SkyscraperCity Forum banner

Нова организација на форум | Forum organisation

110K views 279 replies 71 participants last post by  Clint Eastwood 
#1 ·
Now that we can finally move to some more normal discussions I guess we should open these questions.

Macedonia is a small country so we definitely don't need 345345 subsections and the ones put up will just do it. The root of the forum can be used for some off topic threads (a general thread, military, sports etc.... the regular stuff that pop up in other forums I guess).

That being said the threads being already put in our forum need to be reorganized. We are also missing out some threads that should be here.

This is the list of all the threads we should have here. They are not many at least half of them is already here plus in this list they are divided in construction and photo threads so it shouldn't be too much trouble for the mods.

Bitola | Битола

Kumanovo | Куманово


Macedonia | Македонија

Ohrid | Охрид

Skopje | Скопје


Struga | Струга
 
See less See more
#154 · (Edited)
Ок Локум, гледам дека си сериозен.

Јас мислам дека најдобро ќе биде да ги поделиме вака...


Легенда:

***Форум
**Секција
*Подсекција
-Предложени теми

Пример:



***Македонски Форум



**Македонија


*Проекти


Според оваа административна поделба претставена на мапата

-Проекти во Скопје
-Проекти во Полог
-Проекти во Југозападен регион
-Проекти во Пелагонија
-Проекти во Вардарски регион
-Проекти во Југоисточен регион
-Проекти во Источен регион
-Проекти во Североисточен Регион

*Инфраструктура и Развој
-Патишта
-Железница
-Енергетика
-Градска инфраструктура
-Воздухоплоство
-Економија, стопанство и финансии
-Општ развој (како дополнителна но не и незадолжителна тема, ќе видиме)

*Архитектура, урбани прашања и транспорт
- Архитектура во Македонија
- Скопје 2014
- Урбано уредување на површини (паркови, плоштади, урбана опрема)
- Споменици и скулптури
- Јавен градски превоз
- Јавен меѓуградски превоз

*Други теми
-Образование
-Наука
-Иновации
-Информатичка технологија, телекомуникации и поврзување
-Дизајн
-Технологија

*Дискусии, дебати и анкети
-Општа дискусија и дебати
-Ваши предлози, идеи и решенија.

*Информации за Македонија, регулативи и закони
-Општи информации
-Слободно прашајте што ве интересира
-Мапи


**Светот


*Проекти и Архитектура

*Инфраструктура и Транспорт

*Презентирајте ја вашата држава/град


**Фотографија и филм


*Општа фотографија

*Стара фотографија

*Филм

*Ваша уметност


**Виртуелна Македонија


*Гугл Земја 3Д

*Ваши концепти и решенија (кои не постојат во реалниот свет)


**Организација на форум


-Сугестии, забелешки, предлози
-Информации за форумот


**Офтопик


-Меана
-Музика
-Претставување на нови членови
-Спорт


Со тоа што подсекциите *Проекти, *Инфраструктура и Развој и *Архитектура, урбани прашања и транспорт би биле заклучени за нови теми, односно таму би се отварале теми координирано, зависно од потребата. Истото важи и за секцијата **Организација на форум

А другите подсекции како *Други теми, *Дискусии, дебати и анкети, *Информации за Македонија, регулативи и закони, *Проекти и Архитектура, *Инфраструктура и Транспорт, *Презентирајте ја вашата држава/град,*Општа фотографија, *Стара фотографија, *Филм, *Ваша уметност би биле отворени и би се отварале теми индивидуално, зависно од заинтересираноста, потребата да се сподели знаење, информации, и слично. А потоа колективно да се развиваат...

Секцијата **Офтопик би била достапна само за членови, но би била исто така отворена за нови теми...

Во секцијата проекти би се пишувало само за објекти, станбени згради, административни згради, трговски центри, деловни згради, културни објекти, верски објекти, образовни објекти (поврзана и со темата Образование во секцијата Други теми), и Спортски објекти...

Секако ова не е моја финална верзија... Не ни мора да се прифати, но ете ја како пример...

А ако се разгледува, секако дека се добредојдени ваши предлози, сугестии...

И многу логично и потребно е да претрпи промени... намалување, исфрлање, дополнување, додавање, преструктурирање и преместување на елементи од и во неа...

Па тоа би било се...
 
#156 ·
Многу убави предлози. Постои сепак еден проблем. Македонскиот форум во моментов е премногу мал. Ако се направат толку многу секции, 90% од нив ќе стојат празни. Затоа, оваа идеја може да биде долгорочна стратегија и во зависност од развојот на форумот да се прилага во етапи.
Мислам дека во прво време можеме да направиме вака:
Projects and Construction
Infrastructure
Photophraphy


Сите теми кои не се вклопуваат во овие категории ги оставаме таму каде што се сега.

И уште нешто. Во бугарскиот форум сите двојазичните теми се напишани прво на англиски и потоа на бугарски. Причината е дека кога некој кој не зборува бугарски се наоѓа во Euroscrapers неговото внимание би било привлечено од тема на англиски отколку на бугарски, кој тој не зборува и не чита. Односно поверојатно е да се заинтерсува и да влезе да прочита ако види Highways отколку Автопат. Затоа ви прашувам дали се согласувате да се преименува сите двојазичните теми да се прво на англиски, а потоа на македонски?
 
#157 ·
Тоа може да се направи.
Projects and Construction
Infrastructure
Photophraphy

Само едно не ми е јасно зашто тебе те поставија тука па ако може да ни кажеш според мене барем да добиевме некој друг модератор ионака ги има четири. хммм
 
#160 ·
Само за твоја информација, но јас секогаш сум бил против затворањето на македонскиот форум. И не само тоа. Кога беше затворен, неколку пати го покрена прашањето форумот да се отвори.

Очигледно не си забележал дека пред да ме стават мене за модератор имавте и уште имате Србин, Бугарин, Грк и Романец за модераторот. И не можеш да кажеш дека некој дејствувал необективно. Истото важи и за мене - ако имаш проблеми со моето модерирање, секогаш можеш да се оплачеш. Но такви нема, нема да има, бидејќи за мене е важно македонскиот форум да се развива.

И за да биде јасно - јас исто така сметам дека овој форум треба да има свој модератор и секогаш сум поддржувал слични сценарија. Но тоа ќе се случи, кога има потреба и кога форумот стане доволно голем. Веќе гледам неколку потенцијални кандидати и кога ќе дојде времето еден од нив ќе биде направен модераторот. Едноставно тоа време уште не е дојдено.

А сега, наместо да се Досаѓање подобро се Радувај дека пресрет има човек кој сака само доброто на овој форум и ќе направи максимално можното од еден мртов форум да стане пример за другите форуми.
 
#193 ·
А сега, наместо да се Досаѓање подобро се Радувај дека пресрет има човек кој сака само доброто на овој форум и ќе направи максимално можното од еден мртов форум да стане пример за другите форуми.
Ти ли ќе го оправаш македонскиот форум? Виц на годината :lol:

15 минути пролистав по бугарскиот форум по тие вашите хејтерски нишки (гледам нив убаво си ги измодерирал па сега и овде ќе модерираш) и еве што ни зборуваш зад грб! Што ли ќе најдам ако продолжам да барам?


http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=34938178&postcount=404
JloKyM said:
Аз попринцип няма да имам нищо против до 10-тина годинки Македония да се разцепи и съответно Албания, Сърбия, Гърция и България да си я поделят.
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=27683850&postcount=4
JloKyM said:
1. Which neighbouring country do you like the most?
Romania and Greece
2. Which neighbouring country in your opinion is our "best friend"?
Probably Greece
3. Which neighbouring country you dislike and why?
Serbia and Turkey due to historical issues.
4. Should we improve the economical and cultural relations with our neighbours?
Yes, we should improve our relations with Romania, Turkey, Serbia and especially FYROM.
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=33735354&postcount=351
JloKyM said:
Истината е, че колкото по-дълго отлагаме началото на провеждането на някаква политика спрямо Македония, толкова по-малко българи ще остават там.
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=34946316&postcount=417
JloKyM said:
Македония е изгубена кауза, като територия. Твърде много време е минало, няма как да си я върнем. Точно затова смятам, че вместо да се опитваме да се борим за загубена кауза, можем да направим нещо далеч по-лесно- да ги накараме да работят буквално и преносно за нас.
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=34938178&postcount=404
JloKyM said:
Това, което на този етап може да се направи е огромна подкрепа и агитация към македонците да идват да учат, работят и живеят в България. Проблемът ни е броя на населението, а не толкова площта.
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=34945790&postcount=415
JloKyM said:
методът не е да ги караме да се чувстват българи, а да ги накараме да РАБОТЯТ за нас. Нямаме нужда от още малоумници, слушащи чалга и сръбски турбофолк, който пиянстват всяка вечер и все много знаят, в България си имаме достатъчно от тях. Това, което трябва да направим е да предложим на образованите, работливи и млади македонци реализация в България, да работят тук и да увеличават нашия БВП, а не македонския.
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=34946538&postcount=420
JloKyM said:
Македония във всякакъв смисъл е загубена кауза. Това, което можем да направим е да отберем каймака на обществото им, истински образованите, интелигентни и работливи хора и да си ги вземем при нас, а тяхната измислена държавност кучета я яли.

Пошто овде пред нас пееш друга песна и се праиш дека не ти е јасно еве да ти објансам. Баш од вакви ко тебе го избегавам SKYSCRAPERCITY и има многу такви Македонци како мене. Јас едино доаѓам да пролистам кога сакам да се изнасмеам на глупости и до кај може да ви стигне злобата и лицемерието.

Најсмешно ми е што на бугарскиот форум убаво си пишал и онакви постови за јасно да се знае од каде потекнува твојата желба да бидеш шеф на македонскиов форум. Очигледно мислиш дека си на некаква мисија. Многу си бил паметен бре, планов ти е генијален :lol:

:wave:
 
#161 · (Edited)
Локум, знам дека форумот не е доволно развиен за да биде така организиран, но мислам дека ќе биде добар чекор напред во уредувањето на форумот, неговото функционирање во иднина, а притоа и поголема мотивираност.

Мислам дека би било добра основа.

Локум, а можно ли е да се добие привремено модераторство на два три дена...

Искрено сакам да го развиеме форумот, а ова ми привлече внимание:
и ќе направи максимално можното од еден мртов форум да стане пример за другите форуми.
И јас искрено се надевам на тоа, и би го вложил мојот труд за да се постигне тоа...

Туку баш гледав мојата предлог организациона шема да биде што е можно поедноставна, и мислам дека е. Вака изгледа многу... но веувај мислам дека ќе биде доволно едноставно, функционално, лесно пристапно, но и со квалитетен материјал и содржина во квантитет.
 
#163 · (Edited)
Пак поентата не ми ја разбира. Ја ти кажувам тебе дека ти како модератор (Бугарин) можеш да модерираш и да преименуваш теми ама НЕМА да бидеш погон за раст на форумот. Прво ние од овде сме заедница и на БИЛД.МК каде има членови од каде влечеме информации, слики... Второ ако можеле тебе да те постават можат и било кој друг што е Македонец од таа заедница а тука сите сме. Нема да се согласам дека "не дошло времето" од проста причина што ако можеле тебе можат и било кој друг што дури ни бројот на мислења не е битен битни се промени што ќе се направат. Значи ја ти кажувам да разбереш и да разберат тие што те поставиле дека нема да бидеш погон ни ти ни никој друг и ова да го разбереш и да им го кажеш таму во темата за договори пошто мене нема да ми пишат. Мене форумов не ми е живот ама помагам и ќе помагам зашто сите се тука на ссц од разни краишта и презентацијата информациите се богати и големи. Ама да ми разбереш поентата дека џабе те поставиле ако требаше да се преименува тема јас пишував на модератори и го правеа тоа ама погон на форумот не може да биде никој од вас и токму затоа е потребен модератор Македонец да го прероди форумот и баш да го донесе тоа време што ти го збориш! Ја ова ти го кажувам од искуство кој и да постават пак ќе има по 5 мислења дневно потребен е наш човек за да покрене а не само да модерира за модерирање можеме да пишеме на сите тие четворица што ги наброја значи не ни требате ни треба човек што ќе биде погон за растот од нашата заедница и тоа може да се направи а не прикаски да ми кажуваш ако го разбираш ова ќе го пренесеш на тие што те поставиле!!!
 
#164 ·
Испушта фактот дека јас не сум модератор само на македонскиот дел. И пропушта фактот дека сум модератор од неколку години, односно моето ставање за модератор тука не е еднакво на правењето на македонски потребител модератор.
 
#166 ·
We don't think so as we want national moderator! Otherwise there will be no progress if JloKyM and anyone else wants to help then the best they can is to quit and give us the chance for rising OUR national moderator. This forum can rise and grow up only when there will be Macedonian moderator from Macedonian community of members. Thats the wish and thats the right to choose. I wrote to Matthieu about this and he must understand.
 
#167 ·
Ќе го кажам за последен пат:
1. Не ме гледай како специјален модератор на македонската секција. Прими го сеедно сум нов Euroscrapers модераторот, со разликата дека имам желба да се случи нешто тука.
2. Македонски модераторот нема да има сега, зашто има други тројца, кои разбират се што се пишува тука и модерирање не е проблем.
3. Тонот и досаѓање ти не ми се допаѓаат. Внимавај како се однесуваш, след изцепките во DLM ти се случеше малку, но ако продолжиш во истиот агресивен дух, последиците нема да бидат поволни за тебе.
4. Дискусијата за македонски модераторот заврши. Сите погледи се собрани. Нема смисла да се продолжува со истото. Кога другите модератори и администратори проценат дека има потреба од посебен македонски модератор, тогаш ќе го има. До тогаш, е во ваш интерес да сте активни, за да може тоа време да дојде побрзо.
 
#168 ·
Тогаш нема да има активност и нови членови и пак ќе има по 3 мислења дневно. Ќе се увериш сам во тоа. Слобода или смрт!
 
#170 ·
Ти свати како сакаш ама јас ти кажувам дека активност и нови членови нема да има. Ќе останат по 3 мислења на ден и што тука имаш да модерираш кога главното не е постигнато? Тоа е раст, раст кој нема да тргне еве увери се сам.
Ако сакаш да помогнеш треба реалната слика (што ја пишав погоре) да ја пратиш на администратор и истиот да овозможи гласање со цел да се развие форумот. Ако ова не успее тогаш и јас и ти тука ќе си тапкаме во место тебе ти е сеедно, ама нас не ни е.
 
#171 ·
Но Локум не е реално тој кој поставува модератори. Тој може да даде сугестија, препорака... но не е тој кој одлучува за модераторство... тоа е на администраторите колку што знам...

Но еве вака... да почнеме од нешто... деновиве да ги средиме нишките.

Односно да ги средиме презентациите за објектите во тек на изградба па ако сака Локум можеме некако да ги вметнеме и полека да му даваме форма на форумот...
 
#173 ·
So soglasuvam so tebe, toa nema nikakvo vrska so clenovite! Stom ne razbira covekot togas se e ok!
A toa sloboda ili smrt, aj ziti se junkie ne preteruvaj, se raboti za eden moderator ne za osloboduvanje na makedonija!
Pred da piseme nesto ili da go obvineme moderatorot, treba dobro da razmisluvame vo koj pravec se dvizeme! Kje ve potsetam:
Kako pocna diskusijata: Moderatorot sakase da ni pomogne za da go razvie forumov!
Kade sme sega: Sakame makedonec kako moderator iako na nikoj clen ne im interesira sto e moderatorot! Poleka no sigurno, odi diskusijata vo nacionalisticki pravec! Pak kje se skarame a forumov pak na mrak!
 
#174 ·
Модераторот не е само за да модерира и да преименува или да брише или да банира. Секој го може тоа ама овие модератори не можат да повлечат нови членови од нашата заедница.
А ти ако си толку тврдоглав еве повели да видиме во која насока ќе се развива форумов мислиш дека нема да останат по 3 мислења на ден? Раст нема најмалце од све ни треба некакво преструктуирање на теми најбитен е растот.
 
#175 ·
Модераторот не е само за да модерира и да преименува или да брише или да банира.
Всушност модераторот прави токму тоа.
 
#178 ·
^^ Тебе те игнорирам.

И така, согласни ли сте со следната структура на форумот:
Projects and Construction
(Проекти и Изградба)
Infrastructure
(Инфраструктура)
Photography
(Слики од Македонија и Света)
 
#181 ·
Поделбата треба да оди вака!

->
Projects and Construction
-пак подфорум Skopje 2014
Infrastructure
Photography


Сега има 3-4 теми за СК 2014 ама ако се отвори форумот за секој објект ќе ги разделиме темите!
 
#184 ·
Повеќе логично би било да биде дел воопшто за Скопје, отколку само за Скопје 2014. Така ќе има поголем простор за раст и можност за повеќе теми.
 
#183 ·
Аз не мисля, че Скопие 2014-та заслужава подсекция. Това все пак е един проект и е по-лесно да бъде всичко в една тема, поне засега. Единствено объркване може да има, ако се дискутират няколко неща едновременно, но поради малкия брой мнения, не съм виждал такова нещо в македонската секция. Предложението на Локум е оптимално за момента.
 
#187 ·
Се чека да изберете како точно да изгледа форумот. Но имајте на ум дека премногу големи барања не може да има, бидејќи едно од правилата е работите да се развиваат постепено.
Накратко предлозите досега се:

Projects and Construction
(Проекти и Изградба)
Infrastructure
(Инфраструктура)
Photography
(Слики од Македонија и Света)
Projects and Construction
-пак подфорум Skopje 2014
Infrastructure
Photography
Ќе е убаво да слушнеме уште предлози и потоа да се гласа. Нека рокот да биде до вторник. Потоа аз ще пусна анкета за 1 седмица и потоа ќе дејствуваам форумот да се реорганизира.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top