search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie

Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie » Bydgoszcz » Poznań » Toruń

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 98 votes, 5.00 average.
Old December 13th, 2007, 03:16 PM   #61
Maslak
LPU street soldier

Maslak's Avatar

Likes (Received): 4

Na strony internetowe Centrum Usługowego PTTK w Toruniu powróciły artykuły, w których szkaluje się nasze miasto. O kontrowersyjnych treściach informowaliśmy blisko rok temu.

Na toruńskiej stronie jest wiele map regionu, na których nie uwzględniono Bydgoszczy, jak na przykład ta - prezentująca ośrodki turystyki kulturowej /Fot. Internet
O usunięcie ze strony toruńskich przewodników wątku o konfliktach toruńsko-bydgoskich apelowaliśmy do prezesa Benona Frąckowskiego wielokrotnie. W końcu zobowiązał kolegów do wyczyszczenia jej z jawnie antybydgoskich publikacji. Spokój nie trwał długo. Znowu możemy się dowiedzieć, że Bydgoszcz przejawia zaborcze zapędy wobec sąsiada, a największy rozkwit przeżywała w czasach zaboru pruskiego i PRL. Turysta (także zagraniczny) nie dowie się z toruńskiej strony niczego dobrego o naszym mieście.

Właściwie - nie dowie się o nim niczego, bo przy prezentacji walorów turystycznych Kujawsko-Pomorskiego ujęto nawet takie tuzy jak Lubostroń, ale Bydgoszczy na mapie nie ma. Strona wzbogaciła się również o nowy, współczesny wątek. Tym razem są to teksty sprzeciwiające się powstaniu bydgosko-toruńskiej metropolii.

Toruńscy przewodnicy obawiają się też najwyraźniej o swoje wpływy, gdyż przeciwni są wspieraniu bydgoskiego lotniska, które ma ograniczyć napływ turystów do grodu Kopernika.

Sprawą zainteresowali się działacze Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

- Napisaliśmy do Zarządu Głównego PTTK list w tej sprawie. Odpowiedział nam sekretarz Andrzej Gordon, urodzony w Toruniu, absolwent VI LO w Bydgoszczy - mówi Jerzy Derenda, prezes TMMB. - Przesłał do Benona Frąckowskiego, szefa PTTK w Toruniu, zalecenie usunięcia tych treści. Jak pisał, zarówno całemu PTTK, jak i jemu osobiście przykro czytać takie rzeczy. Widać jednak, że strona toruńskich przewodników to prywatny folwark Arkadiusza Skoniecznego, autora wpisów. To człowiek chory z nienawiści do naszego miasta, postępujący nie tylko wbrew kulturze, ale przede wszystkim fałszujący historię naszych miast. Oczywiście, sprawy tak nie zostawimy - zapowiada Jerzy Derenda.

Sam Benon Frąckowski jest już zirytowany sprawą. - Dla nas, przewodników, nie ma granic. Nikt od nas nie usłyszy złego słowa o Bydgoszczy. Gdybym dowiedział się, że coś takiego ma miejsce, sam go wrzucę do Wisły - nie przebiera w słowach. - Ale ta strona to dzieło Centrum Usług przy Oddziale Przewodnickim, to niezależna struktura, na którą nie mamy wpływu. Pracuje tam Arkadiusz Skonieczny, młoda i zawzięta osoba, która stoi za tymi publikacjami. Będę z nim jeszcze dziś rozmawiał o stronie internetowej.

Nie ma się jednak co dziwić toruńskiemu fanatykowi, skoro nawet bydgoski Urząd Miasta sam strzela do własnej bramki. Na oficjalnej witrynie elektronicznego biura obsługi klientów numery telefonu i faksu mają toruński numer kierunkowy.
Źródło: Express Bydgoski
Artykul dla mieszkancow Torunia ktorzy mowia o przesladowaniu przez mieszkancow Bydgoszczy... Pozostawie to bez komentarza. :X
Maslak no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 14th, 2007, 07:29 AM   #62
mistaPL
My city has my heart

mistaPL's Avatar

Likes (Received): 1

Fakt - mało informacji podali na toruńskiej stronie na temat bydgoskich zabytków XIX-wiecznych, ale proponuję zajrzeć na stronę PTTK Oddział Miejski w Bydgoszczy - tam nic na temat zabytków bydgoskich nie ma.
http://ombydgoszcz.pttk.pl/
Dlaczego Toruń ma promować Wasze zabytki skoro Wy sami tego nie robicie??!!

No i pytanko: czy Bydgoszcz przypadkiem rzeczywiście nie rozkwitała za czasów pruskich i komuny??!!

A co do artykułu o toruńsko-bydgoskiej rywalizacji, to pomijając zacietrzewienie autora, błędy faktograficzne i przebijającą z tekstu niechęć do Bydgoszczy to jest to ciekawa lektura. Autor powinien go zredagować i usunąć niepotrzebne złośliwości, bo szkoda by było wyrzucać tekst zawierający tyle informacji o historii obu miast. Artykuł jest o tyle interesujący, że nasze miasta rzeczywiście od dawna ze sobą rywalizowały i wielu mieszkańców nad Brdą i Wisłą może zainteresować rys historyczny tu przedstawiony. Dla mnie facet przedstawił w nim toruński punkt widzenia, choć nie każdy poważny toruńczyk może się w każdym szczególe pod nim podpisać. Nie wiem czy ktoś już to może zrobił, ale ja bym oczekiwał repliki ze strony kogoś z Bydgoszczy, niech ją tam wrzucą i ja z nią też się chętnie zapoznam.

Informacje o zabytkach Bydgoszczy powinni w każdym razie oczywiście uzupełnić.

A propos mapki to nie tylko Bydgoszcz ale i takie miasta jak Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Brodnica wypadają na niej słabo, a Chełmża, czy Koronowo w ogóle się nie załapały, a to z tej przyczyny, że widać kierowali się jakąś autorską klasyfikacją zabytków, co zresztą z legendy wynika:

Quote:
- większe kropki - miejscowości kategorii turystycznej ***,**,*
Dla mnie znacznie bardziej kontrowersyjny niż wielkość (małość) Bydgoszczy jest brak Chełmży z jej pokaźną gotycką katedrą, jedną z czterech w dawnym państwie krzyżackim

A, no i mały edit:
Quote:
Właściwie - nie dowie się o nim niczego, bo przy prezentacji walorów turystycznych Kujawsko-Pomorskiego ujęto nawet takie tuzy jak Lubostroń, ale Bydgoszczy na mapie nie ma.
Jak na mapce Bydgoszczy nie ma to ja chyba mam przywidzenia!!!
I faktycznie - równie udanych neopalladiańskich pałacyków z końca XVIII w. w Polsce jak mrówków!!! Grunt to dobra znajomość tematu.

Na stronę 'Region kujawsko-pomorski' moim zdaniem też powinni Bydgoszcz i Chełmżę wrzucić.
http://www.turystyka.torun.pl/index.php?strona=38

Cóż, stronka nie jest doskonała, w przeciwieństwie do tej bydgoskiej, której naprawdę niczego nie brakuje

Last edited by mistaPL; December 14th, 2007 at 07:56 AM.
mistaPL no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2007, 10:10 AM   #63
a_weirdo
łowca hotdogów

Likes (Received): 64

Quote:
Originally Posted by mistaPL View Post
No i pytanko: czy Bydgoszcz przypadkiem rzeczywiście nie rozkwitała za czasów pruskich i komuny??!!
Nie.

Quote:
A co do artykułu o toruńsko-bydgoskiej rywalizacji, to pomijając zacietrzewienie autora, błędy faktograficzne i przebijającą z tekstu niechęć do Bydgoszczy to jest to ciekawa lektura.
Pomijając zacietrzewienie autora, błędy faktograficzne i przebijającą z tekstu niechęć do Bydgoszczy to nie ma nic do czytania. W tym problem.

Quote:
Autor powinien go zredagować i usunąć niepotrzebne złośliwości, bo szkoda by było wyrzucać tekst zawierający tyle informacji o historii obu miast.
Problem w tym, że informacji tam bardzo, ale to bardzo niewiele. Króluje tendencyjna dezinformacja. Autor zamiast pracować nad tymi wypocinami, powinien się leczyć.

Quote:
Dla mnie facet przedstawił w nim toruński punkt widzenia, choć nie każdy poważny toruńczyk może się w każdym szczególe pod nim podpisać.
Facet przedstawił punkt widzenia debila z kompleksami. Znam wielu mieszkańców Torunia i debilów z kompleksami wśród nich nie ma. Nie sądzę, by osoby przeze mnie znane były w tym mieście jakoś wyjątkowe. Raczej więc pan Skonieczny prezentuje pogląd nielicznej mniejszości.

Quote:
Nie wiem czy ktoś już to może zrobił, ale ja bym oczekiwał repliki ze strony kogoś z Bydgoszczy, niech ją tam wrzucą i ja z nią też się chętnie zapoznam.
Nie zrobił, bo całe szczęście w Bydgoszczy nie znalazł się ktoś, kto ma tak niską samoocenę i potrzebę dowartościowania się pisząc bzdury w Internecie na temat relacji między miastami. U nas ludzie z kompleksami Torunia ograniczają się do kilku bredni na forum i może jakiś prywatnych akcji mailowych.

Quote:
Informacje o zabytkach Bydgoszczy powinni w każdym razie oczywiście uzupełnić.
To, że w Bydgoszczy się nie promujemy to inna sprawa, ale to nie jest tematem artykułu.
a_weirdo no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2007, 05:39 PM   #64
mistaPL
My city has my heart

mistaPL's Avatar

Nie, no fakt blixie, gotycko manierystyczny zamek zachowany w bardzo dobrym stanie jest rzeczywiście słabszy od XIX-wiecznej w dużej mierze katedry

Mają poza tym gotycki kościół św. Katarzyny, ale jak się ma przed oczami tyle pereł architektury co w Grudziądzu, to łatwo o Golubiu zapomnieć ...

foty z Wikipedii
Old December 15th, 2007, 07:09 PM   #65
mistaPL
My city has my heart

mistaPL's Avatar

blixie, bez inwektyw proszę, bo to gasi rozmowę, jakby komuś merytorycznych argumentów brakowało!

Ja nie twierdze, że Włocławek jest zły!
Widziałeś kiedyś katedrę w Chełmży - jej w ogóle nie uwzględnili i to mi każe zdystansować się od tej klasyfikacji.

Beznadziejne fotki z Wikipedii, lepszych nie mam.
Mają tam jeszcze taki piękny gotycki kościółek:

Pamiętasz oczywiście pewnie, że te witraże we Włocku wiązane są z warsztatami toruńskimi tak na marginesie dodaję
Zdajesz sobie też pewnie sprawę z tego, że katedra we Włocławku nie prezentowała się do czasu przebudowy zbyt okazale. XIX-wieczna rozbudowa katedry zdominowała jej architekturę. Malowidła pokrywające wnętrze też pochodzą z przełomu wieków.

A zdaniem:
Quote:
W Golubiu-Dobrzyniu z tego co pamiętam jest tylko zamek, więc nikt mi nie w mówi, że Włocławek, Grudziądz czy Bydgoszcz mają słabsze walory turystyczne niż to miasteczko.
to Ty się kompromitujesz.

Będąc 'upośledzonym z wiedzy regionalnej' i w związku z tym, że 'nie ruszam nosa z poza Torunia' a 'wiedzę czerpię' czasem 'z Wikipedii' wkleiłem Ci tu z tej ostatniej fotkę byś mógł w przyszłości powiedzieć 'z tego co pamiętam jest tylko zamek' i kościół św. Katarzyny. Gdybyś był bardziej skory do poszukiwania wiedzy w internecie niż do personalnych ataków, to nie musiałbym Cię w pierwszej czynności wyręczać.

edit:
Powiedz mi jeszcze, gdzie Ty w regionie widziałeś tak piękną manierystyczną attykę, pomijając uwzględnione w klasyfikacji Chełmno, jak w zamku golubskim??!! Ona jest unikatowa!!!

Last edited by mistaPL; December 15th, 2007 at 07:16 PM.
mistaPL no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2007, 09:43 PM   #66
Fellow_traveler
Registered User

Likes (Received): 9

Quote:
Originally Posted by blix View Post
Zirytowała mnie twoja sugestia, bo świetnie się wpisuje w stereotypowe patrzenie na Włocławek. Chciałbym przypomnieć, że jest to jedno z najstarszych miast Polski i gdyby nie krzyżacki Toruń to kto wie jakby dziś wyglądał... W późniejszym okresie także Niemcy i Szwedzi niszczyli sukcesywnie miasto, ale średniowieczną zabudowę głównie zniszczyli torunianie z krzyżackiego miasta ( nawet katedrę podpalili - bo byliśmy ekonomiczną konkurencją dla Torunia).
No zobacz... gdyby nie Krzyzacy/Szwedzi/Niemcy/komunisci [o czyms zapomnialem?], to MOZE rzeczywiscie Wloclawek bylby dzisiaj bardzo znaczacym osrodkiem....

Quote:
Jedyna poważna zmiana z zewnętrznego widoku katedry to zmiana szczytów wieżyczek. W wikipedii jest masa błędów, więc się nią nie sugeruj. A co do malowideł to tylko wzbogacają jej wartość kulturową i historyczną.
Juz nawet uzywana terminologia zdradza, ze nie wiesz tak dokladnie o czym piszesz. Nie trzeba dobrze znac historii Katedry- wystarczy troche lepiej sie przyjrzec, by ocenic, ze dodano znacznie wiecej. Chociaz ani taka XIX-wieczna regotycyzacja, ani obecnosc polichromii z poczatku wieku moim zdaniem w zaden sposob nie obnizaja bardzo wysokiej wartosci artystycznej tego zabytku.

Quote:
Włocławek to nie tylko katedra, lista zabytków jest znacznie szersza, co więcej nie wszystkie wartościowe budynki są wpisane na listę. Niestety z Torunia ciężko zobaczyć horyzont dalszy od gotyckiej starówki, nawet przedmieścia bydgoskie wyglądają tam jak slamsy, a co dopiero inne starówki ( pieniądze z UE).
1. Jakie bardzo wartosciowe obiekty z Wloclawka nie sa na liscie? Sprawdzimy, czy w Toruniu tez znalazlyby sie obiekty podobnej rangi nie uwzglednione w tym spisie, k?
2. "Niestety z Torunia ciężko zobaczyć horyzont dalszy od gotyckiej starówki, nawet przedmieścia bydgoskie wyglądają tam jak slamsy, a co dopiero inne starówki " - to jest po polsku?
Fellow_traveler no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2007, 12:15 AM   #67
mistaPL
My city has my heart

mistaPL's Avatar

Quote:
Originally Posted by Fellow_traveler View Post
Nie trzeba dobrze znac historii Katedry- wystarczy troche lepiej sie przyjrzec, by ocenic, ze dodano znacznie wiecej. Chociaz ani taka XIX-wieczna regotycyzacja, ani obecnosc polichromii z poczatku wieku moim zdaniem w zaden sposob nie obnizaja bardzo wysokiej wartosci artystycznej tego zabytku.
Tyle, że te dodatki z XIX w. należy już przyrównywać do architektury z tego okresu, a wartość partii gotyckich oceniać osobno. Niestety oryginalnego gotyckiego detalu zostało w katedrze stosunkowo mało i ginie on w natłoku detalu XIX-wiecznego.
A gotycka katedra wyglądała mniej więcej tak:

Sorki za jakość, ale nie mam chwilowo skanera

Dla porównania widok współczesny:

niemal wszystkie elementy wykonane w jaśniejszej cegle są już upiększającym neogotykiem! Ba, nawet widoczna na tym zdjęciu kapliczka jest XIX-wieczną kopią oryginalnej renesansowej kapliczki z drugiej strony budynku.

Uważam, że katedra jest bardzo ciekawym i ładnym zabytkiem, jednak jej wartość w historii architektury jest zdaniem historyków sztuki najwyraźniej niższa niż zamku golubskiego. Nie nam z nimi polemizować!

@ blixie Krzyżacy w 1455 spalili też dużą część Torunia, łącznie z pięknym kościołem św. Jakuba.
Nawet nie spojrzałem na to, co piszą n.t. katedry włocławskiej w Wikipedii - wiedzę o niej posiadam z innych źródeł.
Old December 17th, 2007, 01:03 AM   #68
mistaPL
My city has my heart

mistaPL's Avatar

blixie, mam wrażenie, że w swojej argumentacji porzucasz zdrowy rozsądek. Fajnie, że jesteś lokalnym patriotą, ale postaraj się kierować w dyskusji logiką, a nie emocjami. Dyskusja dla samej dyskusji nie ma sensu.

Klasyfikacja jest procedurą rządzącą się określonymi regułami. W skrócie - wymaga znalezienia analogii dla danego w tym wypadku obiektu architektonicznego. Istnieje też pojęcie wartościowania obiektów zabytkowych, a polega ono na określeniu rangi artystycznej obiektu, jego oryginalności, oddziaływania artystycznego i stopnia zachowania substancji autentycznej.
Zatem pokaż mi te tabuny zamkowych attyk manierystycznych z pięknymi narożnymi nadwieszonymi wieżyczkami na gotyckich murach - drugiego takiego rozwiązania jak w Golubiu nie znajdziesz! Dekoracja architektoniczna zamku pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku, w tym czasie nie budowano tylu obiektów co w epoce industrializacji XIX wieku. XIX-wiecznej architektury sakralnej jest pełno w całej Polsce, i nie tylko zresztą w Polsce, zatem partie neogotyckie włocławskiej katedry nie są jakimś białym krukiem. Dla przykładu pokażę ci chociażby tak znaną architektoniczną perełkę jak katedra w Siedlcach, a przykłady można by mnożyć niemal w nieskończoność:

Foto z Wikipedii.

Wracając do tematu tego wątku, czyli inwestycji w regionie - trudno oczekiwać, by turyści zalali Włocławek w takim stopniu jak Toruń i nie jest to wina strony turystyka.torun.pl.
Kończmy już tę dyskusję, bo jest bezcelowa.
Old December 17th, 2007, 01:41 AM   #69
mistaPL
My city has my heart

mistaPL's Avatar

Zacząłeś od tego, że Golub-Dobrzyń ma atrakcje turystyczne porównywalne z Włocławkiem, a ja Ci mówię, że nie, bo ma architektoniczną perełkę, która jest zabytkiem niepowtarzalnym. I na tym poprzestańmy, bo ta dyskusja powoli zaczyna sie ciągnąć w nieskończoność...

edit
Old December 17th, 2007, 01:49 AM   #70
mistaPL
My city has my heart

mistaPL's Avatar

Ja zwiedziłem obydwa miasta i kawałek świata, więc porównanie mam.
Klasyfikacja na mapce dotyczy głównie zabytków, stąd masz tam n.p. Lubostroń.
Nie uwzględnia ośrodków wypoczynkowych itp.
Old December 17th, 2007, 07:37 AM   #71
mistaPL
My city has my heart

mistaPL's Avatar

Quote:
Arriva ruszyła po torach z dużym falstartem
Wojciech Giedrys
2007-12-13, ostatnia aktualizacja 2007-12-13 11:01

Fot. Wojciech Kardas / AG

Wielominutowe opóźnienia pociągów i autobusowa komunikacja zastępcza - tak wygląda początek działalności pierwszego prywatnego przewoźnika kolejowego w Polsce. Spółka przeprasza pasażerów

Arriva PCC, czyli prywatny przewoźnik łamiący monopol PKP, od niedzieli wozi pasażerów z naszego województwa. Obsługuje linie niezelektryfikowane w regionie m.in. z Torunia do Grudziądza i Sierpca, z Brodnicy do Laskowic Pomorskich oraz z Chojnic do Bydgoszczy. Już na starcie pojawiły się problemy. Pierwszy przejazd z Chojnic do Bydgoszczy o godz. 4.17 był opóźniony o 40 minut. Tego samego dnia Arriva uruchomiła tzw. komunikację zastępczą. Zamiast pociągu, z Torunia do Lipna pasażerów zawiózł autobus.

Podobnie było w poniedziałek. W trasę nie wyruszył m.in. skład z Torunia do Lipna, a także z Laskowic Pomorskich do Grudziądza. Zamiast nich pojechały autobusy. Opóźnienia niektórych pociągów sięgały od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Lepiej było we wtorek. - Sytuacja jest już bardziej ustabilizowana - mówi Maciej Królak, rzecznik prasowy Arriva PCC Rail. - Opóźnienia z naszej winy osiągnęły łącznie ok. 100 min na ok. 100 kursów, jakie realizujemy.

Skąd te problemy? - Stan taboru nieprzyjemnie nas zaskoczył - wyjaśnia Królak.

Przewoźnik w nocy z soboty na niedzielę przejął od PKP 13 autobusów szynowych wyprodukowanych przez bydgoską firmę PESA. Pojazdy są własnością samorządu województwa. Firma je dzierżawi. Królak zaznacza, że maszyniści Arrivy już wcześniej testowali pojazdy. Te próby skończyły się pomyślnie. Problemy pojawiły się dopiero w normalnej eksploatacji. Okazało się, że w jednym szynobusie konieczna jest wymiana zużytych zestawów kołowych. Są też trudności z łączeniem niektórych pojazdów w składy, np. w przypadku zmiany kierunku jazdy. - Niektóre szynobusy nie komunikują się ze sobą, a podczas prób ich połączenia blokowały się hamulce, uniemożliwiając dalszą jazdę - wyjaśnia rzecznik Arrivy.

O stan pojazdów zapytaliśmy PKP Przewozy Regionalne, które dotąd z nich korzystały. - Szynobusy PESY, które dzierżawiliśmy od Urzędu Marszałkowskiego, były w złym stanie. Są mocno awaryjne - mówi Marek Ostrowski, naczelnik zespołu ds. komunikacji marketingowej PKP Przewozy Regionalne w Bydgoszczy. - Miały mnóstwo usterek, ale nasz personel się do nich przyzwyczaił.

Podkreśla, że pracownicy PKP kilkakrotnie spotykali się z technikami Arrivy. Informowali ich o problemach z pojazdami. - Nikt więc nie powinien być zaskoczony ich stanem - mówi naczelnik Ostrowski. - Tym bardziej że firma zatrudniła naszego pracownika, który serwisował te szynobusy.

Arriva ma obecnie 15 składów: jeden tradycyjny z lokomotywą, a także 14 szynobusów. Jeden z nich zasilił tabor we wtorek. To nowy dwuczłonowy skład z bydgoskiej PESY. W przyszłym tygodniu Arriva odbierze kolejny.

- Na te problemy złożyło się kilka czynników - tłumaczy Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Opóźnił się odbiór dwóch nowych pociągów z PESY, wartych 15 mln zł, zamówionych przez nowego przewoźnika.

Oprócz tego, konsorcjum od pięciu miesięcy czeka na zgodę Urzędu Transportu Kolejowego na dopuszczenie do ruchu kilku swoich duńskich pociągów. Formalności się przeciągają. Jak się dowiedzieliśmy, dotrą one do regionu na początku 2008 r. Będą to czteroczłonowe szynobusy, które pomieszczą więcej pasażerów i będą bardziej niezawodne.

Rok temu UM sprawdził awaryjność szynobusów. - Okazało się, że sięga 50 proc. - tłumaczy Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Przykładowo: składy, które w ciągu miesiąca miały jeździć przez 26 dni, były eksploatowane przez 13 dni. W ciągu dwóch miesięcy udało nam się doprowadzić do zwiększenia sprawności do 92 proc. PKP nie miało problemów z awaryjnością, bo mają własny tabor, który podstawiali w zastępstwie.

UM na bieżąco monitoruje sytuację na torach w regionie. Wczoraj marszałek spotkał się z zarządem Arriva PCC. Strony uzgadniały plan działań na najbliższe godziny i dni. Wiadomo już, że w ciągu najbliższych dni połączenia, z których korzysta mniej pasażerów np. między Toruniem a Lipnem, będą obsługiwały autobusy. Szynobusy wyjadą na bardziej uczęszczane trasy. - Otrzymujemy raporty co godzinę i wiemy, że powoli sytuacja się poprawia - mówi Krzemińska. - W czwartek rano odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. Współpracę z nowym przewoźnikiem zaczęliśmy od problemów, które muszą zostać jak najszybciej rozwiązane. Z wielu powodów było oczywiste, że wprowadzenie komercyjnego przewoźnika nie jest łatwe w polskiej rzeczywistości. Obecne problemy to potwierdzają.

Krzemińska podkreśla, że UM wspiera przewoźnika. Urzędnicy pracują wspólnie z konsorcjum, aby rozwiązać problemy. - Nie poddamy się - zapowiada rzecznik UM. - Wiemy, że cała ta sytuacja łączy się z niedogodnościami i problemami. Zwracamy się do pasażerów, aby wykazali jeszcze trochę cierpliwości.

Wczoraj zarząd Arriva PCC wydał oświadczenie. Czytamy w nim: "Przepraszamy naszych pasażerów za wszystkie niedogodności i utrudnienia związane z podróżowaniem pociągami Arriva PCC. (...) Z uwagi na pilotażowy charakter tego projektu w skali naszego kraju nie udało nam się do końca przewidzieć wszystkich problemów, z jakimi spotkaliśmy się w rzeczywistości. (...) Nasi eksperci nieustannie intensywnie pracują, aby jak najszybciej usunąć wszelkie problemy techniczno-organizacyjne i aby nasze pociągi stały się dla mieszkańców pewnym, wygodnych oraz punktualnym środkiem transportu".

[email protected]

Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń
Quote:
Całbecki: Arriva ma się poprawić do wtorku
wg2007-12-13, ostatnia aktualizacja 2007-12-13 18:22
Do wtorku ma się poprawić sytuacja na liniach kolejowych obsługiwanych przez Arriva PCC - to ustalenia ze spotkania marszałka województwa z szefostwem nowego przewoźnika.

Z polecenia marszałka Piotra Całbeckiego w teren wyjechało w czwartek 21 kontrolerów. Przez kilka godzin prześwietlali jakość usług Arrivy PCC. - Nasi pracownicy sprawdzali przestrzeganie rozkładu jazdy, liczbę i rozmiary spóźnień oraz to, czy przewoźnik zapewnia podróżnym stosowną informację i komunikację zastępczą - mówi Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. - Zwrócili uwagę, czy składy są czyste i nieprzepełnione.

To reakcja na problemy prywatnego przewoźnika, jakie opisaliśmy w czwartkowej "Gazecie". Problemy ujawniły się już na starcie działalności - firma od niedzieli wozi pasażerów z naszego regionu na liniach niezelekryfikowanych, skąd wypchnęła dotychczasowego monopolistę - PKP Przewozy Regionalne. Pierwszy kurs był opóźniony o 40 minut, a na niektóre linie zamiast pociągów wyjechały autobusy. Arriva tłumaczyła się m.in. stanem technicznych szynobusów, jakie dzierżawi od UM, brakami w taborze oraz opóźnieniami w dostawie pojazdów z bydgoskiej PESY.

Kontrola skończyła się o godz. 14. Z raportów, jakie dotarły do marszałka, wynika, że składy na niektórych liniach kursują już punktualnie. - Są jednak i takie, na których pociągi się spóźniały, a pasażerowie nie otrzymali na czas stosownej informacji - mówi Krzemińska. - Marszałek zdecydował, że urzędnicy będą prowadzili podobne kontrole w piątek i kolejnych dniach.

Po południu odbyło się kolejne spotkanie marszałka z szefostwem przewoźnika. Strony ustaliły, że sytuacja na liniach obsługiwanych przez Arriva PCC poprawi się do wtorku. - Marszałek zapowiedział twarde egzekwowanie przyjętych ustaleń - zapewnia Krzemińska. - Przygotowujemy aneks do umowy z firmą, który pozwoli na doraźne opanowanie sytuacji.

- Nasze wysiłki zmierzające do poprawy jakości usług przynoszą już wymierne rezultaty - mówi Maciej Królak, rzecznik Arrivy. - Chcemy utrzymać tę tendencję. Dotrzymamy terminu. W środę między Toruniem a Lipnem zniknie komunikacja zastępcza.

Quote:
Arriva PCC ma kolejne kłopoty
Wojciech Giedrys, Krzysztof Aładowicz
2007-12-14, ostatnia aktualizacja 2007-12-14 19:32
Radosław Gawek, prezes Arrivy PCC, odwołany ze stanowiska. Rada nadzorcza spółki obarczyła go winą za fatalny debiut firmy na kujawsko-pomorskich torach. A tymczasem władze regionu zagroziły przewoźnikowi zerwaniem umowy

Prezesa odwołała rada nadzorcza spółki, w skład której wchodzą przedstawiciele firm tworzących konsorcjum - Anglicy z Arrivy oraz Polacy z PCC Rail. To reakcja na kłopoty przewoźnika, które opisywaliśmy w "Gazecie" w tym tygodniu. - Decyzja została podjęta w związku z tymi właśnie problemami - potwierdza Maciej Królak, rzecznik prasowy Arriva PCC.

Gawka na stanowisku zastąpił tymczasowo Piotr Rybotycki, dyrektor ds. rozwoju PCC Rail.

Od niedzieli, kiedy nowy przewoźnik objął 30 proc. rynku kolejowych przewozów pasażerskich w regionie, tysiące mieszkańców ma ogromne problemy z dojazdem do szkół i pracy. Pociągi albo się spóźniają, albo wcale nie kursują. Zamiast składów są podstawiane autobusy, m.in. na linii Toruń - Lipno.

Jak ustaliliśmy, Urząd Marszałkowski negatywnie oceniał prace Gawka. - Naszym zdaniem, osoba, która realizuje projekt, nie robi tego tak, jak powinno to wyglądać - mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowy UM. - Nie zorganizowała wszystkiego na czas. Prezesa Gawka zastąpi bardziej doświadczona osoba, która lepiej zna nasze lokalne warunki.

Od czwartku z polecenia marszałka Piotra Całbeckiego działalność Arrivy prześwietla 21 kontrolerów. Sprawdzają m.in. punktualność pociągów, dostępność rozkładów jazdy, a także informację o komunikacji zastępczej. Obie strony uzgodniły, że sytuacja poprawi się do wtorku. Przewoźnik ma przedstawić UM szczegółowy plan wyjścia z kryzysu. - Dopuszczam taką możliwość, że na niektórych trasach jeszcze przez jakiś czas będą jeździły zastępcze autobusy, choć województwo za to nie zapłaci - mówi Całbecki. - Ale na głównych liniach pociągi mają jeździć punktualnie.

Co się stanie, jeśli plan się nie spodoba? - Wyciągniemy konsekwencje, z zerwaniem umowy włącznie - odpowiada Całbecki. - Mamy tu do czynienia z publicznymi pieniędzmi i nie mogę pozwolić na to, żeby te trudności ciągnęły się w nieskończoność. Czekam tylko i wyłącznie na konkrety i szybkie rozwiązanie problemu.

W piątek marszałek osobiście sprawdzał, jak wygląda sytuacja na dworcu Toruń Wschodni. Na stacji brakowało informacji dla pasażerów. - Nie rozumiem, dlaczego na stacjach wciąż nie ma wywieszek o tym, że pociągi nie jeżdżą, że są opóźnienia i kłopoty - mówi Całbecki. - Skandalem jest karteczka, którą zobaczyłem na jednym z toruńskich dworców. W punkcie informacji PKP przeczytałem, że nie będą udzielane informacje dotyczące pociągów Arrivy. To niedopuszczalne.

- Jest mała poprawa - mówi Krzemińska. - Nasi pracownicy będą wspierać przewoźnika w weekend.

- Odnotowujemy coraz mniej spóźnień - mówi Królak. - W piątek rano mieliśmy awarię składu jadącego do Brodnicy. Zapewniliśmy pasażerom dodatkowy transport.

Królak zapewnia, że Arriva dotrzyma terminu uzgodnionego z marszałkiem i sytuacja poprawi się do wtorku. Od środy na linii między Toruniem a Lipnem zniknie komunikacja zastępcza. - Złapiemy oddech, gdy otrzymamy dodatkowe składy - mówi rzecznik Arrivy. - Cały czas czekamy na duńskie pociągi, które od pięciu miesięcy staramy się sprowadzić do regionu. Będzie to od jednego do trzech nowych składów. 19 grudnia odbierzemy też nowy szynobus bydgoskiej PESY.

Quote:
Całbecki: Przepraszam za Arrivę
Rozmawiał Krzysztof Aładowicz
2007-12-16, ostatnia aktualizacja 2007-12-16 20:51
Pozostaje mi przeprosić mieszkańców za problemy na kolei - mówi o falstarcie prywatnego przewoźnika w regionie marszałek województwa Piotr Całbecki.

Arriva PCC zadebiutowała w zeszłą niedzielę. Jej pociągi miały jednak duże opóźnienia, wielokrotnie zamiast nich kursowały autobusy zastępcze. Urząd Marszałkowski, który podpisał umowę z przewoźnikiem, zagroził, że jeśli do wtorku sytuacja się nie poprawi, rozważy możliwość zerwania kontraktu.

Rozmowa

z marszałkiem województwa

Krzysztof Aładowicz: Niemal wszyscy podkreślają, że odmonopolizowanie PKP było bardzo słusznym posunięciem. Jednak eksperci twierdzą, że Arrivie dano za mało czasu, aby mogła skutecznie przygotować się do przewozów w regionie.

Piotr Całbecki: Nie zgadzam się z tym zarzutem. Przetargu nie mogliśmy ogłosić wcześniej, bo nie pozwalało na to prawo. Poza tym otrzymywaliśmy od Arrivy zapewnienia, że zrobili wszystko, aby 9 grudnia być gotowym do pracy. Jak się okazało, zaczęli przygotowania za późno.

Jakie błędy popełniła Arriva PCC?

- Przede wszystkim już kilka miesięcy temu powinna robić to, za co się bierze dopiero teraz. Chodzi o proste rzeczy organizacyjne. Zbadać stan taboru, dowiedzieć się, czy szynobusy można ze sobą łączyć, jak spinać wagony. Proponowaliśmy im pomoc, bo deklaracje jej udzielenia otrzymaliśmy od PESY czy Przewozów Regionalnych. Ale konsorcjum przekonywało, że samo sobie poradzi. Teraz widać, jak sobie poradziło.

Władze regionu też nie są bez winy. Wyraziliście przecież zgodę na ten eksperyment.

- Jeszcze raz powtórzę. Otrzymywaliśmy sygnały, że wszystko będzie gotowe na czas. Pozostaje mi przeprosić mieszkańców za problemy.

Jak narazie fatalnie...
Old December 18th, 2007, 01:54 PM   #72
Michał Ch.
Moderator

Michał Ch.'s Avatar

Likes (Received): 6747

Te artykuły że jest katastrofalnie to nie do końca prawda. Od pierwszego dnia trwa nagonka na Arrivę. Owszem na początku było źle, ale jest już zdecydowanie lepiej, no ale gazety piszą dalej to samo ...

Poza tym jest jeszcze jedna sprawa. Odłam pekapu czyli UTK. Duńskie zespoły MR już dawno przeszły wszystkie badania, próby etc. tylko że brakuje jednego. Od miesiąca jednostki MR oczekują jedynie na podpisy i pieczątki odpowiednich ludzi z UTK

Last edited by Michał Ch.; December 18th, 2007 at 02:01 PM.
Michał Ch. no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2007, 01:58 PM   #73
Michał Ch.
Moderator

Michał Ch.'s Avatar

del
Old December 18th, 2007, 11:40 PM   #74
mistaPL
My city has my heart

mistaPL's Avatar

Początki bywają trudne, warto poczekać. SKM w Trójmieście funkcjonuje świetnie (choć to też specyfika miejsca - duża aglomeracja). A PKP im tam też strasznie pod górę robiły. Konkurencja powinna zafunkcjonować podniesieniem jakości usług - pożyjemy zobaczymy.
Old December 19th, 2007, 05:33 PM   #75
Michał Ch.
Moderator

Michał Ch.'s Avatar

SKM wcale nie jest aż takie różowe jakby się mogło wydawać :-)
Old December 19th, 2007, 10:46 PM   #76
johny..byd
Registered User

johny..byd's Avatar

Likes (Received): 1941

Wycinki z raportu "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2007" Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową:

1) Dynamika przewozów pasażerskich w polskich portach lotniczych w I półroczu 2007 w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego - 8. miejsce - Bydgoszcz - ok. 23 %.
2) Udział wolnych miejsc pracy w miejscach pracy ogółem w 2006 r. - 11. miejsce - Kujawsko-Pomorskie - ok. 0,8 %
3) Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w gospodarstwie domowym w 2005 r. - 14. miejsce - Kujawsko-Pomorskie - ok. 660 zł (za nami Świętokrzyskie i Podkarpackie)
4) Liczba pracujących w placówkach badawczo-rozwojowych w 2005 r. - 8. miejsce - Kujawsko-Pomorskie - ok. 15,5 na km2
5) Liczba miejsc noclegowych w obiektach całorocznych w 2005 r. - 7. miejsce - Kujawsko-Pomorskie - ok. 75 na km2
6) Liczba ofert lokalizacyjnych - 12. miejsce - Kujawsko-Pomorskie - ok. 45
7) Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności przemysłowej i usługowej w 2007 r. - podregion bydgoski i toruńsko-włocławski - klasa B.
Dla działalności zaawansowanej technologicznie - podregion bydgoski - klasa B, podregion toruńsko-włocławski - klasa C.
8) Chłonność rynku, poziom rozwoju infrastruktury gospodarczej - wyraźnie niższa od przeciętnej - m.in. Kujawsko-Pomorskie
Ogólnie Kujawsko-Pomorskie zajmuje 11 miejsce.
johny..byd no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2007, 11:13 PM   #77
MaximAl
Doctor Honoris Causa

MaximAl's Avatar

Likes (Received): 0

Nie ma co ukrywać, nasze województwo jest słabe...
MaximAl no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2007, 12:08 PM   #78
Le MORS
Registered User

Le MORS's Avatar

Likes (Received): 17

Dokładnie, a animozje wcale nam nie pomagają . Trzeba zakasać rękawy i brać sie do roboty
Le MORS no está en línea   Reply With Quote
Old January 24th, 2008, 02:40 PM   #79
Jareckic
Registered User

Jareckic's Avatar

Likes (Received): 17

dobre wiadomości ze Świecia, chociaż jedno miasto regionu umie przyciągnąć poważnego inwestora
Quote:
Originally Posted by Express Bydgoski
Mondi postawiło na Świecie

Andrzej Pudrzyński, Czwartek, 24 Stycznia 2008

1,2 mld złotych zainwestuje w najbliższym czasie w nową maszynę papierniczą w Świeciu firma Mondi. - Wiążemy z tą inwestycją duże nadzieje – mówi burmistrz Tadeusz Pogoda.

============

Mondi, dzięki nowej maszynie papierniczej, liczy na wzrost produkcji i zysków, a gmina Świecie na wpływy z podatków / Fot. Marek Wojciekiewicz
============

W Świeciu powstanie też 80 miejsc pracy. Wszystko za sprawą nowej maszyny do produkcji niskogramaturowego papieru makulaturowego, z którego wytwarzana jest tektura falista - mówi. Będzie mieć wydajność do 470 tys. ton rocznie.

To efekt zgody Ministerstwa Gospodarki na funkcjonowanie Mondi w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Od tej decyzji spółka uzależniała lokalizację inwestycji, bo dzięki temu może liczyć na ulgi podatkowe. Do wyboru miała Świecie lub czeskie Steti.

Decyzja zapadła w listopadzie ubiegłego roku, ale nadal nie było wiadomo, na które z tych dwóch miast zdecyduje się zarząd firmy. Według „Pulsu Biznesu”, Mondi wybrało jednak Świecie.

W staraniach o zgodę na ulokowanie nowej inwestycji w PSSE Mondi zdobyło poparcie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego i gminy Świecie. - Każde nowe miejsce pracy cieszy, a w tym przypadku możemy mówić o miejscach pracy w liczącej się na europejskim rynku firmie. W dodatku takiej, która założyła sobie u nas długą perspektywę inwestowania – mówi marszałek województwa, Piotr Całbecki.

Podobnego zdania jest burmistrz Świecia.

- Dzięki tej inwestycji mamy pewność, że Mondi nie przeniesie za parę lat produkcji do innego kraju. Firma, która angażuje tak potężne pieniądze, nie przeprowadza się tak po prostu tam, gdzie jest akurat lepsza koniunktura. A to daje nam gwarancję, że blisko tysiąc ludzi utrzyma miejsca pracy – podkreśla Tadeusz Pogoda.

Burmistrz liczy też, że kiedy skończy się okres zwolnienia od podatku, do gminnej kasy będą wpływać większe dochody z tego tytułu, bo spółka zwiększy produkcję o 60 procent.

Zezwolenie wydane przez Ministerstwo Gospodarki na działanie w ramach PSSE stanowi, że do końca 2010 r. firma zainwestuje co najmniej 320 mln euro i stworzy 80 nowych miejsc pracy. Zdaniem „Pulsu Biznesu”, firma zainwestuje jednak znacznie więcej, bo nawet 350 mln euro. Koncern wystąpił bowiem do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o pożyczkę na projekt o takiej właśnie wartości.

Mondi wnosi do specjalnej strefy 165 ha gruntów. Składają się na nie tereny, na których obecnie stoi zakład i 30,9 ha koło obwodnicy, które firma chce kupić od Lasów Państwowych.

W Świeciu ma też powstać centrum szkoleniowe dla pracowników całej międzynarodowej Grupy Mondi. Szkoląc się na nowej maszynie, najnowocześniejszej w tej branży w Europie, będą podnosić swoje kwalifikacje.
Jareckic no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2008, 01:25 AM   #80
paig1
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by johny..byd View Post
Wycinki z raportu "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2007" Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową:

1) Dynamika przewozów pasażerskich w polskich portach lotniczych w I półroczu 2007 w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego - 8. miejsce - Bydgoszcz - ok. 23 %.
2) Udział wolnych miejsc pracy w miejscach pracy ogółem w 2006 r. - 11. miejsce - Kujawsko-Pomorskie - ok. 0,8 %
3) Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w gospodarstwie domowym w 2005 r. - 14. miejsce - Kujawsko-Pomorskie - ok. 660 zł (za nami Świętokrzyskie i Podkarpackie)
4) Liczba pracujących w placówkach badawczo-rozwojowych w 2005 r. - 8. miejsce - Kujawsko-Pomorskie - ok. 15,5 na km2
5) Liczba miejsc noclegowych w obiektach całorocznych w 2005 r. - 7. miejsce - Kujawsko-Pomorskie - ok. 75 na km2
6) Liczba ofert lokalizacyjnych - 12. miejsce - Kujawsko-Pomorskie - ok. 45
7) Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności przemysłowej i usługowej w 2007 r. - podregion bydgoski i toruńsko-włocławski - klasa B.
Dla działalności zaawansowanej technologicznie - podregion bydgoski - klasa B, podregion toruńsko-włocławski - klasa C.
8) Chłonność rynku, poziom rozwoju infrastruktury gospodarczej - wyraźnie niższa od przeciętnej - m.in. Kujawsko-Pomorskie
Ogólnie Kujawsko-Pomorskie zajmuje 11 miejsce.
http://www.paiz.gov.pl/files/?id_plik=9413
Na maokach wygaldamy dobrze. W Atrakcyjność inwestycyjna dla działalności przemysłowej lepiej niz wikszosc kraju, Atrakcyjność inwestycyjna dla działalności usługowej powiedzmy, ze jestesmy w srodku, Atrakcyjność inwestycyjna dla działalności zaawansowanej technologicznie tez lepiej niz wiekszosc kraju. Natomast patzac na ogolne zestawiienie na wykresie jestesmy ponizej sredniej. Jestem ciekaw dlaczego...
Njagorzej u nas z rynkiem zbytu, atrakcyjnoscia i dostepem transp. To ostatnie mozna starac sie zmienic, przez co atrakcyjnosc tez podskoczy.

I blix nie pisz, ze Torun-Wloclawek jest bardziej uczeszczana linia, bo nawet nie zdajesz sobie sprawy ile ludzi przemierza dzienie trase Bydgoszcz-Torun. Przy poprawie komunikacji kolejowej duzo ludzi sie na nia przerzuci, to, ze teraz jest wiekszy ruch na trasie Wloclawek-Torun nie jest argumentem. Macie dobre tory i pociagi jada 120km/h, a nie jak B-T 50/h.
paig1 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bydgoszcz, grudziądz, inowrocław, toruń, włocławek

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules