search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa oraz rowerowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 27th, 2009, 12:31 AM   #41
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Likes (Received): 2533

Warszawa również jest w trudnej sytuacji, a jakby kupiła droższe tramwaje, to byłaby w lepszej?
warszawski budżet 2009:
Dochody: 10,2 mld zł
Wydatki: 12,5 mld zł
krakowski budżet:
Dochody: 3,2 mld zł
Wydatki: 3,8 mld zł
Biorąc pod uwagę budowę II linii metra i nowe składy dla SKM, to niekoniecznie stać nas na 4 razy tyle Bombardierów co Kraków.
Poza tym poczekajmy na najbliższy przetarg w Krk. Stawiam, że wygra któryś polski producent.
Petr no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 27th, 2009, 09:39 AM   #42
Glonojad
Młody beton tramwajowy

Glonojad's Avatar

Likes (Received): 360

Quote:
Originally Posted by darols View Post
(...)
Kiedyś TW kochało Konstal i przetargi na wagony serii 116Nx, 105Nx były robione pod producenta (...)
Jakoś to potrafisz udowodnić?

Bo tak się przypadkiem składa, że była zgoda prezesa UZP na zamawianie wagonów w Konstalu jako u JEDYNEGO polskiego producenta. Co tylko podkreśla, jak głupi był Alstom zamykając produkcję tramwajów w Polsce.
Glonojad no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 10:00 AM   #43
Baracus
Registered User

Baracus's Avatar

Likes (Received): 0

Kolego Petr nie rozumiem tylko dlaczego tak zażarcie bronisz PESY? Rozumiem, że jest to polska firma, ja również jestem za tym żeby ona się rozwijała, ale nie kosztem pasażera czy też kosztem budżetu miasta/ państwa a w efekcie kieszenią podatnika.

Mały przykład teoretyczny. Jeśli masz do wyboru dajmy na to nowe BMW i chiński odpowiednik tejże marki, o połowę tańszy to co wybierzesz? Czy nie zastanowi Ciebie skąd się wzięła taka niska cena produktu?

Mnie osobiście to zastanawia i trochę martwi. Owszem jest też tak, że inni producenci zawyżają ceny, zagraniczni są też uzależnieni od wahań waluty. Nie zmienia to jednak faktu, że niska cena spowoduje zastosowanie w życiu przysłowia "biedny płaci dwa razy".

Jednakże na chwile obecną jestem w stanie jeszcze zrozumiec taki zakup za jak najniższą cenę jako półśrodek. Bo osobiście też już mam dośc jeżdżenia parówkami i pochodnymi. Ale na dłuższą metę myślę, że to się nie sprawdzi. I co niestety też jest smutne, sporą winę za taki stan rzeczy ponosi miasto.
Baracus no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 10:30 AM   #44
ka__zet
yet another transit geek

Likes (Received): 599

Quote:
Originally Posted by Baracus View Post
Mały przykład teoretyczny. Jeśli masz do wyboru dajmy na to nowe BMW i chiński odpowiednik tejże marki, o połowę tańszy to co wybierzesz? Czy nie zastanowi Ciebie skąd się wzięła taka niska cena produktu?
A ty z tych co to obojętnie co można im sprzedać, byle by miało ładny znaczek z przodu?

Pamiętam jak niektórzy uważali że te tureckie wysokopodłogowe conecto, których jedyną zaletą są przesuwne okna, są dobre "bo przecież to Mercedes".
ka__zet no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 11:14 AM   #45
Baracus
Registered User

Baracus's Avatar

Quote:
Originally Posted by ka__zet View Post
A ty z tych co to obojętnie co można im sprzedać, byle by miało ładny znaczek z przodu?

Pamiętam jak niektórzy uważali że te tureckie wysokopodłogowe conecto, których jedyną zaletą są przesuwne okna, są dobre "bo przecież to Mercedes".
Pierwszej zaczepki nie skomentuje, ponieważ podałem przykład.

A Conecto miało byc tanie i takie też było. Jeśli chodzi o jakośc to miał niewiele wspólnego z marką Mercedes-Benz.

Kończymy OT, wracajmy do sedna sprawy.
Old October 27th, 2009, 11:45 AM   #46
ka__zet
yet another transit geek

Likes (Received): 599

Quote:
Kończymy OT, wracajmy do sedna sprawy.
Sedno jest takie, że nie wydaje mi się żeby porównywanie do odpowiednika chińskiego miało sens. Różnica nie jest aż tak duża, żeby usprawiedliwiała taką różnicę w cenie między produktem Pesy czy Solarisa a Bombardiera czy Alstoma.
ka__zet no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 02:11 PM   #47
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Likes (Received): 2533

Quote:
Kolego Petr nie rozumiem tylko dlaczego tak zażarcie bronisz PESY? Rozumiem, że jest to polska firma, ja również jestem za tym żeby ona się rozwijała, ale nie kosztem pasażera czy też kosztem budżetu miasta/ państwa a w efekcie kieszenią podatnika.

Mnie osobiście to zastanawia i trochę martwi. Owszem jest też tak, że inni producenci zawyżają ceny, zagraniczni są też uzależnieni od wahań waluty. Nie zmienia to jednak faktu, że niska cena spowoduje zastosowanie w życiu przysłowia "biedny płaci dwa razy".

Jednakże na chwile obecną jestem w stanie jeszcze zrozumiec taki zakup za jak najniższą cenę jako półśrodek. Bo osobiście też już mam dośc jeżdżenia parówkami i pochodnymi. Ale na dłuższą metę myślę, że to się nie sprawdzi. I co niestety też jest smutne, sporą winę za taki stan rzeczy ponosi miasto.
Mieliśmy rozmawiać o faktach a nie o Twoich przeczuciach. Cała ta dyskusja kręci się w okół Twoich złych przeczuć.
Cena nowego tramwaju to nie tylko koszty produkcji, ale również koszty serwisu w okresie gwarancji. Żadna firma nie może sobie pozwolić na produkcję ewidentnego bubla, bo sama przez 3 lata będzie ponosiła koszty za jego napraw. Przewoźnik w tym okresie może również zmusić dostawcę do całkowitej wymiany usterkogennych elementów.
Wiadomo, że firma wchodząca na nowy rynek musi zacząć od niższych cen, niż uznana konkurencja i z pewnością odbywa się to również w oparciu o kalkulację ryzyka kosztów napraw gwarancyjnych. Duże korporacje mogą sobie pozwolić na większe zabezpieczenia finansowe z tego tytułu.
Sam wspomniałeś o wadzie Combino, więc jak to jest z tymi dużymi korporacjami? Płacimy za markę, której faktyczną wartość trudno oszacować.
Porównywanie standardów Pesy do chińskich nie wydaje mi się na miejscu. Pesa funkcjonuje w ramach przepisów UE i produkuje na rynki unijne.
Petr no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 02:33 PM   #48
Baracus
Registered User

Baracus's Avatar

Jak sam napisałeś producent ponosi koszty napraw TYLKO przez 3 lata? A po tym czasie wszelkie koszty przechodzą na przewoźnika. Niemniej nie po to kupuję nowy produkt, żeby co chwile korzystac z gwarancji. Kupuję go po to aby spokojnie użytkowac. Sama gwarancja jest po to, aby dac klientowi pewnośc, że w danym okresie produkt będzie niezawodny. Nie dotyczy to oczywiście zdarzeń losowych.
Old October 27th, 2009, 03:08 PM   #49
reQ_
Registered User

Chyba mylnie pojmujecie niezawodność. Nie można porównywać tramwajów do prywatnego samochodu, a do wtryskarki, prasy, frezarki, etc. Jeśli maszyna będzie stać 10%czasu w serwisie, ale będzie tańsza o połowę od niemieckiej, która będzie stać 2%czasu, to chyba bardziej opłaca się kupić dwie maszyny. Dla większości jest abstrakcją, żeby mieć kilka samochodów (a jeśli się 1 zepsuje, to pojadę drugim) stąd bezcelowość porównania.

Jeśli chodzi o Chińskie produkty - miałeś z czymś kontakt oprócz masówki?
reQ_ no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 03:41 PM   #50
mark40
Registered User

mark40's Avatar

Likes (Received): 5245

Quote:
Originally Posted by Glonojad View Post

Bo tak się przypadkiem składa, że była zgoda prezesa UZP na zamawianie wagonów w Konstalu jako u JEDYNEGO polskiego producenta. Co tylko podkreśla, jak głupi był Alstom zamykając produkcję tramwajów w Polsce.
Trudno powiedzieć że zamknął, skoro tramwaje nadal są produkowane, tyle, że za granice. A w tamtym okresie (na pocżatku tego dziesieciolecia) po prostu nie było wielu zamówień na tramwaje z polskich miast.
mark40 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 05:05 PM   #51
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Likes (Received): 2655

Quote:
Jak sam napisałeś producent ponosi koszty napraw TYLKO przez 3 lata? A po tym czasie wszelkie koszty przechodzą na przewoźnika.
A założysz się?Poczytaj sobie o Variobahn w Helsinkach (Finowie kupili 40 sztuk - dostawy w latach 1998-2003 - a cała sprawa znalzała finał w postaci ugody dopiero w ub. roku (jak chcesz to podam szczegóły).

Quote:
Niemniej nie po to kupuję nowy produkt, żeby co chwile korzystac z gwarancji. Kupuję go po to aby spokojnie użytkowac. Sama gwarancja jest po to, aby dac klientowi pewnośc, że w danym okresie produkt będzie niezawodny. Nie dotyczy to oczywiście zdarzeń losowych.
Obyś nie trafił na naprawdę felerny produkt "renomowanego" producenta,bo wtedy się przekonasz o mylności swoich założeń.
No,prawie się popłakałem ze śmiechu

I nie porównuj Pesy do chińskich samochodów,bo naprawdę jeszcze nie widziałeś chyba owoców wydanych przez przemysł ciężki Państwa Środka
Ja widziałem i to w niejednej dziedzinie.
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2009, 10:58 AM   #52
Baracus
Registered User

Baracus's Avatar

Quote:
Originally Posted by Eurotram View Post
A założysz się?Poczytaj sobie o Variobahn w Helsinkach (Finowie kupili 40 sztuk - dostawy w latach 1998-2003 - a cała sprawa znalzała finał w postaci ugody dopiero w ub. roku (jak chcesz to podam szczegóły).
Odosobniony przypadek, w skali światowej znaczący tyle co nic...

Quote:
Obyś nie trafił na naprawdę felerny produkt "renomowanego" producenta,bo wtedy się przekonasz o mylności swoich założeń.
No,prawie się popłakałem ze śmiechu
Tak się składa, że renomowany producent zamieni mi produkt na nowy (spotkałem się z tym w swoim życiu już nie raz).

Quote:
I nie porównuj Pesy do chińskich samochodów,bo naprawdę jeszcze nie widziałeś chyba owoców wydanych przez przemysł ciężki Państwa Środka
Ja widziałem i to w niejednej dziedzinie.
Czytanie ze zrozumieniem nie boli, wystarczy się go nauczyc.
Old October 28th, 2009, 07:54 PM   #53
mpConroe
Registered User

mpConroe's Avatar

Likes (Received): 24

Quote:
Po niemiecku nie szprecham, po fińsku też nie, więc po prosze o szczegóły .
mpConroe no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2009, 09:28 PM   #54
Glonojad
Młody beton tramwajowy

Glonojad's Avatar

Likes (Received): 360

Quote:
Originally Posted by mark40 View Post
Trudno powiedzieć że zamknął, skoro tramwaje nadal są produkowane, tyle, że za granice.
Doprawdy? Ile i jakich wagonów wyprodukował Alstom Konstal pomiędzy serią 105N2k/2000A/B/S a Citadisem dla Stambułu? Bo tak się składa, że osobiście widziałem montaż urządzeń w PUSTEJ hali specjalnie pod serię stambulską.
Quote:
A w tamtym okresie (na pocżatku tego dziesieciolecia) po prostu nie było wielu zamówień na tramwaje z polskich miast.
Nieprawda. Warszawa chciała kupić 70 stoszesnastek. Alstom nie chciał ich produkować. Na poziomie centrali we Francji zapadła decyzja, że produkowane będą wyłącznie wagony serii 300/400 oraz, na rynek niemiecki, 2xx będące kontynuacją przejętej produkcji niemieckiej LHB.
Glonojad no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2009, 11:06 PM   #55
mark40
Registered User

mark40's Avatar

Likes (Received): 5245

Quote:
Doprawdy? Ile i jakich wagonów wyprodukował Alstom Konstal pomiędzy serią 105N2k/2000A/B/S a Citadisem dla Stambułu? Bo tak się składa, że osobiście widziałem montaż urządzeń w PUSTEJ hali specjalnie pod serię stambulską.
17 Citadisów dla Silesii, kilka dla Gdańska. 40 citadisów dla Stambułu. To niewiele ale w latach 2000-2007 było raptem kilka przetargów na tramwaje, w kilku z nich alstom startował.

Quote:
Nieprawda. Warszawa chciała kupić 70 stoszesnastek. Alstom nie chciał ich produkować. Na poziomie centrali we Francji zapadła decyzja, że produkowane będą wyłącznie wagony serii 300/400 oraz, na rynek niemiecki, 2xx będące kontynuacją przejętej produkcji niemieckiej LHB.
W każdym z warszawskich przetargów alstom startował, a ze z nich nic nie wyszło... Nawet na 30 tramwajów wysokopodłogowych zaoferował bulwy. Alstom wygrał pierwszy przetarg na niskopdłogowe tramwaje w Krakowie. Potem z jakichś powodów został rozpisany ponownie i wygrał Bombardier. Potem były juz tylko pojedyncze zamówienia z Poznania, Łodzi i Wrocławia. Późniejsze krakowskie były ewidentnie pisane pod Bombardiera, wiec zaden inny producent nie startował.

Quote:
Gdy Warszawa zamawiała 116, Poznań kupił Tatry, za 2 lata pojawił się w kraju Bombardier, potem Siemens. Zatem Konstal nie był już od 1997 JEDYNYM dostawcą tramwajów. Producentem polskim moze był jedynym, tylko że to nie ma nic do rzeczy.
mark40 no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2009, 10:50 AM   #56
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Quote:
Originally Posted by mark40 View Post
Gdy Warszawa zamawiała 116, Poznań kupił Tatry, za 2 lata pojawił się w kraju Bombardier, potem Siemens. Zatem Konstal nie był już od 1997 JEDYNYM dostawcą tramwajów. Producentem polskim moze był jedynym, tylko że to nie ma nic do rzeczy.
W kraju raczej był: w momencie zakupu 116-ek Tatra już była "zbankrutowana",dostawy Combino zostały obstalowane później (2001),a pierwsze Bombki dla Krakowa wyjechały gotowe z Bautzen (w ŚK z lutego 2000r. jest nawet fota z jazd na torze doświadczalnym w Bautzen),dopiero potem wymusili montaż w Krakowie.
Old October 29th, 2009, 11:06 AM   #57
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Quote:
Originally Posted by mpConroe View Post
Po niemiecku nie szprecham, po fińsku też nie, więc po prosze o szczegóły .
Wagony dla HKL to najwieksza plama na projekcie "Variobahn" (do tego stopnia,że choć Stadler chwali się na swojej stronie zrobionymi NIE PRZEZ SIEBIE wozami dla Dusiburga czy Chemnitz,to o tej serii milczy).Dostawy miały miejsce jak wyżej,ale wozy były tak awaryjne że nie dość że w HKL mają totalnie wyjechane (do tego stopnia,że Finowie nawet Crotrama testowali ),to jeszcze podali Bombardiera (jako sukcesora zobowiązań po ADTranz;bo tylko na tej zasadzie mogli to zrobić,gdyż Bombardier jako B. nie produkował Variobahn'ów,a zaraz po przejęciu ADTranz opchnął prawa do modelu Stadlerowi) do sądu.W wyniku ugody (zawartej dopiero w ub. roku!) Bombardier zobowiązał się utrzymywać swój stały serwis przy HKL,a ponadto ustalono minimalny współczynnik uruchomienia wozów; jeśli przez kilka (nie pamiętam dokładnie ile) lat ten współczynnik będzie niższy,to HKL zwraca (choć w tej sytuacji zwraca też jest kontrowersyjnym określeniem) wozy Bombardierowi.
Old October 29th, 2009, 11:26 AM   #58
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Quote:
Odosobniony przypadek, w skali światowej znaczący tyle co nic...
Ech,widać jaki z Ciebie znawca... W uzasadnionych przypadkach to jest realizowane,zwłaszcza przy produktach drogich,awaryjnych od początku i mających na wstępie oszacowany okres eksploatacji na kilkadziesiąt lat. Dla Twojej informacji w Poznaniu odnośnie Tatr też planowali to samo (już po zakończeniu gwarancji przynajmniej części wozów),a zrezygnowali tylko ze względu na to że Tatra już była od dłuższego czasu w upadłości (czyli w razie zwrotu wozów nie ma żadnej pewności zwrotu kasy).

Quote:
Tak się składa, że renomowany producent zamieni mi produkt na nowy (spotkałem się z tym w swoim życiu już nie raz).
To widocznie duperele zamieniałeś na nowe;natomiast w tym momencie mam pewność,ze na pewno nie wymieniałeś felernego wozu u cwanego i obrotnego dilera;ale jak Ci się to zdarzy,to Twoja wiara w przedstawioną przez Ciebie teorię niechybnie się zachwieje

Quote:
Czytanie ze zrozumieniem nie boli, wystarczy się go nauczyc.
Doprawdy?Przypomnę Twój post do Petra:
Quote:

Dalej twierdzisz,że w Twoim "porównaniu" to nie Pesa miał być tym wozem o "chińskiej" (nawet w porównaniu np. do Alstoma) jakości?
Old October 30th, 2009, 11:02 AM   #59
darols
Registered User

Quote:

Dowodów nie ma ale MZK i późniejsze TW zawsze miały z Konstalem dobrą współpracę i przy okazji pewien wpływ na produkowane w Konstalu tramwaje co również nie dziwi bo Warszawa była ich największym, a w latach 90 praktycznie jedynym odbiorcą. Dlatego też związki TW z Konstalem były zawsze bardzo silne co mogło mieć wpływ na wynik przetargu i mogło być źródłem wystąpienia o zgodę prezesa UZP na zakupy celem wsparcia "własnego" producenta.
Co do Alstoma to niestety popełnili duży błąd zamykając produkcję, a dodatkowo teraz chcieli nam opchnąć Citadisa po mocno zawyżonej cenie (ciekawe, że we Francji tramwaje Alstoma są znacznie tańsze).
darols no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2009, 12:36 PM   #60
Wypalacz Rafał
sceptyk

Likes (Received): 6952

Quote:
(...)pierwsze Bombki dla Krakowa wyjechały gotowe z Bautzen (w ŚK z lutego 2000r. jest nawet fota z jazd na torze doświadczalnym w Bautzen),dopiero potem wymusili montaż w Krakowie.
Nikt nie wymuszał montażu, od początku było zapisane w umowie że pierwsze cztery wagony będą zbudowane w całości w Budziszynie (przy okazji szkolono pracowników montujących później wagony w Krakowie). Pozostałe dostawy były już montowane wyłącznie w Krakowie - za każdym razem zakres prac wykonywanych w Krakowie był coraz większy.
Wypalacz Rafał no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bydgoszcz, pesa, producenci, tramwaj, tramwaje

Thread Tools

Posting Rules