search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 7th, 2006, 06:00 PM   #21
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Likes (Received): 118

Quote:
Originally Posted by zonc

i połączenie do Torunia do października...bo na UMK składam :P

No wlasnie, zawsze taki patriota i teraz nagle ucieka do sasiadow. Oj nieladnie
I tak masz dobrze, bo w tym roku zmienili zasady naboru.

Sponsored Links
Old May 17th, 2006, 01:14 PM   #22
ka__zet
yet another transit geek

Likes (Received): 598

O, wątek jak raz dla mnie

Quote:
Originally Posted by schabzkoscia
Taki fajny watek, a ja go zupelnie przegapilem

Rozmawialem kiedys na GW z ka_zetem, ktory twierdzil, ze most w ciagu Oginskiego nie jest potrzebny, potem oczywiscie okazalo sie, ze korzysta z komunikacji miejskiej
Samochodem też czasem jeżdżę i nadal uważam że nie jest potrzebny, a przynajmniej nie w ciągu najbliższych 10 lat. Rezerwa terenu to sobie może leżeć, nikomu się od tego krzywda nie dzieje.

A w temacie wątku to wszystkie planowane nowe trasy można podzielić na kilka kategorii: potrzebne na wczoraj, potrzebne w perspektywie i niepotrzebne w ogóle.

Do natychmiastowej realizacji to kwalifikuje się spięcie Zbożowy Rynek-Rondo Kujawskie (w wariancie pierwszym, broń boże od drugiego) i trasa na dworzec PKP (ale od Gdańskiej Dworcową, tak jak zawsze była. Inne warianty mają znacznie mniejszy sens przy obecnym układzie). I dopiero wtedy linia do Fordonu (realizację w sumie można zacząć wcześniej, ale chodzi o to żeby przy wprowadzeniu jej do eksploatacji było już połączenie z dworcem).

Do kategorii "potrzebne w perspektywie" zalicza się praktycznie cała reszta, z wyjątkiem tych paru rzeczy lądujących w kategorii "niepotrzebne w ogóle", czyli linii do Myślęcinka wzdłuż Gdańskiej oraz mostu na Perłowej.

No i jest kilka tras które przydałyby się, a uwzględnione w planach nie są...
ka__zet no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2006, 07:02 PM   #23
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Widzisz ka_zet, nie bylo Cie tu, a my i tak o Tobie rozmawialismy
Most na Oginskiego jest niezbedny, oczywiscie z polaczeniem z WP, inaczej jest to mniej sensowne, ale nadal niezbedne
Tramwaj dalej wglab Myslecinka to moim zdaniem inwestycja bardzo potrzeban, znaczaco zwiekszylaby sie dostepnosc parku, ktory w tej chwili traci przez berak dobrego skomunikowania z miastem. Zaliczylbym to do kategorii na dzisiaj
Old May 17th, 2006, 09:01 PM   #24
ka__zet
yet another transit geek

Quote:
Widzisz ka_zet, nie bylo Cie tu, a my i tak o Tobie rozmawialismy
Most na Oginskiego jest niezbedny, oczywiscie z polaczeniem z WP, inaczej jest to mniej sensowne, ale nadal niezbedne
No nie, bez polaczenia z Wojska Polskiego to on jest pozbawiony sensu ogolnie
Natomiast do tego polaczenia trzeba rozryc kawalek Babiej Wsi i skarpe, co mi sie tak srednio podoba w stosunku do uzyskanego efektu. No ale jak juz wspominalem, rezerwa terenu jesc nie wola, niech lezy.

Quote:
Tramwaj dalej wglab Myslecinka to moim zdaniem inwestycja bardzo potrzeban, znaczaco zwiekszylaby sie dostepnosc parku, ktory w tej chwili traci przez berak dobrego skomunikowania z miastem. Zaliczylbym to do kategorii na dzisiaj
Spojrz na to od strony nakladow. To jest poltora kilometra linii tramwajowej ktora bylaby wykorzystywana sezonowo. Ja naprawde jestem w stanie wymienic ladne pare innych miejsc gdzie poltora kilometra linii tramwajowej jest potrzebne bardziej. A co do dostepu do parku to mozna po remoncie wiaduktu puscic Gdanska autobus sezonowy z Ronda Jagiellonow.
Albo pomyslec nieortodoksyjnie i wlaczyc kolejke parkowa do sieci komunikacji miejskiej
Old May 17th, 2006, 10:04 PM   #25
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Na lotnisko nie ma autobusu, a do Myslecinka bedzie?
Tramwaj i autobus sa nierealne, niestety. Kolejka parkowa jest droga i jezdzi rzadko. Ogolnie, mimo, ze nie korzystam i nigdy nie korzystalem regularnie z MZK, wiem, ze istnieje bardzo wiele bubli transportowych, ktore mozna by minimalnym kosztem naprawic. Tylko w tym miescie nie ma do tego checi, do tego, ani do niczego innego. Ale zalecialo weirdyzmem

EDIT:
Gdyby udalo sie spelnic moje marzenie i wysiedlic dzialkowcow z miasta, linia tramwajowa prowadzilaby do najlepszych terenow pod mieszkaniowke jakie sa w tym miescie, terenow miedzy AK i Gdanska Moze za sto lat
Old May 17th, 2006, 11:27 PM   #26
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 2880

Quote:
Originally Posted by JaCeK !
A przeciez chciales koniecznie w Bydgoszczy studiowac

mozesz sie smiac i nie wierzyc, ale do Torunia na UMK latwiej sie dostac niz na UKW (jezeli chodzi o ten kierunek ofc. ), gdyz tam liczy sie ustna z polaka, a u nas nie

... ale jak dostane sie tu i tu, zostaje w Bydzi (i tak bede jezdzil tam ! a mieszkal tu... w koncu to jedno miasto... Dwumiasto ! :P )
Old May 18th, 2006, 10:53 AM   #27
ka__zet
yet another transit geek

Quote:
Na lotnisko nie ma autobusu, a do Myslecinka bedzie?
Tramwaj i autobus sa nierealne, niestety.
Cóż, autobus już był.

Quote:
Kolejka parkowa jest droga i jezdzi rzadko.
Dlatego mówię, niech ZDMiKP płaci jej za pociągokilometry i niech tam obowiązują normalne bilety...

Quote:
Ogolnie, mimo, ze nie korzystam i nigdy nie korzystalem regularnie z MZK, wiem, ze istnieje bardzo wiele bubli transportowych, ktore mozna by minimalnym kosztem naprawic. Tylko w tym miescie nie ma do tego checi, do tego, ani do niczego innego. Ale zalecialo weirdyzmem
Niestety w ZDMiKP od paru lat panuje tak zwany niedasizm. To nigdy nie była szczególnie błyskotliwa instytucja, ale za rządów Dombrowicza panuje tam regres straszliwy... Jeszcze trochę to się zeźlę i zacznę robić dookoła tego szum z udziałem prasy :->

Quote:
EDIT:
Gdyby udalo sie spelnic moje marzenie i wysiedlic dzialkowcow z miasta, linia tramwajowa prowadzilaby do najlepszych terenow pod mieszkaniowke jakie sa w tym miescie, terenow miedzy AK i Gdanska Moze za sto lat
Akurat tamte działki to widziałbym w ostatniej kolejności do likwidacji, są tereny w mieście z których można by się pozbyć działkowców :->
Old May 18th, 2006, 09:57 PM   #28
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Nie wiem, czy juz znasz moje zdanie na ten temat, ale ja dzialkowcow wysiedlilbym nie tylko z miasta, ale i z terenow okolomiejskich, np. Niemcza Dla dzialkowcow jest Nekla, Borowno, Pieczyska, Mrocza, Naklo itd.
Nie wiem czy takie cos jest w ogole wykonalne, ale mozna by zaczac czynic pierwsze starania. Przyklad Geanta pokazuje, ze wystarcza pieniadze. Dlatego jako starania rozumiem pozyskanie inwestora.
Old May 19th, 2006, 01:43 AM   #29
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Likes (Received): 752

Dopiero dzisiaj zorientowałem się, żę mamy taki wątek.
Gdy zobaczyłem post elfalcone to mnie wmurowało, że aż tyle kilometrów linii tramwajowych możemy w przyszlości zyskać.
Jednak po chwili się zreflektowałem, że to tylko plany, z których pewnie część nie zostanie niegdy zrealizowana... ech

Trochę odbiegnę od tematu, ale jeśli już jesteśmy przy komunikacji miejskiej, to powiem Wam, że spodobał mi się "system poznański".
Tam się płaci za czas spędzony w tramwaju (autobusie) a nie za samo wejście do pojazdu,
np: kupujemy ulgowy bilet za 65 groszy i można jechać dowolnym środkiem komunikacji miejskiej przez 15 minut (można się nawet w trakcie przesiadać ).
Natomiast w Bydzi niezaleznie od tego czy przejadę całą trase 69, cy jedynie dwa przystanki to płacę 1,10 zł.
W Poznaniu wychodzi dużo taniej. Miesięczne bilety też mają tańsze i to niemal dwukrotnie.
Na początku nie mogłem się przyzwyczaić , ale z czasem stwerdziłem, że poznański system jest bardzo dobry.
Phelot no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2006, 05:13 PM   #30
elfalcone
Bahnsicherungstechnik

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Phelot
Trochę odbiegnę od tematu, ale jeśli już jesteśmy przy komunikacji miejskiej, to powiem Wam, że spodobał mi się "system poznański".
Tam się płaci za czas spędzony w tramwaju (autobusie) a nie za samo wejście do pojazdu,
np: kupujemy ulgowy bilet za 65 groszy i można jechać dowolnym środkiem komunikacji miejskiej przez 15 minut (można się nawet w trakcie przesiadać).
Żaden system biletowy nie jest do końca sprawiedliwy.
W przypadku biletów czasowych należy wymagać nieomal szwajcarskiej punktualności środków komunikacji miejskiej, bo inaczej mogą Cię wyrzucić, albo musisz wysiąść wcześniej, bo płaci się nie za teoretyczny czas przejazdu, który widnieje na tabliczce przystanku, lecz za czas realny - jedna "zła" zmiana świateł i już upierdliwy kontroler może wlepić mandat.
Dla biletów jednorazowych jest niesprawiedliwość odległościowa, o której mówiłeś.
Dla biletów strefowych jest problem podziału na strefy i podział na "lepszych i gorszych".
Zaś bilety przystankowe są ciekawą alternatywą, ale są stosowane tylko w przypadku linii autobusowych.
elfalcone no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2006, 05:33 PM   #31
ka__zet
yet another transit geek

Quote:
Nie wiem, czy juz znasz moje zdanie na ten temat, ale ja dzialkowcow wysiedlilbym nie tylko z miasta, ale i z terenow okolomiejskich, np. Niemcza Dla dzialkowcow jest Nekla, Borowno, Pieczyska, Mrocza, Naklo itd.
Wiesz, działka ma być w tej odległości żeby emeryt mógł sobie na nią pojechać transportem publicznym i wrócić tego samego dnia

Quote:
Nie wiem czy takie cos jest w ogole wykonalne, ale mozna by zaczac czynic pierwsze starania. Przyklad Geanta pokazuje, ze wystarcza pieniadze. Dlatego jako starania rozumiem pozyskanie inwestora.
Wysypując odpowiednio dużo wywrotek pieniędzy można załatwić sporo, owszem. Tylko nie wiem czy inwestorowi by się opłacało...
Old May 19th, 2006, 05:40 PM   #32
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

@elfalcone Zgadza się, kwestia punktualności środków komunikacji miejskiej jest problelem w systemie poznańskim.
Jednak nie dotyczy to w równym stopniu autobusów i tramwajów.
Kolega studiujący w Poznaniu mowił mi, że porusza się jedynie tramwajami, bo spora część tras ulokowana jest bezkolizyjnie,
przez co tramwaje nie muszą stać w korkach i nie trzeba się denerwować "czy zdążę" jak w autobusach.
Poza tym zawsze możesz zabrac ze sobą więcej biletów i jak stwierdzisz, że kończy się czas
to kasujesz kolejny (pewności nie mam, ale tak to chyba działa).
Moim zdaniem system poznański jest sprawiedliwszy od bydgoskiego i do tego tańszy.
Old May 19th, 2006, 06:56 PM   #33
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Najwazniejsze jest to, ze miesieczne w Poznaniu sa znacznie tansze, a wtedy juz hulaj dusza. Do tego sa jeszcze kwartalne, a nawet roczne, zyc nie umierac

@ka_zet, gdyby byl inwestor, ktorego byloby stac na zabudowanie domkami, willami i blokami calego terenu, np. miedzy AK i Gdanska, oplacaloby sie wysiedlic dzialkowcow.
Old May 19th, 2006, 08:19 PM   #34
ka__zet
yet another transit geek

No to tak: z tym ktory system biletowy jest "najsprawiedliwszy" bywa roznie, natomiast dla Bydgoszczy czasowy bylby calkiem niezly bo fordoniacy przestaliby miec pretekst do marudzenia jak to sa dyskryminowani. Ale to dopiero po wprowadzeniu porzadnego systemu priorytetow dla transportu zbiorowego, bilet czasowy przy tramwajach stojacych po cztery minuty na swiatlach to pomylka.
I oczywiscie porzadne skomunikowanie tramwajow z autobusami.

Natomiast osobnym problemem przy przejsciu na czasowki sa autobusy pospieszne, ktore nagle zaczynaja przynosic znacznie mniejsze wplywy

Odnosnie cen: bilety okresowe powinny byc tansze, owszem, bo klient z sieciowka jest klientem mniej awanturujacym sie. Ogolnie: tansze bilety dobowe (tak z 8zl byloby OK), tansze sieciowki wazne na wszysko, bilety kwartalne i polroczne (czysty zysk, kasa z gory i przywiazujemy do siebie klienta).

Pokusilbym sie o skonstruowanie jakiegos cennika, ale nie mam danych o tym ile obecnie sprzedaje sie biletow i jakiego rodzaju a strzelanie w ciemno nie ma sensu.

Zupelnie osobna sprawa jest to, ze bilety miesieczne w Poznaniu czy Warszawie sa tansze rowniez dlatego ze tam komunikacja jest w znacznie wiekszym stopniu finansowana z dotacji niz u nas...
Old May 19th, 2006, 10:04 PM   #35
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

8 zlotych za dobowy? Nigdy w zyciu. Nie za oferte jaka daje MZK, w Wawie dobowy kosztuje 7 zlotych, a chyba nie da sie porownac ich ZTM, do naszego MZK.
Jest zapisane w PRL stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji, miedzy innymi elektronicznych biletow, synchronizacji kursow itp. Wobec tego pozostaje nam czekac, na sprzyjajaca okazje. W naszym miescie nie ma korkow, wiec ludzie nie odczuwaja potrzeby korzystania z MZK, ktorego oferta dodatkowo jest malo atrakcyjna.
Przeciez to zalosne, ze u nas sieciowka nkosztuje 116, a w Wawie 66, czyz nie?
Problem w tym, ze obnizka en moglaby doprowadzic do jeszcze wiekszego przeciazenia autobusow...
Old May 19th, 2006, 10:29 PM   #36
JaCeK !
BANNED

Quote:
Originally Posted by Phelot
Moim zdaniem system poznański jest sprawiedliwszy od bydgoskiego i do tego tańszy.
No cóż, ja wiem tyle, że gdyby u nas było tak jak tam, to za przejazd nawet nie całą trasą 69 trzeba płacić prawie 8 zł (normalny)

Jednak oczywiście jest różnie... fantastyczny ( bo stosunkowo tani) jest całoroczny bilet dla uczniów.

W Warszawie natomiast podoba mi się to, że za 3,70 (ulgowy) można objechać całe miasto autobusami tramwajami i metrem do woli. No i kocham to że tamtejsze bilety to nie byle świstki, a kartoniki ze specjalnym paskiem.

Last edited by JaCeK !; May 19th, 2006 at 10:39 PM.
JaCeK ! no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2006, 12:09 PM   #37
tomwks_TM
Registered User

tomwks_TM's Avatar

Likes (Received): 0

Witam

No to może ja dorzuce pierwszy raz coś od siebie:
1. Linia do Fordonu; tak czytając informacje na temat tej trasy zastanawia mnie to, czy ta linia jest aż tak bardzo potrzebna "od zaraz"? Koszty takiej inwestycji ogromne a czy ta inwestycja by się szybko zwróciła? Już widzę te kłótnie którędy by ta linia miała przebiegać itd...; Tak sobie myśle czy ludzie nie byliby bardziej zadowoleni gdyby włodarze naszego city zlikwidowali "podwójne obiletowanie" w liniach pośpiesznych, zwiększyli ilość kursów i poprawili standard autobusów( co już się dzieje)? Chodzi jeszcze o czas jaki trwa podróz do centrum, ale czy tramwajem bedzie o wiele szybciej? Czy po remoncie S5 i budowy estakad nie zmniejszą sie korki na fordońskiej? Mam nadzieję, że tak i wtedy czas podróży się skróci a pieniądze które wydano by na linie tramwajową można byłoby przeznaczyć na dalsze usprawnianie ruchu na trasie Centrum-Fordon np. na dobudowanie po jeszcze jednym pasie ruchu.
2.Myślęcinek; wydaje mi się, że tramwaj do samego Myślęcinka to super pomysł i jak najbardziej do zrobienia natychmiast. Na terenach zajezdni można by wybudować boiska piłkarskie dla Zawiszy i dla mieszkańców( nie trzeba byłoby wycinać tylu drzew co przy innej lokalizacji tych boisk-trzeba pilnować każdego drzewa w tamtym rejonie). A ja na terenach działek widziałbym aquapark))) Tam inwestor dostałb tyle terenów ile by chciał, dostęp do aquaparku dla Bydgoszczan od stron Myślęcinka a także swobodny dostęp od strony ekspresówki i Gdańska. Może udałoby się namówić inwestora do budowy skrzyżowania dwupoziomowego przy s5 i jeździeckiej(o ile dobrze te ulicę kojarze) a miasto wyremontowało by te ulicę dla lepszej komunikacji z Fordonem i Toruniem.
3. Kujawska to mam nadzieje niedługo powstanie a to którym wariantem będzie przebudowywane rondo to dla mnie mniej ważne, ważne, żeby wreszcie to rondo przebudować-nie mam żadnych sentymentów do tamtych budynków i jeśli trzeba wyburzyć to trzeba, byleby z głową
4. Tramwaj do dworca tak ale po ulicy dworcowej jak ta ulica stanie się deptakiem a do tego by tak się stało to trzeba wybudować most na brdzie przy moście kolejowym i tamtedy puścić ruch do ronda grunwaldzkiego a od strony Królowej Jadwigi tunel pod Dworcową i wtedy ja nie widzę większych problemów by Dworcowa od Gdańskiej do Dworca była deptakiem z tramwajami

No to chyba na tyle

Pozdrawiam i czekam na krytykę
tomwks_TM no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2006, 03:09 PM   #38
elfalcone
Bahnsicherungstechnik

Quote:
Originally Posted by tomwks_TM
1. Linia do Fordonu; tak czytając informacje na temat tej trasy zastanawia mnie to, czy ta linia jest aż tak bardzo potrzebna "od zaraz"? Koszty takiej inwestycji ogromne a czy ta inwestycja by się szybko zwróciła? Już widzę te kłótnie którędy by ta linia miała przebiegać itd...; Tak sobie myśle czy ludzie nie byliby bardziej zadowoleni gdyby włodarze naszego city zlikwidowali "podwójne obiletowanie" w liniach pośpiesznych, zwiększyli ilość kursów i poprawili standard autobusów( co już się dzieje)? Chodzi jeszcze o czas jaki trwa podróz do centrum, ale czy tramwajem bedzie o wiele szybciej? Czy po remoncie S5 i budowy estakad nie zmniejszą sie korki na fordońskiej? Mam nadzieję, że tak i wtedy czas podróży się skróci a pieniądze które wydano by na linie tramwajową można byłoby przeznaczyć na dalsze usprawnianie ruchu na trasie Centrum-Fordon np. na dobudowanie po jeszcze jednym pasie ruchu.
Linia do Fordonu jest naprawdę potrzebna "od zaraz". 80-tysięczna dzielnica po prostu potrzebuje szybkiego i sprawnego środka transportu do miasta. Nie wnikając w szczegóły, wiadomym faktem jest, że tramwaj jest względnie bardziej pojemny i szybszy (ma większą prędkość średnią ) od autobusu. Ponadto, przy założeniu że część tej trasy będzie linią szybkiego tramwaju, szala zwycięstwa przechyla się na korzyść tramwaju. Po wybudowaniu takiej linii z pewnością z Fordońskiej zniknie spora część autobusów. Ponadto linia do Fordonu przy dobrych układach, ma być zbudowana w okolicach 2011, zaś w 2008 (bodajże) ma być oddany zintegrowany system transportu z preferencjami właśnie dla tramwajów.
Dalsze usprawnianie ruchu na trasie Fordon-Centrum (w sensie dróg i transportu indywidualnego) jest bezcelowe . Dziś dobudujesz kolejny pas, za kilka lat następny. Wydaje mi się, że nie tędy droga. Przyszłość trasnportu nie polega na ciągłym poszerzaniu dróg, lecz na sprawnej inżynierii ruchu i dobrze zorganizowanym transporcie publicznym.
elfalcone no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2006, 03:10 PM   #39
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Quote:
Originally Posted by JaCeK !
No cóż, ja wiem tyle, że gdyby u nas było tak jak tam, to za przejazd nawet nie całą trasą 69 trzeba płacić prawie 8 zł (normalny)
Jak to policzyłeś? normalny, 15-minutowy w Poznaniu kosztuje 1,30 zł.
Zakładając, że autobus by jechał nawet godzinę to wychodzi 5,20 zł.
Nie wiem ile czasu zajmuje przejechanie wszystkich przystanków 69, ale chyba nie tyle, żeby koszt wyniósł aż 8 zł.
Old May 20th, 2006, 03:31 PM   #40
sirCoolek
Registered User

Likes (Received): 2137

Podroz po calej linii 69 to chyba dokladnie 58 minut.

Jeszcze odnosnie porownywania cen biletow, to wydaje mi sie, ze w Bydgoszczy bilety okresowe sa jednak troche za drogie:/ Co prawda nie zawsze da sie wszystko pieknie i klarownie porownywac, ale dla mnie szokujaca informacja byla cena studenckiego, okresowego biletu na metro w stolicy. Otoz kolezanka placi 30 zlociszy za 3 misiace (sic!) i moze jezdzic metrem ile wlezie.

Polska niestety jest jeszcze troche zacofanym krajem pod wzgledem komunikacji miejskiej i daleko nam do chocby Europy zachodniej, gdzie transportem masowym porusza sie ogromna liczba mieszkancow. U nas Dombrowicz mowi, ze tramwaj do Fordonu jest niepotrzebny, bo i tak wiekszosc ludzi jezdzi samochodami... I to jest ta mentalnosc. Gdyby nie fakt, ze przez Srdmiescie leca jakies tam drogi krajowe, to ja bym w ogole wylaczyl znaczne czesci miasta z ruchu kolowego. Albo pieszo, albo komunikacja miejska, albo w ogole
sirCoolek no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bydgoszcz, komunikacja miejska, pesa, tram, tramwaj, tramwaje

Thread Tools

Posting Rules