daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 25th, 2012, 12:51 AM   #81
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 6454

Czy ja wiem, czy taki strategiczny? Gierkówka jest i na odcinku do Częstochowy się sprawdza. Strategiczne są obwodnice Łodzi i Częstochowy.
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 25th, 2012, 07:28 AM   #82
jmigna
Registered User

Likes (Received): 208

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
Czy ja wiem, czy taki strategiczny? Gierkówka jest i na odcinku do Częstochowy się sprawdza. Strategiczne są obwodnice Łodzi i Częstochowy.
Obwodnica Czestochowy tez tu jest uwzgledniona przeciez?
jmigna no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 08:54 AM   #83
jmigna
Registered User

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
Może jeszcze doprecyzuje, że odcinek Granica Województwa - Zawodzie ma się kończyć w Dźbowie na południe od Częstochowy (nazwa Zawodzie może być trochę myląca)

Łącznie mówimy zatem o 43 km A1 w Województwie Śląskim (włączając w to zachodnią obwodnicę Częstochowy) oraz o 64 km A1 w Województwie Łódzkim (wliczając w to istniejący odcinek Tuszyn-Piotrków)
Old August 25th, 2012, 12:17 PM   #84
zetor2
Registered User

Likes (Received): 43

Quote:
Originally Posted by jmigna View Post
Może jeszcze doprecyzuje, że odcinek Granica Województwa - Zawodzie ma się kończyć w Dźbowie na południe od Częstochowy (nazwa Zawodzie może być trochę myląca)

Łącznie mówimy zatem o 43 km A1 w Województwie Śląskim (włączając w to zachodnią obwodnicę Częstochowy) oraz o 64 km A1 w Województwie Łódzkim (wliczając w to istniejący odcinek Tuszyn-Piotrków)
Chyba chodzi o to, że odcinek od Tuszyna do Częstochowy w śladzie obecnej dk1, czyli jedna z lepszych dróg w kraju poza S i A zostanie zaorana i zbudowana od nowa za kilka mld zł aby zyskać parę minut, w czasach gdy jest pewne, że są odcinki-obwodnice kosztujące kilkaset mln (a o wiele bardziej potrzebne), dla których kasy nie starczy.

Dodam tylko, że w planie jest aż 5 połączeń szybkiego ruchu pomiędzy A2 i A4 (poprzez A1, S5, S3 i S7, S17/S19) - a obecnie ich jest 0, osobiście uważam, że pełna (bo rozważane były inne warianty) przebudowa A1 Tuszyn-Częstochowa jest najmniej potrzebna. Pisząc to w tym wątku pewnie zaraz spadną na mnie gromy, i personalne wycieczki.

Mam tylko pytanie, czy uzyskanie zridów i pb na cały odcinek pozwoli na budowę jedynie wybranych obiektów WD i chyba jednego WA, tam gdzie jest to możliwe? Mam cichą nadzieję, że taki jest plan GDDKiA

Last edited by zetor2; August 25th, 2012 at 12:28 PM.
zetor2 no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 12:39 PM   #85
noah_pl
Registered User

noah_pl's Avatar

Likes (Received): 1169

Quote:
Originally Posted by zetor2 View Post
Dodam tylko, że w planie jest aż 5 połączeń szybkiego ruchu pomiędzy A2 i A4 (poprzez A1, S5, S3 i S7, S17/S19) - a obecnie ich jest 0, osobiście uważam, że pełna (bo rozważane były inne warianty) przebudowa A1 Tuszyn-Częstochowa jest najmniej potrzebna. Pisząc to w tym wątku pewnie zaraz spadną na mnie gromy, i personalne wycieczki.
Myślę że więcej osób jest podobnego zdania.

Sam jestem za tym, by póki co wybudować A1 od Pyrzowic do Częstochowy, a na reszcie Gierkówki jedynie węzły i obiekty nad drogą, aby nie odciąć od świata ruchu lokalnego. Tak zmodyfikowana Gierkówka może zostać śmiało oznaczona jako S1 i poczekać na lepsze czasy.
noah_pl no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 01:16 PM   #86
Wesoły Romek
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Wesoły Romek's Avatar

Likes (Received): 22118

No nie wiem Panowie....

Na autostradę prosto z pola? To możliwe. Pod Łodzią
Wesoły Romek no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 01:18 PM   #87
Angulo
Registered User

Angulo's Avatar

Likes (Received): 3526

Za granicą przytłaczająca wiekszość autostrad nie ma żadnego ogrodzenia, a odległość od pól jest jeszcze mniejsza.
Angulo no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 01:30 PM   #88
Palatek
Registered User

Likes (Received): 47

Quote:
Originally Posted by Angulo View Post
Za granicą przytłaczająca wiekszość autostrad nie ma żadnego ogrodzenia, a odległość od pól jest jeszcze mniejsza.
No nie wiem skąd to info. Sporo jeżdżę po niemieckich i czeskich autostradach i wszędzie widziałem siatki, miejscami na oko nawet ponad 2m.
Palatek no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 02:51 PM   #89
jmigna
Registered User

Quote:
Originally Posted by noah_pl View Post
Myślę że więcej osób jest podobnego zdania.

Sam jestem za tym, by póki co wybudować A1 od Pyrzowic do Częstochowy, a na reszcie Gierkówki jedynie węzły i obiekty nad drogą, aby nie odciąć od świata ruchu lokalnego. Tak zmodyfikowana Gierkówka może zostać śmiało oznaczona jako S1 i poczekać na lepsze czasy.
Dlaczego uważasz, że zbudowanie węzłów i obiektów nad Gierkówką wraz z dostosowaniem jej do standardu S1 nie pochłonie tak dużo pieniędzy a realizacja tego jako A1 już tak? Może jestem laikiem, ale mam wrażenie, że to właśnie węzły i obiekty składają się na znaczną część kosztów realizacji inwestycji?
Old August 25th, 2012, 02:59 PM   #90
Dylus88
Registered User

Dylus88's Avatar

Likes (Received): 357

pozatym gdyby przebudować drogę od razu do standardu A1, można w szybkim czasie wybudować PPO oraz SPO i pobierać opłaty za przejazd.
Dylus88 no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 03:03 PM   #91
jmigna
Registered User

Quote:
Originally Posted by zetor2 View Post
Chyba chodzi o to, że odcinek od Tuszyna do Częstochowy w śladzie obecnej dk1, czyli jedna z lepszych dróg w kraju poza S i A zostanie zaorana i zbudowana od nowa za kilka mld zł aby zyskać parę minut, w czasach gdy jest pewne, że są odcinki-obwodnice kosztujące kilkaset mln (a o wiele bardziej potrzebne), dla których kasy nie starczy.

Mam tylko pytanie, czy uzyskanie zridów i pb na cały odcinek pozwoli na budowę jedynie wybranych obiektów WD i chyba jednego WA, tam gdzie jest to możliwe? Mam cichą nadzieję, że taki jest plan GDDKiA
Cieżko się zgodzić, że wspomniane przez Ciebie 4 połączenia A2 i A4 (S5, S3 i S7, S17/S19) powinny być bardziej priorytetowe aniżeli A1, chociażby z następujących powodów:

a) A1 oznacza płynne połączenie z siecią autostrad w Czechach i w konsekwencji z Austria, Włochami i całą południową Europą (z przytoczonych przez Ciebie odcinków żaden tego w bezpośredni sposób nie oferuje)

b) w każdym ze wspomnianych przez Ciebie odcinków zostało dużo więcej kilometrów do zbudowania i czas ich realizacji na pewno będzie bardziej odległy aniżeli A1

c) A1 stanowiłoby połączenie aglomeracji śląskiej, łódzkiej, warszawskiej i trójmiasta (czyli z punktu widzenia liczby mieszkańców mamy tutaj najwięcej 'bezpośrednio 'zainteresowanych'). Poza S7 (której przed 2018 w całej linii na pewno nie będzie) żadne z podanych przez Ciebie rozwiązań tego nie oferuje

Zachęcam zatem do więcej entuzjazmu wobec A1
Old August 25th, 2012, 03:10 PM   #92
Kemo
Registered User

Likes (Received): 18037

Ale chodzi o to, że nawet bez przebudowy odcinka Częstochowa - Piotrków mamy "płynne połączenie".
Kemo no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 03:13 PM   #93
Angulo
Registered User

Angulo's Avatar

Likes (Received): 3526

Quote:
Sporo jeżdżę po niemieckich i czeskich autostradach i wszędzie widziałem siatki, miejscami na oko nawet ponad 2m.
No to mało tam jeździłeś. Moje wrażenie jest zupełnie odwrotne, siatki tam są rzadko, no chyba że głębiej w lesie schowane.
Quote:
a) A1 oznacza płynne połączenie z siecią autostrad w Czechach i w konsekwencji z Austria, Włochami i całą południową Europą (z przytoczonych przez Ciebie odcinków żaden tego w bezpośredni sposób nie oferuje)
Bez przesady, po Gierkówce mimo świateł i kolizyjnych skrzyżowań jedzie się dość płynnie. Na razie ta przebudowa nie jest konieczna.
Angulo no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 03:40 PM   #94
jmigna
Registered User

Quote:
Originally Posted by Kemo View Post
Ale chodzi o to, że nawet bez przebudowy odcinka Częstochowa - Piotrków mamy "płynne połączenie".
W jaki sposob jest ono plynne? Tylko dlatego ze sa 2 pasy w kazda strone, a o skrzyzowaniach, ograniczeniach predkosci, swiatlach i fotoradarach nie pamietamy?
Old August 25th, 2012, 03:54 PM   #95
jmigna
Registered User

Quote:
Originally Posted by Angulo View Post
No to mało tam jeździłeś. Moje wrażenie jest zupełnie odwrotne, siatki tam są rzadko, no chyba że głębiej w lesie schowane.

Bez przesady, po Gierkówce mimo świateł i kolizyjnych skrzyżowań jedzie się dość płynnie. Na razie ta przebudowa nie jest konieczna.
Patrząc na dzisiejsze statystyki z Korkowo.pl (wiem, że nie do końca miarodajne, ale jakieś uproszczenie trzeba przyjąć), to na trasie Pyrzowice-Piotrków aktualnie średnia prędkość to 75 km/h a na trasie Stryków-Poznań 110 km/h.

Zatem można założyć, że dzięki A1 ten sam odcinek zamiast pokonywać w 1 godz 40 min będziemy pokonywać w 1 godz 10 min. Sądzę, że w praktyce dla wielu osób to będzie znacznie większa oszczędność aniżeli te 30 min, bo jak wiadomo autostrada umożliwia jazdę z większą średnią prędkością aniżeli 110 km/h.
Old August 25th, 2012, 04:12 PM   #96
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
bo jak wiadomo autostrada umożliwia jazdę z większą średnią prędkością aniżeli 110 km/h.
Wykręcenie średniej prędkości przekraczającej 110 km/h wymaga jazdy z prędkościami wyzszymi niż dopuszczalne 140. A przy planowaniu i budowie dróg nie ma się co w ogóle przejmować potrzebami idiotów, którzy mają chęć sprawdzania możliwości samochodu.

Na forum istnieją wątki ogólne:
Dlaczego skasowano mojego posta w dziale drogowym ->
Ogłoszono program budowy dróg ->
Odwołano ministra ->
Nie zaśmiecaj takimi sprawami wątków dotyczących poszczególnych inwestycji.

Naprawdę ważne informacje do zamkniętych wątków można dodać (w dokładnie taki sposób).
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 04:20 PM   #97
Kemo
Registered User

Likes (Received): 18037

Quote:
Patrząc na dzisiejsze statystyki z Korkowo.pl (wiem, że nie do końca miarodajne, ale jakieś uproszczenie trzeba przyjąć), to na trasie Pyrzowice-Piotrków aktualnie średnia prędkość to 75 km/h a na trasie Stryków-Poznań 110 km/h.

Zatem można założyć, że dzięki A1 ten sam odcinek zamiast pokonywać w 1 godz 40 min będziemy pokonywać w 1 godz 10 min. Sądzę, że w praktyce dla wielu osób to będzie znacznie większa oszczędność aniżeli te 30 min, bo jak wiadomo autostrada umożliwia jazdę z większą średnią prędkością aniżeli 110 km/h.
Trzeba rozróżnic 2 odcinki:
1. Siewierz - Częstochowa + przejście przez Częstochowę
2. Częstochowa - Piotrków.

Odcinek nr 1 istotnie przechodzi przez wiele miejscowości i praktycznie co chwila są skrzyżowania ze światłami. I dlatego odcinek A1 Częstochowa - Pyrzowice powinien byc wybudowany w pierwszej kolejności

Odcinek nr 2 przechodzi przez słabiej zaludnione tereny, więc i skrzyżowań kolizyjnych jest mniej. Przebudowa na razie zbędna.
Kemo no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2012, 04:23 PM   #98
jmigna
Registered User

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post
Wykręcenie średniej prędkości przekraczającej 110 km/h wymaga jazdy z prędkościami wyzszymi niż dopuszczalne 140. A przy planowaniu i budowie dróg nie ma się co w ogóle przejmować potrzebami idiotów, którzy mają chęć sprawdzania możliwości samochodu.
Chyba aż tak bym daleko nie szedł, żeby każdego kto jedzie autostradą z większą średnią prędkością aniżeli 110 nazywać idiotą. Średnia prędkość przelotowa na autostradzie powiedzmy 125 nie oznacza wcale, że przekraczasz często 140. Jeżeli jedziesz płynnie i nie robisz postojów to od momentu wjazdu na autostradę możesz zrobić na dłuższym odcinku średnią 130 ani razu nie przekraczając 140.
Old August 25th, 2012, 04:31 PM   #99
jmigna
Registered User

Quote:
Originally Posted by Kemo View Post
Trzeba rozróżnic 2 odcinki:
1. Siewierz - Częstochowa + przejście przez Częstochowę
2. Częstochowa - Piotrków.

Odcinek nr 1 istotnie przechodzi przez wiele miejscowości i praktycznie co chwila są skrzyżowania ze światłami. I dlatego odcinek A1 Częstochowa - Pyrzowice powinien byc wybudowany w pierwszej kolejności

Odcinek nr 2 przechodzi przez słabiej zaludnione tereny, więc i skrzyżowań kolizyjnych jest mniej. Przebudowa na razie zbędna.
Tak, ale realnie patrząc przyjęty jest inny podział tych odcinków realizacyjnych:

http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/7875/a...iego-pyrzowice
Old August 25th, 2012, 04:36 PM   #100
kflis
Kult Dobrego Asfaltu

Likes (Received): 558

Panowie, ta dyskusja przewijała się w starym wątku już kilka razy i nigdy do niczego nie doprowadziła. Chciałbym tylko zauważyć, że GDDKiA właśnie złożyła/składa wnioski o ZRID na docelowy, autostradowy kształt Piotrków - Pyrzowice i samo to mówi wiele o planach.

Dodam jeszcze, jako osoba jeżdżąca w miarę regularnie DK1 Piotrków - Częstochowa, że ten odcinek w wielu miejscach jest po prostu niebezpieczny (przejazdy w poziomie, czy "improwizowane" kolizyjne skręty, na których wiele osób próbuje zawracać). Celem budowy A1 nie jest "zyskanie kilku minut", tylko zdecydowana poprawa bezpieczeństwa. A tego nie osiągnie się samym wybudowaniem kilku węzłów. Wymaga to budowy kilometrów dróg zbiorczych, przepustów, przejść na zwierząt, co i tak sparaliżuje ruch na czas prac.

Last edited by kflis; August 25th, 2012 at 05:08 PM.
kflis no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
łódź, łódzkie, śląskie, a-1, autostrada-a1, częstochowa, e75, gierkówka, kłobuck, pyrzowice

Thread Tools

Posting Rules