search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 3rd, 2011, 11:10 PM   #81
Maciej_Bydgoszcz
BANNED

Likes (Received): 27

Quote:
Originally Posted by krajan View Post
Powiedziało się A to trzeba powiedzieć też i B

Źródło

Dopiero wczoraj przeczytałem o tym w expressie i jestem dopiero 1100+ na liście
Niestety, jestem chory, świetny pomysł, super impreza. Gratulacje!
Maciej_Bydgoszcz no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 6th, 2011, 09:36 AM   #82
krajan
in the brick

krajan's Avatar

Likes (Received): 409

Byłem tylko na niedzielnej imprezie Poniżej parę fotek:

Zbiórka na Czyżkówku:

Zbiórka na Rekinowej:

Zwiedzanie bunkra i słuchanie opowieści historycznych:

Szef pokazuje jak się strzela

Polowanie na helikopter:

Reszta zdjęć
krajan no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2011, 09:44 AM   #83
krajan
in the brick

krajan's Avatar

Zapomniałem dodać, że było prawie 100 osób

Quote:
Przypominamy, że już w przyszłą niedzielę, 12 czerwca w naszym mieście odbywać się będzie prawdziwy rowerowy festiwal – Święto Cykliczne! Proponujemy już teraz zarezerwować sobie czas na wybrane imprezy odbywające się przez cały dzień.

Święto rozpocznie Wielki Przejazd Rowerowy – w samo południe spotykamy się na Starym Rynku i w akompaniamencie muzyki ruszamy przez miasto do Myślęcinka, gdzie czeka na nas rowerowy piknik, a wraz z nim wiele atrakcji i niespodzianek! Na polanach przy głównym parkingu LPKiW odbędą się m.in. liczne konkursy z nagrodami od CTbike.pl, każdy będzie mógł również oznakować swój rower (proszę pamiętać o dowodzie zakupu!), lub po prostu wygodnie rozsiąść się na trawie. W piknikowej atmosferze odbywać się będzie również spotkanie z Rowerowym Pełnomocnikiem Prezydenta i przedstawicielami organizacji rowerowych.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w tę niedzielę będzie z pewnością Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG – o godzinie 17 zapraszamy na wystawę prac konkursowych i dekoracje zwycięzców konkursu fotograficznego „Rower w obiektywie”. Spragnieni rywalizacji również nie będą się nudzić – właśnie stamtąd o 18 wyruszy miejski wyścig na orientacje Alleycat, zorganizowany wraz Serwisem Aparatów Cyfrowych Suel

Meta Alleycata, a zarazem miejsce kolejnych rowerowych imprez to klub Estrada, do którego zapraszamy na projekcje filmów rowerowych, turniej bikePOLO, oraz Fireshow które umilą całonocną zabawę.

Jak widać możliwości dobrej zabawy nie zabraknie dla nikogo, więc nie pozostaje nam nic innego jak tylko zaprosić wszystkich serdecznie do wspólnej zabawy 12 czerwca!

Old June 6th, 2011, 01:15 PM   #84
saakaszwili
Registered User

saakaszwili's Avatar

Likes (Received): 245

Quote:
Byłem tylko na niedzielnej imprezie
Też byłem - naprawdę ciekawa impreza
Gratulacje dla organizatorów.
saakaszwili no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2011, 11:26 PM   #85
krajan
in the brick

krajan's Avatar

Ktoś był dzisiaj?

W Myślęcinku:

Debata rowerowa:

Reszta zdjęć
Old June 13th, 2011, 10:00 PM   #86
saakaszwili
Registered User

saakaszwili's Avatar

Quote:
Ktoś był dzisiaj?
Ja byłem
Na stronie bip.bydgoszcz.pl nie ma jeszcze informacji obiecanych przez Ł. Juszczaka, a miały być od poniedziałku. Poza tym trzymam kciuki za jego działanie. Dobrze, że ktoś taki jest, choć spektakularnych sukcesów może nie mieć. Chyba, że Gdańską uruchomi dla rowerzystów

Moje wrodzone malkontenctwo powiedziało mi, że nasze 200 osób to jest nic w porównaniu do 2000 rowerzystów we Wrocławiu. Tam mnóstwo rowerów widać też na co dzień, a od zeszłego tygodnia działa tam Wrocławski Rower Miejski, czyli swoista wypożyczalnia rowerów.

Old June 13th, 2011, 10:10 PM   #87
krajan
in the brick

krajan's Avatar

Pisałem na mmbydgoszcz.pl do naszego przedstawiciela, bo mam parę spraw. Ale nie odpisuje mi coś.

Masz może maila do niego?
Old June 13th, 2011, 10:21 PM   #88
saakaszwili
Registered User

saakaszwili's Avatar

Nie mam (a też mam parę spraw i czekałem na ten adres maila ze strony bydgoszcz.pl).
Old June 28th, 2011, 02:01 AM   #89
BydgoszczRowerowa
Registered User

BydgoszczRowerowa's Avatar

Likes (Received): 0

Serdecznie zapraszamy na spotkanie "Vélorution - wielka rowerolucja francuska"podczas którego dowiemy się wszystkiego o wielkiej rewolucji rowerowej we Francji. Spotkanie poprowadzi Olivier Schneider, biegle władający językiem polskim Francuz, członek zarządu Francuskiej Federacji Rowerzystów.

Poruszane tematy obejmować będą mi.n.:
-politykę promocji roweru jako codziennego środka transportu we Francji od 1996 roku;
-udział społeczny w promocji kultury rowerowej we Francji
-urbanistykę rowerową czyli przyjazną przestrzeń publiczną
-Velib: system wypożyczalni rowerów miejskich
- oraz wiele wiele innych!

Zapraszamy!

Data: 5 lipca 2011
Godzina: 18:30
Miejsce: Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG ul Królowej Jadwigi 14
wstęp wolny

Spotkanie w APK poprzedzi konferencja w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego która rozpocznie się o godzinie 10:00.
więcej informacji: http://www.rower.byd.pl/index.php?id=470&submenu=44
BydgoszczRowerowa no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2011, 02:05 AM   #90
UncleLion
Registered User

UncleLion's Avatar

Quote:
Pisałem na mmbydgoszcz.pl do naszego przedstawiciela, bo mam parę spraw. Ale nie odpisuje mi coś.

Masz może maila do niego?
Pisałeś, aczkolwiek nie wiedziałem, że tam jest poczta. I nie zauważyłem, że faktycznie wyświetla przy ilości komentarzy także informacje o poczcie. Odpisałem, także czekam na pytania/propozycje.

Co do dyżurów i adresu e-mail: link
UncleLion no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2011, 02:57 PM   #91
saakaszwili
Registered User

saakaszwili's Avatar

Wypożyczalnia rowerów LPKiW
Quote:
Originally Posted by LPKiW
Już od soboty (2.07) będzie można zwiedzać Myślęcinek na rowerze wypożyczonym tuż przy samym deptaku! Punkt z 20 nowymi jednośladami powstał przy kawiarence letniej Garden 4 You tuż przy wejściu na deptak. Będzie czynny codziennie od godz. 10 do 21. Do wypożyczenia są wycieczkowo-miejskie rowery holenderskie. Dzięki możliwości regulowania siedzenia nawet dziecko może skorzystać z tej wygodnej formy podróżowania po Myślęcinku. Cena całodziennego wypożyczenia to 35 zł. Za jedną godzinę trzeba zapłacić 8 zł, a za każdą następną dodatkowo 6 zł. Aby wypożyczyć rower należy mieć ze sobą dwa dokumenty, jeden z nich będzie trzeba pozostawić w punkcie aż do zwrotu jednośladów.
Po kiego grzyba 2 dokumenty?
Old July 1st, 2011, 03:45 PM   #92
4doniak
Inhabitant Fordonu

4doniak's Avatar

Likes (Received): 57

drugi aby móc legalnie prowadzić rower tzn. jeździć na nim zgodnie z przepisami??
4doniak no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2011, 06:00 PM   #93
saakaszwili
Registered User

saakaszwili's Avatar

Słusznie
Old July 7th, 2011, 08:10 PM   #94
saakaszwili
Registered User

saakaszwili's Avatar

Quote:
Originally Posted by gazeta.pl
Tak robią to w Paryżu. Możemy się od nich uczyć
Anna Tarnowska 06.07.2011 aktualizacja: 2011-07-06 14:35

Uspokojenie ruchu samochodowego, sieć samoobsługowych wypożyczalni rowerowych i jazda pod prąd na dwóch kółkach - to francuska recepta na miasto, w którym rowerzyści czują, że żyją
Olivier Schneider, francuski aktywista rowerowy polskiego pochodzenia, przyjechał we wtorek do Bydgoszczy, żeby opowiedzieć nam o Velorution - rowerowej rewolucji, dzięki której we Francji udało się przystosować większość miast do bezpiecznego i swobodnego poruszania się rowerem. Wczoraj w sali sesyjnej ratusza, a później w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG podpowiadał, co trzeba zrobić, żeby ludzie wyciągnęli rowery z piwnicy i zamiast samochodem - nimi właśnie dojeżdżali do pracy.

- U nas od 1996 r. każda droga miejska, która jest remontowana lub budowana od nowa, musi mieć infrastrukturę przystosowaną dla rowerzystów - mówi Schneider. - To była istna rewolucja, bo ilość ścieżek dla cyklistów nagle znacząco wzrosła. Zadbano także o odpowiednie znaki poziome i kontrapasy. Ale nawet bez zmiany prawa można poprawić transport w mieście.

Bo jak podkreśla Schneider - w walce o drogi dla rowerzystów nie chodzi tylko i wyłącznie o użytkowników dwóch kółek. - Im więcej cyklistów, tym lepiej dla całego miasta - przekonuje. - Zmniejszają się korki, jest mniej kolizji, czystsze powietrze, a samorządy mniej wydają na łatanie dziur. Same plusy.

Wypożycz na Błoniu, oddaj na Leśnym

Bydgoszcz rajem dla rowerzystów nie jest - mało ścieżek, zły stan nawierzchni tych, które już powstały, brak połączeń pomiędzy szlakami dla cyklistów, a także zbyt mała ilość stojaków na rowery czy ulic, którymi rowerzysta może jechać pod prąd. Krokiem naprzód jest pierwsza w mieście wypożyczalnia rowerów, która od dziś działa w Myślęcinku.

- Problem w tym, że ta wypożyczalnia nastawiona jest na jazdę rekreacyjną, a nie na używanie roweru jako jednego ze środków transportu - mówi Łukasz Juszczak, pełnomocnik prezydenta ds. rowerzystów. - Dobrze, że powstała, ale raczej nie zmieni to oblicza naszego miasta.

Ideałem jest system wypożyczalni rowerowych "velib" (od velo - rower, liberation - wolność), który działa w większości francuskich miast. - Największą taką wypożyczalnię, która dysponuje aż 25 tys. rowerów, ma Paryż - mówi Schneider. - Pierwsze 30 minut jazdy jest za darmo. Ale wypożyczalnie są tak zlokalizowane, że potrzeba mniej niż pół godziny, żeby dojechać z jednej do drugiej. Tym samym można jeździć nawet przez cały dzień za darmo, oddając rower do kolejnego punktu i wypożyczając kolejny. Chodzi o to, żeby nie blokować roweru na cały dzień, parkując go np. przed swoim miejscem pracy, albo jechać nim na całodniową wycieczkę za miasto - wyjaśnia. - To nowy rodzaj transportu publicznego, wspólny dla wszystkich i dostępny przez całą dobę.

Niewygodnie znaczy bezpieczniej

Jednak najważniejsze w poprawie transportu drogowego w mieście, w tym także wprowadzeniu udogodnień dla rowerzystów, jest uspokojenie ruchu. - Czyli wprowadzenie ograniczenia prędkości odpowiednio do 50, 30 i 20 km na godz. - mówi Schneider. - Więcej skrzyżowań równorzędnych, a przede wszystkim upłynnienie ruchu dzięki rondom, a nie sygnalizacji świetlnej. Badania we Francji wykazały, że mimo iż kierowcy muszą jechać wolniej dojeżdżając i zjeżdżając z ronda, czas ich podróży się nie wydłuża, bo nie muszą stać na światłach.

Inną skuteczną metodą na zmuszenie kierowców do ściągnięcia nogi z gazu jest zmniejszenie im komfortu jazdy. - Wystarczy posadzić drzewa po bokach drogi i wyznaczyć kontrapasy dla rowerzystów po jednej i po drugiej stronie dwukierunkowej szosy - mówi Schneider.

Można też wpływać na kierowców psychologicznie. - Tu sprawdzają się buspasy, którymi oprócz autobusów mogą poruszać się rowerzyści i taksówki - wyjaśnia Schneider. - Dla kierowcy stojącego w korku widok płynnego ruchu z pasa obok może być bodźcem do częstszego korzystania z dwóch kółek albo komunikacji miejskiej.

W Bydgoszczy na niektórych drogach wyznaczono już buspasy, np. przy ul. 3 Maja. - Ale one nie są dla rowerzystów - mówi Juszczak. - Mamy zaplanowane spotkanie z Zarządem Dróg Miejskich i chcemy ich przekonać, żeby buspasy, które powstaną w niedalekiej przyszłości, mogły służyć także cyklistom.

Rowerem pod prąd

We Francji widok rowerzysty jadącego po jednokierunkowej drodze pod prąd, od dawna nikogo nie dziwi. - To lepsze niż kontrapasy - uważa Schneider. - Jezdnia jest odpowiednio oznakowana, kierowca samochodu ma świadomość, że w każdej chwili może nadjechać rower. Jest uważniejszy, jedzie wolniej. Czy nie zwiększa to liczby wypadków?

Schneider: - Ruch w dwie strony dla rowerzystów jest dozwolony we Francji od trzech lat. Od tego czasu nie zdarzył się żaden wypadek śmiertelny z udziałem cyklisty. A sama jazda pod prąd w ogóle jest bezpieczniejsza - rowerzysta widzi nadjeżdżający pojazd i on także ma kontrolę nad sytuacją na drodze, w razie czego szybciej odskoczy na bok.

Juszczak: - Niewiele jest ulic, gdzie bydgoscy cykliści mogą jechać pod prąd. Dobrze by było wprowadzić taki ruch dla jednośladów na Gdańskiej i Śniadeckich. No i bezwzględnie na całej Starówce.
źródło
Nie zdawałem sobie sprawy jak wygląda ruch w miastach we Francji. Schneider opowiadał w APK nie tylko o rowerach, ale ogólnie o tworzeniu miasta nie dla samochodów, lecz dla ludzi. Zupełnie inne myślenie, na każdym obszarze - prawnym, administracyjnym, społecznym.
Taka sytuacja jak u nas teraz, była u nich w latach 70.
Old July 29th, 2011, 08:40 PM   #95
saakaszwili
Registered User

saakaszwili's Avatar

W ramach ciekawostki (bo inaczej tego nie można nazwać) - powstała kolejna wypożyczalnia rowerów. Tym razem przy hotelu City.
Quote:
Originally Posted by Gazeta.pl
Wypożyczyć rower teraz możesz również w centrum
ata
29.07.2011 aktualizacja: 2011-07-29 16:26

Przy hotelu City od dziś (29.070 działa wypożyczalnia rowerów. To wspólna inicjatywa bydgoskich przedsiębiorców w ramach projektu B2B.

W Bydgoszczy już można wypożyczać rowery w Myślęcinku, ale w centrum dotąd wypożyczalni nie było.

- Dzięki lokalizacji w hotelu City, ze sprzętu będą mogli korzystać i bydgoszczanie, i goście hotelowi - mówi Paweł Kranc, pełnomocnik zarządu ds. marketingu w hotelu City. - Każdy, kto będzie chciał wypożyczyć rower, powinien zgłosić się naszej recepcji - dodaje.

Pomysł z nową wypożyczalnią rowerową to wspólna inicjatywa hotelu, bydgoskiej firmy Unibike i pełnomocnika ds. komunikacji rowerowej w ratuszu.

- To już druga wypożyczalnia w mieście, widać więc, że jest coraz większe zapotrzebowanie na infrastrukturę rowerową - mówi Łukasz Juszczak, spec od rowerów w Urzędzie Miasta.

Punkt wyposażony jest w 10 miejskich rowerów Unibike. - Ważne jest, że promujemy dobry bydgoski produkt - uważa Kranc. - Taka jest zresztą idea naszego projektu "Bydgoszcz to Bydgoszcz", w którym przedsiębiorcy i lokalni biznesmeni powinni się wzajemnie wspierać dla dobra miasta.

Godzina jazdy na wypożyczonym rowerze będzie kosztować 6 zł dla mieszkańców Bydgoszczy i o połowę mniej dla gości hotelowych. Za cały dzień zapłacimy 36 zł (24 zł dla gości hotelu City).

źródło
Old August 22nd, 2011, 06:23 PM   #96
BydgoszczRowerowa
Registered User

BydgoszczRowerowa's Avatar

Pełnomocnik Prezydenta do Spraw Komunikacji Rowerowej w Bydgoszczy zaprasza wszystkich użytkowników bydgoskich dróg, nie tylko dróg rowerowych, do wspólnej rozmowy nad opracowaniem dotyczącym jednego z ważniejszych elementów infrastruktury rowerowej w mieście - parkingów rowerowych.

Więcej informacji o opracowaniu i możliwości udziału w konsultacjach znajdziecie na stronie:http://www.facebook.com/notes/pe%C5%...65137636897884

Bezpośredni link do opracowania:
http://www.rower.byd.pl/userfiles/fi...onsultacje.pdf
BydgoszczRowerowa no está en línea   Reply With Quote
Old August 22nd, 2011, 11:21 PM   #97
truman-lodge
Człowiek-instytucja

truman-lodge's Avatar

Likes (Received): 754

świetne opracowanie! Nareszcie poczułem, że w tym interesie coś się ruszyło. Oby tak dalej!

Tylko nie dawajcie tego brzydactwa z WSG za przykład estetycznej wiaty, błagam

truman-lodge no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2011, 12:13 PM   #98
natansalda
Natalja

natansalda's Avatar

Likes (Received): 305

Również czytałam z przyjemnością Oby takich parkingów było jak najwięcej i oby były jak najlepsze
natansalda no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2011, 05:39 PM   #99
saakaszwili
Registered User

saakaszwili's Avatar

Quote:
Originally Posted by gazeta.pl
Jak zrobić z Bydgoszczy miasto przyjazne rowerzystom?
Krzysztof Aładowicz 25.08.2011 aktualizacja: 2011-08-25 13:28

Przy każdym urzędzie, szkole, szpitalu, placówce kulturalnej i miejscu użyteczności publicznej powinniśmy zbudować parkingi dla cyklistów - uważa pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej. Drogowcy jednak studzą jego plany i mówią krótko: nie ma pieniędzy

Łukasz Juszczak, który od kwietnia społecznie doradza ratuszowym urzędnikom, jak ułatwiać życie rowerzystom, opracował 22-stronicowy dokument dotyczący stanu i możliwości rozwoju parkingów rowerowych w Bydgoszczy. Jak przekonuje, nie ma ich zbyt wiele. Na 1,5 tys. miejsc w strefie płatnego parkowania dla samochodów, rowerzyści mają zaledwie 50. W dodatku 90 proc. z nich nie spełnia wymogów bezpieczeństwa.

- Ten dokument to taki zbiór dobrych praktyk - mówi o swoim opracowaniu Juszczak. - Chciałbym, aby zapoznały się z nim nie tylko władze miasta, ale i wszyscy bydgoszczanie, a głównie dyrektorzy szkół, szefowie placówek kulturalnych, klubów sportowych, księża, handlowcy, deweloperzy.

Dlaczego właśnie oni? Juszczak chciałby, aby w najbliższych latach rozwinęła się sieć parkingów rowerowych w naszym mieście. Jego zdaniem powinny one znajdować się przy wszystkich budynkach Urzędu Miasta, teatrze, operze, kinach, centrach handlowych, szpitalach, szkołach, wyższych uczelniach, kościołach, na dworcach kolejowych i autobusowym, a nawet w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Ale na tym nie koniec. Uważa też, że parkingi powinny być oświetlone, objęte monitoringiem, aby rowerzysta miał pewność, że jego pojazd jest bezpieczny. Tam, gdzie rowery zostawiane byłyby na dłużej (np. na dworcach, przy szkołach czy zakładach pracy), parkingi powinny być zadaszone.

- Ważne jest, aby bydgoszczanin, który wsiada na rower, nie musiał się zastanawiać, czy będzie miał gdzie zaparkować - wyjaśnia. - Stawiałbym na jednym poziomie konieczność rozwoju dróg rowerowych i parkingów. Mogą one zachęcać do wyboru tego środka jako sposobu przemieszczania się po mieście - mówi Juszczak.

Pełnomocnik chce też zmian w lokalnych przepisach. Informacje o lokalizacji parkingów jego zdaniem powinny znaleźć się w planach zagospodarowania przestrzennego. Mało tego - inwestorzy, którzy decydują się na budowę miejsc użyteczności publicznej, powinni mieć obowiązek stawiania takich parkingów przy obiektach.

Wojciech Bulanda z Bydgoskiej Masy Krytycznej chwali pomysły pełnomocnika. - Mam nadzieję, że będą realizowane - mówi.

Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, studzi jednak te plany. - Na rozwój sieci parkingów rowerowych nie mamy pieniędzy - mówi krótko.

Ale odpowiedzialny za drogi i komunikację zastępca prezydenta Stefan Markowski twierdzi, że aby stojaki stanęły, wcale nie potrzeba pieniędzy z budżetu miasta. Zamierza namówić do współpracy przedsiębiorców, właścicieli firm czy wspólnoty mieszkaniowe.

- Po urlopie szczegółowo zapoznam się z propozycjami pełnomocnika - mówi Markowski. - Chcę wystąpić do banków, szefów zakładów pracy, spółdzielni mieszkaniowych, aby na swój koszt stawiali stojaki na swoich terenach. Mamy nadzieję, że ich reakcja będzie pozytywna. Gdy postawią stojaki, my pozwolimy zamieścić im na nich reklamy. Gdy będą musieli zająć teren należący do miasta, to o ile nie będzie przeciwwskazań technicznych, na pewno wyrazimy na to zgodę.

Na razie pełnomocnik organizuje konsultacje społeczne dotyczące planów rozwoju sieci parkingów. Prosi o opinie bydgoszczan, a we wrześniu ma się też odbyć debata z udziałem władz miasta.

Szczegółowe opracowanie Łukasza Juszczaka dotyczące parkingów rowerowych i bezpiecznego parkowania w Bydgoszczy znaleźć można na stronie - www.rower.byd.pl.

źródło
Gdyby chociaż pojawiły się parkingi przy poczcie głównej, czy bibliotece na SR, a pozostałe "wyrwikółka", które już są gdzieniegdzie zamienili na normalne - byłoby już fajnie
Old September 10th, 2011, 03:28 PM   #100
krajan
in the brick

krajan's Avatar

Quote:
Święto Ulicy Gdańskiej: Rozruszamy Myślęcinek

Wielkie świętowanie rozpoczną rowerzyści. O godz. 13 z pl. Wolności wyruszy peleton pod hasłem "Cała Bydgoszcz na rowery". Cykliści przejadą do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Tam - na polanie Różopole - odbędzie się cała impreza.
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz...yslecinek.html

Reply

Tags
bydgoszcz, infrastruktura rowerowa, komunikacja rowerowa, kujawsko-pomorskie, rower, rowery

Thread Tools

Posting Rules