SkyscraperCity Forum banner

Bucharest Metropolitan Area

9K views 29 replies 19 participants last post by  Goldmund 
#1 ·
Bucureştiul rămâne fără sectoare şi înghite comunele limitrofe




27 iul 2010,


Bucureştiul va avea în curând o nouă organizare administrativă, două proiecte de lege aşteptând girul Parlamentului pentru a schimba radical capitala României. Sectoarele vor fi înlocuite cu districte, localităţile din Ilfov vor face parte din Bucureşti, iar viitorul megalopolis va avea, ca marile capitale europene, un city manager.


Bucureştiul s-ar putea schimba în urma aplicării noii legi/FOTO: pmb.ro
Imaginea 1/2




Download documente »
Legea Bucureştiului
Zona metropolitană Bucureşti

Odată a fost Micul Paris, astăzi este amintire. Mai multe administraţii au încercat să îi readucă imaginea de altădată, să schimbe ceva. Gropile, câinii vagabonzi, clădirile de patrimoniu în paragină, zgârie-norii construiţi haotic sunt problemele majore ale Bucureştiului actual împărţit în şase sectoare.

Legea Bucureştiului, despre care vorbesc unii politicieni, promite schimbări atât administrative, cât şi în felul cum se cheltuie banii.

Deputatul PDL Vasile Gherasim, iniţiatorul unui proiect de lege care se referă la zona metropolitană a Bucureştiului, pledează pentru o administraţie mai ieftină, cu un buget centralizat la nivelul Capitalei: "Noi trebuie să luptăm pentru o administraţie cât mai ieftină". Potrivit acestui proiect, postat pe site-ul zmb.ro, zona metropolitană cuprinde municipiul Bucureşti plus alte 62 de localităţi din Ilfov (vezi Harta).



"Noi avem acum un proiect al grupului unor deputaţi PDL care a fost depus la Camera Deputaţilor. A trecut de Camera Deputaţilor, se află în Senat. Actorul principal este Consiliul de administrare al zonei Metropolitane care impune foarte puţine cheltuieli. Acest consiliu este constituit pe baza principiului subsidiarităţii astfel încât fiecare să participe la decizie, dar pentru a crea un echilibru s-a mers pe o discriminare pozitivă pentru zona periurbană. Dacă o luăm după numărul de populaţie, nu mai încape Bucureştiul deloc într-o asemenea construcţie. Este ales un consiliu de administrare care are un city manager care propune locuitorilor o listă de obiective pe an", a declarat Vasile Gherasim pentru REALITATEA.NET.

Deputatul a precizat că în primii doi ani, ar merge pe mutarea din zona centrală în zona periferică a tuturor garajelor grele, depourilor, astfel încât să ajungă şi transportul în comun în afara Bucureştiului . Va exista un city manager va raporta lunar care este stadiul proiectelor.

"Dacă se aprobă şi trece de Senat, poate să treacă şi în toamna asta, poate intra în efectivitate imediat pentru că nu vin cu alegeri pentru treaba asta. Din actualii consilieri, constitui consiliul general al zonei metropolitane care desemnează consiliul de administraţie al zonei. Va fi o grupare de tehnocraţi, între 15-100 de persoane. Zona metropolitană este în dezbatere publică din 2003. S-au primit foarte multe interpelări. A fost discutată la toate nivelurile, şi cu societatea civilă. Au existat multe adaptări. Ar trebui mai întâi să avem o viziune metropolitană asupra dezvoltării ansamblului Bucureşti şi după aceea să putem discuta despre o lege administrativă", a mai explicat Gherasim.

Pedelistul Costică Canacheu prezintă pe siteul personal câteva dintre ideile principale incluse în proiectul "Legea Capitalei pentru o Capitală a legii". "Legea oferă instrumente juridice şi administrative care apropie administraţia şi serviciile publice de comunitate şi de cetăţean", susţine deputatul.

Deputatul Costică Canacheu a declarat pentru REALITATEA.NET că încă se lucrează la o Lege a Bucureştiului, se fac cercetări sociale şi nu există o variantă finală care să poată fi prezentată opiniei publice pentru dezbatere. Canacheu a precizat că proiectul despre care a vorbit pe blogul său se referă doar la Bucureşti, urmând ca proiectul colegului său Vasile Gherasim să fie valabil pentru zona metropolitană.
Legat de oraganizarea capitalei în 26 de districte, Canacheu a explicat că "S-a dezvoltat o cercetare în legătură cu cea mai bună organizare posibilă. Am ajuns la 26 de districte, pentru că studiile spun că între 80.000 şi 100.000 de cetăţeni formează o unitate administrativă coerentă. La fel se întâmplă şi la Praga sau Viena. Cercetarea a relevat că pe această bază s-au înfiinţat şi secţiile de poliţie". În cazul în care se va opta pentru împărţirea Bucureştiului în districte actualele sectoare se vor desfiinţa.

"Nevoia reală pentru o Lege specială a Municipiului Bucureşti a existat permanent. Odată adoptată Legea Capitalei oferă un cadru juridic-administrativ adecvat pentru a exprima şi realiza interesele şi aspiraţiile concrete ale locuitorilor Municipiului Bucureşti, respectiv pentru a integra pragmatic capitala României în rândul capitalelor moderne din statele-membre ale Uniunii Europene", scrie Canacheu pe site-ul personal.

Pedelistul susţine că impactul estimat al adoptării Legii Capitalei se poate materializa în două planuri fundamentale: "Legea oferă instrumente juridice şi administrative care apropie administraţia şi serviciile publice de comunitate şi de cetăţean, printr-o organizare flexibilă a teritoriului şi prin eficientizarea instituţiilor. În al doilea rând, afirmă identitatea, respectiv stimulează modernizarea şi creşterea competitivităţii generale a Municipiul Bucureşti în plan naţional şi european".

În varianta de pe site-ul lui Costică Canacheu, proiectul propus pentru Legea Capitalei vizează următoarele direcţii fundamentale:

Eliminarea ambiguităţii actuale în ce priveşte rolurile şi raporturile dintre municipalitate şi subdiviziunile sale administrative.
Orientarea acţiunii administraţiei şi serviciilor publice către cetăţean.
Creşterea capacităţii de conducere şi coordonare la nivelul aleşilor locali.
Informare permanentă şi adecvată a cetăţenilor, pentru a creşte implicarea lor reală în viaţa comunităţi.
Punerea în consonanţă a normelor în materia descentralizării şi amenajării teritoriului.
Dezvoltarea echilibrată a colectivităţilor din Municipiul Bucureşti.
Administrarea eficientă a resurselor financiare.
Gorghiu (PNL): Proiectul legii Capitalei trebuie dezbătut împreună cu bucureştenii

Proiectul legii Capitalei, care prevede între altele ca primarii de sector să fie aleşi din rândul consilierilor generali, trebuie supus întâi unui studiu de impact. Deputatul PNL Alina Gorghiu a susţinut la Realitatea FM că, dincolo de deciziile celor care sunt la conducere, trebuie să conteze de la bun început opinia bucureştenilor faţă de acest proiect de lege.

Proiectul de modificare a formei de administrare a Capitalei prevede ca primarii de sector să fie aleşi din rândul consilierilor generali, consilii locale să fie desfiinţate, iar atribuţiile Primăriei Generale să fie extinse.

Prefectul Capitalei: Legea Capitalei ar putea duce pe linie dreaptă si proiectul zonei metropolitane

Prefectul Capitalei Mihai Atănăsoaei a spus la Realitatea FM că discuţiile pe marginea acestui subiect ar putea dura mult timp, pentru că proiectul de act normativ urmează să schimbe fundamental forma de administrare a Bucureştiului. El mai spune că Legea Capitalei ar putea duce pe linie dreaptă şi proiectul zonei metropolitane. În acest fel, s-ar putea rezolva şi problema transportului public în judeţul Ilfov, mai spune acesta.

Potrivit experţilor, între avantajele unei Zone Metropolitane se numără satisfacerea cererii de locuinţe a populaţiei, crearea de locuri de muncă şi creşterea atractivităţii zonelor pentru investitori.
Sursa
 
#2 ·
Da, si eu am vazut stirea si am vrut sa o postez dar n-am gasit thread. Good job. :)
 
#3 ·
Si primul comentariu: zona metropolitana va functiona cu adevarat daca va fi infrastructura potrivita. Sunt strazi in city proper in B care nu sunt asfaltate... ce sa mai zic in comunele din jurul city proper. Plus ca trebuie un inel de autostrada... trebuie multe la capitolul infrastructura.

Minunate ar fi niste linii de tramvai/metrou (usor sau greu sau tren urban sau cum vrei sa-i zici). Salvare? Pompieri? Servicii? Eu m-as muta MAINE in suburbiile viitoare... daca am servicii+infrastructura. Adica minimul de civilizatie din city proper.

Fara asta BMA/ZMB e doar asa ceva pe hartie si mai multa birocratie.

Plus o remarca 100% personala si 100% de "design": mi-ar placea ca viitoarele districte sa fie denumite cumva, nu "districtul 1". Asa cum exista in US megalopolisurile.
 
#4 ·
Si primul comentariu: zona metropolitana va functiona cu adevarat daca va fi infrastructura potrivita. Sunt strazi in city proper in B care nu sunt asfaltate... ce sa mai zic in comunele din jurul city proper. Plus ca trebuie un inel de autostrada... trebuie multe la capitolul infrastructura.

Minunate ar fi niste linii de tramvai/metrou (usor sau greu sau tren urban sau cum vrei sa-i zici). Salvare? Pompieri? Servicii? Eu m-as muta MAINE in suburbiile viitoare... daca am servicii+infrastructura. Adica minimul de civilizatie din city proper.

Fara asta BMA/ZMB e doar asa ceva pe hartie si mai multa birocratie.
oul sau gaina? cum crezi ca pot fi derulate proiectele amintite fara o buna organizare in spate.
 
#7 ·
Dupa fiecare iesire in vest ma incarc cu energie pozitiva. :lol:
Pacat ca se erodeaza in cateva saptamani.

Avem mult pana departe. Mult rau. Mult. Nu-mi iese din cap cum e in Austria "la tara". Am fost acum a treia oara si tot nu-mi vine sa cred cum e acolo. Cine n-a fost sa se duca.

Ah, si daca mai sunt useri de pe forum care n-au iesit din tara pana acum, le recomand cu maxima caldura sa puna bani deoparte, sa ia bilet pana in Viena si apoi ceva trenuri/autocare spre zonele rurale. Si prin statiunile lor montane. Apoi sa revina in tara. :lol:

Inca n-am ajuns in US, mi-ar placea sa vad "live" zonele lor rezidentiale cu picked fences din suburbii. Asta asa ca sa ramanem on-topic. Apoi sa vedem ce naiba putem sa facem cu Romanica. :D
 
#8 ·
^^ Cu optimism de genul asta vin si eu de fiecare data cand ma intorc dintr-o excursie din vest. Satele la ei sunt muult mai curate si mai civilizate decat centrul capitalei noastre. dar pana la urma nu cred ca incape nicio comparatie, Astria si Elvetia sunt oficial BEST PLACES TO LIVE ON THE PLANET! Adica sunt aproape perfecte. Romania este o tara saraca in care mai mult de jumatate din populatie traieste la tara in niste conditii la limita decentei.
PS: pe mine ma tine cam 3-4 zile aerul asta european.
PPS offtopic: maine ma duc sa iau o mica gura de civilizatie pana in Budapesta + Hungaroring :D
 
#9 ·
:eek:mg: 3-4 zile? o saptamana? Ce nervi aveti!!:nuts: Pe mine ma tine pana trec granita.(punct) Si incep sa caut o toaleta, evident intr-unul dintre numeroasele spatii de servicii 'existente' de la granita pana la destinatia mea :naughty: sau pana aterizez si ma trezesc in baneasa cu: un taxi baiatu? :lol:
 
#13 · (Edited)
Eu cred ca ratati esenta articolului:
Potrivit experţilor, între avantajele unei Zone Metropolitane se numără satisfacerea cererii de locuinţe a populaţiei, crearea de locuri de muncă şi creşterea atractivităţii zonelor pentru investitori.
Se intelege acum? Expertii (care-s aceia?) "zice" ca "toate va creste". Baietii din imobiliare au ramas cu ogoruri de teren in jurul Bucurestiului si nu mai stiu cum sa scape de ele, ca-i paste falimentul, ii executa banca silit, etc. Pe cat punem pariu ca acum salta oleacă pretul terenurilor din Ilfov, ca "se face zona Metropolitana, n-ai vazut nene, au dat si la ziar?" :nuts:

Iar restul reorganizarii se doreste pentru ca sa concentreze bugetul la PMB, sa fie toti banii la consiliul general de acum. Va las pe voi sa faceti corelatia intre promotorii proiectului si componenta politica a CGMB.

Urmarile concentrarii? De exemplu, o sa fie si in viitoarele foste sectoare 1 si 3 o salubritate precum in 2 si 5. Numai victorii pe toate liniile, taica.
 
#17 ·
#21 ·
Si eu stau tot in sectorul 1 dar sunt pentru desfintarea sectoarelor sau infintarea unui sector 0. De ce? Sectorul 5 are o parte din centru, concentrata in jurul Blvd. Regina Elisabeta. Este suficienta o privire aruncata la sediul sectorului 5 ca sa vezi bataia de joc cu care administreaza capitalul care li s-a dat.

Centrul trebuie administrat unitar, ori la nivel central, ori separat, insa modelul actual cu toate sectoarele patrunse pana in centru mi se pare anormal si ilogic.

M-am uitat la sondaj, si cu riscul de a supara pe cativa dintre voi (sper sa nu) vreau sa va intreb pe cei care stati in sectorul 4 de ce are primarul cotatii atat de mari? Mie mi se par multe din solutiile alese kitschoase, mai ales pe bulevarde si nu mi se par atat de merite de laude. Se intampla ceva ce eu nu stiu, sau decoratiunile amplasate pe bulevarde sunt apreciate de populatie?
 
#22 ·
Piedone a adus sectorul 4 de la nimic la un sector mai colorat , mai plin de viata , cu borduri vopsite galben si negru , cu dinozauri din frunze cu bolovani de la Praktiker amplasati peste tot. :nuts:
Acuma serios ,probabil ca oamenii nu-si pot imagina ca se poate mult mai bine, adica ceva de genul : Eu am stat toata viata la -20 de grade celsius , vine unul si face in asa fel incat sa stau la -10 grade celsius, normal ca il voi aprecia pentru ca e un pic mai bine, chiar daca ideal ar fi sa stau la +20 de grade; si cel mai probabil nu voi risca sa votez pe altu chiar daca promite ca voi sta la +20 de grade pentru ca daca actualul pleaca s-ar putea sa cad iar de la -10 la -20 de grade. E cam tampit exemplul dar asta e primul care mi-a venit in minte apropo de intrebarea ta.
 
#23 ·
#24 ·
Romanul,
ce are acest proiect de lege cu Metropola Bucuresti? Acest nou proiect vizeaza doar Capitala, in actualele ei granite, granite depasite de mult de realitate...
Eu nu vad o dorinta 'fierbinte' din partea politicienilor romani de a schimba cu adevarat ceva in acest sens.
Unde a ramas proiectul de lege cu 20 de districte(ce frumos suna!) si o arie de zeci de ori(!!) mai mare decat suprafata Capitalei?
Bun, proiectul acela era atat de exagerat incat eu am scris ca planurile utopice au un singur sens: nimeni nu schimba nimic!
Daca cineva normal ar veni cu un plan realist pentru "Metropola Bucuresti", cu un oras care sa cuprinda de ex. doar fostele comune suburbane si eventual la est orasul Branesti, iar la vest, orasul Buftea, atunci politicienii trebuiau pana acum sa faca ceva, ceva. Asa, o metropola cat Los Angeles e un proiect pentru generatiile viitoare(alt secol?) si o populatie cu o explozie demografica fara precedent....,
asa incat, 'noi, politicienii Romaniei, nu facem nimic!'-ideea

PS
Apropo de Branesti:
eram prin clasa a v-a, cand a inceput sa ma intereseze dezvoltarea Bucurestiului. Am citit de planurile indraznete ale comunistilor(la viziuni, planuri, comunistii erau de neintrecut, poate doar nazistii sa fi avut planuri si mai maretze...Bine ca am scapat de aceste dictaturi)si am citit intr-un Almanah(1970/71?) ca Bucurestiul va fi unit cu Branesti si ca pana acolo vor circula tramvaiele bucurestene. Ce am mai visat eu de atunci..................
 
#25 ·
O nouă organizare a Capitalei: apare al șaptelea Sector, în Centru. VEZI NOUA HARTĂ
27 iul, 08:18

Arhitecții au o nouă soluție pentru organizarea teritorial administrativă a Capitalei: un nou sector în centrul orașului și absorbirea a zece localități din jurul orașului. Astfel, centrul Bucureștiului nu va mai fi împărțit între cele șase sectoare, ci va deveni o unitate administrativă separată condusă de un singur primar. Propunerea arhitecților intră în dezbatere, miercuri, la Comisia de Urbanism a Capitalei.

Un nou sector, în centrul Capitalei, administrat de primarul general

Bucureștiul absoarbe zece orașe și comune
Sursa
 
#27 ·
Din comentariile diversilor oameni de pe zf.ro / realitatea / etc :bash:

"Wtf?! Încă o primărie? Încă un primar si consiliu general?! Încă o scurgere de bani?! NU!"

"Doar tu si oprescu credeti asta … hai sa mai aruncam bani pentru infiintarea unui nou sector , sa organizam alegeri , mai impartim si mai mult bugetul pmb … e cumva ideea blondei?"

"Nu sunt de acord intrucat acesti stimabili se gandesc doar cum sa ne creasca si mai mult taxele extinzand setoarele "centrale" ca sa incaseze impozite mai mari! NU este momentul...SUA este aproape de faliment, Europa la fel....iar noi marim gigacaloria si impozitele pe odata cu cresterea nr. de sectoare...alandala!"
 
#28 ·
Problema e ca pe foarte multi oameni nu-i duce capul. Si nu ma refer aici la concepte avansate, ci la lucruri de baza. Daca unim asta cu politica de tip partizan "sa moara dusmanul partidului meu" care s-a creat in ultima vreme, rezulta o atitudine extrem de conflictuala la orice propunere, fara a se incerca macar de a analiza lucrurile obiectiv. Uite un exercitiu de imaginatie, co-ordonat cu opinia "publica":

  • Maine incepe constructia autostrazii Comarnic-Brasov ("Ai dracu' parlamentari isi fac sa se duca la vile la Predeal!")
  • O sa se inchida spitalele care nu ofera nici un serviciu in afara de camin social ("Haoleo ma lasa fara spital! Boc, Blonda, Basescu, Ponta fi le-ar tarana %*%$$"-fara sa-si dea seama ca de fapt nu se schimba nimic in afara de faptul ca nu se mai cheltuie bani de la buget)

Iar din pacate lucrurile nu par sa se rezolve pe viitor, ci doar sa se accentueze. Citeam o analiza care spunea ca distributia presei pe Internet si forumuri creste "politica de cafenele, bazata pe partizanat". Iar cand co-ordonezi asta cu nivelul foarte scazut de analiza/cultura a majoritati populatiei rezulta un cocktail dezastruos.

Al carui rezultat il putem observa in fiecare zona metropolitana (ca sa fac o intoarcere la on-topic): Stadioane (si pretentii) in comune din Judetul Ilfov fara canalizare, Festivalul Carnatului/Ignatului/Istoria Comunei Inventate in timp ce monumentele istorice se prabusesc etc.

Populatie slab educata>Distributia informatiei stil cafenea>Partizanat Politic>Opunerea proiectelor civilizate>Aparitia proiectelor de lumea a treia, stil "Circ si Paine">Populatie si mai slab educata.

Un cerc vicios, din care putem scap doar prin initiativa privata.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top