daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > South–East Region > Constanța Metro Area

Reply

Thread Tools
Old July 1st, 2010, 02:25 PM   #1
dtfsquad
Flo Lolo

dtfsquad's Avatar

Likes (Received): 12

Building a Better Constanța II

Salutare,

Stiu ca multi dintre voi ati adoptat atitudinea de NUUU a lui the SI vis-a-vis de dezvoltarea, intr-un thread separat, zonei peninsulare "pe hartie" sau pe forum SSC Ct.
Dar eu inca sunt deschis la aceasta initiativa; mai mult decat atat, poate refacem Building a Better Constanta unde sa punem idei (cat de bine finisate posibil: scriptic, design sau o alta varianta) a ideilor de drum pietonal (the SI: piata Ovidiu; cei care au fost la meeting stiu) a rezolvarii problemelor de amenajare a zonelor defavorizate (peninsula, stefan cel mare etc).

Building a Better Constanta daca nu ma insel, a cam devenit doar locul refularilor a ceea ce nu ne place in CTA dar nu si a solutiilor (de amatori) care sa trezeasca interesul autoritatilor.
Tin sa fac o precizare care este mereu uitata in ROMANIA: Odata alesi reprezentantii (primar, consilier municipal/judetean, parlamentar etc) toata lumea presupune ca ar trebui sa faca ceva pentru populatie, aceasta din urma (populatia) NEfacand nici macar un control asupra actiunilor alesilor lor.
Cam asta e democratia: delegarea sarcinilor, verificarea indeplinirii lor.

TO BE CONTINUED...
cahhh... out...

Sponsored Links

Old July 1st, 2010, 02:55 PM   #2
garcia.calavera
Registered User

garcia.calavera's Avatar

Likes (Received): 198

ok nu stiu daca chiar era nevoie de un nou thread pentru asta , mergea si pe vechiul building a better cta ... oricum am ras ceva cand am vazut titlul....for real )) , un fel de Building a better cta 2.0
garcia.calavera no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2010, 04:03 PM   #3
Un constantean
BANNED

Likes (Received): 0

Pai aici nu vom discuta altceva decat solutii.Vom posta solutii concrete la probleme concrete.Cum zicea si dtf Bilding a better CT a ajuns un loc al refularilor nu al proiectelor concrete.
Un constantean no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2010, 04:09 PM   #4
DobrogeaMare
Αυτόνομη Δοβρουτσά

DobrogeaMare's Avatar

Likes (Received): 64

referitor la Zona Peninsulara :

1. clarificarea statutui cladirilor
2. realizarea unui PUZ al Peninsulei care sa nu permita constructii mai mari de P+2+3+M
3. orice constructie noua pe terenul cladirilor demolate (cu sau fara bunavointa cuiva) sa respecte arhitectura zonei
4. unde se poate, strazile sa fie pietonale, sa se permita accesul NUMAI riveranilor, pe baza de permis de acces si pompieri, ambulanta, salvare, polaris, si alte vehicule de genu
5. Pavarea integrala a tuturor strazilor pietonale
6. fara cosuri de gunoi galbene verzi albastre sau mai stiu eu ce culoare

continuati si voi, dupa care vom dezbate fiecare problema in parte
DobrogeaMare no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2010, 04:52 PM   #5
NellyUSA
Registered User

NellyUSA's Avatar

Likes (Received): 124

Quote:
Originally Posted by kirin View Post
Buna idee ! pe unde s-ar redirectiona traficul?
kirin ti-am raspuns aici.

Propunerea arata cam asa:

Cu verde am trasat portiunea Bulevardului Tomis care va deveni pietonala.

Old July 1st, 2010, 04:59 PM   #6
kirin
native dobrogean

kirin's Avatar

Quote:
Originally Posted by NellyUSA View Post

usor realizabila
kirin no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2010, 05:04 PM   #7
DobrogeaMare
Αυτόνομη Δοβρουτσά

DobrogeaMare's Avatar

plus viitoarea Sosea de coasta
Old July 1st, 2010, 05:12 PM   #8
NellyUSA
Registered User

NellyUSA's Avatar

Likes (Received): 124

Quote:
Originally Posted by DobrogeaMare View Post
plus viitoarea Sosea de coasta

Old July 1st, 2010, 05:15 PM   #9
kirin
native dobrogean

kirin's Avatar

Quote:

oare o s-o apuc in viata asta?
Old July 1st, 2010, 05:46 PM   #10
DobrogeaMare
Αυτόνομη Δοβρουτσά

DobrogeaMare's Avatar

Quote:
Originally Posted by kirin View Post
oare o s-o apuc in viata asta?
depinde daca ai mai multi ani, sau daca bei/fumezi/te droghezi, nu o prinzi, daca esti la un 20-30 de ani, o sa vezi ceva pe la pensie
Old July 1st, 2010, 05:51 PM   #11
kirin
native dobrogean

kirin's Avatar

Quote:
depinde daca ai mai multi ani, sau daca bei/fumezi/te droghezi, nu o prinzi, daca esti la un 20-30 de ani, o sa vezi ceva pe la pensie
urma intrebarea : Care Pensie? 30 de ani fac la anul, ce sanse imi dai sa prind soseaua de coasta si peninsula reabilitata?
Old July 1st, 2010, 06:33 PM   #12
garcia.calavera
Registered User

garcia.calavera's Avatar

Likes (Received): 198

Quote:

deci chiar arata a proiect realizabil asta , ceva de genu s-a facut si in sibiu in piata mare cu aceasi usurinta as putea spune , piata mare de acolo era inainte tot un fel de parcare auto cu un mic parculet prin mijloc si acum e cam asa .... deci unde mergem sa ne facem exprimati ?

piata mare sibiu astazi

cu verde este strada pietonala echivalent cu tomisu nostru
garcia.calavera no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2010, 08:14 AM   #13
dtfsquad
Flo Lolo

dtfsquad's Avatar

Quote:
Originally Posted by garcia.calavera View Post
deci chiar arata a proiect realizabil asta , ceva de genu s-a facut si in sibiu in piata mare cu aceasi usurinta as putea spune , piata mare de acolo era inainte tot un fel de parcare auto cu un mic parculet prin mijloc si acum e cam asa .... deci unde mergem sa ne facem exprimati ?
Salutare,

La fel cum a spus Un Constantean aveam nevoie de un nou thread pentru ca cel vechi devenise deja unul plin numai de frustrari care nu oferea mai deloc solutii (amatoristice, dar erau ceva macar).
Cat priveste "sa fim auziti" nu mai bine propunem noi diverse solutii de regandirea a zonei dpdv a circulatiei rutiere, zone pietonale sau regadirea unei zone istorice pentru a devenii atractiva turistic-comercial cum ar fi in SIBIU (vad ca este la moda orasul asta pentru solutii urbane in zone istorice).

@ DobrogeaMare
1. clarificarea statutui cladirilor Asta nu tine de noi. Nu inseamna ca nu am putea propune solutii de reabilitare a cladirii fara sa ii stim proprietarul.
2. realizarea unui PUZ al Peninsulei care sa nu permita constructii mai mari de P+2+3+M Tocmai spuneam sa cartografiem zona peninsulara si sa facem propuneri de mentinere/reabilitare, demolare/reconstructie sau o solutie benefica pentru pastrarea stilului arhitectural in zona peninsulara.
3. orice constructie noua pe terenul cladirilor demolate (cu sau fara bunavointa cuiva) sa respecte arhitectura zonei Putem gandi un proiect de restrictie din acest punct de vedere care sa il aplice primaria. O sa caut situatii precedente.
4. unde se poate, strazile sa fie pietonale, sa se permita accesul NUMAI riveranilor, pe baza de permis de acces si pompieri, ambulanta, salvare, polaris, si alte vehicule de genu Sunt cateva strazi care se preteaza la asa ceva, voi reveni zilele astea cu ceva exemple.
5. Pavarea integrala a tuturor strazilor pietonale Total de acord. Vine cineva cu exemple de pietre pt pavare. Poate diferite tipuri de pavare in functie de arhitectura zonei.
6. fara cosuri de gunoi galbene verzi albastre sau mai stiu eu ce culoare Din nou DE ACORD. Doar trebuie gandit tipul si culoarea care se potriveste in zona.

Cahhh... out...
To be continued.... later today
Old July 2nd, 2010, 11:18 AM   #14
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 4793

Quote:
Originally Posted by Un constantean View Post
Cum zicea si dtf Bilding a better CT a ajuns un loc al refularilor nu al proiectelor concrete.

This is the funniest thing I've read here in a while. And who might we blame for that thread going sour, eh? Oh wait... YOU! We can blame you and some other people for turning it into the shit fest it is. And now you claim you need a new thread because of this. What a pathetic joke, really.

Anyway, the deal is this: you keep this new thread, the old one gets locked and if you start ruining this also you get brigged. It's as simple as that.
Old July 2nd, 2010, 11:44 AM   #15
DobrogeaMare
Αυτόνομη Δοβρουτσά

DobrogeaMare's Avatar

roger chief, sper ca asta sa nu insemne ca la cea mai mica deviere de la subiect, incepi sa intrii in multime... anyway, sa fie intr`un ceas Armani
Old July 2nd, 2010, 02:39 PM   #16
DobrogeaMare
Αυτόνομη Δοβρουτσά

DobrogeaMare's Avatar

lasand centrul vechi, e o problema in zona Gara - Poatra 6, vara este un miros puternic de produs petrolier, din cate stiu este o cantitare mare de petrol in panza freatica din acea zona, si vara iese la suprafara prin canalizari si pe valea portului, de ce nu face nimeni nimic in legatura cu asta? in urma cu 2 ani a avut loc si o explozie in zona Abator din cauza acumularii de gaze
Old July 2nd, 2010, 02:47 PM   #17
kirin
native dobrogean

kirin's Avatar

Quote:
lasand centrul vechi, e o problema in zona Gara - Poatra 6, vara este un miros puternic de produs petrolier, din cate stiu este o cantitare mare de petrol in panza freatica din acea zona, si vara iese la suprafara prin canalizari si pe valea portului, de ce nu face nimeni nimic in legatura cu asta? in urma cu 2 ani a avut loc si o explozie in zona Abator din cauza acumularii de gaze
ce probleme semnalezi si tu , in zona mai trebuie si otelaria pt ca locuitorii din zona ( printre care si eu ) sa ne simtim si mai fericiti ! si tocmai ce scapasem de miasmele acelea imbatatoare de la Abator... negatia e mama rezolvarilor la noi, CARE PROBLEME !

ILINK liked this post
Old July 2nd, 2010, 10:50 PM   #18
Un constantean
BANNED

Likes (Received): 0

Nu e petrol in panza freatica.
Mirosul vine de la scurgerile de petrol din canalizari, scurgeri produse pe instalatiile de furat combustibil care sunt montate dealungul sistemului e canalizare.
Nu am spus instalatii artizanale pt ca s-au montat km de conducte racordut si robineti ceea ce arata ca cei care au facut asta sunt profesionisti.
Deci din pacate nu se poate rezolva problema asta.
Un constantean no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2010, 02:11 PM   #19
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Likes (Received): 596

Quote:
Originally Posted by dtfsquad View Post
Salutare,

La fel cum a spus Un Constantean aveam nevoie de un nou thread pentru ca cel vechi devenise deja unul plin numai de frustrari care nu oferea mai deloc solutii (amatoristice, dar erau ceva macar).
Cat priveste "sa fim auziti" nu mai bine propunem noi diverse solutii de regandirea a zonei dpdv a circulatiei rutiere, zone pietonale sau regadirea unei zone istorice pentru a devenii atractiva turistic-comercial cum ar fi in SIBIU (vad ca este la moda orasul asta pentru solutii urbane in zone istorice).

@ DobrogeaMare
1. clarificarea statutui cladirilor Asta nu tine de noi. Nu inseamna ca nu am putea propune solutii de reabilitare a cladirii fara sa ii stim proprietarul.
2. realizarea unui PUZ al Peninsulei care sa nu permita constructii mai mari de P+2+3+M Tocmai spuneam sa cartografiem zona peninsulara si sa facem propuneri de mentinere/reabilitare, demolare/reconstructie sau o solutie benefica pentru pastrarea stilului arhitectural in zona peninsulara.
3. orice constructie noua pe terenul cladirilor demolate (cu sau fara bunavointa cuiva) sa respecte arhitectura zonei Putem gandi un proiect de restrictie din acest punct de vedere care sa il aplice primaria. O sa caut situatii precedente.
4. unde se poate, strazile sa fie pietonale, sa se permita accesul NUMAI riveranilor, pe baza de permis de acces si pompieri, ambulanta, salvare, polaris, si alte vehicule de genu Sunt cateva strazi care se preteaza la asa ceva, voi reveni zilele astea cu ceva exemple.
5. Pavarea integrala a tuturor strazilor pietonale Total de acord. Vine cineva cu exemple de pietre pt pavare. Poate diferite tipuri de pavare in functie de arhitectura zonei.
6. fara cosuri de gunoi galbene verzi albastre sau mai stiu eu ce culoare Din nou DE ACORD. Doar trebuie gandit tipul si culoarea care se potriveste in zona.

Cahhh... out...
To be continued.... later today
nelly si un constantean,PM me pls
Old July 11th, 2010, 02:11 PM   #20
dtfsquad
Flo Lolo

dtfsquad's Avatar

Quote:
referitor la Zona Peninsulara :

1. clarificarea statutui cladirilor
2. realizarea unui PUZ al Peninsulei care sa nu permita constructii mai mari de P+2+3+M
3. orice constructie noua pe terenul cladirilor demolate (cu sau fara bunavointa cuiva) sa respecte arhitectura zonei
4. unde se poate, strazile sa fie pietonale, sa se permita accesul NUMAI riveranilor, pe baza de permis de acces si pompieri, ambulanta, salvare, polaris, si alte vehicule de genu
5. Pavarea integrala a tuturor strazilor pietonale
6. fara cosuri de gunoi galbene verzi albastre sau mai stiu eu ce culoare

continuati si voi, dupa care vom dezbate fiecare problema in parte
7. Infiintarea unor strazi cu specific cultural diferit, cu scop exclusiv cormercial (EX. Strada Asiatica, Strada Orientala, Strada Vestica, Str. Africana etc) Strazile mentionate anterior ar avea functiune de dezv. a secotului turistic printr-un parteneriat public- privat (primarie- investitori) pentru cresterea atractivitatii zonei peninsulare; majoritatea strazilor se pot amenaja dpdv al investitorului prin cumpararea de francize (exista deja precedent). Primaria avand doar rolul determinarii inceperii investitiilor si eventual acordarea de reduceri si facilitati fiscale sau de alta natura.

Reply

Tags
constanta, europe

Thread Tools

Posting Rules