search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Economy and development > Zrakoplovstvo

Zrakoplovstvo Aviation

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 19th, 2017, 11:22 AM   #2801
micika
SkyTeam member

micika's Avatar

Likes (Received): 9257

Quote:
Originally Posted by passat1717 View Post
Ja letim u 1 mj sa EK, pa imam uvid u stanje preko manage booking, stvari se lako provjere
Kao kod drugih aviokompanija - to nije uopšte merodavno i tačno, iz mnogo razloga.
micika no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 19th, 2017, 11:26 AM   #2802
passat1717
ZAG-DMK

passat1717's Avatar

Likes (Received): 11819

Quote:
Originally Posted by micika View Post
Kao kod drugih aviokompanija - to nije uopšte merodavno i tačno, iz mnogo razloga.

Naravno da nije, imaju brojne rezervacije koje nisu nadoplatile odabir sjedala pa nisu vidljive na seatplanu, imaju presjedanja i sl, ali to ne znači da ne možemo vidjeti trenutno stanje onih koji su platili svoje sjedalo i da vidimo koja su sjedala na taj ili neki drugi način blokirana. Također, netko tko "radi" u EK bi sigurno trebao znati kakav ja imam prikaz seatplana s obzirom na kartu koju sam kupio... tako da...
Uostalom, prije svega, i mene zanima LF za let kojim idem.
Old November 19th, 2017, 11:40 AM   #2803
Arcom
Thinking....

Arcom's Avatar

Likes (Received): 369

Quote:
Po toj logici o visini leta, koja djelomično ima logike ali se ne može jednoznačno gledati na svaki let, 16.11. EK130 je letio previsoko s obzirom na LF od 77%, kako kaže naš novi "izvor". Iako mi nije jasno, ako čovjek radi za EK kako smije takve podatke iznositi. Ako smije, eto nek onda iznese za današnje letove LF pa ćemo opet na temelju visine za EK unaprijed znati je li u pravu ili nije. A moja ponuda o popunjenosti za mojn let u siječnju još stoji... čekam odgovor
I ne, nije business
Visina leta nema skoro pa nikakve veze sa LF. Skoro...zato što opterećenost utječe na max FL ali nije jedini faktor.

Npr, zrakoplovi koji lete sa istoka prema zapadu uvijek imaju FL paran, npr FL360 dok oni koji lete sa zapada prema istoku imaju neparan npr.FL370. (U južnoj Americi je to sjever-jug)
Ko kaže da ta dva zrakoplova, uzmimo da su isti tip i sve....nemaju isti LF?
Nadalje, kako znate da neki zrakoplov nema puno carga pa je tim više i opterećen?
Uz to kontrola leta regulira cruising altitude kako njima odgovara za postizanje sigurnosti u zračnom prostoru, pa onda još imamo i turbulencije zbog kojih piloti traže izmjenu FL pa onda imamo i zračne struje na koje piloti "najaše" ili ih izbjegavaju da štede vrijeme i gorivo...itd.

Eto samo nekoliko primjera koji pokazuju da pričate gluposti.

Iskreno, mislio sam da se za*ebavate sa tim brojkama vezanima za FL i LF ali vidim da to baš i nije slučaj pa mi je žao što vam moram reći...serete kvake.

Brojke o LF nisu baš tako tajne kao što se čini i može ih vidjeti svatko tko ima pristup NOP-u, NIKO-u, pa i Amadeusu.

LP

pikoc89 liked this post
Arcom no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 11:46 AM   #2804
passat1717
ZAG-DMK

passat1717's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arcom View Post
Visina leta nema skoro pa nikakve veze sa LF. Skoro...zato što opterećenost utječe na max FL ali nije jedini faktor.

Npr, zrakoplovi koji lete sa istoka prema zapadu uvijek imaju FL paran, npr FL360 dok oni koji lete sa zapada prema istoku imaju neparan npr.FL370. (U južnoj Americi je to sjever-jug)
Ko kaže da ta dva zrakoplova, uzmimo da su isti tip i sve....nemaju isti LF?
Nadalje, kako znate da neki zrakoplov nema puno carga pa je tim više i opterećen?
Uz to kontrola leta regulira cruising altitude kako njima odgovara za postizanje sigurnosti u zračnom prostoru, pa onda još imamo i turbulencije zbog kojih piloti traže izmjenu FL pa onda imamo i zračne struje na koje piloti "najaše" ili ih izbjegavaju da štede vrijeme i gorivo...itd.

Eto samo nekoliko primjera koji pokazuju da pričate gluposti.

Iskreno, mislio sam da se za*ebavate sa tim brojkama vezanima za FL i LF ali vidim da to baš i nije slučaj pa mi je žao što vam moram reći...serete kvake.

Brojke o LF nisu baš tako tajne kao što se čini i može ih vidjeti svatko tko ima pristup NOP-u, NIKO-u, pa i Amadeusu.

LP
Iskreno ja nikad nisam ni zastupao tu "teoriju" iako mi se logičnim čini da uz sve parametre, opterećenost utječe na visinu leta, ne vidim razlog da to nema veze sa istom. Nema razloga za nervozu
Inače bio bi najsretniji kada bi imali pouzdan izvor informacija vezano za popunjenost makar nekih letova, jer vjerujem sve ovdje to najviše zanima.
Old November 19th, 2017, 11:51 AM   #2805
Arcom
Thinking....

Arcom's Avatar

Naravno da utječe ali ima još dosta drugih faktora.
Pa možda je Filip pouzdan izvor informacija ali teško da će ovdje biti prihvaćen ako iznosi podatke koji se nekima ne sviđaju.
Old November 19th, 2017, 11:55 AM   #2806
passat1717
ZAG-DMK

passat1717's Avatar

Ne vidim razloge da se oni podaci nekima ne sviđaju, jer iako je iznio niži LF još uvijek je solidna popunjenost pogotovo za 11 mjesec. A da je sumnjivo što se pojavio kao padobranac - je. Nije ni prvi ni zadnji koji tako uleti na ovom forumu, ne samo na ovu temu. Ponavljam, mislim da bi sve bili sretni kad bi imali insajdera koji će podjeliti podatke.

Arcom liked this post
passat1717 no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 12:05 PM   #2807
Arcom
Thinking....

Arcom's Avatar

Quote:
Ne vidim razloge da se oni podaci nekima ne sviđaju, jer iako je iznio niži LF još uvijek je solidna popunjenost pogotovo za 11 mjesec. A da je sumnjivo što se pojavio kao padobranac - je. Nije ni prvi ni zadnji koji tako uleti na ovom forumu, ne samo na ovu temu. Ponavljam, mislim da bi sve bili sretni kad bi imali insajdera koji će podjeliti podatke.
Evo nek iznese popunjenost u ovaj utorak što dolazi i ja ću ti reći jel kredibilan. Na žalost ne mogu ranije.

passat1717 liked this post
Old November 19th, 2017, 12:07 PM   #2808
Covfefe
Registered User

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by Full reverse View Post
I visine leta na koje se dizao to potvrđuju.

16.11 - 0 + 14 + 196 = 210 putnika
EK129 - FL380
EK130 - FL370

17.11 - 0 + 14 + 181 = 195 putnika
EK129 - FL370
EK130 - FL370

Da je bio pun, bilo bi FL360/FL370 ili FL360/FL350.

Svašta ga ljudi tu pričaju.

Passat, EK bussines klasa možda?
Budući da ne odustaješ o prognoziranju LF-a prema razini leta, daj to stručno potkrijepi.
Evo daj napiši za 5-10 najčešćih aviona u Zagrebu kada lete na određenom FL koliki je LF.
Primjer: Ako A319 leti na FL380 ima 65% LF. I onda tko ima podatke o broju putnika za takav let tu ih napiše pa vidimo koliko si u pravu.
Covfefe no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 12:59 PM   #2809
micika
SkyTeam member

micika's Avatar

Likes (Received): 9257

Quote:
Naravno da nije, imaju brojne rezervacije koje nisu nadoplatile odabir sjedala pa nisu vidljive na seatplanu, imaju presjedanja i sl, ali to ne znači da ne možemo vidjeti trenutno stanje onih koji su platili svoje sjedalo i da vidimo koja su sjedala na taj ili neki drugi način blokirana. Također, netko tko "radi" u EK bi sigurno trebao znati kakav ja imam prikaz seatplana s obzirom na kartu koju sam kupio... tako da...
Uostalom, prije svega, i mene zanima LF za let kojim idem.
O tome se radi - nisu sva blokirana sedišta rezervisana/bukirana (određen broj se drži blokiranim tebi za izbor), niti se vide svi kanali kupovine (ako se dobro sećam njihovog sistema, sve što je uzeto preko OTA se ne vidi nigde). Izbor sedišta nije pouzdan izvor podataka o popunjenosti nekog leta, čak ni približno (kod nekih kompanija više, kod nekih manje, ali nebitno da li je to Wizzair ili Emirates). Postoje drugi načini za doći do tih podataka.
micika no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 01:00 PM   #2810
passat1717
ZAG-DMK

passat1717's Avatar

Quote:
Originally Posted by micika View Post
O tome se radi - nisu sva blokirana sedišta rezervisana/bukirana (određen broj se drži blokiranim tebi za izbor), niti se vide svi kanali kupovine (ako se dobro sećam njihovog sistema, sve što je uzeto preko OTA se ne vidi nigde). Izbor sedišta nije pouzdan izvor podataka o popunjenosti nekog leta, čak ni približno (kod nekih kompanija više, kod nekih manje, ali nebitno da li je to Wizzair ili Emirates). Postoje drugi načini za doći do tih podataka.
Jasno mi je sve ali je potpuno nebinto za cijelu priču. Ne moramo doći do konačnog LFa na mom letu, ali pomoću onoga što ja vidim (a onda može i on) možemo vidjeti broj blokiranih sjedišta na letu da utvrdimo je li dotični uistinu radi za EK ili ne.
Old November 19th, 2017, 01:31 PM   #2811
dadekhr
Velebitski degen

dadekhr's Avatar

Likes (Received): 1176

Znači još jednom da napomenem i pitam: Ako smo bivši direktor i ja letjeli sa cca 300kg profila u teretnom prostoru. On je imao stotinjak kg, a ja otprilike 75 kg tada. Ukupno smo nas dvojica opteretili avion sa 475 kg tereta. Ako se na osnovu toga odredila visina leta, da li to znači da smo nas dvojica imali svaki po cca 235kg ili nas je letjelo cca petorica od prosječno 80kn + osobna prtljaga?

Ja isto ne vjerujem da na visinu leta utječe samo popunjenost putničkog prostora.
dadekhr no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 11:48 PM   #2812
filip_zagreb
Registered User

Likes (Received): 4

Iskreno, zao mi je kaj sam ista i pisao. Nešto sto je bilo dobronamjerno, jer vidim koliko puno ljudi zanima, da pokrene takve komentare.
Ne smijem iznositi buduće LF, ali prošle da. Pa za one koji misle da je ovo korisno, današnji LF je bio EK129 0, 7, 258; EK130 0, 10, 206.

darko06, Ivek123 liked this post
filip_zagreb no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 12:18 AM   #2813
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Likes (Received): 7816

Ma...ako si zbilja autentičan onda ti moramo rastumačiti o čemu se ovdje zapravo radi.

To što je EK izabrao Zagreb a ne Beograd (što je najlogičniji mogući njihov poslovni potez iz barem desetak razloga) trn je u oku BG fanclub ekipe. Nikako da se pomire s tim pa su isti čas napali EK i počeli prebrojavati svakog putnika ovako ili onako.
Izniman uspjeh linije prvih nekoliko mjeseci malo ih je utišao, jedva su dočekali studeni u nadi da će LF znatno pasti. Ali opet ništa od toga.
I ove tvoje brojke pokazuju sjajan start linije. Svi mi koji radimo u turizmu znamo što je studeni. Od njega su gori samo druga polovica siječnja i veljača.
Već su copypaste tvoje brojke na exyu blog...svojevrsno leglo te ekipe...
Djeca.

krvaricp, darko06, Quantum Leap liked this post
Trevor McPhee está en línea ahora   Reply With Quote
Old Yesterday, 08:06 AM   #2814
juricaperesin
-don't let me disturb y-

juricaperesin's Avatar

Likes (Received): 1685

nevjerojatno, filipe moj, registrirao si se davno prije gotovo desetak godina a nisi doprinosio dretvama
udri sto vise i dobro dosao! pa nek igra krene o istinitom LF ...

Last edited by juricaperesin; Yesterday at 08:28 AM.
juricaperesin no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 01:45 PM   #2815
dr steve
Registered User

dr steve's Avatar

Likes (Received): 811

S guštom sam dočekao pon da dobijem povratnu info, proslijedio sam filipove tvrdnje tj brojke i upit o visini leta aviona- odgovor je bio odnosno . Ovo o visini letenja psolutno neću komentirat. Zašto je bio onako dobar tj pomalo cudan LF onaj dan, uz već nabrojano dobio sam detaljniji odg da je taj dan bila smjena 3 veće grupe turističkih agencija, dvije za JI Aziju i jedna za daleki istok. Prvi plan je bio po itinereru da se ide via Istanbul sa Turkish Airlinesom ali je prebačeno na EK via Dubai,(putnici obaviješteni). Ja ne znam za kog ti radiš ni u čeg ti imaš uvid nit me briga, ja npr imam uvid u BIMAN Bangladesh Airlines Dhaka - Chittagong i tako, no kao što dečki kazu od 2008 si učlanjen a sad dobio dar govora, ili npr kako nisi imao uvid i nesto za reći kad su se po svim mogućim forumima pa čak i ovdje navodile vijesti kako je LF katastrofalan? Kako nisi imao uvid ili info kad se prije mj dana pričalo na veliko da EK ima loš LF i otkazuje ZG i vraća se flydubai 5pw?? Kako nisi imao uvid u LF i nista za reći kad se govorilo da preko zime neće letjeti 777-300 već 777-200 ?? Kao što Trevor kaže, od početke je EK u ZG mnogima trn u oku. E da, tu večer kad sam ja svoj post napisao su se na jednom drugom forumu pojavile ispraavke mog posta i kao evooo praavi LF tj dvije moguće verzije, jedna je bila vrlo slicna tvojoj, no nakon pola sata obje izbrisane...živio ti meni 100 godina i slobodno i dalje imaj uvid u LF i puno puno uspjesnih godina rada za kako ti kazes Emirates. Servus

krvaricp, passat1717, pikoc89, renco, xyz Split liked this post
dr steve no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 07:26 PM   #2816
Full reverse
Registered User

Likes (Received): 59

Quote:
Originally Posted by dr steve View Post
Jučer Emirates Dubai - Zagreb: 6, 34, 328
Zagreb-Dubai: 11, 29, 341
Što su stajali? Kapacitet mu je 8/42/310.
Full reverse no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules