search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rate Thread
Old November 16th, 2005, 09:38 PM   #81
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Quote:
Originally Posted by michal-skoczen
I to jest ekspresówka? Ona ma przecież 1x2. Ekspresówka nie powinna mieć 1X3 przypadkiem? Chyba że ją w efekcie oznaczą jako GP.
Michał, z choinki żeś się urwał czy popijasz na meczu przecież w Polsce to typowe dla dużej częsci ekspresówek

Pewnie się Wam narażę , ale ja wolę TERAZ taką drogę, niż dwujezdniową niewiadomo kiedy...

z poniższym się zgadzam
Quote:
Originally Posted by marcin m
na pewno potwierdzi to każdy strażak który musiał wycinać z wraku samochodów konających ludzi, drogi jedno jezdniowe są WIELOKROTNIE bardziej niebezpieczne od tras dwu pasmowych
ale na dwujezdniówkach tez są groźne wypadki...
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea  

Sponsored Links
Old November 16th, 2005, 09:47 PM   #82
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Obwodnica otwarta z poślizgiem
Wojciech Giedrys 16-11-2005 , ostatnia aktualizacja 16-11-2005 18:21

Dopiero w środę po południu na nową obwodnicę Torunia wjechały pierwsze auta. Wszystko przez deszcz, który zmył pasy wymalowane na asfalcie

Wtorkowe południe było na południowej obwodnicy miasta pełne wydarzeń: oficjele przecięli wstęgę, złożyli sobie gratulacje i przemknęli po nowiutkiej trasie w kolumnie samochodów. Kierowcy nadal musieli jechać przez zakorkowane ulice lewobrzeżnego Torunia. Nie mogli skorzystać z nowej drogi także w środowe przedpołudnie. Dopiero później na jezdnię wjechały pierwsze auta - cały, prawie 13-kilometrowy odcinek obwodnicy, można było pokonać po godz. 16. - Przeszło 1,5 godz. zajęło nam puszczenie ruchu na nową trasę. To skomplikowana operacja, w której wzięło udział blisko 30 naszych pracowników - wyjaśnia Zbigniew Szubski, kierownik budowy z firmy Hermann Kirchner Polska. - Przy każdym z wlotów na obwodnicę musieliśmy zdjąć stare oznakowanie i odsłonić nowe.

Już po wtorkowym przecięciu wstęgi drogowcy mieli pełne ręce roboty. - Pasy, które wymalowaliśmy we wtorek, zmył deszcz. Względy bezpieczeństwa zmusiły nas do wstrzymania otwarcia obwodnicy - mówi Szubski. - Wiele godzin zajęło nam suszenie nawierzchni, m.in. za pomocą palników gazowych, by znowu można było wymalować oznakowanie na jezdni. Kilka minut po godz. 15 pasy były gotowe.

- Czy nowa droga nie popęka za jakiś czas od nadmiaru ciepła? - pytam.

- Z pewnością nie. Wszystkie zastosowane sposoby osuszania są bezpieczne - twierdzi Szubski.

Południowa obwodnica to jednojezdniowa droga ekspresowa o długości 12,6 km. Kierowcy spotkają na niej dwa dwupoziomowe węzły, dziewięć wiaduktów i 10 przepustów, w tym cztery przejścia dla zwierząt. Budowa pochłonęła ponad 16,5 mln euro, prawie dwie trzecie pochodziło z unijnego programu Phare. Resztę dał budżet państwa i Europejski Bank Inwestycyjny.

gazeta/torun.pl
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea  
Old November 16th, 2005, 09:58 PM   #83
wojo_2000
Registered User

Likes (Received): 16

Czyli innymi slowy obwodnica jest, pasy sa pomalowane, samochody jezdza... Szkoda, ze nie ma drugiej jezdni, pozadnego polaczenia z DK1 i dodatkowego zjazdu przy obecnym moscie drogowym, ale to juz by bylo zbyt wiele. Cieszmy sie, ze mozna bezkolizyjnie przejechac przez Torun...
wojo_2000 no está en línea  
Old November 16th, 2005, 11:26 PM   #84
Lmac
Registered User

Lmac's Avatar

Likes (Received): 60

mieszkałem 2 tygodnie na przelomie lipca i sierpnia w namiotach przy tej drodze (w ramach przeszkolenia wojskowego), byla juz wyasfaltowana, wiec jezdzilismy nia na starach na Sypką (na strzelnice) i jestem rad ze jest juz otwarta, prawdopodobnie bede w tym roku jeszcze jechal do Bydgoszczy to cos pstrykne

od siebie dodam, jakie widze przewagi jednojezdniwoej ekspresowki nad dwujezdniowa GP:
brak pieszych, rowerzystow i pojazdow wolnobieznych, nikt mi nie wyjedzie nie wiadomo skad i nikt nagle nie przypomni sobie jadacy przed nami ze skreca w lewo, plynnosc poruszania tez jest lepsza (nawet jak jedziemy za kims)

w porowaniu do gierkowek (asfaltowe pobocza, na ktorych dopuszcza sie ruch pojazdow wolnobieznych) to na nich praktykuje sie zjedzanie wlasnie na nie celem ulatwienia manewru wyprzedzania, choc w swietle przepisow jest to manewr za ktory moznaby dostac madat karny, nie praktykuje sie go w zasadszie w nocy, ze wzgledu na niedostateczna widocznosc czy nie porusza sie tym poboczem rowerzysta czy tez pieszy

w przypadku jednozjedniowych ekspresowek tez sie praktykuje zjezdzanie na pas awaryjny celem ulatwienia wyprzedzania i naturalnie tez jest to manewr niezgodny z przepisami, ale tutaj taki manewr jest bezpieczniejszy niz na gierkowkach, poniewaz brak tu ruchu rzeczonych nieoswietlonych pieszych i rowerzystow

na ekspresowkach jednojezdniowych brak obszarow zabudowanych, w przypadku dwujezdniowej GP ograniczenia do 50 (czasem 70, z rzadka 80) na wsiach i miastach to nic szczegolnego, o przejsciach dla pieszych nie wspominajac
Lmac no está en línea  
Old November 24th, 2005, 08:55 AM   #85
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Obwodnica omijana, bo nie ma tablic
dw 23-11-2005 , ostatnia aktualizacja 23-11-2005 19:19

Południowa obwodnica nie odciążyła ulic z ruchu tranzytowego. Na tablice na drogach dojazdowych do Torunia jeszcze poczekamy. Jak na razie, nowe oznakowanie pojawiło się tylko w mieście

Nadzieje na zmiany, jakie przyniesie otwarcie południowej obwodnicy leżącej na krajowej "dziesiątce" Warszawa - Szczecin, od lat były bardzo duże, ale jak się okazuje - niespełnione. Mimo wydanych 16,5 mln euro na budowę, ciężarówki - które miały omijać Toruń - nadal kursują ul. Poznańską.

Poszukiwania nowej trasy dla kierowców spoza naszego miasta to trochę zabawa w ciuciubabkę. Czytelnych tablic, które informowałyby ich na parę kilometrów przed Toruniem o zjeździe na obwodnicę, jeszcze nie ma. - Mieliśmy już wiele sygnałów o skromnym oznakowaniu "poligonówki" - przyznaje Zdzisław Glonek, zastępca dyrektora bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która było inwestorem budowy. - Chcemy uzupełnić te braki. Do końca roku na wszystkich trasach, z których możliwy jest zjazd na obwodnicę, pojawią się tablice namawiające do jazdy tą drogą. Przykładowo: na trasie Olsztyn-Poznań konieczne będzie ustawienie tablic już przed Grębocinem. Zanim tak się stanie, musimy dokładnie sprawdzić obecne oznakowanie, aby konsekwentnie wprowadzić to nowe.

Zmiany natomiast widać w samym mieście, bo Miejski Zarząd Dróg wymienił tablice drogowskazowe. Zajął się głównie tymi, które stoją na drogach krajowych. - Na nowych tablicach, które są wykonane z odblaskowej folii najnowszej generacji, znajduje się pełne oznakowanie dróg - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD. - Ponadto zostały częściowo zmienione nazwy miejscowości docelowych. Zniknął "Konin" i "Inowrocław", a w ich miejscu pojawił się "Poznań".

W tym roku drogowcy wymienili ok. 70 takich tablic w prawobrzeżnej części Torunia. Dodatkowo na placu Niepodległości zostały ustawione dwie nowe bramownice z takimi tablicami. - Pochłonęło to 250 tys. zł - mówi Kobus-Pęńsko. - W przyszłym roku planujemy wymianę pozostałych tablic.

gazeta/torun.pl
smar no está en línea  
Old November 24th, 2005, 12:38 PM   #86
michal-skoczen
Guest

Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by smar
Michał, z choinki żeś się urwał czy popijasz na meczu przecież w Polsce to typowe dla dużej częsci ekspresówek
NO ale wg przepisów ekspresówka jednojezdniowa powinna mieć chyba przekrój 1x3. Oni zwyczajnie zbudowali 1 pas dwujezdniowej ekspresówki i pomalowali na nim tyle pasów ile sie zmieściło czyli 2x1. A że przepisowae pobocza się nie zmieściły to zmiejszyli je o połowę. Jak dobudują drugą jezdnie to przemaluja linie i wtedy nawet pobocze będzie przepisowe. Tylko że nie powinni tego teraz oznaczać jako S a jako GP.

Old November 24th, 2005, 01:38 PM   #87
michal-skoczen
Guest

Likes (Received):

Quote:
Poszukiwania nowej trasy dla kierowców spoza naszego miasta to trochę zabawa w ciuciubabkę. Czytelnych tablic, które informowałyby ich na parę kilometrów przed Toruniem o zjeździe na obwodnicę, jeszcze nie ma.
Normalka, jak u nas w Krakowie zbudowali ul. Wita Stwosza (główną, dwujezdniową, umożliwiająca w większości bezkolizyjny przejazd), to znaki i tak jako kierunek {Warszawa} pokazują ul.Prażmowskiego i Prandoty {jednojezdniowe, kolizyjne, jednopasmowe, niemiłosiernie poskręcane}. NO bo po co przeciez zawiesić nowe znaki. Ludzie sobie poradzą a jak nie to już ich problem...

Old November 24th, 2005, 03:46 PM   #88
Voytek on the road
art of looking sideways

Voytek on the road's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
No ale wg przepisów ekspresówka jednojezdniowa powinna mieć chyba przekrój 1x3. Oni zwyczajnie zbudowali 1 pas dwujezdniowej ekspresówki i pomalowali na nim tyle pasów ile się zmieściło czyli 2x1. Nie powinni tego teraz oznaczać jako S a jako GP.
Czy to w ogóle wiesz o czym piszesz?
Pozostawię bez komentarza, nie spodziewałem się tego po tak doświadczonym forumowiczu.

A-8 Na skos Polski!
Voytek on the road no está en línea  
Old November 24th, 2005, 03:49 PM   #89
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Quote:
NO ale wg przepisów ekspresówka jednojezdniowa powinna mieć chyba przekrój 1x3. Oni zwyczajnie zbudowali 1 pas dwujezdniowej ekspresówki i pomalowali na nim tyle pasów ile sie zmieściło czyli 2x1. A że przepisowae pobocza się nie zmieściły to zmiejszyli je o połowę. Jak dobudują drugą jezdnie to przemaluja linie i wtedy nawet pobocze będzie przepisowe. Tylko że nie powinni tego teraz oznaczać jako S a jako GP.
@Michal-skoczen:
nie słyszałem, żeby jednojezdniowa S musiała być 1x3, a poza tym może być oznaczona jako S. Polecam świetny link: http://www.drogi.com/akty_prawne/du43_430.shtml -> rozdział 6, pobocza.
smar no está en línea  
Old November 24th, 2005, 11:34 PM   #90
michal-skoczen
Guest

Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by Voytek on the road
Czy to w ogóle wiesz o czym piszesz?
Pozostawię bez komentarza, nie spodziewałem się tego po tak doświadczonym forumowiczu.
napisałem tam chyba

aha i jeszcze ejdno, bo nie wiem czy dobrze rozumiem ta tabelkę: przy eSkach są wyszczególnione pobocza w terenie zabudowanym dla prędkości 80-60 km/h. To ustawa zabrania budowy dróg ekspresowych o prędkosci projektowej powyzej 80km/h na terenie zabudowanym? Wiem ze mówię rzeczy absurdalne ale skoro nie ma w ustawie czegoś to chyba nie mogą tego zbudowac? Swoją droga to jets dramatyczne: droga ekspresowa o prędkosci projektowej 60km/h, to to już nie jest droga ekspresowa. Ten kto ustalał te parametry chyba nie zna znaczenia słowa "ekspresowy".

Old November 25th, 2005, 07:45 AM   #91
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Likes (Received): 20

Panie kolego nie ma takich przepisów , że ekspresówka musi mieć 1x3 .... a wogóle skąd takie przekonanie ? Prosze czytac uważnie to co piszą inni bo na prawde znają się na tym lepiej ....
cudak no está en línea  
Old November 25th, 2005, 10:08 AM   #92
jacek_k
Registered User

jacek_k's Avatar

Likes (Received): 349

Quote:
Nadzieje na zmiany, jakie przyniesie otwarcie południowej obwodnicy leżącej na krajowej "dziesiątce" Warszawa - Szczecin, od lat były bardzo duże, ale jak się okazuje - niespełnione. Mimo wydanych 16,5 mln euro na budowę, ciężarówki - które miały omijać Toruń - nadal kursują ul. Poznańską.

Poszukiwania nowej trasy dla kierowców spoza naszego miasta to trochę zabawa w ciuciubabkę. Czytelnych tablic, które informowałyby ich na parę kilometrów przed Toruniem o zjeździe na obwodnicę, jeszcze nie ma. - Mieliśmy już wiele sygnałów o skromnym oznakowaniu "poligonówki" - przyznaje Zdzisław Glonek, zastępca dyrektora bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która było inwestorem budowy. - Chcemy uzupełnić te braki. Do końca roku na wszystkich trasach, z których możliwy jest zjazd na obwodnicę, pojawią się tablice namawiające do jazdy tą drogą. Przykładowo: na trasie Olsztyn-Poznań konieczne będzie ustawienie tablic już przed Grębocinem. Zanim tak się stanie, musimy dokładnie sprawdzić obecne oznakowanie, aby konsekwentnie wprowadzić to nowe.
Jest i druga strona medalu. Dobre 10 lat temu wybudowano kawałeczek A1 jako obwodnicę Torunia. Ale aby dotrzeć potem do drogi nr 15 na Olsztyn (lub nr 1 na Gdańsk) trzeba przejechać drogą wojewódzką 552 przez kilka wsi.
No i po oddaniu obwodnicy południowej ruch na tej drodze wzrósł jeszcze bardziej. Ciekawe kiedy będzie powtórka z Goliny.
Art. z Gazety Pomorskiej
jacek_k no está en línea  
Old November 25th, 2005, 10:36 AM   #93
michal-skoczen
Guest

Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by cudak
że ekspresówka musi mieć 1x3 .... a wogóle skąd takie przekonanie ?
przekonanie stąd ze ekspresówki mające być docelowo jednojezdniowymi planowane sa właśnie jako 1x3

Old January 19th, 2006, 05:13 PM   #94
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Likes (Received): 511

Pytanko: czy możecie definitywnie powiedzieć, że jadąc DK10 z Wawy dalej np. do Koszalina, warto jest jechać S10 wokół Torunia, i że później węższa na mapie 10ka nie jest wolniejsza niż 80ka i zaliczenie obu miast po drodze?
A

"Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy
- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...
urbanistów, jeśli nauczyli się w swoim kraju j. polskiego. Polecam!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
ALESSANDRO no está en línea  
Old January 20th, 2006, 04:14 PM   #95
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Jeździłem wielokrotnie i DK 10 i DK 80 . Powiem tak :

DK 80 jedzie się bardzo szybko ( jest szeroko są utwardzone pobocza i brak Tirów ) , ale musisz przejchac przez Toruń ( nie jest źle ) , ale zostaje Ci Fordon z Bydgoszczą ( a tu jest duuużo gorzej ) .

DK 10 jest w gorszym stanie , wąsko bez poboczy i z tirami , ale zawsze było szybciej . Teraz po oddaniu obwodnicy południowej Torunia myślę , że zyskujesz już w dziesiątkach minut w tej opcji , niż w powyżej .

Ja przez Bydgoszcz i DK 80 przjeżdżałem ( jadąc do/w W-wa - Szczecin ) tylko wtedy kiedy jechałem w niedziele rano lub miałem biznes do załatwienia w Toruniu , a tak "waliłem" przez DK10 wokół Bydgoszczy ....

PS ..

Quote:
przekonanie stąd ze ekspresówki mające być docelowo jednojezdniowymi planowane sa właśnie jako 1x3
Ty na prawde kompletnie nic nie wiesz i nie przyjmujesz nic do wiadomosci. Jesteś kompletnym ignorantem . Ty wiesz o czym wogóle piszesz? Dobrze , że PB Cie zbrigował . Następnym razem ja to zrobię , ale już na amen !
cudak no está en línea  
Old January 20th, 2006, 04:37 PM   #96
adamkr
Registered User

Likes (Received): 17

Quote:
Originally Posted by ALESSANDRO
Pytanko: czy możecie definitywnie powiedzieć, że jadąc DK10 z Wawy dalej np. do Koszalina, warto jest jechać S10 wokół Torunia, i że później węższa na mapie 10ka nie jest wolniejsza niż 80ka i zaliczenie obu miast po drodze?
A
Częściowo odpowiedział Cudak. 100% poparcia jeśli chodzi o jazdę za Bydgoszcz po DK10. Ty jednak pytałeś o Koszalin. Ja najczęściej jadę przez Toruń (jako-tako), potem DK80 - super, zaraz za mostem w Fordonie skręcam w prawo i małymi drogami wdłuż Wisły drogą 256, a potem DK56 do Koronowa i dalej już normalnie DK25. Jak nie zabłądzisz w Fordonie, to dalej jedzie się szybko i w sumie trochę krócej niż przez Bydgoszcz. A jakie widoki....
Jadąc DK10 od Torunia trzeba przeciąć Bydgoszcz i jest trochę dalej
adamkr no está en línea  
Old January 20th, 2006, 04:42 PM   #97
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

na Koszalin to jeżdżą jeszcze inaczej . W Toruniu skręcają na DK1 ( omijając miasto DW 552 przez Łysomice ) do Świecie , przez Tucholę do Chojnic ( choć tu można utknąć są spore korki ) i dalej Człuchów i DK 23 do Koszalina .
cudak no está en línea  
Old January 20th, 2006, 05:42 PM   #98
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Likes (Received): 511

No tak tak, ale jakieś 15-20 km za Bydgoszczą, na DK25 jest Grill Stopka - przepraszam, ale z karkówki z grila z sosem czosnkowym i połowy małego piwa nie zrezygnuje:] Choć to co zaproponował przed chwilą cudak wygląda na mapie znacznie krótsze niż tak jak ja... dzięki hopaki:]

"Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy
- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...
urbanistów, jeśli nauczyli się w swoim kraju j. polskiego. Polecam!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
ALESSANDRO no está en línea  
Old January 20th, 2006, 11:18 PM   #99
adamkr
Registered User

Likes (Received): 17

Quote:
Originally Posted by cudak
na Koszalin to jeżdżą jeszcze inaczej . W Toruniu skręcają na DK1 ( omijając miasto DW 552 przez Łysomice ) do Świecie , przez Tucholę do Chojnic ( choć tu można utknąć są spore korki ) i dalej Człuchów i DK 23 do Koszalina .
Też fajna drogia, ale nie podoba mi się. Uprzedzenie osobiste i tyle. Może właśnie zraziły mnie korki w Chojnicach i Człuchowie. Od 5 lat tamtedy nie jechałem. Może jest już lepiej? (Aha, Od Łysomic do Świecia jeździło się fatalnie w porównaniu z DK80 i DK25)
adamkr no está en línea  
Old January 21st, 2006, 03:58 PM   #100
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 15464

Quote:
Originally Posted by adamkr
Też fajna drogia, ale nie podoba mi się. Uprzedzenie osobiste i tyle. Może właśnie zraziły mnie korki w Chojnicach i Człuchowie. Od 5 lat tamtedy nie jechałem. Może jest już lepiej? (Aha, Od Łysomic do Świecia jeździło się fatalnie w porównaniu z DK80 i DK25)
Ja też jeżdżę tą trasą nad morze w strone Koszalina,bo czasowo wychodzi o wiele krócej aniżeli wlec się od Bytomia DK11.Przez Człuchów już nie ma korków,bo ma on obwodnicę,która w miarę upłynnia ruch
Luki_SL no está en línea  

Closed Thread

Tags
droga ekspresowa, ekspresówka-s10, infrastruktura drogowa, obwodnica, obwodnice, s10, toruń

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules