search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Република Српска > Исток

Исток Podrinje, Semberija and East Herzegovina

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 30th, 2016, 02:36 PM   #4881
dejvidbovi
Registered User

dejvidbovi's Avatar

Likes (Received): 53

Sponsored Links
Old November 30th, 2016, 02:49 PM   #4882
sarajevo 071
Registered User

Likes (Received): 794

Blok 4, Hilandarska

Whisper W, vladosa12, KALENIC liked this post
sarajevo 071 no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2016, 03:13 PM   #4883
sarajevo 071
Registered User

Na ovoj fotki se najbolje vidi koliko se gradi u I. Sarajevu!

Whisper W, Mare93, KALENIC liked this post
Old December 1st, 2016, 08:41 AM   #4884
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Likes (Received): 286

Od noviteta ove zimske turističke sezone Olimpijski centar "Jahorina" ističe Zabavni park "Ogorjelica", koji će kao sadržaj biti dostupan, kako u zimskom periodu, tako i u ljetnom.

U okviru parka instalirana je pokretna traka koja će biti na raspolaganju, kako korisnicima tubinga, tako i korisnicima ski-poligona.

Ski-poligon će biti namijenjen početnicima u skijanju, dok će tubing zabavljati prevashodno najmlađu populaciju, ali svakako da i odrasli mogu uživati u ovom sadržaju.

Tubing staza je dužine 30 metara i predstavlja plastičnu podlogu na kojoj je moguće sankanje uz pomoć posebnih guma za tu vrstu aktivnosti.

http://www.palelive.com/jahorina-nov...g-osnjezavanja
Old December 1st, 2016, 08:45 AM   #4885
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Radovi na novoj gradskoj pijaci Pale

http://www.palelive.com/aktuelnosti-...ja-nove-pijace

Boza KG, KALENIC liked this post
vlado85rs no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2016, 02:35 PM   #4886
sarajevo 071
Registered User

Novi dječiji park u Dobrinji

Ugradnjom dječije galanterije završeni su radovi na izgradnji parka za djecu u naselju Dobrinja 4, u opštini Istočna Ilidža.

Izgradnjom ovog igrališta djeca školskog i predškolskog uzrasta dobili su novi sadržaj za provođenje slobodnog vremena na konstruktivan ali i bezbjedan način, obzirom da se novoizgrađeno dječije igralište nalazi na površini između stambenih blokova van dometa automobila.

Sredstva za realizaciju ovog projekta obezbjeđena su budžetom opštine Istočna Ilidža.

vladosa12 liked this post
Old December 5th, 2016, 03:47 PM   #4887
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Gondola Pale - Ravna Planina - Jahorina. Među stanica Ravna Planina.

vladosa12, Kozmonaut liked this post
Old December 5th, 2016, 04:11 PM   #4888
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Likes (Received): 216

Источно Ново Сарајево
Постављене перголе код спомен плоче.

http://www.katera.news/cir/istocno-s...d-spomen-ploce

Exaybachay, vlado85rs liked this post

Last edited by Mare93; December 5th, 2016 at 04:23 PM.
Mare93 no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2016, 06:51 PM   #4889
sarajevo 071
Registered User

Blok 2, Hilandarska

Na 17 lokacija se grade stambene zgrade!
Ima li jos kakvih najava?
Old December 5th, 2016, 07:10 PM   #4890
sarajevo 071
Registered User

Do kraja 2018. mozemo ocekivati izgradnju parka iza blokova 3 i 4 u Hilandarskoj i saobracajnice pored FAMOS-a.

Old December 5th, 2016, 07:23 PM   #4891
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

С обзиром да је овај план усвојен прије приче о језеру, мислим да од овог парка неће бит' ништа, јер ће се у склопу језера правити парк, рекреативна зона, и остали садржаји, па ће онда вјероватно овај простор бити зграде или паркинг. То наравно ак осе језеро сачува и уреди, иначе на мјесту језера иду зграде а овај парк се ради.

sarajevo 071 liked this post
Old December 5th, 2016, 07:36 PM   #4892
sarajevo 071
Registered User

Mislim da se plan do saobracajnice koja ide pored FAMOS-a nece mijenjati.
Old December 6th, 2016, 09:19 AM   #4893
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Pale

geronimo_rs liked this post
Old December 6th, 2016, 01:06 PM   #4894
sarajevo 071
Registered User

Blok 5, Hilandarska

Old December 6th, 2016, 07:29 PM   #4895
sizif
Registered User

sizif's Avatar

Likes (Received): 205

Источно Сарајево се заиста убрзано гради и то је одлична ствар за Источни део РС којем фали снажан урбани центар. Али, поред станова тај урбанитет чине спортски и културни центри, позоришта, болнице, биоскопи, ресторани, добре школе и факултети, трговине, јавни превоз... Како са тиме стојите?

И друго, зашто сте тако дефицитарни са зеленилом? Град се диже на ледини и најмањи проблем је одредити простор за дрвеће и цвеће које би читавом граду дали хуманију димензију. На крају крајева, ако су општинари толики балвани да то не схватају, организујте се ви грађани и улепшајте свој град. Овако, види се да се пуно зида, али све делује помало суморно. А мало фали да не буде тако.
sizif no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2016, 09:10 PM   #4896
The Enthusiast
Registered User

The Enthusiast's Avatar

Likes (Received): 295

Imam i ja pitanje, pošto nikada nisam bio:

Postoji li u I.Sarajevu neko centalno šetalište, u smislu onoga što postoji u ostalim balkanskim gradovima. Znači zatvorena ulica, sa gusto zbijenim zgradama, sa buticima, kafićima i baštama, radnjama - koncept npr. Knez Mihajlove, Gospodske i sličnih ( samo manje naravno).
Ako ne, postoje li planovi da se to sagradi ili nadležni smatraju da nema potrebe pošto to sve postoji u federalnom Sarajevu?
Bez toga ovo sve podseća na jednu veliku spavaonicu...
The Enthusiast no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2016, 11:30 PM   #4897
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Quote:
Originally Posted by sizif View Post
Источно Сарајево се заиста убрзано гради и то је одлична ствар за Источни део РС којем фали снажан урбани центар. Али, поред станова тај урбанитет чине спортски и културни центри, позоришта, болнице, биоскопи, ресторани, добре школе и факултети, трговине, јавни превоз... Како са тиме стојите?

И друго, зашто сте тако дефицитарни са зеленилом? Град се диже на ледини и најмањи проблем је одредити простор за дрвеће и цвеће које би читавом граду дали хуманију димензију. На крају крајева, ако су општинари толики балвани да то не схватају, организујте се ви грађани и улепшајте свој град. Овако, види се да се пуно зида, али све делује помало суморно. А мало фали да не буде тако.
Први дио, па гради се ту и тамо нешто, постоји спортска дворана за коју је најављено да се сад завршава, Регионални музеј се гради, отварају се центри разни, омладински, Иновативни. Хотели и ресторани исто, има их, туризам се развија фино, поготову зимски. У Источном Сарајеву и на Палама имају по 4 факултета плус студентски домови, на Палама нови домови скоро отворени. А зеленило, па бољка модерне архитектуре, нема мјеста за то, битније су зграде и бетонске површине, али има језеро сад у центру, најавили су да ће то бит' сређено, уређено, правиће се нови паркови, рекреационе зоне, али то је све за сад само на папиру. Мада Источно Сарајево има површински један од највећих паркова у држави, Парк Сунца.

Quote:
Originally Posted by The Enthusiast View Post
Imam i ja pitanje, pošto nikada nisam bio:

Postoji li u I.Sarajevu neko centalno šetalište, u smislu onoga što postoji u ostalim balkanskim gradovima. Znači zatvorena ulica, sa gusto zbijenim zgradama, sa buticima, kafićima i baštama, radnjama - koncept npr. Knez Mihajlove, Gospodske i sličnih ( samo manje naravno).
Ako ne, postoje li planovi da se to sagradi ili nadležni smatraju da nema potrebe pošto to sve postoji u federalnom Sarajevu?
Bez toga ovo sve podseća na jednu veliku spavaonicu...
Гради се, постоји такозвано Шеталиште, које је дуго скоро километар, и гради се постепено, како се око њега простор попуњава са зградама тако се и само шеталиште уређује, и кад буде готово комплетно биће управо то што си описао. Затим градиће се и трг нови, Москва ће се зват' па ће то шеталиште, трг Моска и градски парк бити једна повезана цјелина.

The Enthusiast, Kozmonaut liked this post
Old December 7th, 2016, 02:36 PM   #4898
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Ja bih odgovorio u ime Pala. Pale su udaljene nekih 12-13 km od Sarajeva, malo više od Istočnog Sarajeva. Grad Istočno Sarajevo se sastoji od šest opština. Na ovoj stranici najviše kačimo fotografije iz opština Istočno Novo Sarajevo i Pale u kojima se najviše gradi.

Najviše stanova se gradi u Istočnom Novom Sarajevu. U Palama se godišnje naprave 2-3 nove stambene zgrade i to je to. Što se tiče Pala infrastruktura za ovako malo mjesto je vrlodobra. Nešto infrastrukture je naslijeđeno i od prije rata, za razliku id II i INS, gdje se krenulo sa ledine. Proteklih godina je izgrađeno nekoliko novih ulica, šetalište, gradski trg, autobuska stanica, nova dvorana, studentski domovi, tri nove zgrade fakulteta, nova osnovna škola, dva tržna centra. Trenutno se gradi nova gradska pijaca i gondola koja će povezati Pale sa Jahorinom.

Trenutno najveci problem Pala je gradska toplana koja se nalazi u centru i gradska deponija. Plan je da se izgradi nova, moderna gradska toplana i izmjesti van centra. Za ovaj projekat je potrebno negdje oko 3,5 mil evra (bar se tako pričalo), a kreditna zaduženost opštine za dvoranu izlazi sljedeće godine, pa je za očekivati da će se uskoro nešto raditi na tom pitanju. Počinju i radovi na sanaciji deponije.

Šuška se da uskoro počinje izgradnja novog Centra Javne bezbjednosti (koji su političari iz Istočnog Novog Sarajeva željeli preseliti u donji dio"), a u planu je i izgradnja nove zgrade opštine.

Mnogo energije i sredstava je potrošeno na razvoj lokalnih puteva, pa u opštini postoji oko 450 km asfaltnih puteva (kako kažu političari). Mislim da se i tu može još mnogo raditi, kao i na održavanju samih.

The Enthusiast, sizif, vladosa12 liked this post
Old December 7th, 2016, 05:52 PM   #4899
sizif
Registered User

sizif's Avatar

Likes (Received): 205

Хвала ти, Владо.

Јасно ми је да је на Палама другачија ситуација, али моја питања су се односила пре свега на ситуацију у самом граду.

Хвала и Марету који је мало разјаснио ситуацију. Имам утисак да вам је под хитно потребан градски архитекта.
sizif no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2016, 08:37 AM   #4900
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Quote:
Originally Posted by sizif View Post
Хвала ти, Владо.

Јасно ми је да је на Палама другачија ситуација, али моја питања су се односила пре свега на ситуацију у самом граду.

Хвала и Марету који је мало разјаснио ситуацију. Имам утисак да вам је под хитно потребан градски архитекта.
Generalni problem je što kod nas ne postoji država. Sami investitori su snažniji i uticajniji od lokalnih zajednica, a neki su i u sprezi sa vrhom državne vlasti. Zakoni se ne poštuju ni od strane same države, a kamo li lokalnih zajednica. Kad ovo kažem mislim prije svega na resurse. Trebinje novac od naknade za poplavljena područja ulaže u sport, Pale od šume u isplate plata administraciji (primjer), a zakon to jasno reguliše. Zna se kako i na šta se raspoređuje naknada za građevinsko zemljište. Sve to naravno aminuje republička vlast, koja je još i sretna što ima par razvijenijih opština gdje je administracija malo pismenija, pa ne moraju puno da se bakću oko toga. Prošle godine su građani spasili (privremeno) park Mladen Stojanović u centru Banjaluke. Čovjek dobio dozvolu da pravi objekat. Znam da ni u Srbiji nije mnogo bolja situacija, ali se stvari pomjeraju.

U SAD investitor može sve, ali da plati. Ako će dizati neboder tamo gdje nije planiran dužan je svu infrastrukturu prilagoditi tome, izgraditi prilazne puteve, zelenilo, instalacije... a njegova je računica da li će mu se to isplatiti. Kod nas investitori plate kvadrat zemljišta u drugoj zoni za 25 evra, pa imamo situaciju da su stanovi u Palama skuplji nego u Istočnom Novom Sarajevu, gdje je koliko se sjećam kvadrat 50 evra. Opština mu po toj cijeni obezbijedi samo lokaciju, pa poslije diže kredit da završi pristupne saobraćajnice. A šta je sa dječijim igralištem na svakih par hiljada stanovnika i ostalim sadržajima? Lokalne zajednice se brane činjenicom da oni na taj način motivišu investitore da ulažu i da veliki broj ljudi zadrži radna mjesta. Međutim iz cijele priče najviše koristi imaju investitori koji su sve snažniji, a republička vlast ( i lokalna) je to shvatila pa ih sve više koristi u ostvarenju svojih političkih ciljeva. Za mnoge od njih nema zakona. Ako nema zakona nema ni države.

sizif liked this post

Reply

Tags
construction, gradilista, projekti, razvoj, republika srpska, sarajevo

Thread Tools

Posting Rules