search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: W jakim stanie są polskie drogi krajowe?
Bardzo dobrym lub dobrym 43 2.63%
Przeważająco w dobrym 606 37.11%
Przeciętnym (w połowie dobrym, w połowie złym) 756 46.30%
Przeważająco w złym 171 10.47%
W złym/fatalnym 57 3.49%
Voters: 1633. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old February 8th, 2011, 05:42 PM   #101
mjas
Registered User

Likes (Received): 319

Quote:
Originally Posted by Sasza View Post
Jutro postaram się wrzucić film z przejazdu DK8 Suwałki-Szypliszki. Było strasznie, a teraz jest już tak, że postawiono na całej długości ograniczenie do 50. Masakra.
Jechałem wczoraj tamtędy. Najwięcej dziur jest między Żubrynem a Szypliszkami (powinno być zaznaczone na czerwono na mapie); trzeba jechać slalomem (albo wolno). Bliżej Suwałk miałem wrażenie, że jest znacznie lepiej - podobnie jak między Szypliszkami i Budziskiem (pomarańczowe/żółte).

Z innej beczki: DK 61 między Kisielnicą a Szczuczynem/Grajewem zaczyna się powoli sypać (kompleksowa przebudowa jakoś około 2005 roku). Pojawiły się tu i ówdzie małe głębokie dziury, które na razie nie przeszkadzają bardzo w jeździe. Dalej w stronę Augustowa (gdzie droga była przebudowana rok/dwa lata później) wszystko jest OK.
mjas no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 8th, 2011, 07:02 PM   #102
Sasza
Człoooowieku

Sasza's Avatar

Likes (Received): 4481

Powiem tak, jechałem rano i wieczorem było już więcej dziur, więc nawet film który wrzucę jest już nieaktualny na chwilę obecną (uploaduje się na youtube w ciągu godzinki będzie).
I tak od miejscowości Jasionowo do zabudowań Suwałk jest lepiej, bo to odcinek miejski który został załatany porządnie po zniszczeniach poprzedniej zimy, ale też jest podziurawiony tylko są to dziury drobne raczej. Chociaż z drugiej strony jak jechałem dzisiaj po południu i tam już było miejscami fatalnie. Czyli sytuacja jest niestety dość dynamiczna, a przypomina tą sprzed 14 lat (czyli kompletnej przebudowy drogi Suwałki-Budzisko) gdzie rano jechało się po drodze dziurawej,a wracało po jeszcze gorszej. Jak na ironię najgorszy fragment drogi (najbardziej kręty) był... pod Żubrynem, droga została tam poprowadzona nowym szlakiem (po dużym nasypie) i teraz sytuacja się powtarza.

BTW Prowadzone są intensywne prace polegające na tymczasowym zalewaniu dziur po tym jak jakiś czas temu urwał na tej drodze koło ambasador Polski na Łotwie Trochę to daje, bo przynajmniej spłyca je, ale niestety poprawia to sytuację na dosłownie kilka godzin, a potem tymczasowa łata jest w strzępach.

Last edited by Sasza; February 8th, 2011 at 07:07 PM.
Sasza no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2011, 07:22 PM   #103
Superkot634
Requiem for a dream

Superkot634's Avatar

Likes (Received): 561

Gdyby nie ambasador to pewnie przez kilka dni tego by nie ruszyli Swoją drogą jestem iście zdegustowany tym co się dzieje na drogach krajowych, coraz więcej słychać wypowiedzi że sypią się na potęgę i można to liczyć w setkach przypadków jak nie więcej. Najgorsze nie jest to że nie wytrzymują drogi nie remontowane latami, najgorsze jest to że nie wytrzymują drogi remontowane dosłownie 3-4 lata temu, fuszerka? myślę że też. Jednak patrząc na wykonywane remonty to duża część polegała jedynie na wymianie nawierzchni bez ruszania podbudowy itd. mimo tego to nie usprawiedliwia drogowców. Znam przypadki dróg krajowych gdzie wymieniano tylko nawierzchnię a trzymają się dobrze długimi latami.
Old February 8th, 2011, 07:36 PM   #104
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Nie można mieć pretensji do tych wykonawców których kontrakty przewidywały tylko wymianę górnych warstw nawierzchni.
Gro dziur jakie powstały po połowie zimy na polskich drogach to pewnie właśnie takie remonciki wierzchnich warstw.

Zróbmy ranking inwestycji które rozpadły się najszybciej pomimo iż ich zakres (nowe wszystkie warstwy konstrukcyjne) wskazywał na długowieczność drogi.
Proponuję opisy takich inwestycji wykonywać mniej więcej w taki sposób :

nazwa kontraktu - czas trwania robót - okres gwarancji - termin pojawienia się pierwszych dziur badź innych usterek - sprecyzowanie rodzaju usterek

Mile widziane byłyby zdjęcia powstałych usterek.

PUNK ROCK Polska - kanał youtube .................................PUNK ROCK Polska - facebook ......................................................DK 16 - co,gdzie,kiedy ?
los77 no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2011, 07:42 PM   #105
Sasza
Człoooowieku

Sasza's Avatar

Likes (Received): 4481

http://www.youtube.com/watch?v=WYGpV-Jk6cY

Oto obiecany film z DK8, niemal 13 minut wstrząsów. Przepraszam za jakość obrazu, niestety nie posiadam kamery. Swoją drogą jedynym plusem powstałego szwajcarskiego sera jest mniejszy ruch w godzinach porannych, tiry koczują w zajazdach.

Down.
Nie znałem kodu na wrzucenie tak filmu

Last edited by Sasza; February 8th, 2011 at 07:49 PM.
Sasza no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2011, 07:47 PM   #106
Superkot634
Requiem for a dream

Superkot634's Avatar

No jakość bardzo słaba, lepiej tak wrzucać:

Old February 8th, 2011, 08:22 PM   #107
Beck's
Polska wielonarodowa!!

Beck's's Avatar

Likes (Received): 7561

Quote:
Originally Posted by Superkot634 View Post
Swoją drogą jestem iście zdegustowany tym co się dzieje na drogach krajowych, coraz więcej słychać wypowiedzi że sypią się na potęgę i można to liczyć w setkach przypadków jak nie więcej. Najgorsze nie jest to że nie wytrzymują drogi nie remontowane latami, najgorsze jest to że nie wytrzymują drogi remontowane dosłownie 3-4 lata temu, fuszerka? myślę że też. Jednak patrząc na wykonywane remonty to duża część polegała jedynie na wymianie nawierzchni bez ruszania podbudowy itd. mimo tego to nie usprawiedliwia drogowców.
Jednak sypiące się nowowyremontowane drogi należą raczej do niechlubnych wyjątków niż do reguły, bo jednak znaczna większość nowowyremontowancyh trzyma się nieźle. Jednak nie zmienia faktu że każdy remont powinien być zrobiony porządnie, łącznie z wymianą podbudowy. Dlatego też na wiosnę sypiąca się nowowyremontowana droga powinna być wyremontowana przez tą samą firmę co ją wcześniej remontowała za darmo w ramach tzw. gwarancji
Old February 8th, 2011, 08:33 PM   #108
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Quote:
Originally Posted by Beck's View Post
Jednak sypiące się nowowyremontowane drogi należą raczej do niechlubnych wyjątków niż do reguły, bo jednak znaczna większość nowowyremontowancyh trzyma się nieźle. Jednak nie zmienia faktu że każdy remont powinien być zrobiony porządnie, łącznie z wymianą podbudowy. Dlatego też na wiosnę sypiąca się nowowyremontowana droga powinna być wyremontowana przez tą samą firmę co ją wcześniej remontowała za darmo w ramach tzw. gwarancji
Większego idiotyzmu nie słyszałem już dawno

Jak się zleca wykonanie tylko wierzchniej warstwy to trzeba się liczyć z konsekwencjami. A za darmo to możesz sobie tylko podziwiać późniejsze efekty :-)

PUNK ROCK Polska - kanał youtube .................................PUNK ROCK Polska - facebook ......................................................DK 16 - co,gdzie,kiedy ?

Last edited by los77; February 8th, 2011 at 08:38 PM.
Old February 8th, 2011, 08:37 PM   #109
michal_OMB
look here -->

michal_OMB's Avatar

Likes (Received): 32

ogólnie nie ma jednej przyczyny i powodu dlaczego sypią się DK i inne drogi w Polsce, pierwszym na pewno największym jest zima, potem fuszerka, potem zła podbudowa nie wymienianie jej, zła nawierzchnia, za mało asfaltu, wiek nawierzchni i pewnie jeszcze wiele innych. Ja sam już podawał przykład prawie 40-letniej drogi która do dziś się trzyma w prawie dobrym stanie bez żadnych robót, tą drogą można by było zepsuć przez głupi remont i by się sypała po 2-3 latach. Żeby DK się trzymały to trzeba było prawie że w 100% trzymać standard A lub S i oczywiście tak samo je kontrolować, no ale wiadomo wszystko rozbija się o pieniądze

Quote:
Originally Posted by los77 View Post
która część jego wypowiedzi jest dla Ciebie idiotyczna?
Old February 8th, 2011, 08:42 PM   #110
Beck's
Polska wielonarodowa!!

Beck's's Avatar

Quote:
Originally Posted by los77 View Post
No właśnie, która wg ciebie moja wypowiedź jest idiotyczna?? To, że nowowyremontowane drogi, które się sypią są wyjątkiem czy to, że firma, która wczesniej wykonała remont tejże drogi powinna ją naprawić za darmo??
Old February 8th, 2011, 08:49 PM   #111
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Quote:
Originally Posted by michal_OMB View Post
która część jego wypowiedzi jest dla Ciebie idiotyczna?
Częśc Idiotyczna :
Quote:
Jednak nie zmienia faktu że każdy remont powinien być zrobiony porządnie, łącznie z wymianą podbudowy. Dlatego też na wiosnę sypiąca się nowowyremontowana droga powinna być wyremontowana przez tą samą firmę co ją wcześniej remontowała za darmo w ramach tzw. gwarancji
Wykonawca nie ma możliwości ingerencji w zakres przeprowadzonego remontu. Jak Inwestor nie chce wymiany podbudowy to podbudowy Wykonawca nie wymienia. Idiotyzmem jest próba wymuszenia na wykonawcy usuwania usterek , które powstały w wyniku szukania oszczędności przez Inwestora.

Old February 8th, 2011, 08:55 PM   #112
Beck's
Polska wielonarodowa!!

Beck's's Avatar

Tylko, że jeżeli inwestor, czyli GDDKiA zaleca remont jakiejś drogi to chyba logiczne, że wraz z podbudową(bo bez sensu jest remontować nową drogę bez podbudowy), więc wykonawca musi również zrobić podbudowę. Jeśli więc GDDKiA taki remont zaleciła i wykonawca zrobi to jednak bez porządnej podbudowy to ponosi tego konsekwencje.
Old February 8th, 2011, 09:05 PM   #113
Superkot634
Requiem for a dream

Superkot634's Avatar

Quote:
Tylko, że jeżeli inwestor, czyli GDDKiA zaleca remont jakiejś drogi to chyba logiczne, że wraz z podbudową(bo bez sensu jest remontować nową drogę bez podbudowy), więc wykonawca musi również zrobić podbudowę. Jeśli więc GDDKiA taki remont zaleciła i wykonawca zrobi to jednak bez porządnej podbudowy to ponosi tego konsekwencje.
Nie, nie i nie. Jeżeli GDDKiA rozpisuje przetarg na remont danego odcinka który ma polegać na wymianie nawierzchni to wykonawca robi tylko wymianę. Wymiana podbudowy to już inna bajka, taki remont jest już kosztowny i z tego co wiem około 20 % sieci DK zostało tak wyremontowanych, innymi słowy droga taka ma nacisk na jedną oś 11,5 tony, czyli spełnia normy UE, droga z wymianą nawierzchni jest podatna na dziury, koleinowanie itd. Używa się coraz lepszych asfaltów ale jak widać i tak drogi się dziurawią. Tak naprawdę zdecydowana większość remontów przeprowadzona przez GDDKiA polegała głównie na wymianie nawierzchni bez ingerencji w podbudowę, wierzysz w coś takiego że wykonawca sam z siebie jeszcze przy okazji rusza podbudowę i ją wymienia? na własny koszt śmiechu warte.
Old February 8th, 2011, 09:08 PM   #114
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Quote:
To przeanalizuj przetargi GDDKiA i sprawdź sobie zakres robót jakie GDDKiA raczy sobie wykonać podczas takich remontów. Oczywiście że są przetargi w których zakłada się wymianę wszystkich warstw konstrukcyjnych. Faktem jednak jest że także zdarzają się przetargi "okrojone" w których jedynie zrywa się wierzchnie warstwy konstrukcji drogi. Jak w drugim przypadku ma się wina Wykonawcy do winy Inwestora ? Dlaczego akurat Wykonawca ma płacić za oszczędności Inwestora ?

Old February 8th, 2011, 09:11 PM   #115
michal_OMB
look here -->

michal_OMB's Avatar

Likes (Received): 32

jest jeszcze pośrednia opcja, wymiana tylko części podbudowy, tak było na DK42, zerwano cały asfalt i wierzchnią warstwę ziemi, zastąpiono to kruszywem i położona nowy asfalt i droga do dziś się trzyma bez względu na zimę
Old February 8th, 2011, 09:12 PM   #116
Beck's
Polska wielonarodowa!!

Beck's's Avatar

Quote:
Originally Posted by Superkot634 View Post
Nie, nie i nie. Jeżeli GDDKiA rozpisuje przetarg na remont danego odcinka który ma polegać na wymianie nawierzchni to wykonawca robi tylko wymianę. Wymiana podbudowy to już inna bajka, taki remont jest już kosztowny i z tego co wiem około 20 % sieci DK zostało tak wyremontowanych, innymi słowy droga taka ma nacisk na jedną oś 11,5 tony, czyli spełnia normy UE, droga z wymianą nawierzchni jest podatna na dziury, koleinowanie itd. Używa się coraz lepszych asfaltów ale jak widać i tak drogi się dziurawią. Tak naprawdę zdecydowana większość remontów przeprowadzona przez GDDKiA polegała głównie na wymianie nawierzchni bez ingerencji w podbudowę, wierzysz w coś takiego że wykonawca sam z siebie jeszcze przy okazji rusza podbudowę i ją wymienia? na własny koszt śmiechu warte.
Chodziło mi raczej tylko o sytuacje kiedy inwestor zleca remont wraz z podbudową, a wykonawca olewa podbudowę albo robi ją bylejak, no ale skoro jest inaczej to zwracam honor
Old February 8th, 2011, 09:19 PM   #117
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Quote:
Originally Posted by michal_OMB View Post
jest jeszcze pośrednia opcja, wymiana tylko części podbudowy, tak było na DK42, zerwano cały asfalt i wierzchnią warstwę ziemi, zastąpiono to kruszywem i położona nowy asfalt i droga do dziś się trzyma bez względu na zimę
Nie wiem czy jest to pośrednia opcja, może akurat w tym przypadku po analizie geologicznej wystarczyło tylko zebranie mniejszej ilości ziemi. Zakres prac reguluje projekt, to on określa ile ziemi trzeba zastąpić innym materiałem aby droga wytrzymała normowy napór dla danej klasy drogi. Albo robi się generalny remont drogi , albo robi się tylko lifting góry drogi tak aby każdy opiewał przez rok w zachwyt jak to ładnie i prawie za darmo wyremontowano nowy fragment drogi.

Old February 8th, 2011, 10:06 PM   #118
wawrzula
Registered User

wawrzula's Avatar

Z zarządcami dróg jest jak z właścicielami starych samochodów. Jest trup, ledwo jeździ ale najważniejsze, że w ogóle jeździ. Nagle chabeta pada i trzeba coś wymienić. Biedny właściciel nie pojedzie do ASO po nówkę sztukę tylko kupi używkę na szrocie.
W drogami jest tak samo.Brak kasy a co za tym idzie szybkie frezowanie, dywanik i jazda. Bawienie się w kapitalny remont oznacza praktycznie budowę od nowa. Bo nie wystarczy usunąć warstwy kontrakcyjne, ale i wzmocnić podłoże trzeba, odwodnienie poprawić, albo w ogóle go zrobić.
wawrzula no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2011, 10:15 AM   #119
darius.
Registered User

Likes (Received): 6397

DK45:
Racibórz - granica opolskiego - zielony
granica opolskiego - Kędzierzyn Koźle - pomarańczowy, z tymże Reńska Wieś i Polska Cerekiew czerwony
Kędzierzyn - Krapkowice - zielony
Krapkowice - A4 - żółty
darius. no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2011, 11:46 AM   #120
Serodczanin
BANNED

Likes (Received): 9

I znowu tu zajeżdża lamentem. Oczywiście, o fuszerkach jest głośno, ale pewnie i tak znaczna większość dróg dobrze się trzyma, tylko się o tym nie mówi, bo to nie sensacja. Poza tym ja naprawdę widziałem dużo remontów, gdzie była wymieniania podbudowa. Na przykład jedna z ulic w Warszawie, którą zawsze widzę przy wjeździe od Modlińskiej przechodzi tego typu remont.
Serodczanin no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
dziury, mapy, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules