search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Urban Bulgaria > Economy and Tourism

Economy and Tourism Енергетика, Икономика, Туризъм и т.н.

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2375 votes, 5.00 average.
Old September 24th, 2017, 12:14 AM   #2081
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Дали е така обаче?

Стара Загора за поредно тримесечие изпреварва област Бургас (пълна с курорти и ваканционни имоти) по строителство и цени на имотите.

Основната разлика между двата региона е, че пазарът на имоти в Стара Загора се движи основно от вътрешното търсене, докато в бургаско зависи от руските купувачи, т.е. българите в Бургас купуват много по-малко, отколкото българите в Стара Загора, което лесно се обяснява с разликата в стандарта на живот.

На ниво градове разликата достига фрапиращите 3-4 пъти в полза на Зарата, тъй като около 80% от строителството в Старозагорска област е концентрирано в гр.Стара Загора и едва 17% от строителството в Бургаска област е в гр.Бургас.

Quote:
Започнато строителство на нови сгради - второ тримесечие на 2017 година

1. София (столица) - 1127 жилища
2. Варна - 570 жилища
3. Пловдив - 535 жилища
4. Стара Загора - 346 жилища
5. Бургас - 334 жилища
http://www.nsi.bg/sites/default/file...q2_CBLPNPY.pdf

hiephoi liked this post
ВОДА no está en línea  

Sponsored Links
Old September 24th, 2017, 12:21 AM   #2082
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Не знам откъде идва тази завист към успехите на бързоразвиващата се Стара Загора, но официалната национална статистика - НСИ е категорична.

Перлата на Тракия е с най-високият регистриран ръст на цените на новото строителство от цели 28%.

Стара Загора вече изпреварва със значителна преднина дори предишните лидери София и Варна.

Индекс на цените на жилищата

Quote:
http://www.nsi.bg/bg/content/3152/%D...D0%B8-2015-100

hiephoi liked this post
ВОДА no está en línea  
Old September 24th, 2017, 12:39 AM   #2083
burgas 25
Registered User

Likes (Received): 2474

Quote:
Originally Posted by ВОДА View Post
Дали е така обаче?

Стара Загора за поредно тримесечие изпреварва област Бургас (пълна с курорти и ваканционни имоти) по строителство и цени на имотите.

Основната разлика между двата региона е, че пазарът на имоти в Стара Загора се движи основно от вътрешното търсене, докато в бургаско зависи от руските купувачи, т.е. българите в Бургас купуват много по-малко, отколкото българите в Стара Загора, което лесно се обяснява с разликата в стандарта на живот.

На ниво градове разликата достига фрапиращите 3-4 пъти в полза на Зарата, тъй като около 80% от строителството в Старозагорска област е концентрирано в гр.Стара Загора и едва 17% от строителството в Бургаска област е в гр.Бургас.

http://www.nsi.bg/sites/default/file...q2_CBLPNPY.pdf

Бумът на строителството започва някъде през 2006 година.Оттогава досега са изминали 44 тримесечия.Стара Загора бие Бургас в 2 от тези тримесечия в останалите 42 тримесечия печели Бургас.

Резултатът е 42:2 за Бургас.Осъзнаваш ли разликата?

burgas 25 no está en línea  
Old September 24th, 2017, 01:04 AM   #2084
sali_haci
High in the sky

sali_haci's Avatar

Likes (Received): 2612

Много ме кефи как един човек започва спора си срещу Батка_25 с един профил, след което отговаря от друг (това с 8500 годишния град, в който са яли бургери преди 2000 години ми хареса )и накрая почва да пише от официалния си. Върти си 3-4 профила в темата пишещи абсолютно едни и същи неща по един и същи начин и даже си и лайква писаниците сам.

Не го знам този човек дали има нещо общо със Стара Загора, ама със сигурност е имал по няколко посещения в Раднево и едно определено лечебно заведение намиращо се там. Може от там му идва обсесията със Зарата и Областа.

Ovidius
sali_haci no está en línea  
Old September 24th, 2017, 04:35 AM   #2085
yup
Fortuna favet fortibus

yup's Avatar

Likes (Received): 207

Quote:
Originally Posted by hiephoi View Post
Е, какво като имате езера? Край Стара Загора има пък планини, които също блокират града от север и от запад. Тогава трябва ли всяко село в планината да е квартал, заради блокировката от планината? Но просто в Стара Загора никой няма комплекс за население, след като стандартът е достатъчно висок да удовлетворява хората.

Burgas25, това вече е коментирано в друга тема и си има подобаващ отговор:

Бриколаж беше принуден да се изнесе от силната конкуренция в СЗ, която е основно от БГ вериги оставящи парите в града и допринасящи за 2-то БВП на глава според НСИ.

Метро и Билла са открили магазини преди Бургас и правят по-голям оборот в Стара Загора от Бургас.

Декатлон също влезе в Стара Загора, а в Бургас го няма.

Защо ИКЕА ще правят в СЗ голям магазин а при вас е само на шанд?

http://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=597

Така, че няма нужда да се повтаряме.

Не разбирам защо жители главно на други големи големи градове се чувстват толкова засегнати от статистическите данни, че стандартът в Стара Загора е по-висок, както и градът е по-добре планиран и с по-добра инфраструктура, че се почна с някакъв хейт дори на лична основа?

Нима ще промените нещо, като "убиете" вестоносеца?

Вместо да поздравите Стара Загора и да се радвате на успехите й, почват да изпъкват низки страсти.

Имате същото поведение като сърбите в темата за Белград, твърдящи на око, че е най на Балканите, но като опре до статистически данни губи позиции навсякъде спрямо София.

Вода, хиепхой и дузината други защитници на тракийския мегаполис, 8000 годишната Аугуста Траяна. Полека с хамбургерите да не се накапете с кетчупа...който сигурно е измислен там.
Как така какво като имате три езера - освен Дубай, не съм чувал друг град да се разширява по вода.
Докато виж дори в планината може да се разшири един град. Най-високо разположената столица - Сукре е с доста по- голяма надморска височина от Балкана, и е доста по-населена от Аугуста Траяна.
Осъзнаваш ли какви глупости бръщолевиш, че и сам си вярваш и си лайкваш и глупостите.
Никой не завижда на Стара Загора, просто хората не са глупаци, особено в този форум и могат да различат истина от манипулация.
Така че ходи се прави на интересен в някоя детска градина. Там може и да ти повярват на лъжите...

Last edited by yup; September 24th, 2017 at 05:20 AM.
yup no está en línea  
Old September 24th, 2017, 06:05 AM   #2086
yup
Fortuna favet fortibus

yup's Avatar

Quote:
Originally Posted by burgas 25 View Post
Според мен не си трол.По- скоро си сърцат Старозагорец,който иска градът му да е ,като другите големи градове и даже ако може да ги превъзхожда,което е напълно
Трол е! Аз споря с него вече половин месец, но това е като да пълниш вода в пукната стомна и затова мисля да се отказвам. От опит ти казвам, категорично е трол. Единственото, което се опитвам да си изясня е дали е платен или просто страда от болестна мания за величие. Ако е второто си е диагноза.
yup no está en línea  
Old September 24th, 2017, 09:35 AM   #2087
D_S_H
BANNED

Likes (Received): 539

Quote:
Originally Posted by burgas 25 View Post
Според мен не си трол.По- скоро си сърцат Старозагорец,който иска градът му да е ,като другите големи градове и даже ако може да ги превъзхожда,което е напълно нормално.

В Старозагорската секция няма много желаещи да снимат не заради ВОДА или
D S N, a по простата причина,че в Старата Загора нещата не се случват с темповете и мащабите,както е в по-големите от Зарата градове.Затова много старозагорци не са мотивирани да обикалят и да снимат.

Ето защо хора,като D S N са изключително ценни за Стара Загора и за форума,понеже въпреки всичко те ходят обикалят,отделят от свободното си време и снимат.Вероятно ако колегата D S N спази заканата си и спре да снима много трудно ще се намери някой,който да го замести.

Бургас се е превърнал в една огромна строителна площадка.Много модерно строителство из целия град,плюс масово саниране на панелни блокове.
Някои от новите проекти са впечатляващи за България.

Бургас сравнен със Стара Загора е вече,като град в друга държава.
Грешиш за някои неща. И тук се случват доста неща, просто няма хора , които да снимат. Тук снимах как се строят 8 и повече етажни сгради на 20 см от къща, като зад сградата строят още 2 сгради, а на 20 метра от тях нова сграда, пак залепена до другата. Тука вече строят залепнали до другите сгради. Определено строят доста.
Ето на мача на Барселона като ходих-една 8 етажна има до кръговото до стадион Берое, други 2 8 етажни на метри от нея, както и още няколко до тях. Случават се дооста неща-саниране, ремонти на улици, ремонти на сгради и училища, строежи на нови сгради, нови заводи и търговски центрове, спортни съббития, културни събития, сега започват и ремонтите за близо 10 млн на пешеходния булевард, голям ремонт за близо 10 млн на парк Аязмото, много инфраструктурни ремонти и тн.

Тук съм на място и няма човек , който да ме убеди,че нищо не се случвало, определено има какво да се снима, и снимах,сам, другите нарочно не пускаха снимки, като ме баннаха се зарадваха даже и още първия ден на моя бан почнаха да пускат снимки. Изтече ми банът за седмица, видяха,че не е постоянен и почнаха пак с атаките и подигравките срещу мен!
Изтрих си всички стотици снимки ,които бях публикувал тук и да ходят сега те да си снимат!!!
Да ги видим.
По една снимка на проект в града на 3 месеца ше е старозагорската секция от тука нататък! Както си беше.
И ето защо хората като теб, съвсем логично, ще си мислят,че няма нищо, което да се случава в града и затова не се снимало.
Има какво да се снима, братле,ХОРА НЯМА ТУКА!
Старозагорци като мен!
Избягали са,и ги разбирам защо са се махнали, аз също ще се махна, след като модераторите ми изпълнят молбата и изтрият темите, които направих със всичките снимки и инфо вътре!
Дотогава една снимка повече няма да пусна!
След като виждаш,че нещо не се оценя и имаш срещу теб само нападки, подмятания ,подигравки...търпиш, търпиш до едно положение!
Моето се изчерпа и съм категоричен,че след като ми изтрият темите модераторите се омитам от тук, през това време повече една снимка няма да пусна в полумъртвата старозагорска секция.
Секция , която ,колкото и нелогично да звучи, ще я ДОУБИЯ с решението си!
1-2 снимки на 5 месеца , това ше е секцията вече!
Честито , нетролове !

Между другото сега видях ,че всичките ми около 300 мнения са изтрити,благодаря на модераторите.
Нека сега уважат и втората ми последна молба-да изтрият и темите ми,както следва:

1.Темата за пешеходния булевард в града, след като аз пратих по мейл материалите, чрез които ВОДА направи темата
2.Трите мои теми-за спортните събития, за парковете и градините и за културните събития

Защото още тогава когато ги направих и почнах с мерак да ги пълня със снимки, някои хора тук, от тези, които нарочно и от яд не пускат снимки, когато аз пускам, ми казаха,че аз "тровя темите и раздела с отровните си теми и снимки"!
Как нормален човек може да приеме подобно отношение?
И то към нов потребител, който с желание обикаляше и снимаше?

Моля модераторите да уважат желанието ми и веднага напускам форума!

hiephoi, ВОДА liked this post

Last edited by D_S_H; September 24th, 2017 at 10:04 AM.
D_S_H no está en línea  
Old September 24th, 2017, 09:45 AM   #2088
kc_3011
Mr.

Likes (Received): 596

off:
Quote:
Originally Posted by yup View Post
... Аз споря с него вече половин месец, но това е като да пълниш вода в пукната стомна и затова мисля да се отказвам. От опит ти казвам, категорично е трол. Единственото, което се опитвам да си изясня е дали е платен или просто страда от болестна мания за величие. Ако е второто си е диагноза.
Ти с радио спорил ли си? Каузата е загубена още в началото Спомням си, че и аз съм опитвал да водя дискусия с горепосочения индивид ... , не ми се получи. Затова слагам в игнор листа и съм спокоен (лошото е когато го цитирате).
Old September 24th, 2017, 01:49 PM   #2089
bojko84
Registered User

bojko84's Avatar

Likes (Received): 4318

ВОДА liked this post
bojko84 está en línea ahora  
Old September 24th, 2017, 04:21 PM   #2090
hellrisen
Registered User

hellrisen's Avatar

Likes (Received): 391

Защо Букурещ/Виена/Прага се броят за отделен регион (и ярко контрастират с околието като БВП), но София не?
hellrisen no está en línea  
Old September 24th, 2017, 04:32 PM   #2091
hiephoi
BANNED

Likes (Received): 76

Quote:
Originally Posted by hellrisen View Post
Защо Букурещ/Виена/Прага се броят за отделен регион (и ярко контрастират с околието като БВП), но София не?
Чиста математика, за да вземат повече пари от еврофондовете.
При предния програмен период София + Югозападният район имат под 75% от средния БВП за ЕС, следователно целият район е годен за финансиране.
В момента София + Югозападният район вече имат над 75% от средния БВП за ЕС, затова предстои разделяне, за да може поне остатъкът от района да получава еврофинансиране.
При Прага и Букурещ и през предният програмен период са били над прага от 75%, затова и са разделени от по рано.

aleksii, bojko84, ВОДА, Infam0uS liked this post

Last edited by hiephoi; September 24th, 2017 at 04:38 PM.
hiephoi no está en línea  
Old September 24th, 2017, 06:31 PM   #2092
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Тази година очаквам БВП на България да надхвърли психологическата граница от 100 млрд. лева (100 000 000 000 лева).
Очаквам годишният ръст на БВП за 2017 година да е около 4.1-4.3%.
Понеже има много хора, които обичат да коментират моите прогнози, може да си ги запишат горните данни.
За последните 6 месеца България е продала/изнесла електроника за близо 25 млрд. лева.

burgas 25, EEH, Nicko9 liked this post
ВОДА no está en línea  
Old September 24th, 2017, 06:57 PM   #2093
bojko84
Registered User

bojko84's Avatar

Likes (Received): 4318

Ха дано. Ако успеем да постигнем психологическите над 4 процента, това би предизвикало нова вълна оптимизъм у нас.

EEH, ВОДА liked this post
bojko84 está en línea ahora  
Old September 24th, 2017, 09:39 PM   #2094
SevenSlavicTribes
Registered User

SevenSlavicTribes's Avatar

Likes (Received): 24313

Quote:
Стара Загора вече изпреварва със значителна преднина дори предишните лидери София и Варна.

Индекс на цените на жилищата
Нали правиш разлика между ръст на цените и самите цени? Цените на жилищата в Бургас са много по-високи от старозагорските цени. А София и Варна са в друга лига.

T_CH liked this post
SevenSlavicTribes está en línea ahora  
Old September 24th, 2017, 10:07 PM   #2095
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Originally Posted by SevenSlavicTribes View Post
Нали правиш разлика между ръст на цените и самите цени?
Да се надяваме, че форумните потребители правят разлика и между БВП и БВП на глава, защото именно там идва тънката, но важна разлика в статистическите данни при оценка на нивото на регионалната икономика.

Quote:
Originally Posted by SevenSlavicTribes View Post
Цените на жилищата в Бургас са много по-високи от старозагорските цени. А София и Варна са в друга лига.
Като гледам националната статистика и данните от националната телевизия, нещата са доста спорни, защото минималната цена на кв.м. жилище в Стара Загора е по-висока от съответната в Бургас и Пловдив. В сезонния туристически сегмент е ясно, че на места като Слънчев бряг, Св.Влас и т.н., ще има и завишени средни максимални цени. Но е ясно, че повече сделки се случват по-близо до минималната цена навсякъде.

Иначе по данъчна оценка цените на имотите в гр.Стара Загора са били едва с около 9% по-ниски от онези в Бургас и това по време на най-големия строителен бум в България.

Quote:
Източник: bTV

Last edited by ВОДА; September 24th, 2017 at 11:16 PM.
ВОДА no está en línea  
Old September 25th, 2017, 12:06 AM   #2096
yup
Fortuna favet fortibus

yup's Avatar

Statistics | Статистически данни

Да Ви напомня, че живеем в информационната ера, където данните са на един клик разстояние.
Ето средните цени на кв.м в Бургас:

и в Стара Загора:

Както се вижда - дори Меден Рудник бие старата по цени с изключение на центъра.
Данните са от един от големите сайтове за недвижими имоти към дата 18.09.2017 и са в евро.
ПС: На лъжата краката са къси!

bggu liked this post

Last edited by yup; September 25th, 2017 at 12:54 AM.
yup no está en línea  
Old September 25th, 2017, 01:18 AM   #2097
gogu.ca
Registered User

Likes (Received): 239

Quote:
Тази година очаквам БВП на България да надхвърли психологическата граница от 100 млрд. лева (100 000 000 000 лева).
Очаквам годишният ръст на БВП за 2017 година да е около 4.1-4.3%.
Понеже има много хора, които обичат да коментират моите прогнози, може да си ги запишат горните данни.
За последните 6 месеца България е продала/изнесла електроника за близо 25 млрд. лева.
wow......WATER for Nobel Price for Economics......max 3% grow for bulgaria-2017

panchevo liked this post
gogu.ca está en línea ahora  
Old September 25th, 2017, 07:11 AM   #2098
hiephoi
BANNED

...

Last edited by hiephoi; September 25th, 2017 at 07:21 AM.
hiephoi no está en línea  
Old September 25th, 2017, 07:17 AM   #2099
hiephoi
BANNED

Quote:
Originally Posted by yup View Post
ПС: На лъжата краката са къси!
И това го пише някой, който сам по себе си измисля пълни лъжи ли?
Първо някакви обяви далеч не означават реални цени. Второ "цените" ти са фалшифицирани. Естествено занижени за Стара Загора и завишени в пъти за Бургас.
В Меден рудник цените вървят около 300 евро на квадратен метър, а там се купуват близо половината от бургаските жилища, така че само този квартал е достатъчен да свали средната цена на бургаските жилища под старозагорските.
В кв.Железник-Изток пък няма изобщо такива цени, там вървят по 550 евро. В централната градска част, която обхваща реално 2/3 от града са по 800 евро квадрата.
Quote:
Да се надяваме, че форумните потребители правят разлика и между БВП и БВП на глава, защото именно там идва тънката, но важна разлика в статистическите данни при оценка на нивото на регионалната икономика.

Като гледам националната статистика и данните от националната телевизия, нещата са доста спорни, защото минималната цена на кв.м. жилище в Стара Загора е по-висока от съответната в Бургас и Пловдив. В сезонния туристически сегмент е ясно, че на места като Слънчев бряг, Св.Влас и т.н., ще има и завишени средни максимални цени. Но е ясно, че повече сделки се случват по-близо до минималната цена навсякъде.

Иначе по данъчна оценка цените на имотите в гр.Стара Загора са били едва с около 9% по-ниски от онези в Бургас и това по време на най-големия строителен бум в България.

Източник: bTV
Простата аритметика показва, че щом през 2015 г. разликата е била едва 8%, а видно от горните таблици 2 години подред цените в Стара Загора нарастват доста повече, значи вече това е по-скъпият град.
hiephoi no está en línea  
Old September 25th, 2017, 08:31 AM   #2100
russe_section
РУСЕфил

russe_section's Avatar

Likes (Received): 2625

Обяснете моля, като на прост човек, защо за икономиката е добре, жилищата да са супер скъпи и защо се хвалим колко са скъпи жилищата. Как това показва развита икономика или изобщо нещо хубаво? И дали високите цени не са свързани с малко предлагане, търсене в пъти над средното, или чиста спекула непочиваща на никаква икономическа логика в развитието на региона? В крайна сметка строителството на нови сгради е едно, но именно ценовите балони в имотния сектор са виновни за няколко големи икономически кризи, включително последната от 2009 г.

Closed Thread

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules