search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 25th, 2009, 11:30 PM   #21
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 2905

W modelu tej nowej PESY rzuca mi się cały czas ta guma na przodzie.

Sponsored Links
Old October 25th, 2009, 11:52 PM   #22
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Likes (Received): 2483

Pod tym względem też jest znacznie lepiej niż we wściekłym żuku.
Petr no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 12:38 AM   #23
Pawel_AE
Registered User

Pawel_AE's Avatar

Likes (Received): 0

Ta nowa PESA prezentuje się całkiem fajnie natomiast nie rozumiem dlaczego tak się upierają przy malowaniu jej w ten sposób że przód i tył wyglądają jak doklejone w ostatniej chwili
Pawel_AE no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 12:43 AM   #24
janex_wwa
qwerty

janex_wwa's Avatar

Likes (Received): 22034

Dla Warszawy tramwaje będą malowane chyba całościowo na żółto, z czerwonym pasem na górze, więc nie będzie się to rzucało w oczy.
janex_wwa no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 01:49 AM   #25
opo
Registered User

opo's Avatar

Likes (Received): 1921

Nowa PESA jak najbardziej mi odpowiada, chociaż zobaczymy na żywo
Ja też nie rozumiem, podobnie jak @Pawel_AE tego uporu, bo nie chodzi o to jak one będą rzeczywiście pomalowane, w Gdańsku też malowanie najprawdopodobniej się zmieni. Chodzi o ich własną wizję. KAŻDA zakłada dekapitację...
opo no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 01:03 PM   #26
Niunio
Registered User

Likes (Received): 313

Quote:
Originally Posted by Petr View Post
Wracając do tematu. Malowanie proponowane dla Szeged:

U nas byłby lincz za coś takiego.
Kurcze, myślałem już, że Płock w końcu dopiął swego.
Niunio no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 01:32 PM   #27
Baracus
Registered User

Baracus's Avatar

Odnośnie nowego designu PESY można powiedziec tylko tyle, że zapowiada się ciekawie... jak będzie wyglądał w rzeczywistości tego nikt nie wie i myślę, że ten wątek można póki co sobie schowac do szuflady.
Natomiast co do samych tramwajów PESY Bydgoszcz mam mieszane uczucia.

Zacznę może od warszawskiego przetargu. Kilka postów wcześniej padło stwierdzenie, że Poznań kupuje od Solarisa tylko dlatego, że Solaris jest z Wielkopolski. A czy przypadkiem w Warszawie nie jest podobnie. Myślę, że nie bez powodu PESA odkupiła akcje ZNTK Mińsk Mazowiecki. Nawet w trakcie trwania samego przetargu pojawiały się głosy, że firma z Bydgoszczy będzie miała najbliżej położony punkt serwisowy etc. I tutaj ciśnie się na usta pytanie: Czy ten przetarg nie był ustawiony? Niech każdy sobie sam odpowie.
Szczerze przyznam, że w sumie jest to dobre rozwiązanie i bardzo mnie cieszy fakt, że po Warszawie pojadę nową PESĄ, ale zaczynają byc drażliwe zarzuty o tym, że Pyry są lokalnymi patriotami. Racja, może i nimi są, ale NIE TYLKO ONI!

Bardzo mnie cieszy fakt, że na rynku tramwajowym zaczyna działac godny przeciwnik. Oby przyniosło to takie same efekty jak na rynku autobusowym, gdzie konkurencja wpływa na atrakcyjne ceny oraz coraz lepszą jakośc. Obie firmy (PESA i Solaris) mają aspiracje na "walkę" o rynki nie tylko krajowe, ale również zagraniczne co powoduje, że znajdzie się miejsce dla obu.
Baracus no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 01:57 PM   #28
esbek
Registered User

Likes (Received): 1037

Mnie natomiast smuci skrócenie Pesy. A krótsze będą dwa człony wiszące, czyli te w których jest najwięcej miejsca dla pasażerów. Jak dla mnie to krok w tył.
Linki do filmów na YouTube sortowane w/g krajów i miast.
esbek no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 02:06 PM   #29
mariosz
Kraków, Skarżysko-Kam

mariosz's Avatar

Likes (Received): 15

No ale to zamawiający stawia warunki, a producent albo ma taki produkt, albo go musi dostosować.
mariosz no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 03:56 PM   #30
darols
Registered User

Quote:
Originally Posted by Baracus View Post
Zacznę może od warszawskiego przetargu. Kilka postów wcześniej padło stwierdzenie, że Poznań kupuje od Solarisa tylko dlatego, że Solaris jest z Wielkopolski. A czy przypadkiem w Warszawie nie jest podobnie. Myślę, że nie bez powodu PESA odkupiła akcje ZNTK Mińsk Mazowiecki. Nawet w trakcie trwania samego przetargu pojawiały się głosy, że firma z Bydgoszczy będzie miała najbliżej położony punkt serwisowy etc. I tutaj ciśnie się na usta pytanie: Czy ten przetarg nie był ustawiony? Niech każdy sobie sam odpowie.
Szczerze przyznam, że w sumie jest to dobre rozwiązanie i bardzo mnie cieszy fakt, że po Warszawie pojadę nową PESĄ, ale zaczynają byc drażliwe zarzuty o tym, że Pyry są lokalnymi patriotami. Racja, może i nimi są, ale NIE TYLKO ONI!
Teoretycznie tak mogło być, ale przetarg warszawski miał jasne kryteria tak ten pierwszy jak i ten ostatni, a przetarg Poznański był tak zrobiony, że przynajmniej z zewnątrz nie wygląda to czysto.
Co do patriotyzmu to raczej wątpię w miłośc do Bydgoszczy kosztem Poznania - MZA np kocha Solarisy, a nie kupuje Solbusów i chociaz MZA to niby inna spółka to pamietajmy, że to dawne MZK i wszyscy się tam dobrze znają
Kiedyś TW kochało Konstal i przetargi na wagony serii 116Nx, 105Nx były robione pod producenta (tak na wszelki wypadek bo konkurencji za bardzo nie było). Teraz się obawiałem powrotu tej miłości ale na szczęście zadecydowała cena - którą spadkobiercy Konstalu znacznie zawyżyli (np w stosunku do tramów oferowanych we Francji)
darols no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 05:44 PM   #31
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Quote:
Originally Posted by Baracus View Post
Odnośnie nowego designu PESY można powiedziec tylko tyle, że zapowiada się ciekawie... jak będzie wyglądał w rzeczywistości tego nikt nie wie i myślę, że ten wątek można póki co sobie schowac do szuflady.
W ten sposób dużo wątków można byłoby zamknąć na tym forum, ale przecież tramwaje Pesy jeżdżą już po polskich torach.
Quote:
Natomiast co do samych tramwajów PESY Bydgoszcz mam mieszane uczucia.

Oczywiście, że przetarg był zrobiony pod Pesę, skoro głównymi kryteriami były cena i doświadczenie. Tylko, że to były bardzo klarowne założenia. Gdyby Solaris zdążył na na poprzedni przetarg w Warszawie, albo na którykolwiek przetarg z terminem dostawy do końca 2008 roku, to w ostatnim warszawskim miałby szansę powalczyć z Pesą. Trudno się dziwić, że miasto nie chciało kupować 186 kotów w worku.
Także ja tutaj nie widzę podstaw do snucia teorii spiskowych z Mińskiem Mazowieckim. Poza tym, jak już wspomniał dalors, Warszawa od lat konsekwentnie stawia na autobusy Solarisa.

Last edited by mateq; October 26th, 2009 at 09:32 PM.
Old October 26th, 2009, 08:13 PM   #32
esbek
Registered User

Likes (Received): 1037

Quote:
Originally Posted by mariosz View Post
No ale to zamawiający stawia warunki, a producent albo ma taki produkt, albo go musi dostosować.
Wiem. Ale to skrócenie źle wpływa na funkcjonalność tramwaju. A swoją drogą jestem ciekawy na ilu przystankach nie zmieściły by się dwie dłuższe Pesy?
Linki do filmów na YouTube sortowane w/g krajów i miast.
esbek no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 08:14 PM   #33
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Likes (Received): 2470

Słuchajcie,między przetargami w Elblągu,Warszawie i Poznaniu jednak były dość istotne różnice:zacznijmy od ilości "kotów w worku". W przypadku Elbląga przewoźnik nie miał wielkiego pola manewru i stąd (jak ktoś zauważył) brak zapisu eliminującego prototypy,co było spowodowane na pewno i tym,że liczyli na korzystną cenę (i szczerze mówiąc się nie nacięli,bo dostali 100%-owe niskacze po cenie ledwo co powyżej Leolinera) i w sumie nie mają z nimi kłopotów.
Teraz Warszawa:przy całkowitej ilości tramwajów pierwsze 15 wagonów to bardzo niewielki procent,więc i ryzyko było małe,nieporównywalne z obecnym poznańskim.A w drugim przetargu wrzucono doświadczenie równe ca. 10% sumy (ilościowej) przetargu,więc to nic dziwnego (Pesa miała już wtedy 2 razy więcej zrobionych wozów,więc jej wagony nie były już takim ryzykiem);a Solaris od razu pcha się do stolicy walczyć o przetarg,którego wielkość (w razie fiaska) stanowiłaby zagrożenie dla "płynności taborowej" przewoźnika.Sam przyznasz,że trzeba bardzo lubić firmę,żeby dopuścić ją do TAKIEGO przetargu z gołym rysunkiem
To właśnie zrobili w Poznaniu,ale Solaris to lokalna firma i z tym (jako powodem wyboru) nie kryje się nawet część poznańskich forumowiczów
Warszawa nie ma swojego producenta tramwajów,tak samo Gdańsk,więc te miasta można uznać za neutralne

Last edited by mateq; October 26th, 2009 at 09:32 PM.
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 09:54 PM   #34
Baracus
Registered User

Baracus's Avatar

Czytam to forum od bardzo dawna i myślałem, że chociaż w tym wątku uda się jakimś większym łukiem temat Solarisa, ale chyba to jest nie realne.

Co do "teorii spiskowej" na temat Mińska Mazowieckiego, to ja nic takiego nie uskuteczniam. Jest to z mojej strony czysta dywagacja, która gdzieś mi się po głowie kręci.

Przetarg w Warszawie, główne kryteria: cena i doświadczenie. Od początku było wiadomo, że te kryteria pozwolą wygrać tylko PESIe. Jeśli jakiś producent wykazał się doświadczeniem to już z ceną całkowicie przepadł - różnice można było porównać na wynikach tego przetargu.

Odnośnie miłości przewoźników do producentów... przykładów w naszej historii było sporo i prawda jest taka, że zawsze będą jakieś "sentymenty".

Teraz dwa podsumowania.

1. Przede wszystkim na samym początku powinienem zaznaczyć, że nie jestem przeciwnikiem PESY czy też zwolennikiem Solarisa. W tej materii staram się być naturalny, natomiast każda firma ma swoje plusy i minusy i na ten temat warto dyskutować.

2. Sporo osób mówi o ustawianych przetargach, o nieuczciwej konkurencji etc. Pozwolę sobie zauważyć, że sporo spośród tych narzekających na ustawianie przetargów jest zwolennikami tego, żeby przewoźnik mógł samodzielnie wybrać konkretnego producenta. I teraz pytanie gdzie tu logika? Skoro chcemy aby przewoźnik sam decydował, a nasze prawo jest niestety tak spisane, że to uniemożliwia, to trzeba wykorzystywać tak zwane "luki"
Old October 26th, 2009, 10:19 PM   #35
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Między wyborem najtańszej oferty producenta z doświadczeniem, a odrzuceniem najtańszej oferty producenta z doświadczeniem na rzecz trochę droższej oferty producenta bez doświadczenia jest chyba jakaś różnica? Warszawa przy swoich możliwościach finansowych przygotowała moim zdaniem optymalne warunki przetargu na dostawę 186 tramwai niskopodłogowych. Gdyby Bombardier albo Alstom zaproponowały tramwaje tańsze od Pesy, to nie sądzę, żeby ich oferty zostały tak łatwo odrzucone. Albo jakby tańszą ofertę przygotował Solaris, ale już po uprzednim wyprodukowaniu i wprowadzeniu do użytku kilkudziesięciu tramów. Tak samo nie sądzę, żeby w Szczecinie jakoś specjalnie stawiano na HCP. Mają po prostu płytką kiesę.

Last edited by Petr; October 26th, 2009 at 10:43 PM.
Old October 26th, 2009, 11:09 PM   #36
Baracus
Registered User

Baracus's Avatar

"Gdyby Bombardier albo Alstom zaproponowały tramwaje tańsze od Pesy(...)"

Wybacz, ale to mnie rozśmieszyło. Chyba żyjemy w innych światach, te firmy dbają o swój wizerunek oraz o jakość swoich wyrobów. Czekam na nowe tramwaje które będą super niezawodne, ponieważ PESA ma doświadczenie.

Dla mnie różnica między producentem z doświadczeniem i bez doświadczenia jest tylko taka, że przewoźnik zakupił taki tramwaj jaki dokładnie chciał.
Mały przykład z doświadczeniem:

Siemens- Combino. Blisko 500 sztuk wyprodukowanych z wadą konstrukcji, którą później przez kilkanaście miesięcy usuwali. Więc o czym tutaj rozmawiamy?

Myślę, że warto się skupić na faktach, a nie tylko pobożnych życzeniach.

Last edited by Baracus; October 26th, 2009 at 11:15 PM.
Old October 26th, 2009, 11:22 PM   #37
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Fakty są takie, ze Solaris startując do warszawskiego przetargu (jak zresztą i do poznańskiego) nie wyprodukował ani jednego tramwaju. Kto o zdrowych zmysłach powierzyłby takiemu producentowi dostawę 186 tramwai? Pesa zaczynała kolejno od: 6, 15, 2, 10. Wszystkie te tramwaje są w regularnej służbie. Nie da się przewidzieć wszystkich problemów, ale oczywisty jest wymóg minimalnych zabezpieczeń.
Firmy Bombardier i Alstom stosują różne polityki cenowe na różnych rynkach. Zresztą każdy tramwaj przygotowywany jest pod określoną specyfikację, więc trudno znaleźć identyczne tramwaje choćby w 2 różnych miastach. Duże korporacje zlekceważyły ostatnio polski rynek i bardzo dobrze, bo zaczyna wyrastać im konkurencja, która ma szansę obrosnąć w piórka na dużym wewnętrznym polskim rynku.
Old October 26th, 2009, 11:48 PM   #38
Baracus
Registered User

Baracus's Avatar

Na wstępie, czemu cały czas odwołujesz się do Solarisa, masz jakiś problem z tą firmą?

Fakt też jest taki, że doświadczenie PESY jest dosłownie minimalne. Tym bardziej, że do warszawy wchodzą ze zmodyfikowaną wersją, dlatego nie staraj się mnie na siłę przekonać do tego, że PESA ma doświadczenie, bo w moim mniemaniu go nie ma. Dobrze, że wygrali w Warszawie, ale to nie oznacza, że jest to najlepszy możliwy wybór.

Jestem tylko ciekawy ile lat pojeżdżą warszawskie PESY z pierwszej dostawy, a ile krakowskie Bombardiery.
Old October 26th, 2009, 11:58 PM   #39
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Jeśli Pesy pojeżdżą dłużej proporcjonalnie do ceny, to będę zadowolony. Zresztą dzięki NG żywotność tramwai można przedłużać właściwie bez końca. Na zakup 200 Bombardierów po cenie krakowskiej Warszawa nie mogłaby sobie pozwolić. W Krakowie 50 Bombardierów to była sztandarowa inwestycja, która pogrążyła miasto w długach na ładnych parę lat. Teraz Bombardiery w Krk to wciąż jakieś 17% taboru. U nas równolegle buduje się jeszcze metro.
Old October 27th, 2009, 12:13 AM   #40
Baracus
Registered User

Baracus's Avatar

Nie można bez końca. PESA już zaliczyła małą wpadkę z wymianą powierzchni lakierniczej.

Z metrem to już trochę przesadziłeś. Jaki budżet ma Kraków a jaki Warszawa. Niemniej Kraków postawił na jakość, dzięki czemu nowe tramwaje zaraz po dostarczeniu mają wysoką niezawodność w ruchu. Warszawa wcale nie będzie w lepszej sytuacji jeśli chodzi o długi.

Reply

Tags
bydgoszcz, pesa, tramwaj, tramwaje

Thread Tools

Posting Rules