search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old July 9th, 2015, 11:45 PM   #41
NightRaven
BANNED

Likes (Received): 93

Dlaczego kamienice są puste? Są dwa główne powody.

Zmieniają się właściciele a budynki [bardziej działki pod nimi] stają się przedmiotem spekulacji. Budynek z mieszkańcami jest mniej warty, zakup lub wyłudzenie kamienicy i wyrzucenie mieszkańców zwiększa wartość obiektu. Jest to sprzedawane kolejnym właścicielom których nie interesuje sensowne wykorzystanie budynku. Czekają aż samo się rozpadnie i zbudują nowe na miejscu starego. Tylko konserwatorzy blokują masowe rozbiórki kamienic.

Drugim powodem jest to, że pozostałe budynki, zarówno komunalne jak i prywatne, są w dramatycznym stanie technicznym. Do tego mieszkające tam menelstwo i wysokie czynsze zniechęcają do zamieszkania normalnych ludzi.

Uciekają mieszkańcy, znikają sklepy i usługi bo niby dla kogo one tam mają być? Żabka i inne monopole oraz punkty kredytowe wystarczą.
Kiedyś to się zmieni, ale te kamienice muszą być zburzone i zastąpione nowymi obiektami. Mamy drugą dekadę XXI a nadal stoją budynki powstałe na przełomie XIX i XX wieku które były zaplanowane na kilkadziesiąt lat użytkowania. W tych slamsach ściany i stropy to mieszanina spróchniałego drewna i słomy a ściany są z niby mocnych cegieł ale połączonych byle jakim cementem. W większości kamienic na nieotynkowanych ścianach w piwnicach czy na klatkach schodowych można palec między cegły włożyć, cement okazuje się sypiącym piaskiem.
NightRaven no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 10th, 2015, 01:46 AM   #42
arafat11
Registered User

Likes (Received): 5477

Quote:
Originally Posted by NightRaven View Post
Uciekają mieszkańcy, znikają sklepy i usługi bo niby dla kogo one tam mają być? Żabka i inne monopole oraz punkty kredytowe wystarczą.
Kiedyś to się zmieni, ale te kamienice muszą być zburzone i zastąpione nowymi obiektami. Mamy drugą dekadę XXI a nadal stoją budynki powstałe na przełomie XIX i XX wieku które były zaplanowane na kilkadziesiąt lat użytkowania. W tych slamsach ściany i stropy to mieszanina spróchniałego drewna i słomy a ściany są z niby mocnych cegieł ale połączonych byle jakim cementem. W większości kamienic na nieotynkowanych ścianach w piwnicach czy na klatkach schodowych można palec między cegły włożyć, cement okazuje się sypiącym piaskiem.
tak tak...w calej Europie odnawia sie cale kwartaly tych ruder i jest ok, ale my mamy zburzyc...i co to da? postawisz w tym miejscu cos nowego i nagle sie uslugi pojawia?
wlasnie ta stara zabudowa jest glownym atutem centrum! chodzi o to zeby skumulowac tam uslugi, ktore przyciagaja ludzi z osiedli...zburzenie tego wszystkiego upodobni centrum do kolejnego osiedla( niezaleznie od tego jaka to bedzie zabudowa) a tam przychodza tylko miejscowi...
zgadza sie,ze stan wielu kamienic jest tragiczny, ale to wina kilkudziesieciu lat zaniedban a konstruktorow sprzed 150 lat...o ich solidnosic swiadczy wlasnie to,ze stoja juz grubo ponad 100 lat, a ostatnie kilkadziesiat nie byly wogole remontowane!

wyremontowac, inaczej urzadzic wnetrza, unowoczesnic wewnatrz, ale zastawic to co najpiekniejsze i najcenniejsze, a zapewniam Cie, ze dobrze przeprowadzona konserwacja sprawi,ze ta kamienica przezyje Ciebie i mnie a nawet nasze dzieci...wlasnie ta unikalnosc, 150 letniego domu daje szanse na przyciagniecie w to miejsce bogatszych ludzi( klase srednia)zwykly blok/dom nie ma tego uroku, zreszta identyczny, czy tez wiekszy moga miec pod miastem, po co na sile wciskac go do centrum, gdzie sa przeciez pewne uciazliwosci( halas, brak parkingow itp itd)?
arafat11 no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2015, 08:57 AM   #43
XKF
Registered User

Likes (Received): 4882

Śródmieście potrzebuje skutecznego programu rewitalizacji. Wywalenie ruchu samochodów to podstawa. Tam powinni parkować tylko mieszkańcy. Na większości ulic powinna obowiązywać tzw. strefa zamieszkania.
Dobry kierunek to dotacje do remontów elewacji. Odbywać się to powinno pod szczególnym nadzorem konserwatora ale i też niezależnych stowarzyszeń sympatyków miasta Jest wiele pereł i nieudane remonty mogłyby je zmarnować.
Potrzeba również nowych inwestycji podobnych do plomby na ul.Wileńskiej. Ładnych, stonowanych, zaopatrujących Śródmieście w nowych mieszkańców.

Jestem ogromnym fanem Naszego Śródmieścia. Tam jest naprawdę miejska energia. Mam też pełne wyobrażenie co do rewitalizacji i nowej funkcji (a właściwie powrotu do starej funkcji).
XKF no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2015, 09:16 AM   #44
krystiand
ВАИNЕD

Likes (Received): 8569

Na Śródmieściu mamy tyle dziur w zabudowie, tyle możliwości zeby wstawiać plomby, a tu ktoś wyskakuje z burzeniem istniejącej zabudowy. Po zburzeniu do czego by przyjeżdżał turysta? 300 letnich zabytków specjalnie nie mamy za dużo, a kamienice robią klimat. Podczas zlotu wielu ludzi było pod wrażeniem, że tych kamienic jest aż tak dużo

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: Czarnobyl (Nowość), Europa (Do tej pory Praga i Bratysława), Maroko
krystiand no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2015, 07:25 PM   #45
NightRaven
BANNED

Obecni właściciele kamienic często obchodzą się z nimi gorzej niż PRL. Oni chcą żeby to się zniszczyło. Znam ludzi którzy stali się właścicielami budynków, pozbyli się mieszkańców i obecnie można w tych ruderach kręcić horrory.

Większość kamienic nigdy nie była remontowana. Przed wojną nie było to potrzebne a po wojnie możliwe. Wolałbym żeby turyści nigdy nie trafili na Pomorska, Sniadeckich czy Zduny, to martwe getto biedy i nędzy.
Old July 11th, 2015, 12:34 AM   #46
NightRaven
BANNED

Dodam też, że bydgoskie Śródmieście dzieli się na kilka części. Części te to najczęściej skrajnie różne okolice.

Stare Miasto ma swój urok i potencjał, ono sobie da radę. Potrzebne jest jednak zapewnienie bezpieczeństwa w tym rejonie. Kamery i stałe partole, tego tam potrzeba. Ulica Poznańska powinna być oddana starówce a ruch przeniesiony na poszerzoną Grudziądzką co także powinno wpłynąć na estetykę - zniknęłyby szopy i rudery straszące przy tej ulicy.

Chwytowo, Świętej Trójcy, Kordeckiego - jest tam potencjał ale tylko cześć zabudowy nadaje się do zachowania, reszta to szpetne parterówki i piętrówki.

Garbary i Królowej Jadwigi z okolicami - podobnie jak wyżej - jest potencjał ale duża część zabudowy nadaje się do wyburzenia, szczególnie na Grottgera i Łokietka.

Na wschód od Gdańskiej jest OK chociaż co do samej Gdańskiej mam mieszane uczucia. Lubię za to okolice Mickiewicza, Markwarta, Piotrowskiego, Placu Weyssenhoffa, 3 Maja, Zamoyskiego i innych z tego rejonu. Jest tam porządek urbanistyczny, przestrzeń, zieleń, ciekawe budynki zarówno mieszkalne jak i użyteczności publicznej.

Całkowitym przeciwieństwem jest rejon śródmieścia na zachód od Gdańskiej. Trudno nawet te slamsy i menelskie getto nazwać śródmieściem. Jest tam parę ciekawych miejsc ale ogólnie okolica jest obrzydliwa. Szopy, puste działki, parterówki, piętrowe rudery, normalne kamienice są przeważnie w bardzo złym stanie i najczęściej mają 2 piętra wysokości. Niewiele zabudowy w tym rejonie ma jakąkolwiek wartość. Jedynie Dworcowa jakby wybija się ponad okolicę, ale tam także czuć ten specyficzny klimat. Jest tam niebezpiecznie wieczorami lub przynajmniej niezbyt przyjemnie. Aż trudno uwierzyć, że ta kilkumetrowej szerokości uliczka łączy dworzec z resztą miasta. Co do Dworcowej mam podobną opinię jak do Gdańskiej - ma swój potencjał ale wymaga przeobrażeń niemal wszystkiego co jest między Gdańską, dworcem i Focha.

Bezpośrednie otoczenie dworca PKP szału nie robi ale odnoszę czasami wrażenie, że to koniec świata.
Zachodnia część śródmieścia jest zapuszczona w stylu typowym dla miejsc o ograniczonej dostępności komunikacyjnej. Moim marzeniem byłaby połączenie szeroką ulicą Placu Grunwaldzkiego z Artyleryjską. Natomiast Świętojańska, Fredry i Hetmańska powinny stać się alejami jak Mickiewicza i Ossolińskich. Więcej przestrzeni publicznej i placów, wyższa zabudowa. Przeobrażenie Bocianowa w nowoczesną dzielnice mieszkalną podobną do tego projektu w Makrumie. Kwartały między Mazowiecką i Świętojańską mogłyby stać się obszarem łączącym funkcje parku, skweru i placu.

low1 liked this post
Old July 11th, 2015, 05:55 AM   #47
marboro
marboro

Likes (Received): 2327

Na sam poczatek to trzeba by sie meneli i zulostwa pozbyc z rejonu srodmiescia. Niestety ale przez dziesiatki lat taka byla polityka miasta ze wszelkie zulostwo nie placace za czynsze bylo przesiedlane wlasnie w ten rejon. Nawet nue chce mi sue przytaczac przykladow ktore znam. Dalej proces rewitalizacji sam by postepowal. Niestety ale patologia poki co sie szerzy w najlepsze
Old July 11th, 2015, 09:24 AM   #48
Din Sevenn
Stop cymbałom w KP!

Din Sevenn's Avatar

Likes (Received): 2027

Patologie były zawsze (od lat 90-tych) przesiedlane raczej na rubieża typu Os. Nad Wisłą... Ja to bym chętnie (pewnie nie tylko ja) przesiedlił tę "grupę społeczną" raczej na jakiś inny świat. Ogólnie, trudna sprawa, z socjologicznego punktu widzenia.
Bydgoszcz to 8. największe miasto w Polsce. Trzeba zrobić wszystko, żeby nasze miasto było przynajmniej 8. nie tylko pod względem ludności, ale również nauki, biznesu i innych, ważnych dziedzin życia.
PLATFORMA MULTIMODALNA W BYDGOSZCZY
Din Sevenn no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2015, 09:28 AM   #49
marboro
marboro

Likes (Received): 2327

Quote:
Originally Posted by Din Sevenn View Post
Patologie były zawsze (od lat 90-tych) przesiedlane raczej na rubieża typu Os. Nad Wisłą... Ja to bym chętnie (pewnie nie tylko ja) przesiedlił tę "grupę społeczną" raczej na jakiś inny świat. Ogólnie, trudna sprawa, z socjologicznego punktu widzenia.
Ano trudna ale jak sie nie podejmie trudnych decyzji to nigdy sie tych rejonow nieucywilizuje. Wkladanie pieniedzy w cokolwiek tam bedzie przyslowiowa studniom bez dna
Old July 11th, 2015, 02:10 PM   #50
NightRaven
BANNED

Postępując z patologią trzeba pamiętać o jednej rzeczy - unikać tworzenia getta w którym żyje kilkanaście tysięcy podobnych ludzi. Nawet oddanie kilku bloków na Kapusciskach było błędem. Z kim przystajesz takim się stajesz - stare ale genialne przysłowie. Z kogo mają brać przykład ci ludzie w gettach? Ze swoich sąsiadów? Nauczą się lepiej kraść, zaczepiać, wymuszać, pić i bić. Wśród normalnych rodzin będą mieli normalne wzorce a także... może pomogą im znaleźć pracę lepiej niż ktokolwiek. Takie jest moje zdanie na temat patologii.

low1, Din Sevenn liked this post
Old July 11th, 2015, 02:48 PM   #51
XKF
Registered User

Likes (Received): 4882

Quote:

Całkowitym przeciwieństwem jest rejon śródmieścia na zachód od Gdańskiej. Trudno nawet te slamsy i menelskie getto nazwać śródmieściem.

Fajnie by było gdyby to zabudować:

Nadchodzi młodość :

Dobrze by było to też odnowić w stylu Dworcowa/Kr. Jadwigi

krystiand, leemc12, MrShab, KOmiX, ZBdg and 1 others liked this post
XKF no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2015, 03:01 PM   #52
krystiand
ВАИNЕD

Quote:
Wolałbym żeby turyści nigdy nie trafili na Pomorska, Sniadeckich czy Zduny, to martwe getto biedy i nędzy.
Dobrze, że turyści nie idą zgodnie z Twoją wolą. Podczas niedawnego zlotu użytkowników SSC prawie wszyscy mieszkali gettcie biedy i nędzy, w nocy wracali Śniadeckich. A grupę ludzi z Warszawy i Sztokholmu zaprowadziłem z Arte na Londynek przez Chocimską, do Gdańskiej wróciliśmy Pomorską i Hetmańską.

Jakie głosy słyszałem? Że dużo jest u nas wyremontowanych kamienic i to nie w samym centrum. To tyle jeśli chodzi o getto.

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: Czarnobyl (Nowość), Europa (Do tej pory Praga i Bratysława), Maroko

XKF, Davideck liked this post
Old July 11th, 2015, 03:09 PM   #53
kuba2789
Registered User

Likes (Received): 72

Niestety to taka mentalnosc u wielu ludzi w polsce Krystiand. Polska to tylko syf nędza i bida... Niezaleznie od miejsca zamieszkania, z mojego punktu widzenia(doswiadczeń z innymi ludzmi) wynika to z tego ze taie osobniki nie ruszaja sie z domów lub bardzo rzadko utarta drogą i wypowiadają sie o miejscu w którym nie byli pare lat. Bo pzecierz Polska to bida, nedza i nic sie nie zmienia... ;]] Chociażby wielu osobników z mojej rodziny tak mysli, i dokładnie tak jak pisałem.. praca dom, praca dom i tak dalej... przez 15-20 lat w tym samym zakladzie...
kuba2789 no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2015, 03:23 PM   #54
krystiand
ВАИNЕD

Wiesz, mnie kiedyś "goniła" policja (ja po prostu szedłem z zakupami, oni środkiem drogi między McDonaldem, a stacją benzynową przy Focha, nie zareagowałem na ich krzyki, więc zaczęli za mną biec). Po dłuższej rozmowie stwierdzili, że mieszkam w bardzo niebezpiecznej okolicy, a mieszkam przy kościele Św. Trójcy i przez 5 lat studiów wielokrotnie wracałem w nocy. Także podobne rzeczy powtarzają ludzie, którzy wychodzą z domu

Bo jak rozumiem "getto biedy i nędzy" = niebezpieczeństwo

Old July 11th, 2015, 04:10 PM   #55
low1
Registered User

Likes (Received): 4337

Ja się wciąż dziwie (chyba, że kamienica nie należy do Expressu/Polska Presse), że przez tyle lat funkcjonowania redakcji jej budynek wciąż jest w tak fatalnym stanie.
low1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2015, 11:17 PM   #56
deskorolka
Registered User

deskorolka's Avatar

Likes (Received): 311

ha! chyba że wszystko co należało do S. vide kamienice na dworcowej przed sprzedażą czy była eltra bylo pięknie odrestaurowane
deskorolka está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 12th, 2015, 12:30 AM   #57
NightRaven
BANNED

Niestety mieszkałem tam 30 lat. Mama jest właścicielką połowy kamienicy, odwiedzam ją kilka razy w tygodniu. Druga połowa od około 10 lat ma nowych właścicieli którzy wyrzucili wszystkich mieszkańców. Zlecają i specjalnie przerywają prace na dachu żeby to pozalewać. Kilka razy paliło się na klatce lub w pustych mieszkaniach. Mama czasami odbiera telefony z ofertami kupna swojej części. Nic nie jest remontowane, nawet prostacki domofon to wspomnienie przeszłości - tamta strona nie chce słyszeć o dołożeniu do czegokolwiek, zdemontowali bramę. Mieszkałem na jednej z "lepszych" ulic w tej okolicy, nigdy więcej.
Zdjęcia lepszych fragmentów i wycinków zabudowy są dobre na forum właśnie dla tych, co tam nie chodzą więc uwierzą.
Old July 12th, 2015, 02:13 AM   #58
Smutas0
Registered User

Likes (Received): 0

https://lh3.googleusercontent.com/xC...H=w399-h600-no
Smutas0 no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2015, 09:18 PM   #59
Chajrefont
Registered User

Likes (Received): 120

Quote:
Niestety mieszkałem tam 30 lat. Mama jest właścicielką połowy kamienicy, odwiedzam ją kilka razy w tygodniu. Druga połowa od około 10 lat ma nowych właścicieli którzy wyrzucili wszystkich mieszkańców. Zlecają i specjalnie przerywają prace na dachu żeby to pozalewać. Kilka razy paliło się na klatce lub w pustych mieszkaniach. Mama czasami odbiera telefony z ofertami kupna swojej części. Nic nie jest remontowane, nawet prostacki domofon to wspomnienie przeszłości - tamta strona nie chce słyszeć o dołożeniu do czegokolwiek, zdemontowali bramę. Mieszkałem na jednej z "lepszych" ulic w tej okolicy, nigdy więcej.
Zdjęcia lepszych fragmentów i wycinków zabudowy są dobre na forum właśnie dla tych, co tam nie chodzą więc uwierzą.
Na wszystko przyjdzie pora. Bydgoskie Srodmiescie jest naprawde ladne (takze Londynek) i powoli bedzie zmienialo swoje oblicze. Wystarczy spojrzec na przyklad warszawskiej Pragi, ktora kiedys nazywano Trojkatem bermudzkim (przynajmniej jej czesc) a dzis to dzielnica pelna dynamiki. W Bydzi tez tak bedzie.
Chajrefont no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2015, 03:26 PM   #60
Mladic
Registered User

Mladic's Avatar

Likes (Received): 77

Quote:
Originally Posted by XKF View Post
Zaraz, zaraz...skąd te dane o meldunkach? Wg gus jest w Bydgoszczy 360 tyś. mieszkańców.
No właśnie skąd? Ja tam wolę wierzyć wikipedi
Mladic no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
śródmieście, bydgoszcz

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules