daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Иностранство > Путовања и репортаже

Путовања и репортаже Репортаже са ваших путовања по свету / Showcase your travel

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old December 10th, 2006, 11:50 PM   #1
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Likes (Received): 110

(D) Hronike Esena

Essen je jedan od najvecih gradova u DE, i takodje kao sto verovatno vidite ispod mog avatara i grad u kome ja stanujem od 2002ge godine Grad Essen se nalazi u centru cuvene Rurske oblasti koja cini jednu ogromnu urbanu celinu sa 6 miliona stanovnika, sam grad ima oko 580 000. Essen se nalazi u samom centru rurske oblasti, okruzen je gradovima Gelzenkirhen, Bohum, Hatingen, Velbert, Hajligenhaus, Ratingen, Milhajm na Ruru, Oberhauzen, Botrop i Gladbek.
Sam grad po meni estetski i nije nesto, Essen je poznat kao veliki industrijski grad koji je rastao i usponom familije Krup. Pre drugog svetskog rata skoro polovina Essena je bilo u vlasnistvu ove porodice koja je tada vodila tada najvecu industrijsku kompaniju koja se bavila proizvodnjom celika. Krup i dan danas postoji, i dalje je lider na tom polju ali sada su ujedinjeni sa Tizenom, nekada konkurenta iz Dizeldorfa, takodje porodicom Sada su to akcionarska drustva.
Posto je Krup za vreme 2 Svetskog rata proizvodio oruzje za sile osovine, a Essen je pola pripadao toj familiji (uglavnom zgrade, fabricka postrojenja itd..) mozete da zamislite sta se dogodilo sa tim gradom. Ceo grad je sravnjen sa zemljom, prezivela su tek par naselja i zgrade u samom centru, tako da je ogromna vecina objekata u gradu sagradjena 50tih i 60tih godina.
Infrastrukturno gledano kroz grad prolazi takozvani "brzi rurski put" (Ruhrschnellweg), koji je lokalni naziv za autoput A40, odnosno autoput koji sece rursku oblast od prvog grada na njenom putu Duizburga pa sve do Dortmunda u duzini od 70km, grad seku jos 2 autoputa, jedan na severu koji prolazi paralelno sa A40, i jedan na jugu koji se ukljucuje u A40 na istoku.
Postoje 3 linije podzemne/nadzemne zeleznice, U11, U17, U18. U11 je jedina linija koja ostaje "unutar" Essena, U18 povezuje Essen sa Milhajmom a U17 sa Gelzenkirhenom. Takodje postoji i velika tramvajska koja delom ide i kroz dva velika glavna tunela ispod centra grada i 4 sporedna tunela (jedan od tih velikih tunela dele sa U-Bahnom). U-Bahn ide kroz neke delove na nivou ulica (i odvojeno od ostalih traka i zajedno), negde ide nasred autoputa, negde u tunelu Interesantno je da postoji takodje i nezavisna linija samo za autobuse, takovane "sine za autobus" na odredjenim deonicama.

Ovom reportazom imam tri cilja, malo da se natipkam posle duzeg vremena, da vam predstavim grad i opet da krenem sa aktivnijim slikanjem Posto studiram imam malo vremena da se vucem izvan, pa cu slikati po Essenu i pokusacu jos bolje da ga upoznam.

Krecemo sa fotkama

Prvo polako, dosta je padalo kiše u zadnjih dana tako da nisam mogao mnogo od faxa da uslikam, ovo je pogled sa izlaza iz univerzitetske biblioteke na dvorište fakulteta. Fakultet je napravljen u stilu zamka sa zidinama i ogromnim parkom u sredini, zidine su zgrade gde su sobe i sale za predavanja.

Faks je zavrsen pocetkom 70tih godina, fasada je redovno odrzavana i ciscena pa i dan danas izgleda jako dobro i moderno

Karta na ulazu na glavni kompleks faksa, pokazuje ostale komplekse faksa rasporedjenih po gradu. Na zapadu grada, Essen Frohnhausen, e to je moj kraj Ja sva predavanja imam u delu essena obelezenog ljubicastom bojom.

E sada i karta glavnog kompleksa univerziteta

Na putu ka mojoj zgradi za predavanja, davao se Borat, Essen je kao i ostali veliki industrijski gradovi pun grafita

Resenje na nemacki nacin - kako postaviti svetiljku na uski trotoar

Stizemo do moje zgrade na faxu, to je ova braon kocka

mali pogled prema centru, tamna zgrada desno je skupstina grada Essena, ona kula u pozadini je najvisa gradjevina u rurskoj oblasti sa 130m visine,

Pogled sa moje zgrade visoko na skupstinu i centar Essena:

.. i pogled prema faxu, vide se "kule osmatracnice" od centralnog kampusa:

E sada se vracamo kod mene u stan, nalazi se nedaleko od centra blizu stanice U-Bahna na autoputu, pogled iz ulaza u zgradu napolje:

I pogled na moju ulicicu

E sada, ulaz u "moju" stanicu U-bahna:

.. i pogled prema centru, vidi se kako sine prolaze nasred autoputa

...silazim dole:

I malo slikam okolo:

jedna nocna fotka sa drugog kraja te stanice,

I jos jedan pogled prema centru grada sa jedne od kula univerziteta:

nastavice se....

lindenthaler no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old December 10th, 2006, 11:54 PM   #2
Kragujevcanin
BANNED

Kragujevcanin's Avatar

Likes (Received): 0

malo si pretero sa naj veci gradova u DE ali ajd. ja sam iz Bielefeld(NRW).

poz
Kragujevcanin no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2006, 12:00 AM   #3
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

yupp jeste, 7/8 po velicini u DE, a DE je jedna od ako ne i zemlja sa najvecim brojem gradova u Evropi
Old December 11th, 2006, 12:11 AM   #4
BL
BANNED

BL's Avatar

Likes (Received): 2

Fino odradjeno, ali grad mi se ne svidja, bar sa tih slika... onaj autoput prolazi bas kroz grad?
BL no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2006, 12:16 AM   #5
Boksa1
BANNED

Likes (Received): 3

haha odlican naslov
Tipican grad za rursku oblast, svi su kao na kalup, mada mi se cini da nema nekog nocnog zivota, uvece je prilicno pust grad, mozda i gresim, ne znam
Boksa1 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2006, 12:18 AM   #6
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

da da, kroz centar ulazi u tunel i izlazi sa druge strane centra.
Old December 11th, 2006, 02:19 AM   #7
Bob Rock
Think Different

Bob Rock's Avatar

репортажа и лого ”СП”

Bob Rock no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2006, 03:00 AM   #8
Majevčan
Српски Форум

Majevčan's Avatar

Likes (Received): 627

Neznam Essen mi nije nesto; al dobro to je mozda sto imam privileg da zivim u Minhenu
Old December 11th, 2006, 08:44 AM   #9
Sale81
Mr. Nais Guy

Sale81's Avatar

Da li je to stvarno privileg ziveti u minhenu?
Sale81 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2006, 08:46 AM   #10
Sale81
Mr. Nais Guy

Sale81's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cipiripi View Post
репортажа и лого ”СП”

Lici mi na ovo: "stara Sinagoga"

Sale81 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2006, 08:54 AM   #11
Majevčan
Српски Форум

Majevčan's Avatar

Likes (Received): 627

Quote:
Originally Posted by Sale81 View Post

Da li je to stvarno privileg ziveti u minhenu?
Old December 11th, 2006, 08:50 PM   #12
CVRKI
Stop the World...

CVRKI's Avatar

jebotemis kad gledam ove tvoje fotke cujem Kraftwerkov Radioaktivität

BTW, Munich is unique
CVRKI no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2006, 08:57 PM   #13
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

a veruj mi, atmosfera ovde je zaista takva kao na fotkama pa kraftwerk ti je tu u komšiluku u Dizldorfu

@Sale81, upravu si ono je stara sinagoga, ali rizično je slikati, vrvi od policije samo tako.
Old December 11th, 2006, 09:23 PM   #14
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Evo još dve fotke od danas, samo sam to uslikao pošto sam žurio nešto da odradim a i padala je dosadna kišica,

fotka prema kuli skupštine grada.. :

I trenutno najveće gradilište u Essenu, Limbekerski trg (ovako će izgledati kad se završi):
Old December 11th, 2006, 11:49 PM   #15
Malkavian
Tam' dol, di motor...

Malkavian's Avatar

Oh my... depresivno... doduse, nista ne tuce BG po pitanju depresivnosti, ali ipak nisam to ocekivao od zapada Nemacke...
Malkavian no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2006, 11:58 PM   #16
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

kada sam došao u Essen pre 4 godine mi je bilo potrebno pola godine da svarim i shvatim gde sam došao, ali sada mi se podvukao grad pod kožu, ne znam što... eto desi se

A i ne mora svaka fotoreportaža da bude sa lepim srećni ljudi fotkama ?

p.s. BGD nije depresivno mesto, nimalo, to zavisi od toga kako prihvatiš grad.
Old December 12th, 2006, 01:05 AM   #17
Malkavian
Tam' dol, di motor...

Malkavian's Avatar

Mislio sam na BG po izgledu (pogotovo po jeseni). Ali skoro svaki grad izgleda tako kad opadne lisce...

Zaista depresivno, svi ti betonski dzinovi su takvi. Po leti je jos super, sve je zeleno pa odvlaci paznju, ali kad lisce opadne...

Trebalo bi ih prekreciti/ofarbati i uz malo ulepsavanja, zaista bi te zgrade lepo izgledale, ali znajuci kakvi smo verovatno bi ih ofarbali po Tirana sistemu u ljubicasto/narandzasto/zuto/fluorescentno zelenu boju...

Svidja mi se deo oko Kalisa i pogled na NBG. ali onda stignem busom dole i vidim Romsko naselje...

Bg ima neki svoj poseban smek i stil (ne mislim u duhovnom, vec u arhitektonskom smislu), mesavina Austrije, Madjarske, Turske i Komunizma, ali sve to na "nas" nacin koji se razlikuje od svojih "uzora". Imam osecaj kao da svemu pokusavamo dati svoj licni pecat. Da li je to dobro ili ne... ne znam... npr, ovo novo ludilo sa okruglim kulama me ubija u pojam...

BG ima sansu da postane jedan od najlepsih gradova Evrope (bez lazne skromnosti), pitanje je da li ce tu sansu iskoristiti ili ne. Nadam se da hoce, jer se BG u poslednje vreme strahovito razvija i gradi. Totalna transformacija u proteklih 2-3 godine.
Malkavian no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2006, 11:05 AM   #18
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Likes (Received): 873

Wunderschoen! Hvala na trudu Stevo i odličnom predstavljanju svog grada.

"Pametni ljudi više nauče od budala, nego budale od pametnih."
Vrachar no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2006, 05:17 PM   #19
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Nastavljamo, sad ću vam predstaviti par fotki iz mog komšiluka U neposrednoj blizini stana se nalazi Frohnhausener platz, jedan pijačni trg gde se do podneva mogu uzetu produkti sa sela:

Još jedan "zum" na jednu od zgrada:

Na 30m od stana je jedan mali ali jako lep i prijatan parkić:

I eto, vraćam se u svoju uličicu

Još jedna scena iz moje ulice:

nastaviće se...
Old December 12th, 2006, 05:21 PM   #20
BL
BANNED

BL's Avatar

Likes (Received): 2

kako se to parkiraju na trotoar?