daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 2nd, 2015, 10:34 AM   #101
rothax
Registered User

rothax's Avatar

Likes (Received): 34

Zaczęli już budowę tego łącznika do S19 ?

Sponsored Links
Old July 2nd, 2015, 10:46 AM   #102
tomek707
Registered User

Likes (Received): 511

Nie. Zdaje się, że rozpisują przetarg dopiero. Pewnie na wiosnę 2016 ruszą z budową.

Wie ktoś czy budowa węzła na ul. podkarpackiej będzie realizowana razem z łącznikiem do S19 czy razem z przebudową/poszerzeniem ul. podkarpackiej? Czy też jako zupełnie osobna inwestycja?
tomek707 no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2015, 10:58 PM   #103
White Tigger
Nadszedł czas Wolności

White Tigger's Avatar

Likes (Received): 2799

Trasa Południowa to obecnie:
1) jedna jezdnia (z dwóch docelowych) na krótkim fragmencie między ulicą Podkarpacką i Przemysłową;
2) przygotowywany do budowy odcinek od ul. Przemysłowej do węzła z S19 w Kielanówce;
3) cała wielka reszta tej trasy, od ul. Podkarpackiej aż do Tyczyna

O odcinku od ul. Podkarpackiej w stronę Tyczyna na razie nie mówi się zbyt wiele. Pewnie dlatego, że po drodze trzeba zbudować potężną estakadę przez sam środek obszaru Natura 2000 w jego najszerszej części (w granicach Rzeszowa). Właśnie oddany został do użytku wielki most wantowy po północnej stronie miasta. Dlatego wydaje mi się, że to dobry dzień, by rozpocząć dyskusję o moście po południowej stronie Rzeszowa.

Chciałbym zacząć tę dyskusję wrzucając kamyczek do tego ogródka
Projekt wykonany w ramach studiów gospodarki przestrzennej na UEK (plik 25 MB): "Wisłok Środkowy z Dopływami" - Zalew Rzeszowski. Problematyka wybranego chronionego obszaru i propozycje rozwiązań.

Bardzo jestem ciekaw Waszej opinii na temat tej propozycji przebiegu Trasy Południowej
Old October 8th, 2015, 10:03 AM   #104
Hipolit
Registered User

Hipolit's Avatar

Likes (Received): 49603

Quote:
Originally Posted by White Tigger View Post
Bardzo jestem ciekaw Waszej opinii na temat tej propozycji przebiegu Trasy Południowej
Jeśli chodzi o opracowanie, które wkleiłeś, to proponowany w nim przebieg mostu, w porównaniu do planu miejskiego, jest jak mi się wydaje, oszczędniejszy. Bo most bardziej prostopadle do koryta rzeki poprowadzony. Ale projekt dwupasmówki na Kwiatkowskiego, to raczej marzenie senne, choćby ze względu na to, kogo trzeba by było przesiedlić.

No i nie mogę nie nie odnieść się do propozycji wyglądu mostu. Pylon über alles!
A na poważnie, to akurat w tamtym miejscu uzasadniony, tylko czy ptaki nie będą się rozbijać na wantach?
Old October 8th, 2015, 11:43 AM   #105
White Tigger
Nadszedł czas Wolności

White Tigger's Avatar

Przesiedlić planuję jedną lokalną osobistość i jednego posła Niech dadzą przykład, jak należy odsprzedawać nieruchomość, gdy miasto tego potrzebuje Przecież nie muszą być na tym stratni Nikt nie powinien być stratny i z chęcią powinien odsprzedawać nieruchomości, gdy miasto tego potrzebuje

Dwa pylony rozchylone na zewnątrz i dzięki temu wanty bardziej "położone" i rozchylone - ptaki będą miały sporo miejsca

Hipolit liked this post
White Tigger no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2015, 12:51 PM   #106
skaczacy
Registered User

Likes (Received): 106

Jak dyskusja to dyskusja

Od posłów i polityków powinno się zaczynać w przesiedlaniu - coś w tym jest.

Przeczytałęm całe opracowanie, z wieloma rzeczami się tam nie zgadadzam, między innymi z zostawieniem samej sobie "ptasiej wyspie" ja osobiście uważam że kładka powinna zostać odbudowana, a wyspa bardziej zagospodarowana. A ptaki? Ptaki sobie poradzą, znajdą inne tereny, a niektórym obecność ludzi nie będzie przeszkadzać. Wielokrotnie rozmawiałem ze starszymi (odemnie) ludźmi na temat Wisłoka, wiele osób wspomina jak bardzo był rekreacyjny dawniej, jak uporządkowany był jego brzeg. Jak dobrze ktoś stwierdził to już jest prawie zalew w środku miasta. Odmulenie zalewu jest rzeczą najważniejszą - drugą to uporządkowanie jego brzegu. Oczywiście wszystko jest moją opinią i nikt nie musi się z nią zgadzać. Wydzielenie części dla rowerów to też bardzo dobre posunięcie, cały czas zaznaczam wg mojej oceny. Powody wg mnie są dwa, jeden to bardzo duży ruch pieszych, rolkarzy, rodzin z wózkiem itp. co powoduje że jest tam zwyczajnie ciasno, nowa droga dla rowerów nie jest autstradą a po prostu uporządkowaniem tego ruchu piesi i rolkarze powinni być na jednej drodze a ruch rowerowy na drugiej aby była możliwość swobodnego wymijania się. Maniacy prędkości wybierają bardziej trasę przez lisią górę, na któej można się znacząco rozpędzić i spalić energię. Punkt poboru wody dla miasta jest problemem, ale wg mnie nie dużej skali, przy brzegu jest budynek który odpowiada zapewne za pobieranie wody trasę można póścić nad budynkiem np czymś ala kładką na słupach. A powinno być to już dawno zrobione ale nikt tego nie robi, nie mówię o planach tylko o fizycznym rozwoju tej ścieżki w stronę boguchwały. Na pewno trochę rozluźniło by to ruch nad całym wisłokiem, bo część ludzi którzy wybierają się tam na spacer rowerowy, czuje niedosyt i pokonuje tą trasę po 2-3 razy, zwiększając ruch na tym obecnym odcinku. Parkingi to fajna sprawa, gdyby był ich więcej można by było np dojechać autem do jakiegoś miejsca a potem iść pospacerować. Brakuje mi też miejsc nad wisłokiem na wejście do wody, po odmuleniu i woda może być dużo czystrza i zachęcająca do wejścia. Dawniej właśnie nad wisłokiem ludzie spędzali czas nad wodą.

Co do pojazdów silnikowych, zgadzam się, powinny mieć do tego prawo tylko służby ratownicze i przewoźnicy na zezwolenie. Można by rozważyć dopuszczenie małych silników dojazdwych elektrycznych, które nie hałasują. Kompletnie zakazał bym skuterów wodnych itp.

Najbardziej podoba mi się pomysł dwóch pylnonów, jeden pylon na środku pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi już mamy, więc nie ma sensu jego dublowania, wydaję mi się że taki most mógłby wyglądać równie pięknie.
skaczacy no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2015, 12:54 PM   #107
bombardier_kowalski
Registered User

Likes (Received): 10

Fajnie się rysuje takie nowe mosty w nowych lokalizacjach - ale jak wytłumaczyć kilku dziesiątkom rodzin, że ich niedawno wybudowane domy zostaną wyburzone pod arterię komunikacyjną, której w danym miejscu nikt nigdy nie przewidywał...?
bombardier_kowalski no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2015, 01:47 PM   #108
White Tigger
Nadszedł czas Wolności

White Tigger's Avatar

Quote:
Originally Posted by skaczacy View Post
[...] między innymi z zostawieniem samej sobie "ptasiej wyspie" ja osobiście uważam że kładka powinna zostać odbudowana, a wyspa bardziej zagospodarowana. A ptaki? Ptaki sobie poradzą, znajdą inne tereny, a niektórym obecność ludzi nie będzie przeszkadzać.
Myślę, że brak tej kładki nie przeszkadza w odbiorze przyrody, a dla ptaków to jest jedyny rzadziej zalewany stały ląd, na który człowiek nie ma wejścia. Nigdzie w Rzeszowie nie ma takiego drugiego miejsca.

Quote:
Wielokrotnie rozmawiałem ze starszymi (odemnie) ludźmi na temat Wisłoka, wiele osób wspomina jak bardzo był rekreacyjny dawniej, jak uporządkowany był jego brzeg.
Quote:
Brakuje mi też miejsc nad wisłokiem na wejście do wody.
Wiesz, ja w głowie mam dokładnie 4 zbiorniki w sąsiedztwie Rzeszowa (z nich istnieje tylko jeden, drugi jest na nieaktualnych planach, a dwa pozostałe to moje pomysły) i ten chciałbym zostawić przyrodzie, bo jest to najcenniejsze przyrodniczo miejsce w Rzeszowie. Natomiast odmulanie go jest niezbędne także dla utrzymania samej przyrody Największy zbiornik (z tych, o których myślę), będzie dużo lepszy do sportów wodnych i plaż wzdłuż niego. Ale o tym napiszę kiedy indziej i w innym wątku

Quote:
Punkt poboru wody dla miasta jest problemem, ale wg mnie nie dużej skali, przy brzegu jest budynek który odpowiada zapewne za pobieranie wody trasę można póścić nad budynkiem np czymś ala kładką na słupach.
W tym miejscu chodzi bardziej o bezpieczeństwo ludzi pijących wodę z miejskich wodociągów. Ja bym raczej nieznacznie rozszerzył strefę zamkniętą w górę rzeki, jeszcze bardziej ogrodził i monitorował Ja w tym miejscu proponuję kładkę, tak by można było przejść wzdłuż terenu zamkniętego po południowej stronie Wisłoka. Po drugiej stronie terenu zamkniętego musiałaby powstać druga kładka (powrotna, na północny brzeg Wisłoka).

Quote:
Originally Posted by bombardier_kowalski View Post
Fajnie się rysuje takie nowe mosty w nowych lokalizacjach - ale jak wytłumaczyć kilku dziesiątkom rodzin, że ich niedawno wybudowane domy zostaną wyburzone pod arterię komunikacyjną, której w danym miejscu nikt nigdy nie przewidywał...?
To wszystko było przemyślane przez wiele miesięcy i w trakcie wielu wizji lokalnych W praktyce wyburzeniu podlegałby tylko jeden nowy dom polityka a łącznie w mojej koncepcji trzeba wyburzyć znacznie mniej domów, niż w obowiązującej koncepcji miasta (gdzie wyburzonych ma zostać więcej nowych domów). Poza tym realizowanie inwestycji miejskich powinno poprawiać sytuację także tych przesiedlanych rodzin. Tej polityki "wywłaszczania za grosze" nigdy nie zrozumiem i nie zaakceptuję. Dodatkowo warto zauważyć, że wiele dużych liniowych inwestycji infrastrukturalnych jest realizowanych w taki sposób, że wcześniej nie były w danym miejscu planowane.
Old October 8th, 2015, 02:33 PM   #109
skaczacy
Registered User

White Tigger Nie próbuję Cię przekonać do swojego zdania, przedstawiam swój punkt widzenia. Ja uważam że zwłaszcza na podkarpaciu jest sporo takich obszarów w których przyroda nawet wygrywa z człowiekiem i nie potrzebnie sztucznie jej pomagamy. Kładka była zaniedbana, pdobnie jak ta w boguchwale, tamtej drugiej przez chwile też groziło zawalenie. Odnośnie samej wyspy, nie byłem na niej, ale to nie jest tak że ona złożona jest z kilku części nie połączonych ze sobą? czy np wejście na jedną wyspę nie spowduje że pozostałe będą dalej "dzikie" ?

Odnośnie zbiorników:
ja mieszkam właśnie koło tego zbiornika, tu się wychowywałem, nawet na wagary w ZSE sie chodziło nad wisłok i słyszę opinie ludzi tutaj mieszkających. Zagospdarowanie fragmentu brzegu w dobrze dobranym miejscu nie zniszczy całej przestrzeni. Teraz żeby jechać nad fajną wodę to trzeba dymać na jezioro Tarnobrzeskie.

Odnośnie mpwik:
sam teren mpwik jest bardzo ciekawy, są przy nim np ogródki działkowe a po drugiej stronie są stawy, o których w Rzeszowie mało kto wie. Uważam że można to tak zorganizować żeby ścieżka mogła być po obu stronach wisłoka.

Dodam, że nie jestem specjalistą, nawet nie jestem kształcony w tym kierunku, po prostu przekazuje swoje odczucia i moje myśli w tym temacie. Dla mnie np bardzo fajnie w podobny sposób wykorzystana jest Malta w Poznaniu.
Stopień i sam zalew powstał dla miasta, więc to nie jest natura, która była tam od zawsze, wcześniej tam gdzie była kładka był pewnie ląd. Zakładam tak ale nie widziałem map z przed czasów zapory. Np wisłok w okolicach krosna jest dość dziki, ma dość głębokie koryto które na brzegach jest niezagospodarowane, mam przeczucie że gdyby nie Rzeszów w tym miejscu na mapie to bardzo podobnie by ten teren wyglądał.
Old October 8th, 2015, 02:37 PM   #110
skaczacy
Registered User

Quote:
Originally Posted by bombardier_kowalski View Post
Sam kiedyś się zastanawiałem czy jeżeli ktoś zabierał by mi dom pod budowę co bym przeżywał i co by myślała o tym moja rodzina. Ja osbiście uważam, że jeżeli dostał bym za to tyle kasy która pozwoliła by mi się przenieść na równie korzysnty teren z podobnym dojazdem na podobny poziom życia a do teg dostał bym np 30-50% więcej za kłopot to myślę że chętnie bym się przeniósł. To jest to co piszę White Tigger taka polityka wywłaszczania za grosze ... a od siebie dodam: gdzie miliony uciekają na bzdety

White Tigger liked this post
Old October 8th, 2015, 02:53 PM   #111
White Tigger
Nadszedł czas Wolności

White Tigger's Avatar

Quote:
Odnośnie samej wyspy, nie byłem na niej, ale to nie jest tak że ona złożona jest z kilku części nie połączonych ze sobą? czy np wejście na jedną wyspę nie spowduje że pozostałe będą dalej "dzikie" ?
Ta jedna wyspa to "stały ląd" i na nią prowadziła kładka. Reszta wysp powstała z materiału naniesionego przez rzekę i znika pod lustrem wody przy większych opadach.

Quote:
Teraz żeby jechać nad fajną wodę to trzeba dymać na jezioro Tarnobrzeskie.
Też mnie to boli. Ale uwierz mi, nie musimy niszczyć naszego zielonego zakątka i możemy mieć dwa razy większy foremny zbiornik, który będzie dedykowany rekreacji, a jest niezbędny w celach przeciwpowodziowych i nawet wiem jak zdobyć na niego finansowanie Zostawmy Zalew Rzeszowski przyrodzie.

Quote:
Stopień i sam zalew powstał dla miasta, więc to nie jest natura, która była tam od zawsze, wcześniej tam gdzie była kładka był pewnie ląd.
Tam był podmokły las łęgowy. Moim zdaniem nie ma znaczenia jak to powstało i w jakim celu. Pobór wody nadal tu będzie realizowany. Rekreację trzeba przenieść w inne miejsce, bo takiej drugiej zieleni nie ma w pobliżu Rzeszowa. Jak moglibyśmy pozbawić się tych zielonych płuc Rzeszowa?
Old October 8th, 2015, 03:21 PM   #112
przypadek1
Registered User

Likes (Received): 877

Dziwi mnie tylko, dlaczego w tym koncepcjach trasa idzie mocno na południe w stronę Tyczyna. Nie lepiej byłoby poprowadzić to tak :

PzD91 liked this post
przypadek1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2015, 03:31 PM   #113
White Tigger
Nadszedł czas Wolności

White Tigger's Avatar

Może dlatego, że ul. Sikorskiego w Białej tak naprawdę nie nadaje się do obciążenia takim ruchem? Zresztą po zakończeniu jej rozbudowy do ścieku komunikacyjnego przyjdzie jeszcze czas na analizę powstałego efektu. Poza tym szkoda nie wykorzystać pustej przestrzeni, by powstała alternatywna trasa rozkładająca ruch na dwie części i uruchamiająca nowe tereny.
Old October 8th, 2015, 04:33 PM   #114
kornik rz
Wygnaniec z Wygnańca

Likes (Received): 239

Nie rozumiem tych uwag o jakichś autostradach rowerowych. Nie po to czekaliśmy 5 lat na oddzielenie ruchu rowerowego i pieszego, żeby spowrotem je łączyć. Tam porusza się za dużo ludzi, żeby mogli tam bezpiecznie i wygodnie przebywać na jednej przestrzeni. To samo z rolkami - propozycja, żeby szukać innych miejsc dla rolkarzy jest cokolwiek naiwna, bo rolkarze i tak będą tam jeździć.

A poza tym uważam, że kładkę należy zburzyć.
kornik rz no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2015, 04:57 PM   #115
White Tigger
Nadszedł czas Wolności

White Tigger's Avatar

Ja do tego podchodzę tak:
1) w całym mieście ruch rowerowy powinien być oddzielony od ruchu pieszego, bo rowerzyści poruszają się dużo szybciej i nie powinni im wchodzić pod koła piesi;
2) w miejscach gdzie ludzie chcą odpoczywać nie powinniśmy pozwalać na szybką jazdę na rowerach. Wtedy właśnie trzeba likwidować rozdział, tak aby utrudniać szybką jazdę.

Identycznie wygląda sytuacja z innymi środkami transportu - np. w przypadku samochodów:
1) na autostradach rozdzielamy samochody od pieszych, rowerzystów itd.
2) na uliczce osiedlowej łączymy ruch samochodów, pieszych i rowerzystów zmuszając samochody do zmniejszenia prędkości.

Po prostu nie wszędzie trzeba zapier... Są takie miejsca gdzie cenny jest brak pośpiechu. Gdzie ludzie są bardziej roztargnieni, gdzie jest więcej dzieci, gdzie ludzie schodzą z wytyczonego szlaku w różnych miejscach i przecinają drogę rowerzystom.

Co do rolkarzy - nie mam nic przeciwko nim. Jednak sporą część nawierzchni chciałbym mieć "ekologiczną" (bez kostki i asfaltu) i przypuszczam, że po tym nie da się jeździć rolkami.
Old October 9th, 2015, 06:58 PM   #116
PzD91
Registered User

Likes (Received): 388

Quote:
Originally Posted by przypadek1 View Post
Dziwi mnie tylko, dlaczego w tym koncepcjach trasa idzie mocno na południe w stronę Tyczyna. Nie lepiej byłoby poprowadzić to tak :

Wg. mnie bardzo dobry przebieg. Sikorskiego przecież będzie poszerzone.
PzD91 no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2015, 07:35 PM   #117
kornik rz
Wygnaniec z Wygnańca

Likes (Received): 239

Quote:
Originally Posted by White Tigger View Post
2) w miejscach gdzie ludzie chcą odpoczywać nie powinniśmy pozwalać na szybką jazdę na rowerach. Wtedy właśnie trzeba likwidować rozdział, tak aby utrudniać szybką jazdę.
Szybką to znaczy ile? Na ulicach osiedlowych ruch łączy się na ostatnich kilkudziesięciu metrach. Ty chcesz to zrobić na kilku kilometrach na Lisią Górę. Wspaniały to musi być wypoczynek, kiedy koło ciebie śmigają rowery, albo kiedy trzeba lawirować między pieszymi.

A poza tym uważam, że kładkę należy zburzyć.
kornik rz no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2015, 10:06 PM   #118
redzik
Registered User

Likes (Received): 423

Quote:
Powstanie południowa obwodnica Rzeszowa

W przyszłym roku rozpocznie się budowa południowej obwodnicy miasta. Będzie to trasa łącząca węzeł drogi ekspresowej S19 w Kielanówce z łącznikiem ul. Przemysłowej z Podkarpacką.
RZESZÓW. W przyszłorocznym budżecie najwięcej miasto chce przeznaczyć na inwestycje drogowe. Największą będzie trasa łącząca węzeł drogi ekspresowej S19 w Kielanówce z ul. IX Dywizji Piechoty (łącznik ul. Przemysłowej z Podkarpacką). Całkowity koszt inwestycji pochłonie 140 mln zł.
- Jeżeli chodzi o połączenie z Kielanówką chcemy wykonać naszą inwestycję razem z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, tak żeby powstało całościowe połączenie od autostrady w dół na węzeł Świlcza, później na węzeł Kielanówka aż do ul. Podkarpackiej – tłumaczy Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.
Całkowity koszt inwestycji pochłonie 140 mln zł, jednak w przyszłorocznym budżecie na ten cel zapisano ponad 105 mln zł. Miasto planuje pokryć koszt odcinka biegnącego w granicach miasta. Pozostałą część kwoty na ten cel ma przekazać marszałek.
Czy miasto ma szanse otrzymać dofinansowanie? – Na razie w tym celu złożyliśmy projekt. Uzyskał on pozytywną akceptację, mamy dosyć wysoką pozycję rankingową wytworzoną przez Polską Agencję Rozwoju i Przedsiębiorczości, czekamy na wyniki końcowe oraz podpisanie umowy o dofinansowanie – dodaje dyrektor Magdoń.
Planowany termin zakończenia inwestycji to sierpień 2017 r.
http://supernowosci24.pl/powstanie-p...nica-rzeszowa/
redzik no está en línea   Reply With Quote
Old March 22nd, 2016, 10:56 AM   #119
jasio p
Registered User

Likes (Received): 187

===== O co k....a chodzi ?
Czy zatem spełnią czarne scenariusze i obawy niektórych Kolegów tu na Forum, że rzeszowski ratusz nie podoła tej inwestycji ? =====

Lato 2017 to przewidywany termin oddania trasy S19 od Świlczy do Kielanówki oraz jej połączenia z ulicą Podkarpacką. GDDKiA ocenia zaawansowanie prac na pierwszym odcinku na 50 procent. Gorzej jest z fragmentem, który ma zbudować miasto, do Podkarpackiej. Na wtorkowej sesji rady o ponad 60 mln zł mają być zmniejszone środki na tę inwestycję

Trasa S19 między Świlczą a Racławówką to kluczowa inwestycja drogowa z punktu widzenia Rzeszowa. Ma umożliwić równomierne rozłożenie ruchu tranzytowego na wjazdach do Rzeszowa od strony południowej i północnej. Jednak pod warunkiem, że równocześnie oddane zostanie połączenie ronda w Racławówce z ulicą Podkarpacką. Około czterech kilometrów drogi od ronda do Podkarpackiej ma wykonać miasto wspólnie z urzędem marszałkowskim. O ile jednak zaawansowanie prac na odcinku Świlcza - Racławówka prowadzonych przez Eurovię Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ocenia na około 50 procent, to prace, które wykonać ma miasto, jeszcze nie ruszyły.

Miejski odcinek S19 ma być także gotowy w połowie 2017 roku. - Mamy świadomość, że ta droga to jedno z ważniejszych przedsięwzięć drogowych dla miasta. Dołożymy wszelkich starań, by w momencie oddania S19 miasto i marszałek byli gotowi na włączenie "swojego" odcinka do całości. Jednak nie możemy przewidzieć, czy nie pojawią się np. protesty po przetargu i spowoduje to opóźnienia - mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. Magdoń podkreśla, że odcinek budowany przez miasto będzie łatwiejszy technicznie od tego budowanego przez Eurovię na zamówienie GDDKiA. Dodatkowo część tej trasy już powstała. Stanowi obecnie połączenie Przemysłowej z Podkarpacką. Na tym odcinku trzeba będzie dobudować tylko dwa pasy ruchu. Podczas budowy tego połączenia wiadukt kolejowy zaprojektowano już z uwzględnieniem dodatkowych pasów ruchu.

Czasu jest niewiele, a na najbliższą sesję rady miasta ratusz skierował projekt uchwały, która pomniejsza środki zarezerwowane w budżecie miasta na budowę połączenia o ponad 60 mln zł. Cała inwestycja ma kosztować około 170 mln zł, więc budżet ma być zmniejszony o ponad jedną trzecią. Miasto w projekcie uchwały uzasadnia swoje stanowisko tym, że zmieniono harmonogram rzeczowo-finansowy inwestycji, a część zadania przeniesiono na 2017 rok.

Czy w tej sytuacji miasto zdąży z wykonaniem drogi? Czy nie jest tak, że miasto świadomie opóźnia rozpoczęcie prac?

- Terminy nie są zagrożone i nie ma mowy o opóźnianiu - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. A odliczanie pieniędzy z budżetu tłumaczy tak: - Uznaliśmy, że w bieżącym roku nie zdołamy wydać wszystkich zarezerwowanych na inwestycję środków. Dlatego część z nich można odliczyć i przeznaczyć do wykorzystania na inne cele. Oczywiście z zastrzeżeniem, że te około 60 mln znajdzie się w budżecie na 2017 rok z przeznaczeniem na budowę drogi od Racławówki do Podkarpackiej.

Miasto nie jest jeszcze gotowe do rozpoczęcia prac. Ratusz czeka na pozwolenia na budowę. - Ale mamy już wszystkie wymagane dokumenty do ogłoszenia przetargu oraz dokumenty o dofinansowanie inwestycji - kończy rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Cały tekst: http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1...#ixzz43cGgYd30

PS
ciekawe czym okażą się te "inne cele" ...
jasio p no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2016, 05:40 PM   #120
PzD91
Registered User

Likes (Received): 388

Połączenie Podkarpacką z Sikorskiego 450-500 mln zł .

Quote:
Funkcję południowej obwodnicy Rzeszowa przed laty pełniła aleja Powstańców Warszawy między aleją Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. Kiedy ją budowano osiedle Drabinianka i okolice ulic Podkarpackiej oraz Sikorskiego były zabudowane głównie domami jednorodzinnymi. A liczba samochodów zarejestrowanych w Rzeszowie nie przekraczała 50 tysięcy. Dziś aut w samym mieście jest ponad 100 tysięcy, a drugie tyle wjeżdża do Rzeszowa z okolicznych gmin. Skutek? Aleja Powstańców Warszawy w godzinach szczytu jest codziennie zakorkowana. Alternatywa dla zakorkowanej alei Lekarstwem na problemy w tej części miasta ma być rozbudowa istniejącego układu drogowego na południu miasta. Władze Rzeszowa chcą w ciągu kilku lat wykonać połączenie drogi ekspresowej S19 przez ul. Podkarpacką, Jana Pawła II z aleją Sikorskiego. Pierwsze elementy zaplanowanej w taki sposób nowej, południowej obwodnicy Rzeszowa to poszerzana właśnie al. Sikorskiego i wybudowany już łącznik ul. Podkarpackiej z Przemysłową. W tym roku rozpoczną się kolejne inwestycje. To poszerzenie do czterech pasów ruchu ostatniego odcinka alei Sikorskiego oraz połączenie ul. Przemysłowej z węzłem S19 Rzeszów-Południe w Kielanówce. - Między ekspresówką a ul. Podkarpacką droga będzie miała dwie jezdnie i cztery pasy ruchu. Powstanie do przyszłego roku i zostanie otwarta równocześnie z powstającym już odcinkiem S19 Świlcza-Kielanówka – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Powstała w ten sposób droga stworzy objazd dla kierowców jadących od strony Przemyśla i Krakowa w kierunku Krosna i Barwinka. W przyszłości władze miasta zamierzają poszerzyć także kolejny odcinek ulicy Podkarpackiej. Na odcinku do granicy miasta droga będzie miała cztery pasy ruchu. Most przez Wisłok Największą i najdroższą częścią projektu jest tzw. „trasa południowa”, która od skrzyżowania ul. Podkarpackiej i IX Dywizji Piechoty poprowadzi do al. Sikorskiego. - Po drodze przetnie Wisłok i ul. Jana Pawła II, z którą połączy się w rejonie skupu złomu. W tej chwili opracowywany jest już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Planiści mają w nim zaproponować m.in. dokładny przebieg nowej drogi - tłumaczy Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje. Droga ma mieć ok. 4,5 km długości, dwie jezdnie, cztery pasy ruchu. Koszt inwestycji szacuje się na razie na ok. 450-500 mln zł, ale 85 procent tej kwoty miasto chce zdobyć z Unii Europejskiej. Zadanie zostało już wpisane na listę kluczowych projektów do realizacji w rozdaniu pieniędzy unijnych w latach 2014-2020.

Czytaj więcej: http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rz...otych,9830995/
PzD91 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
drogi miejskie, rzeszów

Thread Tools

Posting Rules