuza era libera, nu mi-a venit sa cred, daca se vrea, se poate
si se poate numai cu legea in mana, altfel oamenii nu vor intelege niciodata

din cate am auzit, se pare ca acum ridica masinile cu o singura masina, se pare ca in scurt timp vor mai achizitiona inca doua masini, ceea ce va ajuta destul de mult

ziua in oras se merge ca in vestul salbatic in schimb seara, aproape toti soferii merg civilizat, regulamentar *(politia ar trebui sa fie mai activa ziua, seara se observa ca se afla pe strazi)

zippo. liked this post
ValsiSRO no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 06:51 PM   #617
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Likes (Received): 1987

S-a rezolvat problema de pe site-ul primariei, cand timp de o luna si ceva nu apareau certificatele de urbanism si autorizatiile de construire. Mai intreba cineva pe aici despre subiect.

maga998 liked this post
andreyn no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2017, 12:46 AM   #618
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Likes (Received): 439

Nu e din Craiova dar merge la cafenea. Am ras dar e cam de plans.
Din concursul lui Gabi Firea pentru cea mai frumoasa fatada din capitala

Casa de un veac...

si "haina noua"

Sursa: http://concurs.pmb.ro/user/mdianamda
perfidus no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2017, 09:55 AM   #619
zippo.
Registered User

zippo.'s Avatar

Ce se întâmplă când două soții de polițiști deschid un bar
Old September 21st, 2017, 11:51 AM   #620
Rhemaxos
athanatizon

Rhemaxos's Avatar

Likes (Received): 102

Quote:
Originally Posted by perfidus View Post
Nu e din Craiova dar merge la cafenea. Am ras dar e cam de plans.
Din concursul lui Gabi Firea pentru cea mai frumoasa fatada din capitala

Casa de un veac...

si "haina noua"

Sursa: http://concurs.pmb.ro/user/mdianamda
Vă rog, spuneți-mi că este trolling!

"Lumea este bună prin scop, frumoasă ca facere, complexă prin vieţuire şi spirituală prin materialitate" - Horia Bernea

"Fides quaerens intellectum" - Anselm din Canterbury

Randaal liked this post
Rhemaxos no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules