search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old May 20th, 2006, 04:42 PM   #41
ka__zet
yet another transit geek

Likes (Received): 599

Quote:
Originally Posted by schabzkoscia
8 zlotych za dobowy? Nigdy w zyciu. Nie za oferte jaka daje MZK, w Wawie dobowy kosztuje 7 zlotych, a chyba nie da sie porownac ich ZTM, do naszego MZK.
Owszem, porownywanie ZTM, ktorego 2/3 przychodow to dotacje z naszym ZDMiKP ktorego 1/3 przychodow to dotacje nie ma wiekszego sensu.
W Warszawie moga sobie w zwiazku z tym pozwolic na eksperymenty, u nas dopoki miasto bedzie skapic to ZDMiKP nie zrobi nic z tymi cenami z czystego strachu o swoj budzet.

Co do cen dobowego: w przywolywanym jako przyklad Poznaniu dobowka kosztuje 11,40. W Krakowie 10,40. W Lodzi 9,60. We Wroclawiu 9.

Quote:
Jest zapisane w PRL stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji, miedzy innymi elektronicznych biletow, synchronizacji kursow itp. Wobec tego pozostaje nam czekac, na sprzyjajaca okazje.
Pozyjemy, zobaczymy. Papier jak wiadomo jest bardzo cierpliwy.

Quote:
W naszym miescie nie ma korkow, wiec ludzie nie odczuwaja potrzeby korzystania z MZK, ktorego oferta dodatkowo jest malo atrakcyjna.
To nie tyle brak korkow, co brak przewagi transportu zbiorowego (ktory na odcinku przystanek-przystanek MUSI byc szybszy niz samochod na tym odcinku zeby stanowic konkurencje).

Quote:
Przeciez to zalosne, ze u nas sieciowka nkosztuje 116, a w Wawie 66, czyz nie?
Patrz argument pierwszy. Ale ogolnie na dzien dobry obnizylbym cene sieciowki "na wszystko" do 85 z?, powiedzmy, przynajmniej testowo, i sprawdzil jak z wplywami (w tym momencie kasujemy miesieczny na dwie linie i siec na same dzienne zwykle, oczywiscie). Powinny wzrosnac...
Tylko trzeba by przekonac radnych do tego eksperymentu i ewentualnego podniesienia kosztow.

Quote:
Problem w tym, ze obnizka en moglaby doprowadzic do jeszcze wiekszego przeciazenia autobusow...
Jak sie wylacznie tnie wydatki to nie ma sie co dziwic ze komunikacja jest przeciazona. A bez przerzucenia ludzi na tramwaje ktore maja (pewien) zapas przepustowosci nie da sie nic z tym zrobic za bardzo.
ka__zet no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 20th, 2006, 04:58 PM   #42
ka__zet
yet another transit geek

Quote:
Originally Posted by tomwks_TM
Witam

No to mo?e ja dorzuce pierwszy raz co? od siebie:
1. Linia do Fordonu; tak czytaj?c informacje na temat tej trasy zastanawia mnie to, czy ta linia jest a? tak bardzo potrzebna "od zaraz"? Koszty takiej inwestycji ogromne a czy ta inwestycja by si? szybko zwróci?a? Ju? widz? te k?ótnie któr?dy by ta linia mia?a przebiega? itd...; Tak sobie my?le czy ludzie nie byliby bardziej zadowoleni gdyby w?odarze naszego city zlikwidowali "podwójne obiletowanie" w liniach po?piesznych, zwi?kszyli ilo?? kursów i poprawili standard autobusów( co ju? si? dzieje)? Chodzi jeszcze o czas jaki trwa podróz do centrum, ale czy tramwajem bedzie o wiele szybciej? Czy po remoncie S5 i budowy estakad nie zmniejsz? sie korki na fordo?skiej? Mam nadziej?, ?e tak i wtedy czas podró?y si? skróci a pieni?dze które wydano by na linie tramwajow? mo?na by?oby przeznaczy? na dalsze usprawnianie ruchu na trasie Centrum-Fordon np. na dobudowanie po jeszcze jednym pasie ruchu.
Oczywiscie, ze linia jest potrzebna od zaraz. Koszty eksploatacji autobusu sa znacznie wyzsze niz tramwaju (i roznica bedzie sie poglebiac, paliwo nie tanieje) a jego czas eksploatacji (zwlaszcza w tych warunkach nizszy). Przez ostatnie 15 lat utrzymywania nienormalnej sytuacji o nazwie "69" (wypelnione pasazerami przegubowce co piec minut. paranoja) na same wozokilometry wydano wiecej niz byloby potrzebne na budowe linii)

To co proponujesz to wydawanie jeszcze wiecej pieniedzy na eksploatacje autobusow i na ich zakup. Zeby sobie staly w korkach i jezdzily stadami.

A inwestycje w drogi nie zmienia czasu przejazdu, bedziesz mial w godzinach szczytu trzy wolno poruszajace sie pasy zamiast dwoch.

Czas przejazdu sie oczywiscie zmniejszy, pod warunkiem wprowadzenia normalnego priorytetu dla KM oraz wybudowania reszty potrzebnej "od zaraz" czyli Kujawskiej i linii na dworzec.

Quote:
2.My?l?cinek; wydaje mi si?, ?e tramwaj do samego My?l?cinka to super pomys? i jak najbardziej do zrobienia natychmiast. Na terenach zajezdni mo?na by wybudowa? boiska pi?karskie dla Zawiszy i dla mieszka?ców( nie trzeba by?oby wycina? tylu drzew co przy innej lokalizacji tych boisk-trzeba pilnowa? ka?dego drzewa w tamtym rejonie). A ja na terenach dzia?ek widzia?bym aquapark))) Tam inwestor dosta?b tyle terenów ile by chcia?, dost?p do aquaparku dla Bydgoszczan od stron My?l?cinka a tak?e swobodny dost?p od strony ekspresówki i Gda?ska. Mo?e uda?oby si? namówi? inwestora do budowy skrzy?owania dwupoziomowego przy s5 i je?dzieckiej(o ile dobrze te ulic? kojarze) a miasto wyremontowa?o by te ulic? dla lepszej komunikacji z Fordonem i Toruniem.
A co sie stalo z "kiedy inwestycja sie zwroci"? Bo ta linia sie nie zwroci w ciagu 50 lat

Quote:
3. Kujawska to mam nadzieje nied?ugo powstanie a to którym wariantem b?dzie przebudowywane rondo to dla mnie mniej wa?ne, wa?ne, ?eby wreszcie to rondo przebudowa?-nie mam ?adnych sentymentów do tamtych budynków i je?li trzeba wyburzy? to trzeba, byleby z g?ow?
Czesci budynkow po poludniowej stronie mi szkoda, ale co robic...

Quote:
4. Tramwaj do dworca tak ale po ulicy dworcowej jak ta ulica stanie si? deptakiem a do tego by tak si? sta?o to trzeba wybudowa? most na brdzie przy mo?cie kolejowym i tamtedy pu?ci? ruch do ronda grunwaldzkiego a od strony Królowej Jadwigi tunel pod Dworcow? i wtedy ja nie widz? wi?kszych problemów by Dworcowa od Gda?skiej do Dworca by?a deptakiem z tramwajami
Na odcinku od dworca do Krolowej Jadwigi to nawet deptakiem nie musi byc. A tunel jest raczej wykluczony, nie ma miejsca.

Last edited by ka__zet; May 20th, 2006 at 04:59 PM. Reason: cytowanie
Old May 20th, 2006, 05:01 PM   #43
sirCoolek
Registered User

Likes (Received): 2217

Juras, w naszym miescie nie ma korkow? Byc moze zyje w tak fatalnym pod wzgledem komunikacji miejscu, ale codziennie od godziny 15 do 17 wszedzie chodze pieszo, bo samochod nie ma racji bytu.

Ostatnio zreszta wrocilem zmeczony do domu i sobie wymyslilem, ze zamiast isc pieszo po brachola do przedszkola, pojade samochodem. Skutek? Odcinek, ktory pieszo pokonuje 10 minut samochodem przejechalem w pol godziny. Korki, przynajmniej na odcinku miedzy rondami Jagiellonow i Fordonskim sa zmora tego miasta!!! ja tego fragmentu miasta nie widze, gdy rusza Astoria i Focus Park...
sirCoolek no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2006, 01:20 AM   #44
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Likes (Received): 118

@ka_zet, rozumiem dotacje, ale czy mnie, jako potencjalnego uzytkownika, to musi interesowac? Wcale! Wieksze miasto, wiecej linii, wiekszy komfort, nizsze ceny. Brzmi dziwnie, nie
Obnizka cen miesiecznych bylaby pozadana, tylko tak jak pisalem, czy to nie nazbyt przeciazyloby tabor? Juz teraz w godzinach szczytu na wiekszosci linii brakuje nawet miejsc stojacych. Szczegolnie w mniej pojemnych nowych mercedesach.

@Coolek, przykro mi, ale to tylko y masz pecha mieszkac tam gdzie mieszkasz. Rondo Fordonskie jest zapchane tylko przez kilkadziesiat minut dwa razy dziennie. W Bydgoszczy naprawde nie ma korkow na tle wiekszych polskich miast. Chociaz na przyklad gdyby utworzyc nasze ulubione porownanie z Toruniem, gdzie nie ma korkow na najwiekszych skrzyzowaniach nawet w najwiekszym szczycie, to rzeczywiscie u nas miasto stoi
BTW Jest wyjatek od tej reguly, czyli remonty.
Old May 22nd, 2006, 12:36 PM   #45
ka__zet
yet another transit geek

Quote:
@ka_zet, rozumiem dotacje, ale czy mnie, jako potencjalnego uzytkownika, to musi interesowac? Wcale! Wieksze miasto, wiecej linii, wiekszy komfort, nizsze ceny. Brzmi dziwnie, nie
Trochę musi. Jak nie, możemy od razu zacząć porównywać z Berlinem.

Quote:
Obnizka cen miesiecznych bylaby pozadana, tylko tak jak pisalem, czy to nie nazbyt przeciazyloby tabor? Juz teraz w godzinach szczytu na wiekszosci linii brakuje nawet miejsc stojacych. Szczegolnie w mniej pojemnych nowych mercedesach.
Nowe mercedesy są mniej pojemne tylko od Ikarusów, ale autobusów o pojemności Ikarusów już kupować się nie będzie (bo to wymaga wysokiej podłogi i małej ilości siedzeń. A poza tym, jako potencjalnego użytkownika nie powinno cię to interesować ;P

Poza tym jak już wspominałem, trzeba wykorzystać przepustowość sieci tramwajowej, ale do tego potrzebne są najpierw inwestycje (co najmniej PKP i Kujawska).
Old May 22nd, 2006, 02:56 PM   #46
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Likes (Received): 762

Jeśli chodzi o nasze nowe mercedesy to nie jestem nimi zachwycony.
Wygląd, komfort jazdy - ok, ale irytuje mnie to że długo trzeba czekać, aż otworzą się drzwi.
Do tego towarzyszy temu irytujący dźwięk.
Phelot no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2006, 03:01 PM   #47
ka__zet
yet another transit geek

Quote:
Originally Posted by Phelot
Wygląd, komfort jazdy - ok, ale irytuje mnie to że długo trzeba czekać, aż otworzą się drzwi.
Tak, to należałoby przeprogramować i pewnie tak się stanie za jakiś czas.
Dla mnie bardziej irytujące jest że ktoś zamówił malutkie wyświetlacze i to jeszcze zielone, zamiast porządnych dużych pomarańczowych wyświetlaczy diodowych.
Nie dość że w sporej części starszych wozów przydałaby się wymiana to jeszcze tutaj taka wpadka.
Old May 22nd, 2006, 03:04 PM   #48
energy52
Dosyć poważnie

energy52's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:

Mało tego często w tych autobusach nie działają kasowniki, czasami nie otwierają sie wszystkie pary drzwi. Ale fakt faktem najbardziej wk...jące jest to "pikanie"
energy52 no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2006, 03:08 PM   #49
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Widzę, że sporo ludzi to zauważyło. Nie tylko Ty i ja, ale i kilku moich znajomych się na ten dźwięk skarżyło.
Być może to kwestia przyzwyczajenia, ale wymienic sygnał dźwiękowy w autobusach to chyba nie jest jakiś mega problem co?
Old May 22nd, 2006, 09:03 PM   #50
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Likes (Received): 118

Quote:
Originally Posted by ka__zet
Trochę musi. Jak nie, możemy od razu zacząć porównywać z Berlinem.
A czy tam na pewno jest jeszcze taniej?
Quote:
Nowe mercedesy są mniej pojemne tylko od Ikarusów, ale autobusów o pojemności Ikarusów już kupować się nie będzie (bo to wymaga wysokiej podłogi i małej ilości siedzeń. A poza tym, jako potencjalnego użytkownika nie powinno cię to interesować ;P

Poza tym jak już wspominałem, trzeba wykorzystać przepustowość sieci tramwajowej, ale do tego potrzebne są najpierw inwestycje (co najmniej PKP i Kujawska).
W nowych Mercedesach jest wiecej foteli, utworzonych kosztem miejsc stojacych. Pojemnosc autobusu traci na tym znacznie.
Old May 29th, 2006, 02:16 PM   #51
ka__zet
yet another transit geek

Quote:
A czy tam na pewno jest jeszcze taniej?
W porównaniu do średniej krajowej? Oczywiście, i to za znacznie większy zakres usług.

Quote:
W nowych Mercedesach jest wiecej foteli, utworzonych kosztem miejsc stojacych. Pojemnosc autobusu traci na tym znacznie.
Wiesz, ale takie są trendy przez ostatnie parędziesiąt lat. W godzinach szczytu i tak będzie tłok, a poza godzinami szczytu przynajmniej więcej osób może usiąść.

Nie jest sztuką zrobić autobus przegubowy wysokopodłogowy z dwudziestoma miejscami siedzącymi, policzyć pojemność osób stojących wg normy 0,15 os/m^2 i chwalić się taborem ekstremalnie wysokopojemnym
Old May 29th, 2006, 02:23 PM   #52
ka__zet
yet another transit geek

A tak ogólnie nowe trasy nowymi trasami, ale czas byłby pomyśleć też o nowym taborze, względnie o sprowadzeniu używanego z Niemiec. Bo jak na razie to mamy modernizacje starych osiemsetpiątek robione przez MZK oraz jeden skład 805NM sprezentowany przez Pesę.

Chwilowo istnieje rezerwa w postaci wagonów kwitnących sobie pod płotem zajezdni, ale to nie wystarczy na wiele.

Tabor autobusowy jest wymieniany sukcesywnie, a co z tramwajowym?

Swoją drogą Essen chciało się pozbyć dwukierunkowych wagonów M8S, łódzka firma zastanawiała się nad zakupem na linie podmiejsckie. Jakieś pięć takich wagonów przydałoby się w sam raz w czasie remontów i tym podobnych.

Old May 29th, 2006, 06:54 PM   #53
billy-the-kid
full metal jacket

billy-the-kid's Avatar

Likes (Received): 2037

Quote:
Jak to policzyłeś? normalny, 15-minutowy w Poznaniu kosztuje 1,30 zł.
Zakładając, że autobus by jechał nawet godzinę to wychodzi 5,20 zł.
Nie wiem ile czasu zajmuje przejechanie wszystkich przystanków 69, ale chyba nie tyle, żeby koszt wyniósł aż 8 zł.
Normalny bilet w Poznaniu kosztujący 1,30 jest na 10 minut. W praktyce rzadko kiedy uda się gdzieś dojechac na takim bilecie. Mieszkam bardzo blisko centrum i właściwie chyba nigdy nie dojechałem nigdzie do centrum na takim bilecie. Trzeba liczyc 2,60 (30 minut) ale można się przesiadac np. z tramwaju do autobusu. W ogóle mało kto korzysta z takich biletów ponieważ miesięczna sieciówka "na wszystko" kosztuje 65zł. Za przejazd można też zapłacic SMSem ale nigdy tego nie próbowałem Do tego jest elektroniczny bilet z chipem w środku - komkarta - który można doładowac w kioskach RUCHU i na dworcach autobusowych i pętlach. Jedyny minus to fakt że nie można komkarty ładowac przez internet albo przez komórkę

Tramwaje kursują na ogół zgodnie z rozkładem, mieszkańcy Piątkowa i Winograd którzy mają PST w ogóle chyba nie maja problemu niepunktualności tramwajów. Raczej się nie psują a trasa jest bezkolizyjna. Aktualnie trwa budowa nowej trasy PST na Rataje. Gdybyśmy mieli jeszcze 3-4 takie trasy...
Tego również Wam życzę
Old May 30th, 2006, 12:14 AM   #54
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

To bilet za 1,30 jest 10-minutowy? Myślałem że 15-minutowy, więc miałem dużo szcześcia że nie miałem kontroli, przez te kilka dni w Poznaniu.
billy-the-kid, dzięki za info
Old June 2nd, 2006, 03:58 PM   #55
ka__zet
yet another transit geek

Ja jeszcze trochę ponudzę jako dyżurny malkontent. :->

O taborze już wspominałem, następna w kolejce (a właściwie poprzednia, bo przed zakupem niskopodłogowców) jest kwestia remontu odcinków torowiska które wołają o pomstę do nieba. Konkretnie Chodkiewicza na całej długości, Gdańska od Kamiennej do Pl. Wolności, Fordońska na odcinkach od Bałtyckiej do Galerii Pomorskiej i od Galerii Pomorskiej do pętli oraz Focha od Gdańskiej do mostów.

Jak tramwaj ma być konkurencyjny w stosunku do autobusów, jak do węzła przesiadkowego Wyścigowa turla się 20 na godzinę rzucając przy tym pasażerami po całym wagonie?

Za kilka tygodni Pesa ma zamiar zacząć testować nowy tramwaj dla Elbląga na bydgoskich torach. Ciekaw jestem na jaką trasę go chcą wpuścić, bo każda zalicza jeden z wymienionych przeze mnie odcinków... :->

Jak już jesteśmy przy technikaliach: można by też zacząć powoli montować jakieś sterowanie rozjazdami na miarę XXI wieku, a nie te nieszczęsne sanki.
Old June 5th, 2006, 01:10 AM   #56
ivica
praktitioner

ivica's Avatar

Likes (Received): 18

Quote:
Originally Posted by ka__zet
Ja jeszcze trochę ponudzę jako dyżurny malkontent. :->
nie ma szans... tu taj za u6 robi wiadro
ivica no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2006, 11:25 AM   #57
ka__zet
yet another transit geek

Quote:
Originally Posted by ivica
nie ma szans... tu taj za u6 robi wiadro
Ale ja jestem wyspecjalizowany malkontent, komunikacyjny :->
Old June 8th, 2006, 11:49 AM   #58
a_weirdo
łowca hotdogów

Likes (Received): 64

Ja nie marudzę, najwyżej zwracam uwagę, gdy coś jest źle!
a_weirdo no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2006, 12:17 PM   #59
ka__zet
yet another transit geek

No, to trasa na Kujawskiej się oddala. I zobaczymy, co znowu schrzanili w projekcie...

Gazeta Pomorska:

Quote:
RONDO BERNARDYŃSKIE.

Powstała nowa koncepcja przebudowy

Ważą się losy ronda Bernardyńskiego w Bydgoszczy. Architekt miejski nie zgadza się na zaproponowany zakres wyburzeń, więc projektanci przedstawią nowy projekt.
W listopadzie ubiegłego roku projektanci szczecińskiej firmy Damart przedstawili dwa projekty przebudowy ronda. Rozpoczęły się negocjacje z ratuszem.

- To bardzo trudna sprawa - przyznaje Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Projekty mocno ingerują w zabudowę Starego Miasta. Było wiele spraw do wyjaśnienia.

Projekty zakładały wyburzenia kilkudziesięciu budynków na ulicy Toruńskiej i kilku kamienic na Bernardyńskiej i Długiej. Mieszkańcy tych domów zaprotestowali, natomiast ratusz optował między innymi za oddaleniem planowanej linii tramwajowej od kościoła Bernardynów.

Jeszcze w marcu projektanci ze Szczecina mówili, że rozmowy utknęły w martwym punkcie. Teraz okazało się, że wszystkie strony doszły do porozumienia.

- Mam nadzieję, że projektanci w końcu przyjęli nasze sugestie. Czekam teraz na nowy projekt i wtedy zobaczymy, co dalej - mówi „Pomorskiej” Sławomir Marcysiak.
Potwierdzają to pracownicy Damartu. - Nowy projekt jest już w drodze do Bydgoszczy. Mam nadzieję, że tym razem zakończymy całą sprawę w ciągu miesiąca - mówi Józef Kraśniański.

Jak się dowiedzieliśmy, zmiany wobec wcześniej prezentowanych projektów (również na łamach „Pomorskiej”) będą znaczne. Przedstawimy je zaraz po zakończeniu negocjacji.

Koszt całej inwestycji przewidziano na 69 mln złotych. Z budżetu miasta będą pochodzić 22 miliony. Różnicę pokryją pieniądze z Unii Europejskiej.

(bog)

6 Czerwca 2006
Old June 8th, 2006, 12:28 PM   #60
a_weirdo
łowca hotdogów

Likes (Received): 64

Taaa...
a_weirdo no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bydgoszcz, komunikacja miejska, pesa, tram, tramwaj, tramwaje