search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 19th, 2008, 11:34 PM   #121
kolmatej
Registered User

Likes (Received): 1879

Quote:
Originally Posted by bronhorst View Post
Poza tym swego czasu głośno było o wypadku na tym odcinku z udziałem żubra.
Tam chyba jest (a może był) znak ostrzegający o zwierzynie leśnej z podpisem "Żubry".

Sponsored Links
Old April 19th, 2008, 11:59 PM   #122
wojtek1414
Szczecinomaniak

Likes (Received): 1076

Jest nadal, co więcej kilka tygodni temu, gdy tamtędy przejeżdżałem, na łące przy drodze popasało właśnie duże stado tych zwierząt zupełnie nie zwracając uwagi na licznie zgromadzonych na poboczu ludzi z aparatami fotograficznymi i kamerami. Wtedy też zrozumiałem, że to ograniczenie do 70 ma sens - oba pobocza były zastawione na sporej długości samochodami, co powodowało duże problemy z wymijaniem na tym odcinku.
wojtek1414 no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2008, 12:51 AM   #123
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Hehe, tylko 70 nie jest ze względu na stojących z aparatami ludzi, a ze względu na te przesympatyczne zwierzątka, które ze względu na swoją masę mogłyby zastąpić niejedną ścianę do crashtestów .

Na forum istnieją wątki ogólne:
Dlaczego skasowano mojego posta w dziale drogowym ->
Ogłoszono program budowy dróg ->
Odwołano ministra ->
Nie zaśmiecaj takimi sprawami wątków dotyczących poszczególnych inwestycji.

Naprawdę ważne informacje do zamkniętych wątków można dodać (w dokładnie taki sposób).
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2008, 09:45 PM   #124
jadwas
Stargardzki warszawiak

Szukałem, szkuałem no i znalazłem:
Plan zagospodarowania Zachodniomomorskiego
Opinie i komentarze dotyczące zamieszczonego tam przebiegu S10 oczekiwane
Old April 21st, 2008, 12:33 AM   #125
kolmatej
Registered User

Likes (Received): 1879

Dziś wykorzystując nieobecność robotników drogowych porobiłem trochę zdjęć na remontowanym odcinku Przyłubie-Makowiska. Cały remontowany fragment drogi podzielony jest na 9 nierównych części o różnym zaawansowaniu prac (nad zdjęciami komentarz). Kolejność zdjęć - od Makowisk w kierunku Przyłubia. Kadrowanie w kierunku Przyłubia.

Skrzyżowanie w Makowiskach:

Pierwszy odcinek - południowy pas sfrezowany do betonu, północny gotowy do przejęcia ruchu wahadłowego:

Drugi odcinek - wykonane jedynie przygotowawcze prace ziemne na poboczach, oraz jeden duży przepust:

Trzeci odcinek - pas południowy uruchomiony, pas północny sfrezowany, ruch po obu pasach:

Koniec trzeciego odcinka i początek czwartego wyznacza skrzyżowanie z DW249 (wjazd do Solca Kuj.). Skrzyżowanie jest wyłączone z przebudowy:

Czwarty odcinek - wykonane jedynie przygotowawcze prace ziemne na poboczach. Kończy się na łuku kawałek za skrzyżowaniem z drogą gminną Solec Kujawski-Chrośna:

Piąty odcinek - kawałek drogi o docelowej szerokości, na bokach widoczna ziemia nawieziona do użyźnienia skarp nasypu. Ten odcinek kończy się na skrzyżowaniu ze zjazdem do soleckiego Parku Przemysłowego (to skrzyżowanie również wyłączone z przebudowy):

Szósty odcinek - pas południowy sfrezowany, pas północny częściowo utwardzony pospółką (do skrzyżowania z drogą gminną Solec Kujawski-Kabat), a dalej wywalcowany. Bidon na kolejnym zdjęciu ma wysokość 22 cm (dla oddania grubości warstwy usuwanego z jezdni betonu)

Siódmy odcinek - szerokość docelowa, na skarpy nasypu częściowo wysypana warstwa użyźniająca:

Ósmy odcinek - północny pas sfrezowany, południowy przygotowywany do usypania pospółki. Przed remontem w tym miejscu znajdowały się dwa łagodne łuki z krótką prostą przejściową, zaś prace ziemne wskazują, że docelowo pozostanie jeden długi łagodny zakręt:

Dziewiąty odcinek - do wiaduktu nad torami kolejowymi w Przyłubiu - szerokość drogi docelowa, tylko coś chyba się nie zgrało z grubościami, bo na 200-300 metrach na południowym pasie jest "rancik":

Na wiadukcie nad torami ślad "dzwona":

Koniec remontowanego odcinka, to skrzyżowanie z DW394 (stara droga do Bydgoszczy przez Solec Kujawski). Rozpoczęta przebudowa nada temu skrzyżowaniu kształt litery "T" (a może raczej poszerzone "Y" w tym wypadku) i niestety skończy się zjeżdżanie z DK10 (jadąc od strony Torunia) w DW394 bez zdejmowania nogi z gazu .

I to by było na tyle
Old April 21st, 2008, 10:13 AM   #126
Fiolet
Registered User

Likes (Received): 0

Pozdrowienia dla Macieja za zdjęcia

No to DK10 jest nieźle rozkopana bo jeszcze odcinki za Toruniem też remontują; Oborowo-Czernikowo i Wygoda-Steklin - cztery zwężenia ze światłami.
Fiolet no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2008, 04:15 PM   #127
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by jadwas View Post
Szukałem, szkuałem no i znalazłem:
Plan zagospodarowania Zachodniomomorskiego
Opinie i komentarze dotyczące zamieszczonego tam przebiegu S10 oczekiwane
Już kiedyś przeglądałem te mapki i byłem zafascynowany ilością planowanych kawałków obwodnic. Teraz już nie jestem taki hurraoptymistyczny, ponieważ "doświadczyłem" Rospudy, wiem co nieco o decyzjach środowiskowych itp.

Ciekawy jestem jaki jest rocznik spłodzenia tej mapy. Chyba nie uwzględniał on takich szczegółów jak obszary natura2000. Druga sprawa to obligatoryjne wariantowanie przebiegów i konsultacje społeczne. To wszystko powoduje, że ten plan w przypadku np. S10 przypomina listę wesołych kresek i pobożnych życzeń.

W szczególności:

1. Wapnica. Narysowali jakiś brzuszek jakby chcieli przeciąć jezioro na pół albo budować jakiś most. Forget it.
2. Recz - Sułtowo: jak oni tam mają zamiar zmieścić S10 to nie wiem, i to jeszcze po wschodniej stronie torów narysowane chyba na odwal. Już ta mapka z Urzędu Recza parę postów wyżej pokazywała coś bardziej realnego.
3. Prostynia i przecięcie doliny Drawy: aż śmiać mi się chce kolejna Rospuda i wieszanie się ekologów na drzewach. Ten kawałem to obszar n2000 (nawet nie shadow-list) więc raczej nic z tego nie będzie.
Pod znakiem zapytania stawia to _cały_ przebieg S10 od Suchania wykorzystujący stary ślad DK10.
4. Brak obejścia Mirosławca: każdy sobie skomentuje sam.
5. Mirosławiec - Wałcz: droga po starym śladzie przecina wioski Piecnik (bardzo niebezpieczne miejsce), Jabłonowo i Lubno (nie mniej rozrywkowe). Gratulacje

Ktoś kiedyś wspominał na tym forum o potrzebie zrobienia koncepcji S10 zupełnie po nowym śladzie między Kaliszem Pomorskim a Piłą. Popieram, z tym że nowy przebieg powinien moim zdaniem iść od Suchania, aż do Piły.
latajacy-dywan no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2008, 09:37 PM   #128
jadwas
Stargardzki warszawiak

Ten plan jest chyba z 2002 roku
Według mnie przy założeniu trzymania się S10 jak najbliżej DK10 to od Suchania aż za Recz nowa trasa powinna iść na północ od obecne drogi.

Na trasie wcale nie ma aż tak wielu miejscowości, zatem przy przebudowie na Eskę powinny wystarczyć obwodnice plus wyprostowanie tych najbardziej pokręconych kawałków.
Old April 21st, 2008, 09:38 PM   #129
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by latajacy-dywan View Post
Ze Świętego do Suchania prowadzą łącznie 3 długie proste, gdzie sam pas drogowy jest na tyle szeroki, że zmieści się tam spokojnie 2x2 (może nawet 2x3)
Oj, bez cięcia drzew nie ra dady. Albo jedna jezdnia między drzewami, a druga obok, tak jak to zrobiono na S7 Płońsk-Warszawa.

Odwołano ministra ->

Naprawdę ważne informacje do zamkniętych wątków można dodać (w dokładnie taki sposób).
Old April 21st, 2008, 11:01 PM   #130
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post
Oj, bez cięcia drzew nie ra dady. Albo jedna jezdnia między drzewami, a druga obok, tak jak to zrobiono na S7 Płońsk-Warszawa.
A i owszem, drzewa wyciąć w pień. Mniemam, że pas drogowy wyznaczony jest właśnie przez te drzewa. Co oznacza brak potrzeby wykupywania gruntów

Nie dalej jak dziś rano słyszałem o pomyśle wycinki drzew wzdłuż dróg DW i gminnych. Przyklaskuje temu np. policja wyliczając, że w samych zachodniopomorskim zginęły 73 osoby w 2007 w wyniku uderzeń w drzewa.
Old April 21st, 2008, 11:55 PM   #131
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Nie rozwijajmy znów tematu drzew przy drogach.
A jeśli chodzi o szerokość pasa, to mogę przy najbliższej okazji zatrzymać się tam z miarą, ale jestm przekonany, że między drzewami droga 2x2+ nie wejdzie.
Swoją drogą, budowanie w tym pasie drogi 2x2 na miejsce 1x2 wiązałoby się z zamknięciem dotychczasowej drogi dla ruchu.

Odwołano ministra ->

Old April 22nd, 2008, 12:02 AM   #132
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Quote:
jeśli chodzi o szerokość pasa, to mogę przy najbliższej okazji zatrzymać się tam z miarą, ale jestm przekonany, że miedzy drzewami droga 2x2+ nie wejdzie.
Swoją drogą, budowanie w tym pasie drogi 2x2 na miejsce 1x2 wiązałoby się z zamknięciem dotychczasowej drogi dla ruchu.
Nie wiem jakie jest przepisowe minimum szerokości pasa drogowego. Strzelam jednak, że od drzewa do drzewa jest tam ponad 20m. S chyba tam da się wcisnąć.

Natomiast budowa by była arcyciekawa Musieliby zamienić pobocza na jezdnie a obecną DK zaorać na pas rozdziału (mniej-więcej). Trudne, ale nie niemożliwe.
Old April 22nd, 2008, 12:35 AM   #133
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

No to dodajmy: dwie jezdnie po 9,5 metra (0,5+3,5+3,5+2) + 2 metry pasa podziału + rowy 2x3 metry = 27 metrów. Lekko licząc.

Obecnie jest tak (odcinek Nosowo-Wapnica):

Odwołano ministra ->

Old April 22nd, 2008, 01:51 AM   #134
E2rdEm
prostownik

E2rdEm's Avatar

Likes (Received): 1201

Quote:
Originally Posted by latajacy-dywan View Post
Strzelam jednak, że od drzewa do drzewa jest tam ponad 20m. S chyba tam da się wcisnąć.
Żartujesz, prawda? Wg aktualnych wytycznych każda Ska ma mieć szerokość pod 2x3. czyli sama korona drogi to jakieś 35 m ( @pmaciej7: 2x[{2m pas rozdziału + 0,5 opaska + 3x3,5 pasy ruchu + 2,5 pas awaryjny + chyba 1m pobocza + jeszcze trochę zanim się zacznie zejście do rowu}], A i rowy chyba są znacznie szersze niż 3 metry).
Pas drogowy = 50 m jak nic. Nie licząc ewentualnych dróg dojazdowych wzdłuż Ski...
Old April 22nd, 2008, 08:36 AM   #135
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Quote:
No to dodajmy: dwie jezdnie po 9,5 metra (0,5+3,5+3,5+2) + 2 metry pasa podziału + rowy 2x3 metry = 27 metrów. Lekko licząc.

Użyłem Google Earth. Ten sam odcinek. Skalę umieściłem w osi drogi, a żółta kreska to zmierzona szerokość od zielonego do zielonego, czyli troszkę dalej niż od pnia do pnia, ale rolnik już tam nie urzęduje. Małe okienko pokazuje wynik pomiaru.

Quote:
Originally Posted by E2rdEm View Post
Żartujesz, prawda? Wg aktualnych wytycznych każda Ska ma mieć szerokość pod 2x3. czyli sama korona drogi to jakieś 35 m ( @pmaciej7: 2x[{2m pas rozdziału + 0,5 opaska + 3x3,5 pasy ruchu + 2,5 pas awaryjny + chyba 1m pobocza + jeszcze trochę zanim się zacznie zejście do rowu}], A i rowy chyba są znacznie szersze niż 3 metry).
Pas drogowy = 50 m jak nic. Nie licząc ewentualnych dróg dojazdowych wzdłuż Ski...
OK może zawiało trochę PRLem w mojej wypowiedzi. W każdym razie patrząc na to zdjęcie do 50m mało brakuje. A S10 może też powstać na początku w półprofilu.
Old April 22nd, 2008, 10:51 AM   #136
mattin
Registered User

Likes (Received): 36

Koncepcja budowy S-10 po śladzie starej 10 na odcinku Stargard Recz jest oczywistym bezsensem. Nie da się zbudować tej drogi w pasie drogowym DK10. Bo po pierwsze nie ma miejsca no i po drugie jeżeli to ma być rzeczywiście bezkolizyjna eska a nie DK z obwodnicami to DK10 musiała by zostać jako droga obsługująca ruch lokalny. Bo budowa S-10 po śladzie DK-10 w zasadzie odcięła by od świata część wiosek przy trasie. Alternatywą są bardzo długie drogi dojazdowe i węzły przy każdej obwodniczce. Budowa na starym śladzie powodowała by dodatkowo utrudnienia w ruchu na DK10, mnożenie węzłów, wiaduktów itd, nie potrzebne zwiększanie długości drogi no i kolizje z obszarami natura 2000(mapka poniżej).

Nowo budowane Ski powonny iść zasadniczo po nowym śladzie szczególnie że na tym odcinku jest to dość bezproblemowe(tereny rolnicze), nie powoduje kontrowersji ekologicznych i aż się prosi żeby dać tą drogę na północ od obecnej DK10. Poniżej prosta mapka(sorry za marną jakość) z dwoma przebiegami jeden bliżej drugi dalej od obecnej DK10. Na trasie były by dwa węzly Suchań i Recz.
mattin no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2008, 11:16 AM   #137
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Jeśli iść starym śladem, to ja bym bez cudowania zrobił jedną jezdnię między drzewami a obok drugą. Odległość drzew od dwupasmowej (10,5 m - z każdej strony należy dodać po niecałe 2 metry) czy nawet trójpasmowej jezdni (14 m - dwa razy szerszej niż dzisiaj) byłaby na tyle duża, że byłoby bezpiecznie. A bez wykupu gruntów i wywłaszczeń i tak się nie obędzie, więc po co się wciskać na siłę?
Old April 22nd, 2008, 11:30 AM   #138
jadwas
Stargardzki warszawiak

S10 odcinkami Święte-Krąpiel i Krąpiel-Suchań może iść starym śladem.
@mattin
Pomiędzy Suchaniem a Reczem konieczne byłoby odgięcie bardziej na północ, aż "za" Sokoliniec - użycie tego przesmyku pomiędzy jeziorami jest mocno "optymistyczne"
PS
Skąd wziąłeś mapkę z obszarami N2K ?
Old April 22nd, 2008, 12:26 PM   #139
mattin
Registered User

Likes (Received): 36

Quote:
@mattin
Pomiędzy Suchaniem a Reczem konieczne byłoby odgięcie bardziej na północ, aż "za" Sokoliniec - użycie tego przesmyku pomiędzy jeziorami jest mocno "optymistyczne"
Dlaczego ten przesmyk ma 200 metrów szerokości, nie jest to żadna natura 2000. Zresztą przy południowym przebiegu też by szła między jeziorami tylko trochę szerszym przesmykiem(300 metrów) który jest za to dalej od DK10 niż ten północny.

Quote:
PS
Skąd wziąłeś mapkę z obszarami N2K ?
Tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość bo strona ma strasznie skopany interfejs.
http://natura2000.mos.gov.pl/natura2...REVIOUS_MODE=0
mattin no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2008, 01:51 PM   #140
latajacy-dywan
przyczajony odkurzacz

latajacy-dywan's Avatar

Quote:
Originally Posted by mattin View Post
Tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość bo strona ma strasznie skopany interfejs.
http://natura2000.mos.gov.pl/natura2...REVIOUS_MODE=0
Najlepsza mapka z n2000 i shadow list jest tu:
http://wwf.pl/projekty/natura_2000_mapa.php

szybka, przejrzysta i ma przyjemny interfejs.
mało tego, jest dokładniejsza. widać na niej chociażby że n2k w Suchaniu zaczyna się koło DW160 a nie w środku miasta.

dajmy już spokój z tym Suchaniem. Jak wyjdzie tak wyjdzie. Gorszy problem do kawałek od Wapnicy do Piły (Wyrzyska). Tam jest dopiero labirynt pułapek natura2000, jeziora lasy itp. Pamiętajcie że S10 ma być drogą do Bydgoszczy, a nie do Recza

Reply

Tags
bydgoszcz, dk10, droga ekspresowa, ekspresówka-s10, kujawsko-pomorskie, piła, stargard, toruń, wałcz, warszawa, zachodniopomorskie

Thread Tools

Posting Rules