SkyscraperCity Forum banner

[Słupsk] Trakt Książęcy

47K views 158 replies 25 participants last post by  EGOista 
#1 · (Edited)
Rewitalizacja 'Traktu Książęcego' w Słupsku.

Inwestycja na tyle duża, zróżnicowana i znacząca dla Słupska, że pozwoliłem sobie na założenie wątku.

Dobra wieść:
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100610/SLUPSK/540225928 zawiera prezentacje z opisem.

Źródła finansowania przedsięwzięcia [brutto]
Miasto Słupsk - 12.762.050 zł (27%)
Regionalny Program Operacyjny Woj. Pom. 2007-2013 - 31.809.863 zł (67%)
Wspólnoty mieszkaniowe – 2.646.621 zł (6%)
SUMA 47.218.534 zł (100%)


Harmonogram:





32 milionych złotych na rewitalizację centrum Słupska

Dzisiaj rano Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił jednogłośnie o przyznaniu 31,8 miliona złotych dofinansowania unijnego do projektu rewitalizacji Traktu Książęcego w Słupsku. Ta suma będzie stanowić 70 procent kosztów całego przedsięwzięcia.

Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2012 roku.

W planie tego projektu przewidziano szereg działań, które mają poprawić życie mieszkańców i wizerunek miasta.

Między innymi obejmuje kompleksową przebudowę ulicy Wojska Polskiego, remont i docieplenie kamienic, przebudowę przejścia podziemnego, Skweru Pierwszych Słupszczan, ulicy Starzyńskiego, budowę sceny letniej przy Teatrze Rondo, budowę Pracowni Ceramicznej, Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, budowę ośrodka sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 (dawny mechanik).
nieco więcej szczegółów:
http://www.slupsk.pl/aktualnosci/9058.html
http://www.slupsk.pl/gospodarka/dokumenty/917.html

ZAKRES RZECZOWY INWESTYCJI PN. „REWITALIZACJA TRAKTU KSIĄŻĘCEGO W SŁUPSKU”

W ramach projektu planuje się:

1. Odnowienie (m.in. stolarki okiennej i drzwiowej, elewacji zewnętrznej, klatek schodowych, korytarzy wewnętrznych/zewnętrznych, wejścia oraz elementów jego konstrukcji zewnętrznej, dachu) w częściach wspólnych kamienic przy ulicy Wojska Polskiego od nr 1 do nr 11,z wyjątkiem budynków nr 5,7,9.
2. Osuszenie terenu wokół kamienic w związku z systematycznym zalewaniem piwnic. W ramach projektu zostaną wyburzone budynki gospodarcze, w których trzymany jest opał na zimę. Zagospodarowanie terenu wokół kamienic pozwoli na składowanie opału w piwnicach. Projekt przewiduje wykonanie izolacji pionowej, kanalizacji deszczowej, drenaż wokół kamienic.
3. Odnowienie (m.in. stolarki okiennej i drzwiowej, elewacji zewnętrznej, klatek schodowych, korytarzy wewnętrznych/zewnętrznych, wejścia oraz elementów jego konstrukcji zewnętrznej, dachu) w częściach wspólnych kamienic przy ulicy Niedziałkowskiego 4, Niedziałkowskiego 5, Krasińskiego 12, Krasińskiego 13, Krasińskiego 14, Krasińskiego 14 a, Krasińskiego 14 b, Krasińskiego 15, Krasińskiego 15 a.
4. Zagospodarowanie otoczenia, ciągów pieszych, parkingów, dojazdów, ścieżek, zieleni, nawierzchni, trawników, małej architektury.
5. Przebudowa przejścia podziemnego pod ulicą Anny Łajming.
6. Przebudowa drogi i deptaka przy ulicy Wojska Polskiego.
7. Przebudowa Skweru im. Pierwszych Słupszczan.
8. Przebudowa ulicy Starzyńskiego.
9. Zagospodarowanie terenu tzw. „podwórka kulturalnego”. W ramach „podwórka” planowana jest:

a) rozbudowa Teatru „Rondo”,

b) rozbudowa Pracowni Ceramicznej,

c) budowa sceny letniej,

d) zagospodarowanie terenu podwórka (niezbędne prace w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, prace porządkujące oraz wyposażenie w piaskownice, ławki, stoliki, krzesła żeliwno-kamienne),

e) budowa świetlicy środowiskowej wraz z wyposażeniem (wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla dzieci i młodzieży),

f) budowa Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej wraz z wyposażeniem,

g) budowa ośrodka sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Słupsku ul. Niedziałkowskiego 2, w tym przygotowanie sal z przeznaczeniem na prowadzenie zajęć świetlicowych w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słupsku,

h) organizacja imprez, warsztatów i zajęć mających na celu aktywizację społeczną mieszkańców oraz wskazanie alternatywnych sposobów zagospodarowania czasu wolnego np.:

* festiwal teatrów,
* taniec nowoczesny,
* zajęcia kuglarskie, szczudlarskie, ceramiczne, arteterapii,
* fotograficzne, teatralno-taneczne,
* mediacje i nauka sztuk walki w ramach przeciwdziałania przestępczości dzieci i młodzieży,
* nauka języków obcych (angielski, niemiecki, rosyjski).
i kilka wizualizacji:









Wybrane kamienice do remontu, wszystkie w postach #62-#67
Wizualizacje kamienic, które maja zostać wyremontowane w tym roku w ramach Traktu, zadania na etapie przetargu.















Narożna


źródło: Wydział Rozwoju Miasta UM w Słupsku
 
See less See more
6
#2 ·
Mapka z zaznaczonymi kamienicami przeznaczonymi do remontu oraz tzw. podwórko kulturalne


obszar objęty rewitalizacją


z wizualizacji jeszcze:
Skwer Pierwszych Słupszczan


Kamienica WP1


Centrum sportowo-rekreacyjne


Kilka zdjęć stanu obecnego
Fragment Skweru Pierwszych Słupszczan i ul. Starzyńskiego


Skwer Pierwszych Słupszczan


Kamienice przy Wojska Polskiego przeznaczone do remontu, a sam deptak do przebudowy




Kamienice przy Krasińskiego, również do kompleksowej renowacji


Jeszcze w tym miesiącu mają zostać ogłoszone pierwsze przetargi:cheers:
 
#3 ·
W końcu doczekam się jednego z dwóch marzeń o ul. Wojska Polskiego, szkoda tylko ze bez drugiego bo pewnie jeszcze trochę potrwa jak zobaczę jakieś kawiarnie albo puby na tej ulicy. Zobaczymy jak to będzie wyglądało po zakończeniu inwestycji, jeśli będą się trzymać wizualizacji to muszę przyznać, że ktoś odwalił kawał dobrej roboty. :cheers:
 
#4 ·
^^Marzenia nie tylko twoje, ale od czegoś trzeba zacząć, i ten projekt to zdecydowanie dobry początek. Aby przywrócić ten obszar do życia, bez wątpienia, trzeba będzie poprawić stan bezpieczeństwa, lokalne moczymordy, bezkarnością są już tak rozochocone, że potrafią zaczepiać o pieniądze nawet na oczach policji, czego sam doświadczyłem. Na dworcu udało się zaprowadzić porządek, oby i tutaj się udało.
 
#5 ·
Na pewno cieszy estetyzacja tej części centrum miasta. Ale w sferze społecznej, tudzież strukturze funkcjonalnej cudów bym się nie spodziewał. Specyficzni mieszkańcy będą się pojawiać bo to jest ich 'miejsce' (szerzej u Ann Buttimer w "The Human experience of space and place"), zaś punkty bankowe przynoszące bardzo duże dochody wydzierżawiającym lokale nie ustąpią miejsca uroczym knajpkom serwującym coś innego niż słupskie potrawy regionalne czyli pizzę i kebaba ;)
Mamy doświadczenie z Bema i Nowobramską i tutaj efekt będzie taki sam, czyli korzystny wizualnie. Jestem realistą i jak dla mnie wystarczy.
 
#6 ·
Bardzo ucieszyłem się z tej wiadomości, zyskamy na prawdę piękny i wyremontowany miejski obszar, już nie mogę doczekać się pierwszych prac i efektów :D
Alchemik, moczymordy czy inne żule są problemem ale myślę że ważniejszym problemem na WP jest patologia. Od dawna wiadomo że stare miasto to nie jest bezpieczny teren. Chodzenie samemu, wieczorem lub w nocy po WP może okazać się niebezpieczne. W klatkach często stoją dresiarze itd. więc łatwo o guza. Szczególnie trzeba uważać na róg Wojska Polskiego i Wileńskiej, tam zawsze zbiera się ładna grupka w bluzach Gryfa :D W dzień tego nie ma, ale wieczorem a szczególnie w weekendy trzeba uważać.
Jednak ta sytuacja poprawia się, widać poprawę bezpieczeństwa, m.in dzięki zwiększonym patrolom policji w tych rejonach.
Ale patologia na Śródmieściu to problem każdego polskiego miasta, kiedyś mam nadzieję się z tym do końca uporamy :)
 
#8 ·
nikt nie zauważył więc dla formalności cytuje:

http://www.slupsk.pl/esamorzad/aktualnosci/9353.html

Podpisano umowę na dofinansowanie rewitalizacji „Traktu Książęcego”
ratusz | aktualnosci | 10.09.2010

W dniu siedemsetnych urodzin Słupska, tj. 9 września br. w ratuszu doszło do podpisania umowy o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2007-2013 projektu pn. „Rewitalizacja Traktu Książęcego w Słupsku w obrębie I obszaru problemowego Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2009-2015”. Dokument podpisali: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Maciej Kobyliński, prezydent miasta Słupska. Projekt zakłada rewitalizację kwartału , którego granicami są ulice: Sienkiewicza, Kopernika, Wolności, Kołłątaja, Tuwima i Łajming. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na ponad 47 mln złotych, a poza dofinansowaniem z UE w wysokości 32 mln zł środki na jej przeprowadzenie mają przeznaczyć Miasto Słupsk i 15 wspólnot mieszkaniowych. Partnerami w projekcie są Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Centrum Wolontariatu i Komenda Miejska Policji w Słupsku.

W czasie podpisywania umowy marszałek Struk pochwalił władze Słupska za przygotowanie - jego zdaniem - najlepszego w naszym województwie projektu rewitalizacji centrum naszego miasta. Ponadto poinformował, że Słupsk jest w czołówce miast wykorzystujących środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego a Zarząd Województwa właśnie wybrał kolejny słupski projekt pn. „E-administracja, E-szkoła – wdrożenie interaktywnych usług administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku”do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt projektu wynosi 3.284.150 zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych sięgnie 2.463.112,50 zł.

Dzień wcześniej, tj. 8 września w ratuszu podpisano pierwszeumowy z wykonawcami, którzy wygrali przetargi na realizację pierwszych trzech zadań w ramach projektu rewitalizacji „Traktu Książęcego”. Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Drogowych „Krężel” za łączną kwotę 1.648.000 złotych odnowi Skwer Pierwszych Słupszczan (945 tys. zł) oraz ulicę Starzyńskiego (703 tys. zł), natomiast Przedsiębiorstwo Instalacji i Konstrukcji Instalex wybuduje kolektor deszczowy w ulicach Krasińskiego i Niedziałkowskiego (583 tys. zł).

Przypomnijmy, że rewitalizacja „Traktu Książęcego” obejmie modernizację kamienic przy ulicach: Wojska Polskiego, Niedziałkowskiego oraz Krasińskiego, w tym odnowienie elewacji, docieplenie ścian, wymianę pokrycia dachowego, stolarki okiennej, kominów, rynien itp. Pod ulicami Niedziałkowskiego i Krasińskiego będą założone kolektory deszczowe odwadniające cały rewitalizowany w tym rejonie teren. Zostanie przebudowane przejście podziemne pod ulicą A. Łajming z dostosowaniem schodów do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na Skwerze im. Pierwszych Słupszczan powstaną aleje spacerowe w postaci ciągów pieszych i pieszo-rowerowych. Na całej długości zostanie przebudowana droga i deptak przy ulicy Wojska Polskiego, a ulica Starzyńskiego stanie się atrakcyjnym ciągiem jezdnym z przyległymi do niego ciągami pieszymi.

Całkowicie zmieni się wygląd terenów pomiędzy kamienicami. Powstanie tzw. „podwórko kulturalne” o pow. 4000 m2. Na odwodnionym obszarze zostaną zbudowane ciągi pieszo-jezdne i miejsca parkingowe oraz zadaszona scena „letnia”, place zabaw dla dzieci, skwer z fontanną, a także mała architektura z altankami, ławkami, stałymi stołami do ping-ponga, stolikami szachowymi i nasadzeniami zieleni.

Nastąpi rozbudowa Teatru „Rondo” o ok. 300 m2 wraz z częścią istniejącą oraz wyposażeniem. Powstanie sala prób, sala do pracy indywidualnej, sala do zajęć z technikami multimedialnymi, magazyn, garderoba i biuro. W miejsce istniejącej zostanie zbudowana nowa Pracownia Ceramiczna wraz z wyposażeniem o pow. ok. 300 m2, dwukondygnacyjna, która pomieści: pracownię garncarską, salę zajęć z miejscami do wypalania w piecu, windy do przewożenia materiału. Obiekt będzie miejscem aktywizacji społecznej mieszkańców oferującym atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego.

Przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 powstanie ośrodek sportowo-rekreacyjny o pow. ponad 1000 m2 wraz ze świetlicą środowiskową, klubem seniora, salą tańca, salą korekcyjną i siłownią.

Zostanie też zbudowane Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej. W ramach tego zadania powstanie budynek dwukondygnacyjny o pow. ponad 300 m2 wraz z parkingiem.

W przedsięwzięciu przewidziano także działania szkoleniowe oraz integracyjne skierowane do mieszkańców tego obszaru.

Rozmach przedsięwzięcia budzi podziw ukazując jego wielorakie aspekty społeczne i gospodarcze. W wyniku naprawy zdegradowanego obszaru miejskiego powstanie wspaniała infrastruktura, która spowoduje ożywienie gospodarcze i pobudzi aktywność jego mieszkańców do podejmowania nowych inicjatyw.
 
#12 ·
W środę zamkną przejście podziemne w Słupsku.



Od środy przez półtora miesiąca przejście podziemne będzie zamknięte. Stanie się tak, bo słupska firma ABK Interprise rozpoczyna jego przebudowę.
W efekcie przejście zmieni całkowicie wygląd.

- Powstanie nowe zadaszenie. Zostaną ułożone granitowe schody. Wykonawca zbuduje również nową kładkę dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie właściciele sklepów, które funkcjonują wewnątrz przejścia, zmienią witryny i dostosują ich wygląd do nowego wystroju przejścia - wylicza Jarosław Borecki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Słupsku.

W czasie przebudowy piesi będą musieli chodzi bez skrótów, aby dostać się na ulicę Starzyńskiego, która także jest właśnie przebudowywana.

(źródło: Głos Pomorza)

^^ Tez czekam na jakieś foty, bo nie widziałem już słupska od 5 miechów :(
 
#13 · (Edited)
Ogłoszono kolejny przetarg tym razem na budowę centrum sportowo rekreacyjnego przy Niedziałkowskiego



wizka


Wczoraj wystartowały prace przy przebudowie przejścia podziemnego , jak i prace przy układaniu kolektorów deszczowych w ulicach Krasińskiego i Niedziałkowskiego.

Co do prac na skwerze oraz na Starzyńskiego, firma Krężęl zasługuje na pochwały, pracują przynajmniej do 17, nie podpierają łopat, a zmiany widać z dnia na dzień, jeśli tempo prac zostanie utrzymane skwer pewnie zostanie oddany do użytku jeszcze przed Wszystkich Świętych, a przebudowa ulicy nie potrwa 4 miesiące lecz około 2.

Zdjęcia z niedzieli, więc już mocno nieaktualne






Wczoraj na skwerze rozpoczęto układać obrzeża z kostki granitowej, na ulicy zaś krawężniki.
 
#16 ·
Stan na 10.10.2010

Przejście podziemne




Jeden z powodów, braku mojego entuzjazmu dla zadaszeń nad schodami.


Skwer i ulica Starzyńskiego












Niestety odbiór tego wnętrza urbanistycznego skutecznie psuje wygląd i stan kamienicy Starzyńskiego nr 2, odartej ze zdobień i niesamowicie zaniedbanej, jej remont powinien stać się jednym z priorytetowych w nadchodzącym roku.



 
#18 ·
Faktycznie szybko im to idzie, nie było mnie w mieście ponad tydzień a na Starzyńskiego już jest fragment kostki brukowej. Ze skwerem pójdzie im dużo szybciej, tam mają do wymiany tylko nawierzchnię, większość prac z zielenią i nasadzeniami robiona była systematycznie od dłuższego czasu.
Prace mnie bardzo cieszą, oby szybko skończyli a efekt był taki jak na wizkach :cheers:
 
#19 · (Edited)
Stan na 31.10
Układanie kolektorów deszczowych, ulica Niedziałkowskiego


Przebudowa przejścia podziemnego




Wycięto topole rosnące na Skwerze Pierwszych Słupszczan odsłaniając widok na Nową Bramę


Niestety brak drzew spowodował wyeksponowanie ślepej ściany budynku przy Starzyńskiego 11, który wraz z częścią dobudowaną od Łajming, jest dla mnie największym koszmarkiem słupskiego śródmieścia.

Wspomniana ściana i miejsce po topolach.


Osobiście widziałbym w tym miejscu zieloną ścianę z bluszczu, winobluszczu, oraz klematisów, kokornaku i glicyni. Koszt, nie więcej niż 2000 złotych, łatwe wykonanie, a w zamian atrakcyjny wygląd o każdej porze roku, i co najważniejsze zasłonięcie ściany na którą trudno znaleźć pomysł.
 
#20 · (Edited)
Dzisiaj szczegółowo zlustrowałem dotychczasowo wykonane prace, i jeśli chodzi o jakości naprawdę nie miałem do czego się przyczepić, oby tak dalej.

Nawierzchnia skweru nawiązuje do tej z deptaka na Bema, ten sam wzór, te same materiały, płyty granitowe i klinkier drogowy, natomiast Starzyńskiego nawiązuje do ciągu pieszego sprzed ratusza.
 
#21 ·
Dobra organizacja robót u Krężla daje efekty. Kostka osiemnastka ułożona może nienadzwyczajnie, ale tego już w Słupsku nikt zrobić nie umie odkąd odeszli starzy mistrzowie. Także miejmy nadzieję, że i na Wojska Polskiego krężle wygrają, bo to będzie gwarancja szybkiego i prawidłowego wykonania inwestycji.

Alchemiku, a wiadomo jak idą przetargi na odnowienie kamienic?
 
#22 ·
^^Prace przy kamienicach przeniesiono na przyszły rok, z nadzieją ,że na ogłoszonych przetargach ( m.in. hala) uda się zaoszczędzić nieco grosza, i tym samym spełnić oczekiwania firm remontowych.

Przeklejam część zdjęć z poprzedniej strony.
Starzyńskiego i skwer.





 
#24 ·
Mały OT (gdyby zbyt odbiegał od tematu, proszę o skasowanie)
Remonty cieszą, ale czy przy okazji trzeba likwidować pamiątki po Stolp’ie?

Chodzi mi o kratki kanalizacyjne, na remontowanych obecnie Niedziałkowskiego i Starzyńskiego niemieckie, solidne, żeliwne kratki zastępuje się pospolitymi, współczesnymi. Zrozumiałbym gdyby takie działanie warunkowane było złym stanem technicznym, ale poza jedną pękniętą, trudno znaleźć inne uszkodzenia. Ciekawi mnie także jaki jest ich dalszy los, złomowisko, czyjeś lepkie ręce?
Przy wcześniejszych remontach ulic ten proceder również miał miejsce.

Kratki z Krasińskiego, ten typ jest wciąż dość popularny w mieście, ale każdego roku kolejna partia cudownie się rozpływa.




Typ kratki ze Starzyńskiego ( jedyna pęknięta jaką widziałem), powoli staje się rarytasem


Lada moment, a podzieli los innych typów, których liczbę zachowanych egzemplarzy można określić na kilka sztuk.
Np.


Pewnie się wygłupiłem rozpisując się o kratkach ściekowych, ale warto by zachować dla potomnych takie pamiątki, np. wkomponować w jakiś deptak, postawić tablice przybliżające postaci, zakłady przemysłowe uwiecznione w żeliwie.
 
#25 ·
Świetny wpis alchemiku. Komentarz jest chyba zbędny. Wystarczy jedynie konstatacja, iż stosunek do historii kultury materialnej dobitnie świadczy o współczesnych. Tym cenniejsze są twoje obserwacje, nawet jeśli często okazuje się, iż są to już tylko powidoki.
 
#27 · (Edited)
Z kratkami mówiąc kolokwialnie, dałem ciała, zamiast napisać e-maila do redakcji Głosu Pomorza, starałem się zainteresować sprawą osoby, które,tak mi się przynajmniej wydawało, miałyby realną możliwość zareagowania, i wykazywały wcześniej pewną wrażliwość na tego typu kwestie, na odpowiedź wciąż czekam, ale powoli godzę się z faktem, że ta bitwa będzie przegrana.

Stan prac na 11.11
Przejście i granitowa okładzina schodów:


Prace przy układaniu kolektorów na Niedziałkowskiego


Starzyńskiego i skwer
















Możliwe, że już w przyszłym tygodniu prace przeniosą się na kolejny fragment ulicy Starzyńskiego, dziś układano drobną kostkę na wysokości salonu foto, tym samym prace brukarskie na tym odcinku praktycznie zostały zakończone, pozostanie jeszcze do wykonania wymiana oświetlenia, mała architektura i nasadzenia.


masz kreche bo uprzedziłeś mnie z fotorelacją ;)
Zdjęć nigdy dość, z mojej strony kolejna relacja pojwi się dopiero na Boże Narodzenie.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top