SkyscraperCity Forum banner
101 - 120 of 133 Posts
Multumim pentru reportaj, e excelent.

Habar n-aveam ca se reconstruieste Partenonul. Foarte dubioase optiunile lor, din cate pot sa-mi dau seama... Daca basoreliefurile alea care zaceau pe jos sunt menite a fi instalate pe locul celebrelor frize, va fi o adevarata bataie de joc. Trebuie sa citesc mai mult ca sa vad cat de radicala va fi abordarea.

Stiam ca in Grecia s-a investit mult in orase, fatade, strazi, transport, spatii publice, muzee, etc. in a doua jumatate a anilor '90 si prima jumatate a anilor 2000, asa ca e surprinzator sa citesc impresii negative la capitolul asta. Cel putin Salonicul, unde am locuit cateva luni in 2005-2006, arata excelent; din fotografiile de aici Atena nu pare a se compara, iar daca ce ne-ai aratat e ceea ce arata mai bine, atunci oare cum arata ce nu ne-ai aratat...

Ce-mi place in orasele grecesti:

:cheers:
 
Discussion starter · #102 ·
@Keepon: Stii care-i culmea ? La 2 saptamani dupa ce am fost in Atena, am fost nevoit sa merg si la Bucuresti (n-am mai fost din 2008). LUX, si fata de 2008 si fata de Atena. REALLY :).

@cinxxx: Sincer, prefer sa nu postez pozele care ilustreaza imagini urate ? De ce ? Well, nu mergi in Atena sa vezi gunoaiele de la 2 pasi de Acropole. Sau, mergand la o faimoasa cofetarie (cu preturi pe masura) din varful unui anume deal, sa simti un miros mai neplacut si uitandu-te in "prapastie" sa vezi un MUNTE de gunoaie...

Sau, sa mergi in portul Pireu unde te astepta un miros rar intalnit :)

Si-n thread-ul celalalt deschis de mine (cu Turcia) puteam linistit sa postez poze mai "urate", mai ales din Bulgaria (Sofia & other cities), dar am preferat sa postez si sa vorbesc despre locurile pe care le recomand altora.

@alexandru.mircea: Tehnica in sine este foarte ok, cu timpul marmura isi va schimba culoarea si va arata la fel ca si cea originala.

De data aceasta am trecut doar pe langa Salonic, in 1996 cand am fost ultima oara arata excelent. Dar si Atena arata excelent atunci. :)
 
@alexandru.mircea: Tehnica in sine este foarte ok, cu timpul marmura isi va schimba culoarea si va arata la fel ca si cea originala.
Problema nu e asta, ci anume ca pe masura ce completezi mai mult, ceea ce obtii nu mai e Partenonul, ci ceva diferit, continand atat vechi cat si nou.

Din cate citesc pe Wiki reconstructia nu va fi radicala, ceea ce e bine. Daca, asa cum zice, "the Parthenon will not be restored to a pre-1687 state" (adica momentul exploziei), atunci sculpturile alea n-au treaba cu atelierul Partenonului (decat daca sunt originale, ceea ce ma indoiesc).
 
Nici eu nu mă obosesc să pozez zonele nasoale, că nu d-aia sunt acolo. E ca și cum m-aș duce la New York și aș poza părți din Queens, South Bronx sau mai știu eu ce. :lol: Normal că majoritatea orașelor mari, mai ales capitalele, au părți unde n-ai ce vedea ca turist. Și Grecia nu văd de ce ar fi o excepție, că nu este una din cele mai avansate țări din Europa și nu trece nici prin vremuri ușoare.

Oricum, dezamăgit n-am cum să fiu că eu plătesc doar transportul. La cazare m-am înțeles cu un grec, student în Atena cu care vorbesc eu de mulți ani pe net. Deci ies bine la preț și eu zic că numai dacă aș vedea Acropolele ar merita.
 
Discussion starter · #107 · (Edited)
Pai Acropolele in sine, muzeul de Arheologie care esti situat langa intrarea principala de la acropole (cam 2-3 minute de mers), o biserica din sec xi-xii, mica :) care e langa muzeul de arheologie, muzeul acropolelor, stradutele din jurul lui, omonia + guvernul & stradutele de langa + plajele + portul pireu ar fi cele mai interesante lucruri de vazut din punctul meu de vedere :).
 
101 - 120 of 133 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top