daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old August 27th, 2011, 11:05 PM   #1
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

[AL] Rruga e "Arbėrit" | "Arbėri" RoadRolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:07 PM   #2
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Harta ku do kaloje rruga.(Vija me ngjyre roze)

[IMG]http://i40.************/qygwom.jpg[/IMG]

Segmenti i pare kesaj rruge ose Bulqizė-Shupenzė ka perfunduar.

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:08 PM   #3
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Nje rregjistrim i vjeter nga Bulqizė-Shupenzė

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:10 PM   #4
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Nje tjeter video+harte.RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:13 PM   #5
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Punimet deri para 1 viti.

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:14 PM   #6
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Prill 2011.

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:16 PM   #7
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Shume bukur. Ka ndonje "afat"(se asnjehere nuk perfundon ne afatin e percaktuar) perfundimi? Po shoferi qenka pilot. Sa majtas dhe djathtas. Prandaj eshte numri i "vogel" i aksidenteve.
__________________
www.shqiperiaetnike.com

olti liked this post
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:19 PM   #8
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Originally Posted by k0ntir View Post
Shume bukur. Ka ndonje "afat"(se asnjehere nuk perfundon ne afatin e percaktuar) perfundimi?
Per zgjedhjet e radhes ndoshta.

Quote:
Originally Posted by k0ntir View Post
Po shoferi qenka pilot. Sa majtas dhe djathtas. Prandaj eshte numri i "vogel" i aksidenteve.
S'ke degjuar per "famėn" e shofereve dibran ti?

__________________

olti liked this post
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:22 PM   #9
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Per zgjedhjet e radhes ndoshta.
EEE normale normale!

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
S'ke degjuar per "famėn" e shofereve dibran ti?

Se mos vetem dibranet. Cdo video qe eshte publikuar ketu permban xheste te tilla.
__________________
www.shqiperiaetnike.com

Mad-Vampire-10, olti liked this post
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:31 PM   #10
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,380

Superstrada i referohet rruges me 4 korsi. Kjo rruge do kete 2 korsi.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:38 PM   #11
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

U tha per 4 doli me 2.Ndoshta vetem ky segment qe ka mbaruar do jete 1x1.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:39 PM   #12
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,380

Rruga e Arberit ka qene gjithmone ne plan me 2 korsi
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:41 PM   #13
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Berisha qe kam degjuar une ka folur per 4 korsi.

Gjithesesi.....
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:43 PM   #14
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Rruga e Arbėrit, detajet e projektit nga Bulqiza nė Tiranė
Dr. Ing. Faruk Kaba flet pėr projekt zbatimin e rrugės dhe pėr procesin e ndėrtimit tė saj

Projektideja ėshtė dorėzuar nė D P tė Rrugėve dhe pritet tė shqyrtohet shumė shpejt nga ky organizėm. Ka qenė njė projekt shumė i vėshtirė pėr zgjidhje, pasi pothuaj mungonin alternativat, ndėrsa luginat kanė njė zhvillim, qė nuk pėrputhej me ato ē'ka kėrkohen nga rrugė tė kėtyre standardeve. Megjithatė, zgjidhjet pėrfundimtare janė gjetur dhe tani pritet tė miratohen, pėr t'u materializuar nė projekt zbatimin e rrugės dhe menjėherė me procesin e ndėrtimit tė saj.

Sidoqoftė, ka qenė e nevojshme qė tė kapėrcehet Qafa e Murrizės me njė tunel rreth 3.5 kilometra tė gjatė dhe mė pas njė tunel nė afėrsi tė Gurit tė Bardhė, me gjatėsi rreth 0.6 kilometra. Por nuk ka qenė vetėm kjo vėshtirėsi. Nė njė pjesė tė konsiderueshme pranė Urės sė Vashės, terreni nė luginėn e lumit Mat ėshtė tejet i aksidentuar, i thyer. Kjo na ka detyruar tė kalojmė me gėrmime tė mėdha, me mure dhe ndoshta kur tė merren tė gjitha detajet e terrenit, pasi tė pėrcaktohet varianti pėrfundimtar, edhe me ndonjė tunel tjetėr.

Vėshtirėsia tjetėr mė e madhe ka qenė kapėrcimi i Luginės sė Matit me urė, pranė Urės sė vjetėr tė Vashės. Edhe pėr kėtė janė bėrė me dhjetėra tentativa dhe sė fundi ėshtė pėrgatitur ajo qė e mendojmė si zgjidhja mė e mirė: njė urė e njė tipi tė veēantė, e pandėrtuar ndonjėherė nė vendin tonė, me gjatėsi rreth 300 metra, me tre hapėsira, ku hapėsira mė e madhe ėshtė 140 metra. Ky tip, qė nė teknikėn botėrore quhet "me konsola" apo "kantilever", do tė pėrdoret pėr herė tė parė. E veēantė ėshtė se lartėsia e urės ėshtė rreth 133 metra, pra, mė shumė se tre herė lartėsia e hotelit nė qendėr tė Tiranės ose rreth 50 metra mė e lartė se ura mė e lartė nė aksin Rrėshen-Kalimash.

Rruga do tė ketė edhe njė serė veprash tė tjera, ndėr tė cilat spikasin tre viadukte me lartėsi mbi 20-25 metra secili, dhjetėra ura tė tjera tė shumta mė tė vogla, mure nė formėn e "terra armata", njė teknologji e veēantė kjo pėr urat e kėtyre madhėsive e tė tjerė vepra mė tė vogla. Do tė lėvizin rreth 2 milion e 300 mijė metra kub dhera, pjesa mė e madhe shkėmbore. Rruga do tė jetė e asfaltuar me gjerėsi 9 metra tė asfaltit dhe dy bankina tė paasfaltuara nga 1 metėr, pra gjithsej 11.0 metra. Parametrat gjeometrike janė tė tillė qė do tė lejojnė njė lėvizje me shpejtėsi 80 deri 100 kilometra nė orė pa probleme, pasi e gjithė rruga do tė shoqėrohet me njė sinjalistikė moderne bashkėkohore. Rruga do tė shoqėrohet me sinjalistikė dhe masa inxhinierike pėr njė siguri tė lartė dhe komode nė lėvizje.

Rruga do tė ketė dhe njė lidhje tė veēantė me rrugėn nacionale Burrel-Klos-Bulqizė, e cila nga Klosi tek Ura e re e Vashės do tė jete 3 kilometra e gjatė. Nė kėtė mėnyrė edhe Burreli do tė lidhet me Tiranėn nė njė distancė prej vetėm 57 kilometra, ndėrsa Klosi me vetėm 40 kilometra.


-Si pjesė e Rrugės sė Arbėrit, njė tunel rreth 3.3 kilometra, ėshtė nė pėrfundim tė fazės sė projektidesė dhe pritet vetėm hartimi nė detaj pėr inspektimet si dhe miratimi dhe kėshillat teknike. A mund tė jepni detaje tė kėsaj projektideje?

Siē e pėrmenda dhe mė lart, projekti pėrfshin dhe njė tunel me gjatėsi 3.3 kilometra, qė mund tė jetė dhe alternativa fituese, pasi janė paraqitur edhe dy variante tė tjerė me tunele me gjatėsi 3.6 dhe 4.2 kilometra. Tuneli ėshtė me tė vėrtetė njė vepėr shumė e vėshtirė. Ai krijon mundėsinė e kapėrcimit tė Qafės sė Murrizit me kuotė rreth 1320 metra, qė ndan malėsinė e Tiranės me atė tė Matit. Tuneli ėshtė projektuar tė kalojė nė kuotė 800-820 metra, qė bėn tė mundur kushte mė tė favorshme nga pikėpamja e dėborės dhe faktorėve tė tjerė atmosferikė. Ulja nė kuota mė tė ulėta ka qenė pothuaj e pamundur, pasi do tė duhej tė zgjatej nė mėnyrė tė jashtėzakonshme ky tunel, dhe sigurisht ėshtė kostoja e tij dhe vėshtirėsia.

Megjithatė, mund tė themi se kjo pjesė rruge dhe nė pėrgjithėsi rruga e Arbėrit, kanė njė kosto tejet tė lartė, rezultat ky i terrenit ku kalon. Vetėm tuneli i Murrizit, kushton rreth 90 milion euro. Vėshtirėsia e tij shtohet po tė kemi parasysh kushtet gjeologjike ku kalon ky tunel, tė cilat janė nga mė tė dobėtat. Pėr tė pėrcaktuar pozicionin mė tė pėrshtatshėm tė tij janė bėrė tentativa tė shumta dhe grupi i inxhinerėve ėshtė i besimit se ka gjetur pozicionin mė tė pėrshtatshėm.

Tuneli fillon nė shtėpitė e sipėrme tė fshatit Murrizė nga krahu i Tiranės dhe del nė grykėn e lumit tė Mashnorit, pranė shtėpive tė fshatit Xibėr, poshtė shkollės sė kėtij fshati, nė kuota rreth 820 metra mbi nivelin e detit. Afati i ndėrtimit tė tij, nė njė farė mėnyre do tė kondicionojė edhe afatin e ndėrtimit tė tė gjithė rrugės, por pėrderisa Kryeministri Berisha ka deklaruar njė afat rreth 2-vjeēar, mendoj se kjo do tė realizohet plotėsisht.


-Ē'mund tė thoni pėr ecurinė e deritanishme dhe cilat do tė jenė avantazhet e ndėrtimit tė kėsaj rruge?

Deri tani kanė pėrfunduar ose janė nė pėrfundim 4 nga 5 Lote tė rrugės sė Arbėrit. Loti i 5 ėshtė njė lot i shkurtėr rreth 5 kilometra, jo i vėshtirė, por qė kėrkon dhe marrjen e miratimin nga pala maqedonase pėr pikėn e kalimit tė kufirit. Pra, mund tė themi se projekti ėshtė ēėshtje e mbyllur. Ndėrkohė, pothuaj ka pėrfunduar njė lot (nga Bulqiza nė Urėn e Cerenecit) dhe ka filluar puna nė lotin paraardhės nga Bulqiza nė Klos (Ura Vashės). Menjėherė me dorėzimin e projekt-zbatimit tė dy loteve tė tjerė, Tiranė (Ura Brarit) - Tunel Qaf Murrizė dhe Tunel Qaf Murrizė - Ura Vashės (Klos) do tė fillojnė punimet. Madje, ne si projektues po na kėrkohet ky projekt sa mė parė tė jetė e mundur, pėr tė filluar ndėrtimin e saj.

Ndėrtimi, dhe veēanėrisht vėnia nė shfrytėzim e kėsaj rruge do tė ketė njė impakt tė jashtėzakonshėm, jo vetėm pėr Dibrėn, por edhe pėr trevat e banuara nga shqiptarėt nė Maqedoni, pėr zonėn e Matit pa pėrjashtim (pavarėsisht skepticizmit tė disa personave), por pse jo edhe pėr Tiranėn, Durrėsin e tė gjithė vendin. Pasuritė e jashtėzakonshme tė trevave tė Dibrės andej dhe kėtej kufirit do tė vihen nė lėvizje si kurrė mė parė. Madje edhe njė kuriozitet: Sofja, kryeqendra e Bullgarisė, me rrugėn e Arbėrit bėhet me afėr me Durrėsin, pra me Detin Adriatik se sa me Detin e Zi. Nė kushtet e njė Europe tė bashkuar dhe pa kufij, kjo ėshtė shumė domethėnėse.

Por, nga tė gjithė trevat ato qė janė mė pranė rrugės do tė kenė edhe pėrfitimet mė tė mėdha. Dhe kjo ėshtė e natyrshme. Kjo ėshtė edhe arsyeja pėrse dibranėt mezi e presin kėtė vepėr tė rėndėsishme rrugore, tė mirat e cilės do t'i shijojnė tė gjithė shqiptarėt.

Rruga e Arbėrit, duke patur kėto cilėsi ėshtė edhe njė alternativė shumė tėrheqėse e Korridorit tė 8-tė Paneuropian dhe si e tillė do tė jetė tėrheqėse pėr njė transport shumė mė tė gjerė se ai qė pėrmendėm deri kėtu. Personalisht uroj qė tė pėrfundojė sa mė parė tė jetė e mundur, pėr tė mbyllur njė epokė tė vėshtirė transporti dhe pėr tė hapur njė epokė tė re. "Via vita est" thonin romakėt dhe pėr Dibrėn kjo shprehje ėshtė mėse domethėnėse dhe kuptimplotė.


" Me ndėrtimin e Rrugės sė Arbėrit, pasuritė e jashtėzakonshme tė trevave tė Dibrės andej dhe kėtej kufirit do tė vihen nė lėvizje si kurrė mė parė

" Sofja, kryeqendra e Bullgarisė, me rrugėn e Arbėrit bėhet me afėr me Durrėsin, pra me Detin Adriatik se sa me Detin e Zi. Nė kushtet e njė Europe tė Bashkuar dhe pa kufij, kjo ėshtė shumė domethėnėse

" Qafa e Murrizės do tė kalohet me njė tunel rreth 3.5 kilometra tė gjatė dhe mė pas njė tunel nė afėrsi tė Gurit tė Bardhė me gjatėsi rreth 0.6 kilometra

" Njė urė e njė tipi tė veēantė, e pandėrtuar ndonjėherė nė vendin tonė, me gjatėsi rreth 300 metra, me tre hapėsira, ku hapėsira mė e madhe ėshtė 140 metra do tė ndėrtohet mbi urėn e Vashės

" Rruga do tė ketė edhe njė serė veprash tė tjera, ndėr tė cilat spikasin tre viadukte me lartėsi mbi 20-25 metra secili, dhjetėra ura tė tjera tė shumta mė tė vogla, mure nė formėn e "terra armata", njė teknologji e veēantė kjo pėr urat e kėtyre madhėsive e tė tjerė vepra mė tė vogla

" Rruga do tė jetė e asfaltuar me gjerėsi 9 metra tė asfaltit dhe dy bankina tė paasfaltuara nga 1 metėr, pra gjithsej 11 metra

" Parametrat gjeometrike janė tė tillė qė do tė lejojnė njė lėvizje me shpejtėsi 80 deri 100 kilometra nė orė pa probleme, pasi e gjithė rruga do tė shoqėrohet me njė sinjalistikė moderne bashkėkohore

" Rruga do tė ketė dhe njė lidhje tė veēantė me rrugėn nacionale Burrel -Klos - Bulqizė, e cila nga Klosi tek Ura e re e Vashės do tė jetė 3 kilometra e gjatė. Nė kėtė mėnyrė edhe Burreli do tė lidhet me Tiranėn nė njė distancė prej vetėm 57 kilometra, ndėrsa Klosi me vetėm 40 kilometra

" Tuneli fillon nė shtėpitė e sipėrme tė fshatit Murrizė nga krahu i Tiranės dhe del nė grykėn e lumit tė Mashnorit, pranė shtėpive tė fshatit Xibėr, poshtė shkollės sė kėtij fshati, nė kuota rreth 820 metra mbi nivelin e detit

http://www.rilindjademokratike.com/R... %C3%AB%20saj

VNf nuk ėshtė nė linjė Pėrgjigju duke cituar
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 11:44 PM   #15
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,380

Artikull i Koha Jonė - 27 Qershor, 2009:Quote:
Kostoja e rruges, 250 milione Euro

Autostrada qe do te kaloje neper vende (pika) turistike ku do te ndertohen objekte karburantesh, hotele dhe restorante, pushimore, shtepia per fundjave do te kete nje kosto rreth 250 milione euro. Me ndertimin e saj do te ringjallen gjitha vendbanimet per rreth autostrades. Me ndertimin e autostrades Rruga e Arbrit do te realizohet nderlidhja me e shkurter me vende turistike te Maqedonise sic jane - me liqenin e Ohrit, te Dibres dhe Mavroves. Me qytetet piktoreske Struge dhe Oher. Me qendrat turistike dimerore: Bistra, Mavrova dhe Kodra e Diellit ne Tetove. Nderlidhen qytetet Bulqize-Peshkopi- Diber e Madhe-Struge-Kercove-Gostivar- Tetove-Shkup dhe behet nderlidhja ne drejtim te Kosoves me qytete dhe fshatra sic vijon: Gllobocic - Ferizaj - Kacanik - Elesan - Lipjan - Viti - Gjilan - Prishtine - Mitrovice dhe nderlidhje me Prizrenin qe eshte e parapare me autostrades e re me projektin e autostrades Tetove- Prizren. Qe te arrihet kjo nderlidhje e shteteve, regjioneve dhe qyteteve kemi punuar projektet e autostradave te tjera sic jane.

Projektimi dhe ndertimi i Rruges se Arberit teresisht bazohet ne strukturen dhe spektrin e nevojave bashkekohore te zhvillimit permanent ekonomik e infrastruktura. Perputhet me dinamiken e trendeve rajonele te Evropes Juglindore, integrimeve euroatlantike, synim permanent i viteve qe vijon per Shqiperine dhe Maqedonine veri-perendimore e me gjere per tere regjionin ballkanik. Leverdia qe ka kjo rruge eshte se shkurton distancen rreth 100 km, ndertohet sipas parametrave kohore, permireson jetesen e 1.5 milion banoreve, lidh popullsine e Maqedonise Perendimore e Kosoven me portet e Durresit dhe te Shengjinit Lezhe, me Malin e Zi, Bosnje-Hercegovine e Kroacine, duke perterire traditat e tregtise e te bashkepunimit me shtetet qe perbenin Jugosllavine. Hapja e kesaj rruge eshte miratuar nga Keshilli Kombetar i Rrugeve qe ne vitin 2004 dhe ka filluar punimet vitin e kaluar ne segmentin Ura e Cernecit deri ne Bulqize, si dhe ka perfunduar projekti Bulqize - Ura e Vashes ne Gur te Bardhe, si dhe vazhdon puna per projektin Ura e Vashes - Qafe Murrize - Tirane.

Rruga e Arbrit, te dhenat teknike te projektit

Eshte projektuar qe traseja te filloje nga kufiri Maqedoni-Shqiperi te vendi Gjorica e Eperme - Fusha e Bulqizes - mbi qytetin Bulqize - Guri i bardhe - Muriza - Selita e Poshtme - Zalle Dajti - Tirane.

Nga aspekti tekniko-shkencor projekti i autostrades Rruga e Arberit, permban keta parametra:

- Gjatesia: 64 km
- Gjeresia: 25.5 m

Nga aspekti i gjeresise eshte projektuar qe autostrada te jete me dy drejtime me nga dy korsi te gjera me nga 3.5 m, me dy korsi ndihmese nga 2.5 m me brez gjelberimi per dy drejtimet nga 1.5 m ose gjithsej 3 m gjelberim, si dhe jane parapare bankina, elemente mbrojtese etj.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 12:11 AM   #16
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Nga xhirimet dhe fotot e postuara ketu, Rruga e Arberit po duket si rruge ( ) e jo si superstrade apo autostrade..

Shpresoj qe do ta bejne si shkruan ne kete artikullin e lartepermendur.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 12:56 AM   #17
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Superstrada i referohet rruges me 4 korsi. Kjo rruge do kete 2 korsi.
Superstrada mund te jete dhe 1+1 dhe 2+2.

Wikipedia
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 01:09 AM   #18
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 871
Likes (Received): 116

rendesi ka qe rruga te behet e hajrit, dicka me mire se ajo qe u dukte te njera nga videot do ishte mire.... se nuk ka nevoj per autostrade ajo zone, por bolll me genjeshtra, se ngelen tu permend vetem autostrada ( edhe rrugeve te lagjeve ngeli tu i thene autostrade)
__________________

olti liked this post
shqipo no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 06:29 AM   #19
iLiR
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Location: Dibėr
Posts: 934
Likes (Received): 276

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Prill 2011.

iLiR no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 07:23 PM   #20
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 47729 gusht 2011
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
ilirida

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:14 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium