search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 27th, 2011, 10:37 AM   #61
ka__zet
yet another transit geek

Likes (Received): 599

Quote:
Originally Posted by Dadam91 View Post

Okej, możesz rzucić linię na osiedle, ale przy tej cenie biletów niewiele osób będzie chciało płacić za dojazd do głównej ulicy, który nadal nic konstruktywnego im nie daje.
Jest pewna różnica czy dygasz z zakupami przez błoto 400 metrów czy 2 kilometry.

Quote:
Patrzysz na Wwę - pomyśl, że tam linie działają w obrębie dzielnic, jak Fordon, a nie Miedzyń.
No więc właśnie nie. Popatrz na takie warszawskie 194 na przykład.

Last edited by ka__zet; September 27th, 2011 at 10:42 AM.
ka__zet no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 27th, 2011, 12:34 PM   #62
iwanracing
Registered User

ka_zet, Ty myślisz, że jak taka linia powstanie, to nagle 20 osób rzuci samochód i kupi bilet miesięczny za stówę ? (zakładam, że przesiadka w 56 i 8 nie wystarczy i nie zakładam A+T). o większej liczbie można mówić dopiero, jak zauważą jakieś korzyści (np artykuł w gazecie), co nie nastąpi na początku uruchomienia takiej linii.

taka linia ma sens tylko dla osób nieposiadających samochodu, bo ci posiadający doskonale wiedzą jaka jest niezawodność taboru i ile czasu dłużej podróżuje się do i z pracy komunikacją, dodatkowo nie mogąc z pracy 'odebrać dziecka ze szkoły', 'zrobić zakupów' itp (gdzie podróż samochodem takie możliwości posiada)... nasze społeczeństwo jest bardzo wygodne, i jeśli już ktoś samochód posiada, to jest (na moje oko) cholernie ciężko przekonać takiego człowieka do komunikacji...

taka linia bardziej służyłaby ludziom starszym, uczniom i ewentualnie studentom. no i oczywiście ludziom nie posiadającym samochodu

a co do trendu cięcia linii, o którym wspomniałeś - nic mi o tym nie wiadomo (prócz tworzenia alternatyw i usunięcia zbędnych kosztem tramwaju do Dworca i do Fordonu)
iwanracing no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2011, 12:50 PM   #63
ka__zet
yet another transit geek

Quote:
Originally Posted by iwanracing View Post
Ty myślisz, że jak taka linia powstanie, to nagle 20 osób rzuci samochód i kupi bilet miesięczny za stówę?
A ktoś twierdził że nagle? Wszystkie zmiany muszą się "ułożyć".

Quote:
taka linia ma sens tylko dla osób nieposiadających samochodu
Z tym podejściem to my socjalizmu nie zbudujemy, towarzyszu. Komunikację trzeba planować tak, żeby stanowiła realną alternatywę dla jazdy samochodem, a nie jakąś formą pomocy socjalnej. Jak sobie od razu odpuszczamy zmotoryzowanych, to już przegraliśmy (de facto do wprowadzenia A+T szło w tę stronę, potem było ciut lepiej).

Quote:
to jest (na moje oko) cholernie ciężko przekonać takiego człowieka do komunikacji...
Nikt nie obiecywał, że będzie lekko. Albo jakoś szczególnie tanio.

Quote:
a co do trendu cięcia linii, o którym wspomniałeś - nic mi o tym nie wiadomo (prócz tworzenia alternatyw i usunięcia zbędnych kosztem tramwaju do Dworca i do Fordonu)
Weź się może przyjrzyj dokładnie ostatnim optymalizacjom. To wszystko to są cięcia kosztów. 59W zamiast 57, 79S zamiast 61...

ZDMiKP miał obcięty budżet na 2011 w stosunku do potrzeb i to bardzo ładnie widać.
Old September 27th, 2011, 01:12 PM   #64
morus1000
BUS & KM Bydgoszcz

Likes (Received): 207

Się nie pomylę jak ZDMiKP będą myśleć na kolejnymi łączeniami linii, będą kolejne wariantowe linie z literkami. ZDMiKP wspominał jakiś czas temu o łączeniu 51 i 58 w 51. Pewnie dzięki temu byśmy witali takie 51:
51 Czyżkówko
51s Smukała przez Sanatorium
51S Smukała

A co do Warszawy to tam wysyłają na osiedlowe drogi jak w Fordonie czyli zastawione samochodami. W Warszawie linie obsługują autobusy klasy midi: Solaris Alpino 8.6, Autosan Solina City, Jelcz Libero. Poznań ma linie 121 obsługuje ją bus Iveco Daily przez Warbus. Do tego kupuje MPK Poznań około 30 sztuk Solaris Alpino 8.6
morus1000 no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2011, 01:37 PM   #65
iwanracing
Registered User

Quote:
Komunikację trzeba planować tak, żeby stanowiła realną alternatywę dla jazdy samochodem, a nie jakąś formą pomocy socjalnej.
oczywiście że tak, ale tu nie zmieniam swojego przekonania, że mało który kierowca porzuci swój samochód kosztem dojeżdżania do pracy komunikacją miejską.

Quote:
Weź się może przyjrzyj dokładnie ostatnim optymalizacjom. To wszystko to są cięcia kosztów. 59W zamiast 57, 79S zamiast 61...
być może tak jest - wiem jakie są i były poczynania... (wcześniej dla przykładu zlikwidowanie linii 60 kosztem 71n)

być może powodowane są te ruchy cięciami w budżecie - tego nie wiem... ale wydaje mi się, że radykalnie nie odczuwamy różnicy po tych 'cięciach', które ja nazywam przejazdami alternatywnymi po trasie starej linii.

umiejętne rozplanowanie rozkładu jazdy i częstości takich alternatywnych kursów nie powinno w ogóle być odczuwalne dla pasażerów. nie jeżdżę alternatywnymi liniami, więc nie wiem, jak w praktyce się to przełożyło.
Old September 27th, 2011, 01:48 PM   #66
ka__zet
yet another transit geek

Quote:
Originally Posted by iwanracing View Post
być może powodowane są te ruchy cięciami w budżecie - tego nie wiem... ale wydaje mi się, że radykalnie nie odczuwamy różnicy po tych 'cięciach', które ja nazywam przejazdami alternatywnymi po trasie starej linii.
Są tak robione, żeby różnica była jak najmniejsza, ale to nie zmienia zasady. No i mnożenie wariantów to nie jest dobry pomysł.

Quote:
umiejętne rozplanowanie rozkładu jazdy i częstości takich alternatywnych kursów nie powinno w ogóle być odczuwalne dla pasażerów. nie jeżdżę alternatywnymi liniami, więc nie wiem, jak w praktyce się to przełożyło.
Tyle teorii, że nie powinno. Znajomi zeznają że 79S to niewypał, jazdę po trasie dawnego 57 testuję osobiście i da się odczuć i logistyka się skomplikowała. Co nie zmienia faktu że akurat likwidacja 57 to było słuszne posunięcie.

W każdym razie w tych warunkach i przy tym podejściu nie ma co ZDMiKP pytać o możliwość uruchomienia zupełnie nowej linii, bo wiadomo że odpowiedzią będzie że z przyczyn ekonomicznych niedasię.

Obsługa Inwalidów komunikacją zbiorową też była zrobiona tak żeby było możliwie tanio a nie tak żeby było dobrze.
Old September 27th, 2011, 04:21 PM   #67
iwanracing
Registered User

no mi akurat także założenia usunięcia linii 61 kosztem wariantu 79S się nie podobają, choć jechałem tylko raz wieczorem...

dziwne troche posunięcie, kiedy linia 61 dojeżdżała do Wąbrzeskiej (chyba lepsze połączenie niż dzisiejsza 78), no ale to ZDMiKP dysponuje bazą danych, nie my... trzeba uwierzyć na słowo, że wybrali wariant najkorzystniejszy.

co do wariantowości linii - moim zdaniem, jeśli się to sprawdza i działa na zasadzie 59W zamiast 57 oraz uzupełnienie odcinka linią 74 - to wywaliłbym także takie linie dublujące się po trasie...

51 i 58 - ciekawa propozycja... tu raczej 58 powinno mieć alternatywę ze względu na większe potoki pasażerskie (58D)...

aa.. i tak się mnie nie czepiaj, że student powinien wiedzieć, to inżynier, czy magister powinien wiedzieć, jeszcze tych tytułów nie mam hehe
dopiero teraz od piątego semestru wprowadzili mi jakieś sensowne przedmioty kierunkowe inżynierii ruchu drogowego
najciekawsze przedmioty dopiero poznam, jak planowanie sieci transportu drogowego (Vsem), czy organizacja transportu zbiorowego (VIsem)
Old September 27th, 2011, 06:33 PM   #68
morus1000
BUS & KM Bydgoszcz

Skoro nowy dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej mówi że będzie przychylny pomysłom mieszkańców na komunikacje ,to powinno skończyć się szerzenie "nie dasiowej" propagandy ZDMiKP w mediach.
Old September 27th, 2011, 06:42 PM   #69
iwanracing
Registered User

wyjdźcie z założenia, że jak listu nie wyślecie, to na pewno wam tej linii nie wybudują (no chyba, że mają już takie plany)...

a może jednak list trafi do dyrektora ? ten coś powie, przekaże, zleci... zrobią badania, zaprojektują no i może przetarg zrobią...

to tak samo, jak granie w totka - wiem, ale kto nie próbuje, ten nie ma
Old September 27th, 2011, 07:11 PM   #70
morus1000
BUS & KM Bydgoszcz

Trzeba będzie pomyśleć o wysłaniu takiego listu do dyrektora ZDMiKP. Ale na razie trzeba wybadać rejony bez komunikacji. Czyli pierwszy mamy górny taras Miedzynia. Ktoś ma inne propozycje?
Old September 28th, 2011, 09:20 AM   #71
Din Sevenn
Stop cymbałom w KP!

Din Sevenn's Avatar

Likes (Received): 2027

^ Powoli rośnie os. Eskulapa w Fordonie. Może tam?
Bydgoszcz to 8. największe miasto w Polsce. Trzeba zrobić wszystko, żeby nasze miasto było przynajmniej 8. nie tylko pod względem ludności, ale również nauki, biznesu i innych, ważnych dziedzin życia.
PLATFORMA MULTIMODALNA W BYDGOSZCZY
Din Sevenn no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2011, 05:30 PM   #72
morus1000
BUS & KM Bydgoszcz

@Din Sevenn

Dobrze że przypomniałeś bo ludzie ostatnio z tego osiedla dopominają o jakiś autobus.
Old September 28th, 2011, 07:12 PM   #73
low1
Registered User

Likes (Received): 4337

Tam to bym wpierw drogę zbudował, a potem zajmował się autobusem, na Pod Skarpą nie da się, po prostu
low1 no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2011, 07:21 PM   #74
ka__zet
yet another transit geek

prywaciarz z Osielska jeździ.
Old September 28th, 2011, 07:32 PM   #75
low1
Registered User

Likes (Received): 4337

Ale busem, a nie nawet 10-metrowym autobusem. A tam jest potrzebny choć taki Maz no ale też wyasfaltowana Jasiniecka, Matki Teresy, Ciszewskiego, Sybiraków, no i przedłużenie Twardzickiego do Myślęcinka. Wtedy można by mówić o porządnej komunikacji w tym rejonie, a Pod Skarpą stała by się mniej uczęszczana.
low1 no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2011, 08:44 PM   #76
ka__zet
yet another transit geek

10-metrowy autobus przejechać to też tamtędy przejedzie, gorzej z miejscem do zawracania.
Old September 28th, 2011, 08:47 PM   #77
Din Sevenn
Stop cymbałom w KP!

Din Sevenn's Avatar

^ Na początek stykłaby prowizroyczna pętelka w stylu Andersa-Piastowa (sorry, Bieruta-Piastowa ). Wątpię, że to masakryczny wydatek.
Bydgoszcz to 8. największe miasto w Polsce. Trzeba zrobić wszystko, żeby nasze miasto było przynajmniej 8. nie tylko pod względem ludności, ale również nauki, biznesu i innych, ważnych dziedzin życia.
Old September 28th, 2011, 09:25 PM   #78
iwanracing
Registered User

KOREKTA ROZKŁADU JAZDY LINII NR 76

Quote:
Informujemy, że od czwartku 29.09.2011 r. na wniosek pasażerów wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy linii nr 76.

Kurs wieczorny z Ronda Toruńskiego zostanie przyspieszony z godziny 21:39na godz. 21:30. Kurs wieczorny z Łęgnowa natomiast zostanie opóźniony z godziny 22:10 na 22:17 (o godz. 22:19 odjazd z przystanku Szczerby – BFM).

CENTRUM OBSŁUGI KLIENTA BYDGOSKIEJ KARTY MIEJSKIEJ CZYNNE W NAJBLIŻSZĄ SOBOTĘ

Quote:
Informujemy, że w związku z rozpoczynającym się nowym rokiem akademickim w celu ułatwienia nabycia Bydgoskiej Karty Miejskiej w najbliższą sobotę tj. 1.10.2011r. w godz. 8.00 – 16.00 czynne będzie Centrum Obsługi Klienta BKM mieszczące się w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ul. Toruńska 174a.

W COK będzie można uzyskać informacje dotyczące zasad korzystania z BKM jako nośnika biletów okresowych komunikacji miejskiej, złożyć wniosek o jej wydanie, jak też otrzymać na miejscu nową kartę w przypadku wcześniejszego złożenia wniosku przez internet.
zdmikp
Old September 28th, 2011, 10:39 PM   #79
morus1000
BUS & KM Bydgoszcz

Co do naszej komunikacji to jeszcze raz, przypomnę że mam nadzieje że wójtowie i burmistrzowie którzy zostali zaproszeni do Metropolii Bydgoskiej mają rozmawiać o kształcie komunikacji publicznej na terenie metropolii. Mam nadzieje ze się w miarę szybko dogadają i powstanie Komunikacyjny Związek Międzygminny lub odpowiedni wydział w ZDMiKP co do komunikacji aglomeracyjnej.

Na osiedle Eskulapa powinny dojeżdżać autobusy typu MAZ 226. Pierw pętla prowizoryczna. Linia mogła by dowozić do Centrum Onkologii/Auchana lub do rondka przy nowym Polo Markecie. Dam przykład że autobus komunikacji zastępczej ZaA71 który obsługiwał Mobilis autobusem MAZ 226 dawał rade nie mają prawdziwej pętli na Niklowej. Zawracał na wjazdach/wyjazdach do zakładów.

http://www.phototrans.eu/14,507675,0...6_067_237.html

Last edited by morus1000; September 28th, 2011 at 10:46 PM.
Old September 29th, 2011, 10:52 AM   #80
Din Sevenn
Stop cymbałom w KP!

Din Sevenn's Avatar

Nie wiem, czy taka krótka linia byłaby opłacalna, no ale się nie znam. Ja raczej zrobiłbym wariant 81.

Reply

Tags
bydgoszcz, komunikacja miejska, komunikacja zbiorowa

Thread Tools

Posting Rules