search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 12th, 2005, 09:41 AM   #1
Maciej
Registered User

Likes (Received): 87

[Słowacja] Infrastruktura drogowa

Hej !
Bracia Słowacy otworzyli nowy odcinek D1, Ladce - Sverepec.
Długość odcinka 9,94 km. Budowa trwała równo 8 lat.
Zapewne skróci on czas dojazdu do Wiednia bardzo niewiele, lecz dla mnie był on torturą. Jeżdżę tamtędy od 1998 roku i słabo mi się robiło gdy widziałem postępy na tej budowie :-(
Dzięki (?) fabryce Kia w Żylinie, Słowacy ostro zabrali się za budowę odcinka Vrtizer - Żilina Strazov. Jeśli dotrzymaliby słowa to już końcem 2007 przybyłoby kolejne 19 km. Łącząc to z kawałkami D3 i naszą S69 ( miejmy nadzieję że do końca 2007 ze trzy odcinki oddadzą ) mielibyśmy znaczny postęp na tym kierunku ;-)

pzdr Maciej
Maciej no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 12th, 2005, 10:32 AM   #2
WITEKF
Registered User

Likes (Received): 1

no i przejazd przez Bratyslawe ("wiedenski szlak"), jakies 4 km przez srodek miasta elegancka autostrada czynna od 3 grudnia! Jesli chodzi o Ziline, poczekamy jeszcze kawal czasu-przed bracmi powazne wyzwanie: budowa mostu-estakady wzdluz i przez wielki zbiornik wodny. Potem odcinek Svrcinowiec i Skalite, ktory lezy odlogiem (i 2 planowane tunele) od lat. Czeski odcinek Cieszyn - Mosty u Jablonkowa (trasa 11) tez w dalekich planach. Oj poczekamy zanim ze Slaska czy z krakowskiego dojedziemy w niecale 4 godziny do stolicy Austrii.
WITEKF no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2005, 10:57 AM   #3
Maciej
Registered User

Quote:
Originally Posted by WITEKF
no i przejazd przez Bratyslawe ("wiedenski szlak"), jakies 4 km przez srodek miasta elegancka autostrada czynna od 3 grudnia! Jesli chodzi o Ziline, poczekamy jeszcze kawal czasu-przed bracmi powazne wyzwanie: budowa mostu-estakady wzdluz i przez wielki zbiornik wodny. Potem odcinek Svrcinowiec i Skalite, ktory lezy odlogiem (i 2 planowane tunele) od lat. Czeski odcinek Cieszyn - Mosty u Jablonkowa (trasa 11) tez w dalekich planach. Oj poczekamy zanim ze Slaska czy z krakowskiego dojedziemy w niecale 4 godziny do stolicy Austrii.
Zilina w sumie nie jest taka straszna ;-)
Zresztą cały odcinek do Cadcy jest jako taki.
Cyrk to jest do granicy :-(
4 godziny do Wiednia ? Oj człowieku wolę o tym nie myśleć ;-)

Pzdr Maciej
Old December 12th, 2005, 12:09 PM   #4
WITEKF
Registered User

jest, jak mowisz, znacznie lepiej jest teraz dzieki obwodnicy Cadcy (tunel), droga potem szeroka i dosc malownicza, przed Zilina 2x2. Za to potem jest gorzej, tuz przed Povazska Bystrica dosc waskie gardlo, tym bardziej wiec Ladce Sverepec cieszy. Zawsze bede kibicowac Slowakom, w koncu to "moja" droga na poludnie Europy.
Trasa R5 od Mostow u Jablunkova do wezla Svrcinowiec, choc krotka, to jednak pozostaje w baaardzo dalekich planach-szkoda. Trasa R3 od Chyznego do Martina (i dalej) bedzie pewnie budowana po 2013, plany juz sa i nawet na odcinku Orawskim sa juz prowadzone prace. Do tego czasu jednak z K-wa na pd EU najszybciej bedzie wciaz przez A4, S1, Czeskie 11 i Slowackie D3 i D1
Old December 12th, 2005, 01:27 PM   #5
Maciej
Registered User

Quote:
jest, jak mowisz, znacznie lepiej jest teraz dzieki obwodnicy Cadcy (tunel), droga potem szeroka i dosc malownicza, przed Zilina 2x2. Za to potem jest gorzej, tuz przed Povazska Bystrica dosc waskie gardlo, tym bardziej wiec Ladce Sverepec cieszy. Zawsze bede kibicowac Slowakom, w koncu to "moja" droga na poludnie Europy.
Trasa R5 od Mostow u Jablunkova do wezla Svrcinowiec, choc krotka, to jednak pozostaje w baaardzo dalekich planach-szkoda. Trasa R3 od Chyznego do Martina (i dalej) bedzie pewnie budowana po 2013, plany juz sa i nawet na odcinku Orawskim sa juz prowadzone prace. Do tego czasu jednak z K-wa na pd EU najszybciej bedzie wciaz przez A4, S1, Czeskie 11 i Slowackie D3 i D1
Jeżeli chodzi o R5 to chyba nieprędko - odcinek za Oravskim Podzamkiem robi się trudny. Dolina bardzo waska. Widziałeś gdzieś może plany tego odcinka?

A jest to faktycznie droga na południe z Krakowa. Wariant przez Żywiec też jest do przyjęcia ;-) Przez Brno będzie się dopiero fajnie jeździło jak zbudują A1/D1 no i autostradę przez Mikulov do Wiednia.
Mnie jak na razie z tego wariantu skutecznie leczy DK52 i prace na S1 :-(

Pzdr Maciej
Old December 12th, 2005, 02:40 PM   #6
WITEKF
Registered User

Quote:
Originally Posted by Maciej
Jeżeli chodzi o R5 to chyba nieprędko - odcinek za Oravskim Podzamkiem robi się trudny. Dolina bardzo waska. Widziałeś gdzieś może plany tego odcinka?
Pzdr Maciej
tak, fragmentarycznie tu:

http://www.ndsas.sk/index/index.php?ids=426

kliknij u gory na R3, pojawia sie opisy przy trasie, jak na highways.sk, kliknij dostepne linki.
przekieruja Cie na jakis dziwny serwer, gdzie z prawej strony mozna powiekszyc mapy
Old December 13th, 2005, 08:36 AM   #7
Maciej
Registered User

Quote:
tak, fragmentarycznie tu:

http://www.ndsas.sk/index/index.php?ids=426

kliknij u gory na R3, pojawia sie opisy przy trasie, jak na highways.sk, kliknij dostepne linki.
przekieruja Cie na jakis dziwny serwer, gdzie z prawej strony mozna powiekszyc mapy
Dzieki.
Sam jednak widzisz, że plany są jedynie do Kubina. Później są dwa warianty - przez Kralovany ( krótszy ) i w kierunku Ruzomberoka. Ten pierwszy nie dość, że biegłby bardzo wąską doliną Oravy to na dodatek łączy się z doliną Wagu w miejscu gdzie D1 b ędzie biegła tunelem.
Ale tak jak pisałem to bardzo odległa przyszłość. Odcinek Podzamok - Kubina ma być realizowany po 2013.
Natomiast budowa D1/D3/S69 ( marzenie S52 ) jakoś tam idzie.

Pzdr Maciej
Old March 16th, 2006, 11:46 AM   #8
Maciej
Registered User

Słowacka D1

Hej !
Nie wiem czy taki wątek gdzieś jest... ( Bo o czeskich znalazłem )
W każdym razie Słowacy strasznie ostro pracują na budowie odcinka D1 Vrtizer-Hricovskie Podhradie
http://www.highways.sk/highways/Vrti...Podhradie.html
Popatrzcie na zdjęcia. najwyrażniej koreańczycy ich przycisneli :-)

Pzdr Maciej
Old March 16th, 2006, 01:30 PM   #9
BinioII
niezależny człowiek

Likes (Received): 54

Ten odcinek jest budowany przez długi czas, jeśli przyspieszyli to dobrze, że po okresie Mečara kraj się rozwija.
Zresztą plany Słowacy mają ambitne i pracy też dużo.
Mapki docelowego planu autostrad oraz dokładne opisy projektów z wizualkami (źródła Slovenskį Sprįva Ciest)
BinioII no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2007, 09:25 PM   #10
Jaro25
Registered User

Jaro25's Avatar

Likes (Received): 0

[Słowacja] Autostrady

Zauwazylem, ze na naszym forum jest watek o autostradach w Czechach, nie ma natomiast watku slowackiego. Czesto jezdze z Austrii do Tychow i z powrotem. Chcialbym zaprezentowac zdjecia z trasy, glownie z forum highways slovakia oraz dialnice info, mozna tam znalezc sporo interesujacych informacji o rozwoju slowackiej infrastruktury:

http://www.highways.sk/index.html

http://www.dialnice.info/index.php

Sporo zdjec z pogranicza polsko-slowackiego zawdzieczamy koledze z forum (Kronos KBC)
http://skyscrapercity.com/showthread.php?t=345384

Zaczynamy podroz:

Pojedziemy D4, D2, D1 i D3

Krotkie info z Wikipedii

D4 - http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostr...C5%82owacja%29
D2 - http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostr...C5%82owacja%29
D1 - http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostr...C5%82owacja%29
D3 - http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostr...C5%82owacja%29

przejscie graniczne AUT/SK Jarovce-Kittsee. Tu dygresja odnosnie pierwszego wrazenia z kraju do ktorego wjezdzamy. Na zdjeciu widac slowackie budynki, po austriackiej stronie stoja baraczki-kontenerki, dojazd to 3 km "ekspresowka" w polprofilu a wczesniej zatloczona krajowka. Gdy tam jechalem pierwszy raz w 2001 roku, bylem w lekkim szoku. Ale w listopadzie to sie zmieni, Austriacy buduja autostrade A6 do przejscia granicznego.

Witamy na Slowacji - autostrada D4. Wrazenie jak 10 lat temu gdy sie wjezdzalo z Polski do Niemiec. Droga w Austrii przypomina ta w Polsce. Natomiast slowacka dialnica, popatrzcie sami...

jedziemy w kierunku na Zyline

przez pare km kontynuujemy na D2

poczatek D1 Bratislava-Petrzalka

blokowiska Petrzalki

jestesmy juz po drugiej stronie Dunaju

przez pierwsze 80 km D1 krajobraz rowninny, niewiele ciekawych widokow. Jeszcze niedawno tworzyly sie na 50 km odcinku Bratyslawa-Trnava korki nawet w szczerym polu. Rozwiazanie problemu okazalo sie proste: zakaz wyprzedzania przez ciezarowki za do Trnavy.

okolice Puchova

zblizamy sie do Povazskiej Bystricy

po okolo 165km D1 koniec pierwszego najdluzszego odcinka slowackiej autostrady

pierwsze waskie gardlo - Povazska Bystrica

za P. Bystrica kontynuacja D1, na razie oddano wpolprofilu, zdjecie jeszcze z budowy

jedziemy dolina Wagu

to samo z nizszego pulapu

ta droga w polprofilu przed Zylina jest juz otwarta, jestesmy juz na D3

zblizamy sie do Zyliny, ten odcinek ma zostac oddany w listopadzie

prace przy poszerzaniu drogi wjazdowej do Zyliny

wyjezszamy z Zyliny, my jedziemy tak jak ciezarowka na moscie

obwodnica Cadcy, jako ciekawostke mozna podac, ze droga nazywa sie Torunska Cesta, stoi nawet drogowskaz Torun 500km. Tak bedzie wygladala autostrada D3 z Zyliny do przejscia granicznego Skalite/Zwardon - bedzie budowana w polprofilu podobnie jak nasza S69.

tunel Horelica

zblizamy sie do konca obwodnicy Cadcy

po 5 km osiagamy Svrcinovec, tu mozemy jechac prosto droga 11 (E75) na Czeski Cieszyn lub skrecic w prawo na Zwardon (droga nr. 12)

przygraniczny odcinek D3 w calej dlugosci

witamy w Polsce, dalej jedziemy DK69 i S69 - ale to juz jest w naszym forum

PS. Nie szarzujac, jadac przepisowo, przy dobrych warunkach na drodze podroz przez Slowacje zajmuje okolo 3-3,5 godziny. Odcinek Zylina-Povazska Bystrica mozna ominac jadac lokalna droga nr 507 przez Bytce. Jedzie sie co prawda przez wioski, gdzie bywa wasko i kreto, ale dopoki nie oddana zostanie druga jezdnia, jest to na pewno jakas alternatywa. Chcac sobie zrobic wycieczke krajoznawcza mozna jechac dalej na Puchov i tam skrecic na D1. Nadrabia sie drogi ale rekompensuja to bardzo ladne widoki: gory i zbiorniki wodne na Wagu.

Michal czeka na pomoc http://dzieciom.pl/5517

Last edited by Jaro25; January 16th, 2007 at 10:17 AM.
Jaro25 no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2007, 10:00 PM   #11
Fiolet
Registered User

Quote:
Originally Posted by Jaro25 View Post
Zauwazylem, ze na forum jest watek o autostradach w Czechach, nie ma natomiast watku slowackiego.
Formalnie to jest:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=393588
Fiolet no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2007, 10:04 PM   #12
Jaro25
Registered User

Jaro25's Avatar

Quote:
Originally Posted by Fiolet View Post
tak jest na forum central europe, nie ma natomiast na polskim

Old January 15th, 2007, 10:10 PM   #13
Fiolet
Registered User

Quote:
Originally Posted by Jaro25 View Post
tak jest na forum central europe, nie ma natomiast na polskim
Racja racja, tam są najświeższe informacje, a u nas mogą być najlepsze zdjęcia, albo praktyczne informacje dla podróżujących.
Fiolet no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2007, 10:54 PM   #14
Strzala
Registered User

Likes (Received): 8882

Fajne zdjątka,dzieki
Old January 16th, 2007, 10:43 AM   #15
gospodarz
Registered User

Polecam także stronę
http://www.ndsas.sk/index/index.php
a szczególnie zakładki:
"Dial'nice kamerou" z krótkimi filmami
i
"Bezpecnost' v tuneli" gdzie w przystępny sposób podano jak się zachować w tunelu w sytuacjach ekstremalnych.

Znajdziecie tam także mapkę (nie wiem na ile aktualną) płatnych odcinków dróg. Platne useky to nie tylko autostrady!

ps. Jaro, wydaje mi się, że przenosząc zdjęcia z innych watków powinno się przy każdym wyraźnie podać skąd pochodzi albo jakoś je grupować. To byłoby bardziej elegancko wobec autorów. Poza tym z tekstu pierwszego posta nie wynika, że sa tam i Twoje własne zdjęcia, a chyba takie są?
Czekamy teraz na Twoją własną fotorelacją za mowych odcinków D3 i D1.

Last edited by gospodarz; January 16th, 2007 at 10:49 AM.
gospodarz no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2007, 11:26 AM   #16
Jaro25
Registered User

Jaro25's Avatar

Quote:
Originally Posted by gospodarz View Post
Polecam także stronę
http://www.ndsas.sk/index/index.php
a szczególnie zakładki:
"Dial'nice kamerou" z krótkimi filmami
i
"Bezpecnost' v tuneli" gdzie w przystępny sposób podano jak się zachować w tunelu w sytuacjach ekstremalnych.

Znajdziecie tam także mapkę (nie wiem na ile aktualną) płatnych odcinków dróg. Platne useky to nie tylko autostrady!

ps. Jaro, wydaje mi się, że przenosząc zdjęcia z innych watków powinno się przy każdym wyraźnie podać skąd pochodzi albo jakoś je grupować. To byłoby bardziej elegancko wobec autorów. Poza tym z tekstu pierwszego posta nie wynika, że sa tam i Twoje własne zdjęcia, a chyba takie są?
Czekamy teraz na Twoją własną fotorelacją za mowych odcinków D3 i D1.
Zdjecia sa z dwoch slowackich stron dotyczacych slowackich autostrad ktore wyszczegolinilem na poczatku z zanaczeniem ze stamtad je wzialem, nie zas z innych watkow na Skyscraper, moje jest np. zdjecie terminala granicznego w Jarovcach. A to ze znajduje sie tam adres url Wikipedii, oznacza tylko, ze ja to zdjecie tam wyslalem, podobnie jak zajmuje sie uaktulnianiem tych stron na Wikipedii. Zdjecia pochodza wiec z 3 roznych zrodel, ja zas pogrupowalem je wg. przebiegu drogi, dlatego przeplataja sie ze soba..., dodajac opis lub komentarz.
Chodzilo mi o utworzenie watka, gdzie koledzy moga zamieszczac informacje o autostradach na Slowacji. Do tej pory informacje byly rozproszone po innych polskich watkach.

Pozdrawiam

Last edited by Jaro25; January 16th, 2007 at 11:35 AM.
Old January 16th, 2007, 01:01 PM   #17
gospodarz
Registered User

Jestem jak najbardziej za utworzeniem tego watku, myślę że bedzie się rozwijał tym bardziej że Słowacy nie zasypiają gruszek w popiele .

Mam nadzieję także na informację podróżujących po innych drogach Słowacji. Wiem, że sporo ludzi jeżdzących z południowo-wschodniej Polski na południe Europy np. do Chorwacji czy Czarnogóry wybiera trasę p. Budapeszt a więc pewnie drogi odpowiadające przyszłym R3 czy R4.

Last edited by gospodarz; January 16th, 2007 at 01:13 PM.
gospodarz no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2007, 06:47 PM   #18
Przem
Registered User

Likes (Received): 53

Też się z tego wątku cieszę, bo do Słowacji mam jakiś szczególny sentyment - w lutym jadę na narty do Wyżnych Ruzbachów i może postaram się o fotorelację, o ile przekonam współpodróżujących ze mną samochodem, żeby trochę nadłożyć drogi i zrobić małe kółko zaliczając po drodze Zwardoń, Żlinę i potem na wschód D1. W ubiegłym roku zaliczyłem właśnie taką trasę podczas wakcji, ale tu mam taką wątpliwość - jakie parametry dla autostrad obowiązują na Słowacji, jadąc przez Cadcę pierwszą jezdnią przyszłej D3 odniosłem wrażenie, że parametry łuków poziomych i pionowych odbiegają od tych na naszych autostradach i raczej są zbliżone do parametrów przewidzianych dla dróg ekspresowych w Polsce. Ma ktoś może dokładną informację cyfrową jak to wygląda na Słowacji. Ukształtowanie terenu na większej części kraju mają pagórkowate więc wcale bym sie nie zdziwił, gdyby obowiązujące normy był mniej restrykcyjne - inaczej budowa każego kilometra byłaby kolosalnym przedsięwzięciem, chociaż już dziś jak oglądam zdjęcia z ich autostrad to jestem pełen podziwu dla rozmachu budowanych estakad i tuneli. Taki mały kraj o porównywalnym do naszego PKB per capita i bije nas pod względem infratruktury drogowej o kilkanaście lat.
Przem está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 16th, 2007, 07:26 PM   #19
HTP
Advanced user

Likes (Received): 11

Przejazd przez Bratysławe przypomina A4 w obrębie Katowic - jezdnie serwisowe itp.
HTP no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2007, 07:27 PM   #20
mapman:cz
Ministerskż rada

mapman:cz's Avatar

Likes (Received): 182

Quote:
Originally Posted by Przem View Post
Też się z tego wątku cieszę, bo do Słowacji mam jakiś szczególny sentyment - w lutym jadę na narty do Wyżnych Ruzbachów i może postaram się o fotorelację, o ile przekonam współpodróżujących ze mną samochodem, żeby trochę nadłożyć drogi i zrobić małe kółko zaliczając po drodze Zwardoń, Żlinę i potem na wschód D1. W ubiegłym roku zaliczyłem właśnie taką trasę podczas wakcji, ale tu mam taką wątpliwość - jakie parametry dla autostrad obowiązują na Słowacji, jadąc przez Cadcę pierwszą jezdnią przyszłej D3 odniosłem wrażenie, że parametry łuków poziomych i pionowych odbiegają od tych na naszych autostradach i raczej są zbliżone do parametrów przewidzianych dla dróg ekspresowych w Polsce. Ma ktoś może dokładną informację cyfrową jak to wygląda na Słowacji. Ukształtowanie terenu na większej części kraju mają pagórkowate więc wcale bym sie nie zdziwił, gdyby obowiązujące normy był mniej restrykcyjne - inaczej budowa każego kilometra byłaby kolosalnym przedsięwzięciem, chociaż już dziś jak oglądam zdjęcia z ich autostrad to jestem pełen podziwu dla rozmachu budowanych estakad i tuneli. Taki mały kraj o porównywalnym do naszego PKB per capita i bije nas pod względem infratruktury drogowej o kilkanaście lat.

Odpoviem tak trochu polsko-slovensky - trochu hokus pokus takze przepraszam

Standard na slovenskych autostradach je D 26,5/120 - to je 26,5 metrów na dwa pasy ruchu - wiecej tutaj: http://www.dalnice-silnice.cz/Sk/Mapa.htm - tablica naprawo dole. 120 je predkosc pre "parametry łuków poziomych i pionowych"

D3 je budowana dla normy D 24,5/80 bo sama góra v okolicy a v polprofile. D jest tu budowane z tego dowodu ze D3 i S69 sa korytarz europejsky. Kieby bylo budowano dla pomiaru ruchu, nie bylo by tutaj budowano chyba nic

Norma pre expresowky na Slowaciji jest typicky R 22,5.

V Czechach jest to jeszczce trocha inaczej.

Autostrady maja normu D 27,5 a expresówky R 25,5 lub R 27,5, 6-pasmowe D lub R 33,5 m. Link na czeskie normy: http://www.ceskedalnice.cz/kategorie.htm
mapman:cz no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
europejskie drogi, słowacja

Thread Tools

Posting Rules