search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old September 6th, 2017, 07:34 PM   #8321
kofey
Registered User

Likes (Received): 229

Weź zluzuj z tym wymogiem podawania badań i statystyk, bo jak na razie w dyskusji sam też żadnych badań i statystyk nie podajesz, a własne spostrzeżenia i opinie jak najbardziej wrzucasz. To po pierwsze.

Po drugie tutaj bardziej chodzi o:
Quote:
Originally Posted by pancz View Post
Kierowcy zdają się nie dostrzegać znaku mówiącego o ruchu okrężnym (jak i wielu innych znaków) i po prostu często głupieją (np. będąc na rondzie ustępują pierwszeństwa wieżdżającym na rondo). Stricte okrągłe rondo niejako zastępuje znak. Nie raz gdy wyłączali światła na rondzie koło ZUSu ruch stawał się płynniejszy.
Innymi słowy kierowca na rondzie takim jak Filaretów/Zana czuje się jak na rondzie nawet jak nie patrzy na znaki. Na JPII/Filaretów to bardziej wygląda jak 4 skrzyżowania dróg jednokierunkowych. Gdzie dodatkowo rondo z bardziej zakręconymi wjazdami niejako wymusza na wjeżdżającym zwolnienie. Geometria takiego skrzyżowania niejako nie pozwala na przejazd przez nie na "pełnej piździe". Przez to ciężej jest wymusić wjeżdzjącym pierwszeństwo nad znajdującymi się na rondzie.

Ideą ronda jest spowolnienie ruchu, dzięki czemu można ten ruch upłynnić. A to jest właśnie przy dużym ruchu kluczowe. Może być wolniej ale płynniej. Rond o takiej geometrii jak na JPII być nie powinno, o czym nawet Dworak w którymś z odcinków "Jedź bezpiecznie" wspominał.

j23kloss, jacekfreeman liked this post
kofey no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 6th, 2017, 08:13 PM   #8322
dgi21
Registered User

Likes (Received): 81

Quote:
Originally Posted by kofey View Post
Weź zluzuj z tym wymogiem podawania badań i statystyk, bo jak na razie w dyskusji sam też żadnych badań i statystyk nie podajesz, a własne spostrzeżenia i opinie jak najbardziej wrzucasz. To po pierwsze (...)
Jestem wyluzowany
Odnoszę się do argumentu, że we wtorek było źle, bo nie było świateł (no to nie jedyny powód, of koz)... a dzisiaj również było źle, a jednak światła były. Po prostu - ze światłami czy bez - jest źle. Parę postów później to NIE JA postawiłem tezę, że gdyby było takie rondo jak pod ZUSem, to byłoby dobrze.

Ja tylko kontruję do twierdzeń kolegów - są światła - źle, nie ma świateł - też źle, ale gdyby tylko było rondo takie jak pod...... Taaaaa... zatem: czy to ja mam przedstawiać badania i statystyki kontra Wasze "gdyby"?

Natomiast co do:

Quote:
(...)
Ideą ronda jest spowolnienie ruchu, dzięki czemu można ten ruch upłynnić. A to jest właśnie przy dużym ruchu kluczowe. Może być wolniej ale płynniej. (...)
Płynność ruchu to kluczowa kwestia, o ile się rozumie co to oznacza. Jeśli ktoś jedzie na pełnej p..... 100 km/h od skrzyżowania do skrzyżowania, co chwilę HAMUJĄC i przyspieszając, to nie jest to płynny ruch, tym bardziej jeśli czeka na tego delikwenta czerwone światło. Ale jeśli wszyscy jadą płynne 50 km/h + do tego dodajemy IDEALNY system sterowania ruchem (co w naszym mieście jest totalną ściemą), to wtedy możemy mieć płynny ruch. Bez hamowania, bez przyspieszania, każdy jednolitym tempem. Natomiast ronda wymuszają niejako hamowanie, stąd powstaje efekt taki jak przy pewnym eksperymencie:

Kilkunastu uczestników jechało non stop, płynnie wokół ronda, wystarczy że tylko jeden lekko przyhamował, aż każdy po kolei zaczął hamować, aż w końcu ostateczna prędkość zmniejszyłą się znacznie.

To jest właśnie zaprzeczenie płynności ruchu.

EDIT:
https://www.youtube.com/watch?v=7wm-pZp_mi0

Last edited by dgi21; September 6th, 2017 at 11:16 PM.
dgi21 no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2017, 08:46 AM   #8323
gelob
mów mi Gelo :)

gelob's Avatar

moje zdanie wzbudziło dyskusje o przepustowość na rondzie (swiatła vs brak)
informuję iż po 3 dniach empirycznego badania ruchu tego skrzyżowania w okolicach godziny 7:45 stwierdzam.

-światła czy działały czy nie to droga była zakorkowana na maksa.
- na plus braku świateł zaliczam swobodne i szybkie wykonanie manewru zawracania https://www.google.pl/maps/dir/51.22...m1!3e0!5m1!1e1
który to przy braku świateł trwał max pół minuty.
Wczoraj i dziś masakra korek do skrętu w lewo / zawracania na Filaretów co najmniej od Jutrzenki

BTW
Czy da się jakoś legalnie przejechać autem z Irydiona do Krasińskiego ?
gelob no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2017, 08:49 AM   #8324
dgi21
Registered User

Dziś sobie przypomniałem fajne rondo, które każdy tu chwalił, do czasu gdy nie postawili na nim świateł:

https://www.google.pl/maps/@51.26932.../data=!3m1!1e3

(Związkowa/Elsnera/Choiny/Szeligowskiego)

...a każdy chwalił, bo ruch szedł na tym rondzie sprawnie, ale hej! Ono jest kwadratowe Przecież kwadratowe rondo to ZŁOoo

I pamiętajcie - to na osobie, która stawia tezę ciąży obowiązek przedstawienia dowodu, a nie na tym, kto poddaje tę tezę w wątpliwość.

Zakar liked this post
Old September 7th, 2017, 05:40 PM   #8325
kofey
Registered User

Quote:
Originally Posted by dgi21 View Post
Jestem wyluzowany
Odnoszę się do argumentu, że we wtorek było źle, bo nie było świateł (no to nie jedyny powód, of koz)... a dzisiaj również było źle, a jednak światła były. Po prostu - ze światłami czy bez - jest źle. Parę postów później to NIE JA postawiłem tezę, że gdyby było takie rondo jak pod ZUSem, to byłoby dobrze.

Ja tylko kontruję do twierdzeń kolegów - są światła - źle, nie ma świateł - też źle, ale gdyby tylko było rondo takie jak pod...... Taaaaa... zatem: czy to ja mam przedstawiać badania i statystyki kontra Wasze "gdyby"?

Natomiast co do:

Płynność ruchu to kluczowa kwestia, o ile się rozumie co to oznacza. Jeśli ktoś jedzie na pełnej p..... 100 km/h od skrzyżowania do skrzyżowania, co chwilę HAMUJĄC i przyspieszając, to nie jest to płynny ruch, tym bardziej jeśli czeka na tego delikwenta czerwone światło. Ale jeśli wszyscy jadą płynne 50 km/h + do tego dodajemy IDEALNY system sterowania ruchem (co w naszym mieście jest totalną ściemą), to wtedy możemy mieć płynny ruch. Bez hamowania, bez przyspieszania, każdy jednolitym tempem. Natomiast ronda wymuszają niejako hamowanie, stąd powstaje efekt taki jak przy pewnym eksperymencie:

Kilkunastu uczestników jechało non stop, płynnie wokół ronda, wystarczy że tylko jeden lekko przyhamował, aż każdy po kolei zaczął hamować, aż w końcu ostateczna prędkość zmniejszyłą się znacznie.

To jest właśnie zaprzeczenie płynności ruchu.

EDIT:
https://www.youtube.com/watch?v=7wm-pZp_mi0
No i super ale sam stawiasz pewne tezy i żadnych badań naukowych do tych tez nie dajesz, czyli co, podwójne standardy? Albo prowadzimy zwykłą luźną dyskusję, wytykając sobie ewentualne braki w toku rozumowania, albo tylko czekamy na to aż oponent poda badania naukowe.

Płynność ruchu nie oznacza ciągłej i jednostajnej jazdy z 50km/h na liczniku. Bo równie dobrze może to być ciągłe 30. Po drugie mówię o upłynnieniu ruchu w przypadku ronda bez swiateł. W przypadku świateł zawsze ktoś będzie musiał się zatrzymać, bo zawsze ktoś musi mieć czerwone światło. Bez świateł możliwa jest sytuacja że wszyscy cały czas jadą tylko lekko zwalniając aby ustąpić pierwszeństwa. Stąd wynika że ruch jest płynniejszy. Ergo w moim stwierdzeniu nie ma błędu.

https://www.wykop.pl/link/3790763/zn...z-bezpiecznie/

A co do Szeligowskiego to się nie wypowiem, bo praktycznie tam nigdy nie jeździłem.
Old September 7th, 2017, 06:03 PM   #8326
dgi21
Registered User

Quote:
No i super ale sam stawiasz pewne tezy i żadnych badań naukowych do tych tez nie dajesz, czyli co, podwójne standardy? Albo prowadzimy zwykłą luźną dyskusję, wytykając sobie ewentualne braki w toku rozumowania, albo tylko czekamy na to aż oponent poda badania naukowe.
(...)
Odpowiem Ci może moim cytatem:

Quote:
(...)
I pamiętajcie - to na osobie, która stawia tezę ciąży obowiązek przedstawienia dowodu, a nie na tym, kto poddaje tę tezę w wątpliwość.

Co do rond:
To na nich najczęściej samochody muszą zahamować do zera. Co trzecie, co czwarte auto zatrzymuje się, żeby ustąpić tym na rondzie. Czasami co drugi samochód.
Old September 7th, 2017, 06:20 PM   #8327
kofey
Registered User

Quote:
Dziś sobie przypomniałem fajne rondo, które każdy tu chwalił, do czasu gdy nie postawili na nim świateł:
Poproszę badania naukowe potwierdzające tezę że każdy chwalił rondo na szeligowskiego.

Quote:
bo ruch szedł na tym rondzie sprawnie,
Poproszę badania naukowe które to potwierdzą.
Quote:
Co do rond:
To na nich najczęściej samochody muszą zahamować do zera.
Poproszę dowód na tą tezę.

Serio tak chcesz rozmawiać?

Mam wyciągać dalej? Przecież:

Quote:
No to albo tyczy się to wszystkich tez, albo nie.

Dalej nie czaisz że sam stawiasz tezy? Inne, ale też je stawiasz? Zaczaisz w końcu że jeżeli każdy każdą tezę ma udowadniać badaniami to nie da się prowadzić żadnej dyskusji?

Badania naukowe są fajne, bo mogą wiele rzeczy rozstrzygnąć, problem z nimi jest taki że nie wszystko zostało już udowodnione. Z resztą w wielu przypadkach stosuje się zwykłe dowody logiczne.
Old September 7th, 2017, 06:37 PM   #8328
dgi21
Registered User

Oh matko, czepiłeś się tych badań naukowych, że popadasz teraz ze skrajności w skrajność.

Ja może przypomnę o czym dyskutujemy, bo na pewno nie o tym, że ronda są lepsze/gorsze od innych skrzyżowań:

Rondo Filaretów/JPII, bez świateł był korek ORAZ ze światłami był korek. Statystyka może uboga, ale z emotkowym uśmieszkiem dotknąłem wrażliwego tematu, że brak świateł w tym przypadku niczego nie przyspieszył, a wg wypowiedzi jednego kolegi - wręcz zaszkodził.

No i pojawiła się TEZA: A gdyby to było rondo jak pod ZUSem, to dopiero wtedy byłoby lepiej.

No sorry, ja przedstawiłem tylko obserwację, z którą każdy kto wtedy stał w korku chyba się zgodzi - nawet Konstruktor, który tę tezę postawił - bo postawił ją, bo się zgodził z moją obserwacją.

Więc.... co ja mam tutaj udowadniać, hę?

Problemem nie jest kwadratowe rondo, ale natężenie ruchu, którego żadne rondo magicznie nie rozładuje. Co do ronda przy Elsnera - poszukaj sobie w wątkach o inwestycjach drogowych (Lublin) jak wielu użytkowników wypowiadało się pozytywnie o tym skrzyżowaniu, jednocześnie ubolewając nad stawianiem na nim świateł.

kondorpa liked this post
Old September 8th, 2017, 12:16 AM   #8329
reig
FRL

reig's Avatar

Likes (Received): 723

Quote:

https://www.google.pl/maps/@51.26932.../data=!3m1!1e3

(Związkowa/Elsnera/Choiny/Szeligowskiego)

...a każdy chwalił, bo ruch szedł na tym rondzie sprawnie, ale hej! Ono jest kwadratowe Przecież kwadratowe rondo to ZŁOoo

ja tego ronda nigdy nie chwaliłem za jego budowę umożliwiającą przejazd na pełnej prędkości. Kolizje były bardzo częste, bo kierowcy nie zwalniali. Sami straciliśmy w rodzinie jeden fajny samochód na tym rondzie, bo facet się zagapił i od strony Choin wjechał z dużą prędkością. Oczywiście ze światłami jest gorzej bo się dłużej czeka, ale wypadki potrafiły być poważne. Najłatwiej światłą, które dodatkowo nie są pwoiązane z tymi pod Oszołomem.

--------------------------

"Kiedy przemawia złoto, elokwencja jest bezsilna' - Erazm z Rotterdamu m.in. o Górkach Czechowskich i SPP w Lublinie.
reig no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2017, 07:37 AM   #8330
Kuba120000
Registered User

Likes (Received): 97

za to dziś wasze modły zostały wysłuchane i na nowym rondzie Sikorskiego-Ducha-Solidarności (które wg planów ma być nazwane im. rotmistrza Pileckiego) światła były wyłączone nawet żółtego migającego nie było w efekcie gdybym się nie zatrzymał to miałbym mało przyjemne spotkanie z panem jadący Ducha zobaczył,że ma wolne rondo i na przejściu przejechał z przysłowiową cegłówką na gazie - tak dla was po co tam są światła. Przy czym od razu dodam jak któryś wyskoczy, że powinni je wyłączyć to życzę mu z całego serca takiego spotkania z samochodem ciekawe czy zmieni zdanie
Kuba120000 no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2017, 10:55 AM   #8331
Neodot
Registered User

Likes (Received): 1204

Jak ja jechałem, to migały żółte. Miałeś pecha, bo trafiłeś na idiotę, a nie na kierowcę. Można na takiego trafić też na zwykłym przejściu dla pieszych (bez skrzyżowania czy ronda), a przy większym pechu - nawet na chodniku/przystanku etc.
Neodot no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2017, 01:09 PM   #8332
Kuba120000
Registered User

Likes (Received): 97

pod wpływem emocji to pisałem, a uważam że takim ludziom to nogę trzeba prawą ucinać to nie będą jeździć
Kuba120000 no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2017, 02:23 PM   #8333
Neodot
Registered User

@Kuba120000: Ja się zgadzam . Ludzie, którzy jadąc nie patrzą na pieszych na przejściach to największa zakała wśród "kierowników". Natomiast nie uważam, żeby tutaj fakt wyłączonej sygnalizacji na rondzie był przyczyną niebezpieczeństwa, tylko idiota za kierownicą.
Old September 22nd, 2017, 08:31 AM   #8334
unfamiliar
Registered User

Likes (Received): 99

przepraszam, że chwilowo zmienię wątek, ale czy ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć co się wyprawia rano na Kraśnickiej? Mam wrażenie, że korki jeszcze większe niż przed oddaniem obwodnicy....
unfamiliar no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2017, 09:05 AM   #8335
savenago
Registered User

Likes (Received): 59

Zamknięcie BMC i części Wojciechowskiej. Przez to niektóre skrzyżowania nie wyrabiają.
savenago no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2017, 10:19 AM   #8336
wgw
Registered User

wgw's Avatar

Likes (Received): 29

Quote:
Originally Posted by unfamiliar View Post
przepraszam, że chwilowo zmienię wątek, ale czy ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć co się wyprawia rano na Kraśnickiej? Mam wrażenie, że korki jeszcze większe niż przed oddaniem obwodnicy....
W szczytach o 15 i o 17 to samo się dzieje.
wgw no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2017, 10:33 AM   #8337
Neodot
Registered User

Dokładnie, korki są właściwie WYŁĄCZNIE na odcinku BMC-Zana, gdzie z dwóch stron zamknęli równoległe ulice (łącznie po 3 pasy w każdą stronę). Nic dziwnego, że jak z 5 pasów zostały 2, to się zakorkowało.
Old September 23rd, 2017, 05:49 AM   #8338
mario1967
Registered User

Likes (Received): 1630

a jak doliczyłeś się tych 5 pasów?
mario1967 no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2017, 06:41 AM   #8339
wgw
Registered User

wgw's Avatar

Likes (Received): 29

Może chodniki doliczył
wgw no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2017, 10:30 AM   #8340
Neodot
Registered User

@mario1967: 2 pasy BMC + 2 pasy Kraśnickiej + 1 pas Wojciechowskiej w każdą stronę. 2+2+1 daje 5, chyba, że coś się zmieniło.

Reply

Tags
km w lublinie, lublin

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules