search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 5.00 average.
Old August 15th, 2011, 11:07 PM   #121
Bakos
Registered User

Bakos's Avatar

Likes (Received): 1763

A ja znam zarobionych humanistów
Bakos no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 15th, 2011, 11:37 PM   #122
Handsome by nature
Metropolia bydgoska? TAK!

Handsome by nature's Avatar

Likes (Received): 30

Quote:
Originally Posted by krystiand View Post
Nie wiem co Cie w tym słowie tak oburza i wytłumacz to dużej części forum, że nie przystoi używanie takich słów... to jest taki "lokalny slang"
Nie oburza mnie slowo, tylko kontekst. Pisanie, ze kiedys "mielismy (tylko) MiniMala" i bylo klawo pograza autora bezlitosnie. Co ja na to poradze? Tego bronic sie nie da.

P.S. Z tym Szwederowem to poplynales. Musisz poznac lokalne niuanse.
Old August 16th, 2011, 12:25 AM   #123
krystiand
ВАИNЕD

Likes (Received): 9380

Mi nie chodzi o niuanse lokalne... najlepiej to mi się wydaje oddaje tekst na Nonsensopedii. Nie prościej i czytelniej by było zrobić ~9 osiedli/dzielnic (jak zwał, tak zwał)?

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: Nowość: Astana (Kazachstan), Europa, Czarnobyl, Maroko
krystiand no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2011, 12:38 AM   #124
truman-lodge
Człowiek-instytucja

truman-lodge's Avatar

Likes (Received): 754

Quote:
Originally Posted by krystiand View Post
Nie wiem co Cie w tym słowie tak oburza i wytłumacz to dużej części forum, że nie przystoi używanie takich słów... to jest taki "lokalny slang"
Co nie przystoi? Przystoi! "Przyda się trochę luzu na tym smutnym jak p***a forum" Żaden stały bywalec SSC nie używa "zabiorom" na poważnie.

Quote:
Originally Posted by bdg9999 View Post
Przeprowadzałeś jakieś badania związane z zapotrzebowaniem Bydgoszczy na galerie handlowe? Czy tylko marudzisz typowo polskim zwyczajem? Nie lubisz marketów - ok, nie rób tam zakupów, ale nie decyduj za innych.

A ile te kobiety mają zarabiać? 10.000zł? Jaka praca, taka płaca. Klienci chcą płacić jak najmniej, a to przekłada się na zarobki pracowników. Prosta ekonomia. Nie miasto jest głupie, tylko ludzie, którzy się nie znają, a na siłe forsują swoje hasła.

Co do galerii to w tej części miasta (os. Leśne) brakuje tego typu obiektu. Na szczęście na decyzje odn. budowy nie mają wpływu wyżej zacytowani pieniacze. Ucieczka przemysłu z miasta jest oczywiście negatywnym zjawiskiem, ale nie ma powodu mścić się na marketach.
Quote:
W Bydgoszczy jest tego typu obiektów zdecydowanie za mało. Zobacz sobie ile tego mają w Poznaniu, a nadal budują nowe.

Najśmieszniejsze jest to, że nie możesz zaakceptować faktu, że zanim taki obiekt jest budowany przeprowadzane jest badanie rynku i symulacje na modelach (ekonometrycznych), a następnie prognozowanie (gospodarcze). Zajmują się tym profesjonaliści dysponujący odpowiednimi narzędziami i danymi. Nikt nie wyda (swoich, nie Twoich) milionów złotych na chybił trafił.

Im więcej takich obiektów, tym większa konkurencja między nimi, a to przekłada się na plusy dla klientów. Niższe ceny, ładniejsze obiekty, większe parkingi, nowe marki, etc. Konkurencja zawsze wiąże się ze zwiększeniem satysfakcji klientów i rozwojem danej dziedziny. Trzeba pamiętać, że budowa takich obiektów to zarobek dla architektów, budowlańców, oraz pracowników gotowego już obiektu. To, że zarobki, ci ostatni, mają niskie to już ich wina (beznadziejne wykształcenie [humaniści] i niezaradność życiowa).

Jeśli ktoś nie rozumie praw panujących w ekonomii, to zapewne tęskni za komuną i gospodarką planową albo jest totalnym ignorantem.
Kolega nie dość, że sam reprezentuje dyletanckie podejście do rynku pracy i wykształcenia, to jeszcze od pierwszego dnia (czy pierwszego... ) domaga się briga. Oj, oj tak to my tu sobie nie pogadamy zbyt długo.

Ale skoro już jesteś taki cwany, to powiedz mi, jak inżynierowie-humaniści (jak wynika z Twojego toku rozumowania) w liczbie kilkuset mają znaleźć porównywalnie dobrze płatną pracę w mieście, skoro jeden z ostatnich zakładów pracy zabiera im się just like that? Co, mają go sobie wyczarować? Dodam, że szybka zmiana miejsca zamieszkania nie wchodzi w grę, ponieważ masz 40-50 lat, mieszkanie i rodzinę na miejscu. Łatwo się rzuca frazesami o niezaradności i prawach rynku, żeby zapozować na takiego, co 'się zna'. Właśnie z ucisku tymi 'prawami rynku' w głowach ludzkich narodził się socjalizm.
Ośmieszasz się, porównując potencjał gospodarczy Bydgoszczy i Poznania i wierząc w zwiększenie konkurencji i obniżkę cen w galeriach. Zdecydowana większość z nich jest wypełniona sklepami sieciowymi, w których cena jest taka sama, ajent nie ma wiele do powiedzenia. Poza tym, byli tacy, co wierzyli w obniżkę cen biletów, gdy wchodziło 'Cinema City'.

I pamiętaj, że gdyby nie ta 'komuna', to może byś dzisiaj nie umiał czytać i pisać, pracując na folwarku gdzieś u dziedzica-szlachcica. Albo może właśnie machałbyś łopatą przy odbudowie Zamku Królewskiego. Totalny ignorancie.

truman-lodge no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2011, 12:10 PM   #125
bdg9999
Registered User

Likes (Received): 1

@truman-lodge to, że mam konto od wczoraj nie znaczy, że jestem nowy. Przeglądam wszystkie wątki związane z Bydgoszczą od kilku miesięcy. To raz, dwa, że mając odmienne zdanie chcę sprowokować dyskusję. Jednak widzę, że jest tutaj raczej kółko wzajemnej adoracji, któremu nie odpowiada posiadanie własnego zdania.

Co do wykształcenia, to nie mam zamiaru nikomu mówi co ma robić. Każdy jest kowalem swojego losu i musi sam się o swoje starać. Jeśli ktoś wybiera studia typu: pedagogika, socjologia, politologia, itp. wiedząc, że nie ma szans po nich na dobrze płatną pracę w zawodzie, to czego oczekuje? Jednak ten wątek to nie miejsce na drążenie kwestii wykształcenia, więc nie będę się dalej rozwodził.

Pozdrawiam
bdg9999 no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2011, 12:30 PM   #126
lenovo200
Registered User

lenovo200's Avatar

Likes (Received): 86

Quote:
Originally Posted by truman-lodge View Post
I pamiętaj, że gdyby nie ta 'komuna', to może byś dzisiaj nie umiał czytać i pisać, pracując na folwarku gdzieś u dziedzica-szlachcica. Albo może właśnie machałbyś łopatą przy odbudowie Zamku Królewskiego. Totalny ignorancie.
Mam nadzieje, że to sarkazm...
lenovo200 no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2011, 12:55 PM   #127
truman-lodge
Człowiek-instytucja

truman-lodge's Avatar

Quote:
@truman-lodge to, że mam konto od wczoraj nie znaczy, że jestem nowy. Przeglądam wszystkie wątki związane z Bydgoszczą od kilku miesięcy. To raz, dwa, że mając odmienne zdanie chcę sprowokować dyskusję. Jednak widzę, że jest tutaj raczej kółko wzajemnej adoracji, któremu nie odpowiada posiadanie własnego zdania.

Co do wykształcenia, to nie mam zamiaru nikomu mówi co ma robić. Każdy jest kowalem swojego losu i musi sam się o swoje starać. Jeśli ktoś wybiera studia typu: pedagogika, socjologia, politologia, itp. wiedząc, że nie ma szans po nich na dobrze płatną pracę w zawodzie, to czego oczekuje? Jednak ten wątek to nie miejsce na drążenie kwestii wykształcenia, więc nie będę się dalej rozwodził.

Pozdrawiam
Kolego, ale co z tego, że pracować w butikach mogą sobie młodzi ludzie (może humaniści, a może nie - to bez znaczenia) na dorobienie do studiów lub na pierwszą pracę, skoro nietrudno się domyślić, że typowy były pracownik Makrum ma inne wykształcenie i inne priorytety, a nierzadko - niewiele lat do emerytury.
BTW. Znam jedną politolożkę, co jest dyrektorem w banku; z drugiej strony znam jedną dziewczynę, która studiowanie historii skomentowała: "tak i tak nie będę miała pracy po studiach, to chociaż studia będę miała ciekawe". Zobaczysz jeszcze rok-dwa-trzy i studiowane budownictwa będzie obciachem jak dzisiaj socjologii.

Lenovo - chyba nie odważysz się zaprzeczyć, że to komuchom udała się obudowa kraju ze straszliwych zniszczeń i podniesienie gospodarki z kolan (planowej, bo planowej, ale praca była). No chyba, że sądzisz, że to zasługa Rządu na uchodźstwie, albo domy, fabryki i drogi same się pobudowały
Myślisz, że w II RP było bardziej różowo? Oj nie...

Old August 16th, 2011, 01:18 PM   #128
lenovo200
Registered User

lenovo200's Avatar

Likes (Received): 86

Quote:
Lenovo - chyba nie odważysz się zaprzeczyć, że to komuchom udała się obudowa kraju ze straszliwych zniszczeń i podniesienie gospodarki z kolan (planowej, bo planowej, ale praca była). No chyba, że sądzisz, że to zasługa Rządu na uchodźstwie, albo domy, fabryki i drogi same się pobudowały
II RP była była bardzo biedna, budżet państwa wynosił 2-3 mld,a inwestuje 500mil,wiec raczej nie sądzę...Jednak daleko jestem od wychwalania PRL-u...Komunie udał się tylko plan 3-letni i żaden inny nie powtórzył sukcesów...Nie psioczę na PRL....,mimo że nie mieszkam w bloku budowanym za Gierka...
lenovo200 no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2011, 03:44 PM   #129
Handsome by nature

Quote:
Kolego, ale co z tego, że pracować w butikach mogą sobie młodzi ludzie (może humaniści, a może nie - to bez znaczenia)
Sprzedawca-humanista, moze to nie oksymoron, ale wyjatkowo przeciwstawne profesje. Nie wiem czy zastanawiacie sie nad tym, ale czy statystycznego humaniste cechuje spryt do handlu? Tak, tak, wiem, z tymi "humanistami" to taki skrot myslowy, ale wychodzi na to, ze myslicie, ze na handlu - podobnie jak na medycynie - kazdy sie zna.
Chociaz z drugiej strony, cos w tym musi byc skoro czesto widuje znudzone studentki skupione na czytaniu kolejnego romansidla w zaciszu sklepow. Moja wizja prawdziwych sprzedawcow nieco odbiega od widoku obserwowanego w rzeczywistosci i chociaz cieszy fakt, ze mlodzi ludzie czytaja ksiazki, to ciagle zastanawiam sie czy w pracy jest na to czas???

Quote:
na dorobienie do studiów lub na pierwszą pracę, skoro nietrudno się domyślić, że typowy były pracownik Makrum ma inne wykształcenie i inne priorytety, a nierzadko - niewiele lat do emerytury.
Nie chce wchodzic w spory ideologiczne (na to bedzie czas i miejsce w innym watku), ale przyznac trzeba, ze czasy PRL sa glowna przyczyna larum nad przenosinami Makrum wynikajacymi z restrukturyzacji firmy. Kilkadziesiat lat temu pracownie projektowe zajmowaly kilkanascie pieter i zatrudnialy rzesze specjalistow. A dzisiaj? To samo z technologia, ktora okazuje sie przestarzala. Po co zatem utrzymywac przerosniete biura czy energochlonne hale produkcyjne w srodku miasta skoro mozna dzialac efektywniej?

Quote:
No dobra, dosyc tych sentymentow. EOT

Powracajac do tematu: kiedy rusza przebudowa ukladu drogowego w rejonie Makrum i kto pokryje koszty?
Old August 16th, 2011, 04:54 PM   #130
low1
Registered User

Likes (Received): 5309

Co do układu drogowego - musi być bezkolizyjne skrzyżowanie, zapewne przystanek 52 i reszty przeniesiony przed skrzyżowanie, a wjazd do galerii proponowałbym od Kamiennej i Dwernickiego.
Co do reszty - nie płaczę po Makrum na Leśnym, szkoda że nie zostaje on w Bydgoszczy, ale skoro lepiej produkować przy morzu - to lepiej. Powstanie galeria, ok.
Kwestię wykształcenia rozumiem tak - każdy ma jakieś inne zdolności, z jakieś dziedziny jest lepszy niż z innej, więc 1 jest humanem, drugi matematykiem, a 3 idzie do technikum, bo ma do czegoś smykałkę. Co ma zrobić humanista, iść na matmę by odpaść, czy w ogóle się nie rodzić? Każdy jest potrzebny na rynku pracy, a na obraz humanistów działają głównie jakieś puste lenie i nieroby, które idą na human bo łatwiej, potem zdają geografię, nie kumają historii, i zasilają rzesze młodych, wykształconych. Na szczęście za jakies parę lat tendencja się zmieni.
low1 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 16th, 2011, 06:19 PM   #131
Handsome by nature

Quote:
Originally Posted by low1 View Post
Co do układu drogowego - musi być bezkolizyjne skrzyżowanie, zapewne przystanek 52 i reszty przeniesiony przed skrzyżowanie, a wjazd do galerii proponowałbym od Kamiennej i Dwernickiego.
A ja cos czuje, ze tradycyjnie skonczy sie na wymianie sterownikow do sygnalizacji swietlnej za kilkanascie milionow zlotych i jeszcze wiekszych korkach.
Ewentualnie dojdzie do tego kolejny watek na SSC [Bydgoszcz] Przedluzenie linii tramwajowej do Makrum 2050-2080
Old August 16th, 2011, 10:21 PM   #132
krystiand
ВАИNЕD

Likes (Received): 9380

10 maja 2010 uchwalono MPZP dla tego terenu.

Quote:
4) ze względu na prawidłowość funkcjonowania lotniska Bydgoszcz-Szwederowo, na obszarze objętym planem obowiązują bezwzględnie ograniczenia wysokości zabudowy, zgodnie z przepisami odrębnymi. Powyższe ograniczenia obejmują również wszystkie urządzenia i obiekty lokalizowane na dachach budynków;
Quote:
3) wysokosc zabudowy od 8,0m do 50,0m,
Cała Bydgoszcz musi się schować bo mamy BZG

Jeśli dobrze zrozumiałem rysunek to wjazdy/wyjazdy będą wyglądały tak (to na czarno). W sumie 2 ronda, jedno zaraz po zjeździe z Kamiennej, drugie na skrzyżowaniu Dwernickiego z Sułkowskiego (wszystko rysowane "na oko")

To tyle jak ktoś jeszcze ma nadzieje na duże zmiany i zastanawia się gdzie będą wjazdy

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: Nowość: Astana (Kazachstan), Europa, Czarnobyl, Maroko
krystiand no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2011, 12:09 AM   #133
Din Sevenn
Stop cymbałom w KP!

Din Sevenn's Avatar

Likes (Received): 2255

Czyli tradycyjnie podjęto kroki po najmniejszej linii oporu. Rozwiązanie na poziomie Sępólna Krajeńskiego (z całym szacunkiem). Od razu można sobie Kamienną odpuścić. Jeśli Sułkowskiego-Kamienna nie zostanie przebudowana na dwupoziom przy powstaniu galerii (o ile nie zwykłego blaszanego hangaru), to wizja korków może się rysować naprawdę czarno.
Bydgoszcz to 8. największe miasto w Polsce. Trzeba zrobić wszystko, żeby nasze miasto było przynajmniej 8. nie tylko pod względem ludności, ale również nauki, biznesu i innych, ważnych dziedzin życia.
PLATFORMA MULTIMODALNA W BYDGOSZCZY
Din Sevenn no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2011, 02:06 AM   #134
Bakos
Registered User

Bakos's Avatar

Likes (Received): 1763

Quote:

Mam na koncie głos na kwacha, zemke i jasiaka, ale odważę zauważyć, że mordowanie, więzienie, okradanie i inwigilowanie jak i wysiedlanie elity intelektualnej obywateli znacząco spowalnia proces odbudowy każdego kraju. Podobnie jak obsadzenie stanowisk decyzyjnych przez partyjne miernoty. W Korei Pn. też się drogi, fabryki i domy pobudowały. To jak porównywać paczkę z NRF i DDR.

W II RP ( pomimo takich akcji jak Bereza itp. oraz skalując pozycję startową na pewno!)
Bakos no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2011, 02:30 AM   #135
truman-lodge
Człowiek-instytucja

truman-lodge's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bakos View Post
Mam na koncie głos na kwacha, zemke i jasiaka, ale odważę zauważyć, że mordowanie, więzienie, okradanie i inwigilowanie jak i wysiedlanie elity intelektualnej obywateli znacząco spowalnia proces odbudowy każdego kraju. Podobnie jak obsadzenie stanowisk decyzyjnych przez partyjne miernoty. W Korei Pn. też się drogi, fabryki i domy pobudowały. To jak porównywać paczkę z NRF i DDR.

W II RP ( pomimo takich akcji jak Bereza itp. oraz skalując pozycję startową na pewno!)
Jasne, że masz rację. Może nie do końca zgodziłbym się z ostatnim zdaniem, że II RP była lepsza, ale racja jest. Przecież żeby wyhodować nową-ideową elitę, trzeba się pozbyć starej-nieideowej. Ale w każdym systemie jest coś, co jest złe i coś, co jest dobre. Być może gdyby nie te partyjne miernoty, poszłoby jeszcze szybciej. Ale... Czym różni się politycznie II RP sprzed 1926 do III RP sprzed 2010? Że już o tzw. IV RP nie wspomnę W 2011 roi się od partyjnych miernot w spółkach i spółeczkach...
Niemniej jednak jeśli idzie o aspekt budowlany, osiągnięcia ekipy komunistów są niepodważalne i śmiem twierdzić, że rząd londyński nie byłby tak odważny w tej kwestii. Dość wspomnieć, że dopiero po 1945 udało się w Polsce zlikwidować głód i analfabetyzm. Inna sprawa, że teraz wraca i jedno i drugie.
Zresztą wraz ze śmiercią Bieruta udało się odejść od tego, co dziś nazywamy 'modelem koreańskim'. A dług publiczny w 1989 i 2011? No dobra, dobranoc

PS. To nie żadna czerwona agitacja (Boże broń!!), tylko same fakty

Old August 17th, 2011, 08:55 AM   #136
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Likes (Received): 699

Nie co wyżej, porównujecie... Pracuję wciąż w jednym zakładzie.I z moich obserwacji, to pod względem 'obsad' stanowisk, układ jest podobny jak za komuny. Miernoty są w każdym systemie. Zgadzam się z truman-lodge ,że nie należy bagatelizować ciężaru odbudowy kraju po wojnie. I choć wtedy suma zadłużenia była o wiele mniejsza niż teraz, to trzeba pamiętać,że za te pożyczane pieniądze powstawały choćby nowe fabryki,których spora część nadal funkcjonuje. Niestety nowa ojczyzna,obrała 'lepsze' kierunki rozwoju.Każdy z nas mógłby wymienić jednym tchem zlikwidowane zakłady w mieście, które przy rozsądnym podejściu mogły by nadal funkcjonować dając mieszkańcom pracę, a miastu dochód z podatków.W tamtym roku głęboko w szafce znalazłem 'rolkę' z etykietą z zkładów papierniczych na Siedleckiej. Zostawiłem ją sobie na pamiątkę. Najłatwiej można powiedzieć o tych zakładach: 'stare technologie',drogo produkowały'... Uważam,że to współcześni 'mądrzy' okazali się niestety miernotami, łasymi na łatwy zysk (np w części od syndyków) i lekką ręką pozbywali się kur mogących znów przynosić niekoniecznie złote jaja. I znów chciałem dla przykładu przypomnieć parę nie istniejących już zakładów, które przy innym podejściu do nich, mogły by nadal funkcjonować... Ale po co...
BYDZIAK 1958 no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2011, 09:21 AM   #137
bilyjwolk
Registered User

bilyjwolk's Avatar

Likes (Received): 19

Manipulujesz faktami wyjątkowo. Poczytaj trochę więcej na temat historii II RP, okresu II wojny światowej i wreszcie PRL-u i wówczas wróć do punktu wyjścia. Twoje wypowiedzi brzmią jak klasyczna propaganda, mimo że odcinasz się od agitacji - bierzesz kilka faktów i na ich podstawie tworzysz fałszywe obrazy, pomijając dla swej argumentacji inne fakty, całkowicie ją burzące. Zadłużenie Polski, a następnie jej bankructwo to lata 70 i 80 XX wieku, podobnie jak całego obszaru wpływów ZSRR. Może w latach 80 nie było w Polsce głodu prowadzącego do śmierci, ale znaczna część społeczeństwa egzystowała na progu ubóstwa, codziennie coś "zdobywając" by w miarę "normalnie" żyć. Nie dostrzegasz też takich faktów jak osiągnięcia infrastrukturalne, techniczne i wreszcie bardzo wysoki poziom wyższych studiów w II RP, na których wykształcono licznych wybitnych naukowców z dziedzin ścisłych i humanistycznych. Wszystko to zostało rozbite, zburzone, zerwane w okresie II wojny światowej, a następnie w wielu wypadkach konsekwentnie niszczone przez nową władzę. Wracając jeszcze do tych sukcesów PRL dodam, że w znacznym stopniu wynikały one z tego, że w tych projektach uczestniczyli ludzie formacji przedwojennej, wysokiej klasy specjaliści. Skoro tak łatwo przychodzi Ci spekulowanie o możliwościach rządu londyńskiego - suwerenność naszego kraju po wojnie oznaczałaby, że powróciła by znaczna część elit z zachodu, która również brała by udział w rozwoju kraju, a ten miałby szansę na pomoc w ramach Planu Marshalla (dzięki Moskwie musieliśmy się z nim pożegnać) i szybszą integrację z WE. Gdy następnym razem będziesz chciał wypowiadać się w tym tonie sugeruję nieco ochłonąć, bo choć starasz się przybrać pozę eksperta, na zimno analizującego fakty, twoja wypowiedź jest niestety bardzo daleka od tego.
bilyjwolk no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2011, 10:32 AM   #138
Davideck
Registered User

Davideck's Avatar

Likes (Received): 530

Quote:

po pierwsze nie bardzo wiem po dowalasz w swym wywodzie rządowi na uchodźstwie.

po drugie może w jakimś stopniu komuchom odbudowa się udała - w jednym miejscu bardziej w innym mniej, a w jeszcze innym wcale, ale jakość tej odbudowy uuuu... no i nie można zapomnieć jakim kosztem ta odbudowa, praca, edukacja etc. dla wszystkich... przypomnijcie mi - długi zaciągnięte za Gierka to kiedy skończyliśmy spłacać? przed rokiem 2000 czy po?

a na koniec najważniejsze, gdyby nie komuchy to dostalibyśmy największą bezzwrotną pomoc w historii w postaci Planu Marshalla...
Davideck no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2011, 10:44 AM   #139
Czapka
Registered User

Likes (Received): 232

Gdyby nie "komuchy" to nie byłoby Planu Marshalla. Po co ten OT?
Czapka no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2011, 11:06 AM   #140
Davideck
Registered User

Davideck's Avatar

Likes (Received): 530

Quote:
Originally Posted by Czapka View Post
Gdyby nie "komuchy" to nie byłoby Planu Marshalla. Po co ten OT?
jakaś niemała pomoc w tej czy innej formie od USA i tak by była.
Davideck no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bydgoszcz, centrum handlowe

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules