daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Reply

Thread Tools
Old November 13th, 2013, 08:29 AM   #101
cornelt
Registered User

Likes (Received): 28

s-a facut licitatia pentru megaconcesiunea asta A1, A2 si centura sud? sau e dialog competitiv?
cornelt no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old November 13th, 2013, 08:40 AM   #102
alecu26
Registered User

Likes (Received): 817

raspunsul e...DA.

Adica se face concesiune si momenta e in faza de dialog competitiv.

Dar daca va continua trendul pentru Sibiu-Brasov...e clar ca Pitesti-Craiova si aceasta concesiune nu mai au nici o sansa.

De fapt nu vor mai avea vreo sansa ever...si daca candva se va face Sibiu-Pitesti.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2013, 09:00 AM   #103
Mircea_dogy
Registered User

Likes (Received): 424

De ce sa nu aiba sansa? Taxand A1 Buc - Pitesti si A2 eu zic ca se obtin suficienti bani pentru acoperirea costurilor A0. Cu sau fara Pitesti - Sibiu, traficul va fi unul semnificativ oricum. Tot se va merge la greu spre Craiova si mai departe (mai ales daca sau dupa ce se va face si autostrada Pitesti - Craiova - Calafat/Lugoj)

Daca totusi as fi concesionar interesat, as solicita sa construiesc si bucatica din A0 care leaga A2 de A3, pe care as taxa-o.
Mircea_dogy no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2013, 09:07 AM   #104
alecu26
Registered User

Likes (Received): 817

Quote:
Originally Posted by Mircea_dogy View Post
De ce sa nu aiba sansa? Taxand A1 Buc - Pitesti si A2 eu zic ca se obtin suficienti bani pentru acoperirea costurilor A0. Cu sau fara Pitesti - Sibiu, traficul va fi unul semnificativ oricum. Tot se va merge la greu spre Craiova si mai departe (mai ales daca sau dupa ce se va face si autostrada Pitesti - Craiova - Calafat/Lugoj)

Daca totusi as fi concesionar interesat, as solicita sa construiesc si bucatica din A0 care leaga A2 de A3, pe care as taxa-o.
la cata disperare e sa duca traficul pe A3....hmm...asta e singura concluzie care o pot trage. Problema e ca acolo....nu prea sunt posibilitati de a aduce traficul....doar asa...in genul cum ai spus tu.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2013, 10:10 AM   #105
pasadia
Registered User

Likes (Received): 426

Dar totusi, UE nu ar finanta deloc, nici o bucata din A0. Sau nu vrem noi sa lasam UE sa ne-o finanteze?
pasadia está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 13th, 2013, 12:00 PM   #106
MrMorlo
Registered User

Likes (Received): 478

Quote:
Originally Posted by Mircea_dogy View Post

Aici ai dreptate: pe Bucuresti-Pitesti, cam 75% din trafic nu trece Carpatii. Si asta se poate observa doar urmarind numerele masinilor: B-IF, iar apoi AG, DJ, VL, OT cam in ordinea asta si la distanta restul judetelor. Deci A1 va ramane la fel de aglomerata si dupa o eventuala deschidere a Brasov-Comarnic.
MrMorlo no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2013, 01:52 PM   #107
cornelt
Registered User

Likes (Received): 28

..

Last edited by cornelt; March 4th, 2014 at 08:30 AM.
cornelt no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2013, 08:58 AM   #108
Mircea_dogy
Registered User

Likes (Received): 424

Quote:
Originally Posted by MrMorlo View Post
Aici ai dreptate: pe Bucuresti-Pitesti, cam 75% din trafic nu trece Carpatii. Si asta se poate observa doar urmarind numerele masinilor: B-IF, iar apoi AG, DJ, VL, OT cam in ordinea asta si la distanta restul judetelor.
Am mai spus-o, mai mereu observ ca, dupa iesirea spre Craiova, A1 e aproape pustie, fata de traficul de pana atunci. Iar dupa iesirea de Campulung/Brasov, parca-i A2 in extrasezon. Clar, trafic consistent pe A1 Buc - Pit va fi mai mereu.
Mircea_dogy no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2014, 12:18 PM   #109
unomzapacit
Registered User

unomzapacit's Avatar

Likes (Received): 113

ma uitam la SF ul pentru A0 si raman lovit de cat de putine noduri are, spre comparatie:
A0 Bucuresti 11 noduri 100km 11/100km
M0 Budapesta 35 noduri 108km 32/100km (inclusiv tronsonul NV)
S1-Sud Wien 8 noduri 16km 50/100km
Inteleg ca periferiile Bucurestiului nu se compara cu aglomeratiile din Budapesta sau Viena, dar macar pentru dezvoltarea ulterioara ar putea gandi mai multe.

Am facut o schita cu vreo 30, dar ar putea fi mai multe evident: A1, Bacu, DN7, DN1A, Corbeanca/OTP West, DN1, Dimieni, scurtatura A3, OTP East, A3, Stefanesti, Afumati, DN2, Moara Domneasca, DN3, Cernica, A2, Glina, DN4, Berceni, Jilava, DN5, A5, Magurele, DN6, A6, Domnesti, Darvari, Bolintin-Deal, Ciorogarla

Am desenat cu rosu drumurile in proiect sau propuse de mine (A5, A6, bretele OTP Est/Vest, scurtatura A0-A3)

MrMorlo liked this post
unomzapacit no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2014, 01:32 PM   #110
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 899

Nodurile sunt scumpe... probabil nu-si permit mai multe.
MNU está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 27th, 2014, 04:11 PM   #111
nicolaem
Registered User

Likes (Received): 108

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
Nodurile sunt scumpe... probabil nu-si permit mai multe.
si daca si-ar permite nu cred ca sunt necesare 30 de noduri. cu un teoretic A0 finalizat, si din nou "teoretic" , centura reabilitata, traficul local poate fi foarte bine preluat de acea centura. nu e necesar sa avem atatea conexiuni la autostrada pe un segment atat de ingust. pana la urma traficul care vine la bucuresti va fi preluat in mare de intrarile A1 si A2, iar pe A0 vor cirucla preponderent cei cu ruta constanta - pitesti.
in acealsi timp cu o "economie" de 10 noduri cred ca se poate reabilita o buna parte din centura.
nicolaem no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2014, 06:04 PM   #112
AlexIP
marele licurici

AlexIP's Avatar

Likes (Received): 260

Quote:
Originally Posted by unomzapacit View Post
ma uitam la SF ul pentru A0 si raman lovit de cat de putine noduri are, spre comparatie:
A0 Bucuresti 11 noduri 100km 11/100km
M0 Budapesta 35 noduri 108km 32/100km (inclusiv tronsonul NV)
S1-Sud Wien 8 noduri 16km 50/100km
Inteleg ca periferiile Bucurestiului nu se compara cu aglomeratiile din Budapesta sau Viena, dar macar pentru dezvoltarea ulterioara ar putea gandi mai multe.
Ce le trebe la romāni noduri, ei n-au aflat că autostrada are doar 2 capete?

unomzapacit liked this post
AlexIP no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2014, 10:50 PM   #113
alucardsepetdalv
BANNED

Likes (Received): 319

Consiliul Judeţean Ilfov vrea să facă cu 100 mil. euro un nod intermodal „Bucureşti-Ilfov Multimodal Hub“ ce va interconecta transportul īn nordul Capitalei

http://www.zf.ro/zf-24/consiliul-jud...talei-12347075
alucardsepetdalv no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2014, 09:00 AM   #114
roocklee
Registered User

Likes (Received): 900

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Ac...+O+noua+licita
roocklee no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules